STADS NIEUWS MAANDAG 12 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Noord-Westelijke tot Zuid-Westelijke wind, aanvankelijk licht tot half bewolkt, later toenemende be wolking, weinig of geen regen, iets warmer. Hoogste barometerst.: 767.3 te Toulouse. Laagste barometerst.: 750.3 te Memel. De depressiekern, welke Zaterdag over de Noordzee lag, trok Oostwaarts. In het Noord-Westen op den Oceaan nadert een nieuwe depressie. In het Zuid-Westen en in het Noorden van het waarnemingsgebied bleef de luchtdruk hoog. In Zweden waaien zwakke winden met helder tot licht be wolkte lucht. Langs de Noorsche kust is de lucht meest betrokken met matigen Noordelijken wind. Geheel Denemarken, Duitschland, Midden- en Oost-Europa staan onder invloed van de aftrekkende depres sie. Er waaien krachtige Noord-Westelijke winden met betrokken lucht en hevige re gens. De temperatuur is in dit geheele ge bied aanzienlijk onder normaal. In België en Zuid-Engeland en Noord-Frankrijk waaien zwakke tot matige Westelijke win den met meest betrokken luccht en lichten regen. In Zuid-Frankrijk is het meest wind stil met helderen hemel. Op het Westen van de Britsche Eilanden is de wind onder invloed van de naderen depressie tot Zuid gekrompen. De lucht is betrokken met plaatselijk weer regen. Voor onze omge ving is naar Zuid-West krimpende zwakke tot matige wind te wachten. De lucht zal aanvankelijk licht tot half bewolkt zijn, doch de bewolking zal vermoedelijk later toenemen. Aanvankelijk wordt droog weer later toenemende kans op regen verwhcht. De temperatuur zal vermoedelijk iets stij gen. LUCHTTEMPERATUUR. 19.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 9.48 uur tot Dinsdagmorgen 4.22 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 13 Juli voorm. 7.09 en nam. 7.42 uur. WATERTEMPERATUUR. De Zyl 18.5 gr. C. Poelmeer 19 gr. C. RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER. Zitting van 12 Juli. Een duur pakje boter. Een boterhandelaar uit Zoetermeer had aan de Leiderdorpsche juffrouw F. E. een pakje boter geleverd, maar had nog steeds geen centjes gezien, nog min der ontvangen. Dus toog hij op zekeren dag naar Leiderdorp om te trachten van de juffrouw de 54 centen los te krijgen. Gekregen heeft hij wat, want toen hij het doel van zijn komst kenbaar maakte, had de juffrouw zich niet lang bedacht en den boterhandelaar bij wijze van welkom in zijn gezicht geaaid, al was dit aaien dan geschied door middel van haar nagels. Dit nog niet voldoende zijnde, had zij de overbodige, maar toch niet de versma den hulp gekregen van haar zoon, den Leidschen kellner A. L. G. En daar kellners goed in voetenwerk zijn was hij dan ook dadelijk begonnen terwijl zijn moeder van 's mans gezicht een rauwe biefstuk trachtte te maken de scheen been en van den boterhandelaar onder „handen" te nemen om aldus te probee- ren of hy de rose kleur kon veranderen in een kleur, die varieerde tusschen blauw en paars. Niet te verwonderen was het dan ook, dat de man, die om zijn geld kwam, den terugtocht had geblazen. Als getuigen werden gehoord eenige buurvrouwen, die het geval van over de •heg hadden aanschouwd. Buurvrouwen zien trouwens alles van over een heg. Zoodra deze buurvrouwen den burger oorlog zagen uitbarsten, hadden zij .dade lijk een niet inmengingscommissie in het leven geroepen (zonder subcommissie) en hadden zich vergenoegd met de rol van toeschouwster, zoodat het een duister punt bleef naar wie hun sympathie uitging. Nu, voor den politierechter, kwam dui delijk naar voren voor wie zij waren en kreeg men een omstandig en gedetail leerd verslag van het gebeurde. Werke lijk gezellige dingen krijgt men dan te hooren. De officier, mr. Cohen Tervaert vond de houding van de verdachten, om de verdenking op den boterhandelaar te wen telen, theatraal. Dat ze de paar centen niet betaald heeft, blijft den officier een raadsel. Zulke manieren komen echter niet te pas. Een strenge straf is op