Irasicmtlne BIOSCOPEN MAANDAG 12 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BI AD - PAG. 7 Datk<u(Uc emtfai. èMoe-fe*<- Ik wist geen raad van de zenuw pijn. En toen ik Instantine inge nomen had wèg was de pijn! Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen! BUITENLAND BELGIE de positie van dalavelye. Minister-president van Zeeland heeft Za terdagmiddag opnieuw een onderhoud ge had met den minister van justitie, Delave- leye, den minister van buitenlandsche za ken en de gedelegeerden van den natio- nalen liberalen raad over de wenschelijk- heid van het onmiddellijk aftreden van De- laveleye. DUITSGHLAND DE KERKSTRIJD. Oproep van de Belijdende Kerk. Alle predikanten van de Belijdende Kerk hebben gisteren van den kansel een op roep tot de geloovigen voorgelezen. In het schrijven werd verklaard, dat de leiders van de Luthersche Kerk deze week aan de regeering zouden vragen een oprechte vre de met de Kerk te sluiten. In de kerk van Dalhem heeft superinten dent Dibelius een brief voorgelezen, welke de predikant van deze parochie, ds. Nie- moeller in de gevangenis heeft geschreven. Deze herder spoort hierin zijn schapen aan den moed niet te verliezen. FRANKRIJK DE STAKING IN CAFé- EN HOTEL- BEDRIJF. In officieele kringen slaat men de ont wikkeling van de staking in het café- en hotelbedrijf met een zeker optimisme gade. Men merkt op, dat de beweging zich niet uitbreidt. In eenige hotels en café's werd Zaterdag het werk neergelegd, doch in an dere, die moesten sluiten, kon het bedrijf hervat worden, zij het met een kleiner per soneel. Vreemdelingen zullen dus niet te veel last van de staking hebben. PALESTINA DE VERDEELING VAN HET H. LAND ZIONISTISCHE CONGRES KQMT 3 AUG. BIJEEN. Gedelegeerden uit ruim 50 landen. Het Zwitsersch Telegraaf Agentschap meldt, dat het twintigste wereldcongres der Zionisten, dat gevolgd zal worden door een vergadering van den Raad van het Jewish Agency voor Palestina, op den 3en Augus tus a.s. te Zuerich zal geopend worden. De duur van het congres is berekend op ongeveer twee weken, dat van den raad van het Jewish Agency op ongeveer drie tot vier dagen. De slotbijeenkomst is vast gesteld op 20 Augustus. Het voornaamste punt van bespreking, zoowel op de agenda van het congres, als van den raad van het Jewish Agency, zal vormen het rapport van de koninklijke commissie voor Palestina inzake de ver deeling van het land in een Joodsche en een Arabische staat. Aan het congres nemen ongeveer 500 ge kozen gedelegeerden uit ruim vijftig lan den deel, alsmede een groot aantal jour nalisten en eenige duizenden gasten. De diplomatieke en consulaire vertegenwoor digers van vele landen, o.a. van Neder land, zullen als officieele vertegenwoor digers hunner regeeringen de openingsver gadering van het congres bijwonen, waar toe ook het secretariaat van den Volken bond, alsmede eenige groote internationale instellingen, zooals de wereldbond van vol- kenbondsvereenigingen, de interparlemen taire unie, e.a. zijn uitgenoodigd. Protest van de regeering van Irak. In antwoord op een telegram van het hooge Arabische Comité heeft de regeering van Irak haar afkeuring uitgesproken over het denkbeeld Palestina te verdeelen. Zij protesteert tegen het rapport van de ko ninklijke commissie van onderzoek, geeft uitdrukking aan haar solidariteit met den eisch der Palestijnsche Arabieren en ver zekert het Arabische comité van haar me dewerking. De Arabische nationale verdedigingspar tij heeft een manifest gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat de voorgestelde ver deeling van Palestina een groot deel der Arabieren met vernietiging bedreigt en niet in staat zal zijn den vrede in het Heilige Land te herstellen. Het Arabische hooge comité heeft beslo ten een conferentie van de nationale com missies van de notabele Arabieren in ge heel Palestina op 17 Juli a.s. bijeen te roe pen, teneinde het rapport inzake Palestina van de koninklijke commissie te bespreken. Ook zijn uitnoodigingen gezonden aan de vertegenwoordigers van Syrië en Irak. De Mohammedaansche oppositie-partij zal de volgende week de zaak bespreken. Het eerste incident. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat sedert de publicatie van het rapport der konink lijke commissie een enkel incident in Pa lestina voorgevallen is. Vrijdag j.l. tracht ten n.l. Arabieren te Birrsjeba vuren aan te steken bij wijze van protest. De politie dreef de betoogers uiteen. Later vond zij twee bommen, waarvan één tot ontploffing kwam, zonder schade aan te richten. De hooge commissaris van Palestina heeft de Syrische autoriteiten verzocht Fransche troepen samen te trekken aan de grens, teneinde invallen van Libaneesche benden te verhinderen. Tegengesproken wordt, dat de politie 25 personen te Jaffa zou hebben gearresteerd in verband met een betooging. BINNENLAND PRINS BERNHARD OP „DE MOK" Zaterdagmiddag heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan het vliegkamp de Mok. Op het vliegkamp aangekomen, bracht de gewapende eerewacht de eerbewijzen, waarna de Prins door den commandant van „De Mok", overste Pitlo, werd verwel komd. Voor de hangars stonden verschillende vliegtuigen opgesteld. De Prins bracht een bezoek aan de hangars, waar enkele bom menwerpers stonden, waarvan er een naar buiten werd gereden teneinde den Prins in de gelegenheid te stellen het toe stel beter te kunnen bezichtigen. Bij terugkomst in den Helder gebruikte de Prins ten huize van den vice-admiraal de luch, waaraan verschillende genoodig- den, o.a. burgemeester Ritmeester, aanza ten. Na afloop verrichtte Prins Bernhard nog in het clubgebouw der marineofficieren aan de Hoofdgracht de prijsuitreiking van de dezer dagen gehouden zeilwedstrijden. Via den Weststraat, Zuidstraat en Bin nenhaven, aan weerszijden waarvan velen stonden te wachten, om van het vertrek ge tuige te zijn, verliet Prins Bernhard hier op den Helder. DR. H. COLIJN NAAR HET BUITENLAND. De Minister-President, dr. H. Colijn, is hedenochtend voor eenige weken met ver lof naar het buitenland vertrokken. AUDIëNTIE COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZUID-HOLLAND. De Minister van Staat, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, is verhinderd Donderdag 15 dezer audiëntie te verleen en. DE HEER N. DREESMANN 70 JAAR Pauselijke en koninklijke onderscheiding. Gisteren, 11 Juli, vierde de heer N. Drees- mann te Nijmegen, directeur van de N.V. Nijmeegsche Manufacturenhandel Vroom en Dreesmann, zijn 70sten verjaardag. Zaterdag werd de jubilaris door het ge zamenlijk personeel der firma uit Nijme gen, Venlo en Tiel op hartelijke wijze ge- lukgewenscht, bij welke gelegenheid den heer Dreesmann een huldeblijk werd aan- gf boden in den vorm van een fraaien bron zen plaquette den jubilaris voorstellend, vervaardigd door prof. L. O. Wenckt-Dach. Ter gelegenheid van zijn zeventigsten ver jaardag benoemde H. M. de Koningin hem tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, bovendien werd hij door Z. H. den Paus on derscheiden met het ridderkruis van den H. Gregorius den Groote. NIEUWE GEZANT VAN DE V. S. De heer George Gordon benoemd. Uit Washington wordt gemeld: President Roosevelt heeft George Gor don benoemd tot gezant te 's-Gravenhage, als opvolger van den heer Emmett, die kort geleden tot gezant te Weenen werd benoemd. ZOMERPOSTZEGELS TOT EN MET 31 JULI VERKRIJGBAAR. Het tijdvak van verkrijgbaarstelling der zomerpostzegels, dat op 17 Juli zou eindi gen, is verlengd tot en met 31 Juli a.s. Zooals men weet, is de netto-opbrengst boven de frankeerwaarde dezer zegels be stemd voor sociale en cultureele doelein den. DE HEFFING OP BOTER. De heffing op boter is voor de week van 11 tot en met 17 Juli, behoudens tus- schentijdsche wijziging, wederom vastge steld op 0.70 per K.G. N.S.B.'ERS NAAR INDIë. Wijst dit op verdwijnen van het Nationale Dagblad? Naar Het Volk verneemt zou de hoofd redacteur van de „Javabode", de heer Zentgraaf, die thans in Nederland ver toeft, twee leden der redactie van „Het Nationale Dagblad" hebben overgenomen. Een van hen vertrekt deze week naar Ba tavia, de ander volgt binnenkort. De vraag rijst wat deze benoemingen voor „Het Nationale Dagblad" beteeke- nen. Kondigen zij het reeds