DINSDAG 13 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BI AD - PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN NIEUWVEEN LAND- EN TUINBOUW PRINS BERNHARD NAAR DUITSCHLAND. Prins Bernhard zal morgen voor een ver blijf van 8 dagen naar slot Reckenwalde vertrekken teneinde een bezoek te brengen aan zijn moeder, prinses Armgard. Prinses Juliana komt morgen voor eenige dagen op den Ruigenhoek. INTERNAT. CONGRES VAN LANDBOUWINDUSTRIEëN. Hedenochtend te Scheveningen door Minister Steenberghe geopend. Hedenochtend te half elf is in een plech tige vergadering in de groote zaal van het Kurhaus te Scheveningen het vijfde inter nationale congres van Landbouwindustrieën geopend in aanwezigheid van een verte genwoordiger van H. M. de Koningin, van vele autoriteiten, genoodigden en congres deelnemers met hun dames. Tot de aanwezigen behoorden o.a. de mi nisters van staat prof. mr. P. J. M. Aalberse en mr. D. Fock, de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. S. J. R. de Monchy, vele leden van het diplomatieke corps en tal van andere autoriteiten en vooraan staande figuren uit de wereld van weten schap en techniek. Tegen half elf arriveerde de Minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steen berghe en kort daarna de vertegenwoordi ger van H. M. de Koningin, J. H. F. Graaf du Monceau, grootmeester en opper-cere- moniemeester van H. M. de Koningin. In zijn openingswoord zeide Minister Steenberghe, dat de Nederlandsche Regee ring, die bijzonder veel belang stelt in de agragische productie, zoowel in Europa als in de overzeesche gebiedsdeelen van ons koninkrijk, zich erover verheugt, dat de congressisten de residentiestad hebben geko zen voor hun bijeenkomst en dat tot hun werk de Nederlandsche wetenschap een bijdrage kon leveren. De Regeering, zeide spr., wenscht u van harte welkom en hoopt, dat de kennismaking met onze landbouwwe tenschap en onze landbouwindustrie u vol doening zullen bieden en dat alle deelne mers aan het congres, weder thuis geko men, zullen kunnen getuigen, hier iets ge leerd en veel genoten te hebben. Weest ervan overtuigd, dat onze Regeering en in het bijzonder de Minister van Landbouw en Vis- scherij uwe werkzaamheden met volle aandacht volgt en dat zij ten volle overtuigd is, dat op het door u bestreken terrein voor de meer dan 70 millioen inwoners van het Koninkrijk voor een zeer be langrijk deel direct of indirect uit den landbouw levende groote belangen te behartigen zijn. Ik behoef slechts te herinneren aan het aandeel, dat wij hebben in de productie van suiker, caoutchouc, tabak, coprah, spe cerijen, melk, eieren, aardappelmeel, groen ten, bloemen en bloembollen om dit voor ieder onmiddellijk duidelijk te doen zijn. Uit uw programma zie ik, dat gij vele dezer producten direct of indirect in uwe zittingen zult behandelen en tevens zult spreken over andere artikelen, die voor ons van beteekenis zijn, zooals aardolie, phar- maceutische producten en verschillende soorten machines, en dat ook geleerden uit deze branches bijdragen voor uwe rappor ten hebben geleverd. De welvaart der wereld een groot goed voor het behoud van de wereldvrede moge door dit congres gediend worden, en moge onze Heer, door Wien wij allen broeders zijn, het werk van dit 5de inter nationale landbouwindustriecongres rijke lijk zegenen. Met deze wenschen opende de minister het congres. MOOIE OPDRACHT VOOR PHILIPS. De verlichtingsinstallatie in het Volkenbondspaleis. Naar wij vernemen, is