Zig-Zab-Zwitserland Hevige gevechten in Noord-China WILLY KANBIER De Spaansche burgeroorlog MAANDAG 12 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Een Goede Huidverzorging! Witte Purol wrijft onzichtbaar weg in de huid en is daarom zoo geschikt voor gebruik overdag. Dit houdt de huid zacht en mooi en voorkomt en geneest zonnebrand en vervellen. Doos 30 ct. 4600 was het mij een bijzondere vreugde heden morgen een plechtige pontificale H. Mis op te dragen, om God te bedanken voor den zegen, in de afgeloopen 50 jaren ondervon den en om nieuwen zegen af te smeeken voor de toekomst. Bijzonder heeft mij ge troffen het epistel van vandaag, waarin wij lezen, dat wij een geest hebben ontvangen, waardoor wij tot kinderen Gods zijn aan genomen en roepen: Abba, vader. Wat is schooner dan te denken, dat wij Gods kin deren zyn en dat God onze Vader is. Daar is geen inniger omgang dan tusschen vader en kind. Bij de St. Jos. Gezellen vind ik die echter vaderlijke verhouding tusschen praeses en Gezellen. Iedere afdeeling is een gezin; waar een priester aan het hoofd staat. Die vaderlijke verhouding is hier zoo echt gehandhaafd gebleven. De aanhanke lijkheid van het volk aan zijn priesters is hier in Leiden zeer duidelijk. Ik heb dat zelf meegemaakt. Leiden is een heerlijke stad, beroemd om zijn wetenschap; maar grooter is zij bij God omdat zij ook een stad is van geloof. Leiden draagt St. Pe trus' sleutels in zijn wapen. Het echte Ka tholieke volk van Leiden staat op de rots van St. Petrus en de priesters kunnen re kenen op zijn trouw, diep geloofsleven en aanhankelij kheid" Ten slotte verzekerde Mgr. dat hij Gods zegen heeft afgesmeekt over de stad op dat haar geluk mede door het werk der St. Jos. Gez. Ver. moge bevorderd wor den tot in lengte van dagen. Aan het slot van deze groote en feeste lijke bijeenkomst, dankte de vice-praeses, kapelaan H. Schrama allen en op de eer ste plaats den bisschop, wiens aanwezig heid voor een groot deel heeft meegehol pen tot het succes van deze feestviering. Wij zullen weer gaan arbeiden voor de volgende 50 jaar, en hopen, aldus spr., dat het succes van dit feest moge zijn, dat nog meerderen zich aansluiten rond den Kol- pingsvaan. Dank bracht spr. ook aan den zeereerw. deken en aan de plaatselijke geestelijkheid voor den ondervonden steun. Nadat Mgr. Huibers onder luide toejui chingen het terrein van den Burcht verla ten had, stroomde de belegerde oude ves ting langzaam leeg. Het beleg was opgeheven. Gevonden voorwerp. Gevonden op „Den Burcht" een collier. Hedenavond terug te bekomen bij den Se nior der Gezellen, Rapenburg 52. SUCCESSEN DER REGEERINGS- TROEPEN. Het Spaansche ministerie van nationale verdediging ontving het volgende telegram uit den sector Teruel: „Onze troepen hebben el Castillo de Al- barracin bezet. In handen van den vijand bevinden zich slechts nog de kathedraal, het klooster en het raadhuis, waarop onze artillerie haar aanvallen richt. De buiten wijken zijn geheel in onze macht. Onze stellingen werden aangevallen door twee bataljons van den vijand, welke wij afsloe gen". Het ielegram meldt verder dat ver scheidene krijgsgevangenen gemaakt zijn en oorlogsbuit is behaald, alsmede dat de vijand zware verliezen leed en dat de ver liezen der regeeringstroepen gering waren. De regeerings troepen hebben na een uit stekenden aanval de Sierra de la Cruz in den sector Pennaroya bezet. Vier tegenaan vallen der opstandelingen werden vervol gens afgeslagen. Vliegtuigen der regeering hebben met succes het vliegveld Granada en de vijandelijke stellingen bij Motril en Bujalance gebombardeerd. Volgens berichten uit Estramadura heb ben de regeeringstroepen daar verschillen de plaatsen bezet. Het dorp Rena, dat ook bezet is, is bet tooneel van een verbitterden strijd geweest. De opstandelingen boden wanhopig tegenstand. De regeeringstroe pen blijven oprukken in de richting van Villar de Rena. Een communiqué van de regeerings be vestigt de inneming van Villanueva del Par- dillo aan het front van Madrid. Tevens wordt gemeld, dat men te midder nacht 500 