De fabriek van melkwol geopend VRIJDAG 9 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 MINISTER STEENBERGHE HEEFT GOEDE VERWACHTINGEN Heb! U al een pak vanmelk In aanwezigheid van den Minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steen- berghe en den directeur-generaal vah han del en nijverheid dr. H. M. Hirschfeld, is gisterenmiddag een nieuwe afdeeling van de fabriek der Algemeene Kunstzijde Unie te Arnhem voor de vervaardiging van de z.g. melkwol geopend. De directeur-generaal van den land bouw, ir. A. L. H. Roebroek, die eveneens aanwezig zou zijn, was echter verhinderd te komen. Een zeer beperkte kring van gasten, die bij de voorbereiding op de een of andere wijze hun medewerking hadden verleend, was mede aanwezig. De directeur der A.K.U., prof. ir. I. P. de Vooys, gaf een uiteenzetting van de rede nen, waarom deze nieuwe fabricage was begonnen. Het procédé is door den grond stof, waaruit het wordt vervaardigd al direct nationaal. Nederland is arm aan grondstoffen, doch het bezit in zijn veestapel een groote rijkdom. Het was reeds lang bekend, dat de ca seïne, welke in de ondermelk overblijft, een interessante stof is. De poging daaruit een garen te maken, dat door de eiwitsamenstelling op wol zou gelijken, dateert al van 1904 en vroeger. Reeds in 1910 was er op dit gebied aan Nederlanders een patent verleend. Sedertdien zijn er zeer belangrijke wijzigingen ingetreden, die de houding ten opzichte van het probleem wol uit melk, sterker maken. In dit ver band wees spr. op de baanbrekende kunst- zijde-industrie. De nieuwe bedrijfstak heeft met de cel wol- of stapelvezelindustrie dit gemeen, dat het aan de bestaande industrie een nieuwe grondstof aanbiedt, die, hetzij voor zich zelf, hetzij gemengd, mogelijkheden opent voor nieuwe fabrikaten en nieuwe werk wijzen. Om dit te bereiken was voor de techniek van de kunstzijde een terugtocht noodza kelijk, n.l. van het vezelstofproduct garen naar de grondstof-vezel. Dankbaar memo reerde spr. in verband hiermede de hulp van de wolindustrie en van een coöperatie ve melkinrichting. Zonder een ordening in de verstrekking der caseïne uit de onder- dermelk zal Nederland niet het beste voor deel kunnen trekken van wat heden be gonnen wordt. Wij rekenen, aldus spr., op een overeenstemming met de Néderland- sche zuivelindustrie ter bevordering van wederzijdse he belangen. De Minister van Economische Zaken noemde het in zijn ope ningsrede een gelukkige samenloop van omstandigheden, dat hij aan stonds na zijn optreden als minis ter getuige mocht zijn van dit ini tiatief van een Nederlandsche on derneming, dat een eerste stap kan beteekenen op een weg, wel ke zoowel uit industrieel als uit agrarisch oogpunt voor ons land greote perspectieven in zich kan bergen. Hier wordt in eigen land de verwer kingsmogelijkheid geopend voor een grond stof, waarover Nederland in ruime mate beschikt, n.L van de ondermelk, welker af zet in de laatste jaren in vele opzichten moeilijkheden heeft opgeleverd. Het indus- trieele aspect van de melkwol-fabricage is niet minder belangrijk. Er zullen zich nieuwe toepassingsmoge lijkheden voordoen, welke ook voor onze textielindustrie een belangrijke stimulans zullen vormen om op den ingeslagen weg voort te gaan. Hier doet zich bovendien de mogelijkheid voor om de grondstofba sis, welke deze industrie in eigen land be zit, te versterken. Spr. verklaarde, dat de regeering sympa thiek stond tegenover de plannen en dat zij niet zal aarzelen om het hare te doen, indien aan deze pogingen van buitenaf hin derpalen in den weg zouden worden ge legd. Nu het zich laat aanzien, dat een product als het onderhavige econo mische vatbaarheid zal vertoonen, was spr. overtuigd, dat deze ont wikkeling zal strekken tot voor