ZATERDAG 10 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BI AD - PAG. 7 VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELQ cw/wana DOEZQ/TQQOT^2 GEMENGDE BERICHTEN AUTO RIJDT IN HET WINSCHOTERDIEP De zes inzittenden werden gered, een meisje liep lichte verwondingen op Gistermiddag is een personenauto van den heer Vos uit Groningen, welke onder weg was van Winschoten naar Groningen, te Zuidbroek, honderd meter voorbij het gemeentehuis bij het passeeren van een grooten petroleumwagen door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een meerpaal ge botst en vervolgens in het Winschoterdiep terecht gekomen. In den wagen bevonden zich, behalve de heer en mevrouw Vos, hun 76-jarige moeder en drie dochters. Een der meisjes, mej. J. Vos, zat aan het stuur, toen het on geluk gebeurd. Haar vader zat naast haar. Terstond kwam van alle kanten op dit drukke punt in Zuidbroek hulp opdagen, terwijl ook een schipper met een bootje toesnelde. De auto lag geheel onder water. Het mocht echter gelukken alle inzittenden behouden op het droge te brengen. Slechts een van de meisjes had lichte verwondin gen gekregen; de overigen kwamen met den schrik vrij. Nadat allen van droge kleeren waren voorzien, hebben zij met een auto uit Zuidbroek de terugreis naar Groningen voortgezet. De verongelukte wagen zou later worden opgehaald. VRACHTWAGEN IN BRAND GEVLOGEN In de Hoogkuil te Beek (L.), geraakte tengevolge van kortsluiting een nog nieu- vrachtwagen van den heer P. S. uit Maas tricht in brand. De wagen brandde geheel uit, doch de aangekoppelde aanhangwagen, beladen met ongeveer 2000 kg. porcelein bleef gespaard. Verzekering dekt de schade. DE MOORDAANSLAG TE ROTTERDAM. Dader heeft bekend. De 47-jarige J. V., die Dinsdagavond den 41-jarigen melkslijter P. J. Berben in zijn winkel aan de Oleanderstraat te Rotter dam met een dolkmes heeft gestoken het slachtoffer is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis aan de bekomen verwondin gen overleden heeft, naar de „Msbd." meldt, thans bekend. Hij is naar het Huis van Bewaring overgebracht. DE HERMES IN AANVARING. Grieksch zeilschip gezonken. Lloyds meldt, dat het Nederlandsche mo tortankschip Hermes bij het verlaten van de haven van Saloniki jn aanvaring is ge komen met het Grieksche zeilschip Sophia. Het Grieksche vaartuig zonk, terwijl de Hermes naar de haven terugkeerde. De Hennes, een schip van de petroleum- maatschappij „La Corona" te 's Graven- hage, meet 3768 ton. BRUTALE INBRAAK Bij den landbouwer de B. te Ulvenhout, wiens woning met de voorzijde is gelegen aan de drukke straatzijde van het dorp, heeft een tot nog toe onbekende dader op klaarlichten dag zijn slag geslagen en door verbreking van een kast ruim ƒ200 meegenomen, meldt de „Msbd.", In den morgen kwam een bedelaar om wat eten vragen. De vrouw, die alleen thuis was, gaf den man een boterham, waarna hij zich verwijderde. De vrouw hervatte haar werkzaamheden en toen zij later in haar woning kwam, bleek een onbekende door openschuiving van een raam te zijn bin nengedrongen. Hij had daarna eenige ka mers doorgeloopen tot hij gekomen was bij de genoemde kast, welke hij open brak en het geld meenam. Langs dezelfde weg is de inbreker weer verdwenen. De politie heeft een onderzoek ingesteld, echter tot heden nog zonder resultaat. KERKNIEUWS Paters Oblaten te Beek en Donk. Naar wij vernemen, is de villa van de erven W. G. van Thiel te Beek en Donk, in eigendom overgegaan aan de Paters Oblaten van het Missiehuis „Ave Maria" te Tilburg, ovor het stichten van een no viciaat. De villa zal begin of midden 1938 ingebruik genomen worden. Officieele Crisispublicaties VELDBOONENSTEUN. Onder verwijzing naar het persbericht van 29 December 1936 maakt de Neder landsche Akkerbouwcentrale bekend, dat de richtprijs