Oorlog in Noord-China onvermijdeliik 28ste Jaargang DINSDAG 13 JULI 1931 No. 8773 Sh CcicbclveSou^mvt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voonritbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzoriderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be* betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 JAPAN TREKT ZIJ J TROEPEN SAMEN OOK CHINA LAAT TROEPEN AANRUKKEN WAS ER REEDS EEN OVEREENKOMST? Het spelletje van vechten en wapenstil standen sluiten in Noord-China blijft aan houden, maar ondanks alle wapenstilstan den blijft men er. door vechten. De Japansche militaire kringen houden staande, dat de autoriteiten van Ho Pei en Tsjahar de Japansche eischen hebben ingewilligd. Deze eischen hadden betrek king op: de terugtrekking der Chineesche troepen uit het gebied van de Marco Polo-brug; verontschuldigingen voor de incidenten; bestraffing van de voor de incidenten verantwoordelijke personen; ten uitvoerlegging van verdedigingsmaat regelen tegen het communisme; en onderdrukking der anti-Japansche agi tatie. In Chineesche kringen acht men deze le zing onwaarschijnlijk op grond van de stemming bij het 29ste leger. In Chineesche legerkringen wordt zelfs verklaard, dat een dergelijke overeenkomst slechts geteekend kan zijn door personen, die geen officieele opdracht hebben gehad, of hoogverraderlijke bedoelingen hebben gehad. Het Chineesche ministerie van Buiten- landsche Zaken deelt mede, dat de Japan sche ambassade gistermiddag een memo randum is toegezonden, waarin met na druk wordt verklaard, dat geen overeen komst in Noord-China als geldig en bindend wordt beschouwd, indien zij niet de toe stemming van de Chineesche centrale re geering heeft ontvangen. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Tokio heeft mede gedeeld, dat Hidaka, raadsheer van de am bassade in China, geweigerd heeft een pro test van de regeering te Nanking ten aan zien van het incident bij Loekoesjau in ont vangst te nemen. Hij voegde hieraan toe, dat de Japansche regeering vastbesloten is het incident te localiseeren, en het dus wil regelen met de plaatselijke autoriteiten, zonder er de regeering te Nanking in te kennen. De Japansche voorwaarden hebben niet een wapenstilstand, maar een definitieve regeling van den toestand in Noord-China ten doel, want het betreft een zuiver Chi- neesch-Japansche aangelegenheid. De Ja pansche regeering zal al het mogelijke doen om een conflict te voorkomen, doch de militaire overeenkomsten van den zo mer van 1936 zouden geschonden worden, indien de troepen der centrale regeering in Hopei en Tsjehar zouden binnendringen. De toestand zou daardoor buitengewoon ernstig worden. De Japansche zaakgelastigde te Nanking, Hitara, en de Japansche militaire en vloot- attaché's hébben een bezoek gebracht aan den Chineeschen minister van buitenland sche zaken, Wang Tsjoeng Hoei, wien zij inlichtingen vroegen over de bewegingen der Chineesche regeeringstroepen en wien zij verklaarden, dat Japan zou antwoor den op ieder gebaar van Nanking, dat een bevredigende regeling van het incident van Loekoetsjau zou kunnen belemmeren. Mi nister Wang antwoordde o.m.: Het is inop- - portuun van uw kant te informeeren naar de bewegingen van onze troepen op ons gebied, terwijl de Japansche troepen zich er vrijelijk verplaatsen. Uit Peiping wordt gemeld, dat 85.000 man troepen van de Chineesche centrale regeering naar Noord-China onderweg zijn, blijkbaar om zich aan de grenzen der pro vincie Ho Pei te legeren. Voorts zijn 160.000 man Chineesche troe pen samengetrokken langs den spoorweg van Loenghai. De Chineesche ambassade te Londen verklaarde gisteravond, dat de toestand in Noord-China zeer ernstig is. De ambassade ziet in het optreden van de Japanners een vooraf beraamde poging om van Noord- China een tweede Mandsjoekwo te maken. China verlangt de incidenten zooveel mo gelijk te beperken, doch is vastbesloten tot eiken prijs een niemVen aanslag op zijn grondgebied te weerstaan. