Zal men Amelia Earhart tijdig bereiken? DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ZSste Jaargang DINSDAG 6 JULI 1937 No. 8767 Sa £akJóeha6ou/fccmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 r GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per rege) Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Verblijdende verschijnselen Wij moeten in dezen tijd van zooveel donkere verwarring ook de licht-punten zien. In de laatste aflevering van „Het Schild" wijst de hoofdredacteur prof. Verhaar op verblijdende verschijnselen. Hij schrijft ojn.: „Goddank echter is er in ons vaderland een herleving te oonstateeren onder de christenen. Men is zich bewust gaan wor den van de dreigende gevaren, die ook onze grenzen overschreden. Een beweging als de Oxford-groep is een verblijdende manifestatie van een herle vend Christendom onder vele indifferente andersdenkenden. Onze Katholieke Actie „Voor God' heeft onder de Katholieken een geweldig en thousiasme losgeslagen en den strijd aan gebonden met het nieuw-heidendom van communisme en andere heidensche bewe gingen, die het atheïsme bevorderen. Een zéér verblijdende gebeurtenis was het, dat de Katholieken op alle ge bied, ook op staatkundig gebied, onder voorlichting van hun bisschoppen, him in drukwekkende eenheid hébben gehand haafd èn zelfs verbeterd. De Katholieken in Nederland hebben begrepen, dat het al gemeen belang der Kerk in deze dagen eischt, onverbrekelijk één zijn en in ge sloten gelederen te staan achter hun apos tolische herders. Niet minder verblijdend is, speciaal voor ons, dat ons apologetisch tijdschrift blijft staan in het midden der belangstelling, zoowel van Katholieken als van niet-Ka- tholieken. Dat er ook nu nog ongeveer 10.000 abonné's zijn, die „Het Schild" niet willen missen, om hun in deze verwarren de tijden voorlichting te geven, is een re den tot groote blijdschap en innige dank baarheid jegens den Algoede, die ons werk op zoo'n zichtbare wijze blijft zegenen". Wij drukken dit citaat op deze plaats af, opdat het de aandacht trekke en zóó onze lezers de licht-punten zien, die prof. Ver haar aanwijst. Er is een herlevend Christendom onder vele tot nu toe onverschilligen. Er ls een bezielde en geestdriftige actie, om de eer van God welker bescherming door Goddelijke Goedheid is neergelegd in menschen-handen! te verdedigen. Er i s God-zij-dank! een steeds die per en breeder doordringende overtuiging, dat wij, Katholieken, op héél het breede terrein van maatschappelijk werk, één moeten zijn. Er is een levendiger behoefte aan prin- cipieele voorlichting, aan fundamenteele ontwikkeling. Wij verheugen ons er over, dat prof. Verhaar blijvende interesse mag constateeren voor zijn voortreffelijk apologetisch tijdschrift. Zelf mogen wij constateeren, hoe de belangstelling voor de katholieke dagbladpers toeneemt de abonnementen-groei van onze courant is in de laatste maanden zeer verheugend. Zóó mogen wij, Nederlandsche Katholie ken, de toekomst hoe donker-dreigend dan ook inzien met blij vertrouwen! HAAR POSITIE THANS BEKEND RADIO-SEINEN BRACHTEN CONTACT TOT STAND Na dagen van onzekerheid is de positie van „Het vliegend Labo ratorium" thans eindelijk bekend. Op 450 E.M. ten Noorden van het eiland Howland heeft miss Ear hart wegens benzinegebrek moeten dalen, zoodat zi] dus Inderdaad het eilandje, waar zij een tusschenlanding had willen verrichten, voor bijgevlogen is. De vliegster en haar metgezel, de piloot Frank Noonan, verkeeren echter ln levensgevaar, zooals blijkt uit het draadlooze nieuwe ver zoek om hulp, hetwelk de Amerikaansche kustwachtkotter „Itasca" heeft opgevangen. Slechts gedeeltelijk was het in Morse-teekens ge stelde radiogram te ontcijferen. TOESTEL VAN AMELIA EARHART ZINKT LANGZAAM. Officials van de Amerikaansche marine hebben te Honoloeloe brokstukken opge vangen van een radiogram, dat naar zij meenen