zijn plaats en wel tegen de moeder F. E. 10 subs. 10 dagen en tegen haar zoon A. L. G. 25 subs. 25 dagen. De politierechter zeide o.a. dat de ver dachte voortaan de 54 centen maar moet betalen en geen spektakel meer aan de deur maken. Ook spr. was van meening, dat de verdachten schuldig waren en ver oordeelde A. L. G. tot een boete van 25 subs. 25 dagen en mevr. F. E. tot een boe te van 10 subs. 10 dagen. Diefstal van geld. De Leidsche textielarbeider Th. M. was in verzet gekomen van een vonnis van den politierechter van 3 Maart, waar bij hij wegens diefstal van een geldsbe drag, weggenomen van een mede-kost ganger, zekeren R. uit Leiden, veroordeeld was tot een gevangenisstraf van 3 maan den. De officier wilde de straf wel gewijzigd zien, omdat hij het een der gemeenste misdrijven vond, geld wegnemen van iemand met wien men tezamen in de kost is. Bovendien is er een zeer ongunstig rapport ingekomen. De eisch werd nu een gevangenisstraf van 6 maanden, waarvan 3 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De politierechter wilde verdachte ech ter nog een kans geven temeer daar de heer Wijkmans uit Leiden een oogje in het zeil wilde houden en verdachte onder toezicht van de reclasseering wilde stellen. Uitspraak een voorwaardelijke gevan genisstraf van 4 maanden met een proef tijd van 3 jaar en de gewone voorwaarden van onder toezichtstelling. Een japon weggenomen. Mej. E. J. v. d. W. te Z o e t e r w o u d e was in Leiden om eenige boodschappen te doen. Daarbij was zy ook aangeland by de firma V. en D En zooals een magneet het ijzer aantrekt, zoo trok de japonnen-afdee- ling deze verdachte aan. Na een aanschou wing van al deze laatste mode-snufjes was de verleiding haar te machtig geworden en had zij de japon van eigenaar laten ver anderen. Het wakend oog van een chef had deze, voor zijn firma minder voordeelige transactie, geconstateerd en zoo was zij via de politie voor den politierechter gekomen. Het reclasseeringsrapport sprak van een ondoordachte daad, welke voor de verdachte haast ondenkbaar is geweest. Daarmee rekening houdend vroeg de offi cier Mr. Jnr. v. Asch van Wijck een voor waardelijke gevangenisstraf voor den tyd van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar. De politierechter zeide nog tegen de ver dachte, die een zieligen indruk maakte, dat zij zich maar niet aan dingen, die haar familie zeggen, moet storen, maar zich ge heel aan de aanwijzingen van haar man moet houden, die het goed met haar meent en haar steeds het beste voorhoudt. Daarom was ook de uitspraak een gevan genisstraf van 3 maanden maar voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toezicht stelling. Gezinsinkomsten verzwegen. J. P. v. d. H., fabrieksarbeider te L e id e n heeft een verdienste van 15, zijnde een bedrag dat zijn vrouw verdiend had, niet opgegeven op de wekeiijksche steunlijsten en daar ingevuld het woordje geen. De off'cier vond deze methode niet de ware en vond een zware straf op zijn plaats. Spr. vond geen termen aanwezig voor een voorwaardelijke straf. Eisch 3 weken ge vangenisstraf onvoorwaardelijk. Nadat de politierechter nog als getuige gehoord had den directeur van de Arbeids beurs te Leiden, den heer Wijkmans, die verklaarde, dat verdachte wekelyks twee gulden terugbetaalde, wilde Prof. Mr. v. Bemmelen het nog wei eens probeeren te meer daar verdachte het frauduleus ver kregen geid aan het terugbetalen was. Uitspraak een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee maanden met een proef tijd van twee jaar. Lood weggehaald van het voor malig Kon. Militair Invaliden huis te Leiden. Sedert het lood sterk in prijs is gestegen komen er telkens van zulke diefstallen voor den politierechter om berecht te wor den. Zoo waren A. N., betonwerker te L e i- d en en C. M. O., los werkman te Lei den, er op uit gegaan, gewapend met eeni ge zakken en een haak. Zij waren aange land bij het Kon. Mil. Invalidenhuis aan den Hooge