deel van den Nederlandschen land bouw evenals van de Nederland sche industrie en dus van het ge il eele volk. Vervolgens werd de minister uitgenoo- digd een bus ondermelk in het daarvoor bestemde reservoir te gieten, waarmede de commercieele fabricage een aanvang nam. De aanwezigen bezichtigden hierna de apparatuur, waarmede de vervaardiging geschiedt en maakten tenslotte een rond gang door het kunstzijdebedrijf. De fabricatie der melkwol. Omtrent de vervaardiging van de melk wol kan het volgende worden medege deeld: De ondermelk wordt in een groot reser voir gebracht en daarin met zuur ver mengd. Hierdoor wordt de in deze onder melk aanwezige caseïne onoplosbaar en kan uit de'melk worden af gefiltreerd. De aldus verkregen caseïne wordt eenige ma len gewasschen en vervolgens in een ver dunde loog opgelost. Hierop volgt een zeer zorgvuldige filtratie, waarna de oplossing, casinose genoemd, gereed is om te worden versponnen. De spin-apparatuur is in wezen dezelfde als die voor de kunstzijdevervaardiging. Het essentieele element daarin is de spin- dop, welke een groot aantal zeer fijne gaat jes heeft, waaruit de casinose gespoten wordt in een zuurbad. De werking, van dit bad is zoodanig, dat de casinose stremt en een draad levert. Deze draad is nog niet gereed en moet in verschillende baden ge wasschen en in stukken van de gewenschte vezéllengte worden gesneden. Zoowel de samenstelling van het spin- bad als de wijze van nabewerking zijn het resultaat van langdurige en zeer uitge breide onderzoekingen. Het procédé lijkt in het algemeen vrij eenvoudig, maar is wat de chemie aangaat buitengewoon moeilijk en zeer veel ingewikkelder dan het nor male kunstzijde-bedrijf. Na de laatste was- sching en droging ontstaat een uiterlijk geheel op schapenwol gelijkende substan tie, welke op de normale wolmachines ver werkt kan worden. Demonstratie van de verkregen producten. In het, fabriekslokaal werd een demon stratie gegeven van het procédé en de ver schillende chemicaliën, terwijl een groote collectie van uit melkwol vervaardigde producten was tentoongesteld. De minis ter sloeg een en ander met groote belang stelling gade. De melkwol is geschikt om zoowel alleen, als gemengd met schapenwol tot allerlei soort weefsels te worden verwerkt. Er was een uitgebreide col lectie modestoffen, zoowel voor dames als heerenkleeding, vervaardigd door de firma van Dooren en Dams' textiel fabrieken te Tilburg aanwezig. Ook voor de vervaardiging van sajets en handwerkgarends zooals deze door de firma's van Schuppen le Veenendaal Clos en Leembruggen te Le i d e n ge maakt worden, is de melkwol uitste kend geschikt. De aanvankelijke moeilijkheden met de verving zijn zoo volledig opgelost, dat de melkwol thans op precies dezelfde wijze kan worden geverfd als natuurwol. Er zijn verschillende soorten fijnere garens gefa briceerd, welke door de firma Willink te Winterswijk tot wollen tricot zijn verwerkt. Als merkwaardigheid werd getoond een heerenpak, gemaakt van melkwol, dat ge durende geruimen tijd was gedragen en er nog als nieuw uitzag, benevens een dames rok, die vervaardigd is uit melkwol van de allereerste fabrikatie methoden en die gedurende zes maanden zeer intensief is gebruikt. Binnen een maand zullen te Leeuwarden vier fabrieken melk tot textiel-caseïne ver werken. De heer Antonio Ferretti, uitvinder van de bereiding van kunstwol uit ondermelk, heeft met enkele andere heeren van de di rectie der Snia Viscosa N.V. Himca '(Hol- landsche Industrieele Maatschappij voor Caseïnebereiding) een bezoek gebracht aan de fabriek van de N.V. Lyempf, Berlikum (Fr.), waar de textiel-caseïne bereid wordt volgens het gatent Ferretti, welke caseïne de grondstof is voor de melkwolfabricage. De heer Ferretti sprak zijn