Zig-Zag-Zwhserlano De Spaansche burgeroorlog DINSDAG 6 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Wat een hitte, wat een kou! - Een sentimenteele bui - IJzel ter ontnuchtering. VI. Ik zat in Andermatt te bibberen van de kou. Zonder moeite had ik me losgerukt uit de suikerzoete omarming van het zachte, v/arme Zuiden. Addio Lugano, met je meer van sma ragd, met je blauw-bewaasde bergen! Ad dio, ed a rivederci! Geen snik. Geen traan. Ik verliet het welgemoed, gedreven door een onbestemd verlangen naar de wilde, ruige bergen van het Noorden: „Mein Herz ist im Hochland, Mein Herz ist nicht hier". En nu ijsbeerde ik op het perron van het gure Andermatt; ik genoot al rillende en rilde al genietende, met een brandende „Kirsch" in mijn maag om de machine op temperatuur te houden. Een uur te laat, door de sneeuwval, ver trok het tandrad-spoortje uit Andermatt. Dapper-puffend krabbelde het in kurke- trekkers tegen de bergen op, naar de Oberalppas. Duizeling-wekkend diep lagen weldra de speelgoed-huisjes van Ander matt; wijdsch en grandioos opende zich het vergezicht over het kale Urseren-tal met zijn franje van besneeuwde topepn. O, diese Genziane, wie lieb! riep een Zwitsersche boerenvrouw uit. Eenieder verdrong zich voor de vensters om de gentianen te zien. Gentianen niet enkele, maar honderden. Honderden heerlijk-blau we kelken openden zich op de hellingen, waarop de sneeuw nog bij flarden was ach tergebleven. De natuur had hier oogenschijnlijk alle leven verloren, de boom groei had opge houden, kaal bochelden zich de vale ber gen. En midden-in die woestenij bloeiden de blauwe gentianen. Aan het eerstvolgende station greep ik ook voor mezelf onverwacht! de rug zak en stapte uit. Station Oberalpsee. Het landschap wekte herinneringen aan photo's van de Noordpool: isegrimmig ver laten, maar van een aangrijpende, overdon derende grootschheid. Schuimend spoelde en woelde een berg stroom zich een weg door meters-dikke lagen vuile sneeuw. Een collega-bergstroom kwam woedend van de rotsen tuimelen, brullend en schuimbekkend als een verscheurend dier. In onaantastbare majesteit verhieven zich de met ijs bedekte toppen, reuzen met bruinverweerde gezichten en witte sneeuw baarden. En te midden van die verpletterende ver latenheid, bloeiden de liefelijkste bloemen, die de Schepping heeft uitgedacht: diep blauwe Gentianen niet alleen, maar ook Anemonen de zwavelgele en de „pels anemoon" Primula's in rose ruikertjes, blozende Alpenroosjes en vooral de Solda- nella's of Alpenklokjes. Zy hebben iets sol datesks in him naam, die kleine, paarse, franje-klokjes; het zijn geboren waaghal zen. Daar krijg je al klimmende schik in. Overal waar de sneeuw maar even smelt, luidt het Alpenklokje als haantje-de-voor ste den zomer in. En mijn oude bloemisten- hart sprong open, toen ik de wilde crocus- sen ontdekte, him witte, paars-gestreepte parapluie nog stevig opgerold. - Men vindt het misschien sentimenteel, maar de teere, overstelpende bloemen pracht in zulk een wilde woestenij van sneeuw en rotsen is bepaald aandoenlijk. Ondertusschen had ik niet veel tijd meer voor aandoenlijkheden. Er was slecht weer op til. Telkens werden de barre rotspieken van de Hühneralpstock oversluierd door wol ken-nevels. Meer dalafwaarts zakten de wolken aarzelend omlaag. Ik wandelde langs het nog half-bevroren Obelap-meer, toen het minzaam begon te ij zelen. Op een draf zocht