de uitvoering van het groote project der verlichting van het Volkenbondspaleis te Genève opgedragen aan de Philipsfabrieken te Eindhoven. Het betreft hier een zeer uitgebreide in stallatie, zoowel in de vergaderzaal van de Assemblée, welke 3000 personen kan be vatten, als in de groote feestzaal en de ga lerijen er om heen, waarbij zeer hooge eischen worden gesteld aan den aestheti- schen aanblik en de lichttechnische opstel ling der meer dan 4000 lichtpunten, die een gezamenlijk vermogen van circa 200 K.W. hebben. Het aanvaarde project, ontwerp van het Philips lichtadviesbureau, is een installa tie, waarbij van den beganen grond af niet één lamp zichtbaar is; de geheele verlich ting is indirect, alle lichtpunten zijn opge steld achter lijsten en in wandkoven. Zoo worden b.v. de marmeren paneelen, die de negen enorme vensters van de feestzaal omgeven, elk afzonderlijk door rijen lam pen beschenen, welke onzichtbaar opge steld zijn achter bronzen lijsten. Ten dienste van filmjournaals en pers opnamen is een permanente installatie ge plaatst, die bestaat uit eenige batterijen van zoeklichten met een vermogen van ruim 60 K.W. Deze zoeklichten kunnen met een enkele handbeweging in werking ge steld en op elk gewenscht punt van de ver gaderzaal worden gericht. FRAAIE GESTE VAN DE NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. De Nederlandsche Reisvereeniging heeft aan de kinderen van de scholen voor slecht- hoorenden te Amsterdam, den Haag en Rot terdam, en aan de inrichtingen voor onder wijs aan doofstommen te Amsterdam, Rot terdam en Groningen, in totaal een kleine 600 leerlingen een reisje aangeboden. Behalve de Groningers, voor wie de r.eis te ver zou zijn en die in het Noorden blij ven, gaan alle kinderen van de overige in richtingen Woensdag naar Arnhem. NIEUWE SECRETARIS-GENERAAL BIJ HET DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. Naar wij vernemen zal in de plaats van den heer C. P. van Ginkel, die in het na jaar den dienst met pensioen gaat verla ten, tot secretaris-generaal van het depar tement van defensie worden benoemd de kolonel van den generalen staf N. T. Car- stens, directeur van het etappen- en ver keerswezen. UITBREIDING SCHOOL RESERVE OFFICIEREN ONBEREDEN ARTILLERIE. Aantal leerlingen zal in het najaar van 50 op 120 worden gesteld. Meer officieren-leeraar en onderofficieren-instruc teur. In verband met de groote uitbreiding van het korps luchtdoelartillerie en' het re giment motorartillerie in de toekomst was het noodig de onderwijscapaciteit van de school voor reserve-officieren der onbere den artillerie aanzienlijk te vergrooten. In plaats van 50 zullen daarom in het najaar 120 leerlingen worden opgeleid. Naar aanleiding daarvan zullen de aantal len officieren-leeraar en onderofficieren- instructeur belangrijk worden vermeerderd terwijl mede de legeringsruimte van de school uitbreiding behoeft. Ook de hoeveel heid oefeningsmaterieel en wat hiermede verder verband houdt, zal moeten worden opgevoerd. NIEUWE GARNIZOENSPLAATSEN? Naar verluidt, aldus de „N. R. Crt.", heeft de generale staf bij het ontwerpen van de nieuwe vredes-organisatie der Ko ninklijke landmacht, in overweging, eeni ge nieuwe vredes-garnizoenen in het leven te roepen. Hiervoor schijnen in aanmerking te komen, Apeldoorn, Zutphen, Zwolle, Doesburg, terwijl mede in overweging is het vierde half-regiment huzaren te Deven ter te vervangen door een inf.