krijgsgevangenenen telda. In zijn radiotoespraak van gisteren heeft generaal Gueipo de Llano tegengesproken, dat de berichten van de regeering over de overwinningen bij Sierra Guaderama juist zouden zijn De aanvallen langs den weg van Estremadura en op Villa Nuove del Pardillo zouden zijn afgeslagen. De regee ringstroepen lieten vele dooden achter. De rechtsche troepen hebben zich meester ge maakt van veertien tanks van den tegen stander. Ook de aanvallen van de regeeringstroe pen op het front van Aragon zijn afgesla gen. Aan de fronten in het Noorden en het Zuiden zijn de gebruikelijke artillerie-ge vechten gevoerd. De verjaardag van den moord op Calvo Sotelo. Franco heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij 13 Juli 1937, de eerste verjaardag van den moord op Calvo Sotelo zal worden beschouwd als nationale feestdag. Op alle openbare gebouwen zal de vlag halfstok worden geheschen. Bovendien zal de krui ser, welke op het oogenblik op stapel staat, „Calvo Sotelo" worden gedoopt. Waar is de kluizenaar? Felle concurrentie tusschen twee groote heiligen „Êinsam bin ich nicht alleine" XI. Op de bruiloft te Kana werd de beste wijn tot het laatste bewaard. Een soortge lijke verrassing werd me op deze reis door Zwitserland bezorgd. „Is de wyn in Valais zoo smakelijk?" zullen fijnproevers met smakkende lippen vragen. En of! Probeer het eens met de Fendant of de Johannisberger! De pastoor uit de Bloeyende Wijngaerdt wanneer het ge sprek op wijn werd gebracht toch aller minst op z'n mondje gevallen zou hak kelen en stotteren, indien hij dit edele pro duct van vValliser druiven naar waarde trachtte te loven en te prijzen. Maar eigenlijk doelde ik niet op den wijn, toen ik de bruiloft van Cana verge leek met een reis door Zwitserland. Als op de bijbelsche bruiloft ranja of „sis" geschonken was, zou deze vergelijking ten volle opgeld blijven doen. De bruilofsgasten hadden zich den ge- heelen dag kostelijk geamuseerd en ge noten van ai het goede, dat hen werd voor gezet. Doch toen de wonderbare wijn op tafel kwam, vielen alle daarbij voorafge gane geneugten in het niet. De reis door Zwitserland was vanaf de eerste minuut, dat ik vaste voet in het land der Eedgenooten zette, schitterend geweest, zonder éénige teleurstelling. Maar ook hier was het beste en schoonste voor het laatste bewaard; ik erken het in dankbaarheid. Er zat climax in de opeenvolgende dagen: de derde was heerlijker dan de tweede, de vierde heerlijker dan de derde etc. En in het tweede gedeelte kwam de wonderbare wijn.de reis door Valais en het Engadin. Met kleine lettertjes teek ent Baedeker aan: 1 St. Sion die von Wallfahrern be- suchte Felseinsiedelei Longeborgne. Met koeien van letters staat dit bezoek aan de kluizenarij van Longeborgne in mijn herinnering opgeschreven. Een kluizenaar, een echte kluizenaar dat prikkelde mijn nieuwsgierigheid. In Sion de schilderachtige hoofdstad van het kanton Valais aangekomen, liet ik het stadje met zijn burchten voorloopig links liggen. Mijn eenige journalistieke be geerte was een echte kluizenaar te inter viewen! De weg ieidde door het breede dal van de Rhone, dat rondom is gevat in een zil veren kartellijst van eeuwige ijs en sneeuw. Het was volop zomei. Krekeltjes kriekten in het gras; nachtegalen kweelden in de bos- schen op de hellingen. Wat is het leven schoon! De kluizenaar was geëerd bij jong en oud; dat bleek uit de hartelijke en wijd- loopige manier, waarop de boeren mij den weg aandu-.oden: door het dorpje Bramois, bij de pomp rechts-af, omhoog door de wijn bergen en bij het wegkruis het paadje vol gen dat in een kloof was uitgehouwen. Ik vond het paadje in de kloof. Lood recht stortten zich de rotsen omlaag, wel duizend meter hoog. Diep-beneden schuim de een go-gelende woeste bergstroom, de Borgne. Het was een landschap van op roerige pracht en grootsche verlatenheid. Verlaten van de wereld maar niet van God. Bij iedere bocht van het klimgeiten- paadje herinnerde een statie van den Kruisweg, dat in deze ruïne van rotsen een heiligdom naderde. Met het tellen der sta ties, steeg