ik toevlucht in het Oberalp-hötel. Midden Juni winterweer. Zwitserland is een land van tegenstellin gen: terwijl het eene gedeelte van de be woners puft van de hitte, loopt het andere gedeelte rond met „dooie vingers". Maar nog merkwaardiger zijn de tegen stellingen in de bevolking, 's Morgens Italiaansch, 's middags „Schwizer-Tütsch"; en toen het treintje in den avond van de Oberalp naar het Rijndal omlaag-krabbel de werd ik te Disentis begroet in het Ro- montsch, een taaltje, dat alleen in dezen prachtigen uithoek van de wereld nog ge sproken en geschreven wordt. DE NIET-INMENGING. Eden beantwoordt vragen in het Lagerhuis. De ongerustheid in Engeland over den toestand in Spanje is gisteren tot uiting ge komen in het aantal vragen, dat gistermid dag in het Lagerhuis over dit vraagstuk ge stel is. Eden gaf een kort overzicht en be sloot met te zeggen, dat het vraagstuk van het terugtrekken der vrijwilligers nog al tijd in handen van het bureau der niet-in- mengingscommissie berust. De Britsche re geering hjopt, dat dit punt weldra verder m behandeling kan worden genomen. Op andere vragen antwoordde Eden, dat de toestand der patrouilleering ter zee zoo spoedig mogelijk verbeterd moet worden. Voor zoover Eden weet, bevindt zich geen enkel DuUsch oorlogschip in de Middelland- sche Zee. De bres aan de Oostkust is nog niet opgevuld, doch elders functioneert het toezicht volledig. Het is niet juist aan te ne men, dat de Portupgeesche grens open ligt. De Portugeesche regeering heeft zich niet tegen het Fransch-Britsche voorstel verzet. Eden kon niet zeggen, op welken dag de commissie voor de niet-inmenging in voltal lige zitting zal bijeenkomen, omdat die da tum in overleg met de andere regeeringen wordt vastgesteld. Franco niet gekant tegen het terugroepen van de vrijwilligers? Naar te Parijs verluidt, zou generaal Franco niet gekant zijn tegen het terugroe pen van de vrijwilligers, die aan beide zij den in Spanje strijden. Ook de „Diario de Burgos" heeft gisteren een dergelijk be richt gepubliceerd. In politieke kringen is men van oordeel, dat indien dit juist zou zijn, de internatio nale toestand zich spoedig zou ontwikkelen in de richting, welke door Engeland en Frankrijk wordt gewenscht. Nog geen nieuw FranschBritsch plan. De Fransche ambassadeur te Londen, Cor- bin, is gistermiddag te Londen teruggekeerd en had onmiddellijk een onderhoud met Eden over de niet-inmenging. In Britsche diplomatieke kringen verluidt, dat men van Britsche zijde tot nu toe geen nieuw ontwerp heeft opgesteld, dat het FranschBritsch controleplan, dat door Duitschlana en Italië werd verworpen, moet vervangen. Men heeft evenwel den indruk, dat vrij gemakkelijk een oplossing zal wor den gevonden, omdat niemand het systeem van de niet-inmenging wil laten mislukken. COMMUNIQUé VAN SALAMANCA. In het communiqué van het rechtsche hoofdkwartier te Salamanca wordt met be trekking tot het front van Biscaye medege deeld, dat de opmarsch der rechtsche troe pen aan de grens van de provincies Biscaye en Santanoer wordt voortgezet. O.a. werd het bergmassief van Castro Alen ingeno men. Aan het front van Leon hebben Franco's troepen na omsingeling van den Somiedo- pas een bataljon Asturiërs volkomen in de pan gehakt. De vijand liet meer dan 300 dooden achter. Alle dertien stellingen, die het front van Somiedo vormden, konden door de rechtschen worden bezet. Aan het front van Madrid werd een vij andelijke aanval op den weg bij de Casa de Campo afgeslagen, evenals een aanval nabij Cupesta de la Perdices, welke door veertien Russische tanks werd ingeleid. Ook een der de aanval, waaraan 16 Russische tanks deel namen, sloegen de rechtschen af. BUITENLAND BELGIE VAN ZEELAND WEDER TE BRUSSEL. Minister president van Zeeland is van morgen met het gewone lijnvliegtuig te Brussel aangekomen. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door de ministers Spaak en de Man. DUITSCHLAND De Kulturkampf in het Derde Rijk VATICAANSCH WITBOEK IS NOG NIET VOLTOOID. De schending van het Concordaat. Naar in Vaticaansche kringen verluidt is onmiddellijk na publicatie van den tekst der redevoering welke Hitier te Wurzburg gehouden heeft, een conferentie belegd in de Pauselijke Staatssecretarier waar de verdere betrekkingen tusschen Kerk en Staat in het Derde Rijk uitvoerig werden besproken. De bepalingen betref fende de Hitlerjeugd, die voortaan aan processie en bedevaarten zal mogen deel nemen „Mits de toestemming hiervoor schriftelijk twee maanden tevoren wordt aangevraagd" en het beschikbaar stellen van vrije tijd voor het Kerkbezoek op Zondag, zijn voor Rome nog geen aan leiding gewest om te veronderstellen dat er een verbetering in de toestand der Ka tholieke Kerk in Duitschland zou zijn waar te nemen. De ontwikkeling der gebeurte nissen in Duitschland is in de laatste we ken van dien aard, dat er geen enkle re den is om eenigerlei optimisme te recht vaardigen. Het Vaticaan (heeft dan ook noch van de zijde der Duitsche regeering, noch van de Kerkelijke autoriteiten mede- deelingen ontvangen als zou de positie der Katholieken in het Derde Rijk verbeterd zijn. Integendeel. De maatregelen der Gestapo ten opzichte van verschillende bis schoppen wijzen er op, dat de briefwisse ling der Duitsche kerkvorsten met den H. Stoel als „verkeer met een vreemde mo gendheid" en derhalve in bepaalde geval len als landsverraad beschouwd kan wor den. De maatregelen die tegenover de bis schoppen genomen werden, hebben kenne lijk geen ander doel dan een Nationale Kerk in Duitschland te stichten „los van Rome". De Duitsche regeering vergist zich echter sterk in de moedige houding der meeste Duitsche katholieken, wanneer zij zou meenen dat de bisschoppen of de ge- loovigen ontrouw zouden worden aan Rome Wat het Concordaat betreft, zij nog ver meld dat de Duitsche regeering reeds lang deze overeenkomst met den H. Stoel die practisch reeds bijna volkomen buiten wer king is gesteld, ook formeel ter zijde zou hebben geschoven, indien zij niet vreesde de weerslag te ondervinden die een derge lijke daad in de geheele wereld, zou teweeg brengen. Naar aanleiding van de berichten als zou het Vaticaan niet voornemens zijn om een Witboek uit te geven, zij nog bemerkt, dat de verzameling va i officieele stukken en documenten betreffende de schendin gen van het Concordaat nog niet voltooid is; de desbetreffende werkzaamheden wor den echter door de Vaticaansche diploma tie op regelmatige wijze voortgezet, om ter gelegener tijd, als Rome het noodig oor deelt, ten overstaan van de geheele we reld te kunnen bewijzen, dat Duitschland de verplichtingen, die het in het plechtig gesloten Concordaat op zich heeft geno men, niet heeft nagekomen. VERHEUGENDE GELOOFS- DEMONSTRATIES. 