groote voldoe ning uit over het bereikte resultaat; zoowel de aanpassing van het procédé aan Neder landsche toestanden als de kwaliteit van de hier bereide textiel-caseïne worden volko men bevredigend gevonden. Na deze inspectiereis zal nu naar wij ver nemen de bereiding van textiel-caseïne op groote schaal binnen zeer korten tijd tot stand gebracht worden. Reeds binnen een maand zullen alleen reeds te Leeuwarden in vier fabrieken groote hoeveelheden melk tot textiel-caseïne verwerkt worden. In bij na alle provincies zullen binnenkort be langrijke zuivelbedrijven met de fabricage beginnen. DE NIEUWE LEGER-ORGANISATIE. Alleen nog paarden bi) de Uchte troepen. Naar wij vernemen, zal de toekomstige oorlogsorganisatie onzer lichte troepen gaan in de richting van een verdere me chaniseering en motoriseering. In plaats van een Lichte Brigade zal een Lichte Divisie worden opgericht, waarbij paard en geheel zul len ontbreken. Het gros dezer divi sie zal uit wielrijders bestaan, waarschijn lijk twee regimenten a drie bataljons met de noodige hulpwapens. Twee bataljons motorrijders met zijspan, bewapend met zware en lichte mitrailleurs, benevens tankbuksen zullen de zeer snelle mobiele reservé vormen. Hieraan zal waarschijn lijk een gemotoriseerde afdeeling anti- tankgeschut en een bataljon op auto's worden toegevoegd. Het Korps Rijdende Artille rie wordt een geheel gemotori seerd korps. Verder zal deel uitmaken van de Lichte Divisie een regiment pantserwagens van drie eskadrons, terwijl mede wordt overwogen een re giment lichte vecht wagens van omstreeks 60 vechtwagens op te richten. Aan den divisietrein zou een vliegtuig- groep worden toegevoegd. De lichte troepen der divisiegroepen zouden o.m. worden samengesteld uit drie compagnieën wielrijders en een eskadron pantserwagens. Alleen de lichte troepen der divisiën zouden met paarden worden uitgerust en wel bij elk der 8 divisiën een bereden es kadron huzaren. Wat de toekomstige vredesor ganisatie onzer infanterie aan gaat, zal het aantal schoolcom- pagnieën per regiment in elk ge val met één worden vermeerderd. „N. Rott. Crt." De achterstelling van de Christelijke vertegenwoordigers. Het Tweede Kamerlid Woudenberg heeft aan den Minister vai Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: 1. is het den minister bekend, a. dat bij de laatst gehouden verkiezing in het Internationale Arbeidsbureau (I. A, Officieele Crisispublicaties RESTITUTIEREGELING GRAANVOORRADEN. Het ligt in het voornemen, de regeling voor de restitutie op voorraden tarwe en andere granen alsmede sommige derivaten in geval van verlaging van het monopolie- B.) te Génève, de heer Serrarens, verte- I prijsverschil, te vervangen door een r genwoordiger van de Christelijke Nederland sche Arbeiders, niet als plaatsvervand lid van den raad werd herkozen, tengevolge van de bolsjewistisch-Marxistischen tegen stand, b. dat, met medewerking van laatstge noemde groep, wel werd herkozen de heer Kupers, vertegenwoordiger van marxisti sche arbeidersorganisaties? 2. Is de minister niet van oordeel, dat het Christelijk karakter van ons volk, als ook de Christelijke grondslag waarop dit kabinet zegt te zijn geformeerd, het terug trekken van alle Nederlandsche afgevaar digden uit het I. A. B. gebiedt? 