Zig-Zag-Zwitserlano Impasse in de non-interventie- commissie Nederland redt de situatie ZAIEKUAU 10 JULI 1337 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 In een onbewoond huis Lausanne was niet tuk op honing Het lesje van den wijzen zonnewijzer Twee onfeilbare middelen zijn er om te achterhalen, waar ter wereld zich de mooiste plekjes bevinden. Het eerste heb ik reeds gisteren edelmoe dig aan de openbaarheid prijsgegeven: „schaduw" een Engelschman op al zijn schreden. Waar veel Engelschen zijn „da lasz' dich ruhig nieder". De tweede methode, die eveneens tot een inooit falend welslagen leidt, draagt een historisch-materialistischen inslag. Snuffel na, waar in den na-oorlogschen tijd diplo matieke conferenties werden gehouden; ge zult een rij van oorden vinden, waar het goed leven en goed eten is. Lausanne is een van deze vergaarbakken van de internationale diplomatie. En het nabijgelegen Ouchy is door een gelijksoor tige vermaardheid èn door een steil tand rad-trammetje met Lausanne ten nauwste verbonden. Lausanne is een plaisante, vroolijke stad, benijdenswaardig schoon gelegen boven het spiegelend groene, door besneeuwde berg kruinen afgesloten Meer van Génève. Een vroolijke, opgewekte, luchtige „art de vivre" had ik er niet verwacht. Men kan vele goede eigenschappen opsommen, die het privé-eigendom zijn van onze Cal vinistische landgenooten. maar luchthartig heid hoort op dat lijstje beslist niet thuis. Toch is ook Lausanne hevig-Calvinistisch. Calvijn in eigen persoon heeft in de kathe draal een vurige toespraak gehouden en onder zoo groote bijval, dat de bisschop het wijs oordeelde de aftocht te blazen en zijn troon opsloeg in het trouwe Fribourg. De kathedraal is nog steeds protestantsch; men heeft er Goddank niet zoo schandalig huisgehouden als in onze Nederlandsche kathedralen. Alleen het altaar is verdwe nen.... een kille, leege plek in deze glo- rieuse, edele tempel achterlatend. Het hart is uit het lichaam gerukt, de Godslamp ge doofd^ het leven weggevloden. „Zij hebben imijnen Heer weggenomen en ik weet niet waar ze Hem hebben neergelegd". De landstreken rond het Meer van Génève waren destijds het brandpunt van de H(V)ervorming. Wanneer St. Frans van Sales niet zoo ijverig met een lepeltje honing vliegen had gevangen „on prend plus de mouches a vee une cuillerée de mi el qu'avec cent barils de vinaigre" was zijn geliefkoosd thema 1) zou de kerk er totaal naar de haaien zijn gegaait Maar het lepeltje honing heeft op velen zijn uitwer king niet gemist! Alleen de stad Lausanne en met haar het geheele kanton Waadt bleek in honing geen trek te hebben. Liefhebberij in honing, of geen liefheb berij Lausanne is en blijft een jolige stad, met reuzen-'bruggen over «en beek, welke niet meer bestaat en met schilderachtige doorkijkjes op de grijze kathedraal en het met klimop omrankte kasteel. De levenswijsheid, die op de muur -van het kasteel wordt ten beste gegeven, heb ik dien morgen onmiddellijk in toepassing ge bracht. Lausanne en het Westelijk deel van het meer werd overstroomd door warme zonne schijn. Boven de Oostelijke helft van het meer daarentegen regende het „oude wijven" en de Volkenbondsstad was o treffende sym boliek! iil dikke, donkere nevel gehuld. „Ik teeken slechts de heldere uren op", staat rond de zonnewijzer op het oude kasteel geschilderd. Die raad was in de gegeven omstandig heden goud waard. Hooggezeten op het terras van Lausan ne's eenige wolkenkrabber heb ik het slechte 'weer den rug toegekeerd. Beneden krioelde de zonnige stad, een verstoord mierennest; als blanke verschij ningen uit een andere wereld rezen in de verte de bergen op, getooid met het bruids- ikleed van eeuwige sneeuw. Ik had lak aan de regen achter mijn rug. Ik telde slechts „les