Groote Tunnelbouw te Rotterdam VRIJDAG 9 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 HET WERK, OP 15 JUNI J.L. BEGONNEN, MOET IN 1941 GEREED ZIJN. Nu de voorbereiding voor den tunnelbouw in Rotterdam voor een belangrijk deel achter den rug is en de daadwerkelijke uitvoering sedert 15 Juni aan den gang is, heeft de leiding van dit groote werk ons het een en ander mede gedeeld, dat een algemeen over zicht biedt van wat nu als defi nitief ontwerp wordt gemaakt en van hetgeen thans reeds is gebeurd. Eenige hoofdzaken van het definitieve plan mogen eerst in herinnering worden gebracht. Tusschen den Westzeedijk op den rech- ter-Maasoever en de Velgersdijkstraat op den imker-Maasoever, zal een dubbele weg voor beide richtingen, breed 6 M., worden tot stand gebracht. Van den tota len afstand tusschen bovengenoemde pun ten van ongeveer 1850 M. is het gesloten deel van de eigenlijke tunnel 1070 M. lang. Zij biedt over deze lengte twee afzonder lijke kokers, elke koker heeft twee rijbanen voor verkeer van één richting. De tunnel wordt door een ventilatiegebouw op elk der oevers in drie deelen verdeeld. Het ri viergedeelte tusschen de beide ventilatie gebouwen bevat nog een derden koker, welke echter een tusschenvloer zal krij gen. Bovenin, dus op dezen vloer, zullen de wielrijders verkeeren en in de onderste helft wordt de verbinding voor voetgan gers ondergebracht. Wielrijders en voet- ganers bereiken op beide oevers den be- ganen grond met roltrappen, die in de toe gangsgebouwtjes vlak bij de ventilatiege bouwen uitkomen. In het plan treft aller eerst de bijzonder vorm van het rivierge deelte. De drie bovengenoemde kokers vormen tezamen een doosvormige buis, breed ongeveer 25 M., hoog ruim 8 M. met een lengte gelijk aan den afstand van on geveer 563 M. tusschen de ventilatiegebou wen. Deze lengte zal worden verdeeld in negen stukken van ongeveer 63 M. Elk van deze tunnelstukken wordt met tijdelijke eindwanden als een holle, gewapend be tonnen kist elders vervaardigd en wel voo: het onderste deel in het gemeentelijk droogdok aan de Heijschehaven. Dit ge deelte wordt dan drijvende naar de Waal haven gesleept, aldaar (in dieper wate'ï afgebouwd en tenslotte cp de juiste plaats in een vooraf dwars door de rivier gebag gerde diepe sleuf neergelegd. De ventila tiegebouwen zullen pneumatisch worden gefundeerd. Daartoe worden caissons op den oever gesteld, d.w.z. werkkamers zon- der bodem met zijwanden, die aan den on- derwand een scherpen mesvorm hebben en daarmede gemakkelijk in den bodem drin- gen. als men den grond in de werkkamer j ontgraaft. Zoodra het grondwater wordt bereikt, moet in de werkkamer onder verhoogden luchtdruk worden gewerkt en waarna het j geheel op de vereischte diepte van onge- i veer 22 M. onder R.P. worden gebracht, j Dit werken onder verhoogden druk ver- eischt weer tal van bijzondere maatregelen I voor de bij dezen arbeid betrokkenen. i Het onderste deel van de ventilatiege- i bouwen, dus diep in den bodem, wordt doorsneden door de tunnelkokers voor j autoverkeer, die dan in de landgedeelten j verder omhoog gaan. De koker voor wiel- i rijders en voetgangers eindigt onder in j deze gebouwen in een hal, waarin de on- 1 dereinden der roltrappen uitkomen. De landgedeelten worden in open sleuven tus schen verticale stalen damwanden ge bouwd, op den linker Maasoever op palen, op den rechter-oever direct op den daar aanwezigen gunstigen zandbodem. Vergelijkt men nu déze plannen met den oorspronkelijken opzet, zooals die in de gemeentelijke bestekken was