u BIOSCOPEN DINSDAG 6 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 LETTEREN EN KUNST Het Schild. Apologetisch Maand schrift. Uitg. der A. V. Petrus Canisius. Het Schild vangt deze maand aan met een nieuwen iaargang. Bij deze gelegenheid schreef de hoofdredacteur prof. J. P. Ver haar. die het tijdschrift met zooveel be kwaamheid en met zooveel succes leidt, in de eerste aflevering van het nieuwe jaar een korte nabeschouwing over het jaar, dat achter den rug is. „De wereldtoestand schijnt economisch eenigszins te verbeteren, schrijft prof Ver haar. Maar onder sociaal, staatkundig en religieus opzicht is de verwarring, vooral in Europa, eer verslechterd dan verbeterd. De staatkundige chaos in vele landen gaan wij stilzwijgend voorbij. Maar het Christen dom is ten prooi.aan een crisis, waarvan de geweldige beteeken is ons moeilijk kan ontgaan. De felle strijd tusschen Christen dom en Heidendom, tusschen Godsgeloof en Godloochening gaat overheerschen. In Rusland tracht men elk spoor van Godsge loof uit te roeien. In Spanje worden kerken en kloosters in brand gestoken en honder den priesters en religieusen dood gemarteld. In Mexico blijft de toestand der Kerk cri- tiek: de geloovigen werden van hun Gods huizen beroofd. In sommige Balkanstaten is de vervolging tegen de Katholieke Kerk ingezet. In Duitschland wordt het Christen dom op satanische wijze ondermijnd, onder leiding van een groep apostaten: zelfs het Concordaat dat tot nu toe in het inter nationale recht gold als een plechtig ge sloten verdrag is door de nationaal- socialistische machthebbers schandelijk overtreden: in het nationaal-socialistische „Derde Rijk" is het gegeven woord niet meer heilig. Het nieuw-heidendom tiert er welig; Paus, bisschoppen en priesters wor den openlijk beschimpt in de nationaal- socialistische pers; de christenen worden beroofd van hun kinderen en het bestaan wordt hun praktisch onmogelijk gemaakt. De machten der hel zijn losgebroken, om eiken vorm van Godsgeloof en Christendom in de toekomst te vernietigen. Ook in ons land trachten die machten invloed te krij gen en de christelijke mentaliteit te ver giftigen. Goddank echter is er in ons vaderland een •herleving te constateeren onder de christe nen. Men is zich bewust gaan worden van de dreigende gevaren, die ook onze grenzen overschreden. Een beweging als de Oxford-Groep is een verblijdende manifestatie van een herlevend Christendom onder vele indifferente anders denkenden. Onze Katholieke Actie „Voor God" heeft onder de Katholieken een geweldig enthou siasme losgeslagen en den strijd aangebon den met het nieuw-heidendom van commu nisme en andere heidensche bewegingen, die het atheïsme bevorderen. Een zéér verblijdende gebeurtenis was het, dat de Katholieken op alle gebied, ook op staatkundig gebied, onder voorlichting van hun bisschoppen, hun. indrukwekkende eenheid hebben gehandhaafd en zelfs ver beterd. De Katholieken in Nederland heb ben begrepen, dat het algemeen belang der Kerk in deze dagen eischt, onverbrekelijk één te zijn en in gesloten gelederen te staan achter him apostolische herders. Niet minder verblijdend is, speciaal voor ons, dat ons apologisch tijdschrift blijft staan in het midden der belangstelling, zoo wel van Katholieken als van niet-Katholie- ken. Dat er ook nu nog ongeveer 10.000 abonné's zijn, die „Het Schild" niet willen missen, om hun in deze verwarrende tijden voorlichting te geven, is een reden tot groo- te blijdschap en innige dankbaarheid jegen den Algoede, die ons werk op zoo'n zichtba re wijze blijft zgenen." Prof. dr. N. Greitemann van Warmond