-garnizoen. Een en ander houdt uiteraard verband met het feit, dat het zaak is om den comman danten der strategische veiligheid Noord en Zuid en aan de hun ondergeschikte vak commandanten der bewakingsgebieden ook in vredestijd eenige troepen te geven. GEMEENTERAAD VAN GOUDA. In de gisteravond gehouden vergade ring van den Goudschen Gemeenteraad is uitvoerig gesproken over de beschikbaar stelling van een voorloopig crediet van 1500.voor het instellen van een on derzoek naar het eventueeel be staan v a.n een gang van het voormalig kasteel van Gouda onder den IJ s e 1. B. en W. advi seerden deze aangelegenheid eerst te be handelen bij de begrooting 1938 en het crediet niet meer te brengen op de be grooting voor 1937. Van verschillende zij den werd er op aangedrongen na te' gaan of het instellen van het onderzoek, dat gepaard zal gaan met veel graafwerk, wellicht kan geschieden in werkverschaf fing met steun van het Rijk. In dezen geest werd besloten. Van het bestuur der Bouwvereeniging „Ons Ideaal" was ingekomen een verzoek om beschikbaarstelling van een crediiet voor den bouw van 73 wonin gen op terreinen aan den Koninginne weg en de Van der Palmstraat. Dit ver zoek werd in handen gesteld van B. en W. om praeadvies. B. en W. zullen voorts advies uitbren gen op een verzoek van autobus-onderne mers om verlaging van de standplaats gelden. Aangenomen werd een voorstel tot wij ziging der rechtspositie verorde ning voor de politie, hetgeen de mogelijkheid opent tot benoeming van een hoofdinspecteur, inspecteur en adjunct inspecteur bij het politiekorps. De voorgestelde slooping van de bijbou wen der voormalige kapel van het St. Agnesklooster op de Nieuwe Markt, ten einde op deze wijze meer raarkt- ruimte te verkrijgen in verband met de voortdurende stijging in den aanvoer van kaas, werd gesanctioneerd. Voor de voetbalvereenigingen Olympia, G.S.V. en D.O.N.K. werden de huurprijzen voor de gemeentelijke sport velden verlaagd, voor Olympia van 1100 op 700, voor G.S.V. van 480 op 425 en voor D.O.N.K. van 400 op 375, met dien verstande, dat de huren weer worden verhoogd, indien de clubs naar hoogere afdeel in gen promoveeren. Onder de talrijke voorstellen, die zon der discussie en stemming werden aange nomen, waren die tot het leggen van rub- bervloeren in het Van Iterson Ziekenhuis, hetgeen een uitgaaf zal vorderen van 6700.tot koppeling der Electrische Centrale aan het net der Provinciale Utr. Electriciteitsmaatschappij (P.U.E.M.); het voorstel tot uitbreiding van het aantal hoogspanningsstations in de gemeente Woerden, waarvoor de gemeente Gou da 3700.zal beschikbaar stellen. Een crediet van 911.95 werd toegestaan voor reparatie van de z.g. vischmarkt en voor malige korenbeurs op de Gouwe, twee historische monumenten. GESCHIEDENIS LANDBOUWCRISIS MAATREGELEN. Eenigen tijd geleden reeds heeft het de partement van landbouw en visscherij de verschijning in uitzich* gesteld van het eerste deel van de geschiedschrijving der landbouwcrisismaatregelen in Nederland. Naar wij thans vernemen is deze uitgave inmiddels bij de algemeene landsdrukkerij gereed gekomen en aldaar verkrijgbaar ge steld. Het boekwerk, dat onder den titel: De landbouw-crisiswetgeving, beknopt overzicht van de totstandkoming en wer king van de landbouw-crisiswetgeving in Maandagavond te acht uur kwam de Raad der gemeente in openbare plenaire zitting bijeen onder leiding van Burgemeester Bak huizen, die, nadat de notulen van de zit ting van 2 Juni onder dank waren goed gekeurd, de ingekomen stukken ter tafel