afkomstig is van Amelia Earhart. Zij lezen er uit, dat het radiogram doet blij ken, dat het toestel zioh bevindt op 281 mijl ten Noorden van Howland en mededeelt, dat het vliegtuig langzaam zinkt, hetgeen Amelia Earhart dwingt op te houden met het zenden van radiogrammen. Dit laat ste bericht is gistermiddag opgevangen. De hoop miss Earhart te redden is weer toegenomen na de ontvangst van een be richt van de kustwachtkotter „Itasca", vol gens hetwelk waarnemingen met instru menten de door de radio aangegeven posi tie hebben bevestigt. Het radiogram was geadresseerd aan het Britsche vrachtschip „Moorby", dat zioh op 90 mijlen van de aangegeven plaats op hield, doch zich er thans in allerijl heen be geeft. De kustwacht-kotter „Itasca" en de mij- nenlegger „Swan" zijn in het gebied aan gekomen, waar men miss Earhart hoopt te vinden, op ongeveer 281 mijl (450 K.M.) ten Noorden van Howland. Het Britsche vrachtschip „Moody", dat zich nog op 100 mijl van dit gebied be vindt, zal eveneens aan het opsporings werk deelnemen. Daar, toen het zoeken be gon, de duisternis inviel, had men geen hoop, voor het aanbreken van den dag van vandaag succes te hebben. Drie lange streepen. Dat men het contact met de vliegers heeft kunnen herstellen, heeft men aan de vindingrijkheid van den marconist der Pan American Airways op Honoloeloe te danken. Earhart werd verzocht, wanneer zij de berichten, die aan haar adres verzonden werden, inderdaad kon opvangen, daarvan blijk te geven door de uitzending van Ho noloeloe viermaal achtereen te storen. En kele minuten verliepen nadat de eerste op roep tot de aviatrice was gericht. Toen viel duidelijk viermaal achtereen een onderbre king waar te nemen. Daarna zette het station zijn pogingen voort om te trachten uit de opgevangen teekens zoo mogelijk de positie van het vliegtuig te bepalen. Men kon vaststellen, dat de teekens, die kort daarop ontvangen werden, afkomstig moesten zijn van een zender, die zich ruim 300 kilometer ten Noorden van Howland-eiland bevond. Vervolgens richtte- het radiostation tot Amelia Earhart het verzoek, drie lange strepen te seinen, als haar toestel op een der koraalriffen terecht was gekomen. Eenigen tijd later kwamen inderdaad drie lange strepen door. Op grond hiervan zou men moeten concludeeren, dat „Het vlie gend Laboratorium" niet in zee drijft. Ge heel zeker is dit evenwel niet, daar het volstrekt niet onmogelijk is, dat de vlieg ster nog eens vier strepen heeft uitgezon den en dat een dezer strepen niet ontvan gen is. De antwoordstrepen zijn niet slechts op Honoloeloe opgevangen, doch ook op het Baker-eiland, dat op 480 K.M. van How land gelegen is en voorts door ingenieur Carl Pierson te Los Angeles. Japansche hulp. Niet slechts Amerikaansche oorlogsbo dems en het Britsche s.s. „Moorby" nemen aan de reddingsactie deel, doch ook de be manningen van Japansche schepen zien uit naar den oranje vlieger van Amelia Ear hart. Alle Japansche visschersschepen in dit deel der Stille Zuidzee hebben namelijk uit Tokio bevel ontvangen him medewer king te verleenen. Voorts heeft de Japan sche ambassadeur te Washington, Saito, den Amerikaanschen minister van Buitenland- sche Zaken, Cordell Huil, medegedeeld, dat ook de Japansche vloot bereid is hulp te verleenen. Trouwens, ook thans reeds is de red dingsactie grooter van opzet dan ooit bij eenige vorige poging tot redding van oceaanvliegers. Niet minder dan acht oor logsbodems met 58 vliegtuigen en 3000 op varenden, een kotter en een vrachtschip nemen er aan deel. EEN LEVENSTEEKEN VAN DE VLIEGSTER? Het Amerikaansche kustwachtvaartuig „Itasca" seint, dat het een vuur heeft waargenomen. TUSSCHEN HOOP EN VREES. Lichtsignalen? De kustwacht van Californië deelt thans officieel mede, dat de Amerikaansche kot ter „Itasca" op 281 mijl ten Noorden van het eiland Howland lichtsignalen heeft vaargenomen, afkomstig van miss Earhart. Hij