ASPIRIN Een pleidooi vóór behoud Bloembollensaneering ZATERDAG 3 JULI 1937 DE LEIDsCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 der DE BEDRIJFSMAATREGELEN VOOR DE BESTAANDE BLOEMBOLLEN- BEDRIJVEN WAREN EN ZIJN VERANTWOORD. door D. W. LEFEBER. n. In een der vakbladen werd door een vak genoot voorspeld, dat door de symptomen voldoende duidelijk was, dat de handels belemmeringen spoedig zullen verdwijnen. Het is een voorspelling en een profeet be hoeft nu eenmaal de krant niet te lezen, maar anders zou deze beter weten. Ook al hadden de anti's schijnbaar de pers voor zich gewonnen en leverde deze uitvoerige verslagen van hun vergaderingen, in die zelfde bladen lazen wij zonder propaganda, en meer overeenkomstig de waarheid, het tegendeel der gelanceerde beweringen der anti's. Zoo stond nog dezer dagen onder een dergelijk verslag een kort berichtje over de regeling van den invoer van bloem bollen in Denemarken. Dit kleine berichtje hield niet alleen in, dat er iets anders nood zakelijk is, dan de over-verheerlijkte vrij heid, maar ook, dat het de taak was ge weest van de leiders der anti-saneering, om te erkennen, dat zij zelf ook geen an dere mogelijkheid zien om eruit te komen, tenzij door middel van het surplusfonds. Mag ik hier herinneren aan de moeilijk heden in den weg gelegd bij onzen export van narcissen naar Amerika, ons kleine contingent van uit te voeren bloembollen naar Frankrijk, de dreigende wolk, welke aan de Zweedsche horizon nu en dan dui delijk waarneembaar is, terwijl Noorwe gen geen kilo meer doorlaat dan per con tingent is vastgesteld? Welke kweeker wist een oplossing, toen een der belangrijkste afnemers, Duitschland, in 1935 zijn import van onze bloembollen met ongeveer twee millioen gulden beperkte, bloembollen, wel ke reeds waren verkocht en geproduceerd? Alle pogingen, om ze toch nog geplaatst te krijgen, zelfs met een reductie tot 40 pet. hadden geen resultaat: de Duitsche broeier wenscht onze bloembollen; de kweeker wenscht te leveren, doch hoogere machten bepaalden voor een zeer belangrijk deel den stand van onze zaken. Wij willen na tuurlijk de grootst mogelijke uitbreiding van onze export en eerst dan uitbreiding van het areaal, maar geen uitbreiding uit sluitend ten laste van het Surplusfonds. Dat wij thans in Engeland kunnen invoe ren bij een niet onoverkomelijk percentage aan invoerrechten, is slechts te danken aan overleg en samenwerking, welke de ruimte opende voor tactische besprekingen door eenige onzer meest vooraanstaande vakge- nooten. Wij staan of vallen met onzen afzet naar Engeland, welke ruim 50 pet. van onzen algeheelen afzet uitmaakt. De kweekers kunnen dan ook tegenover hunne bedrijven de weelde zich niet veroorloven door met een eventueel te groot surplus, dikwijls ook nog ontstaan door an dere landen, de nog vrijwel voor ons vrije Engelsche markt te dum pen. De bloem wordt in Engeland een product van levensbehoefte ge noemd, men zal in Engeland echter toch niet dulden, dat het nationaal bedrijf ten onder wordt gebracht door dumping uit Holland. Ik heb slechts de grootsten van onze af nemers willen noemen om aan te toonen hoe overal moeilijkheden ten aanzien van de export opduiken. Nog even wil ik het „land der vrijheid", Rusland, noemen, waarvan wij nog altijd hopen, dat de bur gers ooit nog eens de vrijheid zullen krij gen, onze bloembollen te mogen koopen. Onze Minister-President Colijn, iemand, die eenerzijds op vele economische confe renties wordt erkend een groot man te zijn, anderzijds zeker niet idealistisch staat tegenover alle bedrijfsregelingen, grijpt toch elke hem gunstig voorkomende gele genheid aan om te komen tot meer samen werking en overleg in het bedrijfsleven. Ook deze staatsman