De nieuwe Britsche voorstellen Onzekere situatie in Noord-China De vlootcontrole wordt afgeschaft Is de toestand niet gekalmeerd? 28ste Jaargang DONDERDAG 15 JULI 1937 No. 8775 Ste CetdóeheSoii/tai/itt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij roornitbetafing Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 1 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 Controle aan de landgrenzen hersteld De nieuwe Britsche voorstellen tot her stel der controle op de niet-inmenging, die gisteren aan zes-en-twintig leden der com missie zijn overhandigd, bevatten de vol gende bepalingen: 1. Het stelsel van waarnemers aan boord van de schepen, die naar Spanje varen, wordt gehandhaafd. Het stelsel van vloot controle (patrouilledienst) wordt echter afgeschaft. Ter vervanging daarvan zouden waarnemers in de Spaansche havens wor den geplaatst, die tot taak zouden hebben, verslag uit te brengen over de in Spanje aankomende ladingen. 2. Het toezicht aan de grenzen wordt hersteld. 3. Beiden partijen in Spanje worden, onder zekere beperkingen, de rechten van oorlogvoerenden toegekend, maar slechts nadat de commissie voor de niet-inmenging eenstemmig zal hebben toegestemd in het terugtrekken der vrijwilligers, zooals om schreven in het verslag der technische com missie, en nadat men het er over eens zal zijn, dat het vertrek der vrijwilligers op bevredigende wijze voortgang vindt. De rechten van oorlogvoerenden zouden worden toegestaan onder de volgende be perkingen: 1. De lijst van artikelen, die als contra bande worden beschouwd, moet overeen komen met die van de goederen, welker in voer verboden is krachtens de overeen komst van niet-inmenging. 2. De schepen, die de controlevlag voe ren en een waarnemer aan boord hebben, zouden niet onder de uitoefening der rech ten van oorlogvoerenden vallen, evenmin als de schepen, die langs de Spaansche kust varen, doch geen Spaansche havens aan doen. 3. Daarentegen zou elk schip, al of niet de controlevlag voerende, dat een niet- neutrale taak verricht, zooals het vervoer van troepen of het doorgeven van seinen van militair belang, onder de uitoefening dezer rechten vallen. Dit zou ook van toe passing zijn op vaartuigen, die een aange kondigde en effectieve blokkade trachten te breken. Met betrekking tot bovengenoemde be palingen doet men opmerken, dat de waar nemer slechts het recht heeft aangifte te doen van schendingen van de niet-inmen- gings-overeenkomst en dat het niet billijk zou zijn, wanneer rijen de oorlogvoerenden zou verhinderen, schepen te praaien, die de overeenkomst schenden, zelfs al zou er een waarnemer aan boord zijn. Het voorstel wordt geopperd door de lan den, die niet in de commissie vertegenwoor digd zijn, te verzoeken den partijen -de rechten van oorlogvoerenden toe te staan, en de bepaling te maken, dat de schepen van deze landen gemachtigd zijn in de con trolehavens waarnemers aan boord te ne men, indien zij dat wenschen. Men hoopt bovendien, dat de commissie zal besluiten beide partijen in Spanje te polsen over een plan, volgens hetwelk op de Spaansche vliegvelden waarnemers ge plaatst zouden worden om de landing van uit het buitenland komende militaire vlieg tuigen te verhinderen. Tenslotte wenscht men, dat schepen uit de landen, die niet bij de overeenkomst van niet-inmenging zijn aangesloten, geen verboden goederen uit welke haven ook vervoeren. De zaak is, dat eenige landen wetten hebben afgekondigd, waarbij de uitvoer van wapenen aan boord van hun schepen verboden wordt, indien deze vaar tuigen uit de nationale havens doch niet, indien zij uit vreemde havens uitvaren. Men hoopt, dat deze wetten op den grond slag van het Britsche plan zullen worden uitgebreid