voor veldboonen van den oogst 1937 is vastgesteld op 9.25 per 100 K.G. In tegenstelling met de regeling voor veldboonen van den oogst 1936 wordt dit jaar geen taxatie te velde, noch dorsch- controle gehouden. Zoo noodig zal steun worden verleend door middel van een de- naturatie-vergoeding. De regeling zal, wat de uitvoering be treft, ongeveer gelijk zijn aan die, welke tot nu toe voor erwten heeft gegolden, zoodat b.v. door de tp^ars, boonen die af komstig zijn van eigen teelt en gezond en boerenschoon zijn, gedenatureerd kunnen worden, en door handelaren, boonen die voldoen aan de door de Centrale vast te stellen standaardmonsters. 's-Gravenhage, 9 Juli 1937. STEUNVERGOEDING ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten, gedenatureerd in het tijdvak van 5 Juli 1937 tot en met 10 Juli 1937, zal bedragen: voor kwaliteitsklasse A 3.05 per 100 K.G.; voor kwaliteitsklasse B. 2.55 per 100 K.G.; voor kwaliteitsklasse C. 2.05 per 100 K.G. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in hetzelf de tijdvak gedenatureerd, bedraagt de steunvergoeding 1.55 per 100 K.G. 's-Gravenhage, 9 Juli 1937. INSCHAKELING WEGERS EN METERS BIJ CONTROLE GRAANWEGING. De Nederlandsche Akkerbouw-Centrale maakt bekend, dat voor beëedigde wegers en meters graanfactors) de gelegenheid wordt geopend, te worden ingeschakeld bij de controle op het wegen van partijen graan, welke in Nederland ingevoerd, dan wel uit Nederland uitgevoerd worden en waarvan het gewicht elders dan in Rot terdam of Amsterdam zal worden vastge steld. Zij, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, dienen zich te wen den tot de Nederlandsche Akkerbouw- Centrale, Afd. Erkenningen, Bezuiden- hout 15 te 's-Gravenhage, met het ver zoek, te mogen worden toegelaten als ge organiseerde dier Centrale en met haar een overeenkomst te mogen aangaan, waarbij de Centrale zich verbindt, door hen af te geven weegcertificaten te aan vaarden. Deze regeling zal gelden met ingang van 1 Augustus a.s. 's-Gravenhage, 9 Juli 1937. UIT DE OMGEVING DE KWAKEL. Ouden van dagen. Voor de ouden van dagen zal ook dit jaar op 24 Juli a.s. een autotocht worden georganiseerd. Aangifte moet geschieden voor of op 17 Juli a.s. bij de heeren Steenkamp of v. d. Lugt. Kostelooze rijwielplaatjes. Tot het aanvragen en afhalen van kostelooze rij wielplaatjes bestaat daartoe gelegenheid aan het kantoor der ambtenaren van Be lastingen aan het Openbaar Slachthuis. NIEUWVEEN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Maandagavond, aanvan gende acht uur ten Gemeentehuize. Agen da: 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging der verordening op de heffing van schoolgeld. 3. In zake wijziging der verordening op de heffing van keurloon. 4. Renteverlaging van geldleeningen. 5. In zake regeling van de bebouwing in de gemeente. 6. Her vast stelling der Gemeenterekening 1935. 7. Wij ziging der gemeentebegrooting 1937. NOORDWIJK AAN ZEE Jubileum Jan van Kan. Reeds eenige dagen geleden vermeldden wij, dat onze bekende en hooggeachte in gezetene Jan van Kan zijn gouden jubileum als lid van de Noord Z.H. Reddings Maat schappij herdacht, een feit om waardig te gedenken, niet om het feit alleen van de 50 jaren, maar vooral om de verdiensten, de heldenmoed waarmede den jubilaris zich in deze afgeloopen jaren voor zijn even- mensch heeft geschonken. Het baarde dan ook geen verwondering, dat zoovelen zich gistermiddag in „Seinpost", hadden verza meld om Jan van Kan hulde" en dank te brengen voor zijn vrijwillig opgenomen taak. Te midden van een zee van bloemen werd de jubilaris thans opgeroepen door een niet alledaags S.O.S. bericht ver gezeld van zijn echtgenoote en familie leden ontvangen. Het eerst werd het woord gevoerd door den voorz. van de N. Z. H. Reddings Mij., den heer