de spanning. Er was taal noch teeken van een menschelijke woning te be speuren. De rotsen rezen ongenaakbaar op. Hier kon ^en mensch zich nauwelijks keeren of draaien, laat staan een huisje hoe klein ook bouwen. Juist iets voor mij! zal de eerste klui zenaar gepreveld hebben. Het paadje draaideen daar hing de kluizenarij, als een zwaluwnest in de rot sen gemetseld. Het was er ruimer dan men vermoed zou hebben. Een klein voorplein met boomen en banken. Deuren in de rotswand. Een klokketorentje met de onvermijdelijke ui erop Er werd geen geluid vernomen, behalve het gorgelen en orgelen van de berg stroom in de kloof. De zon scheen heet en fel op de kale rotsen. De kluizenarij leek ingedut. Schreeuwend als een opgeschrikte vogel klonk de bel door de heete stilte. Een hond kefte nijdig in het zwaluw-nest. Voetstappen weerklonken achter de deur, die langzaam geopend werd.... Daar stond de kluizenaar, een beminne- GEVECHTEN EN WAPENSTILSTANDEN WISSELEN ELKANDER AF Een verwarde situatie De situatie in Noord-China is buitenge woon verward. Gevechten en wapenstil standen wisselen elkander af, maar het ziet er naar uit, dat het eind van dit spelletje oorlog zal zijn. Nadat men Zondagmiddag erin geslaagd was, nogmaals een wapenstilstand tot stand te brengen, zijn om 10 uur gisteravond (Chineeschen tijd) op 10 K.M. afstand van Peiping tusschen de Chineesche en Japan- sche troepen nieuwe gevechten ontbrand. Intusschen heeft het Japansche kabinet besloten, troepenversterkingen naar Noord- China te zenden. Maarshalk Tsjang Kai Sjeh heeft instruc tie gegeven aan den burgemeester van Pe king en den commandant van het Noorde lijke leger om: 1. alle voorwaarden voor een compromis te verwerpen, 2. geen duim breed te wijken, 3. niet te trachten de of fers van menschenlevens te beperken. Volgens Japansche mededeelingen be vindt het gevechtsterrein zich op ongeveer tien kilometer ten Westen van de stad Peking. MINISTERRAAD TE TOKIO Na een gistermiddag gehouden spoedzit ting van het Japansche kabinet is minister president Konoye om 4 uur 22 naar het verblijf van den keizer te Hayama bij Kamakoera vertrokken om er den keizer te verzoeken sanctie te willen verleenen op de door het kabinet genomen besluiten ten aanzien van Noord-China. Om 6 uur 25 heeft het kabinet een ver klaring gepubliceerd, welke de besluiten bevat van den kabinetsraad zooals deze door den keizer zijn goedgekeurd. De verklaring geeft een overzicht van het incident te Liekausjiau en den daaruit ont- stanen toestand en beschuldigt China van kwade trouw. Er wordt medegedeeld, dat Japansche troepen naar Noord-China zullen worden gezonden, doch aan den anderen kant wordt uitdrukking gegeven aan de hoop, dat de kwestie op vriendschappelijke wijze zal kunnen worden bijgelegd. De verklaring zegt voorts, dat waarbor gen moeten worden ontvangen, dat de anti-Japansche agitatie in China geheel zal ophouden, terwijl Chna tegelijkertijd ver ontschuldiging zal moeten aanbieden voor de jongste reeks anti-Japansche uitbarstin gen. De verklaring besluit met te zeggen, dat de volle aandacht moet worden ge schonken aan de bescherming der belangen en rechten van de vreemde mogendheden in China. Uit Peking wordt/gemeld, dat de Chinee sche spoorwegautoriteiten bekend maken, dat twee treinen vol Japansche troepen en oorlogsmateriaal te Fengtai zijn aangeko men. Een afdeeling van een honderdtal manschappen zou bij zijn Sjin Tsjing Sjan zijn verschenen, waar zich het electrische distributiestation van Peking bevindt, op ongeveer 12 K.M. ten Noordwesten der stad In den afgeloopen nacht om één uur deelde de Japansche generale staf mede, dat na vier uur strijd het grootste deel der Chineesche troepen de neutrale zone, die overeengekomen was, heeft moeten ontrui men. WAT IS DE BEDOELING VAN JAPAN? Commentaar van de „Prawda" De „Prawda" (Rusland) schrijft over de gebeurtenissen in Noord-China o.m.: „De nieuwe provocatie van de Japansche mili- tanre kliek is het directe gevolg van de po litiek, welke zij in Noord-China ten uitvoer legt. Ongetwijfeld hebben de door Japan