Noord-China aanvaardt Japansch ultimatum Van Nanking afzijdigheid geëischt 28ste Jaargang MAANDAG 19 JULI 1937 No. 8778 £eki6eli£(2oti/fcct/rit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 JAPANS EISCHEN. De Japanners hebben Zaterdag aan de Chineesche troepen in Noord-China een ultimatum gezonden, waarop zij binnen 48 uur antwoord verwachtten. Dat ultimatum hield de volgende eischen in: lo. Het terugtrekken der 37ste divisie, onder bevel van generaal Feng Tspoe-han, den gouverneur der provincie Hopei. 2o. Bestrafffing der schuldigen en spe ciaal van den bevelhebber der 110de bri gade, generaal Ho Tsji-feng, wiens troepen bij het uitbreken van het conflict de Mar co Polo-brug en de plaats Wanphingsien hadden bezet. 3o. Persoonlijke verontschuldigingen van generaal Feg Tsjoe-han aan den Japan- schen bevelhebber. 4o. Volledige schadevergoeding voor de Japansche verliezen. 5o. Maatregelen ter onderdrukking van anti-Japansche en communistische agitatie. 6o. Waarborgen tegen een herhaling der incidenten. ULTIMATUM AANVAARD. Zondagmiddag om 1 uur werd dit ultimatum, door generaal Soeng Tsjeh- joean onvoorwaardelijk aangenomen, volgens de Chineesche berichten ech ter slechts mondeling. Naar Domei meldt heeft de generaal, die president is van den politieken raad van Hopei en Tsjahar en opperbevelhebber van het 29ste leger, aan den opperbevel hebber der Japansche strijdkrachten in Noord-China, generaal Katsoeki, zijn ex cuses aangeboden voor het incident tus- schen de Chineesche en Japansche troepen. Generaal Tsjang Tse-tsjoeng, burgemeester van Tientsin en bevelhebber der 38ste di visie van het 29ste leger, en generaal Hasjimoto, chef van den generalen staf van het Japansche leger in Noord-China, kregen opdracht den definitieven tekst op te stellen van een regeling ter uitvoering van het accoord van 11 Juli. Japansche militairen verklaarden echter, aldus Do mei, dat optimisme voorbarig is, ondanks den vooruitgang bij de onderhandelingen, wegens de hcuding, die de centrale regee ring te Nanking aanneemt. Men is, volgens D. N. B., te Peiping zeer teleurgesteld, dat Nanking zich nog niet over het optreden van generaal Soeng Tsjeh-joean heeft uitgelaten. Demarche te Nanking. De Japansche regeering had zich onder- tusschen ook tot de centrale regeering te Nanking gewend. De Japansche zaakgelas tigde Hidaka bracht een bezoek aan den Chineesohen minister van Buitenlandsche Zaken Wang Tsjoeng-hoei en verzocht de Chineesche regeering „geen maatregelen te nemen, die een uitvoering van de over eenkomst van 11 Juli door de plaatselijke autoriteiten in Noord-China zouden be lemmeren en zich ook te onthouden elke anti-Japansche provocatie, zooals het zenden van troepen naar het Noorden." Minister Wang antwoordde, dat hij waar schijnlijk heden het antwoord hierop zal doen toekomen. Domei ontkent echter, dat er een tijdslimiet is gesteld. Hidaka heeft een volkomen vriendschappelijk verzoek gedaan, dat echter in vastberaden bewoor dingen is gesteld. De gezanten van Enge land en de Vereenigde Staten te Nanking zijn van deze démarche op de hoogte ge steld. