ZIG-ZaG'ZWITSERLAND DINSDAG 13 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Rumoerige bisschoppen in een kalm land Kasteelen bij bosjes De tooverheks breit en vertelt XII Met den bisschap van Sion was het kwaad kersen eten. Deze zin staat in den verleden tijd. Het is mij onbekend, of de tegenwoordige bis schop van Sion ooit kersen eet, doch ver ondersteld, dat dit wèl het geval is, zoo ontbreken mij toch betrouwbare gegevens over de min of meer onheilspellende afloop van een dergelijke smulpartij. De bisschoppen van Sion, die ik onbe scheiden in deze zig-zag wil betrekken, heb ben reeds vele eeuwen geleden het purper afgelegd ongetwijfeld zeer tegen hun zin, want heel de stad Sion is er nog heden de steenen getuige van, hoe deze prelaten zich hebben geweerd om hun waardigheid te behouden. Sion een stadje van 8000 inwoners telt niet één, ook niet twee, maar drie bis schoppelijke burchten, die norsch en uit dagend oprijzen boven het vriendelijke, vredelievenae stadje aan hun voet. Deze burchten hebben ieder hun eigen naam: in de hoogste, Tourbillon, zetelde de bisschop, in Valère huisden de domheeren en in Mar- jorie de dienaren en lansknechten. De burcüten liggen ieder op hun eigen rots, als symbolen van ijzeren tucht, (of schoon in den loop der historie deze sym boliek meermalen erg hardhandig werd). Wat in vredesnaam de bisschop met al die kasteelen moest uitvoeren, is me een raadsel gebleven. Ook de bewoners van Sion breken zich daar het hoofd niet over; anders zouden zij wel een geschiedbeschrijving hebben uitgegeven. Maar deze was niet voorhan den. We zullen evenwel de plank niet ver mis slaan met te reconstrueeren,- dat de bis schoppen van Sion eertijds meer in een zadel dan in een zetel troonden en beter het zwaard hanteerden dan de wijwater kwast. Het bisschoppelijk rumoer is verstomd; het purper is vergaan Ondertusschen zit Sion opgescheept met drie kasteelen en twee kathedralen, wat niet weinig tot de glorie van dit verbazend aardige en interessante stadje bijdraagt. Door nauwe steegjes en langs kronkelen de trappen ben ik opgeklommen naar de trits van burchten. Al klimmende vraagt een transpireer end mensch zich nogmaals en met klem af, wat die bisschoppen heeft bezield om het zoo hoog te zoeken. De tegenwoordige bisschop is niet zoo'n hoogvlieger al moet men dat woord niet misverstaan. Monseigneur heeft een nuch ter paleisje in de benedenstad met daarbij een tweede kathedraal; want Valère en wien zal dat den bisschop kwalijk nemen? was hem véél te hoog, vooral als de zon scheen. In de eerste burcht, Marjorie, valt niet veel meer te beleven, maar het kanunnik ken-kasteel, Valère, is een versteend sprookje. In de kathedraal, die de burcht bekroont, wordt slechts enkele malen per jaar Mis gelezen; de kerk herbergt een over vloed van historische en artistieke merk waardigheden, waarvan de „Boom van Jes- Een slappe, gerimpelde huid wordt weer soepel en veerkrachtig door Purol 4616 se" met den eersten prijs gaat strijken. Een houten Jesse ligt in een diepen slaap ge dompeld, terwijl door een scheur in zijn kleed een boomstam zich uit zijn borst omhoog-werkt. De boom vertakt zich naar vele zijden en draagt in zijn hoogste twijgen de beeltenis van Christus. Een eigenaar dige voorstelling meer koddig dan mooi. Van Valère naar Tourbillon is het nog een flinke „hijsch" langs een steenig voetpad, bezaaid met keien. Tourbillon het kasteel van den bis schop zelf - is door brand verwoest, maar de torens en tinnen zijn staande gebleven. Aan de poort zal een oud vrouwtje te breien, als de tooverheks uit het sprookje. Het was deze dame, die, al breiende, mij de duistere geheimen van de bisschoppelijke woning heeft ontvouwd. Zij en haar hond Micki vergezelden me door de griezelige gewelven en op de halsbrekende wentel trappen, waarbij het krakend beenderen- gestel van mijn breiende gids ieder oogen- blik het ergste deden vreezen. Vanaf ie tinnen van het kasteel heeft men een nooit genoeg te prijzen vergezicht over het onvolprezen Valais een groene tuin, afgezet met een reuzen-rastering van ijs en sneeuw. Wat is Vaiais mooi! De Schepping spreidt hier al haar we deren ten »oon, overdadig rijk in de teere pracht van kleurige bloemen, in de majes teit van bevroren bergen, in de zielen, klaar als een waterbron, van