Groote repetitie der padvinders 3)c Êclcbcji^0oii4omt Dezer dagen is men tot de ontdekking gekomen dat de Zuidelijke muur van de Groote of St. Laurenskerk te Alk maar, die uit de 15e eeuw dateert, dreigt in te storten De kerkvoogdij heeft voorloopig alle diensten in het gebouw verboden, terwijl de omgeving is afgezet Een kijkje tijdens de groote repetitie der padvinders welke Zaterdag op het Jamboree-terrein te Vogelenzang plaats vond De Engelsche zwemmer Deane, die winnaar werd van den jaarlijkschen cheldebeker-wedstrijd, en thans definitief in het bezit kwam van de trofee, 'ordt door den burgemeester van Vlissingen met zijn zege gelukgewenscht Me» grocto oeiangsteiimg volgde Z. K. H. Prins Bernhard op den start toren op het havenhoofd te Den Helder de zeilwedstrijden van de marine sloepen welke Zaterdag werden gf- Een wedstiijd voor auto's, dateer end uit 1900, werd dezjer dagen te Parijs gehouden. De passagiere in bovenstaand vehikel was met haar oud-modisch costuum geheel in den stijl gebleven Ter gelegenheid van Zijn bezoek aan Den Helder werd aan Z. K. H. Prins Bernhard in de Marineclub een diner aangeboden. De Prins in gesprek me' vree-admiraal T. L. Kruys FEUILLETON WELKOM THUIS De wonderlijke belevenissen van dr. Kaiser lien door WILL AMBERG. (Nadruk verboden). 15) En het moest daarom als een der vele on- berekenbaare grillen van Vrouwe Fortuna worden beschouwd, dat juist Heinz Kaiser lien, die tegenover het financieel-econo- misch raadsel der inflatie hulpeloozer stond dan de eerste de beste boerenjon gen dat juist deze Heinz Kaiser lien die, de voor menigeen zoo noodlottige jaren, ge heel zonder kleerscheuren doorkwam. Hoe vreemd het ook klinken moge, zijn besluiteloosheid bleek voor hem vein meer beteekenis dan zijn prijzenswaardigste ini tiatief, zijn totaal gebrek aan economische speculatieve begaafdheid. Anderen ver kochten hun bezittingen, omdat deze niets opbrachten; hij kon daar niet toe besluiten, omdat hij er tegen opzag een notaris in den arm te nemen. Duizenden verkochten hun oude obligaties en aandeelen om hun heil te zoeken in een deelname aan lucra tiever schijnende, nieuwe ondernemingen; hij achtte zich tegenover zijn overleden va der verplicht de effecten te behouden, wel ke deze sedert jaren in zijn bezit had ge had. Anderen meenden den nood der tij den te kunnen weerstaan door alles, wat j maar eenigszins waarde had, te gelde te maken; hfj echter zette zich in het hoofd 1 in een mooie omgeving een rustig tehuis met een keurig ingericht laboratorium te bouwen en juist in Januari 1923 slaagde hij er in beslag te leggen op het perceel bouw terrein aan het Starnbergermeer, waar hij nog datzelfde jaar voor een geweldig be drag in waardelooze papieren marken zijn villa liet verrijzen. En toen dan de valuta eindelijk gestabiliseerd werd, bleek de ba lans voor Kaiserlien boven verwachting •gunstig; hij was, evenals voorheen eige naar van een aantal perceelen bouwterrein, waarvoor hij een goeden prijs kreeg, toen hij deze later toch, op Ina Heldt's advies, besloot te verkoopen. Zijn oude effecten bleken, in tegenstelling met de aandeelen van jongere ondernemingen, nog kernge zond en bovendien was hij, zonder dat hij het eigenlijk zelf wist, tegen een spotprijs in het bezit gekomen van een prachtige villa. Zoo kon Kaiserlien zich dus geheel aan de wetenschap geven zonder dat hij door financieele zorgen werd gekweld; hij was meestal in Starnberg, waar hij experimen teerde, zich aan zijn uitvindingen wijdde en artikelen en brochures schreef. Van tijd tot tijd noodzaakte zijn studies hem op reis te gaan, b.v. wanneer een con cern zijn advies verlangde inzake een of ander materiaal, waardoor hij dan wel ge noodzaakt was ter plaatse een onderzoek te gaan instellen en zoo kwam het, dat hij zich meermalen in het Rijnland of in Ber lijn ophield. Voor het overige leide hij een zeer sober leven. Van smillische geneugten had hij een afschuw en voor een bijzondere zorg aan zijn klewding ontbrak hem de noo- dige smaak. Hij verheugde zich slechts over zijn welstand, omdat deze hem van iedereen onafhankelijk maakte en hem in staat stelde zich geheel aan de wetenschap te wijden. Toen was de relatie met het Sulfide syn dicaat gekomen. Zijn vriend en schoolka meraad Hammer, die aan dit consortorium als adviseur verbonden was, dacht aan hem, toen er iemand noodig bleek voor 't