eerder ver wachte einde van zijn bestaan aan? Kath. Democratische Partij in Delft. De afd. Delft van de Katholieke Demo cratische Partij is opgeheven. De heer C. J. A. van Rijt, die deze partij vertegenwoordigt in den gemeenteraad, blijft lid. 24 HEILIGDOMSVAART TE MAASTRICHT. Enorme drukte in de Limburgsche hoofdstad. Maastricht heeft een eeuwenoude tradi tie voortgezet met het orga-niseeren van de Heiligdomsvaartgebeurtenissen die hun aanvang vonden op Zaterdagmiddag toen een eerewacht te paard verschillende ker kelijke Hoogwaardigheidsbekleeders van het station naar de St. Servaaskerk bege leidde. Toen werden de kostbare relieken uit- de schatkamers naar het hoogaltaar van deze prachtige kerk gebracht met plechtige ceremoniën waaronder een feest predikatie van den Z. Eerw. Pater Beu kers O.M.I. Zondagmorgen droeg Mgr. Lemmens, Bisschop van Roermond een pontificale hoogmis op, terwijl het Heiligdomsvaart- gebeuren van den namiddag zich reeds in de vroegte manifesteerde met een men- schenstroom van heinde en verre naar het in fraai feestgewaad gestoken Maastricht. Extra treinen, autobussen met extra- diensten, auto's, rijwielen enz. brachten een enorme manschenmenigte naar de Limburgsche hoofdstad waar de bijzon dere concentratie zich richtte op de groote Heiligdomsvaartprocessie die om 3 uur zou uittrekken. Reeds lang voor dit uur had de men- schenmassa zich in dichte rijen langs de lange te volgen route opgesteld. De ver keerspolitie had uitgebreide verkeers maatregelen getroffen zoowel voor het intact blijvende doorgaand verkeer als voor het verkeer in de stad en het parkee ren der duizenden vervoermiddelen. De processie zelf, die in een steeds stij gende devote belangstelling werd gade geslagen, was een stoet welke we niet licht zullen vergeten. Op schitterende wijze werd hierbij luister bijgezet aan het eigenlijke doel van deze processie: het ronddragen van alle kostbare relieken van St. Servatius en meerdere andere heiligen, welke relieken te Maastricht op zoo'n volledige wijze be waard zijn gebleven. Treffend waren de zingende engelen- groepen, die op ontroerend stichtende wijze rythmische liederen vertolkten, ter wijl andere historische groepen herinne ringen aan St. Servatius opriepen, die den Maastrichtenaar en Limburger speciaal in devote stemming moeten brengen. Welnu de processieorganisatoren zijn daarin volkomen geslaagd. De processie in zijn geheel nam 5 kwartier in beslag. Dit 5-tal kwartieren trok een processie door Maastricht die met groote spanning gevolgd werd en die besloten werd met de reliek van het H. Kruis, die met zoo veel andere kostbare, in goud en edel- steenen gevatte, relieken in de schatka mers der Maastrichtsche kerken bewaard worden. Achter de reliek van het H. Kruis merk ten we meerdere wereldlijke autoriteiten op o.m. den Commissaris der Koningin in Limburg. De Burgemeester der stad even als oud-minister Gelissen en oud-bur gemeester mr. van Oppen. De H. Kruis- reliek werd onder een hemel gedragen waaronder medeschreden: Z.Hoogw. Ex. Mgr. dr. Lemmens; P. Giobbe, ap. inter nuntius uit Den Haag; J. Buckx, Tit. Bis schop van Doliche en de hoogeerw. Paters M. v. Dimter O.S.C. en Dom. Aloysius v. d. Laar resp. Mag. Generaal der Kruis- heeren en Abt der Cisterciëncers-abdij te Tegelen. De Heiligdomsvaartfeesten te Maas tricht zullen op grootsche wijze worden voortgezet. In de volgende dagen worden te Maas tricht nog verwacht: Mgr. dr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht; mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, Hoogeerw. pater dr. Dom Romualdus Wol- ters, abt te Vaals en meer andere hoog waardigheidsbekleeders uit binnen- en buitenland. Bond van varkenshandelaren. De Nederlandsche Bond van Varkens handelaren houdt zijn algemeene jaarverga dering op Woensdag 28 Juli te Zeist.. Er zullen twee inleidingen gehouden wor den, door de heeren dr. P. G. Knibbe, se cretaris van de Kamer van Koophandel te Leiden over „De positie van den hande laar in crisistijd" en ir. M. D. Dijt, te Haar lem, over „De crisismaatregelen, landbouw en handel". Mr. F. Teulings ziek. Heden