DINSDAG 6 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BIvAD - PAG. 7 LUCHTVAART Weldra luchtverbinding Indië-Australië? ONDERHANDELINGEN VERLOOPEN VLOT. De heer H. Nieuwenhuis is optimistisch. De heer H. Nieuwenhuis, vertegenwoor diger van de K. N. L. M. in Nederlandsch- Indië, die in April van dit jaar plotseling zijn hier te lande doorgebracht verlof moest onderbreken om tegenwoordig te zijn bij de besprekingen over de luchtver binding IndiëAustralië, is gisteren met de „Nandoe" van de K. L. M. hier te lande teruggekeerd, vol optimisme over het wel slagen der nog in gang zijnde onderhande lingen. „Ik zie niet, dat zich moeilijkheden zul len voordoen bij de onderhandelingen, die thans nog in vollen gang zijn", zoo liet hij zich uit. „Nu de tegenwoordige regeering zich in principe bereid heeft verklaard ver gunning te geven voor een luchtverbinding IndiëAustralië, worden de verdere on derhandelingen tussohen de beide regee ringen direct gevoerd, waarbij de Neder- landsche consul te Sydney, die ons land vertegenwoordigt en de Verkeersminister voor Australië optreden. Of de besprekin gen tusschen de officieele instanties ge voerd, spoedig resultaat zullen hebben, is niet te voorspellen. De diplomatieke weg is nu eenmaal lang en moeilijk. Maar toch zijn er verschillende gunstige voorteeke nen, die de verwachtingen op een voor Ne derland gunstig gevolg alleszins wettigen. De stemming is goed en ik heb niet den indruk, dat men de zaak op de lange baan wil schuiven. Daarbij is men in Australië ons Hollan ders zeer goed gezind. Dat is mij op de reis, die ik langs de verschillende luchtroutes maakte, wel duidelijk gebleken. De extra- vluchten naar Australië door de K. N. I. L. M. ondernomen, hebben voorts een uit stekenden indruk gemaakt. Een gunstige factor is verder het feit, dat men thans in Australië het belang van een goede lucht verbinding begint in te zieh. Jarenlang heeft men in dit land eigen lijk op zichzelf geleefd. Maar nu de lucht vaart in het spel komt, is het uit met de isolatie en kan men niet meer zoo afgeslo ten leven. De noodzaak ons of een einder land toe te laten, wordt thans wel gevoeld. En men heeft zich terdege gerealiseerd, dat wanneer een buurland verlof krijgt op Australië te vliegen, Holland zulks niet ge weigerd kan worden. De Proefvluchten geslaagd. OVER DE OCEAAN. DE „CALEDONIA" EN DE „CLIPPER" 3. NAAR EEN GEREGELDEN DIENST. Het was gisteren een belangrijke dag voor het Transatlantische luchtverkeer. Giste ren is n.l. van beide kanten van den Oceaan een proefvlucht gehouden voor 'den gere- gelden dienst dien men eerstdaags hoopt te openen. De proefvluchten geschieden met twee groote vliegbooten, van Amerikaanschen kant met een van de bekende „clippers", van Engelschen kant met de „Caledonia", een vliegboot van de Imperial Airways, welke speciaal voor dit doel gebouwd is. De Amerikaansche vliegboot „Clipper" 3 is gisteravond 22.10 uur Britsche tijd van Botwoods naar Ierland vertrokken. De vliegboot voert meer dan 10.000 liter brand- stor mee. De „Caledonia" had aanvankelijk pech. Nadat zij eerst vertrokken was, moest zij naar haar basis terugkeeren. Om 19.57 uur echter startte zij opnieuw en nu definitief van de monding van de Carmon in Ierland. Wanneer aller normaal verloopt, moet de „Caledonia" hedenmorgen om 11 uur op New Foundland zijn aangekomen. De „Clipper" wordt hedenochtend even eens te Toynes in Ierland verwacht. Vliegtuigen ontmoeten elkaar. Volgens mededeeling van de Pan-Ame rican Airways heeft de „Clipper" gister avond om 11 uur (GMT) geseind, dat se dert het vertrek van New Foundland 570 K.M. waren afgelegd, en dat het weer en de wind gunstig