De basiliek te Lisieux plechtig ingewijd Frankrijk schorst controle aan de Pyreneeën-grens 28ste Jaargang MAANDAG 12 JULI 1937 No. 8772 S)e £ekl<töli£(Soii/tai/fit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Tweehonderdduizend geloovigen in gebed vereend Toespraak van Kardinaal Paceili - Radiogroet van den Paus. Het hoogtepunt van kardinaal Pacelli's bezoek aan Frankrijk is de inwijding ge weest van de basiliek van do H. Theresia te Lisieux, welke inwijding Zondagmorgen plaats vond. Een ontelbare menigte woonde de plech tigheid bij, terwijl ook bij deze gelegenheid door de wereldlijke autoriteiten van Frank rijk aan den Pauselijken Legaat de hoogste eerbewijzen werden betoond. Een nacht waarin het niet donker werd. In Lisieux is het in den nacht van Zater dag op Zondag niet donker geworden. Overal brandden helder de lichten, café's en restaurants bleven open, dichte drom men belangstellenden trokken naar de ba siliek. Vanaf middernacht hebben tachtig priesters voortdurend H. Missen opgedra gen. Bij het krieken van den dag kwamen de extratreinen met de pelgrims reeds aan. De stad is vroolijk versierd en een heerlijk zonnetje doet alles voortreffelijk uitko- Toespraak van den kardinaal. Om 9 uur begon in de basiliek de plech tige H. Mis, die door den kardinaal-staats secretaris werd opgedragen. Vóór de zegening van de nieuwe basi liek sprak de kardinaal-staatssecretaris een predikatie uit op den tekst van den Apo- calypsus: „Ecce tabernaculum Dei cum hominibus", (ziet dit is het huis Gods bij de menschen), waarbij de kardinaal ach tereenvolgens besprak de stoffelijke, stee- nen basiliek, het Eucharistisch Congres als geestelijke basiliek en de ziel van de Hei lige Theresia als werkelijk Huis Gods. Hij zette de beteekenis- uiteen, die de figuur van de H. Theresia voor de H. Kerk bezit, en wees op de groote devotie die Paus Pius XI voor de H. Theresia koestert, het geen bij zijn laatste ziekte wel op zeer bij zondere wijze tot uiting is gekomen. Sprekend over de vermaning der geloo vigen vanaf den kansel verklaarde kardi naal Paceili: „In de kerken van een edele en machtige natie, welke slechte her ders echter naar de waanleer van het ras zouden willen sleepen, wordt vanaf de kansel het veront waardigd protest kenbaar gemaakt van een 80-jarigen Paus, om te her inneren aan de eigen rechten van God zelf, en van het vleeschgewor- den Woord. De rede van kardinaal Paceili werd her haalde malen door luid applaus onderbro ken. Na zijn rede te hebben uitgesproken, trok de kardinaal-staatssecretaris zich en kele oogenblikken terug om uit te rusten, doch korten tijd daarna verscheen hij weer en besteeg hij de trappen van het altaar, dat in den hoofdingang van de basiliek was geplaatst. Rond het altaar hingen don- kerroode gordijnen, met goud afgezet, ter wijl boven het altaar een wit baldakijn was gespannen tusschen vier met rood fluweel bekleede zuilen. Aan dit altaar droeg de kardinaal een Pontificale H. Mis op. Naar schatting woonden meer dan 200.000 geloovigen deze H. Mis bij, allen zongen de H. Mis mede, een aantal pries ters dirigeerden dit reusachtige koor. De Consecratie werd aangekondigd door trom- petstooten. Na het Ite Missa Est kondigde de bisschop van Lisieux, Mgr. Pi- caud aan, dat de radiorede van Z.H. den Paus zou worden uitge zonden en na enkele oogenblikken weerklonk de stem van den Heili gen Vader door de luidsprekers. Nadat de Paus zijn zegen had ge geven, barstte een luid gejubel los. Vervolgens deelde Mgr. Tardini mede, dat Zijne Heiligheid een volle aflaat had verleend aan alle geloovigen, die tegen woordig waren te Lisieux. Mgr. Tardini deed de mededeeling in het Latijn, zij werd in het Fransch vertaald door den proto-notarius Mgr. Fontenelle. Na de plechtigheid stegen kardinaal Pa ceili en de overige prelaten weer in hun rijtuigen en ging de menigte, hoewel on gaarne, weer uiteen. Radio-rede van den Paus. In de radiotoespraak, welke Z. H. de Paus gistermiddag heeft gehouden richtte hij zich tot de