zet in een interessant artikel het fabeltje recht, dat in de Middeleeuwen de Bijbel aan den ketting lag. In letterlijken zin genomen was dat inderdaad juist, want de in die tijden kostbare bijbelboeken lagen aan een ketting om ze te bewaren tegen diefstal. Maar daar uit blijkt ook, dat de Bijbel in figuurlijken zin niet aan den ketting lag, want men stel de er prijs op, dat de H. Boeken gelezen werden ook door hen, die zich de luxe van zoo'n boek niet konden permitteeren. Daar om werd het Boek der boeken ter lezing neergelegd, opdat ieder die wilde er kennis van kon nemen. Een polemiekje met de „Avondpost" was voor dr. L. Bender O.P. aanleiding tot een artikel in het Schild over de Geestelijke Vrijheid, waaraan nog een vervolg zal wor den vastgeknoopt. Voorts publiceert Sophie Boas een medi tatie over het onderwerp „Naar God of van God." en ar. Bruna een beschouwing over „Levend Brood." Als slot van de redactio- meele artikelenserie een voortzetting van de argumentatie van Jan Taal over het pri maatschap an St. Petrus, ditmaal naar aan leiding van het Pinksterverhaal. Onder de rubriek „Op den Uitkijk" tref fen wij o.a een overzicht aan van de surro gaten, welke tegenwoordig in de Protestant- sche kerken opgeld doen, voor verloren gane (Katholieke) waarden, welker verlies het Protestantisme zich bewust wordt. Tenslotte de Vragenrubriek, Boekbespre king en Correspondentie. alleen deze vluchtheuvels Alleen vluchtheuvels met groen lichtgevende verkeers- zuilen mogen door motor- 'qroen rijtuigbestuurders links of rechts worden voorbijgere den; alle andere altijd ter rechterzijde. (De overige 'aroetl weggebruikers moeten er |y steeds rechts langs.) |,im<5 OF RECHTS Een slechte gelaatskleur? Purol g69ft een gezonde huid. 4457 KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor den Leidschen kantonrechter Mr. F. Ligtenberg werden gisteren een groot aantal ernstige verkeersovertredingen be recht. J. P. te Leiden, die verstek liet gaan, heeft als bestuurder van een auto geen voorrang verleend aan verkeer van rechts op het kruispunt H. GeestwegWilhelmi- nastraat te Noordwijk, waardoor een ern stige aanrijding was ontstaan. Eisch 15 subs. 8 dagen. Uitspraak 20 subs. 8 dagen. E. de G. te Leiden moest verschijnen voor een dergelijke overtreding. Ook hij had geen voorrang verleend aan verkeer van rechts en wel op het kruispunt Haar lemmerstraatPrins essekade te Leiden. Het gevolg was een botsing geweest. Eisch 15 subs. 8 dagen. Uitspraak conform. H. van O. te Leiden, heeft op hoogst roekelooze wijze met een auto gereden, door met een snelheid van 50 km. den bocht KaiserstraatRapenburg te Leiden te ne men, met het gevolg, dat hij eerst het hek hoek Rapenburg omver reed en geheel vernielde en vervolgens met zijn auto in het Rapenburg terecht was gekomen. Ver dachte, die een taxi bestuurde, beweerde, dat de taxi's altijd 50 km. rijden, hetgeen oogluikend wordt toegestaan. Na verschil lende getuigen gehoord te hebben achtte de ambtenaar het bewijs geleverd en noem de de manier van rijden van verdachte hoogst onverantwoordelijk. De inzittende passagiers hebben door zijn manier van rijden in levensgevaar verkeerd. Eisch 25 subs. 10 dagen. Uitspraak 20 subs. 8 dagen. M. v. d. V., aannemer te Leiderdorp heeft het verkeer te Voorschoten op erge ij ze 'in gevaar gebracht door als bestuur der van een auto, terwijl er tegenliggend verkeer aankwam, te trachten de tram, welke juist passagiers uit liet stappen, links te passeeren. Het geyolg van deze ondoordachte manier van rijden was een ernstige botsing met een tegenligger ge weest. De ambtenaar