Rijndijk. Om kort te gaan: zij hadden een looden hoek van de recreatie zaal meegenomen. Verdachte N. probeerde op alle manieren er uit te draaien. Eerst zeide hij het ge kregen te hebben en daarna vertelde hij weer iets anders. Eisch tegen N. een gevangenisstraf van drie maanden. Verdachte blijft in zijn on schuld volharden, en maakte daardoor zijn zaak eerder slechter dan bdter. Bovendien vond verdachte het wel een zware straf om tot 3 maanden veroordeeld te worden alleen maar om over een hek te klimmen. De politierechter geloofde niet veel van de verhalen van den verdachte en veroor deelde hem tot een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van 3 maanden. De tweede verdachte C. M. O., zeide het lood ook gekregen te hebben, maar van den vorigen verdachte. Verdachte was al eens eerder naar het Mil. Invalidenhuis ge weest om lood weg te halen. Het v/as toen zoo goed gegaan, dat hij hulp had gevraagd van verdachte N. Nadat een tweetal re chercheurs gehoord waren, alsmede de heer van Lith, die het gebouw in onderhoud heeft en verklaarde, dat het lood precies paste in het leeggehaalde gedeelte, was ook tegen dezen verdachte de eisch wegens diefstal van lood en poging tot diefstal door middel van inklimming, waarbij de officier meende, dat deze verdachte de hoofdschuldige was, een gevangenisstraf van zes maanden. Ook de politierechter zag in dezen ver dachte de hoofdschuldige en veroordeelde hem tot een onvoorwaardelijke gevangenis straf van zes maanden. Onrechtmatig steun getrokken. M. P. te L e i d e n heeft onrechtmatig een week steun getrokken door eenige in komsten van hem alsmede van zijn vrouw te verzwijgen. De officier meende, dat men zulke over tredingen alleen maar met gevangenisstraf den kop in kon drukken. Bij steeds een voorwaardelijke veroordeeling gaat al gauw het praatje: „Ach kom, men krijgt toch maar een voorwaardelijke straf voor zul ke feiten". Eisch daarom 6 weken gevangenisstraf. De politierechter hield de zaak nog aan om een rapport over den verdachte in te winnen. Scheldwoorden gelanceerd. Mej. A. S. te A1 p h e n a. d. R ij n, heeft een buurvrouw een aantal niet voor herha ling vatbare woorden toegevoegd. De officier vond dit geen gewone scheld woorden die wel meer voorkomen, maar intens gemeene woorden. Daar de verdachte geen groote geldboete kon dragen, was de eisch 5 subs. 10 dagen. Uitspraak conform. Verzet tegen de politie. ,A. v. E. te Voorschoten, die ver stek liet gaan, heeft gereden op een rij wiel, dat niet voorzien was van een belas- tingmerk. Bij aanhouding had hij verzet gepleegd tegen den betrokken ambtenaar en was pas tot kalmte gekomen, toen hij een klap met den gummistok gekregen had, uitge deeld door een veldwachter, die den amb tenaar hulp bij zijn controle verleende. Verdachte had na dit verzet tegen het wettig gezag tenslotte de twee kwartjes be taald om zijn rijwiel weer mee te krijgen. Zoowel de officier als de politierechter meenden, dat verdachte beter gedaan had dadelijk de twee kwartjes te voldoen. Nu komen hem deze verzetpogingen tegen de politie duur te staan. Eisch 50 subs. 50 dagen. Uitspraak conform. Vernieling van een ruit bij Maatschappelijk Hulpbetoon te Leiden. M. A. R. bankwerker te Leiden heeft, toen hij zijn zin niet kreeg, uit protest een ruit ingegooid van het gebouw van Maat schappelijk Hulpbetoon aan de Mare te Leiden. Een ambtenaar verklaarde, dat het over geld ging, waarbij verdachte zich erg had opgewonden. Vanaf 1928 was verdachte in het buiten land werkzaam geweest. Voordien had hij, volgens mededeeling van den Officier, liefst maar 15 veroordeelingen achter den rug. Dat was dan ook een reden voor den Officier om een onvoorwaardelijke gevan genisstraf te eischen van twee maanden. Verdachte zeide een uitkeering te krij gen van 3.20 per week plus de kost, waar mee hij er niet voldoende kon komen. Met alle omstandigheden rekening hou dend legde de politierechter de twee maan- .den