geloovigen, die te Lisieux zijn vereenigd ter gelegenheid van de plechtige inwijding van de basiliek van de H. Theresia. De H. Vader zeide o.a.: „La ten wij bidden, dat de Goddelijke Schepper een weinig rust en vrede wil schenken aan deze rumoerige en omvergeworpen we reld en aan alle volken, die gebukt gaan onder de droefheden van het heden en de angst voor morgen. Laten wij bidden, dat dit geschiedt door het terugkeeren tot de wegen van het recht, d.w.z. door het aan vaarden van de goddelijke souvereiniteit, door gehoorzamen aan de heilige wetten van God, door het uitoefenen van de recht vaardigheid en door een groote liefdadig heid ten aanzien van de misdeelden." Groote processie. Omstreeks vier uur in den middag werd een groote processie gehouden tusschen de basiliek van de Heilige Theresia en het kasteel Quilly, tot sluiting van het Eu charistisch Congres. Kardinaal Paceili droeg persoonlijk het Heilig Sacrament over den drie kilometer langen weg van de processie. Verder lie pen in de processie vijf kardinalen en ze ventig bisschoppen en prelaten. Kardinaal Paceili bezoekt de zusters van de Kleine Theresia. Zondagavond heeft Kardinaal Paceili gebruik gemaakt van het recht, dat alleen kardinalen, de bisschop van het diocees Bayeux en vorsten hebben, om het Kar- melitessenklooster van Lisieux te betre den. De kardinaal heeft een onderhoud ge had met de Moeder-Overste en twee an dere Zusters van de Heilige Theresia. H. Mis in de ziekenzaal van het klooster te Lisieux. Hedenochtend heeft kardinaal Paceili de H. Mis gelezen in de ziekenzaal van het Karmelitessenklooster, de plaats waar de H. Theresia van het Kindje Jezus veertig jaar geleden is overleden. De Kardinaal heeft Zondagavond een te legram gezonden aan den H. Vader om hem verslag uit te brengen over het succes van zijn opdracht, de geestdrift van de menig te en de voorkomendheid van de Fransche autoriteiten die hem hebben ontvangen en steeds hebben begeleid. NOODLOTTIGE TREINBOTSING BIJ LE MANS. Negen dooden en meer dan dertig gewonden. Omstreeks 7 uur Zaterdagavond is op een kilometer afstand van het station te Le Mans een trein, die het station verlaten had, achter op een anderen trein, die met verminderde snelheid reed gebotst. Twee wagons werden vernield. Er zijn negen dooden en een dertigtal gewonden. Het beheer der spoorwegen deelt mede, dat het aantal slachtoffers van het spoor wegongeluk bij Le Mans 9 dooden en 35 gewonden bedraagt.. Het spoorwegverkeer kon even acht uur des avonds hervat wor den en zou Zondagmorgen weer in vollen omvang hersteld kunnen zijn. De machi nist van den aanrijdenden trein heeft den aangereden trein niet gezien. EEN MAATREGEL VAN VOORLOOPIG KARAKTER DUITSCHLAND EN ITALIË VERONTWAARDIGD Officieel werd Zatérnag medegedeeld, dat de Fransche regeering heden, Maandag, aan de niet-inmengingscommissie te Londen zou mededeelen, dat de internationale controle aan de Fransch-Spaansche grens met ingang van Dinsdag 13 Juli wordt geschorst. Het door de Fransche regeering genomen besluit, om met ingang van 13 Juli de in ternationale grenscontrole aan de Pyrenee- en op te schorten, was Vrijdagavond mede gedeeld in de vergadering van de non interven tiecommissiè door den Franschen ambassadeur, Corbin. Deze maatregel heeft ten doel de Fran sche grens in eenzelfde positie te plaatsen als die, welke sinds eenige dagen heerscht aan de Portugeesche grens, waar op initia tief van de regeering te Lissabon, de con trole der Engelsche waarnemers niet meer wordt uitgeoefend. Hierbij moet worden op gemerkt, dat het besluit der Fransche re geering zich beperkt tot deze opschorting van de controle der neutrale waarnemers. De grens der Pyreneeën blijft gesloten voor goederen, welke voor vervoer naar Spanje door de Londensche commissie zijn ver boden. De maatregel draagt overigens een voorloopig karakter en zal worden toege past, zoolang de door den vertegenwoor diger van Frankrijk aan den Londensche commissie aangeduide voorwaarden niet verwezenlijkt zijn. De