beschre ven, dan blijkt als gevolg van de thans vastgestelde constructies de totale lengte der tunnelkokers voor autoverkeer van 1146 M. tot 1070 M. te zijn teruggebracht. De hellingen der autobanen zijn nergens steiler dan 1:28, die voor de wielrijders zijn 1:35 (in het aanvankelijke ontwerp 1:38). De hellingen voor de voetgangers konden in plaats van 1:25, wat het bestek bepaalde, eveneens op 1:35 worden ge bracht. Het hoogteverschil, dat de auto's langs de hellingen thans zullen hebben te overwinnen, bedraagt 23.80 M. beneden dijkshoogte (vroeger 25.50 M.)f voor wiel rijders en voetgangers bedraagt dit hoog teverschil plm. 5.30 M. (in den tunnel) en dus practisch gelijk aan vroeger, terwijl de roltrappen een hoogteverschil van plm. 17 M. overwinnen. In het nieuwe project ver- eischt de uitvoering een geringere fundee- ringsdiepte (in de rivier op het diepste punt 22.40 M. R.P. in plaats van de vroe ger noodige diepte van 24.86 M. R.P.) De terreinen, waar het complex van de tunnel met de aansluitende toegangs- en verkeerspleinen zal worden gebouwd, zijn thans vrijwel geheel ontruimd. De oude lighal van de vereeniging Park- herstelllingsoorden zal binnenkort verdwij nen. Het verschuiven over den Westzeedijk van de Noorsche kerk naar de nieuwe daarvoor gebouwde fundeering naast den ingang van het park aan den Westzeedijk, is aan den gang. De bestaande aanlegstei ger van het Wagenveer werd buiten ge bruik gesteld en is reeds gedeeltelijk af gebroken. Het Wagenveer gebruikt thans den nieuwen tijdelijken steiger aan de Parkkade, het bekende massieve plaats kaartenbureau met wachtgelegenheid werd naar de nieuwe aanlegplaats verschoven, De, uit 1.60 M. wijde buizen bestaande, persleiding van het rioolgemaal aan het Heemraadsplein, welke aan de Parkkade in de rivier uitkomt en de plaats, bestemd voor ventilatiegebouw rechter Maasoever doorsneed, werd tijdelijk afgeleid naar een nood-uitlaat in de Parkhaven. Door een en ander kwam het werkterrein geheel vrij en kon dit worden afgesloten. De defini tieve omlegging van de persleiding is de zer dagen aangevangen. Sedert het officieele begin van het werk op 15 Juni j.l. werd het graafwerk onafge broken voortgezet, zoodat thans reeds een geweldig gat in het bekende heuvelveld is ontstaan. Naast de toekomstige fundeering van het ventilatiegebouw, is men thans bezig een hulpgebouw op te stellen, waarin o.a. de compressoren, welke de samengeperste lucht voor de werkkamer moeten leveren, zullen worden opgesteld, benevens de pom pen voor het uitspoelen van den door de arbeiders in de werkkamer losgemaakten grond. Verder worden op het terrein groote granen, loodsen, keeten en schaftlokalen aangevoerd en opgesteld. Op het gemeente- terrein aan de Heijschehaven is de daar aanwezige en vroeger door de gemeente voor den bouw drijvende kaaimuurcaissons gebezigde bouwput drooggelegd. Deze bouwput 200 M. lang bij 30 M. breed, wordt voor den bouw van de tunnelstukken in de rivier ingericht. Daarbij moet de sluis, welke den put van het buitenwater scheidt, worden verbreed tot 25 M. en ge deeltelijk vernieuwd. De sluis wordt thans van het buitenwater afgesloten door een tijdelijken stalen damwand, Waarachter de verbreeding en vernieuwing kan plaats vinden. Het zal mogelijk zijn drie stukken van 63 m. lengte tegelijk in deze put te bouwen. Op den linker Maasoever hebben de werkzaamheden zich tot nu toe bepaald tot het vrijmaken van de voor den bouw EEN STUK VUURWERK IN HET OOG GEKREGEN. Slachtoffer zal het oog moeten missen. De 29-jarige E. van