VAN HOUTEN S AMERICO'S EEN CHOCOLADELICATESSE Verlangens van het Werkliedenverbond. ZONDAGSBLAD DINSDAG 13 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 28 Dringend beroep op Minister Romrae ten gunste van de werkloozen. PALESTINA. TOENEMENDE ONTEVREDENHEID OVER HET VERDEELINGSPLAN. Zaterdag congres der Arabieren te Jeruzalem. De ontevredenheid der Arabieren tegen het voorstel, vervat in het rapport der Britscjie koninklijke commissie, neemt voortdurend toe. Zaterdag zal te Jeruzalem een Arabisch congres worden gehouden. Een Arabische delegatie zal zich na dit congres naar Ge- nève begeven om deel te nemen aan de zitting der mandaterucommissie van den Volkenbond, welke op 30 Juli zal worden gehouden. Voorts ligt het in het voornemen dele gaties te zenden naar Irak, Saudië en Je men en misschien ook naar Indië. Het van den minister-president van Irak ontvangen antwoord, waarin hij zich uit- fpreekt tegen het plan, heeft sterk de aandacht getrokken. Verzoening tusschen Arabische groepen? Onder den druk van het verzet worden thans besprekingen gevoerd tusschen de partij van den Moefti en de partij van Nasjasjibi met het doel de eenheid in de Arabische gelederen te herstellen. BUITENLANDSGHE BERICHTEN TREINBOTSING IN SPANJE. Uit Valencia wordt gemeld: Twee elec- trische treinen zijn tusschen de stations La Canana en El Pla met elkander in bot sing gekomen. Twee en twintig personen werden gewond. Er zouden ook dooden zijn gevallen. NOODWEER BOVEN NEW-YORK. Onderbreekt hittegolf. Gistermiddag heeft te New-York een bui tengewoon hevig noodweer gewoed. In verschillende streken is door den regenval de hittegolf, welke tot nu toe 337 dooden heeft geëischt, onderbroken. HANDELAAR IN BLANKE SLAVINNEN GEARRESTEERD. De Poolsche politie heeft in den trein BoekarestWarschau een Armeniër gear resteerd, die leider was van een interna tionale bende van handelaars-in blanke slavinnen. In zijn gezelschap bevond zich een drietal jonge Roemeensche meisjes, die hij naar Rio de Janeiro wilde vervoe ren. Uit het onderzoek is gebleken, dat in de laatste maanden door dezen Armeniër en zijn medeplichtigen ten minste twee honderdmeisjes uit Bulgarije, Roemenië, Hongarije en Polen via Gdingen naar Rio de Janeiro zijn vervoerd en aldaar ver kocht. ELF GEVAARLIJKE MISDADIGERS UIT EEN GEVANGENIS ONTSNAPT. Na de Poolsche bladen melden zijn uit de gevangenis te Rzeszow elf gevaarlijke misdadigers ontsnapt. De onmiddellijke ingezette achtervolging bleef tot nu toe zon der succes. LUCHTVAART KANS VAN EEN OP HET MILLIOEN. Zoo schat men de mogelijkheid van Mrs. Earhart's redding. Nog steeds zoekt men met onverminder den ijver naar Amelia Earhart en Noonan, echter bijna zonder nog resultaat te kun nen verwachten. Zestig vliegtuigen zoeken koortsachtig den geheelen oceaan rond Howland-eiland en de Phoenix-elanden af; van de vermisten hebben zij evenwel nog geen spoor ontdekt. De militaire autoriteiten, die met de lei ding van het zoeken zijn belast, schatten de kans dat Amelia Earhart nog zal wor den gevonden, als één op het millioen. DE „CALEDONIA" OP TERUGWEG NAAR ENGELAND. Het Engelsche watervliegtuig „Caledo nia" is gisteravond om 5 uur 25 G. M. T. opgestegen met bestemming Montreal (Canada), de eerste etappe op den terug weg naar Engeland. ALLE POST DOOR DE LUCHT. Naar afschaffing van extra-luchtrecht in alle Europeesche landen. Het congres van de International Air Traffic Association, waarbij de voornaam ste luchtvaartmaatschappijen ter wereld zijn aangesloten, heeft een Nederlandsch voorstel aangenomen om den thans be- staanden toeslag op het gewone tarief, die betaald moet worden, wanneer men een luchtreis op een plaats, waar een tus- schenlanding gemaakt wordt, wil onder breken, af te schaffen. Met voldoening vernam het congres, dat er belangrijke stappen zijn gedaan, waar uit met zekerheid valt af te leiden, dat bin nenkort in geheel Europa het postvervoer zooveel mogelijk per vliegtuig zal geschie den, zonder dat de posterijen in de afzon derlijke landen het normaal geldende post- tarief met een speciaal luchtrecht zullen