Britsche regeering is, zooals bekend, door de noninterventiecommissie belast met het zoeken raar een compromis tusschen de Fransch-Engelsche voorstellen en de tegen voorstellen van Italië en Duitschland in zake de controle. Na de redevoering van Corbin heeft de Fransche regeering den tegenwoordigen toestand aan de Pyreneeën- grens niet willen laten voortduren, aange zien zij niet wenschte, dat de verklaringen van den Franschen ambassadeur zouden kunnen worden uitgelegd als een soort druk op de betrokken regeeringen, om het be reiken van een conclusie bij de besprekin gen te verhaasten. Het blijft de wensch van de Fransche regeering, dat zoo spoedig mogelijk een gunstige oplossing tot stand komt. Duits cbe pers zaagt planken van zéér dik hout. In de Düitsche pers is het besluit van de Fransche tegeering betreffende de schor sing van de controle aan de Fransch- Spaansche grens gepubliceerd met wegla ting van de aanduiding, dat dit geschiedde, zoolang ie door Corbin aangegeven voor waarden niex vervuld waren en dat de niet- inmengingsverplichtingen van Frankrijk jegens Spanje bestaan blijven. Op grond van dit bericht voeren de Duitsche bladen nu een heftige polemiek tegen Frankrijk. Des middags werd zelfs levendige beroering veroorzaakt in diplomatieke kringen, daar het gerucht de ronde deed, dat Frankrijk eenvoudig de grenzen naar Spanje open zette. Van buitenlandsche zijde werd toen in de Wilhelmstrasse geïnformeerd, waar op van dezen kant de verzekering werd ge geven, dat een rectificatie zou worden ge publiceerd. zoodat de Zondagochtendbladen den juisten tekst zouden bevatten. Dit is nog niet geschied en de Völkische Beobach- ter schrijft o.m.: „Frankrijk zet zijn deur wijd open voor den rooden handel, voor manschappen, wapenen en munitie." Geen enkel blad bevatte gistermorgen den gecor- rigeerden tekst van het Fransche besluit. De reactie te Rome. De officieele Fransche mededeeling over de opschorting der controle aan de grens der Pyreneeën wordt in de Italiaansche pers groot opgemaakt gepubliceerd. De „Gior- nale d'Italia" schrijft: Dit besluit beteekent het einde van de Fraiische inmengingspo- litiek. De „Tribuna" zegt het onwaarschijn lijk te achten, dat na dit besluit meer wa penen, munitie, of manschappen over de grens der Pyreneeën worden gesmokkeld dan tot dusver. De Volksfrontregeering, zoo vervolgt het blad, wijkt voor den druk der Mosküusche vertrouwensmannen en slaat vastberaden den weg in, welke haar door de communistische bondgenooten wordt aangewezen, zonder welke het mi nisterie Chautemps-Blum niet meer leven kan". Washington niet verrast. Het Fransche besluit ten aanzien van de controle op de nietinmenging in de Pyre neeën wordt te Washington beschouwd als een logisch gevolg van de recente gebeur tenissen. In diplomatieke kringen ver wachtte men het besluit reeds verscheidene dagen. Men spreekt echter de hoop uit, dat de niet-inmengingspolitiek niet geheel ver laten zal worden. De houding van Amerika blijft ongewij zigd en de neutraliteitswet zal van toepas sing blijven op de beide Spaansche partijen tot aan het einde van den burgeroorlog. De wereld in vogelvlucht Frankrijk heeft een belangrijk besluit genomen in antwoord op de houding van Duitschland en Italië inzake de controle ter zee. Frankrijk heeft er blijkbaar genoeg van toe te laten, dat deze twee landen een houding aannemen als zij zelf believen en de andere mogendheden eenvoudig ringe loor en. Wanneer Duitschland en Italië door hun terugtrekken een bres laten voortbe staan in de controle ter zee, en Portugal de controle aan zijn landgrens opheft, is Frankr. niet genegen om de controle aan de grens der Pyreneeën te laten voortduren. Voorloopig is slechts sprake van een op schorting, doch die opschorting zal net zoo lang duren als de tegenstribbelende hou ding van Duitschland en Italië duurt. In Berlijn had men deze represaille-maatre gel van Parijs niet verwacht en is men verontwaardigd, evenals te Rome De bla den schrijven dat de nieuwe