STADS NIEUWS Leiden doorstond de crisis vrij goed 28ste Jaargang VRIJDAG 9 JULI 1937 No. 8770 S)e £cicbefie(Boii4<Mvt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt by vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week S 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 rent per regel' Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V De St. Josephsgezellenver. De St. Josephsgezellenver. in Leiden viert haar gouden feest. En er is overvloedige reden voor vreug devolle dankbaarheid! In al die jaren heeft de vereeniging ge werkt aan de vorming en leiding van haar leden naar een vast-omschreven program èn: in een bepaalde sfeer, in een bepaal den geest, de sfeer en de geest der Gezel- lenvereeniging. Ja dat is het opvallende, het eigen aardige, het kenmerkende en tegelijkertijd het bewonderenswaardige en sympathie ke: de St. Josephgezellenver. heeft een- ei g e n sfeer, een eigen geest. Ruim de helft van den tijd van haar be staan hebben wij haar gekend; zij is nu dezelfde als'n vijf-en-twintig jaar ge leden! Wèl heeft zij zich steeds aangepast aan de wisselende eischen van den tijd, zoodat zij was van en voor élke periode, zoodat zij i a voor dezen tijd, zooals zij was voor den tijd van haar oprichting. Maar de typische sfeer en de typische geest, die er heerschen, zijn dezelfde ge bleven. 't Is die sfeer van broederlijken omgang, is 't die geest van vaderlijke leiding door den Priester-Praeses, welke op de Gezellen- vereeniging een geheel eigen stempel druk ken. 't Is ook die eenvoud en die degelijk heid, sprekend uit alle levensuitingen der vereeniging, welke telkens weer treffen. De Gezellenvereeniging, blijvend van den tijd, heeft steeds systematisch en princi pieel den „tijdgeest" uit haar organisatie weten te weren! Dat heeft op haar een eer biedwekkend cachet gedrukt. Wij willen ons hier veroorloven, Katholiek Leiden vandaag de Gezellen- ver. onzen hartelijken gelukwensch aan te bieden onzen hartelijken èn dankba ren gelukwensch. Heel veel heeft de Ge- zellenver. in vijftig jaren gedaan voor heel velen, elk afzonderlijk, en voor heel het katholieke leven in onze stad. Katholiek Leiden leeft dan ook harte lijk mede dit gouden feest. En velen on zer lezers niet alléén in Leiden zul len met belangstelling kennis nemen van de artikelen, die heden in ons blad aan dit zoo gedenkwaardig jubileum worden ge wijd. DE THERESIA-FEESTEN TE LISIEUX. RADIO-REDE VAN DEN PADS. Na de consecratie van de basiliek. Zondag zal Z. H. de Paus ter gelegen heid van het feest van de H. Theresia van Lisieux, een radio-rede houden. Kardinaal Pacelli zal, zooals men weet, den Paus te Lisieux vertegenwoordigen; hij zal in de nieuwe kerk van St. Theresia de Hoogmis opdragen, waarna de Paus zijn toespraak zal houden. Uitzending door het uitzend- station van het Vaticaan op golflengte 19.84 meter ongeveer 12 uur 's middags. Bij het passeeren van het grensstation Modane heeft Z. H. Em. kardinaal Pacelli het volgende telegran gericht aan den pre sident der republiek Lebrun: Op het oogenblik dat ik de grens over schrijd, om in naam van Zijne Heiligheid de inwijding van de basiliek van de H. Theresia van het Kindje Jesus in Lisieux te gaan presideeren, stel ik er prijs op, het Fransche volk te begroeten iy den persoon van zijn zeer verdienstelijken eersten ma gistraat .daarbij vrome wenschen makend voor uw geliefd en edel land en uwe ex cellentie