met Engeland aangevangen onderhandelin gen een rol gespeeld en waren deze een aansporing voor de organisatie van de pro vocatie. Een succesrijke afloop der provo catie zou volgens de meening van Tokio niet alleen de positie van Japan in Noord- China versterken, doch ook de positie van Japan bij zijn onderhandelingen met Enge land over door het Japansche imperialis me voorgestelde plan inzake de verdeeling van China in invloedssferen. De Japan ge boden tegenstand, welke heeft geleid tot de tijdelijke bijlegging van het conflict, weer spiegelt den geweldigen groei van de anti- Japansche stemming in £hina en den wil van het Chineesche volk te strijden tegen de Japansche agressie. Het zou evenwel naief zijn te denken, aldus het blad, dat de Japansche militaire kliek zal worden ge kalmeerd en zich zal verzoenen met het negatieve resultaat. Degebeurtenissen in Noord-China verdienen derhalve de ern stige en ingespannen aandacht". Tokio wil zijn gezicht niet verliezen Japansche kringen toonen zich zeer on gerust over de mogelijke gevolgen van de incidenten in Noord-China. Zij zijn van meening, dat het moeilijk is tot een com promis te komen met de Chineesche auto riteiten, aangezien ieder compromis gelijk zou staan met „het gezicht verliezen", het geen, naar men zegt, de Chineesche agres siviteit zou aanmoedigen en het gevaar zou opleveren ernstige reacties te wekken in Mandsjoekwo en zelfs op Korea. Dezelfde kringen twijfelen, of op het oogenblik de zaak gelocaliseerd kan worden, ondanks het in die richting geleide streven van Japan. Sommigen meenen, dat alle Japansche be woners uit Midden- en Zuid-China zullen moeten worden geëvacueerd, teneinde de noodzakelijkheid te vermijden hen te moe ten beschermen en aldus de Japansche krachten te kunnen concentreeren en de krijgsverrichtingen te beperken tot de verdediging van Noord-China. EEN NIEUW ACCOORD TOT STAND GEKOMEN? Volgens betrouwbare Chineesche berich ten zou een nieuw accoord tot stand zijn gekomen en trekken de troepen zich weer terug. Inmiddels wordt nog omtrent de gevech ten van vannacht gemeld, dat deze de he vigste waren sinds de vijandelijkheden op 8 Juli begonnen. Hierbij zijn aan beide zijden ^ware verliezen geleden en hebben ver scheidene dorpen schade geleden. Bij het aanbreken van den dag trad ech ter weer stilte in. lijk mensch in het zwarte habijt van St. Benedictus. De ontvangst was van een Benedictijn mocht men niet anders verwachten gast vrij en minnelijk. In een ommezientje parelde gouaen wijn op de tafel in het gas- tenkamertje. De kluizenaar, Père B. Zimmermann O.S.B. wel verre van de wereld, maar niet vreemd van de wereld bleek een aangenaam verteller, die heel goed op de hoogte was van het krachtig bewind van dr. Colijn en beter dan ik (tot mijn schande moet ik 't bekennen) de jaartallen van ons koningshuis machtig was. Eenige aangenahie uren heb ik met Dom. Zimmermann gesleten. De kluizenarij is toegewijd aan O. L. Vrouw van Zeven Smarten en aan St. Antonius Abt. De beide donkere kapellen natuurlijke grotten in de rots zijn van onder tot boven behan gen met ex-voto's door vrome pelgrims na verhoord gebed daar opgehangen. lederen morgen wordt de H. Mis gelezen, en iederen morgen opnieuw zomer en winter zijn er getrouwen, die vanuit het dal naar de hermitage klauteren. Maar de groot ge beurtenis van Longeborgne is de 18e Januari, het feest van St. Antonius Abt. Dan komt een rozenkrans van pelgrims biddend langs het paadje omhoog, om de bescherming van den groo- ten heiligen kluizenaar af te smeeken voor het altaar in de donkere rotskapel. Boven het altaar echter hangt een levensgroot schilderij van St. Antonius van Padua....! Een merkwaardige concurrentie tusschen R. K. Ver. v. Kraamverzcrging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 2—4 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin nenvestgracht 30. twee heiligen, die in het voordeel van de éérste is beslist! Nagewuifd door pater Zimmermann en nagekefd door Pascha, het trouwe hondje, verliet ik de kluizenarij. „Vindt u 't hier niet vreeselijk een