regeering prompt de bevelen van Moskou heeft opge volgd. Het is wel eigenaardig, dat die lan den 't hardste schreeuwen, die precies het zelfde hebben gedaan als Frankrijk nu doet, n.l. zich terugtrekken uit het con trole-systeem. In het Verre Oosten is men bezig een con flict te ontwikkelen, dat zeer gevaarlijk kan worden. Men weet dat de Japansche en Chineesche troepen met elkander slaags zijn geraakt. Sindsdien hebben gevechten en wapenstilstanden zich afgewisseld, maar het einde van deze mallemolen schijnt een oorlog te zijn. Japan zendt in allerijl troe pen en tracht mtusschen de vijandelijkhe den te rekken. Hier hebben wij weer eens een voorbeeld, hoe de Japansche legerlei ding in Noord-Ohina de situatie weet te forceeren tegen de meer gematigde rich ting in Tokio zelf. Tsjang Kai Sjek, die heel goed weet, wat dit incident te beteekenen heeft, heeft instructie gegeven, er direct op los te slaah en geen compromis te aan vaarden. Er zullen daar in Noord-Cina wel eenige spaanders vallen binnenkort. DE ONBEWAAKTE OVERWEG Jongen door trein gegrepen en gedood Gistermiddag had op den onbewaakten overweg aan den Lupine weg, te Apeldoorn een ernstig ongeluk plaats. Een jongen van negen jaar, D. W., wilde met zijn vijftien jarig zusje beiden waren per rijwiel den overweg passeeren. Zij waren van hun rijwiel gestapt, daar uit de richting Apel doorn een trein naderde. Toen deze was ge passeerd, sprong de jongen op zijn rijwiel. Op hetzelfde oogenblik naderde uit de rich ting Deventer een trein, die het knaapje greep en twintig meter meesleurde. Het ventje was op slag gedood. Het meisje be kwam geen letsel. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Kardinaal Paceili heeft gisteren de basi liek van St. Theresia te Lisieux ingewijd. (lste blad). Frankrijk schort de controle aan de Pyreneeën-grens op tot groote verontwaar diging van Duitschland en Italië, (lste blad). Hevige gevechten tusschen Japanners en Chineezen in Noord-China. (2de blad). De verdeeling van het H. Land ontmoet overal tegenstand. (2de blad). Laatste poging om miss Earhart te vin den. (Luchtv. 4de blad). BINNENLAND. Het Holl. Bloembollenkweekersgenoot- schap heeft zich met groote meerderheid uitgesproken voor behoud der saneering. (2de blad). Jongen te Apeldoorn op onbewaakten overweg doodgereden, (lste blad). Inbrekers stichten brand te Den Haag. (Gem. Berichten, 4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. LAWNTENNIS: Mej. Rollin Couquerque en Kukuljevic drievoudig tenniskampioen van Noordwijk. (3de blad). ZEILEN: Uitstekend geslaagde wedstrij den van de Braassemermeer. (3de blad). WIELRENNEN: Ook Albert van Schen- del uitgevallen in de Tour de France. (3de blad.) ZONDAGSBLAD Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herinnerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. WAT MEN NIET ZEGGEN MAG. LONDEN. 12 Juli (A.N.P.). De „Dailey Telegraph verneemt uit Keulen dat de Katholieke geestelijke Roling, oud dertig jaar, veroordeeld is tot vier maanden ge vangenisstraf, omdat hij in October j.l. van den kansel gezegd heeft, dat een toestand als in Spanje ook in Duitschland zou kunnen ontstaan. In Frankenthal, in de Pfalz, is nog een geestelijke veroordeeld, tot acht maanden gevangenisstraf eveneens op grond van het feit, dat hij van den kansel ongeoorloofde opmerkingen had gemaakt. HET REGEERINGSOFFENSIEF BIJ MADRID. Einde der eerste phase? SALAMANCA, 12 Juli. (A.N.P.) Naar de meening van den specialen verslaggever van Havas, beteekent de dag van giste ren het einde der eerste phase van dezen tweeden strijd om Madrid. Het commando dr troepen van Franco is van meening, dat het regeeringsoffensief thans volkomen is geremd. Het schat de verliezen van den vijand bij dezen strijd op ongeveer 10.000 dooden en gewonden. Tevens wordt gemeld, dat de troepen van Franco in Biscaje in twee maanden tijds 9.130 vierk. K.M. grondgebied, 1200 K.M. verkeers- en 425 K.M. spoorwegen heeft veroverd.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1