moet echter door de voor Nederland bereikte resultaten al dik wijls hebben aangevoeld, toch geen groot land te vertegenwoordigen, voor welks vrijheid wel is gevochten, doch waar mede economisch zeer voorzichtig en zeer tactisch moet worden omgesprongen. Ondanks de oogenblikkelijke groote in ternationale onrust zie ook ik de toekomst voor het bloembollenbedrijf niet zwart in. Maar juist daarom wil ik het bloembollen- bedrijf niet gaarne aan eiken willekeurigen toestand zien bloot gesteld. Wie onder ons herinnert zich niet goed de vrije concurrentie der laatste aan de be er ijfsmaatregelen voorafgaande jaren? Ter illustratie noem ik één geval, dat ik van nabij persoonlijk heb medegemaakt, om aan te toonen, hoe het ging zoowel met de tulpen als met de narcissen en hyacinthen. Een handelaar kocht van de kweekers een millioen stuks Darwintulpen van prachtige kwaliteit voor 25 cents per 100 stuks. Hij verkocht ze aan een broeier in het buiten land voor 40 cent per 100 stuks, misschien nog netto thuis. Het resultaat hiervan was, dat de kweekers nog geen vierde van him productiekosten ontvingen, terwijl de han delaar ondanks zijn groote winstmarge er geen bestaan in vond. Intusschen werden door dergelijke transacties de reëele afne mers in het buitenland in groote moeilijk heden gebracht, wat weer tot gevolg had, dat velen hunner niet of zeer moeilijk kon den betalen. Dat was dan vrije concurren tie, maar ook en niet minder knoeihandel. De maatregelen nu maken een dergelijke dumping ook bij eventueel surplus on mogelijk. De laatste jaren heeft men im het buitenland op tijd durven koopen en de reizigers niet meer naar huis gestuurd, totdat ze met onmogelijk lage prijzen terug konden komen. Hier ook openbaart zich het voor deel der bedrijfsmaatregelen. De voor ons gunstigen stand van onze valuta is nu door de maatregelen ten goe de gekomen aan onze verkoopprijzen. Wie kan hier zakelijk beweren, dat wij in het buitenland en hier betere prijzen zouden hebben gemaakt zonder het kunnen o p- leggen van een verhooging? Wij allen weten maar al te goed, dat in ons bedrijf de afloop van de markt op het einde van ieder seizoen een belangrijk deel van de markt in het daaropvolgend seizoen be paalt. Welnu, hoe zou het zijn afgeloopen, toen door de handelsbelemmeringen der laatste jaren het ons allen bekende groote surplus ontstond? Ieder goed vakman wenscht zooveel mo gelijke bedrijfsvrijheid en wij allen be treuren de handelsbelemmeringen, vooral die, waardoor wij terrein verliezen. Doch zoolang wij leven in een toestand als nu, waarbij in het eene land de uitkeering aan een werklooze grooter is dan een ander land aan arbeidsloon kan betalen, behoeft men waarlijk geen profeet noch een eco noom te zijn, om te begrijpen, dat die gren zen niet spoedig vrij opengesteld zullen en kunnen worden. Al reeds eerder merkte ik op, dat het leerzaam zou zijn voor vele vakgenooten, wanneer het mogelijk ware dat de anti-sa neerders een vrij terrein tot hun beschik king konden krijgen, waarop zij hun prac- tijken zouden kunnen demonstreeren. Of dat ter demonstratie het mogelijk ware ge weest, dat het surplus, ontstaan door de ex portbelemmeringen naar Duitschland en Denemarken, eens vrij had kunnen worden verkocht en op die vrije verkooping niet alleen alle belanghebbenden, maar ook de drie grootste sprekers-inkoopers der anti- saneeringsvergaderingen aanwezig waren en de laatste drie vooral als eerste vrije kooper zouden optreden. Zou de pers na af loop van zulk een vrije verkoop dan ook spreken van een verkoop „tot heil van de kleine kweekers en arbeiders" en van een „hevig applaus". Daarna zouden wij nog een veiling kunnen houden van het plant goed der surplusbollen om dan te zien