wees erop, dat het ongeval geheel aan verdachte is te wijten. Hij had even moeten wachten en had de tram links noch rechts mogen passeeren. Eisch 20 subs. 8 dagen. Uitspraak con form. L. J. den B. te Alkemade is in deze gemeente onvoorzichtig den weg over stoken, zonder daarvan door het uitsteken van een richting-a an wijzer of een ander teeken te geven, kennis te geven aan de andere automobilisten. Bovendien had hij geen spiegel aan zijn auto om te zien of er achter hem ander verkeer aankwam. Groo- te schade was ontstaan door deze onvoor zichtige manier van rijden. De aangerede- ne diende een schadevordering in van 49.36, terwijl ook de PTT een schade had geleden van 44.De schade, die ver dachte zelf aan zijn auto had was ook niet gering geweest. Eisch voor het den weg oversteken zon der richting aan te geven 15.subs. 8 dagen en voor het rijden zonder spiegel 2.50 subs. 2 dagen. Uitspraak conform met niet-toewijzing van de schadevorde ring daar deze deel uitmaakte van een bedrag boven de f 50. Mej. B. van S. te Oegstgeest was daar ter plaatse met een auto achteruit een garage uit komen rijden zonder zich eerst behoorlijk te overtuigen of de weg wel veiling was. Dit was niet het geval geweest daar er juist een andere auto naderde, die geen gelegenheid had meer te stoppen of uit te wijken en daarom door de auto van de verdachte werd aangereden. De toege brachte schade aan de door verdachte aan gereden auto bedroeg 18.welk bedrag dadelijk was verrekend. Dit in aanmerking nemende eischte het O. M. een boete van 5.subs. 3 dagen. Uitspraak conform. D. K. te K a t w ij k heeft op den Wasse- naarschen Weg te Katwijk des avonds met een auto gereden en heeft toen er een te genligger aankwam in het geheel niet ge dimd. Het gevolg was natuurlijk geweest, dat deze tegenligger verblind was gewor den en niet meer kon zien, waar hij reed. De bestuurder van deze auto was dan ook eerst tegen een paal opgereden, vervol gens in een put terecht gekomen, om ten slotte in de langs den weg loopende sloot tot stilstand te komen. Een groot aantal getuigen werd in deze zaak gehoord, waarbij vast kwam te staan, dat het ongeval zich niet op het rechte einde had afgespeeld maar juist in een bocht ter plaatse. Daarmede rekening hou dende eischte de ambtenaar maar een boete van 5.subs. 3 dagen. De kantonrechter zal de zaak nog eens overwegen en over 8 dagen vonnis wijzen. E. H. A. te L e i d e n en H. P. te Haar lem, waren te zamen auto gaan rijden op de Nieuwe Rijksweg te Sassenheim. A. mocht de auto besturen maar P. was de eigenaar ervan. Dit is van belang, omdat bij aanhouding voor controle bleek, dat de remmen absoluut niet in orde waren. Na dat eerst nag een deskundige was gehoord eischte de ambtenaar tegen verdachte A., degene die de auto op dat moment bestuur de, een boete van 3 subs. 2 dagen en te gen den eigenaar van de auto P., die met de auto had laten rijden een boete van 20 subs. 10 dagen. De kantonrechter, dadelijk uitspraak doende veroordeelde A. tot een boete van 5 subs. 2 dagen en P. tot een geldboete van 10 subs. 4 dagen. J. V. P., chauffeur te Leiden, heeft als bestuurder van een taxi geen voorrang verleend aan verkeer van rechts op het kruispunt Plantsoen-Kraaierstraat te Lei den waardoor een aanrijding was ontstaan. Eisch 15 subs. 8 dagen. Nadat verdachte had verklaard, dat hij inmiddels zijn betrekking was kwijt ge raakt verminderde de kantonrechter de boete tot 10 subs. 4 dagen. A. Z., te L e i d e n. heeft als bestuurder van een auto het verkeer in gevaar ge bracht te Noordwijk door te trachten een hem rijdenden wielrijder in te