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. WIL JAPAN KRIJGSOPERATIES VAN GROOT FORMAAT? Concentratie van Japansche troepen en materiaal. Men verklaart in gezaghebbende krin gen te Peiping, dat de Japansche regeering besloten zou hebben tot een militair op treden van groot formaat in Noord-China, waaraan verscheidene legerdivisies, welke daartoe speciaal uit Japan worden gezon den, zouden deelnemen. Men acht het zelfs waarschijnlijk, dat het Japansch streven is een eind te maken aan de toenemend be- invloeding van Noord-China door de re geering van Nanking, teneinde met dit ge- bied, na het van het overige China te heb ben afgezonderd, tot een „economische sa- menwerking" te geraken, welke de Japan- sche belangen zal dienen. Inzake den strijd wordt gemeld, dat de Japansche troepen alle stations tusschen Sjanhaikwan en Tientsin hebben bezet, teneinde den doortocht te vergemakkelij ken der versterkingen van het Kwantoeng leger, waarvan hedenmorgen 3000 man door Sjanhaikwan zijn getrokken. Gelei delijk kwamen zij in den middag te Tient sin aan, met een groote hoeveelheid mate riaal, voorafgegaan door een geblindeerden trein. Bovendien zijn 28 Japansche jacht en bombardementsvliegtuigen in Tientsin neergestreken. Gevecht bij Peiping. Er is een gevecht uitgebroken bij de spoorbrug, op slechts 800 meter ten Zuiden van de stad Peiping. Een aantal op Formosa gestationneerde Japansche oorlogsschepen heeft opdracht ontvangen naar de Zuid-Chineesche havens te vertrekken met het oog op de anti-Ja pansche agitaeie. Twee dezer oorlogsbo dems zijn reeds aangekomen te Amoy, één te Swatau en één te Foetsjau. In deze drie havens zou de anti-Japansche stemming zich sterk doen gevoelen. De Japansche ambassadeur en de Chi neesche legatieraad te Washington hebben gisteren beiden een bezoek gebracht aan het Amerikaansche ministerie van buiten landsche zaken in verband met de gebeur tenissen in het Noorden van China. Hier bij heeft minister Huil den beiden diplo maten verklaard, dat een gewapend con flict tusschen Japan en China, naar de meening der Amerikaansche regeering, een ernstigen slag beteekent voor den wereld vrede en het wereldherstel. DE UITRUSTING VAN HET 29ste CHINEESCHE LEGER ONVOLDOENDE. Naar te Peiping wordt vernomen is het 29ste leger niet voldoende toegerust voor oorlogvoering, het beschikt niet over mili taire vliegtuigen of tanks, terwijl de ar- tilleristische uitrusting en de verbindings- afdeeling verouderd zijn. Ook de uitrusting van den trein en den geneeskundigen dienst zijn onvoldoende. De troepen van de centrale Chineesche regeering, welke eenigszins modern zijn toegerust, bevinden zich op 200 tot 500 kilometer afstand van de plaatsen van het gevecht in Noord Honan en Sjansi, met Peiping verbonden door een spoorweg met geringe capaciteit. Het transport van deze troepen naar het gevechtsterrein is eerst pas begonnen. De Chineesche autoriteiten laten in Sja- pei, een wijk van Sjanghai, barricades van zakken zand oprichten, vooral rondom het Noorderstation. Ter vergemakkelijking van de Chineesche troepenbewegingen zou het verkeer van goederentreinen beperkt of zelfs geheel geschorst zijn. Naar aanleiding van de mededeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken ten aanzien van over eenkomsten met de plaatselijke autoriteiten gesloten, heeft de Japansche ambassade een ernstige waarschuwing