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van Oorlog verklaarde naar aan leiding van deze démarche, dat China geen blijk geeft van oprechtheid bij de uitvoe ring van het accoord van 11 dezer en dat het koortsachtige voorbereidingen treft voor een oorlog tegen Japan door het zenden van troepen naar het Noorden. Het onbeperkt wachten op de nakoming der overeenkomst zou den instabielen toe stand verlengen en de gevaren voor het Japansche garnizoen en de Japansche bur gers in Noord-China vergrooten. Daardoor was Japan verplicht een vastberaden hou ding aan te nemen en bij China aan te dringen op onmiddellijke uitvoering van het accoord van 11 Juli. Troepenbewegingen. Volgens te Tokio ontvangen berichten, is de hoofdmacht van de 32ste en 58ste Chineesche divisies reeds de provincie Hopei binnengedrongen en zijn 35.000 man van het dertigste leger te Tsj enting aan gekomen. Van Chineesche zijde wordt bericht, dat de geheele twintigste Japansche divisie, bestaande uit 30.000 man, van Seoel (Ko rea) op weg is naar China. Japansche vliegers hebben met machi negeweren een trein op den spoorweg Pe kingHankan beschoten, waarbij dertig Chineezen werden gedood of gewond. De Chineesche minister van Buitenlandsche Zaken heeft bij de Japansche ambassade hiertegen geprotesteerd en zich het recht voorbehouden schadevergoeding te eischen. In de provincie Honan zijn Chineesche troepen door Japansche vliegtuigen gebom bardeerd. Het Japansche ministerie van Oorlog ont vangt uit alle lagen der bevolking gelden voor het gerief der Japansche soldaten in Noord-China; in totaal is reeds 15.000 Yen binnengekomen. Een Russisch emigrant schonk 50 Yen, een jonge vrouw 400 Yen door verkoop van haar diamanten trouw ring, een 14-jarig meisje een zijden zak doek, waarop zij met haar bloed een zon had geteekend. JAPANNERS OMSINGELEN PEIPING. Nu generaal Soeng Tsje Joean, de voor zitter van den raad van Hopei en Tsjahar, zoo snel het Japansche ultimatum heeft aanvaard, eischen de Japanners naar ver luidt een openlijke verklaring van neutra liteit in geval van een.,oorlog met Nanking. Hedenmorgen vroeg hebben de Japansche troepen het hoofdpost kantoor te Tientsin bezet. De om singeling van Peiping is in den nacht van Zondag op Maandag door de Japansche troepen vol tooid. Daarbij werden op verschei dene plaatsen schoten gewisseld. Generaal Soeng Tsje Joean is heden middag in Peiping aangekomen. Hij wei gerde de pers verklaringen af te leggen. Onmiddellijk nadat de trein, waarvan de generaal gebruik had gemaakt, het station Peitsang gepasseerd was, deed zich daar een hevige ontploffing voor. De voorzorgsmaatregelen in verband met mogelijke straatgevechten worden aanzienlijk versterkt. De ring, die de Japansche troepen om Peiping hebben getrokken, wordt ieder uur nauwer aangetrokken. WAT JAPAN WIL. De correspondent van Havas in Tokio heeft een enquête gehouden bij vertegen woordigers der militaire en diplomatieke autoriteiten. Voorts heeft hij vragen ge steld in intellectueele, journalistieke, po litieke en economische Japansche kringen, teneinde hun meening te vernemen over de volgende kwesties: 1. Wat is het huidige doel van Japan? 2. Hoe zal dit doel bereikt worden? 3. Wat zullen voor Japan de binnen- landsche internationale reacties zijn der operaties? Wat de eerste vraag betreft, blijkt uit de ontvangen inlichtingen dat het tegenwoor dige doel van Japan is door Nanking te doen toestaan: 1. Strategische controle door Japan van Noord-China tot aan de Gele Rivier, met het oog op een waarborg voor en bescher ming van Mandsjoekwo in geval van een conflict met Sovjet-Rusland, 2. Een zoo groot mogelijke economische controle ter verkrijging van een deel der in de streek aanwezige grondstoffen en van afzetgebieden voor de Japansche in dustrie. Japan