halen en te passeeren juist toen er uit tegen overgestelde richting een andere auto was genaderd, die op dat moment juist een bak fiets, welke langs den weg geparkeerd stond, passeerde. Het gevolg was geweest, dat verdachte den voor hem rijdenden wielrijder had aangereden en diens rijwiel beschadigd had, zoodat er niets van heel was gebleven. Na getuigenverhoor was de eisch 20 subs. 10 dagen. Uitspraak 15 subs. 5 dagen G. W. Z., te A1 k e m a d e, was ten laste gelegd, dat hij op de Steenstraat te Leiden mét zijn auto onverwachts naar links was uitgeweken juist toen er uit tegenoverge stelde richting een wielrijder naderde. De wielrijder was het kind van de rekening geworden en zijn rijwiel was beschadigd voor een bedrag van 3.35, welke schade hij graag van den verdachte terug wilde ontvangen. Verdachte verdedigde zich door te zeg gen, dat hij plotseling voor de bakfiets moest -uitwijken, daar deze ook naar links uithaalde. Na getuigenverhoor was de eisch 12 subs. 6 dagen. Uitspraak f 10 subs. 4 dagen en toewijzing van de civiele vordering van 3.35. KANTONGERECHTE TE ALPHEN a. d. RUN. Door het kantongerecht te Alphen a. d. Rijn werden de navolgende verstekvonnis- sen gewezen, wegens overtreding van mo tor- en rij wiel wet: J. A. H. te Boskoop f 2.50 subs. 1 wk. tuchtschoolstr.; J. C. v. d. K. te Hazerswoude fl.50 subs. 1 wk. ts.; A. H. S. te Zoeterwoude f 20 subs. 10 dg., met toew. civ. vordering ad f 12.50 toegewezen aan Th. H. te Alphen a. d. Rijn; W. J. V. te Eist f 5 subs. 5 dg.; J. C. v. O. te Utrecht id.; T. C. v. D. f40 subs. 20 dg., met toew. civ. vordering ad f 1, toegewezen aan J. L. v. d. M. te de Bilt; M. L. f3 subs. 3 dg.; P. J. O. 2 x f2.50 subé 2 dg.; J. B. f2.50 subs. 2 dg.; A. de G. te Haarlemmermeer f 2.50 subs. 2 dg.; K. D. R. f 2.50 subs. 2 dg.; A. W. te Boskoop f2.50 subs. 2 dg.; A. de G. te Haarlemmermeer f2.50 subs. 2 dg.; H. v. H. te Gouda f2.50 subs. 2 dg.; A. P. L. H. te 's-Gravenhage f3.50 subs. 3 dg., G. C. de B. te Ter Aar f3.50 subs. 3 dg.; G. B. f 2 subs. 2 dg.; J. van 't H. te Bode graven f2 subs. 2 dg.; Overtreding der ar beidswet J. M. v. E. f 5 subs. 5 dg.; Overtr. Vleeschkeuringswet H. v. L. f30 subs. 15 dg.; Overtreding algemeene politieverorde- nin gder gemeente Ter Aar J. C. L. te Ter Aar f 2 subs. 2 dg.; J. v. W. f 2 subs. 2 Verkeersverordening der gemeente Alphen a. d. Rijn fl subs. 1 dg.; Overtr. art. 453 wetb. v. strafrecht R. H. zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande f 4 subs. 4 dg. DE KOSTER WAS BANG VOOR DE BOEREN. En daarom wil hij niet op de vragen van den president antwoorden. Op verzoek van den procureur-generaal te Den Bosch, is gistermiddag ..e gewezen koster van de kerk te Esbeek in gijzeling gesteld. Het verzoek, dat nogal eenige op schudding in de zittingszaal van het Bos sche hof veroorzaakte, werd gedaan, om dat de koster op alle vragen, die hem door den rustigen president werden gedaan, wei gerde te antwoorden. Het begin van de zitting eed een dus danige wending niet verwachten. Twee landbouwers uit Hilvarenbeek waren in hooger beroep gekomen van een vonnis van de Bredasche rechtbank, waarbij zij waren veroordeeld tot resp. 25 en 15 gulden boete wegens huisvredebreuk. De boeren waren op een Zondag door marechausssées uit de kerk gezet. Zij hadden geen gevolg gege ven aan het verzoek van den pastoor om niet achter in de kerk te blijven staan. De pastoor had dat reeds eens gezegd, doch de boeren waren koppig en weigerden aan •het verzoek van den geestelijke gevolg te geven. Toen de pastoor merkte, dat zij weigerden, kwam de koster naar de boe ren