Zig-Zag-2witserlano HET NON-INTERVENTIE-SYSTEEM IN GEVAAR VRIJDAG 2 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Het Vierwoudstedenmeer in gehuichelde avondvrede. Nachtelijk klokkenspel ra. Iemand en voorwaar niet de eerste de beste die mij de eere heeft aange daan de vorige zigzag ten einde toe uit te lezen, zat in de put wegens mijn uitval op de saaiheid der Zwitsersche steden. Hij heeft ernstige reisplannen, en nu heb ik hem de lust benomen. Ik kan 't ook niet helpen. Wat ik ge schreven heb is de waarheid „en niets dan de waarheid". Wie mondain vertier zoekt, komt in de Zwitsersche steden, behalve misschien in Zürich en Génève, bedrogen uit. Wereldsteden zijn er niet; het grootste is nog Zürich, dat de helft van het aantal inwoners van den Haag heeft; Bazel, Bern en Génève halen krapjes-aan het formaat van Utrecht of Haarlem, flinke provinciesteden, maar méér ook niet. En ik vrees, dat een buitenlander Zondags in Utrecht zijn pret ook wel op kan!! De bijbel, waarop alle toeristen zweren, Baedeker, zegt het droog, maar juist: „Die wahre Reiseweisheit besteht in der Ab- wechslung". Zwitserland wordt bezocht om de na tuur, op de eerste plaats, maar de schü- derachtige en huiselijk-wel varende ste den verdienen te worden opgenomen in ieder met wijs overleg saamgesteld reis programma. Spijt zult ge er niet van heb ben, allerminst! Zelfs op mijn zig-zag-reis door Zwitser land, waarbij het toeval de eenige raadge ver was, heb ik, instinctmatig, Baedeker's wijze raad niet in de wind geslagen. De avond van den dag, die begon in Bazel en via Sargans en Herisau naar St. Gallen leidde, vond mij in druk gesprek met een schipper aan den oever van het.... Vier woudstedenmeer. Als in het voorjaar de warme Föhn blaast, kan het op 't meer geweldig spo ken. Daarvan kon de schipper verhalen ophangen! Het water wiegelde in de duisternis van den avond, lichtglansen weerspiegelend van de lantaarns op de kaai te Brunnen. Als donkere schaduwen rezen rondom de bergen uit het meer op. De geheele na tuur ademde stilte en vrede. Maar aan den overkant wist ik de Tell's Kapelle, waar Wilhelm Teil aan land sprong, ondertus- schen de boot van den gehaten land voogd Gessier een „zetje" gevend met zijn rechterbeen. Gessier kwam om in de door den storm opgezweepte golven van het meer. Hij had zijn verdiende loon, de ellendeling! Ja, 't kan spoken op 't meer; daarvan weten ook Tell's telgen mee te praten. De schipper kon aan zijn verhaal geen einde vinden; ik heb 'm uit de moeilijk heid geholpen. Maar zelfs in bed kwam er geen verpoo- zing van deze met ervaringen overladen dag. Het noodlot wilde, dat dien nacht in het landelijke Brunnen de koeien naar de bergweiden werden gedreven. Om middernacht bracht het eerste kop pel koeien carillon-muziek ten gehoore onder mijn raam. Hoewel in de rust gestoord, was ik verrukt door de roman tiek van het geval. De uitvoering werd herhaald om 1 uur en zoo achtereenvolgens op regelmatige tijden tot in den vroegen morgen. Pingele, pingele, pong daar kwam weer een kudde vaalbruine koeien aan- klotsen in de roerloos-stille dageraad, hellend en loeiend. Pingele, pingele, pong, Pingele, pingele, pong. De romantiek van de Zwitsersche koeien-bellen heeft in dien éénen nacht veel van zijn glans verloren. Zelfs de „Mythen", twee reuzen-rotsen, die grillig achter Brunnen omhoog ste ken, hebben in dien nacht de vorm van twee schrikwekkende hoorns aangeno men. Aspirant-reizigers naar Brunnen ik begin scrupuleus te worden in mijn uit latingen moeten zich niet laten af schrikken. Die koeien komen niet vóór midden-September weerom! Beslist niet. Zij blijven, vreedzaam klingelend, grazen op de bergweiden tot al het gras verdwe nen is, en worden in het najaar, versierd en befeest, teruggedreven naar het dal. Maar wie dien nacht in Brunnen slaapt, die dan zorgt! Berlijn en Rome willen geen controle Vandaag hervatting van de zitting van het Londensche comité Gaspedalen zijn gewillig! Maar als uw autosnelheid verdubbelt wordt uw remweg (afstand, noodig om te stoppen) 2 X 2 4 maal zoo groot! HET GAT IN DE CONTROLE. Naar het schijnt bestaat er geneigd heid in Rome en Berlijn voorstellen te doen het gat in de controle ter zee niet op te vullen, maar de geheele controle ter zee te laten vervallen, al dus verneemt Reuter. Overigens zou de nietinmenging gehandhaafd moeten blijven en zouden de rechten van oor logvoerenden aan beide strijdende par tijen moeten worden toegekend. Het gevoelen te Londen en, naar men ge looft, eveneens