'AME5 RUBRIEK HET BESTELLEN VAN PATRONEN Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven, 0 58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. ZOMERJAPONNEN De mode heeft een groote voorkeur voor bolero, die in verschillenden vorm worden aangegeven. Links ziet men een japon van mooie wollen stof als complet met een bo lero, die hier de mantel ver vangt. Zooals bij de meeste bolero-modellen is ook hier de japonrok hoog opgeknipt, terwijl de taillelijn wordt af gewerkt met smalle plooitjes aan den binnenkant gestikt, die een aansluitende lijn ge ven. Aardig is de vorm van het rugpand in even geronde lijnen, terwijl de halfafwer- king gekleed aandoet door het opstaande, aangeknipte boordje. Uit de voorzijde van de bolero's komen meestal mooie vesten te zien v. ottoman zijden piqué of georgette, ter wijl ruim-vallende chabots of vesten van over elkander val lende, ingehaalde valengienne kantjes buitengewoon flatteus zijn. Als nieuwe combinatie zien we complets bestaande uit bedrukte japonnen van kunstzijde of crêpe de chine met mantels van dunne zo merstoffen of zijde. Op effen japonnen worden veel kanten mouwen gedra gen, waarvan de buitenomtrek met smal le biesjes van zijde in dezelfde tint wordt afgewerkt. Linnen kanten is een mate riaal, dat zéér veel voor zomer-japonnen en mantel-costumes wordt verwerkt en buitengewoon mooi is. De complet in het midden heeft een imprimé japon met man tel, die kraagloos is en een puntvormige opening naar het midden aangeeft, waar de voorpanden met mooie clips of een strik samengehouden worden. Men ziet voor gekleede bedrukte zijden japonnen veel plissé's verwerken, soms be staat de rok geheel uit plissés, evenals de mouwen, die dan met smalle rechte man chet worden afgewerkt. Het lijfje is even ruim aan de rok ge zet en heeft als afwerking van de punt vormige hals-uitsniiding een plissé, die zich over het rechtervoorpand in schuine lijn voortzet tot plm. 15 cM. van de zij naad. Om het middel den zeer smalle ceintuur met gesp of een bandfluweel, dat op zijde gestrikt wordt. Aardig is het ge heel verschillende effect van het lijfje, waarop de bloemen motieven duidelijk uitkomen en de plissé's, die een geheel ander beeld van het patroon aangeven. Voor geplisseerde rokken rekent men driemaal de breedte van de heupen werkt eerst de zoom aan onderkant met kleine, zoomsteken, die niet te zien mogen komen. De plissé's voor de afwer king van hals en voorpand (eveneens 3 maal deze lengte) wordt geajourd, waar voor men plm. 1 c.M. langs de geheele lengte een gekleurde draad rijgt. De bloemen-mode is wel zeer populair, want we gelooven niet, dat er vele vrou wen zijn, die niet een op dergelijke wijze bedrukte japon heeft of er zich een denkt aan te schaffen voor den komenden mer. Onwillekeurig werkt het opwekkend om al deze kleurige en fleurige weefsels te zien. Bloemen, overal waar ons oog rust, nemen we bloemen waar, niet alleen op materialen voor japonnen, blouses hoeden, doch zelfs op handschoenen handtasschen! Bloemen en planten in slaapkamers Over het algemeen werken bloemengeu ren zeer verschillend op menschen in. An jers behoor en niet op slaapkamers, omdat ze een te doordringende geur om zich heen verspreiden, terwijl daarentegen kamillen en klaverbloemen den slaap bevorderen. Over het algemeen kan men aannemen, dat bloemen, welke overdag op slaapkamers zijn niet storend werken, temeer nog daar meestal een raam open staat. Alle geurende bloemen worden voor den nacht in een ander vertrek geplaatst. Blad planten hebben op vele menschen een kal meerenden invloed door de rust, die van het groen uitgaat. Vanzelfsprekend, dat zij regelmatig afgespoeid moeten worden en geen stoffige bladen mogen hebben. Vele menschen kunnen b.v. de lucht van serin gen niet verdragen in een slaapkamer, waarschijnlijk zullen zij alle bloemen, die een min of meer zwoele geur verspreiden, willen mijden. Vele bloemen ruiken 's avonds het sterkst. Wat vooral voorkomen moet worden is, dat het water te lang in de vazen blijft staan; alle dag ververschen is