gevangenisstraf voorwaardelijk op met een proeftijd van twee jaar. Gevolgen van buren-ruzie. P. H. de J. en R. S., beiden te K a t w ij k aan Zee, hebben daar ter plaatse een ge zellig heibeltje veroorzaakt. Er is nogal eens ruzie tusschen het gezin G. en de familie S. Op zekeren dag werd de verdachte S. boos en greep de dochter van de familie G. plotseling bij de keel, met beide handen en deed haar mededee ling, dat hij haar wel eens even zou wur gen. Verder had verdachte geschopt en ge stompt. P. H. de J. had zich toen met het geval bemoeid, omdat de familie G. hem ongeveer zes weken voordien had uit- genoodigd om over de heining te komen, om een pak „op zijn falie" te krijgen. .Op dezen dag schoot het hem echter plotseling te binnen, dat er nog 'n Hollandsch spreek woord is dat luidt: „de eerste klap is een daalder waard". Dies deelde hij een lik uit aan een der familieleden, die kwam om de dochter des huizes te ontzetten. Hij trof het daarbij best, want het was toevallig de vrouw des huizes, die gewapend was met een klomp en dus zijn grootste tegenstand ster. Een ingewikkeld getuigenverhoor volgde, waarbij aan beide zijden veel liefs ten ge- hoore werd gebracht. Ondermeer was ver dachte de J. in zijn onderbroek te voor schijn gekomen en had met zijn bovenbroek klappen uitgedeeld. De politierechter vroeg hem of hij dat somsmen prachtig moment vond om op het tooneel van den strijd te verschijnen en mee te doen aan het feest. Beide verdachten gaven maar een klein gedeelte van het hun ten laste gelegd toe, wat geen prettigen indruk achter liet. De officier van justitie achtte het feit bewezen. Er is wel degelijk een heibeltje geweest. Wat de J. betreft, kon spr. het niet vol gen. Waarom heeft deze man zich met het geval te bemoeien? Dat verdachte driftig was, zeide de officier, getuigde het rap port, want in het jaar 1891 was ver dachte al eens wegens mishandeling ver oordeeld tot 8 boete. Eisch tenslotte tegen elk een boete van f 15 subs. 15 dagen. Verdachte de J. vroeg om een voorw. straf, waarop de politie rechter opmerkte, dat hij dan ook voor waardelijke met zijn broek had moeten zwaaien. Geen termen aanwezig zynde voor de klei ne straf, was de uitspraak voor elk 15 subs. 15 dagen. (Zitting wordt voortgezet). DAAR KOMT IE WEER. Van verschillende zijden werd mij ge vraagd, of er van 't jaar geen kermis kwam van de KJ.C. Zij dachten blijkbaar nog met welgevallen terug aan de meer of min der gelukkige wedstrijden van verleden jaar, of wilden weer eens in de gelegenheid gesteld voor een dubbeltje of 5 cent een prachtigen prijs naar huis te slepen. Natuurlijk heb ik allen gerust gesteld en gezegd dat men niet zoo ongeduldig moest wezen. De Leidsche kermisweek is pas op einde Juli. Ik heb allen nog den goeden raad meegegeven om alvast maar te spa ren voor de kermis. „Het is tegenwoordig nogal een mooie tijd om te sparen", kreeg ik van iemand ten antwoord. Ik heb hem een beetje moed ingesproken en hem erop gewezen, dat er in Leiden toch alvast weer een tweehonderdvijftig minder werkloozen waren en dat er binnenkort nog meer werk loskomt, ais de „Meer werk-actie" haar „ton" gaat laten rollen. Maar aan zijn ge zicht te zien, had ik hem nog niet bijster veel opgemonterd. Ik begreep dat ik het over een andere boeg moest gooien. En ik begon hem te'vertellen over de noodzake lijkheid va.j onze mooie katholieke jeugd beweging. Aan de hand van gebeurtenissen die in het buitenland zich momenteel af spelen, liet ik heb gissen, hoe droevig het met de katholieke zaak gesteld zou zijn in ons land en in onze stad, indien wy niet beschikten over onze katholieke vereeni- gingen van jongens en jonge mannen. Ik vroeg of hij het niet met mij eens was, dat er in den tegenwoordigen, grootendeels ongeloovigen tijd, alles aan gelegen is om aan onze katholieke jongens, wanneer zij Op hun gevaarlijken leeftijd van 1418 jaar zijn gekomen, de juiste richting aan te geven die zij in het leven