hoe veel landbouwers en buitenlanders hun slag op ons zouden slaan. Omreden de kweekers meer dan vol doende hebben gevoeld, dat de handel bij vrije concurrentie bij een ongebreidelde cultuur en een aan banden gelegden export niet in staat is de schokken op te vangen, kan ik u verzekeren, dat de bonafide kwee kers van hyacinthen, tulpen en narcissen, door samenwerking en overleg en afge zien van de stemming in de Alg. Vereeni- ging voor Bloembollencultuur de voor hen juiste houding zullen weten te bepalen. Alle besturen der kweekers-organisaties, zelfs het Hoofdbestuur van Bloembollencul tuur, erkennen nu en met goede argumen ten, de noodzakelijkheid van een bedrijfs regeling voor 1938 en de kweekers zullen dan ook him kostbaar geproduceerd artikel in dezen toestand niet overlaten aan een geheel willekeurige, bodemlooze markt en hun cultures niet overdragen aan den land bouw en het buitenland. BINNENLAND KERKNIEUWS Nieuwe parochie te Venlo. Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, Bis schop van Roermond, heeft toestemming verleend nog dit jaar een aanvang te ma ken met den bouw van de kerk in de nieuw te stichten parochie, gelegen in de buurt schap Stalberg te Venlo, waarvoor de zeer- eerw. heer Jos. Poels opdracht kreeg,, meldt de „N. Venl. Crt." De nieuwe kerk zal toegewijd worden aan de H. Familie. (anqs ck iktunl 'n Rijdende tram moet men al tijd rechts inhalen,alléén.wanneer rechts niet voldoende weg breedte is, mag men de tram links voorbijrijden. PRINS BERNHARD NAAR DUSSELDORP Prins Bernhard heeft het voornemen he den, na afloop van den ridderdag te Door- werth, een bezoek te brengen aan het con cours hippique te Dusseldorp en in den avond naar het paleis Soestdijk terug te keeren. AFSCHEIDSAVOND MINISTERS GOSELING EN ROMME. Hulde en dank van Katholiek Amsterdam. De bereidverklaring van de Ministers van Justitie en van Sociale Zaken, Hunne Ex cellenties mr. C. M. J. F. Goseling en prof. mr. C. P. M. Romme, op verzoek van het bestuur van den rijkskieskring Amsterdam van de R.-K. Staatspartij, den Amsterdam- schen Katholieken gelegenheid te geven, af scheid van hen te nemen, heeft tot gevolg gehad, dat gisteravond de groote zaal van „Krasnapolsky" geheel gevuld was met be langstellenden. Toen te ruim half negen de beide be windslieden met hunne echtgenooten, wien een bloemenhulde was aangeboden, de zaal betraden en, van het kieskringbestuur ver gezeld, het podium bestegen, werden zij, terwijl men zich van zijn plaatsen verhief, met een hartelijk applaus begroet. In zijn openingswoord deed de voorzit ter van het kringbestuur, de heer J. C. Berger, na zijn dankwoord aan de minis ters voor hun aanwezigheid, uitkomen, dat niet uitsluitend het feit der ambtsaanvaar ding Katholiek Amsterdam hier tezamen had gebracht, doch tevens de gelegenheid, uiting te geven aan de dankbare gevoe lens over den uitslag der verkiezingen, te meer omdat zoo zeide spr. deze uit slag in het waarachtig belang noodzakelijk is gebleken en daaruit de noodzakelijke consequenties zijn getrokken. Na het optreden van een mannenzang- koor, dat zich ook later op den avond nog enkele malen hooren deed, was het, bij ont stentenis van Mgr. dr. G. C. van Noort, Deken van Amsterdam, opnieuw de heer Berger, die zich thans kweet van de taak, zich tot tolk te maken van de dankbare gevoelens, die de meer dan 60.000 Amster- damsche Katholieke kiezers bezielen, Spr. dankte de heeren Goseling en Romme voor het vele belangrijke werk, door hen ver richt. Nadat vervolgens gesproken hadden de heeren J. W. Smit, nestor van de Katho lieke Arbeidersbeweging in Nederland en E. Pauw namens de R.