gewenscht. Kamerlinden, Azalea's, Clivia's en der gelijke planten kan men gerust op de slaapkamer hebben staan, evenals Begonia's en Geraniums. Wat uw dochter moet leeren. De kunst van knippen en naaien be hoorde ieder meisje machtig te zijn. Maar veelal zien de moeders op tegen de kos ten, die een knip- en naaicursus mee brengt. Thans behoeft dit echter geen be zwaar meer te zijn, daar er een koste- looze knip- en naaicursus bestaat, die wij aan alle lezeressen kunnen aanbevelen. Nadere bijzonderheden over deze cursus worden medegedeeld ,in het Zomermode- blad, dat aan iedere lezeres op aanvraag gaarne wordt toegezonden. Deze aanvrage richte men aan de Redactrice Damesru briek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag, onder bijsluiting van tien cents aan post zegels. Deze tien cents kunnen ook wor den gegireerd op postrekening 62626 van den Modedienst te Den Haag. DE SLANKE LIJN Corsetten, corselets en heupbanden. Het is nu weer reeds eenige jaren gele den, dat men de overdreven slanke figuren als zeer modern beschouwden. De mode heeft zich afgewend van vele deze ietwat jongensachtige figuren en vraagt een sil houette van een goed geproportioneerde, doch normale, slanke verschijning. Sport draagt er zeer veel toe bij om de vrouwen een goed figuur te verleen en, doch niet iedereen bezit genoeg energie om systematisch sport te beoefenen. Bij vele vrouwen, we mogen gerust zeggen bij de over groote meerderheid is een aanleg tot een tikje gezet worden aanwezig, wanneer de eerste jeugd voorbij is. Velen voelen zich soms „weemoedig" gestemd en slaken de verzuchting, dat zij de slanke lijn wel niet meer zullen herkrijgen, anderen zijn innerlijk overtuigd, dat zij deze nimmer benaderen zullen! Het moet ons echter van het harte, dat vele dames haar gezetheid voor een groot deel aan zich zelf te wijten hebben. Ze eten te veel en vooral meenen zij geen afstand te kunnen doen van toespijzen en snoepe rijen. Groene groenten, sla en vruchten en een uiterst matige voeding zijn even nood zakelijk als beweging. Verder is er nog een belangrijke factor, waardoor het figuur van dames, die 'n tikje tot gezetheid neigen, haar lijn aanmerke lijk kunnen verbeteren, n.l. het corset. De vorm hiervan is zoo geheel aan die van het lichaam aangepast, dat men het dragen uit een gezondheidsoogpunt niet meer be hoeft na te laten. Iets anders was dit ten tijde der „wes pen-tailles, toen het corset veel weg had van een harnas, waar men zich „inpende". Alles verandert echter in den loop der tijden en toen men wellicht als reactie op de vroegere martelinstrumenten, de corset- looze figuren zag, die zich aan de reform- kleeding aanpasten, verviel men in een ander uiterste. Langzamerhand heeft men ook de cein tuurs gekregen, met jarretelles die de kou sen voor afzakken moesten behoeden en naarmate men meer en meer de rechte lijn als mode-eisch aan de kleeding moest gaan toepassen werden door slanke dames heup- corsetten gedragen, die echter absoluut on voldoende bleken voor gezette dames. Het corset, dat tevens bustehouder is, geeft een mooie lijn aan het figuur, trou wens bij de gewofce corsetten heeft men eveneens een bustehouder noodig om de japonnen goed te doen zitten. Zonder dit laatste hulpmiddel kan de „volslanke" (zooals men tegenwoordig ge zette dames noemt) beslist niet, wil zij de gewenschte lijn althans benaderen. De besté bustehouder heeft echter geen zin, indien b.v. de schouderbanden te lang zijn, of het geheel een maat te groot is, daarom is goed passen gewenscht. Voor de vrouw, die gaarne een wel ver zorgden indruk maakt zijn corsetten en bustehouders of corselets van het grootste belang en de beste voorlichting zal men verkrijgen in verband met modéllen, ma ten enz. indien men in speciale corsetwin- kels koopt. Biscuits met gember en room Deze toespijs is heel gemakkelijk en vlug te bereiden; we zetten 's morgens vast de 125 gram in stukjes gebroken zachte bis cuits (b.v. boudoir) in een kristallen schaal weg met 150 gram natte gember, die in kleine stukjes is gesneden en gieten het vocht