150.000 mannen hernieuwen openlijk hun geloofsbelijdenis. Op den St. Annaberg in Opper-Silezië heeft jl. Zondag een buitengewoon groote processie plaats gevonden, waaraan door 150.000 katholieke mannen en jongens werd deelgenomen. Het hoogtepunt van deze geweldige ge- loofsdemonstratie vormde wel de toespraak van Kardinaal Bertram die de geloovigen aanspoorde om trouw te blijven aan de Ka- tholiekè Kerk en den H. Stoel. „Er zullen U binnenkort wel vragenlijsten worden voorgelegd, waarop gij mededeelingen zult moeten verstrekken betreffende „Uw gods geloof". Doch vraag U zelf van te voren af: „welk godsgeloof bedoeld wordt, dat van Luden- dorff of Hauer, of van bloed en ras? Gij zult dan antwoorden: „Wij zijn Roomsch Katholiek!" Bij deze woorden brak een storm van applaus los, waaraan geen einde scheen te komen. Het was tevens een aangrijpend oogenblik, toen de Metropoliet van Breslau verklaarde dat de Katholieke Kerk in het Duitsche Rijk nog nooit aan dergelijke vijandige aanvallen is blootge steld geweest als in de tegenwoordige tijd. Deze geweldige geloofsdemonstratie werd besloten, met een plechtige Sacraments processie naar de Grot, waarbij de Kardi naal, omringd door de mijnwerkers in hun schitterende uniformen, het Allerheiligste droeg. Met luide stem hernieuwden de tiendui zenden bedevaartgangers hun plechtige Doopgeloften. Aan den H. Vader werd een telegram gezonden van hulde, trouw en aanhankelijkheid. BIDSTONDEN VOOR DS. NIEMÖLLER. Met uitzondering van gisteravond wor den deze week dagelijks in de kerk te Dahlem biddiensten voor ds. Niemöller ge houden. Vernomen wordt, dat eenige pre dikanten, die elders in Duitschland gear resteerd waren, op vrije voeten gesteld zijn. ENGELAND DE KANS VAN EEN ECONOMISCHE WERELDCONFERENTIE. Neville Chamberlain in het Lagerhuis. Neville Chamberlain heeft gistermiddag in het Lagerhuis de meening der Britsche regeering over de opportuniteit der bijeen roeping van een oeconomische wereldcon ferentie kunnen bevestigen, zulks in ant woord op de vraag van den arbeiders-af gevaardigde Arthur Henderson of hij zich als gevolg van het te Washington ter ge legenheid van het bezoek van Van Zee land gepubliceerde communiqué niet voor stelde in overeenstemming met president Roosevelt de bijeenroeping van een der gelijke conferentie te bepleiten. De minister-president verklaarde: „Het is oppervlakkig te veronderstellen, dat het mogelijk is de wereldvraagstukken een voudig op te lossen door een wereldcon ferentie bijeen te roepen. Een dergelijke conferentie zou om met succes bekroond te kunnen worden tot in bijzonderheden moeten worden voorbereid." FRANKRIJK TEGEN ONWETTIGE PRIJSOPDRIJVING De kabinetscommissie, welke belast is met de bestudeering van de modaliteiten der toepassing van het decreet inzake het tegengaan van onwettige prijsopdrijving is gisteren onder voorzitterschap van Chau- temps bijeengekomen. De commissie heeft besloten, dat de sinds Dinsdag gesloten goederenbeurzen zullen worden heropend om iedere speculatie te voorkomen. PORTUGAL TALRIJKE ARRESTATIES. In verband met den aanslag op Salazar. In verband met den aanslag op minister president Salazar zijn talrijke arrestaties verricht. De politie is van meening, dat de aanslag werd voorbereid, door een klein aantal personen, waarbij op zijn minst één buitenlander. Zij zoekt thans naar den man, die na de ontploffing met een been trekkend wegliep en men vraagt zich af of de diefstal van twee auto's Zaterdag jl. iets met den aanslag