waren. Om half twee (GMT) had de vliegboot 1050 K.M. afgelegd en vloog zij op een hoogte van 3.350 K.M., waar zij van den gunstigen wind profiteert. Naar uit Foynes wordt gemeld, heeft de „Caledonia" laten weten, dat zij vanmor gen om 5 uur de „Clipper" gepasseerd is. De laatste jaren is de vlucht nauwkeurig voorbereid. Daarbij heeft men zeer uitvoe rige gegevens over de weeromstandighe den verzameld. Speciale tochten met vrachtschepen zijn daarvoor gemaakt. En met kleine ballons heeft men van die sche pen opnemingen in de lucht verricht op verschillende plaatsen langs het traject over den Oceaan. Bovendien heeft men gedurende twee jaar den draadloozen dienst tusschen de vliegboot en den vasten wal voorbereid. Dezen zomer zullen eenige proefvluch ten worden gehouden; is daarmee vol doende ervaring verkregen, dan gaat men een geregelden postdienst instellen en pas daarna, vermoedelijk eerst over drie jaar, zullen ook passagiers van de nieuwe ver binding gebruik kunnen maken. „Caledonia" en „Clipper" aangekomen. BOTWOOD (New Foundland), 6 Juli. (A. N. P.). De vliegboot „Caledonia" is daar hedenmorgen 6.06 (plaatsel. tijd) gedaald. LONDEN, 6 Juli (A. N. P.). De Pan- BINNENLAND R.K. STAATSPARTIJ VERGADERING VAN HET PARTIJ BESTUUR. Afscheid van den afgetreden partij voorzitter, Minister Goseling. Zaterdag 3 Juli j.l. is het bestuur der R.-K. Staatspartij voor het eerst na het op treden van het nieuwe Kabinet, in het Dr. Schaepmanhuis bijeen geweest. De verga dering stond voor de laatste maal onder leiding van den afgetreden Partij-voorzit ter, mr. C. M. J. F. Goseling, die van deze gelegenheid gebruik maakte om van de le den van het Partijbestuur afscheid te ne men. Minister Goseling werd namens het Par tijbestuur door het oudste lid van dit be stuur, den heer J. J. Beliën, Kringvoorzit- tei Den Bosch, toegesproken. De heer Be liën vertolkte de gevoelens zijner mede leden "-Is volgt: „Wanneer wij als leden van het Partij bestuur voor het eerst na deze verkiezin gen te samen zijn om ons te herinneren, hoe onze staatkundige eenheid in fier prin cipieel bewustzijn zich heeft gehandhaafd als een daadwerkelijke factor van nationa- kracht, waarvoor wij boven alles lof en dank aan God brengen, dan verdient de ze bijeenkomst ongetwijfeld een blij en feestelijk karakter te dragen. En dit te meer, waar wij u, mijnheer de voorzitter, hier voor het eerst mogen begroeten, door het vertrouwen van H. M. de Koningin be kleed met een waardigheid en een onder scheiding, waarmede het mij vergund zij u, en in u mede onze Partij van ganscher harte geluk te wenschen. Maar tegelijk worden die feestelijkheid en blijdschap niet weinig getemperd door de voor onze staatkundige organisatie wel haast benauwende omstandigheid, dat deze bijeenkomst tevens moet zijn de afscheids- vergadering van onzen voorzitter. Maar toch zijn wij u dankbaar, dat u ons in de gelegenheid hebt willen stellen van u in uw functie van Partijvoorzitter afscheid te nemen en u in allen eenvoud en oprecht heid nog eens te doen blijken van de dank baarheid en bewondering, die wij, voor zitters van de Kringen, hebben voor alles wat u onder uw voorzitterschap hebt ge daan en bereikt om stuwing en leiding te geven en om onze Partij te doen beant woorden aan haar taak: het geven van passende leiding en stuwing en leiding te kundige vorming en ontwikkeling van het Katholieke volksdeel en: de. staatkundige organisatie der Katholieken in de gelegen heid te stellen haar omstreden plaats in het politieke leven te handhaven en te ver sterken. Het lijkt zeker in dezen kring overbodig om in bijzonderheden na te gaan en op te sommen, wat al onder uw voorzitterschap