P. Tegelenberg. In korte trekken memoreerde spr. het vele werk en de groote verdiensten van Jan van Kan in de afgeloopen 50 jaren voor het red dingswezen. Spr. bood als hulde en dank den jubilaris een kijker in étui aan. Hierna bracht onze burgemeester hulde aan Jan van Kan en noemde hem één der groote zonen van Noordwijk, waarop alle ingezetenen trotsch kunnen gaan. Spr. wenschte hem toe, da't God hem nog vele gelukkige jaren temidden der zijnen moge schenken. Dr. Hermanides sprak namens de Noordw Reddingsbrigade, in welk lichaam Jan van Kan vanaf de oprichting een werkzaam lid is geweest en onder applaus stelde hij Jan van Kan op één lijn met een Dorus Het Comité van Katholieke Actie „Voor God" schrijft ons Ons geloof beleven!... Waar de Katholieken op dit oogenblik zich zóó zeer met aller- lei andere meer „moderne" bewe gingen bezighouden, dat zij niet met alle middelen, waarover zij beschikken, krachtig werken aan de leniging van de zoo groote nooden van het arme volk, daar is bij velen niet alleen het Chris telijk geloof, maar ook de chris telijke liefde dood. Meer dan door aanvallen van buiten, wordt de Kerk geschaad door het in de Kerk zelf niet genoeg beleven van ons christelijk geloof. Dr. H. A. Poels. Rijkers en een kapitein Smoolenaars. Een eenvoudig maar aangrijpend woord sprak vervolgens de bootsman J. v. d. Niet namens de bemanning van de red dingsboot. Spr. overhandigde namens deze bemanning den jubilaris een prachtige ba rometer. Nog spraken de heeren J. J. v. Capellen namens het bestuur van het Dorus Rijkers- fonds, en A. A. Bierlee namens den Bond tot redding van drenkelingen. Na deze toe spraken bracht Jan van Kan een oprecht woord van dank aan allen, die deze dag voor hem onvergeetbaar hebben gemaakt, doch vooral dankte hij God, die hem in deze afgeloopen jaren in vele en groote gevaren voor zijn gezin heeft gespaard. Hij dankte ook in het bijzonder voor de goede samenwerking tusschen plaatselijke afd. en de N. Z. H. Reddings Maatschap pij; de prettige verhouding tusschen hem en de geheele bemanning, daarbij degenen herdenkend, die in den loop der jaren zijn heengegaan, als een Engel Smit en Jan Kramer en zoo vele anderen. Dank bracht spr. aan den burgemeester, welke als plaat selijk voorz. getoond heeft belangstelling te toonen voor het mooie reddingswerk. Een treffend moment volgde hierop, toen een kleindochter een gedicht voordroeg tot opa, den 50-jarigen held. Hiermede was het officieele gedeelte be ëindigd; vele vrienden kwamen hem en de zijnen de hand drukken. Namens de buren werd hem nog aangeboden een wandelstok met inscriptie. Ook in den lateren avond zijn velen nog hun geluk wenschen komen aanbieden, terwijl de. „Echo der Duinen" 's avonds nog een serenade heeft gebracht. Wij wenschen onzen grooten Jan van Kan nog vele gelukkige jaren toe. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Dank zij het niet warme weer konden de prijzen vrijwel ge handhaafd blijven en de aanvoer nam niet overmatig toe. Er kwamen al veel Gladio lussen welke in de goede variëteiten van 2.10 tot 2 90 opbrachten en in de min dere soorten van 0.50 tot f 1.20. Dahlia's gingen voor 1.20 tot 3.10 per 100. Al- stroemeria 0.300.55, Godetia 1.502.10, Galardia f 0.30--0.50, Convili's 0.400.75, Margrieten 0.20-0.30, Irissen f 3.10 4.80, Riddersporen 0.900.60, Scabiosa 0.300.45, Delphiniums 0.901.50, Ere- murus 5.00—10.00, Lathyrus f 0.20—0.30. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. HET ARBEIDSCONFLICT BIJ DE FIRMA BOS. Nog geen overeenstemming bereikt. Betreffende het arbeidsconflict bij de firma F. P. Bos en Zonen had gisteren avond in Hotel „De Vergulde Wagen" een bijeenkomst plaats tusschen de Alg. Werk geversvereniging, firmanten en hoofdbe sturen der werklieden-organisaties. Op deze bijeenkomst werden de vol gende punten naar voren gebracht: lo. een regeling wordt getroffen voor arbeidsloonen op minimum-basis; 2o. een loonsverhooging van 10 pet.; 3o. een betere regeling voor jeugdige arbeiders; 4o. een regeling betreffende Christe lijke feestdagen, familie- en vacantie- dagen. De besprekingen, welke geruimen tijd in beslag namen, leverden nog geen tast baar resultaat op, doch zullen op een na der vast te stellen datum worden voort gezet. Aanrijding. Op den hoek Julianastraat Brugstraat werd gisteravond A. T., die op het trotoir stond, door een passeerende luxe auto aangereden, waardoor hij een bloedende hoofdwonde bekwam en door een lid van de E.H.B.O. werd verbonden. Brandmeester. Wegens vertrek van J. Splinter is door B. en W. in het district Vinkebuurt als brandmeester aangesteld de heer B. Spreij. Niet gegund. Het werk betreffende de bouw eener boerderij aan Gouwsluis is niet gegund. Ingekomen: Hendrina den Haan, van Hazerswoude. Dirk M. Mulder, van Bo degraven. Pieter Cok, van Hazerswou de. Jantje va,n der Werf, van Leiden. Hendrina van Elswijk, van Hazerswoude Pieter Jansen, van Enschede. Guillaume Stekelenburg, van Utrecht. Willem T. H. de Haan, van Leeuwarden. Vertrokken: Petronella A. Verleun naar Voorburg. Geertje J. Vermeulen, naar Geldermalsen. Jennigje van Triest, naar Hilversum. Margje van der Ent, naar Woerden.. Apolonia Bonte, naar Leiden. Gerardus Bos, naar Tilburg. Dirkje M. van Heusden, naar Nieuwveen. Josina M. van Hofwegen, naar Eindho ven. Margarete Reinfort, naar Duitsch- land. Geboren: Mensje, d. van Hendrink de Bruin en Eva Rodenburg. Jusis Erwin z. van Cornelis Altona en Gretha Muller. Neltje Marigje d. van Jan Verheij en Gijsje van der Ham. Johanna d. van Huber- tus Johannes Werther en Maria Alida de Jong. Marrigje d. van Gerrit Jongeneel en Jannigje Maria Bos. Gehuwd: Gerardus Odijk 30 j. en Bar bara Rombouts 24 j. Jan Willem Moen 23 j. met Antje van der Leede 24 j. Da niël Adrianus van Dolder, 27 jaar met Geertruida Janna Bernadina Domburg 28 jaar. Overleden: Willem Buis 58 j. gehuwd met Aagje Bontenbal (wonende te Wou- brugge). HAZERSWOUDE. Ondertrouwd: G. P. v. Ruijtenburg 27 j. en P. G. Versloot 23 j. Gehuwd: M. K. v. Vliet 26 j. en J. v. Elswijk 22 j. Overleden: Anna Cornelia Pleysier, 45 j. Vertrokken: A. v. Aalst naar den Haag A. v. d. Berg naar de Lier. HAZERSWOUDE GROENENDIJK. Tegen een boom gebotst. Donderdag avond te circa 11.30 uur passeerde alhier in de nabijheid der R.-K. kerk in de rich ting Leiden, twee werklieden per rijwiel. Plotseling werden de bewoners der huizen staande langs de N. kant opgeschrikt door het alarm maken der voorbijgaande wiel rijders. Wat was nu het geval. Een der bei de wielrijders, de bijna 40-jarige Kooi man, was, doordat hij geheel verblind was geraakt door een tegemoetkomende auto, in botsing gekomen met de aldaar langs den weg staande boomen. Deze onzachte aanraking met deze „Sta in den weg" was van dien aard, dat de hulp van dr. VI. moest worden ingeroepen. Nadat de opge- loopen wonde aan het gezicht door deze was gehecht, werden de onfortuinlijke wielrij ders per auto van den heer van Amster dam naar hun haardstee (Voorschoten) vervoerd. KOUDEKERK. Bestrating Lagewaard. De door Burg. en Weth. dezer gemeente gehouden aan besteding voor de bestrating van de La- gewaardsche weg alhier, is gegund aan den laagsten inschrijver den heer C. Streefkerk te Tienhoven voor 2300. „Het Hoogeland". De alhier op Woensdag door eenige dames gehouden speldjesdag voor de bekende vereeniging „Het Hoogeland" heeft opgebracht ƒ33.35. Personalia. Onze plaatsgenooten de heer P. Batelaan en mej. G. Wille Fd. van den Hoogen Rijndijk, slaagden aan de Chr. Kweekschool te Leiden voor het exa men L. O. akte. NIEUWKOOP. Boottocht. Het bestuur van onze Wa tersportvereniging Noord Zuid organi seert bij genoegzame deelname op Zondag 18 Juli a.s. een boottocht naar de Kager- plassen. Ondertrouwd Adr. van Leeuwen 33 j. en H. van Dam 28 j. te Zegveld. Overleden: Jacobus van Scheppin gen ongeh. 