3. Mocht de minister met d°ze opvatting niet accoord gaan, is hij dan bereid andere en zoo ja welke maatregelen te ne men, om het aanzien van Nederland als Christelijke natie te verdedigen? HERHALINGSOEFENINGEN VOOR DE GRENSKORPSEN. Voor de lichtingen 19231929. De minister van Defensie heeft bepaald, dat de manschappen der lichtingen 1923 tot 1929, welke behooren tot de zooge- naamde grenskorpsen, in het najaar voor derde herhalingsoefening onder de wape- nen zullen moeten komen. De onderoffi- I eieren zijn opgeroepen tegen 30 Septem- ber, de reserve-officieren tegen 4 October j en de manschappen tegen 7 October. Alle I oproepingen zijn verzonden. Degenen be- i hoerende tot genoemde lichtingen, die geen bericht hebben ontvangen, behoeven dus niet op te komen. Door H.M. de Koningin in gehoor ontvangen H. M. de Koningin heeft Donderdagmid dag te 6.30 uur den Chineeschen minister van Marine, admiraal Chen-Shao-Kwan, ten paleize Huis ten Bosch te 's Gravenhage in gehoor ontvangen. Met den trein van kwart voor acht uur is admiraal Chen-Shao-Kwan Donderdag avond uit Den Haag naar Duitscliland ver trokken. Aan het station werd hij uitgelei de gedaan door de leden van het Chinee- sche gezantschap en door kapitein-luite nant ter zee Termijtelen, die den minister gedurende zijn verblijf in ons land was toegevoegd. WIJZIGING RESTITUTIE GRAANVOORRADEN. Nieuwe regeling in werking op 9 Augustus. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen, de regeling voor de restitutie op voorraden tarwe en andere granen alsmede sommi ge derivaten, in geval van ver laging van het monopolie-prijs verschil, te vervangen door een Terwijl de bestaande regeling uitsluitend voorziet in restitutie bij verlaging der mo nopolieheffing, zal de nieuwe regeling ook voorzien in bijbetaling voor het geval het monopolieprijsverschil verhoogd wordt. Tenende dit te bereiken, is voor de nieuwe regeling de vorm gekozen van een overeenkomst, welke tusschen de Neder landsche Akkerbouw-Centrale eenerzijds en de bij die centrale als georganiseerde aan geslotene anderzijds' wordt aangegaan. De nieuwe regeling zal gelden voor tarwe, waaronder begrepen Vita-tarwe ingeval van wijziging van den prijs der Vita-tarwe, rogge, mais en gerst en voor zoover het betreft tarwe en rogge mede voor het uit die granen hier te lande be reide meel en bloem en voor de bij die be reiding ontstane tarwe- en roggeafvallen. Voor de :n Nederland ingevoerde tarwe bloem zal eveneens zulk een overeenkomst worden ontworpen. De nieuwe regeling zal op 9 Augustus a.s. in werking treden- vóór dien datum moeten dan ook door de georganiseerden, Naar wg van bevoegde zijde vernemen, j dje een overeenkomende centr^wen- heeft de regeering aan het bestuur van het bloembollen-surplusfonds te Haarlem medegedeeld, dat het niet voor afkoop van surplus noodige gedeelte der voor dat doel in eenig jaar geinde gelden telken male aan de kweekers zal kunnen wor den gerestitueerd, met dien dat van het totaal-bedrag der heffingen, elk jaar 2 pet. zal worden aangewend tot ?™',fïLen fenzelfden datum worden RESTITUTIE VAN HEFFINGEN AAN KWEEKERS DOOR HET BLOEMBOLLEN SURPLUSFONDS. schen af te sluiten, aanvragen daartoe bij de centrale worden ingediend. De centrale kan deze overeenkomsten slechts aangaan met die georganiseerden, i die doac. den Minister van Landbouw en j Visscherij a.i. bij beschikking worden aan- erstande 1 ëewezen- I De thans bestaande restitutiebeschikkin- BINNENLAND ONTVANGST VAN DEPUTATIE TEN PALEIZE SOESTDIJK. Aanbieding van brood en zout. Gistermiddag zijn door Prinses Juliana en Prins Bernhard op het paleis Soestdijk een aantal deputaties ontvangen tot het aan bieden van huwelijksgeschenken, waarvoor in de maand December j.L, tijdens de hu welijksfeesten, de gelegenheid heeft ont broken. Achtereenvolgens werden de de putaties ontvangen. Ten slotte kwam des namiddags om 5.30 uur een deputatie van de Russische ge meente, te 's-Gravenhage, op audiëntie, bestaande uit de heeren Paul Poustochkine, oud-chargé d'affaires der voormalige Rus sische legatie, te 's-Gravenhage, Vader Dionisios en de heer Kaianoff, voor het aanbieden van een verguld zilveren zout vat van het jaar 1797, toebehoord hebbende aan Paul I van Rusland en Koningin Anna