-K. Propagandaclub, was het woord aan wethouder» mr. G. C. J. D. Kropman. Spr. zeide, dat er, los van elke persoons verheerlijking, reden is tot groote dank baarheid voor het feit, dat de heeren Go seling en Rome belast zijn geworden met twee belangrijke portefeuilles in een zeer belangrijken tijd, evenzeer als er reden is om uiting te geven aan de dankbaarheid voor wat beiden voor Katholiek Amster dam hebben gedaan. Mr Goseling heeft in zijn periode van voorzitter van den Katholieken Amster- damsohen Kieskring de hoofdstad gemaakt tot het centrum van de katholieke poli tieke- leven, voorzitter van partij en Ka merfractie heeft hij de R.-K. Staatspartij onschatbare diensten bewezen. Mr. Romme bracht spr. mede in op dracht van de R.-K. Raadsfractie, dank voor den belangrijken, vruchtbaren arbeid, welke hij in den Amsterdamschen ge meenteraad vele jaren achtereen heeft verricht. Ook met zijn benoeming tot raadgever van de Kroon kan Katholiek Amsterdam verheugd zijn, omdat zoo zeide spr. wij thans het raadslid Romme in den Haag krijgen, een man, die de moeilijkheden en nooden van onze stad kent, die niets liever wil dan haar oude glorie te zien herleven en die niet dulden zal, dat het fiere Am sterdam met de bedelnap naar Den Haag zal gaan. Z.Exc. mr. Goseling, hierna sprekende, zeide, na zijn grooten dank betuigd te heb ben aan sprekers en vergadering, dat zijn nieuwe arbeid allerminst een afscheid van j de partij beteekent, ons program zeide hij in dit verband heeft te dien aanzien een duidelijk antwoord gegeven. De ge meenschappelijke taak der Katholieken, waarbij spr. ook een krachtig beroep deed op de jongeren, zal moeten zijn het Ka tholiek staatkundige werk op hooger niveau en tot hooger aanzien te brengen, ook in de oogen van anderen. Z.Exc. mr. Rome gaf uiting aan zijn groo te dankbaarheid voor wat hij van Katho liek Amsterdam heeft mogen ontvangen en voor de hartelijke samenwerking, die hem gedurende zooveele jaren in de R.-K. Raadsfractie is ten deel gevallen. Nadat ten slotte door alle aanwezigen het Wilhelmus was gezongen, werd de bij eenkomst gesloten. ONDERSTAND AAN GEWEZEN PERSONEEL BIJ DE BELASTINGEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft inlichtingen verstrekt op het adres van N J. A. Nieuwkerk, gewezen klerk bij den dienst der directe belastingen te 's-Gra- venhage, houdende verzoek te willen bevor deren, dat hem een jaarlijksche onderstand zal worden toegekend. Hierbij deelt de Minister mede dat ver zoeken om onderstand van personen, die in niet pensioengerechtigden dienst bij de ad ministratie der belastingen waren geweest, sedert 1929 steeds zijn afgewezen. In de toe komst zal de regeling van artikel 63 van het arbeidsovereenkomstenbesluit mede brengen, dat belanghebbenden niet in fi- nancieele moeilijkheden geraken. Voor hen echter, die slechts korten tijd onder de werking van dit besluit in dienst zijn ge- H. B. G. vóór behoud der Blo embol len-sa n ee ring Voor de 57ste buitengewone alg. verga dering van het Hollandsch Bloembollen- kweekersgenootschap, te houden op 12 Juli a.s., zal men zich hebben uit te spreken over de door het H.B. gestelde vraag: „is het voor het bloembollenbedrijf nuttig alle bedrijfsmaatregelen op te heffen?" Het hoofdbestuur van het H.B.G. is van meening, dat teeltbeheersching nog noodzakelijk is, zoolang de buiten- landsche deuren niet vrij voor de bloem bollen worden opengesteld. Op dit oogenblik tot een alge- meene, onbegrensde uitbreiding over te gaan, moet dan ook volgens het H.B., omdat er geen vermeer dering van vraag tegenover staat, voor allen en alles funest zijn. Wanneer men tot de vrije prijzen zou terugkeeren, dan kan dat alleen ten koste van die prijzen gaan. De kweeker wordt aldus het kind van de rekening, zoowel de exporteur-kweeker als de kweeker en deze laatste