zoowel aan staatkundige scholing van Ka tholiek Nederland als aan vervolmaking der kiezersorganisatie zelf, tot stand kwam. Namens onze Kringen en daardoor namens geheel Katholiek Nederland brengen wij u daarvoor in dit oogenblik onzen diepge- voelden dank. Maar niet alleen voor het vele, dat u deed, doch vooral ook voor de wijze waar op u dat deed. De innige, diepe overtuiging, gebouwd op een hoog beginsel, sprak üit elke nieuwe gedachte, waarmede u tot ons kwam Uw scherpe geest bleek die in al haar details en consequenties te hebben overzien en uw vlot, pittig en bezielend woord verstond de kunst die gedachten aan ons door te geven op een wijze, die ze ons in volle overtuiging en vertrouwen deed overnemen en doorgeven aan onze lagere instanties en aan de daarin georganiseerde kiezers. En dank zij uw bezielende en over tuigende voorlichting kwamen wij daar zoo danig met argumenten toegerust, dat be zwaren en moeilijkheden, welke aanvan kelijk onoverkomelijk schenen, wegsmol ten als sneeuw voor de zon. Naar uw woord en uw voorbeeld zijn wij er in geslaagd en ik meen dat de jongste verkiezingen dat hebben bewezen de dingen breed en grootsch te leeren zien. Terecht hebt u nog onlangs er op gewe zen, dat de R.-K. Staatspartij in ongebro ken en verjongde kracht uit den strijd is te voorschijn getreden en even terecht hebt u geschreven, dat er een groot vertrouwen is losgeslagen. Inderdaad, het principieele zelfbewust zijn, waarvan Katholiek Nederland heeft aangevoeld dat het zich fier, taai en vast beraden moet hebben doen gelden bij de jongste Kabinetsformatie, heeft juist en ook in verband met deze formatie onder de Katholieken van Nederland een zeer goeden en vertrouwenwekkenden indruk gemaakt, en dit maakt het offer, dat de R.-K. Staatspartij bij de vorming van het nieuwe Kabinet in het afstaan van zijn ge waardeerden voorzitter heeft moeten brengen, minder zwaar. Nog op een typeerend en inderdaad zeer belangrijke onderdeel van uw beleid wil ik even wijzen. Het is nog niet zoo lang ge lden, dat er veel, te v4eel Katholieke jon geren zoo niet afzijdig dan toch gedesin teresseerd stonden tegenover de R.-K. Staatspartij. Deze aangelegenheid had uw zeer bijzondere zorg en uw groote belang stelling. En het moet u al weer tot groote voldoening stemmen na de verkiezingen van 1937 te kunnen getuigen: „Wij heb ben ons evenredig groote aandeel verwor ven in de jonge lichting van 1937, wij heb ben de jeugd behouden". Dit alles, geplaatst in het geheel van uw voor de Partij verrichten arbeid, over ziende, zien wij met weemoed u als stu- American-clipper heeft den tocht over den Atlantischen Oceaan volbracht en is he denmorgen om 10.50 uur (Br. Z. T.) te Foy nes gedaald. wenden leider die ook bij uw leiding altijd hebt weten te handhaven uw leuze: een sterk gezag bij een gezonden volks invloed als onzen chef van den genera- len staf heengaan. Maar een gedachte geeft ons hoop voor de toekomst. Uw geest, waarmede u het Da gelij ksch Bestuur en ons wist te doordrin gen, zal ongetwijfeld xoortleven en doorwer ken en wij mogen verwachten dat, mede gelet op de thans gewijzigde verhouding tusschen de Partij en de uit haar voortge komen Katholieke Ministers, U in dien geest met uw groote gaven van verstand en hart bij ons zult blijven. Daarbij zullen uw energie en doortastendheid niet nala ten uw opvolger er naar te doen streven onze staatkundige organisatie verder op te stuwen in de door u gevolgde richting. Moge onder Gods zegen de ministerieele arbeid van u en uw Katholieke ambtge- nooten, geschraagd door een veelzijdig ge outilleerde, krachtige Katholieke Kamer fractie, welke op haar beurt gedragen wordt door het vertrouwen van een in or ganisatie en groei steeds sterker worden de R.