Paulowna, met het daarbij behoorende tra- ditioneele „brood en zout". Terwijl de bestaande regeling uitslui- tijd voorziet in restitutie bij verlaging der monopolieheffing, zal de nieuwe regeling ook voorzien in bijbetaling voor het ge val het monopolieprijsverschil verhoogd wordt. Teneinde dit te bereiken, is voor de nieuwe regeling de vorm gekozen van een overeenkomst, welke tusschen de Neder landsche Akkerbouw-Centrale eenerzijds en de bij die centrale als georganiseerde aangeslotene anderzijds wordt aangegaan. De nieuwe regeling zal gelden voor tarwe waaronder begrepen Vita-tarwe ingeval van wijziging van den prijs der Vita-tarwe rogge, mais en gerst en voor zoover het betreft tarwe en rogge, mede voor het uit die granen hier te lan de bereide meel en bloem en voor de bij die bereiding ontstane tarwe- en rogge afvallen. Voor de in Nederland ingevoerde tar webloem zal eveneens zulk een overeen komst worden ontworpen. De nieuwe regeling zal op 9 Augustus a.s. in werking treden. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIE MELK. Nederlandsche Zuivelcentrale, 11 tot en met 17 Juli 1937 consumptiemelk regeerings contract, taxegedeelte 6.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Overmelk regeerings- minimumprijs 4.90 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. geleidelijke vorming van een reserve in genoemd fonds, tenzij bijzondere omstan digheden een ander percentage wettigen. PROTEST VAN BRANDSTOFFEN- HANDELAREN. Tegen de handelwijze der kolen-conventie. De Bond van Ned. Handelaren in Brand stoffen besloot een audiëntie aan te vra gen bij den Minister van Economische Za ken en de volgende motie ter kennis te brengen van regeering en pers. De Bond van Ned. Handelaren in Brand stoffen enz., met groote verontwaardiging kennis ge nomen hebbende van de handelwijze, wel ke het machtige lichaam der kolenconven- tie in de afgeloopen maanden gemeend heeft zich mogen veroorloven tegenover den handel in brandstoffen en zijn organi satie, blijkens het weer intrekken van voor- stellen, nadat deze door de organisatie wa ren aanvaard en eveneens blijkens het niet nakomen van gedane toezeggingen, uit den gang van zaken begrijpende, dat ingetrokken, met uitzondering voorzoover betreft rijst De georganiseerden zijn vrij om niet toe te treden tot deze nieuwe regeling, met dien verstande, dat voor belanghebbenden, die vóór 9 Augustus geen aanvrage tot het sluiten van een overeenkomst bij de cen trale hebben ingediend, toetreding na dien datum niet meer mogelijk zal zijn. Na opzegging der overeenkomst door den georganiseerde zal eveneens nieuwe toetre ding niet meer mogelijk zijn. R.-K. CENTRALE BURGERLIJK OVERHEIDSPERSONEEL. Onder leiding van haar voorzitter, dr. Sweens, hield te Den Bosch de R. K. cen trale van burgerlijk overheidspersoneel haar jaarvergadering, welke wordt ge vormd door de gezamenlijke hoofdbestu ren van de bij de centrale aangesloten orga nisaties. Na goedkeuring van de verslagen van secretaris en penningmeester, was de ver gadering vooral gewijd aan de behandeling van het rapport van een uit het bestuur de kolenconventie aan bestelvereenigingen j der centrale gevormde studie-commissie „zonder bedrijf' thans dezelfde handels- voorwaarden en -rechten verleent als aan handelaren en de volwaardige coöperaties en dit terwijl deze bestelvereenigingen als zuivere gelegenheidsdistribuanten met geen vinger de lasten aanraken, welke aan de normale bedrijfsuitoefening verbonden zijn, protesteert ten scherpste tegen de hou ding, welke de kolenconventie tegenover den middenstand gewettigd schijnt te ach ten. UIT DEN VRIJHEIDSBOND Aftreden Hoofdbestuur? Naar wij vernemen heerscht er op het •^ogenblik in de Liberale Staatspartij b;: zeer velen ernstige ontevredenheid