verhoogen. Tot nog toe hebben in Europa alleen Ne derland en Zweden het luchtrecht geheel afgeschaft, terwijl dat in Frankrijk, Enge land en Duitschland gedeeltelijk is ge schied. Het congres aanvaardde verder een Ne derlandsch voorstel om per 1 Januari 1938 internationaal in te voeren een door de K. L. M. voorgestelde en volledig uitge werkte luchtvaartcode in het internatio nale verkeer tusschen de vliegvelden en de luchtvaartmaatschappijen, betreffende boe king, vrachtvervoer, aankomst en vertrek van vliegtuigen enz. De I. A. T. A. treft voorbereidingen om te komen tot de afschaffing van paspoor ten en visa voor de bemanningen van vlieg tuigen en daarvoor in de plaats te krijgen een enkel document, dat door alle landen erkend zal worden, zoodat de bemanningen van vliegtuigen voortaan bij het aandoen van luchthavens in het buitenland even weinig formaliteiten zal hebben te vervul len als de zeeman bij het aandoen van verschillende havens. Het congres, dat werd bijgewoond door vertegenwoordigers van luchtvaartmaat schappijen uit ruim twintig Europeesche en buiten-Europeesche landen, stond on der voorzitterschap van den heer Allègre, directeur-generaal van de Compagnie Air France. Voor Nederland waren aanwezig de heer A. Plesman, directeur der K. L. M. en de heer D. J. de Vries, hoofd van de afdeeling Handel der K. L. M. DE «TVER WINTERING AAN DE POOL. Resultaten van hun onderzoekingen. De overwinteraars in het Russische Noordpoolkamp hebben draadloos mede- deelingen gedaan over de resultaten van hun arbeid sedert de inrichting van het kamp. Van 21 Mei tot 5 Juni dreef hun ijsveld in verschillende richtingen, met een snelheid van 6.5 km. per uur rond. Uit hun onderzoek naar de temperatuur van het water is gebleken, dat op geringe diepten een lage temperatuur heerschte, terwijl dieper de temperatuur steeg, en tegelijkertijd het zoutgehalte toenam. Tus schen 275 en 600 m. diepte steeg de tempe ratuur boven het vriespunt, om op 750 me ter weer de 0 graden te bereiken. Men stelde vast, dat het water uit den Atlanti- schen Oceaan, dat Nansen op Zuidelijker breedte heeft ontdekt, zich ook in een machtigen stroom dicht bij de Pool uitstort en het centrale deel van de IJszee ver warmt. Voorts hebben de onderzoekingen aan getoond, dat Nansen ongelijk had, toen hij meende, dat het leven in het water van de IJszee uiterst arm is. Een van 1000 M. diepte opgehaald net wemelde letterlijk van schelpdieren, larven, enz. van de meest verschillende soort. RUSSISCH VLIEGTUIG PASSEERT DE NOORDPOOL. Temidden van een sneeuwstorm. De inlichtingendienst van het Arneri- kaansche leger meldt, dat het Russische vliegtuig, dat gisteren voor een vlucht over de Pool is gestart, hedenmorgen over de Noordpool is gevlogen temidden van een sneeuwstorm, welke de vliegers dwong van den weg af te wijken, teneinde te trachten betere weersgesteldheden te vinden. Om 3.14 uur had de bestuurder de vol gende mededeeling uitgeseind:. „Wij naderen de Pool, bevinden ons op een hoogte van 2700 meter, vliegen met een snelheid van 160 kilometer per uur, de temperatuur van de lucht bedraagt mi nus 8 graden, de bemanning maakt het goed, alles is in orde." Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herinnerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. Het R.K. Werkliedenverbond heeft, naar de „Volkskr." meldt, het volgend schrijven gezonden aan den minister van Sociale Zaken: Het zal Uw Excellentie niet verwonderen, dat ons Verbond in dezen tijd van alge- meene drang naar sociaal-democratische hervorming verschillende wenschen heeft, waarvan de belangrijkheid en de urgentie uiteraard uiteenloopt. Van deze wenschen, die in 't algemeen te vinden zijn in het program, door de Ka tholieke Staatspartij gemaakt voor de nu ingetreden regeeringsperiode, verdient een aantal, dat betrekking heeft op de zorg voor de werkloozen, om de urgentie onver wijld de aandacht van Uw Excellentie. Wij hebben daarom de eer de volgende wenschen aan Uw Excellentie kenbaar te maken. 