-K. Staatspartij, land en volk ten ze gen zijn". Minister Goseling heeft vervolgens den woordvoerder van de leden van het Partij bestuur hartelijk dank gebracht voor deze gevoelens van waardeering en erkentelijk heid voor het werk, dat spr. steeds met zoo veel liefde heeft verricht, in de, in den loop der jaren groeiende overtuiging, dat de staatkundige taak der Katholieken in Nederland niet is te scheiden van het wel begrepen belang en het welzijn van het geheele Nederlandsche volk. Op zijn beurt zegt Minister Goseling dank voor den hartelijken vertrouwensvol- len steun en medewerking, welke spr. in gulle mate mocht ondervinden zoowel van de zijde van de leden van Partijbestuur en Dagelijksch Bestuur als van zijn dagelijk- sche medewerkers in het Dr. Schaepman huis. Na van de leden persoonlijk afscheid te hebben genomen heeft Minister Goseling de vergadering verlaten. Deze is daarop na een korte voortzet ting ,door den onder-voorzitter, mr. J. Hou- beh, gesloten. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. In verband met het niet aannemen van zijn benoeming door den heer J. de Zwaan te Leiden is door den voorzitter tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland benoemd verklaard de heer W. Boer te Bodegraven. BURGEMEESTERSBENOEMING. Te Hengelo. Bevreemdend schijnt de burgemeesters benoeming te Hengelo, waar weer een libe raal aan het hoofd komt te staan, ofschoon de Liberalen bij de jongste verkiezingen nog geen duizend stemmen haalden en de Katholieken om de 5000, terwijl zij de groot ste fractie in den Gemeenteraad vormen, 8 van de 23 raadsleden, dus meer dan een derde, terwijl er maar één liberaal gesecun- deerd wordt door 2 vrijzinnig-democraten. Er waren bekwame Katholieke candida- ten onder de sollicitanten, maar zij kregen geen kans, ofschoon de Katholieken bijna de helft van de bevolking uitmaken. „Tijd." WENSCHEN VAN DEN LANDBOUW. Besluiten der Centrale Landbouw organisatie. De dagelijksche besturen der Centrale Landbouworganisaties hebben de volgende besluiten genomen: Men acht den richtprijs der groene erw ten te laag, vooral omdat slechts een klein deel van den oogst van prima kwaliteit is en de 9.25 haalt; men zal de regeering nu vra gen dezen prijs voor middenkwaliteit te be talen. De door de regeering in de nieuwe rege ling van de ruilvei-kaveling aangebrachte veranderingen, acht men een belangrijke verbetering. Men wil de schatting voor de vermogens belasting voor land- en tuinbouwgronden niet naar de verkoops- maar naar de ge bruikswaarde zien vastgesteld en zal nog maals stappen doen om in dezen een billij ker regeling te verkrijgen. Men zal nagaan wat er precies met den invoer van Deensch vleesch gaat gebeuren en op grond van de verkregen inlichtingen noodzakelijk te achten stappen doen. Aan den minister zal verzocht worden op de begrooting voor 1938 meer gelden aan te vragen voor lagere land- en tuinbouwscho len en voor de t.b.c.-bestrijding onder het rundvee. In plaats van één departement van Eco nomische Zaken zou men gaarne de beide tot voor kort bestaande departementen on der één minister en dus het departement van Landbouw en Vissclierij behouden zien. HOOFDSTAD KRIJGT STILTE BRIGADE. Naar de „Tel." verneemt heeft de hoofd commissaris van politie te Amsterdam, de heer H. J. Versteeg, na overleg met com missaris C. Bakker van het bureau Ver keerswezen, het plan opgevat een z.g. „Stiltebrigade" in het leven te roepen, die speciaal belast zal worden met het optre den tegen menschen, die noodeloos veel lawaai in de stad maken. Automobilisten die met een luiden