eenvoudige, diep- geloovige menschen. Ja, Valais is mooi! Ik hoop het weer te zien vóór mijn zwerf- lustig gebeente denzelfden weg gaat als de rumoerige bisschoppen van dit vreed zame land vele eeuwen geleden zéér tegen hun zin! bewandeld hebben.... NED. COST-INDiE DE TJERIMAI IN WERKING. Aneta seint uit Bandoeng: Wij verne men, dat aan de Noordwand van de Tje- rimai zich thans ook aan de buitenzijde eruptie-verschijnselen vertoonen, waardoor de Noordwand ten zeerste is verzwakt. Bevestiging hiervan konden jj/ij niet verkrijgen daar dr. Neumann van den vul- kanologischen dienst, die het onderzoek leidt, zich op den vulkaan bevindt. Aneta seint nader uit Batavia: Thans is bevestiging verkregen van bovenstaand bericht. De Tjerimai is aan den Noordwand van den Oost-krater ge scheurd. Er vertoonen zich twee nieuwe eruptie-punten aan den binnen- en aan den buiten-Noordwand, welke daarom onbe trouwbaar moet worden geacht. De uiterste waakzaamheid is geboden. BUILENPEST GECONSTATEERD. Een eigenaardig geval. De dienst der volksgezondheid was ge waarschuwd, dat zich in de dessa Tjibogo, boven Lambang, iemand ophield, Vink ge naamd, die reeds sedert eenige dagen zeer ernstig ziek was en als „christian scientist" alle medische hulp weigerde. De gouvernementsarts greep in, ingevol ge zijn functie en constateerde bij Vink builen-pest. De patiënt is naar het zen- dings-hospitaal Immanuel te Bandoeng vervoerd. Tijdens het bezoek van den arts kreeg de schoonmoeder van Vink een hartver lamming en is daaraan overleden. DE GROOTE FEESTEN TE LISIEUX. De enorme menschenmenigte tijdens de plechtigheden en feesten te Lisieux. De Spaansche burgeroorlog DE OPSCHORTING DER CONTROLE AAN DE FRANSCHE GRENS HET BESLUIT VAN FRANKRIJK. Corbin doet er mededeeling van. Lord Plymouth, voorzitter van de com missie voor de niet-inmenging, heeft gis termiddag op het foreigh office te Londen den Franschen ambassadeur, Corbin, ont vangen. Deze overhandigde hem een me dedeeling, waarin de Fransche regeering kennis geeft van het reeds aangekondigde besluit, dat zij met ingang van heden (Dinsdag), den internationalen ambtena ren van het controlestelsel der Londen- sche commissie niet langer de faciliteiten kan toestaan, die zij tevoren genoten. Eden vindt Frankrijks handelwijze redelijk Op een vraag in het Lagerhuis of het Fransche besluit ten aanzien van het toe zicht in de Pyreneeën de volledige goed keuring der Britsohe regeering had, heeft Eden in het Lagerhuis geantwoord, dat Plymouth reeds uiteengezet heeft, dat de houding van Frankrijk naar de meening der regeering redelijk is, gezien het ge beurde aan de Portugeesche grens. Bo vendien, aldus Eden, blijft de Pyreneeën- grens gesloten. Frankrijk schorst slechts de den waarnemers toegekende facilitei ten. Ik ben van meening, dat de Fransche regeering het recht had dezelfde maatre gelen te nemen als de Portugeesche. In antwoord op een andere vraag heeft minister Eden verklaard, dat de Britsohe regeering zich druk bezig houdt met de opdracht haar toevertrouwd door de com missie voor de niet-inmenging en inhou dende het zoeken naar een oplossing voor de bestaande situatie. Hij zeide thans liever geen mede- deelingen te doen over afzonderlijke punten, die betrekking hebben op het beginsel der niet-inmenging in zijn geheel. Hoewel de regeering zich be wust is van de moeilijkheid harer taak en van het feit, dat de vervulling moet afhangen van een veel grootere internationale samenwerking, achtte de regeering het haar plicht de op dracht te aanvaarden. De regeering beseft, dat het vraagstuk dringend is. Zij heeft het voornemen nog deze week de commissie voor de niet-in menging verslag uit te brengen, in ieder geval vóór of op Vrijdag a.s. DE STRIJD BIJ MADRID. Marokkanen te hulp geroepen. In het afgeloopen weekeinde zijn meer dan tweeduizend Marokkanen uit Melilla te Algeciras aan land gezet. Volgens me- dedeelingen van welingelichte zijde zijn zij per spoor naar het front voor Madrid vervoerd. De radioclub van Teneriffe deelt mede, dat de vorige week alleen aan het front voor Madrid 37 vliegtuigen der regeering tijdens luchtgevechten zijn neergeschoten. Naar van Madrileensohe zijde wordt medegedeeld, heeft de luchtmacht der re geering gisteren dertien toestellen van Franco neergeschoten. Aan de zijde der regeering gingen