heures claires", de hel dere uren vóór mij, onbezorgd of donkere ■uren volgen zouden. Een mensch lijdt dikwijls 't meest Om het lijden, dat hij vreest En dat nooit komt opdagen. Dat was de levensles,, de „art de vivre", die ik, in zak-formaat, op de wolkenkrabber leerde. Want zoo lang als ik in Lausanne rond doolde en langs de kade in Ouchy dren telde om de aldaar gestationneerde vloot BIJ DE OPENING VAN DE EDELACHTBAAR SIGARENFABRIEKEN sprak de Bur gemeester van Leiden de firmanten toe. Geheel rechts de burgemeester, Mr. A. van de Sande Eakhuizen, naast hem de architect de heer B. Koldewey, 3e en 4e van links resp. de beide firmanten, de heeren Chr. en S. Wijtenburg. Bemiddeling aan Engeland opgedragen De niet-inmengings-commissie hee ft zich gisteren accoord verklaard met een voorstel van den vertegenwoordiger van Nederland: de taak een oplossing te zoeken uit de tegenwoordige impasse toe te vertrouwen aan lord Plymouth. Dat wil dus zeggen, dat men Groot-Brittannië vraagt de rol van bemiddelaar te willen opnemen in het actueele vraagstuk. Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche regeering de haar toevertrouw de taak heeft aanvaard. OP HET DOODE PUNT. De niet-inmengingscommissie is gister morgen om kwart over elf op het Foreign Office in voltallige vergadering bijeenge komen, onder voorzitterschap van Lprd Plymouth. De Fransche ambassadeur Corbin ver klaarde in een uitvoerige rede, dat Frank rijk weiger, aan de beide partijen in Spanje de rechten van belligerenten toe te kennen, en staking van de controle ter zee verwerpt. Corbin zeide voorts, dat Frankrijk be reid is de controle te land te handhaven, mits zij niet het aanzier. heeft van een uit zondering, welke alleen op Frankrijk van toepassing is, doch deel uitmaakt van een geheel, hetgeen twee voorwaarden veron derstelt: ten eerste, dat de aan de Portu- geesche grens uitgeoefende, doch sedert eenige dagen geschorste controle hervat wordt, en ten tweede, dat een billijk paral lelisme bestaat tusschen de controle te land en ter zee. Voor den Franschen ambassadeur voerde de Italiaansche vertegenwoordiger Grandi het woord. Hij las een groote verklaring voor uit naam zijner regeering, waarin de opvattingen van Rome nader omschreven werden. Dit document bestond uit 28 getyp te bladzijden en vormde een recapitulatie van de gebeurtenissen in Spanje, zooals de Italiaansche regeering die interpreteert, en een rechtvaardiging van de politiek, die tot dusverre door Italië gevoerd is. Voorts werd het laatste door Duitschland en Italië bij het comité ingediende voorstel verde digd. Na Corbin sprak daarop de Portugeesche gedelegeerde dr. Monteiro, na wien de Rus sische ambassadeur Maisky het woord voer de. Von Ribbentrop, de Duitsche ambassa deur te Londen, was de laatste spreker van de ochtendzitting. Hij deed een heftige aan val op de politiek van Sovjet Rusland. Na ongeveer drie uur in vergadering bij een te zijn geweest, ging het comité uiteen tot 's middags vier uur dertig. Een der gedelegeerden verklaarde, dat men tot dan toe op het doode punt gebleven was. DRINGEND BEROEP VAN LORD PLYMOUTH. Lord Plymouth deed in het vervolg der bijeenkomst der niet-inmengingscommissie een dringend beroep op de samenwerking om uit de impasse te geraken. Indien andere mogendheden de letter en den geest der niet-inmengingsovereenkomst op dezelfde wijze als Groot-Brittannië dat heeft gedaan, zouden hebben geëerbiedigd, zou de stand van zaken in Spanje geheel anders zijn Er bestaat thans een bres in het plan der maritieme controle en het is niet de schuld van de Britsche regeering, dat de vier mo gendheden niet meer aan het plan mede werken. Men kan kiezen tusschen: het laten be- van nijdige zwanen te voeren, bleef de zon schijnen. En wat