claxon het rumoer in de stad helpen ver meerderen, knalpotridders, die met ge- openden knalpot door de straten daveren, zij allen zullen er op kunnen rekenen dat de „Stiltebrigade" hun licht op de wielen zal zitten. Deze brigade, die vermoedelijk zal worden samengesteld uit politieman nen van het bureau Verkeerswezen zal worden toegerust met een geluidsmeter, de uitvinding van prof. dr. C. Zwikker, waarmede nauwkeurig al het lawaai kan worden gemeten. DRIEDAAGSCH CONGRES van R.K. BOUWVAKARBEIDERS. Zaterdagavond is het drie-daagsch con gres van den Ned. R.-K. Bouwvakarbeiders- bond in „Musis Sacrum" te Arnhem ge opend. De bondsvoorzitter, de heer J. Andries- sen, hield een uitvoerige openingsrede, waarin hij de moeilijke situatie van het bouwbedrijf in de afgeloopen jaren schet ste en in verband daarmede ook de moei lijkheden van den bond. Spr. vestigde o.m. de aandacht op de z.g. werkverschaffings-politiek der ver schillende regeeringen. Wij weten niet, zeide spr., wat de nieu we regeering ten aanzien van deze voor ons bedrijf zoo belangrijke aangelegenheid van plan is. Wij hopen echter, dat zij den ouden koers niet zal volgen en dat b.v. on waar zullen blijken te zijn de geruchten, die gaan, dat zelfs kerken in werkverschaf fing gebouwd zullen worden. Spr. prees den geest, welke in de or ganisatie aanwezig is. Die geest geeft blijk van vertrouwen en samenwerking tusschen leden en leiding. Noch ongegronde critiek, noch verdacht making is in staat, een wig in onze rijen te drijven. De bijna 26.000 leden staan en weten van geen wijken, wanneer het er om gaat, eigen positie veilig te stellen. Het verbondsvermogen bedroeg op 1 Ja nuari 1933 1.186.702.op 1 Januari van dit jaar bedroeg het 1.314.619. Ook dit stemt derhalve tot tevredenheid. Het kan en het wordt, indien noodig, aangewend ook tot het behouden of het verkrijgen van die arbeidsvoorwaarden, welke redelijk geacht moeten worden. De heer de Bruijn, voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond wenschte den R.K. Bouwvakarbeidersbond geluk met de in de afgeloopen jaren bereikte resultaten. De tweede dag. De tweede dag van de bondsvergadering van den R.K. Bouwvakarbeidersbond werd begonnen met, een H. Mis in de kerk van den bondsadviseur te Driel. Daarna was er een gemeenschappelijk ontbijt in Musis Sacrum te Arnhem. De zeereerw. heer Henri de Greeve sprak hierbij een rede uit. Spr. memoreerde de twistvraag, waarom er R.K. organisaties moeten zijn. Wat is de diepere beteekenis van het katholiek vereenigingsleven? Het Koningschap van Christus is geen manifestatie, geen leuze voor een spandoek, geen sjokken in een optocht. Dat is het door God gegeven teeken voor de menschen van dezen tijd. Leo Xin vereenigde de men schen in sociale legers. Legers staan altijd rondom een troon, strijden voor iets. Chris tus is Koning en dat Koningschap is een verlossend teeken voor onzen tijd. Als dit waar is, dan wil de actie van de vak ver - eeniging zeggen: het Koninkrijk van Chris tus herstellen op het eigen terrein van de vereeniging. De vergadering werd hervat ter behande ling van de door de afdeelingen ingedien de voorstellen, met de uitgebrachte prae- adviezen. De afdeeling Arnhem stelde voor al het mogelijke in het werk te stellen, dat bij ziekte 80 pCt. wordt uitgekeerd van 48 maal het uurloon. Het bestuur hoopt, in samenwerking met anderen, tot een redelij ke regeling te komen. De vergadering kon zich met een en ander vereenigen. De af deeling Haarlem stelde voor in het ver volg ook de 'invalide leden voor eventueele emolumenten in aanmerking te doen ko men. In het praeadvies werd opgemerkt, dat aan den wensch van Haarlem bezwaar lijk