natuurlijk het ergst. Den surplus- opkoop kan de kweeker nog evenmin mis sen. Het H.B. is voorts van meening, dat wèl zoo spoedig mogelijk naar een oplossing gezocht moet worden, om het steeds weer keer en de surplus van dezelfde variëteit te doen verdwijnen. Het kweeken van variëteiten, die door het buitenland niet of niet meer voldoende ge vraagd worden, mag niet door de goede werking van het surplus-fonds bevorderd worden. Deze oplossing zal niet gemakke lijk zijn; zij zal, volgens het H.B., gezocht moeten worden in een lagere uitbetaling, waarvan het percentage verband zal moe ten houden met het uitvoerpercentage van elk der betreffende variëteiten ten opzich te van haar geheelen aanvoer. In zijn prae-advies verwacht het H.B., dat de afdeelingen tra- vergadering, door met een zeer groote meerderheid de ge stelde vraag met „neen" te beantwoorden, zich vóór bedrijfsregeling zullen uitspre ken. Wij herinneren er aan, dat de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur onlangs de saneering met groote meerderheid van stemmen wilde zien afgeschaft. De beslissing van de regeering wordt door het vak met spanning tegemoet ge zien. Velen zullen zich opgelucht gevoelen als de vrijheid definitief verkregen is. De toekomst zal dan leeren wat het beste is of zou zijn geweest. Want met zekerheid kan men in dezen ongewissen tijd niets voorspellen. weest, heeft deze regeling dit niet kun nen bereiken. De vraag of aan den gewezen klerk N. J. A. Nieuwkerk een onderstand moet wor den verleend, staat derhalve geenszins op zichzelf. Inwilliging van het verzoek brengt dan ook mede, dat in een aantal overeenkom stige gevallen een jaarlijksche onder stand zou moeten worden verleend. Op de begrooting voor het jaar 1937 is hiermede geen rekening gehouden. De Minister is evenwel bereid bij de in diening van de begrooting voor '38 gelden voor deze en dergelijke onderstand aan te vragen. T. C.-TARWE BLIJFT STIJGEN. In navolging van de vaste buitenland- sche graanmarkten heeft de Tarwecentrale den prijs van T. S. tarwe voor maaldoelein- den reeds voor de tweede maal in deze week verhoogd. Ditmaal met 30 ets. Sinds Maandag is de tarpeprijs nu al met 50 ets. per 100 K.G. opgeloopen. DE PRIJZEN VAN VLEESCH EN BROOD. Stappen van het gemeentebestuur van Amsterdam hij den Minister van Landbouw en Visscherij. B. en W. van Amsterdam hebben de aan dacht van den Minister van Landbouw en Visscherij gevestigd op de sterke stijging van de prijzen van rund- en ander vleesch en de daarmede verband houdende sterke daling van het vleesóhverbruik daar ter stede. Met aandrang hebben zij den minister verzocht tot afschaffing of verlaging van de heffing op het rundvleesch over te gaan. De Minister heeft hierop geantwoord, dat terzake een onderzoek wordt ingesteld. B. en W. hebben den Minister tevens ver zocht, te willen bevorderen, dat maatrege len worden genomen, welke er toe leiden, dat, bij invoer van Deensch vleesch, de la gere kostprijs van dit vleesch voorname lijk aan den consument ten goede komt. Voorts hebben B. en W. verzocht maat regelen te willen nemen, welke leiden tot het vervallen van heffingen, waardoor de federatie van Amsterdamsche bakkerspa troons gevolg kan geven aan haar uitge sproken oornetmen, den broodprijs te verla gen. BURGEMEESTER VAN LANSCHOT ONDERSCHEIDEN Door Fransche regeering De burgemeester van 's Hertogenbosch, mr. F. J. van Lanschot, heeft een brief ontvangen van baron de Lande d'Aussac de St. Palais, die als officieel vertegen woordiger van de Fransche regeering de groote tentoonstelling van het Nederland- sche trekpaard op 24 en 25 Juni j.l. al hier bijwoonde, waarin hem wordt mede gedeeld, dat hij door de Fransche regee ring is benoemd tot officier in