drie vliegtuigen verlo ren. RADIO REQUETES DRINGT OP ZUIVERING AAN. Radio Requetes, dat in de uitzendingen der afgeloopen dagen reeds herhaaldelijk op zuivering achter het front aangedron gen had, omschreef dit gisteren als volgt: „Laat ons niet te goed zijn, laat ons niet zooveel bewijzen van medelijden geven met hen, die wreed waren, die toonden geen hart te bezitten, die geen medelijden hadden met onze vrouwen, onze vaders, onze kinderen. Onder onze vrienden moet men onze vijanden zoeken, die geen tijd hadden te vertrekken en nog niet aan de oppervlakte zijn gekomen. Wij vragen om de noodzakelijke zuiveringen voor het gemeenschappelijk welzijn en het heil van het vaderland". BUITENLAND BELGJE DELAVELEYE WIJKT Voor den druk der liberalen. In verba-d met de besprekingen over den politieken toestand heeft de minister van justitie, Delavelye, van Zeeland zijn ont slag aangeboden. De minister-president heeft zich zijn antwoord voorbehouden. Na afloc-p der nieuwe besprekingen, welke minister-president van Zeeland heeft gevoerd op het hoofdbureau van de liberale partij is een communiqué uitgegeven, waar in wordt medegedeeld, dat de minister-pre sident kennis heeft genomen van de voor waarden, waarop de liberale partij haar medewerking aan de regeering zou kunnen voortzetten. De liberalen hebben aangegeven, welke punten van het regeeringsprogram zij ge preciseerd zouden wenschen te zien, met name de kwestie der verdediging van de belangen van den geheelen middenstand en de onmogelijkheid van iederen vorm van staatsbeheer of corporatie. Zij gaven ook de grondlijnen aan, waar op een liberale vertegenwoordiging in de regeering zou moeten worden geregeld. Er werd overeengekomen, dat al deze kwes ties zouden worden bestudeerd en geregeld vóór de Kamers in October weer biieen- DE GROOTE FEESTEN TE LISIEUX. Z. Em. kardinaal Pacelli woonde als Pause lijk Legaat de opening van het Eucharistisch Congres te Lisieux bij. Een overzicht tijdens de plechtigheid voor de nieuwe kathedraal. komen. Deze regeling zou er op berekend moeten zijn de meerderheid van de natio nale parlementaire unie te handhaven. Het communiqué vermeldt nog, dat het besluit van de Delaveleye direct af te tre den als onherroepelijk moet worden be schouwd. De leden der regeering komen heden bij een. Na afloop van deze vergadering zal minister-president van Zeeland een ver klaring afleggen. Een brigadier te Luik voortvluchtig. Te Luik heeft men in de kazerne Fonck, waar het derde regiment artillerie is ge legerd, een spionnage-affaire ontdekt. Een kast, waarin belangrijke documenten lagen, was opengebroken en de inhoud ont vreemd. De vermoedelijke dader is voort vluchtig. Men denkt, dat hij is uitgeweken naar een naburig land voor welks rekening hü heeft gewerkt. De gestolen documenten waren opgebor gen in een kast, welke geplaatst was in het bureau van den staf. Het slot van de kast was vernield. Behalve documenten werd ook een be drag aan geld medegenomen. De auditeur militair werd dadelijk verwittigd. Hij stelde direct een onderzoek in en liet appèl hou den, waarbij bleek, dat een brigadier (kor poraal) ontbrak Deze man wordt er van verdacht de agent te zijn van een buitenlandschen spionnage- dienst. Daar men vermoedt, dat er ook burgers bij de zaak zijn betrokken, houdt ook het parket van Luik zich met de aangelegen heid bezig. DUITSCHLAND DE STRIJD TEGEN DEN „ANTICHRIST". Schrijven voorgelezen in de kerken. In alle katholieke kerken van het Duit- sche rijk is Zondag een schrijven voorge lezen, waarin wordt aangespoord tot eens gezindheid tusschen katholieken en pro testanten in den strijd tegen den „Anti christ", aldus meldt Uniter Press aan haar bladen. In den brief worden' de katholieken ge waarschuwd, geen geloof te schenken aan de berichten in de Duitsche pers over ka tholieke kwesties. De Duitsche bladen wor den ervan beschuldigd op steeds fellere wijze een anti-katholieke campagne te voe ren, waarbij vele berichten vaak niet in overeenstemming zijn met de waarheid. De boodschap verzoekt allen geloovigen hun kerk in dezen kritieken tijd trouw te blijven en spreekt haar voldoening er over uit, dat ook in de prote&tantsche kerk de ge loovigen zich niet'op een dwaalspoor laten brengen. Zelfs geen arrestaties of andere beproevingen kunnen de protestanten be wegen, hun