daarna gebeurde, weten alleen de Lausanners te vertellen. Veel goeds was 't niet. 1) „Men vangt meer vliegen met een lepel honing, dan met honderd vaten azijn". staan van de niet-opgevulde bres, hetgeen zou leiden tot een breuk van het geheele stelsel, of het opvullen van deze bres. De Britsche regeering heeft door te za- men met Frankrijk haar voorstellen in te dienen natuurlijk niet den wensch den zwaarderen last +er zee te dragen, doch zij wenscht levendig te probeeren het controle plan te redden. HET NEDERLANDSCHE VOORSTEL. De vertegenwoordiger van Nederland zeide daarop, dat de Nederlandsche regeering zich niet verantwoord voelde, een der beide plannen aan te nemen, welke aan de commissie waren voorgelegd, vóór zij de gelegenheid had gehad kennis te ne men van de besprekingen in de commis sie van heden. Hij was overtuigd, dat in de besprekingen van heden in de com missie geen definitieve oplossing zou wor den bereikt, doch hij was zeer onder den indruk door het ontwijfelbare verlangen van alle vertegenwoordigers om de kwes tie tot een bevredigend einde te brengen en hij stelde voor dat de commissie iemand zou belasten de kwestie ter hand te ne men. De Nederlandsche vertegenwoordiger deed geen voorstel -ake den vorm waar in dit zou geschieden, doch ten aanzien van den weg om het doel te bereiken, twij felde hij niet, of de regeering van het ver- eenigd Koninkrijk was hiertoe het meest geëigend. „Laat de regeering van het Vereenigd Koninkrijk en vooral de voorzitter van de commissie belast worden met het pogen de beide standpunten tot elkaar te brengen." Nadat lord Plymouth de taak om een weg uit de moeilijkheden te zoeken had aan vaard, dankte de vertegenwoordiger van Nederland alle leden van de 'commissie voor den steun aan zijn voorstel verleend. BUITENLANDSGHE BERICHTEN NOODLOTTIGE ONTPLOFFING IN FINLAND. Aantal dooden nog onbekend. Op het tot de Finsche Sveaborg behoo- rende eiland Vallissaari is gistermorgen om elf uur een ernstige ontploffing ontstaan. Een militair-technisch laboratorium is door onbekende oorzaken in de lucht gevlogen. Voorloopig meldt men, dat vijf dooden en dertig gewonden zijn gevallen. Snelle mo torbooten brengen echter steeds nieuwe slachtoffers van het ongeluk met grooten spoed aan land. DE HITTEGOLF IN DE VEREENIGDE STATEN. De hittegolf in de Vereenigde Staten, welke reeds meer dan honderd dooden heeft geëischt, is nog toegenomen. Gistermiddag wees de thermometer 37 graden Celsius in de schaduw aan. BUITENLAND BELGIE NAAR EEN KABINETSCRISIS? Ministerraad bespreekt den binnenlandschen toestand. De Belgische ministerraad, die gisteren bijeengekomen is, heeft in het bijzonder den binnenlandschen toestand besproken. Er is geen nieuw licht geworpen op de politieke crisis, die vooral haar oorzaak vindt in de eischen der liberalen, die het onmiddellijk ontslag eischen van den mi nister van justitie, den vroegeren voorzitter van de liberale partij de Laveleye. Van Zeeland zal waarschijnlijk aan de gedelegeerden der liberale partij vragen, of zij een collectief ontslag van het kabinet willen uitlokken. De gedelegeerden zullen dan waarschijnlijk naar de beide parle- mentsfracties der partij verwijzen om het vraagstuk op te lossen. De tegen Woensdag bijeengeroepen ministerraad is in verband hiermede van groote beteekenis. FRANKRIJK Kardinaal Pacelli op de tentoonstel ling EEN GROOTSCHE ONTVANGST. Eerewacht in groot tenue. Kardinaal Pacelli heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de wereldtentoonstel ling, vergezeld van Kardinaal Verdier, den aartsbisschop van Parijs en mgr. Valeri, den Apostolischen Nuntius. Tevoren had de kardinaal-staatssecretaris nog een on derhoud met minister Delbos. Aan de hoofdingang van de tentoonstel ling werden de kerkvorsten