V. uit de Stortebeker- straat te 's Gravenhage, die gisteravond op de Strandweg te Scheveningn naar het vuurwerk stond te kijken, werd tijdens het afsteken van vuurpijlen plotseling door een brandend stuk pijl getroffen. Het pro jectiel, dat een stuk koolstaaf bleek te zijn, drong ongelukkigerwijze precies in het linkeroog. De gemeentelijke genees kundige dienst bracht den man naar de ooglij dersinrichting in de Tasmanstraat. Hij zal het oog vermoedelijk moeten mis sen. TWEE BADERS IN LEVENSGEVAAR. Wisten na veel moeite nog het strand te bereiken. Gisteravond te ongeveer half acht is bij het baden in zee, te Scheveningen, ter hoogte van den vuurtoren, de 24-jarige Sch. wonende in de Koningstraat, door den stroom zeewaarts getrokken, zoodat hij in levensgevaar kwam te verkeeren. De 20- jarige K. G. uit de Zeilstraat wilde hem met een lijn gaan helpen, doch geraakte eveneens in den stroom. Verschillende personen deden vervol gens moeite om de beide in nood verkee- rende baders te helpen, die er echter uit eindelijk in slaagden, zonder hulp het strand weder te bereiken. Hier aangekomen zakte Sch. evenwel be wusteloos ineen, zoodat hij naar het zie kenhuis aan den Zuïdwal moest worden overgebracht. Sch., die vermoedelijk te veel water had binnengekregen, kwam hier spoedig bij kennis en verwacht mag wor den, dat hij de gevolgen van het ongeval binnenkort geheel te boven zal zijn ge komen. De andere bader kon zich rechtstreeks, nadat hem medische hulp was verleend, huiswaarts begeven. BOERDERIJ VERBRAND. met een aanhangig gemaakt geval van fraude van een steuntrekker, overtuigings stukken van het politiebureau te Diemen ontvreemd waren, aan het departement van Sociale Zaken gevraagd had, twee ambte naren te zenden. Bij een bezoek, dat wij aan het bureau van den werkloozensteun te Diemen hebben gebracht, en waar ook de heer Nolet, een der hoofdambtenaren van het departement aanwezig was, ver namen wij, dat veilig kan worden aange nomen, dat in méér dan vijftig gevallen van steunverleening in genoemde gemeente fraude is gepleegd door de steuntrekkers. De ambtenaar, belast met de administra tie van den werkloozensteun te Diemen, verklaarde, dat er nooit van gemeentewe ge controle was uitgeoefend. Tevens zeide hij nooit tijd te hebben kunnen vinden, om de door de werkloozen verstrekte ge gevens aan een nader onderzoek te onder werpen. Eén der wethouders houdt eiken Dins dagmiddag zitting ten gemeentehuize, waar hij de verschillende aanvragen om steun in ontvangst neemt en kennis neemt van de door de betrokken werklooze gegeven inlichtingen. Maar ook van de zijde van B. en W. werd nooit een nader onderzoek naar de juistheid van de gegevens inge steld. Rijk en gemeente zijn door de ge vallen van fraude voor eenige duizenden guldens benadeeld. Tegen verscheidene steuntrekkers zal een strafvervolging wor den ingesteld. INVAL IN EEN SPEELHOL TE AMSTERDAM. De politie van het Jiureau aan de Stad houderskade te Amsterdam heeft gister namiddag een inval gedaan in een koffie huis aan het Amstelveld en daar niet minder dan 21 menschen aangehouden, die bijeen zaten in een gelegenheid, waar een hazardspel werd gespeeld, meldt de „Tel." Het was een soort pokerspel, waarmee zestien mannen zich bezighielden, terwijl vijf toeschouwers in het zaaltje aanwezig waren. Allen werden in politie-auto's naar het bureau aan de Stadhouderskade over gebracht. Herhaalde malen waren er reeds klach- steen is de boerderij bewoond door den landbouwer J. Reijnders in de buurt- vtyiUBttU1 schap Mander, onder de