onderzoek aan de Doode Zee en wist bem ten slotte niet zonder moeite over te halen deze, rijkelijk gehonoreerde opdracht te aanvaarden. Vrijwel met de regelmatigheid van een uurwerk, even vlot en gesmeerd, zonder bepaalde emoties, was Kaiserlien's leven tot dusver verloopen. Hij was gefortuneerd verbruikte nauwelijks zijn rente, genoot een flink salaris en had bovendien nog niet onbelangrijke inkomsten uit zijn uitvindin gen. Het was zonder integraaltabellen te berekenen, dat zijn kapitaal zich op deze wijze van jaar tot jaar moest vermeerde ren.... Tot dat plotseling het noodlot alle menschelijke berekeningen voor de twee de maal met één slag omwierp en dat. wel op een tijdstip, waarop Kaiserlien's leven overzichtelijke scheen dan ooit. Wat nu ze ker wel in de allereerste plaats kon worden verwacht, was gebeurd. Kaiserlien's vermo gen was eensklaps verdwenen. Eenige op lichters hadden er op slinksche wijze en op het juiste oogenblik beslag op weten te leggen. Eén enkele voorwaarde had het Sulfide syndicaat van dr. Kaiserlien ver langd en hij had geen moment geaarzeld daaraan te voldoen: discretie. En juist deze discretie kostte hem zijn geld; slechts de herinnering daaraan en misschien de hoop het nog eens terug te krijgen bleef hem over. Want niet slechts zijn villa was den scha vuiten ten offer gevallen ook zijn tegoed bij de bank bleek geheel te zijn geplun derd. Geplunderd op een wijze, die zelfs de vermetelste fantasie niet zou hebben durven veronderstellen. I Ina Heldt en Kaiserlien zijn samen van het hotel naar het Potsdammer plein ge wandeld. Daar hebben zich hun wegen ge splitst. Zij gaat met den ondergrondsche in de richting van den Nordring haar ouders wonen in de schonhauser allee en hij gaat den tegenovergestelden kant uit, want zijn bank is in de omgeving van het Wittenbergplein. De keeren, dat hij in zijn leven het bank gebouw betreden heeft, zijn te tellen. Uit den aard der zaak was het toch al wonder lijk, dat hij, die in Starnberg woonde, in Berlijn zijn bankrekening had en zijn effec ten deponeerde, maar ook deze tegenstrij digheid kwam voort uit eerbied voor de daden van zijn overleden vader, die zijn ge- heele leven met deze Berlijnsche bankin stelling zaken had gedaan. Toen Kaiserlien daarop Ina Heldt als se cretaresse had aangenomen, bleek al spoe dig, dat er toch ook een voordeeligen kant zat aan de wijze, waarop hij zijn kapitaal beheerde, want nu kon Ina Heldt, die slechts van tijd tot tijd eenige weken in Starnberg vertoefde, vanuit Berlijn zijn bankzaken gemakkelijk regelen. Als Kaiserlien zich aan een der vele lo ketten vervoegt, wijst de klok in de hall juist eenige minuten voor 1. De kassier achter het raampje ontvangt hem met een vijandigen blik, waarmee hij ongetwijfeld te kennen wil geven, dat hij een antipa thie heeft tegen menschen, die altijd op het laatste nippertje komen en daardoor het lunchuurtje van een ander noodeloos be korten. Kaiserlien noemt zijn naam en vraagt dan argeloos: „Kunt u mij ook zeggen, hoe het met mijn rekening staat? Ik zou graag willen weten over welk bedrag ik onmid- delijk kan beschikken." De man achter het loket schrijft op een stukje papier den naam dr. Kaiserlien met daarachter een vraagteeken. Dat wil zeg gen: deze cliënt verlangt onmiddellijk op gave van den stand van zijn rekening. Het briefje wordt doorgegeven aan een juf frouw ,die achter het loket aan een schrijf tafel werkt, deze geeft het aan een heer met een imposanten bril, die het op zijn beurt ter hand stelt aan een jongmensch, dat er ten slotte mee in een ander vertrek verdwijnt. Na een minuut komt het stukje papier langs denzelfden weg weer terug; vlugheid is tijd, tijd is geld en geld is het artikel der bankinstellingen. Kaiserlien weet het tempo, waarin de verlangde in lichtingen te zijner kenis worden gebracht, te waardeeren. Hij treedt weer voor het loket, een potlood en een notitieboekje in de hand om het bedrag te noteeren. De man voor hem werpt een vluchtigen blik op het stukje papier, dat htf in de hand houdt en glimlacht medelijdend als hij ziet, welke voorbereidingen Kaiserlien bereids heeft getroffen. „Uw rekening is afgeloopen", zegt hij kort. „Afgeloopen?" vraagt dr. Kaiserlien wan trouwend, terwijl hij zich reeds pareert op een nieuwe verrassing. „Wat wilt u daar mee zeggen afgeloopen?" (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8