van de gember eroverheen. Tegen dat wij het dessert zullen gebruiken wordt 2 d.L. slagroom geklopt met 1 flinke eetlepel suiker en een tikje zout (het laatste om de room vlug stijf te hebben) en op de bis cuits en gember geschept, naar verkiezing gegarneerd met kleine stukjes gember. KOUSEN Vele vrouwen, die steeds jumpers, camisoles e.d. ma ken weten niet hoe zij een kous moeten breien. Zij heb ben weliswaar op school in hare jeugd met moeite dik wijls een paar kousen leeren breien, maar daar bleef het dan ook bij. Hoe geheel an ders was dit in vroeger jaren, toen kousen en sokken vrijwel in de meeste gezinnen door moeder en dochters zelf ge breid werden. Velen onzer zullen zich de dagtaak om een bepaald aantal naadjes te breien nog wel herinneren, en tevens ook, de tegenzin, die zij hadden. Het was ook zoo veel prettiger voor meisjes om evenals de broers buiten te kunnen spelen. Wellicht zijn er huismoeders, die lust hebben met ons te gaan breien en deze doen goed om 5 breinaalden en wol te koopen, hetzij effen of gekleur de, wellicht gesprikelde, dit hangt af van de bestemming. Kousen en sokken worden aan den bo venkant begonnen met een geribd boord n.l. 2 recht 2 averecht. In het boord kan men voor meisjes- of damessokjes gekleur de randen breien, terwijl het geribde stuk 5—8 c.M. lang is. Aangezien het boord la ter teruggeslagen wordt kan het bij inwer ken van randen noodig zijn het werk om te keeren en daarna eerst in rechte toeren te vervolgen. Voor damessokjes zet men meest 72 st. op, zoodat op iedere naald 18 st. komen, terwijl men bij langere sokjes na 18 c.M. recht gebreid te hebben met af- minderen begint en wel over 17 c.M. gere kend en mindert totdat met 52 st. over heeft en breid daarna voor de enkel nog 6 c.M. op het onverminderde aantal st. De st. van de le en 4e naald worden op één naald overgebracht, zoodat de minde ringen in het midden komen en de hiel wordt begonnen. Men breit op deze 26 st. heen en weer recht en averecht 24 naal den of toeren, thans begint men de kleine hield en breit op rechte naald 17 st. daarna 18 en 19e samenbreien, werk omkeeren en overbreien en rechte toer en 9 en 10 st. samenbreien, vervolgens de st. van de minder, en volg. samenbreien op ieder tot dat 10 st. over gebleven zijn en men 17 toeren heeft. Aan beide zijden worden de kantst. opgenomen en gebreid 12 aan iede- ren kant. In de volgende 10 toeren wor den viermaal 2 st. geminderd, daarna breit men op dit aantal st. verder, men heeft er dan weer 52 in het rond, totdat de voet de vereischte lengte heeft en aan den teen wordt begonnen, le naald met 26 st., twee st. breien overhalen, uitbreien op 4 st. na minderen twee recht. 2e nld. 2 st. breien overhalen, uitbreien, darna 3e naald uit breien op 4 st. na mind. 2 recht, toer overbreien. Laatste minderingen worden niet meer overgebreid. St. met een draad doorhalen en afh. Onderhoud van borstels, bezems enz. Bij het koopen van werkmateriaal moet m de eerste plaats gelet worden op kwa liteit. Het verschil in prijs, dat voor goe de, soliede stoffers, bezems, schuiers e.d. meer betaald wordt, haalt men er dubbel en dwars uit door den veel langeren le vensduur. Nog een andere factor is er, die tot deze laatste bijdraagt, n.l. de wijze van opbergen na het gebruik. Nimmer worden bezems en lange stoffers b.v. weg geborgen met de haren op den grond, aangezien zij hierdoor te veel te lijden hebben. Straatbezems worden meestal buiten bewaard, doch ook deze worden evenals andere werkmateriaal opgehan gen. Voor het reinigen van stoffers, zeilve- gers en al deze hulpmiddelen neemt men een teil met warm zeepsop en een scheut ammoniak en haalt ze hierin op en neer, daarna in warm water naspoelen, uit slaan en hangende buiten drogen, meer malen is het noodig door de haren te gaan van stoffers met een grove kam; dit doet men, terwijl ze nog nat zijn. Gepolitoer de houten bovenstukken wrijft men eerst met vaseline in, doch tracht zooveel mo gelijk te voorkomen, dat ze het water ra ken. Na het spoelen neemt men het hout af en wrijft het in met