kan worden voldaan, omdat het voor stel geen onderscheid maakt tusschen inva lide leden en pioniers. De vergadering kon het prae-advies onderschrijven. De afdeeling Den Helder stelde voor de contributie der werkende leden met twee cent per week te verhoogen en deze af te dragen aan Herwonnen Levenskracht. Het bondsbestuur meende het voorstel ernstig te moeten ontraden. Na eenige discussie zegde de voorzitter toe deze kwestie aan hangig te maken bij het Verbondsbestuur. De afdeeling Leiden stelde voor een pensioenfonds in het leven te roepen voor leden van den bond die door ouderdom niet meer in staat zijn te werken, den leef tijd van 65 jaar hebben bereikt en langer dan 25 jaar lid van den Bond zijn geweest. Het bestuur stelde voor een rapport aan den bondsraad voor te leggen en dezen een beslissing te doen nemen. De Zeereerw. Pater Jacobs uit Limburg sprak over: De arbeidende mensch en ar beid in Rerum Novarum en Quadragesimo Anno. Arbeidende mensch en arbeid vor men de centrale gedachte van de twee en cyclieken. Bij het onderhandelen over de arbeids voorwaarden is de afzonderlijke arbeider tegenover den werkgever de mindere. Was er geen vakvereeniging dan zou de arbei der geen rechten kunnen doen gelden. Miskenning is alleen mogelijk, als men niet luistert naar de encyclieken van Leo Xin en Pius XI. De staat moet ingrijpen, wanneer de arbeidsvoorwaarden met de waardigheid van den mensch in strijd zijn. Na een dankwoord van den voorzitter be sloot de vergadering een telegram te ver zenden aan den Aartsbisschop. Vervolgens was er een gemeenschappelijke feestmaal tijd in Musis Sacrum. Daarna maakte men een boottocht. De derde dag. Maandag werd het congres voortgezet. Het hoofdbestuur deelde in verband met een voorstel-Zevenbergen mede, dat het aandacht zal blijven schenken aan de ver korting van den arbeidsduur. De heer Th. de Brouwers hield een in leiding over het onderwerp: Bond en Werkfonds. Het streven van de regeering, om via het Werkfonds door uitvoering van wer ken de werkloosheid te bestrijden en de economische weerbaarheid van ons land te verhoogen, verdient waardeering. Deze zou volkomen zijn. Indien dit streven ge heel een stimuleeren tot het doen uitvoe ren van meer werk voor de normale ar beidsvoorwaarden zou zijn geweest en daar niet aan verbonden was de voorwaar de, dat lagere loonen dan de contractueele zouden gelden. Dat de bond toch aan het Werkfonds heeft medegewerkt, vindt zijn verklaring in de omstandigheid, omdat de bond zich niet verantwoord achtte de verruiming der werkgelegenheid tegen te gaan. Bovendien heeft de regeering de medezeggenschap in zake het vaststellen der arbeidsvoorwaar den volledig aanvaard en daadwerkelijk erkend. De bond was ten slotte de mee ning toegedaan, dat de bestrijding der werkloosheid, zooals de opzet van het Werkfonds is, zelfs met de loonvoorwaar- den, daaraan verbonden, beter was voor de arbeidsvoorwaarden in het algemeen dan onthouding van die medewerking en blij vende groote werkloosheid. Intusschen heeft de economische situa tie zich gewijzigd door de muntcorrectie en is een stijging van de prijzen te constatee- ren. De loonen zijn daarbij de laatste ja ren verlaagd. De regeering moet hierin aanleiding vin den'de werkloosheid door middel van het Werkfonds verder alleen te bestrijden door het doen uitvoeren van werk voor normale arbeidsvoorwaarden. De bond zal hiernaar krachtig streven. Na een slotwoord door den bondsvoorzit ter, die nog mededeelde, dat het verdienste lijke hoofdbestuurslid Vollaerts binnenkort deze functie zal neerleggen in verband met het bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd, werd het congres gesloten. DOKTOREN VERGADEREN. Zij eischen pensioen, rechtspositie, bestrijding der kwakzalverij. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht is gis termorgen de algemeene vergadering van de Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst begonnen. De voorzitter, dr. L. C. Kersbergen, hield een openingsrede, waarin hij sprak over de economische moeilijkheden, waarin vele artsen zijn gekomen door de crisis. De da ling van de inkomsten door allerlei omstan digheden veroorzaakten een blijvend en sterker concentreeren op de voor hen allen gelijkelijk noodzakelijke ziekenfondsprac- tijk. Een pensioenregeling voor de artsen en voor den ziekenfondsarts in het bijzonder, roept om vervulling. Een groot gevaar voor de medische stand vormt het steeds groeiend leger van onbeschaamd optreden de kwakzalvers, waartegen de arts hoe lan ger hoe minder wordt beschermd. Ook de beunhazerij van leeken op psycho-thera- peutisch gebied wekt ergernis op. Het groote perikel voor de Maatschappij, dat haar steeds zorg blijft baren, noemde spreker de regeling van het ziekenfonds wezen. Na het schipbreuklijden van het jongste wetsontwerp zal, zoo meende hij, vermoedelijk van een wettelijke regeling geen sprake zijn. Spreker herinnerde aan de onverminderde kracht der Maatschap- pij-fondsen, de ongeschokte macht om zelf te beslissen omtrent medewerking aan nieuw op te richten contractfondsen, o.m. over de toetreding van leden tot andere, niet-Maatschappij-fondsen, en aan het in eigen hand houden van de regeling der ho noraria. Voorts is, zoo zei spreker, in de centrale commissie van de vertegenwoor digers der vakbonden adhaesie betuigd aan de eischen: vrije artsenkeuze, welstands- grens, veilige rechtspositie van den arts en scheiding van controle en behandeling. De maatschappij zal nu maar eens moeten afwachten, wat de tijd zal doen en hoe sterk de invloed zal zijn van de samen werking in de centrale commissie. Wat de fondsbesturen betreft, zei spreker, dat het den artsen Siberisch koud laat of er in het bestuur van een onderling beheerd fonds een arts zit of niet, indien de rechten van de leden maar in gagarandeerrde con tracten zjjn vastgelegd. Spreker wees nog op het groote gevaar voor de volksgezondheid, indien de in April j.l. loyaal aanvaarde moreele Ver plichting om met alle krachten de propa ganda voor de vrijwillige koepokinenting te bevorderen, zoolang geen nieuwe wet telijke regeling zal bestaan, niet nageko men wordt. NEDERLAND—BELGIë—LUXEMBURG. Nieuwe contingenteeringscwereenkotoist gesloten. De regeeringspersdienst deelt mede: Dezer dagen is te Brussel een nieuwe contingenteeringsovereenkomst tusschen Nederland en de Belgisch-Luxemburgsch Economische Unie onderteekend. Deze overeenkomst komt in de plaats van de op 30 April j.l. afgeloopen overeenkomst van 6 Mei 1936. De nieuwe overeenkomst komt in groote trekken met" de oude over een. Wijzigingen van ingrijpende beteeke nis zijn er niet in aangebracht. In overeenstemming met den huidigen gang van zaken is, daar waar zulks ver antwoord was, over en weer een aantal contingenten verhoogd. De bestaande be palingen over de wederzijdsche steenko len-invoeren werden aan de sindsdien ge wijzigde marktsituatie aangepast. Ten einde mogelijke te plotselinge prijs- storingen voor enkele tuinbouwartikelen op de Belgische markt te voorkomen, is men overeengekomen, een gemengde commissie in te stellen, die tot taak zal hebben de belangen van de beide landen op dit speciale gebied tegen elkander af te wegen en met elkander in overeen stemming te brengen. De nieuwe overeen komst geldt tot 1 Mei 1938.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7