verzoekend, mijn eerbiedige en dankbare hulde te aanvaarden. Tezelfdertijd heeft de kardinaal aan den minister van buitenlandsche zaken het vol gende telegram gezonden. „Arriveerei.d op Fransch grondgebied, om den H. Vader te vertegenwoordigen bij de feesten /an de inwijding van de basiliek van Lisieux, onderpond van zegeningen en vrede, maak ik het mij tot een aangena- men plicht, Uwe Excellentie mijn blijken van hoogachting aan te .bieden tegelijk met de verzekering van mijn vurige wenschen." Truck met trailer in botsing met een goederentram. Acht wagens uit de rails Geen persoonlijke ongelukken Omstreeks middernacht is nabij de Kemnade te Doetinchem een goederentrein van de Geldersche Tramweg Maatschappij in botsing gekomen met een met dakpan nen geladen truck met trailer van de firma F. te Apeldoorn. Doordat de machinist van den goederen trein door de brandende koplampen van de truck werd misleid, zag hij niet, dat een veel breedere aanhangwagen volgde, en aangezien de chauffeur de baan niet vrij hield was een botsing onvermijdelijk. De aanhangwagen kreeg een fikschen duw, doch kwam er toch nog vrij goed af. Van den goederentrein ontspoorden acht wagens, één van deze kantelde. De ma- terieele schzde is aanzienlijk, doch persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Tegen den autobestuurder, die de lijn niet had vrij gehouden, is deswege proces-ver baal opgemaakt. NOG STEEDS WORDT NAAR MISS EARHART GEZOCHT HONOLOELOE, 9 Juli (A.N.P.). Ook Donderdag is vergeefs naar de vermiste vliegster Amelia Earhart gezocht. Men heeft zich bij het zoeken bepaald tot het gebied der Phoenix-eilanden en de nabij gelegen koraalriffen, doch naar de marine autoriteiten mededeelen, zal vandaag meer in Zuidelijke richting worden gezocht. De regeering van Nieuw-Zeeland heeft al haar schepen instructie gegeven, uit te kij ken naar het vliegtuig van miss Earhart. FRANCO ACHT TERUGTREKKING VAN VRIJWILLIGERS ONUITVOERBAAR. LONDEN, 9 Juli. (A. N. P.). Aan den correspondent van de „Times" te Salaman ca heeft generaal Franco medegedeeld, dat hij de terugtrekking der buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje niet uitvoerbaar achtte. „De zoogenaamde regeering te Va lencia", aldus verklaarde Franco, „is geen regeering, daar haar de middelen ontbreken om ervoor te zorgen, dat haar beloften in daden worden omgezet." Franco wilde niets meer hooren van on derhandelingen met de leiders der link- schen al of niet door tusschenkomst der mogendheden daar de rechtschen slechts één doel kenden: de totale en absolute overwinning. De wereld in vogelvlucht De Fransche regeering begint thans aan de saneering van de geruïneerde staatsfi nanciën. Gisteren is er een ministerraad gehouden en daar is besloten tot het ne men van een stel ingrijpende maatregelen. Er zal een som van 'n dikke 10 milliard francs binnen moeten komen en de nieuwe minister van financiën, Bonnet, gaat de puntjes op de i's zetten. Onder de rubriek Buitenland kan men lezen, in welke rich ting hij het zoeken wil, maar of hij het uit de lengte of uit de breedte haalt, het Fran sche volk zal moeten bloeden voor het wanbeheer van Blum. De nieuwe Fransche regeering wil de sociale maatregelen niet afschaffen, maar wanneer zy op den ouden voet wil doorgaan, zal er van een herstel van vertrouwen uiteindelijk weinig terecht komen. De Chineezen en Japanners kijken: elkaar by Peiping met