boenwas. Stoffers moeten nimmer te vlug b.v. bij een kachel drogen, veel beter is het in de schaduw. Zeilvegers en z.g. mops, die met olie bedruppeld worden, alsmede parketboen der vereischen niet minder regelmatig schoonmaken, hetgeen men het beste in warm sodawater kan doen en daarna in zeepsop en ammoniak. Ook deze laat men hangende drogen, schuldt ze echter mere- dere malen uit om het vocht zooveel mo gelijk te verwijderen. Het behangselpapier.... Wanneer de voorj aars werkzaamheden voorbij zijn en hier en daar iets vernieuwd is, zijn er altijd nog dingen, die eigenlijk ook wel in aanmerking hadden moeten ko men voor vernieuwing. Ons oog valt al in de eerste plaats op de kap van de leeslamp en iets verder staat een papiermand, die zooveel mogelijk aan het oog onttrokken wordt, omdat hij kennelijk teekenen draagt van veel gebruikt zijn. Waarom dergelijke gebruiksvoorwerpen dan niet op een voudige wijze zelf ver nieuwd? Ieder heeft op zolder of in een kast nog wel wat rollen oud behangsel papier en anders brengt het koopen van een rol gebloemd papier niet zooveel kosten met zich mede. Op eenvoudige wijze kan men lampenkap en prullemand met het be hangselpapier beplakken en het effecct is verrassend. Met weinig hulpmiddelen wordt aan een interieur veel verbeterd, in dien met slechts zijn fantasie laat werken. Wenken Inktvlekken op teere weefsels kan men verwijderen met tomatensap, waartoe men in cirkelvormige bewegingen over de vlek wrijft, die verbleeken en ten slotte ver dwijnen zal. Men voorkomt het afglijden van zijden en eventueel ook andere japonnen van de kleerenhangers indien men deze bekleedt met fluweel. Leeren leunstoelen kan men reinigen met een doekje in melk gedoopt; het vuil wordt afgenomen en het leer daarna met witte was gewreven. Dekens kan men gedurende de zomer maanden het best bewaren in zakken van ongebleekt katoen, nadat men ze eerst heeft laten stoomen. Ijzerroest op linnen kan men meestal verwijderen met het snijvlak van een hal ve citroen en zout, waarmede men flink over de plek wrijft, daarna in heet' water doopen en de behandeling zoo noodig en kele malen herhalen. Nieuwe wasschklemmen hebben aanmer kelijk langere levensduur indien men ze in water opkookt en daarin laat, totdat het weer volkomen koud is. ONS PATRON EN HOEKJE. ZOMERJAPON VOOR JONGE DAMES. Succespatroon 1974. Prijs 0.30 f 0.05 voor adm. en verzendkosten. Crêpe effen of met een moesje, of wel in vroolijk gekleurde motieven, linnen kant of bedrukt katoen, allen in rijke keuze voorhanden zijn geschikte mate rialen voor deze japon. Garneering aan hals en mouwen van wit piqué, split met kleine knoopjes en lusjes gesloten. De voorzijde van het lijfje heeft smalle zijstukken, die den indruk maken, alsof de rok hoog opgeknipt zou zijn, terwijl deze laatste bestaat uit twee deelen. De voorbaan heeft eenige diepe plooien, terwijl de achterbaan twee fi guurnaden heeft, die de rok om de heu pen mooi doet vallen. Patronen 1820 jaar. en waaraan de korte mouwtjes zijn ge knipt. Rugpand bestaat uit één deel en heeft een split, dat met knoopjes sluit. De voorbaan van de rok bestaat uit drie banen, die aan de taille evenbreed zijn als de pandjes van het lijfje, doch zich naar den zoom toe aanmerkelijk ver- breeden en klokken, de achterbaan be staat slechts uit één deel. Zéér smalle ceintuur, die op zij geknoopt wordt. Patronen in de maten 38 t/m. 42. BEDRUKT ZIJDEN JAPON. Succespatroon 1981. Prijs f 0.30 f 0.05 voor adm. en verzendkosten. Het model dezer japon is zeer eenvou dig en heel vlug en gemakkelijk te ma ken. Het bovendeel bestaat uit een gedra peerd middenstuk, dat om de plooien goed te doen vallen schuin geknipt dient - te worden, verder zijn er zijpanden, die een afgeronde lijn naar de schouder hebben BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon No. Maat Hierbij ingesloten f aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van ,Het Practisch Modebiad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 11/2, 3 of 6 cents)

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 12