wil noch een annexatie van Noord-China, noch de instelling van een nieuw Mandsjoekwo. Legerkringen erken nen zelf, dat Noord-China een integreerend deel uitmaakt van China. Japan zou een controle over .het gebied wenschen, waar tij de politieke souvereiniteit aan de cen trale regeering van Nanking zou worden gelaten. Noord-China tot aan de Gele Ri vier wordt beschouwd als een der belang rijkste strategische punten in verband met zijn ligging tusschen Mandsjoekwo, Bin- nen-Mongolië en de rest van China en voor al op grond van zijn spoorwegnet, dat verbindingen geeft met Mandsjoekwo, Bin- nen-Mongolië en het centrum van China. Voorts heeft Japan behoefte aan een ves tiging van normale betrekkingen met Chi na zoowel van strategisch als van commer cieel standpunt. Ds Japansche leidende figuren begrijpen, dat geen enkele regee- ling van den toestand met de autoriteiten van Noord-China tevredenstellend kan zijn, zoolang de vijandschap blijft bestaan voor de rest van China. Japan zoekt een com promis om een maximum controle te krij gen over Noord-China, hetwelk in overeen stemming zou kunnen worden gebracht met een minimum aan goede betrekkingen met het overige China, minimum, dat on ontbeerlijk is voor zijn handel en zijn vei ligheid in geval van een conflict met Rus land. Nankings antwoord afwijzend DE TOON EVENWEL VERZOENEND. Nanking wil geen souvereine rechten prijs geven. SJANGHAI, 19 Juli. (A. N. P.). Het Chineesche antwoord, dat om 14 uur pl. tijd aan de Japansche ambassade te Nan king is afgegeven, is, hoewel de Japansche eischen feitelijk van de hand worden gewe zen, verzoenend van toon. De Japansche militaire autoriteiten te Tientsin ontkennen, dat Katsoeki voldaan zou zijn geweest over de gisteren van Tsjen Yoean ontvangen mondelinge verze keringen. De Japansche voorbereiding te Tangkoe doen veronderstellen, dat troepentranspor ten uit Japan worden verwacht. 3500 man Japansche troepen zijn, naar schatting, in de laatste 24 uur via Sjanghai- kwan Noord-China binnengetrokken. NANKING, 19 Juli. (A. N. P.). Het antwoord d reChineesche regeering op het laatste Japansche memorandum is heden aan de Japansche ambassade gezonden. Naar verluidt legt het Chineesche ant woord den nadruk op den wensch der cen trale regeering het incident in Noord-Chi na op vreedzame wijze bij te leggen. De Nankingregeering handhaaft echter haar standpunt, volgens hetwelk plaatselijke overeenkomsten in Noord-China om rechts geldig te zijn de goedkeuring van de cen trale regeering behoeven/Tegelijkertijd wijst Nanking de eischen af, welke zouden neer komen op een schending van het Chinee sche territoriale bezit of de souvereiniteits- rechten van Nanking. In het bijzonder weigert de Nankingre geering in te gaan op een uitbreiding van de gedemilitariseerde zone in de provincie Hopei en accoord te gaan met een ingrij pen in haar souvereine militaire macht. Door de Nankingregeering is tot dusver re nog geen officieele bevestiging ontvangen van de overeenkomsten tusschen Soeng Tsje Joean en de Japanners. In officieele Chineesche kringen wordt de toestand nog steeds als zeer ernstig be schouwd. Men verklaart, dat de ontwikke ling van de situatie afhangt van het stand punt, dat japan zal innemen ten opzichte van het heden overhandigde antwoord. Een definitieve opheldering van den toe stand wordt hier binnen de eerstvolgende drie dagen verwacht. De tekst der Japansch-Chineesche overeen komst niet gepubliceerd. PEIPING, 