ontvangen door den minister van handel, Chapsal, den Franschen ambassadeur bij het Vatikaan Roux, en den commissaris van de tentoon stelling, Labbe. Een afdeeling nationale garde in groot tenue had de eerewacht betrokken. Labbe zette den kardinalen het algemeene plan van de tentoonstelling uit een. De menigte achter de ordebewaarders groeide steeds aan, vrouwen en kinderen knielde neer om den zegen in ontvangst te nemen. De kardinaal zegende het Argentijnsche paviljoen, waarna het gezelschap zich naar het Pauselijk paviljoen begaf, waar de meeste groote Katholieke vereenigingen en delegaties met him vaandels zich had den opgesteld. Bij het passeeren van den afgezant van den Paus knielden allen neer. Na de verschillende zalen van het pa viljoen te hebben bezocht, begaf het ge zelschap zich naar de kapel van het pa viljoen. Het hoofdaltaar hiervan ligt onder de koepel, waarin de ramen zijn aange bracht, welke na afloop van de tentoon stelling de Notre Dame te Parijs zullen sieren. Rond het koor liggen twaalf straal kapellen, bestemd voor verschillende lan den. Ook Nederland is hier vertegenwoor digd. De bisschoppelijke troon staat in de ab- sis. Kardinaal Pacelli nam hierop plaats, terwijl de kardinalen Verdier en Baudril- lart naast hem plaatsnamen. Onder de aan wezigen merkte men verder op den mi litairen gouverneur van Parijs, generaal Gouraud, admiraal Lacaze, verscheidene leden van de Academie Frangaise, vele pre laten uit Parijs en Versailles en een zeer groot aanta reguliere geestelijken. De commissaris van het Pauselijk paviljoen hield een korte toespraak en verzocht ver volgens om den Pauselijken zegen. De aan wezigen knielden neer en kardinaal Pacelli gaf den zegen, terwijl het orgel een pas sage uit de Mis van Bach speelde. Na het verlaten van het Pauselijk pavil joen maakte het gezelschap nog een tocht op de Seine en bezocht de Pauselijke legaat nog het paviljoen voor moderne kunst. Bespreking van kardinaal Pacelli met minister Delbos. Bij het bezoek, dat kardinaal Pacelli heeft gebracht aan minister Delbos hebben beiden een hartelijk onderhoud 'gehad. Ook de Pauselijk nuntius te Parijs, mgr. Valeri, woonde dit onderhoud bij. Men stelde vast, dat de betrekkingen tusschen Frankrijk en het Vatikaan nooit zoo goed zijn geweest als tegenwoordig. Kardinaal Pacelli ver klaarde te hopen, dat alle moeilijkheden in de wereld zoo gemakkelijk zouden wor den opgelost als die tusschen het Vatikaan en Quai d'Orsay. De verschillende kwes ties van de internationale politiek werden vervolgens besproken. HOTELSTAKING IN PARUS. Gisteravond elf uur werd medegedeeld, dat het personeel van de hotels, café's en restaurants in Parijs in algemeene staking zullen gaan. De werkgevers in het hotelbedrijf wei geren de wet op de veertigurige werkweek toe te passen in vijf dagen van acht uur en daarom is besloten tot staken. De zaken waar de veertigurige werkweek wordt toe gepast blijven geopend en door de zorg van het stakingscomité zullen hier biljet ten worden aangeplakt. Reeds te negen uur in den avond had het personeel in een aantal zaken het werk neergelegd, sommige zaken bleven open en bedienden de klanten met eigen men- schen. Bij eenige zaken trachtten stakers tot sluiten te dwingen, doch de eigenaars riepen politiehulp in. Ernstige incidenten deden zich niet voor. KOREN lOME*pR1,ïEH Nu nog LA6E zomerprijaen, waarvan If in Uw eigen belang profiteeren moet! Vraagt prijscoarant bij: Telef. 