tegen de leiding in verband met den afloop der verkiezingen, en is die reeds in allerlei vorm tot uiting gekomen. Op verschillende plaatsen is de overtui ging ontstaan, dat ingrijpende maatregelen inzake leiding" en program volstrekt nood zakelijk zijn. Gisteravond is het bestuur van één der grootste afdeelingen in den Bond bijeen geweest om over stappen, die gedaan die nen te worden, overleg te plegen. Op deze bijeenkomst, die ook door afgevaardigden uit andere plaatsen werd bijgewoond, is bijzondere aandacht gewijd aan voorzit terschap, secretariaat, program en propa- ganda-organen van den Bond. Van gezaghebbende en bij de leiding be trokken zijde in den Bond, deelt men ons mede, dat het Hoofdbestuur hoogstwaar schijnlijk binnenkort collectief zijn zetels ter beschikking van de algemeene verga dering zal stellen. Dat er in de centrale leiding zeer belangrijke veranderingen zul len komen, achtte onze zegsman volstrekt zeker. Het hoofdbestuur is na de verkiezingen bijeen geweest; toen was een zeer uitvoe rige nota van een bestuurslid, tevens tot voor kort lid der Tweede Kamer, ingeko- r.en, waarin veranderingen, die volgens ter zake het vraagstuk „prijsstijging en sa larissen". De vergadering was van oordeel dat er aanleiding is de salarisverbetering concreet aan de orde te stellen. Bij de regeering zal met kracht worden aangedrongen de kor ting a 5 pet., welke op het rijkspersoneel met ingang van 1 Januari 1936 werd toe gepast, met ingang van 1 Januari 1938 on gedaan te maken. Ook de positie van het personeel in dienst der lagere bestuursorganen zal de bijzondere aandacht hebben, evenals de maatregelen, die het centraal gezag ten aanzien van genoemd personeel, o.a. door uitvaardiging van verschillende circulaires, getroffen heeft. Aan het einde der vergadering deelde de voorzitter mede, dat hij, als gevolg van zijn aanwijzing tot lid der Tweede Kamer, bedankt als voorzitter van de R.-K. Cen trale. Uit de vergadering werd hem dank ge bracht voor hetgeen hij in deze laatste functie heeft verricht. R. K. Loodgieterspatroons. In te Nijmegen gehouden vergadering van den Ned. R. K. Bond van Loodgieters- Fitterspatroons en Verwarmingsinstalla teurs werden in het bestuur gekozen de heeren M. Poels uit Heerlen en J. L. M. Rijbroek uit Haarlem. De beide aftredende bestuursleden, die niet herkiesbaar waren, de heeren L. G. Bergman en D. HaasJongen werden ge huldigd. De heer L. G. Bergman, de nestor in de vakbeweging, werd tot eere-lid benoemd. Definitief werd besloten tot oprichting van een overlij densfonds, dat ten doel heeft, na overlijden van een der leden, aan diens nagelaten betrekkingen een uitkee- ring te geven. Alle leden van den bond en hun echtgenooten kunnen hiervan lid wor den. Algemeene sympathie vond een voorstel der afdeeling Arnhem om meer actie te hem noodzakelijk waren, in de leiding, in voeren, ten einde bij de grossiers gedaan het program en in de propaganda, werden te krijgen, dat geen loodgietersartikelen uiteengezet. meer geleverd worden aan niet-vaklieden „Avondpost", en beunhazen. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 0.73 per K.G. Geen centraal militair hospitaal. Gelijk bekend waren reeds jaren plan nen in overweging om te Utrecht over te gaan tot den bouw van een centraal mili tair hospitaal voor het geheele leger hier te lande. Thans ls besloten, dat deze plannen geen voortgang zullen hebben. ALLÉÉM DEZE VLUCHTHEUVELS vluchtheuvels met groen lichtgevende verkeers- zuilen mogen door motor- rijtuigbestuurders links of rechts worden voorbijgere- m den; alle andere altijd ter Mjl rechterzijde. (De overige 5 weggebruikers moeten er steeds rechts langs.) J ■groen I IHKSOFRELHTS PASSCEREH ASP)

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10