19 JULI (A.N.P.). Generaal Soeng Tsjeh Yoean is te Peiping aangeko men. Zijn komst schijnt te bevestigen, dat gisteren te Tokio een Chineesch-Japansche overeenkomst is gesloten. De inhoud dezer overeenkomst is niet ge publiceerd. Uit goedingelichte Japansche bron wordt vernomen, dat de overeenkomst geen politieke clausules bevat. In buiten landsche kringen herinnert men evenwel aan het voorbeeld van de overemkomst Cfetmetsoe en veronderstelt men, dat deze nieuwe overeenkomst geheime clausules zal bevatten, welke in den loop der vol gende maanden aan het daglicht zullen treden. PEIPING, 19 Juli (A.N.P.) Na de te rugkeer van generaal Soeng Tsje Joean is onmiddellijk een aanvang gemaakt met het opruimen van de uit zakken zand opge bouwde barricades en het volgooien van de aangelegde loopgraven in het stadsge bied van Peiping. Algemeen verklaart men dezen maatregel aldus, dat van Chingesche zijde de voorwaarden van het aangenomen ultimatum nagekomen worden, en dat daarmede een strijd om Peiping vermeden wordt. Het groote opperhoofd „White Horse Eagle" Naar de eeuwige jacht velden vertrokken Uit Californië kwam het bericht, dat het groote opperhoofd der Osaga's, Big Chief White Horse Eagle, die eertijd ons land be zocht, de eeuwige jachtvelden is ingegaan. Niet alleen was hij de meest bekende en geliefde figuur onder zijn stamgenooten, maar ook door de Amerikaansche regeering werd dezen zeldzaam schranderen man dik wijls raad gevraagd, in zaken welke op het Indianen-vraagstuk betrekking hadden. Het groote Opperhoofd werd als een koning geëerd; als bewijs hoezeer hij in aanzien was bij de Amerikaansche regeering blijkt, dat zijn machtig profiel als beeldenaar ge bruikt wordt op een der munten. Zooals in zijn boek „Wij Indianen" be schreven staat, wordt door de Roodhuiden strikt geheim gehouden, waar de groote op perhoofden begraven zijn. De vele Ceremo niën, die eertijds bij zoo'n begrafenis ge houden werden, zijn door de levensomstan digheden der Indianen zeer vereenvoudigd; het lichaam van den hoofdman die in de eeuwige jachtvelden was ingegaan, werd gebalsemd en dan in volledige krijgsuitrus- ting, rechtop in een rotsgraf bijgezet. Men heeft eraan getwijfeld of hij werke lijk zoo'n hoogen ouderdom bereikt heeft, maar in zijn pas is het geboortejaar 1822 ingevuld en tallooze feiten wijzen erop, dat „World's famous Chief' werkelijk op 115- jarigen leeftijd overleden is. Van Abraham Lincoln af tieeft het In- dianen-Opeprhoofd met alle presidenten der Vereenigde Staten de vredespijp ge rookt, evenals met koningin Victoria en Bismarck. Verschillende keeren heeft Big Chief Europa bezocht, maar in Juni 1930 verscheen hij voor het eerst in Holland. Nu is hij de eeuwige jachtvelden inge gaan, die hem niet ontnomen kunnen wor den en heeft hij den volkomen vrede ge vonden, die hem op aarde ontbroken heeft. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Z. H. de Paus prijst kardinaal Mundelein tot groote verontwaardiging der Duitsche nat. socialisten. (2de blad). Het Huis der Duitsche Kunst ingewijd. (2de blad). Naar een nationale Duitsche Kerk. (2d9 blad). BINNENLAND. Zeilkano op het IJsselmeer omgeslagen; een der inzittenden verdronken (4de blad). Militair in het Dsselmeer bij het zwem men verdronken. (4de blad). Ernstig drama te Culemborg. Twee per sonen verdronken. (4de blad). BEKNELD TUSSCHEN BOOT EN BRUG Jongetje gewond te Oude Wetering Zondagmorgen heeft aan boord van de