1. Verhooging van de steun- nomen in de steunregeling en van de uurloonen in de werk verschaffing. Mede tengevolge van de ingetreden stij ging der prijzen voor de allernoodzakelijk ste levensmiddelen is de nood, die reeds groot was, sedert het najaar van 1936 tot nog grooter hoogte gestegen en is het naar onze meening noodzakelijk, dat daarin door tegemoetkomende maatregelen zoo goed mogelijk wordt voorzien. Volgens berekeningen van het Bureau voor de Statistiek te Amsterdam bedraagt de prijsstijging van de voeding voor de werkloozen (bij eenzelfde verbruik als in 1934) in Mei 1937 ongeveer 7 percent in vergelijking met September 1936, de maand van het loslaten van den gouden standaard. Deze prijsstijging kan onmogelijk door de werkloozen gedragen worden en het is daarom noodzakelijk de steunbedragen en de werkverschaffingsloonen dienovereen komstig te verhoogen. 2. Steunregeling. In afwachting van een wettel ij ke regelingvan de steunverlee- ning voor valide onvrijwillig werklooze arbeiders, dringen wij er bij 'Uw Excellen tie op aan, op korte termijn de volgende wijzigingen in de thans bestaande voor schriften te willen aanbrengen: a. Niet alleen het loon van het ge zinshoofd of van den kostwinner dient zooals thans als basis van de steunverleening en steunbetrekening te worden genomen, maar het totale gezinsloon van het te steunen gezin. Hierdoor zal het tevens mogelijk worden om de thans in de steunrege ling bestaande zoogenaamde relatieve en absolute maxima der steunbedra gen te verruimen en te verhoogen. b. Buiten werking stelling van arti kel 10a der steunregeling. De op zichzelf goede en te waardee- ren maatregel van Uw ambtsvoorgan ger om voor minderjarige kinderen de eerste f 2 verdiensten uit arbeid en voor meerderjarige kinderen de eerste 4 verdiensten uit arbeid vrij te la ten, wordt door toepassing van artikel 10a der steunregeling voor het groot ste gedeelte illusoir gemaakt. Dit geldt vooral voor de groote gezinnen, waar meer verdienende kinderen aanwezig zijn. Hierbij komt, dat volgens de huidi ge toepassing yan artikel 10a der steun regeling zelfs werkelijk te maken on kosten bij het verkrijgen van verdien sten uit arbeid, zooals tram-, trein-, boot- en busgelden en dergelijke ook als loon gerekend worden. Dit is naar onze meening met de redelijkheid in strijd. Alleen het netto-loon dient in aanmerking te komen bij het toepassen van de 2/3 aftrek op het steunbedrag. Thans worden gelden als inkomsten beschouwd, die in wezen geen inkom sten maar onkosten zijn. c. Het verdient naar de meening van ons Verbond aanbeveling het groo te aantal steunklassen in de steunre geling belangrijk in te perken. Thans bestaan er officieel niet min der dan negen verschillende steunklas sen of steuntarieven. Alhoewel dat voor ons kleine land groote aantal steunta rieven misschien historisch wel valt te verklaren, achten wij toch de tijd ge komen dit aantal steuntarieven be langrijk te verminderen en terug te brengen tot 3, hoogstens 5 tarieven, waarbij dan allereerst de laagste ta rieven (klassen 8 en 9) met hun te lage steunnormen dienen te vervallen. d. Verhooging van de B- steun om beter te kunnen voorzien in het ontstellende tekort aan kleeding, dekking en schoeisel der betrokken werklooze gezinnen. 3. Werkverschaffing. Wij waardeeren in meer dan één opzicht de offers, welke de Nederlandsche volksge meenschap zich getroost om een zoo groot mogelijk aantal arbeiders van lediggang te vrijwaren door hun werk te verschaffen. Dit neemt niet weg, dat wij met betrekking tot de werkverschaffing een aantal verlan gens hebben, waarvan de voornaamste hier mogen volgen: a. Het is naar onze meening niet juist om kunstwerken '(ook niet als on derdeel van groote werkverschaffings- objecten), normale bouwwerken en on derhoudswerken in werkverschaffing te laten uitvoeren. Bij deze soorten van werk dient on- zes inziens minstens het loon te gelden, dat in overleg met de betrokken vak organisaties der arbeiders voor zooge naamde Werkfondswerken wordt vast gesteld. Wij verzoeken Uw Excellentie daarom beleefd dit te willen bepalen. b. De rechtpositie van de arbeiders in de werkverschaffing dient