doen hooren te gen „inmenging in een regionale regeling betreffende een plaatselijke aangelegen heid". De droevige balans van de laatste maanden. Het is bijna onbegrijpelijk, hoe de Mexicaansche communisten na twintig jaar lang hun woede ge koeld te hebben op priesters, kloos terlingen en geloovigen, thans bij ieder voorkomende gelegenheid verklaren: „Er is geen Kerkver volging in Mexico!" Willen zij de gemartelde katholieke bevolking, die haar recht wil zoeken, in een verdoovingstoestand brengen? Het Mexicaansche katholieke or gaan „La Lucha" (De Strijd) rea geert op deze woorden niet met heftige polemieken, maar door een voudig een nauwkeurig relaas te geven, van wat zich in de laatste maanden in Mexico heeft afge speeld. Enkele gevallen van deze uitgebreide documentatie die boek- deelen spreekt, laten wij hier vol gen. Op 29 Maart werd een ambtenaar van het Ministerie van Financiën, Fernando Acosta de la Vega uit zijn betrekking ont slagen en als partijlid geroyeerd, wat prac- tisch beteekent, dat hij voortaan geen posi tie meer kan vinden. De reden van dit alles was, dat Fernan do Acosta de le Vega in twee kerken van de hoofdstad een toespraak had gehouden, dat hij briefwisseling onderhield met twee priesters en dat men in zijn huis couran ten en tijdschriften „van godsdienstigen aard" had gevonden. Op de vergadering, die 24 Maart in de stad Durango werd gehouden, werden de katholieken scherp aangevallen. De regee- rings-afgevaardigde verlangde dat op de agenda zou worden geplaatst dat de Re geering alle priesters zou verdrijven en het bewaren van heiligenbeelden in particulie re woningen zou verbieden. Een zeer oud katholiek college, toegewijd aan het H. Kind, in de stad Peubla, een van de weinigen die nog overgebleven wa ren, is enkele maanden geleden op bevel van de Revolutionaire Nationale Partij ge- confiskeerd; de kinderen en de leeraren werden uit het gebouw verdreven. Een inspecteur van het onderwijs van Vera Cruz heeft op 31 Maart alle scholen, die toebehoorden aan de schoolvereeniging „Vrienden van het Huisgezin", gesloten, omdat men hem had medegeleeld, dat er godsdienstige propaganda in de scholen ge voerd werd. Het gaat hier om 500 scholen of liever Instituten, met een totaal van 20.000 kin deren van 4 tot 7 jaar. Het is de gewoonte dat de ambtenaren van Aexaca in de Goede Week hun vacan- tie nemen, om de plechtigheden te kunnen bijwonen. Nu had het gemeentebestuur echter ver ordend, dat de vacanties niet in de Goede Week genomen mochten worden. De be doeling hiervan is duidelijk. Uit een officieel document, nemen wij het volgende over: „De Revolutionaire N' tionale Partij heeft besloten een campagne te beginnen tegen het fanatisme (lees: katholicisme) omdat enkele geestelijken op verschillende plaat sen ideeën hebben verkondigd, die in strijd zijn met de principes van de socialistische school." De Directie van het Openbaar Onder wijs in de staat Jalapa heeft een schrijven gezonden aan alle directeuren van Bijzon dere scholen, waarin gezegd wordt, dat alle onderwijzers een verklaring moeten afleg gen, dat zij zonder eenig voorbehoud art. 3 en art. 73 van de Constitutie (over de neutrale school) aannemen, dat zij geen godsdienstige propaganda zullen voeren, dat zij tot geen enkel godsdienstig genoot schap behooren, dat zij de socialistische be ginselen aanvaarden en bereid zijn, tegen het fanatisme (lees: godsdienst) te strij den. Te Mexicali, in Beneden-Californië, is onlangs een parochiekerk geconfiskeerd en veranderd in een Centrale voor Kinderzorg. In de maand Mei heeft de Hooge Raad een oordeel uitgesproken ten gunste van de Katholieken van Chihuahua, die den gouverneur