bracht. Hiervan noemen wij twee arres ten van den Hoogen Raad inzake straatbe lasting, waarbij de aangeslagenen L. Roo- denburg en H. Soede vrijstelling verkrij gen, daar hun eigendommen te ver van den openbaren weg gelegen zijn om voor deze „zoete last" in aanmerking te komen. Alzoo een «buitenkansje voor deze heeren en een tegenvaller voor de gemeente. Wijziging schoolgeldregeling. De op 1 Jan. j.l. van kracht geworden schoolgeldregeling, die van inkomstenbelas ting vrijgestelden toch tot schoolgeldbeta ling dwingt, wanneer zij volgens de per- soneele belasting een huis van meer dan 150 huurwaarde bewonen, blijkt in de practijk haar eigenaardige moeilijkheden, ja onbillijkheden mede te brengen, aldus de voorzitter. B. en W. stellen daarom voor een en ander aldus te wijzigen, dat voortaan bij een huurwaarde van ƒ200 schoolgeld geheven kan worden. Deze wij ziging zal vier en twintig personen extra vrijstellen. De heer Springintveld steunt het voor- stel-Plomp om de huurwaarde op 175 te stellen, waardoor van voornoemde 24 en 18 ontheven worden. Met 5 tegen 2 stemmen wordt echter het voorstel van B. en W. aanvaard. Heffing keurloonen. Ged. Staten schreven aan de gemeente, dat zij een verlaging van het keurloon voor varkens zij een slachten van meer dan 4 tot 10 stuks per week niet billijk achten tegenover de andere slagers uit den kring Nieuwveen. Het betreft hier een speciaal tarief voor een exportslager uit Ter Aar. Het gemeentebestuur dezer plaats heeft nu aan Nieuwveen verzocht het vol gende tarief aan Ged. Staten ter goedkeu ring voor te leggen, lo. Bij 4 tot 20 var kens per week een keurloon van 2 per varken; 2o. bij 21 tot 40 stuks 1.50 en 3o. bij 41 en meer 1.per varken. Z.h.st. gaan de vaderen hiermee accoord. Conversie geldleeningen. B. en W. verzoeken machtiging voor het converteeren van 3 leeningen tot een to taal van rond 22.000, rentende 4 1/4 pet., tegen een nieuwe rente van 3 1/2 pet., be nevens een drietal tot een totaal van 19.000 tegen 3 7/8 pet. Op voorstel van den heer Plomp zal men het eerste aanbod van de Mij. voor Ge- meentecrediet accepteeeren en daarnaast trachten ook de andere leen ingen tegen 3 1/2 pet. te krijgen. Lukt het tweede niet, dan nemen B. en W. op zich voor deze laat ste een voordeelige aanbieding op te spo ren. Geen monumentengalerij. Op een vorige zitting gingen de raads- heeren in principe accoord met een con tact-zoeken van B. en W. met het Insti tuut Stad en Landschap voor Zuid-Hol land, teneinde te geraken tot een bouwen in de toekomst volgens vaste richtlijnen. Eenige heeren hebben nadien ons dorpje met hun bezoek vereerd, geconfereerd met het dagelijksch college en ten slotte een rapport uitgebracht van hetgeen zij zul len uitstippelen tegen een vergoeding van 400, verhoogd met een som van ten hoog ste 100 voor reizen, porti en andere kos ten, welke eventueel noodig mochten zijn. De betaling kan desnoods in 4 jaar-termij nen geschieden. (Wat een decadentie!!) De voorzitter heeft in een zéér welspre kend en geestdriftig betoog zijn meening en Nederland vanaf 1929, wordt uitgegeven en dat 671 bladzijden omvat, geeft na een algemeene inleiding, de geschiedenis van de eerste tijdelijke steunmaatregelen en wel die ten aanzien van suikerbieten, fa brieksaardappelen, tuinbouw, bloembollen, bloem- en boomkweekerij, vlas, pluimvee houderij, rogge, griend en rit. Het tweede deel, omvattende de tarwe wet, crisis-zuivelwet en crisis-varkenswet is thans in bewerking. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. Tot commandeur in de orde van St. Gre- gorius de Groote van den Heiligen Stoel in benoemd dr. ir. J. I. J. M. Schmutzer, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. BEDEVAART VAN 1000 FIETSERS. In de groote bedevaart-kapel te Heilo was Zondag een zeldzaam schouwspel te beleven: zeker wel duizend bedevaartgan gers, jongens en mannen, waren daar te za» men gekomen uit alle steden en dorpen van Noord-Holland boven 't IJ, waar een afdee- ling van den R.-K. Bond van Ri>wielclubs bestaat. UITBREIDING STAATSMIJN EMMA. In de „Sts.-rt." van gisteravond is opge nomen het Kon. besluit van 9 Juli tot uit breiding van de Staatsmijn Emma. Begrafenis burgemeester J. A. Charbon. De begrafenis van den dezer dagen over leden burgemeester van Goedereede en stellendam is bepaald op Donderdag a.s. te 1 uur op de begraafplaats Rhijnhof te Oegstgeest. De stoet vertrekt te 12 uur van de rouw kamer der firma Innemee aan de Hooikade te 's-Gravenhage. die. der beide wethouders verdedigd. Spr. ziet slechts kan op deze wijze tot een be hoorlijke bebouwing en vaststelling van goede rooilijnen te komen. De vigeerende bouw- en woningverordening kan b.v. niet tegenhouden, dat een blok arbeiderswonin gen of een werkplaats naast of tegenover een vriendelijke landhuisje verrijst; daar voor is een nauw-omschreven bebouwings plan noodig. De heer Vreeken is geschrokken van de kosten en voorziet ook in de toekomst moeilijkheden, waarop de voorzitter ant woordt, dat ook de rooilijnenregeling, waar de Provincie aanhoudend om vraagt en eens zal moeten komen, wellicht ook een 200 zal kosten, daar de gem.-opzichter uiteraard het hieraan verbonden werk moeilijk kan verrichten voor zijn beschei den salaris. En, zou Nieuwveen het zoo ver laten komen, dat de Provincie, wach- tens moede, haar Waterstaat aan het rooi lijnen trekken zet, dan kon de declaratie wel "eens boven die van Stad en Landschap uitgaan, terwijl de gemeente het recht op mee-praten verbeuren zou. De rooilijn kwestie is acuut, aldus de voorzitter. De heer Springintveld ziet onbillijkheden tegenover de grondeigenaars, die hun vrij heid bij 't bouwen belangrijk moeten inboe ten. Bovendien ziet spr. geen behoefte aan werkmanswoningen, doch de voorzitter heeft hem tuk en houdt hem zijn tegen gestelde uitspraken van vroeger voor. Neemt de Raad het voorstel aan, aldus de voorzitter, dan zullen de gemeentenaren over vijftig jaar zeggen: Wat een wijze vaderen zetelden toen in den Raad en, voegt spr. er aan toe, voor elk van hen zul len zij een monument oprichten! Maar neen, Nieuwveen zal dat wel nim mer beleven, want ook de heer Plomp weet niets beters te zeggen dan dat het betoog van den voorzitter schitterend is, doch hem niet overtuigen. Resultaat is, dat slechts de heer Chr. Jonker zijn stem bij die der wet houders voegt, zoodat Stad en Landschap voor ons dorpje niets te teekenen zal heb ben. In de vacature-J. Augustinus wordt tot lid der Drinkwaterleiding „De Elf Gemeen ten" benoemd de heer H. S. Ran, terwijl weth. Joha als plaatsverv. lid zal optre den. Een request van de Chr. H. B. S. te Al phen aan den Rijn, waarin om 194 als bijdrage in het tekort gevraagd wordt, moet het doen met de ƒ30 op de begroo ting uitgetrokken. Een verzoek van den heer I. M. Schoorl, die volgens de nieuwe schoolgeldregeling 68 per kwartaal voor 4 kinderen moet be talen, tegen 34.20 p. kw. in 1936, wordt voor advies teruggezonden naar B. en W. In bedoeld