verbeterd door het instellen van commissies van overleg op de betrokken werken. Het spreekt vanzelf, dat er op de werver- schaffingen orde en regel moet zijn. Maar bij de huidige gang van zaken staan de tewerkgestelden practisch machteloos tegenover fouten, vergis singen, en tekortkomingen van de werkleiding. c. De allerlaagste loonen in de werkverschaffing moeten onzes inziens worden verhoogd en wij achten het noodzakelijk een minimum-loon vast te stellen. In tal van gemeenten is het uurloon in de werkverschaffing uitermate laag. Uurloonen van 18 cent, 20 cent en 22 cent komen veelvuldig voor. Bij gere gelde plaatsing en aannemende, dat de betrokken arbeiders het basisuurloon kunnen halen, leidt dat toch tot week- loonen, die zeer laag blijven. Te laag om een gezin te kunnen onderhouden. Niet steeds mogen de loonen in het vrije bedrijf, met name niet wanneer zij te laag zijn ingezakt, het uitgangs punt vormen bij de vaststelling van de werkverschaffingsloonen. Het is' daar om noodzakelijk thans voor de werk verschaffing een minimum basisuur loon vast te stellen van 25 cent en de tarieven daarmee in overeenstemming te brengen. In dit verband mogen wij u herinne ren ons adres van 17 April 1934, waarin het volgende werd gevraagd: In verband met een en ander hebben wij de eer Uw Excellentie te verzoeken: 1. Voor een goed overzicht en mede om het betrachten van de billijkheid zooveel mogelijk te bevorderen, de ver schillende plaatsen in te deelen in klassen, zooals dat bijvoorbeeld in som mige collectieve contracten is ge schied; 2. voor elk dier klassen vast te stel len de grens waar beneden de loonen in de werkverschaffing en de steunbe dragen niet mogen dalen; 3. met het oog hierop te benoemen permanente colleges, die zich ter zake kunnen doen voorlichten en Uw Excel lentie van advies dienen; 4. aan deze colleges telkens advies te vragen, wanneer naar het oordeel der bevoegde instanties een oogenblik is aangebroken, om de uiterste grens opnieuw te toetsen aan wat in het eco nomisch leven is tot stand gekomen. d. Alleen in de provincies Brabant en Limburg wordt thans in de werk verschaffing van het eerste kind af 0.50 per week kindertoeslag betaald. Met het oog op de noodzakelijke le vensbehoeften in de gezinnen van de tewerkgestelde arbeiders is het noodza kelijk deze kindertoeslag voor het ge- heele land in de werkverschaffing in te voeren. e. Aan de rouleering in de werkver schaffing wordt veelal verbonden het maken van wachtweken zonder steun. Dit maakt de materieele voordeelen, aan plaatsing in de werkverschaffing verbonden, volkomen illusoir, kan zelfs leiden tot materieel nadeel. Arbeiders, die werken, moeten meer en betere voeding hebben dan arbeiders die niet werken, zoodat wat meer inkomsten, welke uit tewerkstelling kunnen voort vloeien, alleen door die reden reeds voldoende gemotiveerd zijn. 4. Werkloosheidsverzekering. Tot slot verzoeken wij Uw Excellentie te willen besluiten, dat onder de huidige om standigheden ook al is er sprake van eenige opleving in het bedrijfsleven de subsidies voor de werkloozenkassen niet verder zullen worden verlaagd. De werkloosheidsverzekering heeft ge durende de crisisjaren reeds te veel ge leden door inkrimping van de uitkeerings- duur, verlaging der uitkeeringsbedragen en het verzwaren van de voorwaarden om voor uitkeering in aanmerking te komen. Wij spreken het vertrouwen uit, dat deze punten door Uw Excellentie in welwillen de overweging zullen worden genomen en wij zien met datzelfde vertrouwen uw be slissingen terzake tegemoet. BINNENLAND ST. RAPHAëL PROTESTEERT TEGEN PENSIOENKORTING. Geijverd zal worden voor intrekking der korting. De gepensionneerde leden van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegper soneel „St. Raphaël" kwamen gistermid dag in het gebouw voor K. en W. te Utrecht in vergadering bijeen onder lei ding van het hoofdbestuur. In zijn openingswoord wees de voorzit ter-, de heer L. H. Wigman, uit Amersfoort op het groote belang van een contact van gepensionneerden met St. Raphaël. Zoo lang de gepensionneerden geen eigen af- deelingen