zaam?" had ik Père Zimmermann ge vraagd. De blijmoedige kluizenaar had ter sluiks naar het tabelnakel gekeken. „Neen, ik voel me hier niet verlaten" had hij eenvoudig geantwoord. Meer kwam er van het „interview", dat ik. de kloof ingaande, mezelf had voorge spiegeld, niet terecht. Misschien, dat dit korte vraaggesprek u en mij dieper inzicht heeft gegeven in het leven van dezen kluizenaar beter dan vele woorden vermochten. Koopt bij Let op 52 M e ubelhandel Haarlemmerstr. en Naast Roxy-Bioscoop vfi GEEN TELEFOON NED. OOST-INDIE DE MASSA-VERGIFTIGING IN MIDDEN- JAVA. Aneta seint uit Djocjakarta: Van het la boratorium te Bandoeng werd bericht ont vangen, dat de opgezonden monsters van Cassave en Goro (boontjes), die bij de massa-vergiftiging in beslag werden geno men, blauwzuur bevatten. Een onderzoek der maagdeelen van de slachtoffers lever de evenwel een negatief resultaat op. Wel staat vast, dat zich hier voedselvergiftiging heeft voorgedaan, doch overigens is hierin weinig aan het licht gekomen. AARDSCHOREN OP SUMATRA. Aneta seint uit Koetaradja: Hedenmor gen te ongeveer halfzeven zijn te Koetarad ja vrij hevige aardschokken geconstateerd. Er is geen materieele schade van eenige beteekenis. Ook te Medan is te ongeveer halfzeven plaatselijken tijd een vrij flinke aardbe ving gevoeld. Schade werd niet aangericht. BUJTENUffBSC&SE BERISHTER VEERTIEN DOODEN BIJ AÜTOBOTSING IN BRAZILIë. Volgens berichten uit Fartaleza hebben veertien reizigers den dood gevonden bij een autobotsing in den Braziliaanschen staat Ceara. ZEVEN DOODEN TENGEVOLGE VAN EEN INSTORTING. De Italiaansche bladen vernemen uit Verona, dat tengevolge van het instorten eener boerderijvan drie verdiepingen te Marano di Valpolicella zeven menschen om het leven zijn gekomen. TRIBUNE TE KREFELD INGESTORT. Bij een schuttersfeest te Krefeld is een tribune, waarop eenige honderden perso nen hadden plaats genomen, ingestort. Hier bij werden 30 personen gewond. Zij wer den onmiddellijk naar het ziekenhuis ge bracht. Vier van hen bleken ernstig ge wond. De 26 overigen konden na verbon den te zijn, huiswaarts keeren. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN TORPEDOJAGER. In de haven van Callao (Peru) heeft zich een ontploffing voorgedaan aan boord van de torpedojager „Villar". Drie officie ren werden gedood, Verscheidene matro zen gewond. DE HITTEGOLF IN DE V. S. Bijna tweehonderd dooden. De vijfde dag van de hittegolf heeft het aantal dooden in de V.S. tot 197 doen stij gen. Te New York zijn duizenden door de hitte bevangen. Deze stad had ook het hoogste aantal dooden, n.l. 38, gevolgd door Michigan met 27, Pennsylvania met 24, Connecticut 20 en New Yersey met 18. De weerkundige voorspellen nog geen on middellijke verbetering. WOLKBREUK RICHT SCHADE AAN. Zaterdagnacht is boven het omringende gebied van Wheeling (West Virginia), een wolkbreuk losgebarsten, die een schade heeft aangericht, welke geraamd wordt op niet minder dan een half millioen dollar. Men heeft reeds een aanvang gemaakt met het opruimen van het vernielde. HOOGSTE WEG IN EUROPA INGEWIJD. President Lebrun heeft Zaterdag den hoogsten weg in Europa voor het verkeer opengesteld. Deze weg ter lengte van 29 K.M., gaat over den pas Iseran in de Fran- sche Alpen en verbihdt Tarentaise met Maurienne, op een hoogte van 1850 Meter. Het hoogste punt van den weg is 2729 Me ter. De weg gaat voort tot Bonneval en vervolgens langs Modane, Briangon en Bar- celonnette. EEN NIEUWE VLUCHT OVER DE NOORDPOOL. De Russische vlieger Michael Gromof is vannacht om 3.10 uur van het Moskousche vliegveld opgestegen om te trachten een nieuwe vlucht te volbrengen naar San Francisco via de Noordpool. Gromof, die vergezeld wordt door een navigator Danilin en den marconist Joe- matsjef, zal zijn weg kiezen door de sub- stratospheer. Zijn toestel is van hetzelfde type als waarmede Tsjakalof de vorige maand, eveneens via de Noordpool, van Moskou naar Portland is gevlogen. Het is mogelijk, dat Gromof zijn vlucht voort zet naar Los Angeles.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6