stoomboot IJssel I, waarmede door Afd. A'dam G v. d. S.D.A.P. een tocht werd ge maakt, bij het passeeren van de brug over de Ringvaart nabij Leïmuiden een ernstig ongeval plaats gevonden. De 13-jarige W. Kers, uit de Vondelstraat te Amsterdam, was op een gegeven moment aan de waak zaamheid der zich op het bovendek bevin dende ouders ontsnapt en had zich in de kajuit begeven. Ondanks de bij den aan vang der reis gegeven waarschuwing heeft hij zijn hoofd buiten een patrijspoort ge stoken juist op het moment, dat de boot de brug passeerde. De jongen geraakte met zijn hoofd bekneld en bekwam ernstige verwon dingen. De boot is doorgevaren naar hier, alwaar de patient door veldwachter Cor nelius en den heer Beilschmids van boord werd gedragen. Dokter van den Bijl heeft medische hulp verleend en achtte over brenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. Per ziekenwagen van de fa. Maarse en Kroon werd hij naar een der ziekenhuizen van Amsterdam vervoerd. De ouders waren diep onder den indruk. SPORT EN WEDSTRIJDEN. WATERPOLO: De Ned. poloploeg 51 door Duitschland geklopt. (2de blad). ZWEMMEN: De inschrijvingen voor de nationale kampioenschappen. (2de blad). ZEILEN: De Kaagweek bracht veel zon en weinig wind. 2de blad). ATHLETIEK: Nieuw wereldrecord 800 M. In 1 min. 47.8 sec. (2de blad). MOTORSPORT: Het Ned. A.-team won den Zilveren Vaas in de Int. Motorzes- daagsche. (2de blad). De wereld in vogelvlucht Men kan nooit weten, wat men aan een Chinees heeft. Vandaag zweren zij dure eeden, dat zij zich tot het uiterste zullen verzetten tegen de Japanners en morgen geven zij zich zonder slag of stoot over. Het is in den loop van Zaterdag en Zon dag den Japanner gelukt om de leiding van de Chineesche strijdkrachten over te halen in te stemmen met een zestal eischen, vervat in een ultimatum. Generaal Soeng Tsjeh Joean heeft die eischen Zondag onvoorwaardelijk aange nomen en zijn verontschuldigingen voor het incident te Loekautsjiau aangeboden. Dit accoord zou echter nog niet schriftelijk zijn vastgelegd; tevens is het de vraag, of de centrale regeering te Nanking zich met die aanvaarding zal vereenigen. De Japansche zaakgelastigde heeft de Nanking-regeering gevraagd, de verzeke ring te geven, dat zij niet zal interveniee- ren in het Noord-Chineesche geschil, en dat zij onmiddellijk haar militaire maatre gelen zal staken. Minister Wang Tsjoeng- hoei heeft hierop afwijzend geantwoord, maar zal vermoedelijk ook wel bijdraaien. China heeft dus weer een veer moeten laten. De Japanners hebben zich in de Noordelijke provincies genesteld en zijn er niet meer uit te krijgen. Naar de nationalisten aankondigen zal binnenkort het offensief tegen Madrid hervat worden. Dat zou de derde keer zijn, dat de Spaansche hoofdstad wordt aange vallen. Deze derde fase zou de laatste zijn, zegt men aan de zijde van Franco. Alles wijst erop, dat men aan die zijde bezig is om weer eens ernst te maken met de be storming van Madrid. Na een jaar burger oorlog wordt het nu toch wel tijd! DOODELIJK ONGELUK TE BODEGRAVEN Zaterdagmiddag is er op de Goudsche straatweg een doodelijk ongeluk gebeurd. Het 9-jarig zoontje van den heer Vonk, welke aldaar woont, was met eenige mak kertjes aan het spelen. Het jongetje stak al spelende den weg over en liep tegen het spatbord van een aankomende vrachtauto op. Het knaapje werd in den kant geslin gerd en was op slag dood.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1