hebben, wat in de toekomst wellicht het geval zal zijn, wordt er ondier leiding van het hoofdbestuur vergaderd. Het ligt in de bedoeling een paar maal in het jaar bij elkaar te komen. De heer H. J. C. Venings hield een rede over hetgeen thans in het belang van de gepensionneerden gedaan moet worden en wat hierbij de taak van St. Raphaël is. De positie van de gepensionneerden en wachtgelders, zoo zeide spr., is vrijwel stabiel gebleven. Alleen hebben we naast de 10 pet. verlaging, van de regeering de verrassing gekregen, dat de loonen min der waard zijn geworden. Van het pensioen kan men geen gulden miss, laat staan 10 pet. Het is daarom bil lijk, dat wij herstel van het onrecht vra gen. Pensioen is te beschouwen als verze kering, waarvoor gestort is. Met het Pensioenfonds gaat het hard achteruit en over 1936 bedroeg het tekort 4.147.000. Wat het dekken van deze tekorten be treft, gaf spr. als zijn oordeel te kennen dat de vorige regeering een eigenaardige beslissing heeft genomen. De minister is thans echter de meening toegedaan, dat maatregelen genomen moeten worden, om het evenwicht weer te herstellen. Nadat nog eenige andere opmerkingen waren gemaakt, nam de vergadering ten slotte de volgende motie aan. De vergadering van leden, gepension neerden en wachtgelders van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel c.a. Sint Raphaël, constateert, dat van het Nederlandsche overheids- en se- mi-overheidspersoneel alleen voor het spoorwegpersoneel een korting op de pen sioenen is toegepast, protesteex*t nogmaals tegen deze het spoorwegpersoneel opgedrongen uitzonde ringspositie, waardoor de sedert 1 April 1936 toegepaste korting van maximum 10 pet. op de pensioenen voor het spoorweg personeel gehandhaafd blijft, niettegen staande voor het overheidspersoneel de aangekondigde korting in verband met de devaluatie is opgeschort en de korting voor de Indische pensioenen per 1 Januari 1938 zal worden beëindigd, acht een zoo spoedig mogelijke intrek king van de toegepaste korting dan ook een gemotiveerden wensch. draagt het hoofdbestuur op met alle geoorloofde middelen er voor te ijveren: dat zoo spoedig mogelijk de se dert 1 April 1936 toegepaste kor ting op de pensioenen wordt in getrokken en een wijziging van de Pensioenwet tot stand komt, waardoor voor hen, die reeds den dienst dor N. S. met wachtgeld verlaten hebben, een regeling wordt getroffen, besluit deze motie ter kennis te bren gen van de betrokken autoriteiten en roep alle katholieke gepensionneerden en wachtgelders op deze wenschen te on dersteunen door aansluiting hij St. Ra phaël. DE WERKLOOSHEID. Eind Juni 1937 minder dan op overeen komstige tijdstip vijf voorafgaande jaren. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 21 tot en met 26 Juni 1937 bij gesubsidieer de vereenigingen met werkloozenkas wa ren aangesloten 462.769 personen (de landarbeiders met 75.143 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 462.769 verzekerden was in genoemde week 22.8 pet. geheel werkloos in de vorige verslagweek, 7 t.m. 12 Juli 1937, was dit percentage 23.4). Het werkloosheidspercentage voor ge heel werkloozen was in de tweede verslag week van de maand Juni in de laatste ja ren als volgt: 1934 23.1 pet., 1935 27.0 pet., 1936 28.9 pet., 1937 22.8 pet. In het tweede kwartaal 1937 daalde de werkloosheid niet alleen benéden diie van het overeenkomstige kwartaal van 1934, dooh zelfs beneden het peil van 1932. Zij was derhalve op het einde van Juni 1937 minder dan op het overeenkomstige tijd stip van alle vijf voorafgaande jaren. Bij 1054 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 26 Jund 1937 in totaal 1.327.592 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 310.108 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 310.996 werkloos, onder wie 298.362 man nen. Aan het cultureel werk voor werkloo zen namen einde Maart 1937 deel: a. cursussen 34.468; b. werkobjecten (gemiddeld) 2.095; c. centrale werkplaatsen 2.389; d. kampen voor jeugdige werkloozen 2.007 personen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6