is de heer mr. F. Teulings, lid van de Tweede Kamer, voor een lichte opera tieve behandeling in het ziekenhuis van de Broeders St. Joannes de Deo te 's-Her togenbosch opgenomen. Gedurende eenige weken zal mr. Teulings zijn werkzaamhe den moeten onderbreken. Burgemeester Charbon. t Hedenmorgen is plotseling overleden de burgemeester J. A. Charbon, geboren 13 Maart 1877, sinds 6 Maart 1916 burgemees ter van Stellendam en Goedereede. Vóór behoud der bloembol len-saneering Een groote meerderheid in het H. B. G. Het Hollandsche Bloembollen Kweekers Genootschap hield hedenmorgen te Haarlem een algemeene vergadering ter bespreking van de vraag of de bedrijfsmaatrégelen voor het bloembollenbedrijf opgeheven moeten worden. Het hoofdbestuur meende, dat het voor het bedrijf slechts schadelijk zou zijn in dien de saneering buiten werking gesteld werd. De voorzitter, de heer S. Schoneveld uit Rijnsburg, gewaagde in zijn openingswoord van het kookpunt in de crisis van het Bloemibollenvak. Nadat de groote zuster- vereeniging de saneering verwierp, ont brandde de strijd heviger, toen haar afdee- ling „De Hyacinth" er anders over bleek te denken, Spr. meende, dat de tegenstan ders niet altijd de beschaving en de humaniteit hebben hoog gehou den. Daarover zal in de toekomst nog wel eens gepraat worden, nu dient men eerst de kern-kwestie aan te snijden. Bij een beperkt areaal is een overproduc tie van 25 pet. vastgesteld, zoodat het zeer onjuist zou zijn het vak de volle vrijheid te geven. In 1936 was o.a. voor de tulpen een surplus van 124 millioen. Men zegt, dat veel zich zelf zal regelen, maar de late tulpen zullen o.a. een belangrijk surplus geven. Welke tegenstander kan den kwee- ker zonder economische theorieën en fra sen geruststellen? Kan men als het ware een bankgarantie geven? Als de toestand van 1932 terugkomt, zal men dan aan de overzijde van de Noordzee niet zulke maat regelen heffen, dat het vak heelemaal naar den kelder gaat? Een poovere bestaanszekerheid met be knotting der vrijheden is thans nog te ver kiezen. De crisismaatregelen moeten inder daad verdwijnen maar men moet niet te hard van stapel loopen. Ook al heeft men gezegd, dat het „vak" gesproken heeft, toch zal de stem van de kweekers in het kabinet van den minister doordringen en men zal vertrouwen in hem stellen. Van de 25 afdeelingen waren er 24 tegen woordig met 217 stemmen. Een plan van Noord wijk. De afd. Noordwijk zeide, dat de voor- en tegenstanders der saneering als „levende beren" tegenover elkaar staan. Niet in 't minst in het belang der jongeren wierp de afgevaardigde een plan op. Er worde sa mengesteld een commissie, bestaande uit vakgenooten en belanghebbenden bij het bloembollenbedrijf. Daarin zullen zitting hebben 3 leden van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, 3 van het H.B.G., een van den L.T.B., een van de veilingdirectie, één van de exporteursvereeniging. De mi nister zou aan deze commissie eenige leden kunnen toevoegen. De commissie trede in de plaats van de Sierteelt centrale, daar dit instituut het vertrouwen van het meerendeel der kwee kers verloren heeft. Spr. gaf verder op dit ordeningsplan een uitgebreide toelichting. Het zal door het H.B. bestudeerd wor den. De afd. Hillegom wilde een bedrijfs orgaan in het leven roepen, zooals door dr. v. Rhijn de vorige week genoemd is. De afd. Haarlem wenschte via de Sier teeltcentrale verbetering voor de kleine kweekers. De afd. Lisse meende, dat vrijheid on dergang zou beteekenen. Bij stemming sprak de vergadering zich voor het behoud van bedrijf smaatregelen uit met 15166 stemmen. Tegen stemden de afdeelingen Leiden, Sassenheim, Wassenaar, Beverwijk, Boven- karspel, Texel, Warmond, Westland en Winkel. Daar de voorzitter verklaarde, dat er wel degelijk veranderingen moeten komen in de huidige maatregelen, uitte verschillende afgevaardigden hun wensch voor het jaar 1937—1938. Officieele Crisisberichten STEUN MARKTTÜINDERS EN TELER-HANDELAREN. De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale maakt bekend, dat de termijn binnen welken markttuinders of teler- handelaren hun aanvragen moeten heb ben ingediend om eventueel voor steun over in 1936 verhandelde tuinbouwpro ducten in aanmerking te komen, ingevol ge Ministerieele beschikking is verlengd van 1 Juni tot en met 31 Juli 1937. Aanvragen, na dezen datum ingediend, zullen onherroepelijk ter zijde worden gelegd. 