toe om hun te verzoeken de kerk te verlaten. Toen de landbouwers ook toen weigerden, werd de marechaussée verzocht de lastige mannen uit de kerk te verwijde ren. De koster, die gistermiddag als getuige door het Hof gehoord werd, weigerde plot seling alle vragen, die hem door den pre sident werden gesteld, te beantwoorden. Uit alles bleek, dat de man bang was voor de twee verdachten. De koster is destijds getrouwd en reeds tijdens zijn huwelijk werd het hem door de boeren zoo lastig gemaakt, dat hij de bescherming van de politie moest vragen. Hij weigerde ook aan den procureur-generaal pertinent ieder antwoord. Hij werd zelfs brutaal en zei te gen den president: „Schei maar uit met vragen, ik zeg toch niets." Ten slotte kwam er aan diens geduld ook een einde, waarna op verzoek van mr. ba ron Speyart van Woerden de koster in gij zeling werd gesteld. „Tel." SASSENHEIM. Father Ruth Blom, van de Congregatie van Mill Hill, die Zon dag 18 Juli zijn eerste plechtige H. Mis opdraagt in de St. Pancraskerk. DE „HEKS VAN MERKELBEEEK" TOT 15 JAAR VEROORDEELD. Zij zal in hooger beroep gaan. Uitspraak doende in hooger beroep heeft het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch giste ren de 64-jarige huishoudster Maria Clara van Helden te Merkelbeek veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest wegens doodslag tweemaal ge pleegd. De rechtbank te Maastricht had haar een gelijke straf opgelegd en de advocaat-ge neraal had bevestiging van het vonnis ge- eischt. Verdachte was ten laste gelegd, dat zij haar patroon, den 71-jarigen M. A. Buy- sers met een Engelschen sleutel den sche del heeft ingeslagen, en dat zij de schoon zuster van haar patroon, mej. M. Senders van het leven heeft beroofd door haar mee een scheermes in de hals te steken. Toen de uitspraak was meegedeeld zei de „heks van Merkelbeek": „ik heb niets gezien, ik heb niets gedaan". De president deelde mede, dat verdachte 14 dagen tijd heeft om in cassatie te gaan. „Dat zal ik doen", kondigde de vrouw aan. HAAGSCHE „KRUIDKUNDIGE" VAN RECHTSVERVOLGING ONTSLAGEN. In hooger beroep werd de vorige week voor de Haagsche rechtbank een strafzaak behandeld tegen den 46-jarigen chemicus J. F. v. d. P. te 's-Gravenhage. Wegens het onbevoegd uitoefenen van de genees kunst veroordeelde deHaagsche kanton rechter dezen man onlangs tot een maand hechtenis, daarbij rekening houdend met het feit, dat de verdachte reeds eer voor iets dergelijks werd veroordeeld. In hooger beroep eischte de officier van justitie de vorige week dezelfde straf. In herinnering wordt gebracht, dat de „patiënten", welke de verdachte in zijn woning ontving, eerst moesten mededee- len aan welke kwaal of ziekte zij leden. De verdachte verstrekte dan tegen beta ling van 5.geneesmiddelen, waarbij een gebruiksaanwijzing. Alvorens deze geneesmiddelen werden afgegeven, moes ten de patiënten een papier onderteeke nen, waarop stond vermeld, dat de prepa raten niet werden voorgeschreven, noch dat diagnose werd gesteld, maar dat de geneesmiddelen, die voor het meerendeel uit kruiden bestonden, uitsluitend op be stelling werden geleverd. De rechtbank, heden vonnis wijzend, .achtte de feiten bewezen. Zij was echter van oordeel, dat deze niet strafbaar zijn, omdat het verstrekken van geneesmidde len niet beschouwd kan worden als uit oefenen van de geneeskunst. De recht bank ontsloeg den verdachte daarom van alle rechtsvervolging. KERKDIENSTEN IN DE OPENLUCHT. Bisschoppen komen H. Mis opdragen. Er begint thans volop leven te komen op Vogelenzang, een prachtige natuurreser vaat waar straks de Jamboree, het interna