heeft uit te staan. RUSLAND TERECHTSTELLINGEN TE WLADIWOSTOK. Een^blad te Habarowsk meldt, dat op 27 Juni te Wladiwostok 22 personen als „Trotzkisten" spionnen voor Japan en spoorwegsaboteurs" zijn doodgeschoten. In de geheele provincie zijn sedert Mei 107 menschen terechtgesteld. BUITENLANDSCHE BERICHTEN OVERSTROOJIING IN KIANGSI. Het Noord-Westen der Chineesche pro vincie Kiangsi is over een oppervlakte van 1500 vierk. K.M. overstroomd. Door deze overstrooming zijn meer dan een millioen menschen getroffen. ERNSTIGE TYPHUS-EPIDEMIE IN TURKIJE. Te Istanboel heerscht een ernstige ty- phus-epidemie, die onder de bevolking groote ongerustheid heeft gewekt. De laat ste drie weken hebben zich niet minder dan 270 gevallen voorgedaan. De autoriteiten stellen alles in het werk om uitbreiding der epidemie tegen te gaan. Reeds zijn 120.000 menschen gevac cineerd en binnen een week zal de gehee le bevolking van Istanboel behandeld zijn. Het gebrek aan voldoende gezuiverd water is, naar men gelooft, de voornaam ste oorzaak van de epidemie. Ofschoon het niets ongewoons.is, dat zich in den zo mer te Istanboel gevallen van typhus voordoen, is in jaren niet zulk een ern stige epidemie voorgekomen als die welke men thans meemaakt. DE STRIJD TEGEN DE SPRINKHANEN IN EGYPTE. Een der zeven plagen. In de Westelijke woestijngebieden van Egyptie wordt thans vrijwel dag en nacht gewerkt aan de bestrijding van de sprink hanen, tot welk doel reeds een grooter aantal mannen en uitgebreider materiaal aangevraagd zijn, aldus een mededeeling \'an Hamdi el Nasr Pasja, den minister van landbouw, in een kabinetsvergade ring, waar hij een crediet van 10.000 pond bepleitte voor het bestrijden van dezen plaag, voordat deze ernstiger afmetingen zou hebben aangenomen. De toestand blijft nog ernstig. Groote zwermen sprink hanen zijn verschenen in het uitgestrekte gebied tusschen Solium aan de grens en Bahig op iets minder dan 15 mijl uit het midden van Alexandrië. Men vreest dat de sprinkhanen Egyptisch gebied binnendrin gen van den Italiaanschen kant der grens, op grond van een verklaring der Italiaan- sche autoriteiten volgens welke tot dus verre geen sprinkhanen in Lybië gezien zijn en dat preventieve maatregelen ge nomen zijn. Men verwacht, dat het ge vraagde crediet van 10.000 pond verstrekt zal worden, ondanks het feit, dat nog slechts een maand geleden een even groot bedrag voor dit doel is uitgetrokken. FRANSCHE POSTERIJEN OPGELICHT. Valsche postzegels vermoedelijk van buiten!andsch maaksel. Sinds enkele weken hebben de Fransche posterijen brieven gestempeld, vervoerd en bezorgd, op valsche frankeerzegels, die zoo geraffineerd nagemaakt zijn, dat alleen bij nauwkeurige beschouwing van het echte en het valsche zegel naast elkaar enkele mi nieme verschillen te bespeuren zijn. De vervalschers hebben, wat van hun standpunt te begrijpen valt, een der meest gebruikte soorten gekozen, n.l. de roode halve francpostzegel, die voor het binnen- landsch vervoer tot 20 gram dient, evenals onze zes-centszegel. De technische naam er van is „Paix-France"; het zegel beeldt een vrouw af, die de republiek voorstelt en een olijftak in de uitgestoken linkerhand houdt. Hoeveel valsche zegels er reeds in omloop zijn, valt niet te schatten. In Frankrijk worden in alle débits de tabac postzegels verkocht, hetgeen de verspreiding der val sche zegels zeer vergemakkelijkt moet heb ben, te meer