geweldig schele oogen aan. Dat doen zij altijd wel, maar nu is het heel erg. Wat de Japanners eigen lijk willen, is nog niet duidelijk, maar dat zij munt zullen trachten te slaan uit het incident blijkt wel uitr een telegram uit To kio, over een bijeenkomst van het Japan- sche kabinet. Het kabinet zou trachten, zoo heet het, een uitbreiding van de inci denten zoo mogelijk te verhinderen, uit sluitend echter onder voorwaarde, dat de Chineezen hun standpunt wijzigen ten op- HET GEMIDDELD INKOMEN DER BELASTINGPLICHTIGEN Groote plaatselijke verschillen. n. De gisteren door ons gepubliceerde cij fers over den teruggang van het aantal be lastingplichtigen in Leiden en omgeving, deden zien hoezeer het deel der bevolking, dat een betrekkelijken welstand geniet, se dert 1929 is verminderd. De financieele achteruitgang in de groepen, wier inkomen ook thans nog meer of minder ver boven de minimumgrens van den belastingplicht uitsteekt, kwam in deze cijfers echter niet tot uitdrukking. Tot pp zekere hoogte is deze af te leiden uit de bedragen, die het gemiddeld inkomen van eiken aangesla gene afzonderlijk aangeven, welke bedra gen wij hieronder, met hun procentueele wijzigingen, laten volgen. Daarbij doet zich. echter het verschijn sel voor, dat in verschillende gemeenten dit gemiddeld inkomen van de belasting plichtigen niet gedaald, doch juist gestegen is terwijl deze stijging, helaas, toch niet als een reëele vergrooting van het belastbaar inkomen kan worden beschouwd, maar uit sluitend is toe te schrijven aan het weg vallen uit de groep belastingplichtigen van een breede laag voorheen reeds kleine in komens. Wij rangschikken daarom de nabijgelegen gemeenten thans niet naar volgorde van de percentages van daling of stijging maar op grond van het thans geldende gemiddelde inkomen, waarbij wij beginnen met het hoogste. Gemiddeld inkomen per aangeslagene: Vermeerd. bij aanvang thans of v. d. crisis verm. Gemiddelden: Rijk 2308 2087 9,5 pet. Provincie 2539 2251 11,3 Stad: Leiden 2196 2050 6,9 Omliggende gemeenten: Wassenaar 6471 5215 19,4 Ooegstgeest 3085 2726 11,6 Warmond 3123 2380 23,7 Sassenheim 3337 2168 34,7 Lisse 3270 2126 35.— Bodegraven 2296 2105 8,3 Veur-L.;dam 2053 2036 0,8 Voorschoten 2293 2000 12,7 Moercapelle 2084 1980 5. Benthuizen 1723 1969 -f 14.2 Noordwijk 2882 1966 31,8 H Hillegom 2633 1901 27,8 Alphen a. <L R. 2156 1896 12.— Rijnsburg 2025 1893 6,5 Zoeterwoude 2405 1879 21,8 Woerden 2054 1852 9,8 Zoeterm. Zw. 1996 1849 7,3 Boskoop 2388 1827 23,5 Katwijk 1751 1795 2,5 Rietveld 2079 1793 13,7 Koudekerk 1751 1770 4- 1. Leimuiden 2075 1759 15,2 Leiderdorp 1990 1754 11,8 Haarl'meer 1665 1734 4,1 Nieuwkoop 1913 1747 8,6 Nieuwveen 1901 1726 9,2 Woubrugge 1868 1678 10,1 Voorhout 2345 1677 28,4 Zwammerdam 1934 1645 14,9 Noordw'hout 2295 1625 29,1 Ter Aar 1790 1624 9,2 Barw.waarder 1560 1622 -f- 4, Hazerswoude 2012 1622 19,3 Waarder 1854 1550 16,4 Z .enhoven 1753 1485 15,2 Valkenburg 1791 1467 18. Rijns.woude 1700 1412 16,9 De meeste dezer cijfers spreken voor zich zelf. De geringere daling dan de rijksge middelden van het doorsnee-inkomen te zichte van dt jongste gebeurtenissen en ten opzichte van de Japansche rechten in China. Zou het conflict tegen de verwach ting niet kunnen, worden bijgelegd, en zich eerder uitbreiden, dan zou de Japansche regeering tot krachtige maatregelen moe ten overgaan. Wegens den ernst van den toestand besloten