80 jaar. WOERDEN Personalia. De heer Kees Stolwijk al hier, slaagde dezer dagen voor het Staats examen Muziek, practisch-paedagogisch ge deelte, met als hoofdvak piano. Collecte. De collecte, die Zaterdag jl. gehouden werd voor het comité „Bijzon dere Nooden", heeft opgebracht 341.42. H.B.S. met 5-jarige cursus alhier. Be vorderd van klas I naar II: L. C. Buysert, M. v. El, W. Groeneweg G. E. Haye, W. F. Hennink, W. Hoogenboom, J. A. de Jong, B. W. v. d. Lee, W. J. ter Louw, C. W. v. Maanen, H. J. Meinen, J. K. Klomp, E. S Ruys, G J. Ruys, A. A. Slinger, J. H. Span nemaker, K. Tensen, J. Twaalfhoven, G. Vergeer, A. M. v. Wijk. Van II naar III: A. J. Ament, J. W. v. Beck, S. G. Beyer, G. Casteleyn, G. Dijksman, T. Dijkstra, J. S. v. Lange, W. N. v. d. Meij, Th. J. A. de Mol, F. de Vries. Herexamen 2. Van III naar IV: A. den Boer, N. C. Breekland, I. Breekland, G. J. L. Breuning- hoff, S. Dijkstra, J. Frankefort, B. L. Gree- ven, L. J. v. Hoorn, J. C. D. v. Maanen, J. T. Op 't Landt, P. B. Vogelenzang, J. G. Jeelof Van IV naar V: E. C. v. Aken, W. B. Al- kema, J. Bielen, C. Brunt, C. J. Kroes, F. G. Doremans, P. Dreve, A. H. vai der Dijk, A. H. Greven, J. F. den Hertog, M. A. v. d. Hoeven, R. F. Hofman, J. Kortenoever, H. T. Kooy, F. A. v. Lange, H. D. Linscho- ten, G. G. Meyers, A. H. v d. Most, J J. A. v. d Pol. ZWAMMERDAM. Gevestigd: Pieter Overvliet en ge zin van Woubrugge Klazina Overvliet, echtg. van A. van Greuningen van idem Cornelia C. M. Boon van Zoeterwoude. Vertrokken: Maria G. H. Stam naar Bloemendaal Leo A. M. van Teijlingen naar Haarlem Maria A. Graafland naar Den Haag. Geboren: Hendrik z. van Johan Vos en Neeltje van Essen. Adrianus Arie zoon van Arie Gijsbertus Boelen en Hendrika Wolswijk. Overleden: Dirk Blijleven 71 j. we duwnaar van Frederika Willemijntje den Hollander (overleden te Leiden). LAND- EN TUINBOUW WENKEN VOOR IEDERE MAAND. Ie helft Juli. In den moestuin. Wij kunnen nu nog nieuwe bedden peulen en doperwten aan leggen, in de hoop, dat straks het „wit" ons geen parten zal spelen en den toekom- stigen oogst vernietigen. Meestal worden de doperwten en peulen aan rijen ge kwekt, maar voor hen, die moeilijk erwten rijzen kunnen krijgen, verdient het aanbe- vzling een proef te nemen met ijzergaas. Hiermee heeft men goede uitkomsten, mits men zorgt, dat men ook voor de la gere soorten, als vroege Mei-doppers, gaas van vijf voet hoogte neemt. Het gaas van 90 c.M. is bepaald onvoldoende. Tegen ijzergaas groeien de erwten sneller naar boven, en eenmaal hooger dan 't gaas zijn de, slaan ze door regen en wind. over, en zouden op die wtfze onze goede verwach tingen den bodem kunnen inslaan. Blijven ze ondanks dit doorgroeien, dan wordt toch het plukken tusschen de rijen zeer lastig. De tijd is gekomen om een eind te ma ken aan het steken der asperges. Heeft men betrekkelijk jonge bedden, dan moet men het inzien, hoe moeilijk het ook bij dit gewas valt, dat men niet te veel mag eischen. Te lang door-oogsten, verzwakt de plant, want een krachtelooze asperge plant met weinige stengels en soms nog zwakke, belooft weinig voor de toekomst. De groene deelen moeten het gewas en voornamelyk het onderaardsche deel ver sterken, en het wegnemen van meerdere stengels zou het tegendeel bewerken. Zijn de planten alle flink op de rij, dan wordt de aarde van de bedden gehaald en men bindt desnoods later de stengels aan. Wan neer de stengels omvallen en afbreken, is dit natuurlijk tot schade van de geheele plant. De bessen maken goed schot. De jon ge struiken, die bijna nog geen