omdat de eerste weken nie mand aan nabootsing gedacht heeft en zelfs de ambtenaren van de posterijen er niets van gezien hebben. Een postzegelmedewerker van een der ochtendbladen, het „Journal" heeft dezer dagen de fraude bekend gemaakt, waarop de politie een nauwgezet onderzoek aange vangen heeft. Haar eerste indruk is, dat de zegels niet in Frankrijk vervaardigd zijn. Zoowel de gom als het papier is van een hier te lanpte niet verkrijgbare soort. Volgens het „Journal" vertoont het pa pier groote overeenkomst met postzegels, die de Spaansche regeering uitgeeft, doch in het officieel communiqué wordt ver klaard, dat men nog bezig is op dit punt verschillende buitenlandsche zegels met de valsche te vergelijken. Zij zijn vooral in het Zuiden van Frankrijk in omloop. De ontwerper'van het zegel „Paix-Fran- WILT U IETS WETEN? Vraag: Wie is hoofdredacteur van de „Maasbode"? Antwoord: Mgr. dr. J. H. J. M. Wit- lox. Vraag: Hoe kan men een cidervlek uit een geel-zijde japon verwijderen? Antwoord: Met zoutwater of alcohol. Vraag: Hoe krijg ik vetvlekken uit een wollen stoffen japon; deze is al een paar maal gewasschen, terwijl uitstrijken met grauw papier niet helpt. Antwoord: Probeer u 't nog eens met tetra of benzine (vuurgevaarlijk). Vraag: Hoe kan men 't beste teer vlekken uit zijden en wollen stoffen ver wijderen? Antwoord: Oude ingedroogde vlekken moet u eerst week maken met een weinig boter of slaolie. Daarna verwijdert u de vlek met tetra of benzine en zoo er een kleurstofvlek achtergebleven mocht zijn, kunt u deze behandelen met terpentijn. Vraag: Hoe kan ik uit een lichte lede ren tasch 'n roomijsvlek verwijderen? Antwoord: Verwijder u deze vlek met een weinig benzine. Neem u vooral niet te veel hiervan, aangezien er zich anders kringen vormen. Is het leer schoon en droog, wrijf u het dan op met schoen crème in de kleur van het leer. ce", de graveur A. Delsers, zag in een oog opslag, dat de valsche zegel van zijn schep ping verschilde, maar pas na een nauwkeu rige beschouwing met een loupe kon hij zeggen, waarin het hem zat. Enkele ver schillen zijn te vinden in de teekening van het oog, den hals en den gordel en enkele plooien in het gewaad van de vrouwenfi guur en in de letters „République Fran- gaise", terwijl de valsche zegel enkele tien den -milimeters grooter is dan de echte. Het blad, dat de zaak aan het rollen gebracht heeft, beschikt over-een enveloppe met een valschen zegel, gestempeld en wel, en er zullen ongetwijfeld nog verscheiden an dere exemplaren van te vinden zyn. „Tel." NED. OOST-INDIE TABAKSLOODSEN AFGEBRAND. Gisteravond brak achter elkaar brand uit in drie tabaksloodsen op de tabaksonderne ming Tegalgondo. De oorzaak is aan kwaad willigheid te wijten. WEDEROM VOORVALLEN VAN GEHEIMZINNIGE VERGIFTIGING. Aneta seint uit Semarang: In de afge- loopen week zijn in de buürt van Nanggee- lan (afdeeling Koelonprogo, res. Djocja- karta) wederom drie personen aan ge heimzinnige vergiftiging overleden. Hier door is het aantal dooden tot zeven-en- twintig gestegen. Voorts zijn enkele zie ken in het ziekenhuis opgenomen. De oorzaak der vergiftiging is nog steeds on bekend; men wacht het resultaat van het onderzoek door het laboratorium te Ban doeng af. (Aanvankelijk vermoedde men dat hier sprake was van een katellavergiftiging, doch dit bleek niet voldoende vast te staan).

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6