tot schepen, die uit buitenland- sche havens vertrekken. De Britsche voorstellen maken het noo- dig, dat de Britsche regeering onderhande lingen voert over verschillende aangelegen heden. In de eerste plaats moet van beide partijen in Spanje toestemming worden verkregen tot het plaatsen van waarnemers in de Spaansche havens; voorts moet haar toestemming voor het terugtrekken der vrijwilligers worden verworven en ten slotte moet overeenstemming worden be reikt over de voorwaarden, waarop de rechten van oorlogvoerenden kunnen wor den toegekend. Men is te Londen van meening, dat deze voorstellen een redelijke poging beteeke- nen te voldoen aan de Fransche verlangens eener- en de Duitsche en Italiaansche wen schen anderzijds. De preambule. In de preambule voor de Britsche voor stellen wordt o.a. gezegd, dat het ontwerp een compromis is en dat het welslagen al leen dan mogelijk is, wanneer het door de belanghebbende regeeringen als zoodanig wordt aanvaard. Alle in de non-interventie-commissie ver tegenwoordigde staten hebben thans de ge legenheid gevolg te geven aan den tallooze malen door hen uitgesproken wensch om de niet-inmenging te doen voortduren. Tenzij een sterker geest van internatio nale samenwerking dan in het verleden tot uiting komt, zal dit plan mislukken en de volken van Europa zullen zich geplaatst zien voor een nieuwen oneindig gevaarlij ker toestand. N on-interventiecommissie bijeengeroepen. De non-interventiecommissie is tegen Vrijdagmorgen 11 uur bijeengeroepen. Italië wil er over praten. Eerst laat in den nacht is in Italië een samenvatting der Engelsche voorstellen ge publiceerd zonder eenige aanduiding van gezaghebbende zijde over den daardoor ge- wekten indruk. In journalistieke kringen verwacht men echter, dat de regeering de voorstellen zal aanvaarden als basis van bespreking, zulks op grond van twee re denen: de erkenning van de rechten van oorlogvoerenden en de wensch Groot Brit- tannië te sparen. Reeds verscheidene da gen kan de neiging opgemerkt worden in overeenstemming met Duitschland een toe nadering tot Londen tot stand te brengen, teneinde in geval van een mislukking of van moeilijkheden de geheele verantwoor delijkheid op Frankrijk te laten vallen. Het terugtrekken der vrijwilligers en voor al het voorafgaan van dezen maatregel aan de toekenning van de rechten van oorlog voerenden aan de Spaansche rechtschen zullen ongetwijfeld ernstige bezwaren wek ken van den kant van Italië, maar schij nen toch niet van dien aard te zijn, dat de fascistische regeering op grond daarvan het Britsche plan in zijn geheel zal verwerpen. De Russen bij San Jacinto geland NIEUWE RECORDS OP HUN NAAM. 10.860 km. afgelegd in 61 uur. De Sovjet Russische vliegers zijn giste ren bij San Jacinto (80 mijl ten Oosten van Los Angeles) gedaald. Zij hebben hier mede het wereldrecord afstandvliegen in rechte lijn gebracht op ongeveer 10.860 km. Zij zijn 61 uur in de lucht gebleven. Het oude record stond op naam van de Franschen Codos en Rossi met 9.104.7 km. en is derhalve verbeterd met 1700 km. De kruissnelheid bedroeg 200 km. Tij dens dezen tocht is de bemanning van het vliegtuig voortdurend in draadloos con tact geweest met de aarde, ondanks het slechte weer, dat in het Poolgebied heersch- te en ondanks de sneeuwstormen. De vliegers hebben verklaard, dat zü het goed maken. Him toestel is geheel in orde. Zij zullen trachten de militaire lucht basis van Marchfield (Riverside, Califor- nië) te bereiken, een afstand van 25 km. Van dit vliegveld waren militairen hun tegemoet gevlogen. De Russische vlieger Gromov heeft den Sovjet-Russischen zaakgelastigde te Was hington telefonisch medegedeeld, dat de officieele tijd van zijn