hebben te vol gen? Ik vroeg hem of ook hij niet inzag aan welke gevaren de tegenwoordige jeugd bloot staat en hoe moeilijk het voor onze jongens is, om te midden van de vele dwaal sporen de juiste koers te houden in het leven en zichzelf te vormen tot flinke dege lijke katholieke mannen van de toekomst. In dezen geest heb ik tot hem gesproken; en de somoere trekken van zijn gelaat be gonnen zich allengs meer te ontspannen;, ik begreep nat hij het nu met me eens was. (Hij is zelf ce vader van een onzer jongens). „Nou Eerw., U hebt gelijk; ik kom ook op de kermis, want ik begrijp wel dat de katholieke jeugdbeweging in den tegen woordigen tijd met groote finantieele moei lijkheden te kampen heeft". „Dat dacht ik ook. We zullen U ver wachten". „Wanneer en waar wordt de K.J.C.-ker- mis gehouden?" „Op Vrijdag 23, Zaterdag 24, Zondag 25 en Maandag 26 Juli a.s. en wel op de speel plaats van de R. K. Jongensschool, Haar lemmerstraat 242. J. Lansbergen, Directeur K.J.C. COMMISSIE CARILLON STADHUIS. Belangrijke giften. De comiojssie tot aanbieding van een carillon voor het nieuwe stadhuis deelt ons mede, dat zij Zaterdag een zeer goede dag heeft gehad. In de eerste plaats ontving zij van particulieren twee giften elk groot 100.terwijl een bekende Leidsche firma haar verblijdde met een gift van niet min der dan 500.Met enkele kleinere gif ten werd Zaterdag in totaal een bedrag van" ongeveer 1000.ontvangen. PRIJSVRAGEN UNIVERSITEIT TE UTRECHT. Door de verschillende faculteiten der Utrechtsche universiteit waren prijsvragen uitgeschreven waarop de antwoorden thans zijn ingekomen. Op de door de faculteit der diergenees kunde uitgeschreven prijsvraag: „de facul teit verlangt een antwoord op de vraag, of runderkweeën beschouwd moeten worden als hormo m-inter-sexen in den zin van Goldschmidt of als dieien, die intra-uterine zoodanige veranderingen hebben ondergaan, dat zij met castraten op een lijn zijn te stellen", kwam een antwoord in onder mot to: „natura non facis saltus". Dit antwoord werd de gouden medaille waardig gekeurd. Na de opening van het naambriefje bleek de schrijver te zijn de heer W. S. Marsmans, veterinair student te Utrecht, wonende al hier.. CHR. H. B. S. Het toelatingsexamen. Geslaagd zijn voor het toelatingsexamen der Chr. H. B. S. alhier: J. R. v. Beek, Joha. v. Cittert, W. F. v. Eelen, Ada de Graaf, E. ten Hooven, Rina J. A. L. Hubbeling, Corn, de Jong, Mart. de Jong, Gerda Los, N. H. P. v. de Mast, D. A. Munnik, H. de Planque, C. A. Somerwil, F. J. Vermeer, D. Zitman, M. Zonneheld, W. H. Moelker. Afgewezen 6. Examens akte L. O. Aan de Chr. Kweekschool alhier zyn ge slaagd de heeren G. Enthovei te Zegwaart, T. C. Hageman te Ter Aar, N. Hoek, te Katwijk aan Zee, A. J. van Hulzen te Kat wijk aan Zee en L. H. de Jong te Leiden. Afgewezen één. Geslaagd voor het eindexamen B. S. der Zeevaartschool te Scheveningen, onze stad genoot de heer F. Oostenbrug. GROOTE VEE- EN ZUIVEL- TENTOONSTELLING TE LEIDEN Het vraagprogramma verschenen Zoo juist is verschenen het vraagpro gramma van de groote tentoonstelling van vee en zuivelproducten, welke door de ver- eeniging „Vebo" op Donderdag 16 Septem ber 19317 te Leiden wordt georganiseerd. Inschrijving is opengesteld voor de volgen de rubrieken: Geregistreerd Fokvee (Gro ninger Zwartblaar Veeslag, Zwart-Borst, Hollandsch Veeslag, Schapen, Varkens en Geiten;) Slachtvee (Rundvee); Handelsvee (Rundvee, Schapen en Varkens); Kaas en Boter. De rubrieken der zuivelproducten omvat de afdeelingen: Goudsche kaas, bereid op de boerderij in Zuid-Holland uit volle melk en voorzien van het rijksmerk; Leidsche kaas, bereid op de boerderij door gebruikers van het gedeponeerde handelsmerk Leiden Holland; Leidsche kaas, bereid op de boerderij zonder het merk LeidenHol land. Er heeft bovendien keuring en ten toonstelling plaats van boter, bereid op de boerderij in ZuidHolland door Leidsche kaasproducenten. Naast de tentoonstelling is een wedstrijd georganiseerd in de beoordeeling van fok vee, opengesteld voor leerlingen of oud leerlingen van onderwijsinrichtingen op landbouwkundig gebied. Tevens vindt er een melkwedstrijd en melkdemonstratie plaats. Een uitgebreid concours-hippique besluit de tentoonstelling. Het bestuur van de vereeniging „Vebo" heeft voor deze tentoonstelling waarvan jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, minister van Staat, commissaris der Koningin in Z.