2760 (3 lijnen) of Mj h Bestelfcantoor i N. DE LIGHT, Eoommarfet 2, Tel. RUSLAKD NOG MEER SLACHTOFFERS VAN DB „KETTERJACHT". Doode auteurs van de nieuwe grondwet. In alle deelen der Sovjet-Unie, zoo meldt de „Times"-correspondent uit Riga wordt de jacht op de „ketters" en de daaruit voortvloeiende hoogverraadpro- cessen onverminderd vortgezet. Een nieuw contingent leden van centrale organisa ties wachten, naar men gelooft, op hun proces om daar als Trotskiïsten, spionnen of eenvoudig „vijanden van het volk" te recht te staan. Tot hen behooren Kaminski, Roedzoe- tak, Mezlhauk, Karachan, Krestinski, Do- letski, Kovalski, Rosengoltz, Ossinski, Unschlicht, Mironof, Stern, Kirshon, Zas- lavski en Lapinski, allen tot voor kort leiders en afdeelingschefs in de hoogste overheidslichamen, als het commissariaat van Gezondheid, Zware Industrie, Buiten- landsche Zaken, Handel, Statistiek, Tass- agentschap en het dagblad „Izvestia". Mogelijk is, dat de geruchten over het in ongenade vallen van een of twee hunner overdreven zijn. Niettemin zijn ze ver dwenen om in den spreektrant van Moskou te blijven „ze zijn naar Saratof gestuurd", hetgeen wil zeggen, dat ze ge arresteerd of gefusilleerd zijn. Doletski, het hoofd van het Tass-agentschap, zou zelfmoord hebben gepleegd. Met dit décor op den achtergrond komt het Centrale Executieve Comité, met Sta lin zelf in den voorzittersstoel, in het Kremlin bijeen om de wet tot het kiezen van een Parlement onder de nieuwe „li berale" constitutie te bekrachtigen. Men wordt er op pikante wijze aan herinnerd aldus nog steeds de „Times"-correspon- dent uit Riga dat tot de speciale com missie van vooraanstaande communisten, die deze grondwet hebben opgesteld, ve len van hen behoorden, die thans slacht offer van de zuiveringsactie zijn gewor den, als Toechatsjefski, Gamarnik, Oebo- revitsj, Yakir en Tsjervyakof, die dood, zijn en Goloded en Postysjef, die in onge nade zijn gevallen. Aan de huidige zitting van het Centrale Executieve Comité het zal de laatste zijn, want bij de nieuwe grondwet zal dit lichaam verdwijnen nemen speciale de putaties deel. Deze wijziging is het thema, dat thans in de pers overheerscht. Zij pu bliceert de woorden van officieele spre kers, die de nieuwe grondwet als een vrij heidscharter betitelen, gebaseerd op een. stelsel van centrale en plaatselijke parle menten, gekozen door gelijk kiesrecht voor alle burgers boven achttien jaar. Voor het eerst voert de Sovjet-Unie de geheime stemming in (tot voor kort nog als een bourgeois manoeuvre gekwalificeerd), doch wat de benoeming der candidaten betreft, worden minder liberale principes gevolgd: de bevoegdheid daartoe blijft het uitsluitende voorrecht van de com munistische partij en andere organisaties, die tot nog toe geheel onder haar controle hebben gestaan. De verkiezingen voor het Parlement der Unie zullen in den herfst worden gehouden. PALESTINA Het incident bij Peiping DE VERDEELING VAN PALESTINA. 'Syrische Arabieren tegen het plan. De aanbevelingen der koninklijke com missie voor Palestina zijn bestudeerd door de vertegenwoordigers van de voornaam ste politieke partijen in Syrië, die gehoor hebben willen geven aan den door het op perste Arabische Comité te Jeruzalem tot de Arabische wereld gerichten oproep. Een commissie, belast met het opstellen van een memorandum bestemd voor Pa lestina en de internationale autoriteiten, heeft een tekst opgesteld, waarin het Britsche plan wordt afgekeurd. Het me morandum wijst de voorgestelde oplossin gen van de hand, daar deze „indruischen tegen het vrije beschikkingsrecht der vol ken". Het memorandum besluit met de Arabische wereld op te wekken, uiting te geven aan haar verzet. Ingezonden bij den Volkenbond. De Britsche regeering heeft het secre tariaat-generaal van den Volkenbond een schrijven gezonden met het rapport van de koninklijke commissie inzake Palestina en waarin gevraagd wordt, de kwestie in de volgende zitting van de mandaten- commissie, welke 30 Juli a.s. bijeenkomt, te bespreken.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5