van den Staat hadden aange klaagd, omdat hij slechts één priester in de provincie wilde toelaten, alhoewel er volgens de grondwet vijf mogen zijn. Nu zijn er -vier priesters bijgekomen; maar wat beteekenen dan nog 5 priesters voor een bevolking van 200.000 Katholie ken? Enkele weken geleden heeft de leider van de Katholieke Jeugd, Don Renate Ca- pistran Garzo, die in 1927 verbannen werd, DOODELIJK ONGELUK BIJ SASSENHEIM KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Vanmorgen omstreeks negen uur is het vijfjarig meisje J. H. Rotteveel uit Sas- senheim, toen zij, op weg naar school, nabij het Vincentiushuis onder de gemeen te Lisse plotseling den weg overstak, door een auto, komende uit de richting Haar lem, gegrepen en op slag gedood. verlof gekregen op Mexicaanschen bodem terug te keeren op voorwaarde, dat hij een verklaring aflegt, zich niet meer met godsdienstige propaganda te zullen bezig houden. Dit zijn maar losse gevallen, zeker! Maar het zijn slechts enkele flitsen die slechts een vluchtig beeld geven van een voortdu rende toestand van vervolging. Wanneer men de godsdienstvervolging in Mexico nauwkeurig beschouwt, dan kan men zes punten onomstootelijk vaststellen, die in tegenspraak zijn met de bewering van de overheid „dat er geen Kerkvervolging meer is." 1. Men geeft de Kerk niets terug voor het enorme aantal kerken, kloosters, se minaries, colleges, liefdadige instellingen, huizen en goederen, oe geconfiskeerd zijn. 2. Het aantal toegelaten priesters is steeds zeer beperkt, en absoluut onvoldoen de voor de katholieke bevolking. 3. D eseminaries, scholen en godsdien stige instellingen mogen niet heropend worden. 4. Op de staatsscholen, waarheen de meeste katholieken hun kinderen moeten zenden, wordt onderwijs gegeven op ma terialistische en marxistische grondslag. 5. Katholieke vereenigingen worden niet geduld. 6. De katholieke staan bloot aan aller lei represailles, en zij worden beschouwd als gevaarlijke elementen. Het Mexicaansche blad „Le Lucha" voegt hieraan verder geen comentaar toe. De fei ten spreken voor zich zelf. De wereld in vogelvlucht Vandaag wordt de internationale con trole aan de FransehSpaansche grens tij delijk opgeheven. Wij hebben er reeds op gewezen, hoe het juist die landen zijn, wel ke de internationale controle getorpedeerd hebben, die het hardste schreeuwen tegen Frankrijk. Er dient nog eens speciaal op gewezen te worden, dat nu niet elke con trole aan de Fransche grens ontbreekt, waardoor alle mogelijke troepen van mate rialen vrijelijk naar de Spaansche regee ring kunnen worden gezonden. De Fran sche regeering blijft voorstander van de niet-inmenging en zal niet toestaan, dat oorlogsmateriaal over de grens gesmok keld wordt. Wat wordt opgeheven is slechts de controle van de buitenlandsche waarne mers. Van vandaag af zullen niet langer buitenlanders toezien of de Fransche amb tenaren wel goed him plicht doen. Wan neer de controle aan de zeegrens wordt opgeheven en ook Portiigal geen buiten landsche waarnemers meer toelaat, ziet Frankrijk niet in, waarom de buitenland sche waarnemers van de niet-inmengings- commissie alleen de Fransche grens moe ten controleeren. De Engelsche minister Eden vond dat standpunt van Frankrijk volstrekt niet onredelijk. Inmiddels wordt van Engelsche zijde de poging om te trach ten een bemiddeling te bereiken voortge zet. Waarschijnlijk zullen nadere mede deelingen daaromtrent Vrijdag volgen. Volgens sommige berichten zou het En gelsche voorstel twee onderdeelen bevat ten: een voorloopig en een definitief ge deelte. Het eerste zou inhouden, dat de Britsche en Fransche vloot belast blijven met de controle ter zee maar dat de sche