- Holland, het beschermheerschap heeft aan vaard een groot bedx-ag aan prijzen, be nevens talrijke medailles beschikbaar ge steld. Het vraagprogramma is op aanvraag gra tis verkrijgbaar bij het secretariaat van de „Vebo", Laan van Oud Poelgeest 13, Oegst- geest. KOSTELOOZE RIJWIELMERKEN De Ontvanger der Accijnzen maakt be kend, dat zitting zal worden gehouden voor het aanvragen van kcstelooze rijwiel- merken van 19 Juli t.m. 14 Augustus a.s., nam. 912 en 24 uur in de voormalige be waarschool aan de Groenesteeg, ingang Kaarsemakerstraat. Van 19 Juli t.m. 5 Augustus zal op Dins dag en Donderdag van 57 uur nam. zit ting worden gehouden voor niet-werkloo- zen aan het kantoor Langebrug 20. Voor de gemeente Oegstgeest zal deze zitting gehouden worden ter gemeente secretarie te Oegstgeest en wel: 17 Juli van 2.304 uur, 20 Juli van 78.30, 24 Juli van 2.30—4, 29 Juli 7—3.30, 31 Juli van 2.30 4 en 4 Aug. van 78.30 uur. STEDELIJK MUSEUM DE LAKENHAL. Nieuwe aanwinst. Het Stedlijk Museum „De Lakenhal" heeft aangekocht een schilderij door Jaco bus Fransz van der Merck (16101664) voorstellende een stilleven van vruchten. Van dezen kundigen Leidschen portret- en genreschilder is dit doek van betrekkelijk groote afmetingen (93 1/2 x 123 1/2 c.M.) het tot nu toe eenig bekende stilleven. Algemeene rondleidingen in de Lakenhal. Zaterdagmiddag om drie uur was een groep belangstellenden opgekomen om deel te nemen aan de eerste der algemeene rondleidingen, die in de Lakenhal gehou den zullen worden. De heer F. G. Rosier, secr. van de museum-commissie, wees in een korte inleiding op het eigenaardige, dat duizenden vreemdelingen verre reizen maken om dit mooie museum te bezoeken, terwijl de belangstelling van de Leide- naars maar matig is. De bedoeling is deze belangstelling te wekken. Bij voldoende deelname zullen bovendien bijzondere rondleidingen voor leeraren, onderwijzers e.d. worden gehouden door den directeur op zomeravonden. Hiervoor kan men zich opgeven aan het museum. Overigens wordt nog getracht rondleidingen voor school klassen te organiseeren, in aansluiting met het geschiedenis-onderwijs. Mej. S. de la Rie, assistente aan het mu seum, nam hierna de leiding op zich. Zij nam de groep eerst mee naar de bekende hutspot en andere voorwerpen betreffende Leiden's beleg en gaf daarbij interessante inlichtingen. Bezichtigd werden de loka len in de Lakenhal, waar vroeger het la ken werd gekeurd en gemeten, met de daarbij behoorende schilderijen en voor werpen. In de schottenzaal werd de zeld zame meubel-collectie gezien en de leidster wees hierbij op de merwaardige stijlver schillen van meubels, plafonds, deuren en behangsels. Het heele mi :eu,n werd door gewandeld om te eindigen bij het wereld beroemde drieluik van Lucas van Leyden. De leidster deelde hierbij mede, dat kort geleden dit stuk voorzichtig van een ge deeltelijke overschildering was ontdaan, waardoor het kunstwerk weer in zijn oude glorie was te voorschijn gekomen. De leidster is er in geslaagd door een heldere toelichting, in anderhalf uur tijds, aan de bezoekers een goeden indruk te ge ven van al het mooie, dat op het gebied van kunst en historie in het Leidsche museum is te vinden. Dat de belangstelling was gewekt, bleek wel hieruit, dat meerderen informeerden, wanneer de volgende rondleiding zal plaats hebben. Het is de bedoeling is eens per maand te houden; de juiste datum zal nog nader worden gepubliceerd.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2