gemeente Tubber- noodige terreinen. Volgens het werkplan J gen, tot den grond toe afgebrand Ook de zal het werk op dezen oever 'echter zij j inventarie en inboedel gingen verloren, het iets later met dat op den rechter- j Eenig weinig huisraad kon worden gered, oever, vrijwel gelijk opgaan, opdat na het j Verzekering dekt de schade, gereedkomen van de beide ventilatiege bouwen, het daar tusschen in te bouwen riviergedeelte kan volgen. De landgedeelten met de bijbehoorende pleinen vormen uiteraard meer op zichzelf staande onderdeelen van het geheel, welke globaal gesproken gelijktijdig met het mid dendeel tot uitvoering zullen worden ge bracht. Gelijktijdig met het gereedkomen van den tunnel in 1941 zullen de toegangswe gen voor het doorgaande verkeer dit is voorwaarde van het Rijk klaar moeten zijn. De op de centrale tunnelpleinen aanslui tende dubbele wegen worden ook 6 M. ieder breed. Van den Rijksweg, komende van den Haag, zullen deze wegen door de stad een snelverbinding vormen, waarvan de tunnel onderdeel is. Op de centrale verkeerspleinen worden deze wegen voor doorgaand verkeer onder de pleinen door gevoerd. Op den linkeroever komen de we gen achter het Feyenoordstadion uit, waar ze over het emplacement van IJsselmonde worden gevoerd naar den Rijksweg naar Dordt. De werkzaamheden voor de over brugging van genoemd spoorwegemplace ment zijn dezer dagen begonnen. Vermoedelijk door een lek in den schoor- ten bij de politie binnengekomen over dit j__:: ij jjkoffiehuis, waar allerlei menschen reeds veel geld hadden verloren. De vorige week nog vernam de politie, dat iemand een be drag had verspeeld, dat hij, toen het op af- GEMENGDE BERICHTEN ARBEIDER TE WATER GEVALLEN EN VERDRONKEN. Vanochtend om half acht was een twee tal arbeiders bezig vanaf een drijvende bak de meerstoelen bij de nieuwe sluis- werken in de Voorhaven'te Vreeswijk te teren. Toen een van hen, na zich eenige oogenblikken verwijderd te hebben, terug kwam, miste hij zijn mede-arbeider, den 34-jarigen B. den Hartog. Na eenigen tijd dreggen werd zijn lijk opgehaald. Men heeft nog geruimen tijd kunstmatige ademhaling toegepast, doch tevergeefs. Het slachtoffer was gehuwd en woonachtig te Schalkwijk. VAN EEN TWEEDE ETAGE GEVALLEN. Gisternamiddag zijn in de Carpentier- straat te 's-Gravenhage bij een arbeidson geval twee personen vrij ernstig getrof fen. De 31-jarige huisschilder A. P. K., wo nende in de Anna van Buerenstraat, be vond zich met zijn 17-jarigen assistent B. S., uit de Ohmstraat, op een verbindings muurtje tusschen twee balcons op de twee de etage van een perceel, waarvan de jon gen met een laddertje het dak moest be reiken. K. tilde den jongeman zoodanig op, dat deze de dakgootlijst kon grijpen. He laas echter, bleek deze lijst zoodanig ver molmd, dat zij afbrak. De jongeman kwam te vallen, evenals zijn patroon, die hem had willen opvangen. Beiden kwamen in den voortuin neer. K. werd met inwendige kneuzingen en een gebroken been opgenomen, terwijl S. een wervelfractuur en een polsbreuk bekwam. De G. G. D. vervoerde hen naar het Dia- conessenhuis Bronovo, waar zij ter verple ging zijn opgenomen. Gisteravond was hun toestand naar omstandigheden niet onbe vredigend. COLPORTAGERELLETJES TE A'DAM. Gisteravond is in de Kalverstraat te Am sterdam een colportice van een politiek blad lastig gevallen door een man, wiens optreden weldra aanleiding gaf tot een volksverzameling. Een agent, die hieraan een einde wilde maken, gelastte den veroorzaker van den volksoploop zich te verwijderen, waarop deze reageerde