tionale feest van de broederschap der Pad vinders en Verkenners zal worden gehou den. Er gaat nu geen dag voorbij of er wor den opmetingen gedaan en aanwijzingen gegeven voor den opbouw van het romanti sche wereldkamp dat meer dan 25000 jonge kerels uit alle werelddeelen zal opnemen. Zondag j.l. hebben bereids de Voortrek kers hun kamp in Vogelenzang betrokken, en er. hun eerste V.T. maaltijd genuttigd. De Voortrekkers verrichten belangrijk voorbe- reidingswerk zoowel vóór als tijdens de Jamboree. De Padvinders en Verkenners verrichten gemeenschappelijk en in broederlijk over leg het algemeen kampwerk, doch daar naast heeft de leiding der Katholieke Ver kenners nog een aparte taak: de godsdien stige verzorging. In het hart van het kamp zal vol gens ontwerp van den Utrechtschen architect Willem Maas het hoofdal taar verrijzen. De ontwerper heeft het altaar zooveel mogelijk bij de omgeving doen aansluiten. Het al taar wordt o.m. gevormd door vier groote kolommen met een zacht glooiende overkoepeling en een cir- kelvormigen glazen achterwand, zoodat de boomen-groepen op den achtergrond zichtbaar blijven. De frontbreedte bedraagt ongeveer 15 M. en de hoogte 10 M. In de naaste omgeving van het hoofdaltaar zal een Mariakapel ver rijzen. Het spreekt wel vanzelf, dat er ook nog talrijke kamp-altaren zullen worden gebouwd. De Pauselijke Internuntius, Mgr. G i o b- b e, zal op l Augustus aan het hoofdaltaar een Pontificale H. Mis opdragen, die aan de Jamboree cp eigen wijze geestelijken luis ter zal bijzetten. Op 4 Augustus zal Mgr. J. P. Huibers in de St. Bavokathedraal te Haarlem een plechtige Christus Koninghulde leiden. Voorts zal Mgr. Huibers op den eersten Vrijdag der maand, d.i. 6 Augustus, een stil le H. Mis opdragen, waaronder algemeene H. Communie voor alle Katholieke Verken ners op de' Jamboree. Mgr. dr. Lemmens Bisschop van Roer mond, heeft bereids medegedeeld, dat hij op een nog nader te bepalen dag op de Jambo ree een H. Mis zal opdragen bij het Lim- burgsche contingent. OUD-PADVINDERS NAAR DE JAMBOREE. Ter gelegenheid van de jamboree zal op 1 Augustus een groote bijeenkomst van alle oud-padvinders uit Nederland worden gehouden op het jamboree-terrein, waar zij zullen worden ontvangen door den chief scout, Lord Baden Powell. Met de voorbereiding van deze bijeen komst zijn de assistent-districts-commis- sarissen voor oud-padvinders belast. De spoorwegen hebben medewerking toegezegd door het beschikbaar stellen van speciale goedkoope retours. 3 auto's haast -elkaat! Indien een auto bezig Is een voor hem rijdende andere auto In te halen mag men dit voertuigen- paar niet voorbijrijden, dus: nooit drie auto's naast elkaar. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: De Geheimzinnige Reisgenoote. (Mo- na Barrie Gilbert Roland). De Veroveraar der Pampas (Warner Baxter Kelli Gal- lian). Sensatie Sensatie Dag. 8—11, Zondags bovendien 47 uur, Matinee Zaterd. en Woensd. 2.30 uur. Volwassenen Lido: Luxor: Gevangene 317 (Lui- se Ulrich) De Duivelspop (Lio nel Burrimore) Zestien jaar (Lil Dagover). Onstuimig bloed (Franz Schleger Lydia Trude Benar) Speelfilm Sensatie Dramatisch Sensatie Dag. 8._511.15 uur, Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Dag. 811 uur, Zon dags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd. en Dond., 2 uur. Afgekeurd Volwassenen Trianon: Het Dolle Pension (Paul Hörbiger Hans Moser). Gevaar in den Tun nel (Sally O'Neill Victor Joey). Komisch Sensatie Dag. 811 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Volwassenen

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8