heeft daarop onmiddellijk, gebruik nakende van de frequentie van miss Ear- art's radiotoestel, het volgende bericht uit- ezonden: „Miss Earhart, wij zien de sei- en en zetten koers naar u". In een te, Washington opgevangen radio bericht van de „Itaca" wordt verklaard, at de lichten, die men oorspronkelijk heeft 2zien, en die voor lichtseinen van miss arhart's vliegtuig werden gehouden, ver- jrzaakt zouden kunnen zijn door de warm en lichtflikkeringen. De wereld in vogelvlucht De in den Stillen Oceaan verongelukte Amerikaansche vliegster Amelia Earhart is nog in leven en er is weer kans, dat zij nog levend gevonden en gered zal worden. Wellicht vindt men onder de laatste be richten nog in deze editie van ons blad de mededeeling, van haar redding. Wanneer zij inderdaad wordt teruggevonden, heeft de vliegster haar redding te danken aan de radio. Haar seinen werden opgevangen, hoewel zij uiterst zwak waren en nauwe lijks te ontcijferen. Na herhaalde pogin gen en peilingen gelukte het eindelijk vast te stellen, waar de verongelukte vliegster zich moest bevinden en dat bleek te zijn op ongeveer 450 mijl ten Noorden van het eilandje Howland. Zij was het eiland, waar zij een tusschenlanding had willen verrichten, voorbij gevlogen en zoodoende verdwaald geraakt boven de onmetelijk heid von den Stillen Oceaan. Het is op het oogenblik nog onzeker, of de vliegster in zee terecht is gekomen dan wel op een rif is te land gekomen. Volgens het bericht van de „Itasca" heeft het schip een vuur waargenomen, waaruit men zou kunnen afleiden, dat, als dat vuur aangestoken is door de vermiste, zij zich wel op een eiland je zal bevinden. Volgens een ander bericht zijn het evenwel vuurpijlen. Gisteren was het een voor de luchtvaart over den Atlantischen Oceaan zeer gewich tige dag, daar de eerste officieele proef vluchten zijn aangevangen ter voorberei ding van een geregelden dienst. Aan bei de zijden van de groote plas is een vlieg- boot gestart, nl. een „Clipper" van Ame rika en de „Caledonia" van Ierland uit. Het vlot verloop van deze vluchten in te gengestelde richting wekt de hoop, dat binnen niet te langen tijd een geregelde dienst zal worden geopend. Noodlottige vechtpartij te Rotterdam Noorsch zeeman door landgenooten doodgeslagen In den afgeloopen nacht na het slui- tingsuur van de café's zijn twee Noorsche zeelieden, die onder den invloed van ster ken drank verkeerden, in de omgeving van den Schiedamschedijk te Rotterdam driemaal slaags geraakt met andere vreemdelingen. Een van deze vechtpartijen is zeer noodlottig afgeloopen. De 28-jarige Noor Edvard Johannes Jerkesed is zooda nig mishandeld, dat hij ter plaatse aan de gevolgen daarvan is overleden. Het stof felijk overschot zal heden aan een schou wing worden onderworpen. De beide Noorsche daders zijn in verzekerde bewa ring gesteld. Omtrent deze vechtpartijen vernemen wij het volgende: Om ruim kwart over één kwamen de 26-jarige B. H. M. en de 19-jarige E. J. R., olieman van beroep en thuisbehoorende aan boord van het Noor sche motorschip „Solsten", liggende in de Petroleumhaven te Rotterdam, na samen op stap te zijn geweest, op den Schiedam schedijk. Zij ontmoetten daar hun 28-ja rigen landgenoot Jerkesed, steward van beroep, doch op het oogenblik werkloos, die sedert een jaar verblijf hield in een pension aan het Vasteland te Rotterdam. Wat er precies gebeurd is, heeft de po litie nog niet kunnen vaststellen, maar er is zekerheid, dat de beide mannen hun landgenoot, die daartoe geen enkele aan leiding heeft gegeven, plotseling lastig vielen. In een minimum van tijd ontstond er een vechtpartij. Een van de mannen „schepte" Jerkesed. Hij dook naar de bee- nen van het slachtoffer, waarop deze lang uit tegen de straat smakte. De man kwam met het achterhoofd op de tegels van de straat terecht en, alsof dat nog niet vol doende was, sprong de tweede Noor zijn makker bij. Hij sloeg het slachtoffer in het gezicht en hoogstwaarschijnlijk is de ongelukkige nog eenige malen met het achterhoofd tegen de straat geslagen. Daarop zijn de twee zeelieden huns weegs gegaan. Omstanders, die inmiddels naar de plaats van de vechtpartij waren ge sneld, droegen het slachtoffer een café binnen, waarna de geneeskundige dienst werd gewaarschuwd. J. had een ernstigen schedelbreuk en was reeds overleden. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. De twee mannen waren intusschen op den hoek van de Bleekerssteeg gekomen, waar Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Is Franco niet gekant tegen het terugroe pen der vrijwilligers uit Spanje? (2de blad). De positie van Amelia Earhart thans be kend. (1ste blad). De Kulturkampf in het Derde Rijk. (2de blad). De proefvluchten over den Atlantischen Oceaan. (Luchtv. 2de blad). BINNENLAND. Bij een vechtpartij tusschen Noorsche zee lieden te Rotterdam werd een hunner ge dood. (1ste blad). Vergadering Partijbestuur R. K. Staats partij. (2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Springer won na interessamten strijd de laatste partij om het wereldkampioen schap dammen, zoodat hij slechts twee punten op Raichenbach achter bleef. (3de blad). zij weer een vreemdeling tegenkwamen. Ook dezen man hebben de onverlaten ge grepen en tegen den grond geslagen. Dit slachtoffer, dat eveneens een gat in het hoofd moet hebben opgeloopen, daar de po litie op deze plaats bloedsporen heeft aan getroffen, is er evenwel in geslaagd, zich uit de voeten te maken. Men weet nog niet, wie deze man is geweest. Alsof er niets gebeurd was, zijn de ge vaarlijke sujetten verder gegaan en eenige minuten later ontmoetten zij weer een vreemdeling, die hun derde slachtoffer zou worden. Deze man die er eveneens in ge slaagd is te ontkomen, is door een ruit van een pakhuis op den Schiedamschedijk ge slagen. Toen kwam er een agent. De belhamel B. H. M. werd gearresteerd en overgebracht naar het politiebureau aan de Groote Pauwensteeg. De tweede man is doorgeloopen en is rustig naar huis gegaan. In den loop van den nacht is hij echter door de politie van zijn bed gelicht. Het tweetal geeft toe, gevochten te heb ben, maar zij vertellen, geen idee te hebben wat de gevolgen van hun vechtpartijen zijn geweest. Zij zijn naar het politiebureau aan de Witte de Withstraat overgebracht en op gesloten. Zoo spoedig mogelijk zullen zij ter' beschikking van den officier van Justitie worden gesteld. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Wederom een grensincident. HSINKING, 6 Juli (ANP). Terwijl het incident bij de eilandjes in de Amoer nog nauwelijks geregeld is, heeft zich een nieuw, ernstig incident voorgedaan aan de Ooste lijke grens. Het hoofdkwartier van het Kwantoenleger deelt te dien aanzien mede, dat Russische troepen op 5 Juli de Ooste lijke grens nabij Tsjien Sjan op 50 K.M. ten Zuidwesten van Misjan drie maal overge stoken zijn. In den loop van den morgen pleegden de Russische troepen twee over vallen en vuurden op den Japansch-Mand- sjoerijschen buitenpost, waarop van dezen kant het vuur beantwoord' werd. Twee Rus sische soldaten werden gedood, een Japan sche soldaat gewond. Des avonds om acht uur passeerden onge veer 150 Sowjetrussische militairen met twee of drie kanonnen wederom de grens. Zij bombardeerden den Japansch-Mandsjoe- rijschen buitenpost te Tsjien Sjan, maar, al dus 'het communiqué, de Japansch-Mand- sjoerijsche troepen slaagden er in de aan vallers met zware verliezen af te slaan. De eilandjes in de Amoer ontruimd. TOKIO, 6 Juli (ANP). Uit betrouwba re bron zijn berichten ontvangen, volgens welke de Russische troepen thans geheel Sennoefa en Bolisjoi, de twee eilandjes in de Amoer, hebben ontruimd. Twee of drie Russische kanonneerbooten kruisen nog r de omgeving der eilandjes.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1