vlucht is 62 uur 17 minuten. De eenige reden, waarom te San Jacinto is gedaald is het verlangen op het grondgebied van de Vereenigde Staten te dalen, anders zou men zijn doorgevlogen naar Mexico. De bewolking was zoo dicht, dat twee uur is gezocht naar een landings plaats. President Roosevelt heeft den Sovjet- Russischen vliegers telegrafisch zijn ge- lukwenschen doen toekomen met hun praestatie. Geen groote gevechten meer te verwachten? TOCH MOBILISATIE. De berichtgeving uit Noord-China is weer tamelijk tegenstrijdig. Aan den eenen kant wordt gemeld, dat de spanning in en bij Peiping in den loop van Woensdag eenigszins afgenomen is. Ofschoon de militaire Chineesche auto riteiten in den nacht van Dinsdag op Woensdag nog uitgebreide voorzorgsmaat regelen troffen, met het oog op eventueele straatgevechten en ofschoon ook de bepa lingen van den staat van beleg verscherpt zijn, heeft men toch algemeen den indruk gekregen, dat er geen gevechten op groote schaal meer te verwachten zijn. Het spoorwegverkeer tusschen Peiping en Tientsin is, hoewel nog niet normaal, hervat. Aan den anderen kant wordt gemeld, dat 700 Japansche soldaten bij het station Lofa slaags zijn geraakt met Chineesche troepen. Volgens de Chineesche spoorweg autoriteiten is het gevecht nog aan den gang. De Japansche inwoners in het binnen land van China trekken zich terug in de havenplaatsen. Het boycotten van de Ja pansche waren, dat in sommige plaatsen is begonnen, schijnt zich tot geheel China te zullen uitbreiden. De Chineesche pers acht het uur gekomen om de rekening met Ja pan te vereffenen. Bevoegde waarnemers, zoowel Chineezen als buitenlanders, te Peiping zijn van oor deel, dat de huidige wapenstilstand be drieglijk is. Zij gelooven, dat de Japanners opnieuw handelend zullen optreden, zoo dra hun militaire voorbereidingen voltooid zijn. Het commando van het Japansche expe ditiecorps onder leiding van luitenant-ge neraal Kotsoeki heeft verklaard, dat het alleen bevoegd is het conflict in Noord- China te regelen. Dit expeditie corps zal een sterkte van vijf divisies krijgen. In het gebied tusschen Tientsin en Feng- tai waren gisteravond 15.000 man Chinee sche troepen verzameld. In verband hier mede is te Nanking de bezorgdheid geste gen; uit alle oorden van China worden manifesten ontvangen, waarin krachtig op treden en algemeene mobilisatie tegen Ja pan worden geëischt. De woordvoerder van het Chineesche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat een groot aantal troepen- onderdeelen opdracht heeft ontvangen aan de grens van de provincie Hopei in stel ling te komen, teneinde eventueel het 29ste leger te kunnen steunen. Tsjang Kai Sjek zou in geval van een ernstig conflict een half millioen tamelijk goed geoefende manschappen op de been kunnen ^brengen. Het Chineesche leger wordt sinds vijf jaar gereorganiseerd on der leiding van Tsjang Kai Sjek en met behulp van een honderdtal Duitsche advi seurs, die voor het meerendeel te Nanking gestationeerd zijn. Zij staan onder leiding van generaal Falkenhausen. Eenige keurcorpsen, voorzien van tanks, staan onder leiding van Britsche militaire deskundigen. Over het algemeen is even wel niet zooveel voortgang gemaakt met de mechaniseering. De meeste divisies zjjn uitgerust met Tsjecho Slowaaksche mitrail leurs van de soort, welke onlangs in het Britsche leger in gebruik is genomen. De Chineesche luchtmacht bestaat uit vijftien escadrilles, die nog niet volkomen geoefend zijn. Eden over den toestand in Noord-China, In zijn antwoord betreffende den toe stand in Noord-China heeft Eden gisteren' gezegd, dat volgens de laatste berichten de situatie wat kalmer was geworden, hoewel er een zekere ongerustheid blijft