verzoek wordt op herziening aangedrongen, b.v. door wederinlassching der bepaling, dat voor het vierde kind geen schoolgeld meer geheven wordt, of door een minder sterk progressief stelsel. Nadat de heer Springintveld nog even over wanbetalers van gemeentelijke erf pacht gesproken heeft, sluit de voorzitter tegen tien uur de vergadering. LETTEREN EN KUNST CARL SCHURICHT EN HET U. S. O. De onderhandelingen hebben niet tot een definitief resultaat geleid. De heer C. Schuricht verzoekt ons mede te deelen, dat de onderhandelingen tus- schen het Utrechtsch Stedelijk Orkest en hem nog niet tot een definitief resultaat hebben geleid. Wanneer de onderhandelingen tot een resultaat mochten leiden, zal dit neerko men op het dirigeeren van eenige gastcon- certen van het U. S. O. door den heer Schuricht. Dit zullen echter ten hoogste negen con certen zijn. De heer Schuricht blijft voorts in dezelfde positie in Scheveningen werkzaam, welke hij in de laatste acht jaar heeft vervuld. DE CRITIEKE TOESTAND VAN DE GROOTE KERK TE ALKMAAR. Gisteravond heeft de heer D. Saai, presi dent Jkerk voogd eenige technische bijzon derheden gegeven over de in de naaste toe komst te nemen maatregelen, tot behoud van de Groote Kerk te Alkmaar. Het middenschip van de kerk zal ont ruimd worden en hier zal een schoorwerk worden gemaakt, om de werking van den noordelijken en zuidelijken muur tot staan te brengen. Hiertoe zal waarschijnlijk nog deze week de goedkeuring van Monumen tenzorg worden verkregen en de aanbe steding zal begin van de volgende week plaats hebben. Dit weik zal worden gefinancieerd uit de reeds toegestande f 15.000. De diensten in het kerkgebouw zijn zooals wij meldden tot nader order ge staakt. Het dwarsschip, dat geen enkel ge vaar oplevert, zal tot kerk worden inge richt. Ook de werkzaamheden voor deze verandering worden de volgende week aan besteed. De president-kerkvoogd wees er op, dat 'over een maand de dienst weer in het gebouw kan plaats hebben. Over de ontruiming van het Postkantoor zal heden door den directeur-generaal van P.T.T. een beslissing worden genomen. Het is wel zeer dringend, aldus de heer Saai, dat met deze tweede restauratie zeer snel wordt begonnen. Over een eventueel beroep op het Neder landsche volk kon onze zegsman nog niets vertellen, daar dit afhangt van den steun van Monumentenzorg, Rijk, Provincie en gemeente. In totaal is er, zooals gezegd, een half millioen noodig. BLOEIENDE HYACINTHEN IN JULI. Invoer-mogelijkheden voor het zuidelijk halfrond.] Op de bloemenkeuring in het Krelage- huis zijn de inzenders van de buitengewoon fraaie nieuwe gladiolen op hun beurt ver rast geworden door een ter opluistering aanwezige mand van het Laboratorium v. Bloembollenonderzoek te Lisse. Onmiddel lijk bij 't binnenkomen van deze zaal trok een doordringende hyacinthengeur sterk de aandacht en het bleek spoedig dat men zich niet had vergist. Op een kleine tafel stond een prachtige mand met groote hya- cinthen Duchess of Westminster, forsche ^tengels en opmerkelijk mooie trossen. Er tusschen bloeiden, alsof wij tegen Paschen leefden, sterke trompetnarcissen, King Al fred en Tresserve. Wij vermelden deze inzending, niet om dat zij een voorbeeld is van een gloednieuw geval, doch wel omdat in de enkele jaren, dat het laboratorium onder leiding van prof. Van Slogteren en dr. Beyser zich met het prepareeren van deze bloembollen be zighoudt, ongetwijfeld groote vorderingen zijn gemaakt in het zoeken naar de soorten