de Ordre Nationale de Merite Agricole. „Hbld." Knwp HOLLAND -AMERIKA LIJN BESTELT DRIE SCHEPEN. Bouw in Denemarken. De directie van de Holland-Amerika-lijn deelt mede, dat gecontracteerd is met de Odense Staalskibvaert ved A. P. Moller, Odense, Denemarken, voor den bouw van twee motorvrachtschepen van ca. 10.000 ton draagvermogen, levering najaar 1939, verder een vracht-passagiersschip, dupli caat van het zich bij de machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotter dam in aanbouw bevindende m.s. „Noor- dam", met de N.V. Wilton-Feijenoord (Wil ton's machinefabriek en scheepswerf, maat schappij voor scheeps- en werktuigbouw Feijenoord, Schiedam, voor levering De cember 1938. In verband hiermede werden onders hands 2 millioen gulden nieuwe aandeelen geplaatst tót den koers van 118 pet. netto, recht gevend op het halve dividend over 1937,, de nieuwe aandeelen hebben dezelf de rechten als de oude, doch zijn geblok keerd tot na de algemeene vergadering der maatschappij, waarin de balans over 1937 wordt vastgesteld echter uiterlijk tot einde Maart 1938. Met deze uitgifte acht de maatschappij haar kapitaalbehoefte voor haar tegenwoor dig bouw-programma gedekt. EEN BEDRIJFSRAAD VOOR HET BOUWBEDRIJF. Minister noodigt de organisaties uit. Naar wij vernemen, heeft de minister ran Sociale Zaken thans aan de werkne mers- en werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf een schrijven gezonden, waar in hij mededeelt, dat hij overweegt over te gaan tot instelling van een bedrijfsraad voor het bouwbedrijf. De bewindsman heeft de organisaties verzocht hem te berichten, wie harerzijds als lid en plaatsvervangend lid in de raad kunnen worden benoemd. Gelijk wij destijds hebben gemeld, heb ben alle arbeidersorganisaties en vier werk geversorganisaties zich vóór instelling van een bedrijfsraad verklaard. Alleen de Ne- derlandsche Aannemersbond en patroons bond voor de bouwbedrijven in Nederland volhardt bij zijn weigering, om aan een bedrijfsraad deel te nemen. „Volk". WIJZIGINGSWET RECHTERLIJKE ORGANISATIE Een wetsontwerp ingediend Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van enkele artikelen van de wet op dè rechterlijke organisatie en het beleid der justitie. Het gewijzigde artikel 3a schept de mo gelijkheid, dat een substituut-officier bij eene arrondissements-rechtbank wordt aangewezen om bij een andere rechtbank als waarnemend substituut-officier van justitie op te treden. Het nieuwe tweede lid van artikel 6a maakt het mogelijk, dat een officier van justitie of een substituut-officier van jus titie bij een rechtbank wordt aangewezen als waarnemend advocaat-generaal bij een gerechtshof. Een andere wijziging wordt de benoe ming van de beëedigde klerken ten par- kette bij de kantongerechten overgebracht van de arrondissements-rechtbanken naar den minister van justitie. De centralisee ring van deze benoemingen maakt het mogelijk, dat in deze meerdere uniformi teit wordt bereikt. Artikel 16, 2e lid, schrijft voor, dat de leden van de rechterlijke macht zonder bijzonder verlof van den koning niet naar het buitenland kunnen gaan. De onder vinding heeft uitgewezen, dat dit voor schrift gevoeglijk kan worden gemist. Voorgesteld wordt daarom dit lid te schrappen. Om den wille van de uniformiteit wordt tenslotte ook ten aanzien van de beëedig de klerken ter griffie van de arrondisse ments-rechtbanken, de gerechtshoven en den hoogen raad voorgesteld de benoe ming te centraliseeren in handen van den minister van justitie. Goedkoope trein naar Arnhem en Nijmegen. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer betreffende een goedkoope trein naar Arnhem en Nijmegen op Zondag 11 Juli.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6