bestaan. Eden zeide in contact te staan met de Chi neesche en Japansche regeeringen, wien hij duidelijk had gemaakt, dat de Britsche re geering ongerustheid gevoelt in verband met den toestand. „Ik heb ook aldus Eden uiting gegeven aan de vrees, dat een der partijen een initiatief zou kunnen nemen, dat tot een conflict zou kunnen lei den, hetgeen vermeden moet kunnen wor den, indien beide partijen gezond verstand toonen. De Britsche regeering zal geen ge legenheid voorbij laten gaan om mede te werken aan een vreedzame oplossing der moeilijkheden". Ten aanzien van het Chineesch-Japansch conflict, houdt de regeering van de Ver eenigde Staten vast aan de opendeur-poli tiek in China, doch zij is voorloopig niet geneigd overeenkomstig het negen- mogendheden-verdrag gemeenschappelijk stappen te doen te Tokio. Indien eenigszins mogelijk wenscht men niet in het conflict betrokken te worden en derhalve zal men zich beperken tot stappen bij de ambassa deurs van China en Japan te Washington. Dit nummer bestaat uit drie bladen. PROVINCIALE STATEN Mr. Schmal tot Gedep. gekozen De Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn heden in buitengewone zitting bijeen gekomen ter verkiezing van een lid van Gedeputeerde Staten in de plaats van den 'heer H. van Boeijen, die tot Minister van Binnenlandsche Zaken werd benoemd. Na de opening der vergadering met ge bed herinnerde de voorzitter, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, er aan, dat de heer Van Boeijen 14 jaar lid van Provinciale Staten is geweest, waarvan hij '12 jaar als gedeputeerde is opgetreden. Hy heeft zich daarbij getoond als een man van onge- meene werkkracht, wien geen moeite te veel was. Zijn werk was zijn leven, en hij kende zijn zaken door en door. Met een breede visie op de te behandelen onder werpen heeft hij steeds de belangen van de provincie in hooge mate gediend. Spr. bracht den heer Van Boeijen daarvoor dank en hulde, en sprak voor hem de beste wenschen uit in zijn nieuwe betrekking. Deze woorden van den voorzitter werden door de leden met applaus onderstreept. Vervolgens werd als opvolger van den heer Van Boeijen als lid der Staten be- eedigd mr, J. J. R. Schmal. Bij de daarop aan de orde zijnde verkie zing van een lid van Ged. Staten merkte de heer J. ter Laan (S.D.) op, dat in 1935 de sociaal-democratische fractie als haar standpunt heeft uiteengezet, dat op grond van evenredigheid het college van Ged. Staten behoorde te bestaan uit 1 R.K., 1 A.R., 1 C.H., 1 Vrijzinnige en 2 Sociaal- Democraten. De rechterzijde is toen echter aan dien wensch niet tegemoet gekomen, als gevolg waarvan zij een meerderheids positie is gaan innemen in het college welke niet klopt met de sterkte van de rechterzijde in de Prov. Staten. De S.D.A.P. kan dan ook thans niet mede werken tot handhaving van die meerder heidspositie en zal haar stem uitbrengen op den heer Gardenier. Bij de stemming werden uitge bracht 74 stemmen, waarvan 5 blanco. Daarvan verkreeg de heer Schmal 40, de heer Gardenier'23, de heer Kersten 4 en de heer Schilt- huis 2 stemmen, zoodat gekozen was mr. J. J. R. Schmal (C.H.). Levensloop van den nieuwen Gedeputeerde. Het heden gekozen lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, mr. J. J. R. Schmal, werd 24 Februari 1894 te den Haag geboren. Na de H.B.S. te hebben doorloopen, behaalde hij de middelbare akte staatsinrichting, staathuishoudkunde en statistiek, deed ver volgens staatsexamen en behaalde zijn doctoraal in de rechtswetenschappen aan de universiteit te Leiden. De heer Schmal is hoofdcommies aan het departement van economische zaken, secre taris van de commissie van contact in zake middenstandsaangelegenheden, redacteur van het Gereformeerd weekblad „Woord en Geest", secretaris-redacteur van het weekblad „De Nederlandsche Mercuur", secretaris-penningmeester van het Econo misch Instituut voor den Middenstand, en bestuurslid van de Finsoh-Nederlandsche vereeniging. Voorts heeft de heer Schmal van 1927 tot 1931 reeds zitting gehad als lid van Prov. Staten van Zuid-Holland. Van zijn hand verschenen: in 1928 de Rationalisatie van het Winkelbedrijf, in 1931 een Deensch woordenboek en in dat zelfde jaar aanteekeningen in zake den Zwitserschen levensmiddelenhandel. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het Britsche controle-plan gepubliceerd. (lste blad). De situatie in Noord-China is nog aller minst helder, (lste blad). De Fransche ambassadeur te Berlijn wijst de Duitsche pers terecht. (2de blad). Het onderwijs aan Joodsche kinderen in Duitschland. (2de blad). BINNENLAND. De kapitein van de „Andra" vertelt. (2de blad). De wereld in vogelvlucht Het bemiddelingsplan der Britsche re geering is thans in z'n geheel bekend. Van den inhoud kan men elders in dit blad ken- nemen. Uiteraard keuren de conserva tieve Engelsche bladen het ontwerp zon der voorbehoud goed. Zy achten het prin cipieel aanvaardbaar en practisch uitvoer baar. Theoretisch oefenen de liberale En gelsche bladen geen critiek uit maar zij spreken twijfel uit over de kansen van het plan op succes. De Labourbladen tenslotte schrijven reeds tevoren er van overtuigd te zijn, dat men zijn tijd verliest met het op stellen van ontwerpen, die nooit oprecht aanvaard en nog minder geëerbiedigd zul len worden door de fascistische mogendhe den. In Frankrijk is het plan ook niet onver deeld gunstig opgenomen. Zoo schrijft Bourgues in de „Petit Parisien", dat dit in een rechtvaardig evenwicht rekening houdt met de Duitsch-Italiaansche desiderata en de FranschBritsche wenschen. Het plan kan een nuttige basis voor besprekingen vormen en tot een oplossing leiden, wan neer ieder goeden wil toont. Maar „Le Journal" schrijft, dat evenals alle oplos singen, die iedereen tevreden willen stel len, het Engelsche plan klaarblijkelijk be gint iedereen ontevreden te maken. In ieder geval zal het Britsche plan wel als basis voor bespreking worden aanvaard. Dat beteekent nog geenszins, dat het ook zal worden aangenomen. Het beteekent al leen, dat de regeeringen het niet aandurven om het direct al te verwerpen. Men zal tijdens de besprekingen zóó zien te ma noeuvreeren, dat het den schijn heeft alsof een ander de schuld van de verwerping draagt. Dat is politiek. In deze politiek zijn de Franschen altijd meer bedreven geweest dan de Duitschers. De Fransche ambassadeur te Berlijn heeft nog gisteren de Duitschers erop gewezen, dat men elkander alles zeggen kan, maar zóó dat het niet grof, kwetsend of belee- digend is. De Duitsche pers stuift tegen woordig bij het minste of geringste op. Waarom kan dat niet een beetje minder grof, vraagt de Franschman. Ja, de gave der diplomatie is niet aan iedereen gege ven. KARIN AAL-STAATSSECRETARIS PACELLI TE ROME TERUG. Kardinaal-staatssecretaris Pacelli is om 5 uur 10 gistermiddag uit Parens te Rome teruggekeerd. De Kardinaal werd hedenochtend door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen om verslag uit te brengen van zijn reis naar Frankrijk. KONINKLIJKE BELANGSTELLING VOOR DE JAMBOREE. De persdienst van de wereldjamboree meldt: H. M. de Koningin zal niet alleen op Zaterdag 31 Juli de wereldjamboree te Vogelenzang openen, maar H. M. heeft ook het voornemen te kennen gegeven de belangrijke welpen- en verkenners-demon straties op Woensdag 4 Augustus bij te wo nen en tevens een bezoek aan het kamp te brengen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1