's-Gravenhage, 10 Juli 1937. DE NEDERLANDSCHE OMROEP. Ingebruikneming van de 415 M. golf. Nederland, gedwongen door de stoning, die het van Brasov ondervindt, heeft die 415 M. golf (722 kes) in gebruik genomen. Deze golf is, althans voor het oogenbldk, voor Nederland een zeer gunstige, daar zij overigens slechts op verren afstand in het Oosten van Europa (Kiev) in gebruik, hier te lande door de geringe energie van dien zender niet kan worden gehoord. Dit in gebruik nemen blijft gepaard gaan met het handhaven en het gebruik maken van den 1875 M. golf. De uitzendingen geschieden van 8 uur 's avonds af te Kootwijk, en zijn. aange zien de zandige Veluwe voor middelbare golven als deze een niet geëigend terrein is, voor de luisteraars in Nederland nog niet van veel belang. Naar de verwachting zal er echter aan leiding zijn t.z.t. daarin verandering te brengen dor het in gebruik nemen van een wel geëigend terrein. Het luisteren naar de voorloopige uit zendingen, welke hetzelfde programma ten gehoore zal brengen als die op de 1875 M. golf, kan dus voor de luisteraars inte ressant zijn. Voor een oordeel over goede ontvangst komen deze uitzendingen nog niet in aanmerking. Geslaagd initiatief van de Nozema. De persdienst der P.T.T. schrijft ons: Zooals reeds gemeld wordt het omroep programma van de 1875 M. golf na 8 uur 's avonds tevens uitgezonden op 415 M. Deze uitzending heeft de aanvankelijke verwachting niet beschaamd. In aanmer king genomen, dat de Nederlandsche zend- appartuur met deze golflengte voor het eerst in den aether is en daarvoor, ook wat de plaats van uitzending betreft, nog niet volkomen is geoutilleerd, mag gepsroken worden van een gelukkig initiatief van de Nozema. KONINGIN OPENT JAMBOREE Défilé der naties langs Koninklijke tribune De persdienst van de wereldjamboree meldt: Het staat thans vast, dat de opening van de wereld-jamboree op Zaterdag 31 Juli des middags te 2 uur, door HJ\1. de Ko ningin zal geschieden. De plechtihgeid zal plaats vinden in de groote arena en onmiddellijk gevolgd wor den door een opmarsch van de meer dan 25.000 padvinders uit de geheele wereld. Dezen zullen langs de koninklijke tribune trekken met hun nationale vlaggen en ba nieren, ieder land voorafgegaan door eenige verkenners met een schild waarop de naam van het land. Deze opmarsch der naties geschiedt in alphabetische volgorde naar de Engelsche benaming, terwijl 't groote Ne-ieila-?dsche contingent het défilé zal sluiten. HET INDISCH CONTINGENT VOOR DE JAMBOREE. Het Indische padvinderscontingewt (pl.m. 50 deelnemers) voor de jamboree zal Woensdagochtend met het M.S. „Dem- po" te Rotterdam aankomen, dat daar te 8.30 uur wordt verwacht. In touringcars zullen zij zich vervolgens naar de resi dentie begeven, waar te elf uur voor den Minister van Koloniën op het Binnenhof zal worden gedefileerd. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: Schipbreuk (Steffi Duna Regis Too- mey). Hiep-hoera-hoera! (Wheely Woolsey) Sensatie Komisch Dag. 8—11, Zondags bovendien 47 uur. Matinee Zaterd. en Woensd. 2.30 uur. Toelaatbaar v. Volwassenen Lido: De Passagier des Doods (Peter Lorre) Schooiertjes (Freddie Bartholemew Jackie Cooper Mickey Roomey). Sensatie Realistisch Dag. 8._511.15 uur, Zondags bovendien 27 uur. Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Volwassenen Luxor: De Kroongetuige (Sybille Schmitz). Het complot der Ze ven. (Edmund Lo we Constance Cummings). Dramatisch Sensatie Dag. 811 uur, Zon dags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd. en DoncL, 2 uur. Volwassenen Trianon: Angst. (Gaby Morlay Charles Vanel). Ons is niets te dol Bing Crosby Charles Ruggles). Dramatisch Komisch Dag. 8—11 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Toelaatbaar v. Volwassenen

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7