kerk ontrouw te worden. Indien allen het christelijk geloof trouw blijven, zal zich alles ten goede keeren. „Alle christenen, aldus besluit de bood schap, moeten zich aaneensluiten en zich niet laten verstrooien in den strijd tegen den „anti-christ". FRANKRIJK DE PARIJSCHE HOTELSTAKING. Op een vergadering van het hotelperso neel is gisteren een motie aangenomen, waarin geconstateerd wordt, dat de regee ring voor het eerst haar onzijdigheid heeft laten varen ten gunste der werkgevers, en waarbij besloten wordt, dat de stakings actie met grooter kracht zal worden voort gezet tot een volledige overwinning be haald zal zijn. Afgezien van eenige weinig beteekenen- de incidenten is de toestand in café- en hotelbedrijf niet zeer veranderd. Te Parijs zijn 32 café's en restaurants gesloten, ter wijl in 63 het bedrijf met minder personeel gaande wordt gehouden. Verder zijn 25 hotels by de staking betrokken, doch geen enkel is gesloten. Het aantal stakers be droeg gisteren 6000, hetgeen iets minder dan eergisteren is OOSTENRIJK DUITSCH-OOSTERIJKSCHE BESPREKINGEN. Geen pikante berichten meer. Officieel wordt te Berlijn medegedeeld: Bij de van 6 tot 10 dezer gehouden Duitsch- Oostenrijksche besprekingen op grond van het Verdrag van 11 Juli 1936 werden ook de kwestier der wederzijdsche persbetrek kingen breedvoerig besproken. Bij deze besprekingen was de gedachte, dat juist de houding van de pers in de beide landen voor de ontwikkeling der betrek kingen tusschen de beidé staten van de grootste beteekenis is, toonaangevend. Dienovereenkomstig werd in den loop van de in vriendschappelijken geest gehou den besprekingen de in acht neming van zekere principes noodzakelijk genoemd. Voortaan zullen in den berichtendienst en in de pers geen berichten meer onge censureerd worden gepubliceerd, welke in het andere land aanstoot zouden kunnen geven en een polemiek zouden kunnen ont ketenen, terwijl ook geen berichten zullen worden overgenomen uit bladen, persagent schappen van welke bekend is, dat zij het andere land niet gunstig gezind zijn. Voorts zullen de berichtgeving en de ar tikel endienst zich op loyale wijze ook bezig houden met positieve prestaties in de beide landen en zich niet meer uitsluitend in ne gatieve richting bewegen. ITALIË LANSBURY BIJ MUSSOLINL Gisteren heeft Mussolini den ouden En- gelschen Labour-leider George Lansbury in audiëntie ontvangen. Na afloop van dit bezoek verklaarde Lansbury, dat hij er van overtuigd is, dat Italië den vrede wenscht. Het doel van zijn bezoek was, zoo zeide hij, na te gaan, of de Italiaansche regeering gunstig staat tegenover het denkbeeld van een algemeene vredesconferentie, die eveneens de econo mische, finantieele en territoriale vraag stukken behandelt. „De Italiaansche regeering", zoo zeide hij, „is een dergelijk initiatief gunstig gezind, doch is van oordeel, dat een zorgvuldige voorbereiding noodzakelijk is. Wat de ontwapening en het sluiten van een desbetreffende conventie betreft, meent Mussolini, dat men deze kwestie moet be- studeeren uit het oogpunt van een beper king en niet van een vermindering der be wapening". Ook de Spaansche kwestie is tijdens dit onderhoud besproken. Lansbury zeide: „Mussolini heeft hérhaald, dat Italië niet de bedoeling heeft, de territoriale integri teit van Spanje of van zijn koloniën aan te tasten. In zake de BritschItaliaansche betrék- kingen meent de duce, dat er geen enkele kwestie bestaat, waaruit een conflict over de Middellandsche Zee zou kunnen voort komen. Mussolini zou zich gelukkig achten, indien hij met Britsche vertegenwoordigers in contact zou kunnen komen, ten einde te onderhandelen over de hangende kwesties, zooals de erkenning van den status quo in Abessinië, de handelsbetrekkingen tusschen beide landen en dergelijke." Tenslotte merkte Lansbury op; „Italië heeft maar één doel: het behoud van den vrede. Het heeft dezen noodig voor zijn ontwikkeling, voor de toepassing van zijn sociale hervormingen en ook omdat ge lijk Mussolini terecht opmerkte, een nieu we oorlog het einde van de beschaving zou beteekenen." ALBANIË. ISMET TOTO TERECHTGESTELD. Ismet Toto, de leider van de opstandige beweging, die eenige maanden geleden in het Zuiden van het land uitbrak, is giste ren terechtgesteld.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5