die voor deze speciale behandeling, het te rughouden van den bloei, het meest ge schikt zijn. Deze proeven zijn daarom zoo belangrijk omdat zij den export mogelijk hebben ge maakt en in de toekomst kunnen vergroo ten van hyacinthen en narcissen naar lan den van het Zuidelijk Halfrond. De bollen zijn, nadat zij in de cellen van het laboratorium aan bepaalde temperatu ren zijn blootgesteld, in het voorjaar te Lisse opgeplant in den vollen grond. Het gevolg is dat ze daar nu in bloei staan. Dit zijn natuurlijk louter proefexemplaren. De bollen, die voor export naar Zuid- Afrika, Zuid-Amerika en Australië be stemd zijn, komen daar in het voorjaar aan. Dan is het althans hier voorjaar, maar daar herfst. Ten tijde, dat men hier naar de bloeien dan als het bij ons herfst is. onze tegenvoeters pas den grond in. Zij bloeien dan als het bij ons herfsa is. Slechts door deze kunstmatige behandeling zijn onze bloembollen thans op deze wijze te gebruiken en de berichten over het af- geloopen seizoen zijn gunstig geweest, het geen moed geeft voor de toekomst. Zeer terecht had deze inzending vandaag veel bekijks. „Tel." WILT U IETS WETEN? V r a a gF. B. te L. inzake verkoop van een huisje. Antwoord: De notaris heeft inder daad gelijk. Zonder de rechtbank gaat het niet, ook niet zooals u het wilt. Vraag: inzake het huren van een huis door iemend beneden de 21 jaar. Antwoord: U kunt als minderjarige niet rechtsgeldig een huis huren zonder bijstand van uw vader of voogd. Vraag: inzake het verkrijgen van in lichtingen aan die bureau. Antwoord: lederen Dinsdag- en Donderdagmiddag van 34 uur. Bij even- tueele verhindering wordt het daags te voren in de courant bekend gemaakt. Vraag: Welke is de kortste weg van Lisse naar Neder Hardinxveld per auto? Hoeveel K.M.? Antwoord: Wij kennen alleen Har dinxveld. De route daarheen is als volgt: Lisse, Oegstgeest, Wassenaar, Den Haag, Delft, Rotterdam, Rijsoord, Zwijndrecht, Pa- pendrecht, Sliedrecht, Hardinxveld. Af stand 60 K.M. V r a a g: a. Welke is de kortste weg van Alphen aan den Rijn naar Eindhoven; hoe veel K.M.? b. Van Eindhoven naar Kerkrade; hoe veel K.M.? Antwoord: a. Alphen, Woerden, Utrecht, Jutphaas, Vreeswijk, Vianen, Ever- dingen, Deil, Waardenburg, Zalt-Bommel, Hedel, Den Bosch, Vught, Boxtel, Best, Eindhoven. Afstand 123 K.M. b. Eindhoven, Geldrop,- Heeze, Leende, Maarheezen, Weert, Ittervoort, Echt, Sus- teren, Sittard, Amstenrade, Treebeek, Heer len, Kerkrake. Afstand 90 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg van Alphen via Arnhem naar Heerlen? Hoeveel K.M.? Antwoord: Alphen, Woerden, Utrecht de Bildt, Zeist, Woudenberg, Scherpenzeel, Renswoude, Ede, Ginkel, Arnhem, Lent, Nijmegen. Mook, Gennep, Heyen, Afferden, Arcen, Venlo, Tegelen, Reuver, Swalmen, Roermond, Echt, Susteren, Sittard, Am stenrade, Heerlen. Afstand 250 K.M. Vraag: Welke is de mooiste weg van Lisse via Nijmegen naar Valkenburg (L.)? Hoeveel K.M. En een andere route terug? Antwoord: U vindt het antwoord op deze vraag in bovenstaande aangegeven routes. U behoeft voor de heenreis slechts bij te voegen Lisse, Leiden, Alphen en Heer len, Valkenburg; voorde terugreis via Eind hoven vindt u hierboven ook gegevens, Vr a a g: Welke is de mooiste weg van Leiden naar Rhenen? Hoeveel K.M.? Antwoord: Leiden, Alphen, Woerden, Utrecht, de Bildt, Zeist, Driebergen, Doorn,, Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen. Af stand 90 K.M. t

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7