pen niet alleen neutrale, doch ook Duit- sche en Italiaansche waarnemers aan boord zullen hebben. Tegelijkertijd zou dan de internationale controle van de Fransche zoowel als van de Portugeesche grens worden hersteld. Wordt dit voorstel aanvaard, dan zou verder het definitieve plan worden uitge werkt, volgens hetwelk de controle op de aanvoeren over zee in de Spaansche ha vens zou worden uitgeoefend door inter nationale waarnemers. Hun zouden dan nog luchtpartouilles worden toegevoegd. Eerst als dit alles tot stand zou zijn geko men, zou het vraagstuk van de terug zending der „vrijwilligers" en dat van een eventueele erkenning van Franco als oor logvoerende partij in behandeling wor den genomen. Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een oorlog lijkt in Noord-China onver mijdelijk. (2de blad). De controle aan de Fransch-Spaansche grens. (2de blad). De Belgische minister Delaveleye gaat heen. Van Zeeland biedt het ontslag van zijn kabinet aan, hetgeen niet wordt aan vaard. (2de blad en 1ste blad, Telegr.). Spionnage-affaire te Luik ontdekt. (2de blad). Toenemende ontevredenheid over het verdeelingsplan van Palestina. (2de blad). BINNENLAND. Het R.-K. Werkliedenverbond zond een adres aan den Minister van Sociale Zaken, waarin de toestand der werkloozen werd uiteengezet. (2de blad). Tegen een notaris, die verduistering pleegde, eischte de Officier van Justitie 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. (1ste blad). De werkloosheid blijft dalende; thans be neden het peil van 1932. (2de blad). Nabij Sassenheim werd een kind door een auto gegrepen en gedood. (1ste blad). Prins Bernhard naar Duitschland ver trokken. (2de blad). POGING TOT VERGIFTIGING. Vrouw tracht haar schoonzoon het leven te benemen. Naar eerst heden aan het licht is geko men, heeft de vorige week in het dorp Zwaag bij Hoorn een 74-jarige vrouw een poging gedaan om haar schoonzoon, met wien zij in onmin leefde, door middel van vergiftiging om het leven te brengen. Deze vror N. is een weduwe, bij wie na het overlijden van haar man, de schoon zoon, zekere L. met zijn gezin kwam in wonen. Hij voerde voor haar het tuindersbedrijf je en het feit, dat de uitkomsten hiervan door de tijdsomstandigheden verre van loo- nend waren, moeten bij de oude vrouw kwaad bloed hebben gezet. Hoewel L. de laatste jaren zeer oppassend leefde, werd hem de slechte gang van zaken geweten en de verstandhouding liet den laatsten tijd dan ook alles te wenschen over. Dit werd zoo erg, dat de weduwe besloot haar schoonzoon te vergiftigen, waartoe zij rat- tenkruid bezigde, dat de vorige week op een avond op zijn brood werd gedaan. Di rect constateerde L een bijzonder scherpen smaak en spuwde de eerste hap brood uit, waardoor hij geen al te nadeelige gevol gen heeft ondervonden. Nadat de vrouw door de politie voor loopig is verhoord, is zij op transport ge steld naar het Huis van Bewaring te Alk maar. Koning weigert ontslag te aanvaarden. BRUSSEL, 13 Juli. (A. N. P.). Minis terpresident van Zeeland heeft den koning het ontslag van zijn kabinet aangeboden. De koning gaf van Zeeland te kennen, dat hij onder de huidige omstandigheden dit niet kon aanvaarden. BOEDAPEST, 13 Juli. In de nabijheid van Boedapest, bij het station Vecses is he denmorgen een personentrein met volle vaart op een goederentrein ingereden. De goederentrein werd in twee stukken gesla gen. Twee personen werden hierbij ge dood, acht zwaar gewond. Een hulptrein, die voor het bieden van assistentie uit Boe dapest naar de plaats van het ongeluk was gezonden, overreed een boerenwagen, welks twee inzittenden op slag gedood wer den.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1