vruchten geven, hebben zooveel scheuten gemaakt, tot ze elkaar verdringen. Zeker is het, dat dit nadeelig moet zijn, voor de stevigheid en daarom is 't gewenscht om ze te dun nen. Dit moet met een wienig zorg geschie den, waarbij men overtuigd moet zijn, dat het licht flink in 't midden van de struik kan dringen. Niet aftrekken, doch glad bij den stam afsnijden van de overtollige scheu ten, is 't beste. Wilt gij mooie struiken kweeken, dan kunt gij ook wel de nijping toepassen. Deze nijping bestaat in het in- nijpen van die scheuten, welke 't volgende jaar als vruchthout dienst moeten doen, en men doet dus de gesteltakken ongehin derd. We bedoelen hiermee niet, dat iede re gesteltak, maar één verlengenis moet behouden, want het aantal gesteltakken hangt af van de grootte der struik. Dus daar waar splitsing van de takken ge duld kan worden, moet men dez eongehin- derd laten. De oude struiken groeien veel kalmer, waarom wij deze nog maar een weekje laten wachten. In den bloementuin. De bloemheesters dié uitgebloeid zijn, moeten nagezien wor den. Nog al te dikwijls ziet men gedurende een groot deel van den zomer Rhododen drons en Azalea's bezet met de oevrblijf- selen der uitgebloeide bloemen, of met rijpende vruchttrossen. Dit staat ten eer ste leelijk, en ten tweede heeft het een na- deeligen invloed op de vorming van nieu we bloemknoppen voor het volygende jaar. En zooals het gaat met genoemde planten, geschiedt het ook wel bij andere heester gewassen. Men laat ze eenvoudig aan hun lot over. Dit is niet zooals het behoort. Daarom dienen bij de Rhododendrons en Azalea's de uitgebloeide bloemen te wor den weggenomen, en bij andere heesters, zooals Feigelia, Ribes, Seringen, Dentria, Spireaa, enz. snijden wij de uitgebloeide takken wat in, om de overblijvende weer lucht en licht te verschaffen. Oude takken, die beter gemist kunnen worden, nemen we zelfs geheel was, of snijden ze tot op een jonge loot terug. Onze rozen gaan we even geregeld na en snijden alls uitge bloeide bloemen weg. Evenzoo moeten de wilde scheuten weggenomen worden; hier mee worden bedoeld de loten, die uit de onderstammij, waarop de rozen veredeld zijn, ontsproten. Zij groeien ten koste van de veredelde soorten en moeten dus ver wijderd worden. Dat men van zulke „uit- loopers" geen last heeft bij wortelechte rozen, d.w.z. bij rozen van stek gekweekt, spreekt wel van zelf, Waar de planten door luizen worden bezocht, bespuit men ze met een sterke oplossing van zeep- en tabaks water, of met een der vele insectenciders. Het „wit" bestrijdt men door het bestuiven met zwavelpoeder, en rupsen vangt men weg. Klimrozen, juister gezegd: leirozen en klimplanten, langs veranda's, huizen of pilaren opgeleid, worden telykens aange bonden. De loshangende takken maken een slorigen indruk en door den wind kunnen ze gemakelij k gebroken of agescheurd wor den. Indien dit nog niet geschied is, moe ten de Dahlia's ook van stokken voorzien en aangeboden worden. Dit aanbinden ge schiedt losjes, we maken en dus geen tak kenbos van. Als materiaal kan dienst doen raffia of Malakka-bindgaren, hetgeen voor dit doel zeer geschikt, n.l. goedkoop en sterk is. Om mooie bloemen te kunnen verwach ten, laten we niet meer dan drie scheuten staan en nemen ook de zijtakken weg. ZOETERWOUDE. Kostelooze rijwielbelastingmerken. De dienstgeleider houdt zitting voor aanvrage voor kostelooze rijwielbelastingmerken ten Raadhuize aan de Noordbuurt te Zoeter woude op Maandag 21 Juli en Dinsdag 22 Juli 1937 des n.m. van 7 tot 9 uur. Voor belanghebbende van den Hooge Rijndijk en van Leiderdorp op Maandag 26 en Dinsdag 27 Juli 1937 des n.m. van 7 tot 9 uur en op Zaterdag 31 Juli van 2.30 tot 5.30 uur n.m. in het Stempellokaal te Leiderdorp.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7