door hem een aantal scheld woorden toe te voegen. De agent, die zich mede door de hou ding der omstanders bedreigd voelde, trok zijn sabel, waarna hij den man ter zake van beleediging van een ambtenaar in functie aanhield. De arrestant verzette zich uit alle macht en bracht daarbij den politieman een wonde aan een der vin gers toe. De situatie begon er min of meer dreigend uit te zien, vooral toen twee broers van den aangehoudene zich met het geval wilden bemoeien. Spoedig kwam ech ter een tweetal andere agenten te hulp, waarna de drie broers naar het bureau Sin gel werden overgebracht. De verzetpleger werd opgesloten. De beide anderen zijn, nadat proces-verbaal was opgemaakt, vrijgelaten. AUTO DOOR POLITIE ACHTERVOLGD. Arrestatie van den bestuurder na botsing roet autobus. Te Amersfoort heeft gistermiddag een ernstige botsing plaats gehad tusschen een autobus van den stadsdienst en een per sonenauto, bestuurd door een autosloo- per. Laatstgenoemde werd door de politie ach tervolgd op vermoeden, dat hij niet in het bezit was van een rijbewijs. Met groote snelheid „nam" de vluchteling diverse stra ten, totdat op een kruispunt een aanrijding met een stadsbus, die voorrang had moeten hebben, onvermijdelijk werd; de personen auto den avond tevoren op de automarkt gekocht werd met kracht in de flank aangereden. Het was toen voor de politie een geringe taak den „gestranden" auto bestuurder die in allerijl nog getracht had, de nummerborden van den wagen te rukken te arresteeren. Bij zijn ovei'bren- ging naar het politieposthuis zakte de man in elkaar, waarop men hem een garage binnendroeg. Later is hij naar het politie bureau overgebracht. Van de vijf inzittenden van de autobus viel er één flauw; een ander liep een hoofd wonde op. In de personenauto waren, behalve de bestuurder, nog twee personen gezeten, van wie een een neuswonde opliep. FRAUDE BIJ VERLEENING VAN WERKLOOZENSTEUN. Vele gevallen te Diemen. Te Diemen stellen sinds eenigen tijd twee ambtenaren van het departement van So ciale Zaken een onderzoek in naar de wij ze, waarop aldaar de uitkeering van de steungelden aan werkloozen plaats vindt. Dit onderzoek geschiedde op last van den Officier van Justitie te Amsterdam, die, na dat eenige maanden geleden, in verband rekenen aankwam, niet kon betalen. Hier over werd nogal eenige ruzie gemaakt en daarbij geraakte de verlieezer zoodanig overstuur, dat hij het plan opvatte zich van het leven te berooven. Ten slotte nam men hem zijn markt- kaart af het was een koopman, die voor zijn handel een dergelijke kaart noodig heeft als pand. Wanneer hij het geld later niet zou betalen, zou hij zijn kaart niet meer van zijn medespelers terugkrij gen. En zonder die kaart kan hij niet le ven Er kwamen hier ook vaak steuntrekkers, die hun laatste geld inzetten in de hoop iets te verdienen, doch die vaak geheel be rooid huiswaarts moesten gaan. Al deze klachten deden de politie besluiten een in val te doen. Een aantal agenten drong on verwacht het koffiehuis binnen en trof daar het groote gezelschap aan. Er ont stond groote consternatie onder de spelers en het publiek. Toen men echter over den eersten schrik heen was, stelde de politie een - uitgebreid onderzoek in het huis in. De heeren hadden op de speeltafel alleen fiches liggen, doch achter het buffet vond de politie den geldpot. Hier pleegde men de fiches tegen klinkende munt in te wis selen. Kaarten en geld werden onmiddel lijk in beslag genomen. Niemand mocht Tiet huis verlaten, werd een politie-auto gerequireerd, waar mee alle spelers en belangstellenden groepsgewijze naar het bureau Stadhou derskade werden overgebracht. Het bleek hier, dat er ook ditmaal wederom steun trekkers bij waren, die in hun velen vrijen tjjd hier een gokje hadden gewaagd. Allen arrestanten werd een verhoor af genomen en later in den avond werd het gezelschap weer op vrije voeten gesteld, nadat de noodige processen-verbaal waren opgemaakt. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Overgangsexamens Chr. H. B. S. ra. 5-j. c. Voor de overgangsexamens zijn geslaagd van kl. 1 naar 2: Dirkje J. Alkema, A. M. Bavelaar, Boskoop, W. J. Boeijenga, Zw merdam, Aukje E. Bos, Ter Aar,, C. M. H, Bosch, G D. Duisterhof, Martina H. J. Ges man, W. J. Gesman, A. Goedhart, W. Hoek stra, Woubrugge; L. Honselaar, H. Jongen burger, O. Klinkenberg, B. Lemkes, D. Mourik, Maria M. Pijper, Adriana A. C. de .Roon Hertoge, P. Smits, E. W. Spreij, Spreij, J. P. Stevan, A. Vijfhuizen, Nieuw koop, D. v. Wijk, Christina R. Wolleswin- kei, Boskoop, Saro Zonneveld; niet bevor derd 3 leerlingen. Van kl. 2 naar 3: L. M. den Besten, Bos koop, P. Binnenkade, Waddinxveen, J. Bol, Th. Booij, P. Boonstoppel, Waddinxveen, Jac. Boot, Marie Boot, Neeltje Brunt, Bode graven, A. Duiker, L. Gesman, A. L. van Griethuizen, Hazerswoude, Marta A. W. v. Haselen, P. Jongens, G. Kerkhoven, Ha zerswoude, Ineke E. J. v. Kleij, M retha E. J. Korver, Nelly A. W. Korver, J. Krabbendam, Waddinxveen, L. Kruit, M. Lablans, Jaapje Laros, D. P. Magré, Waddinxveen, P. C. v. Muijen, D. Paul, Henriette J. W. Schram, Adriana Smit, Bo degraven, G. Smit, Bodegraven, C. L. Spreij, Sijtje J. Spreij, Nieuwveen, J. B, C. v. d. Vis, Boskoop, A. Vlaanderen, Kou dekerk, W. Windhorst, Bodegraven. Niet bevorderd 2 leerlingen. Van de 3e naar de 4e kl.: Hiltje Bijlenga, Boer, Nieuwkoop, N. Boot, D. Bremmer, Waddinxveen, J. A. v. Ghesel Grothe, Bo degraven, H. Goedhart, J. J. Goedhart, J. Graafland, Waddinxveen, H. A. Groene- veld, P. H. v. Hellemond, H. Hofenk, P. Huohshorn, Bodegraven, B. G. J. de Joode, Bodegraven, W. v. Keulen, D. Klinkenberg, Anna H. Overbeek, J. v. Winkel, Bodegra ven, Antonia S. Zonneveld, D. G. Boot, C. Driesprong, oBskoop, Augusta W. F. Jacob- sen, D. L. L. Kal, Adriana J. Kerkhoven, Hazerswoude, P. Koelmans, Boskoop, C. W. de Leen, Boskoop, J. C. v. Leeuwen, Bo degraven, L. W. Leeuwenhoek, S. Ter louw, C. J. v. Muiswinkel, Bodegraven, P. Oskam, S. G. Piek, B. P. de Planque, Lei den, J. C. Schrijver, Boskoop, Elize J. H. Stehouwer, J. Ubbink, Zevenhoven, G. de Vos, J. P. Wijsman, Boskoop; Niet bevor derd 1 leerling. Van de 4e naar de 5e kl.: W. v. d. Bijl, Clara Brink, Nieuwveen, J. W. de Bruijn, Johanna C. Burggraaf, Bodegraven, G. Dallinga, H. G. v. Diest, Marianna Duinker, M. C. v. Gemeren, Boskoop, C. G. de Haas, S. J. K. Ham, Leimuiden, P. Kramer, Bo degraven, J. M. Los, A. L. Schram, L. Son- nemann, P. W. Vis. Niet bevorderd 3 leer lingen, herexamen 1. Waar geen woonplaats vermeld is deze Alphen aan den Rijn. Uitbreiding school Steekterweg. Aan den Raad is het verzoek gericht een lokaal beschikbaar te stellen ten behoeve van de Protestantsch-Christelijke school aan den Steekterweg. Als motief wordt opgegeven, dat tenge volge van uitbreiding van het aantal leer lingen de lokaalruimte te klein is geworden. De aanvrage voldoet aan de wettelijke eischen, zoodat B. en W. voorstellen de ge daagde medewerking te verleenen. Om deze medewerking te kunnen doen 3 de wijze, welke B. en W. gewenscht achten en waarmede het schoolbestuur accoord gaat is'het voorts