de ministers permanent gereed te blijven voor buitengewone kabi- netsby eenkomsten. Leiden is gunstig te achten, omdat ze ge paard ging aan een geringere afname van het aantal belastingplichtigen. Hetzelfde geldt voor enkele andere gemeenten, ter wijl daarentegen in sommige plaatsen, waar het aantal aangeslagenen reeds sterk afnam, bovendien het gemiddeld inkomen der nog wèl aangeslagenen aanmerkelijk daalde. Dit wijst uiteraard op een zéér on gunstig verloop. Dat tal van gemeentehuishoudingen in moeilijkheden kwamen, waar eenerzijds voor werkloozensteun en armenzorg steeds meer noodig was en anderzijds de belas ting-ontvangsten daalden doordat elke aan slag zooveel minder opbracht, zal bij het bezien van deze cijfers wel voor ieder dui delijk zijn. In een slot-artikel zullen wij nagaan, welken invloed de beperking van het aan tal belastingplichtigen en de daling van het gemiddeld inkomen op de koopkracht der bevolking in elke gemeente gehad hebben. De Leidsche Processie naar Kevelaer. Dit jaar zal de Leidsche Processie naar Kevelaer gehouden worden op 17, 18 en 19 Augustus. De treinreis zal vanwege de goedkoopere reisgelegenheid gecombineerd worden met de Haagsche processie, welke de reis via Leiden zal maken en wier rij tuigen zullen aangehaakt worden aan den extra-trein van Leiden. Wij hopen, dat, gelijk andere jaren, we derom vele pelgrims zullen mee-opgaan naar Maria van Kevelaer, ja, meerderen nog dan andere jaren! Op de onlangs te Utrecht gehouden ver gadering, waar 33 besturen van de bede vaarten naar Kevelaer vertegenwoordigd waren, spraken zich 30 uit vóór een „gaan naar Kevelaer". Op een vraag uit de ver gadering, hoe de Bisschop van Munster, in wiens bisdom Kevelaer gelegen is, over het houden der processie dacht, verklaar de men van bestuurszijde te veten, dat het de wensch van den Bisschop is, dat vele pelgrims juist nu het genadeoord Ke velaer zouden bezoeken tot steun van het Katholicisme en de Katholieken in Duitsch- land. „Komt, en komt met velen", zoo luid de het dringende verzoek van Mgr. van Galen, de Bisschop van Munster. Van den kant der autoriteiten te Keve laer is uitdrukkelijk medegedeeld, dat alle plechtigheden, zoowel in als buiten de kerk, zooals immer, in volle vrijheid, m. a. w. ongestoord en zonder eenige beperking kunnen gehouden worden. En wat de for maliteiten aan de grens betreft, wie gewoon was, een processie naar Kevelaer te organiseeren, te leiden of mee te maken, zal moeten toegeven^ dat allerminst de laatste jaren eenige moeilijkheid aan de grens gerezen is of ondervonden werd. In tegendeel. Wij hopen dan ook, dat wederom zeer vele pelgrims uit Leiden en omgeving zul len mede-optrekken naar het hun zoo dier baar Maria-oord Kevelaar, dat eeuwen lang door de onzen bezocht werd en waar heen thans de Duitschen Bisschop met zoo veel aandrang uitnoodigt: „Komt, en komt met velen." De bijzondere intentie, waarmede wij dit jaar onze bedevaart zullen maken, zal zijn: Maria, Troosteresse der bedrukten, ver krijg ons kracht in strijd en sterkte in lijden. Het Bestuur der L. P. n. K. De Directeur Pastoor R. Smitz. R.-K. KAMER-CENTRALE LEIDEN. Aan de besturen der aangesloten afdee- lingen is door het bestuur der Kamer- Centrale de volgende mededeeling gezon den: Op verzoek van diverse afdeelings- besturen, waarvoor het moeilijk blijkt om in dezen tijd van het jaar te vergaderen, is door onzen voorzitter besloten om den ter mijn van candidaatstelling voor het bestuur te verlengen tot en met 5 September a.s. Opgaven moeten dus vóór 6 September a.s. aan het secretariaat te Wassenaar (Kerk- 1 straat 65) zyn ontvangen. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het offensief bij Madrid. (3de blad). De Fransche ministerraad heeft beslo ten tot verschillende maatregelen tot her stel van den financieelen toestand. (3de blad). Joodsch verzet tegen het verdeelingsplan van Palestina. (3de blad). De spanning in Noord-China. (3de blad). De Theresia-feesten te Lisieux. (1ste blad). BINNENLAND. De melkwol-fabriek werd gisteren door minister Steenberghe te Arnhem geopend (3de blad). Bijzonderheden over de voorgenomen re organisatie van het leger; voortschrijdende motoriseering (3e blad). Voor de restitutie van graanvoorraden treedt op 9 Augustus een nieuwe regeling in werking (3de blad). Restitutie van heffingen aan kweekers door het bloembollensurplnsfonds (3e bi.). Speldjesdag Ned. Ver. E.HJ5.0. Afd. Leiden. Geachte Stadgenooten. Morgen zal door bovengenoemde vereeni ging een speldjesdag gehouden worden. Alweer een speldjesdag, zult ge zeggen. Toch durven wij het er op wagen, nog maals een beroep op uw milddadigheid te doen. Over het doel en streven onzer vereeni ging behoeven we niet uit te weiden; dat is algemeen bekend. Wij vragen voor slechts één dag uw ge waardeerde hulp in den vorm van een klein geldelijk offer. Op onze hulp kimt u altijd rekenen. Wanneer een ongeluk u treft, zullen wy u, zooveel als in ons vermogen ligt, helpen en er voor zorgen, dat de gevolgen van het ongeluk niet ernstiger worden, dan ze al zyn. Wy danken u by voorbaat voor uw steun. Namens de Lustrum-commissie, J. BERGMAN, secretaris. Handelsregister K. van K. W ij z i g i n g e n: 577. Firma Jac. Krol, Noordwijk, Hoofdstraat 76, dryven van handel in schoenwerk, leder en tabaksfa brikaten in den ruimsten zin des woords. De zaak is met ingang van 15 Mei 1936 in liquidatie getreden. 634. N.V. Leidsche Exploitatie Maat schappij van Onroerende Goederen, Lei den, Rapenburg 122. Uittr. Comm.: B. H. J. van Linden, Wassenaar. 4320. Naamlooze Vennootschap „Ver koopcentrale van Dakpannen', Leiden, Thorbeckestraat 52. De zaak is verplaatst naar Noordwijk aan Zee, Noord Boule vard 27. 5278. Naamlooze Vennootschap Bloem- bollenkweekerij en Handel voorheen Meijer en Co., Sassenheim, Zandslootka- de 45. De zaak is verplaatst naar: Noord wijk, Schiestraat 21. 5868. Aannemersbedrijf vh. Fa. West maas en Keizer, Alphen a. d. Ryn, Tol straat 2a, timmer- en aannemersbedrijf. Wijz. handelsn. in: Joh. Westmaas Jr. Wijz. uitgeoef. bedr. thans: Aannemers bedrijf. 3053. Electro-techinisch Bureau D. Tes- ke, Leiden, Doezastraat 5. N. E.: Wed. H. Teskeden Hertog, Leiden. 1189. Firma J. P. C. Meerburg, Leiden, Nieuwe Rijn 30, behangerij en stoffeer- derij. Overl. E.: P. J. Weyenbergh, d.d. 2 Juli 1937. Opheffing: 3947. A. C. Bal, Noor<5- wijk-Binnen, St. Jeroensweg 2. Handel in manufacturen. 6808. N.V. American Petroleum Compa ny (f.) Leiden, Ziilsingel 36, hoofdz.: den Haag. Uittr. Beh. Districtskant. Leiden: L. Kleiweg, Leiden en A. Hardenbol, Lei den. N. Beh. districtskant. Leiden: P. H. Wareman, Leiden. Nieuwe inschr.: 6961. Abraham Lepelaar, Leiden, Lage Rijndijk 17c, win kelier in radio-, electrische artikelen, stofzuiffo" Leiden.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1