noodig, dat de Raad besluit van de Kerkvoogdij der Her vormde gemeente het bewuste lokaal te hu ren om dit dan aan de vereeniging in bruikleen af te staan. (Het schoolbestuur maakt reeds gebruik van dit locaal en B. en W. achten dit de goedkoopste oplos sing). Als huurprijs is overeengekomen een som van 200 per jaar; voor 1937 zou dit be drag, in verband met te maken kosten op ƒ325 moeten worden bepaald. Feestviering Chr. Oranjever. op 31 Aug. - Het bestuur der C. O. V. heeft voor de feestviering op 31 Aug. gehuurd de nieu we sportterreinen achter het Boschpark van de voetbalvereen. A.V.V. Het voorloopig programma bestaat uit: Voormiddag: reveille, klokluiden, koraal- muziek, kinderoptocht en kinderzang. Namiddag: volksspelen, poppenkastver- tooning voor kinderen van 410 jaar door den bekenden feest-arrangeur, den heer Henri Nollens, hofartist; voetbalwedstrijd; demonstratie van de landelijke rijvereeni- ging „De Venneper Ruiters". Avond: kerkdienst, gondelvaart. De tekorten van de Woningbouw- vereenigingen. In een uitvoerig rapport bespreken B. en W. de tekorten van de woningbouwvereeni- gingen, en de middelen om in de toekomst herhaling van deze tekorten te voorkomen. B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten rentelooze voorschotten te verstrekken aan de woningbouwvereenigingen en -stich ting tot de volgende bedragen: „Al- phensch Belang" ƒ4228.02, „Eensgezind heid" ƒ28.187.35, „Volksbelang" ƒ9035.72, „Nutsstichting tot verbetering van de volks huisvesting" 13.413.80 onder de navol gende voorwaarden: le. dat aan het bestuur van elke bouw- vereeniging en -stichting een door den Raad uit zijn midden te benoemen gedele geerde wordt toegevoegd, die gelijke be voegdheden heeft als de bestuursleden, be houdens, dat zijn stem een adviseerende zal zijn; 2e. dat óf begrootingen van jaarlijk- sche inkomsten en uitgaven telkenj are vóór 1 November bij Burgemeester en Wethouders 'worden ingezonden en aan de goedkeuring van dit College worden onder worpen, terwijl overschrijding van de pos ten der begrooting en prijsgeven van in komsten eveneens de goedkeuring van Burgemeester en Wethouders zal behoe ven; 3e. dat de terugbetaling der voorschot ten moet geschieden zoodra en voorzoover de exploitatie-uitkomsten der woningbouw vereenigingen of -stichting zulks naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders toelaten. Voorts stellen B. en W. den Raad voor te besluiten: de jaarlijksche inkomsten van het „Waarborgfonds inzake woningbouw" aan te wenden tot het verleenen van bij dragen aan de woningbouwvereenigingen en/of -stichting voor de dekking van de tekorten op de exploitatierekeningen, wel ke zyn ontstaan door de huur verlagingen vóór 1 Januari 1934, met dien verstande, dat geen hooger bedrag voor eenige wo ningbouwvereniging of -stichting zal wor den toegekend, dan noodig is om een slui tende exploitatierekening te verkrijgen en nimmer meer dan het bedrag van het door de genoemde huurverlagingen werkelijk geleden verlies, onder bepaling, dat de Raad telkenjare de bijdragen vaststelt. Indien na de vaststelling van de hierbo- vengenoemde bijdragen, de jaarlijksche in komsten van het „Waarborgfonds inzake woningbouw" zulks toelaten, dit restant, voor zoover noodig, aan te wenden tot dek king van het tekort, dat ondanks de boven genoemde bijdragen nog aanwezig mocht zijn op de exploitatierekeningen van de woningbouwvereenigingen en/of stichting, onder bepaling, dat de Raad telkenjare de bijdragen vaststeld.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11