in Frankrijk, zou zeker ge kant zijn tegen dit voorstel. Het is duide lijk, dat regelingen van dezen aard partij dig zouden functionneeeren, wanneer de be veiligingen tegen inmenging over zee ern stig verzwakt zouden worden door de af wezigheid van een zeecontrole, terwijl de Spaansch-Fransche landgrens gesloten zou blijven. Bovendien wijst men er op, dat Franco waarschijnlijk eenig voordeel zou trekken van het gebruik der belligerenten- rechten ter zee. Te Londen veronderstelt men in het ge heel niet, dat Groot-Brittanje en Frank rijk er in zouden toestemmen de niet-in- menging voort te zetten, wanneer de con trole ter zee mocht ophouden. Wanneer het Engelsch-Fransche aan bod, den bres in de controle ter zee aan te vullen, niet wordt aanvaard door de vergadering van het niet-in- mengingscomité van vandaag, zullen Groot-Brittannë en Frankrijk, naar ze ker schijnt te zijn, hun houding ten aanzien van de geheele niet-inmengings politiek voorbehouden. Te Londen is men van opvatting, dat Groot-Brittannië, in zijn levendig verlan gen de niet-inmenging in een doeltreffen- den vorm te handhaven, getoond heeft, dat het bereid is groote uitgaven en in- convenienten op zich te nemen, door aan te bieden den patrouilledienst ter zee langs de Middellandsche Zee-kusten van Spanje op zich te nemen. Het aanbod, neu trale waarnemers aan boord te nemen van de Britsche patrouillevaartuigen, werd te Londen beschouwd als een volstrekte waar borg van onpartijdigheid en men gevoelt eenige ergernis, tengevolge van den twij fel, die geuit is ten aanzien van deze on partijdigheid, in Duitschland en Italië. Wanneer het Engelsch-Fransche aanbod niet zou worden aanvaard en wanneer daaruit de onmogelijkheid mocht voort vloeien de niet-inmenging te handhaven, zou te Londen groote spijt worden gevoeld, ofschoon men van meening is, dat de on partijdige algemeene opinie zekerlijk den blaam op anderen zou werpen voor den nieuwen toestand, waarin de burgeroorlog waarschijnlijk voor onbepaalden tijd zou worden verlengd tengevolge van de vrije levering van wapens aan beide partyen in Spanje over zee en over land. Een Duitsche beschouwing. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Het onderzoek van het Engelsch-Fran sche voorstel inzake een gemeenschappe lijke controle dezer beide mogendheden aan dé Spaansche kusten schijnt niets naar voren te hebben gebracht, wat de van Duit sche en Italiaansche zijde tegen dit voor stel te Londen reeds ingebrachte ernstige principieele bezwaren zou hebben kunnen wegnemen of verminderen. Er zijn voorshands ook geen aanknoo- pingspunten aanwezig, dat het Duitsche standpunt, volgens hetwelk het initiatief voor de schepping van een nieuw en be ter systeem der verzekering van de niet- inmenging in de eerste plaats van Enge land en Frankrijk moet uitgaan, is gewij zigd. In dit verband schijnt met belangstelling te zijn opgemerkt, dat in Engelsche en Fransche bladen thans de gedachte wordt besproken, de partijen in den Spaanschen burgeroorlog als oorlogvoerenden te er kennen, opdat het principe der niet-in menging misschien zou kunnen worden ge red, indien men uitgaat van de basis der volkenrechtelijke neutraliteit. De Italiaansche opvatting. Aan den vooravond van de nieuwe zitting der niet-inmengingscommissie, aldus meldt het Duitsche nieuwsbureau uit Rome, wordt er in bevoegde Italiaansche kringen nog maals de nadruk op gelegd, dat voor ieder besluit in de controlekwestie de eenstem migheid van alle 27 staten-deelnemers noo dig is. Men kan derhalve ook niet veronderstel len, aldus bedoelde kringen, dat Engeland en Frankrijk, ondanks het Duitsch-Ita- liaansche protest, de door de geheele com missie goedgekeurde controle alleen en zon der toestemming van de geheele niet-in- mengingscommisie zouden kunnen uitoefe nen. FRANCO'S TROEPEN RUKKEN PROVINCIE SANTANDER BINNEN. Van de zijde van het groote hoofdkwar tier der rechtschen is medegedeeld, dat de troepen van Franco gisteren voor het eerst de provincie Santander zijn binnengerukt. Des morgens bezette een colonne het berg- massief van Pena Camera, ten zuiden van Somorostro, en -vervolgens den berg Mel- lo, die de hoogste is in dezen sector. De colonne, die in den sector van Valmaseda opereert, heeft bezit genomen van Mon- tellano, op den linkeroever van de rivier de Barbaduz, Obeguri, en El Llano, van waaruit de weg van Valmaseda naar Cas- tra Urdiales beheerscht wordt. Evacuatie van Santander. In antwoord op een vraag van Attlee heeft Cranborne, de Engelsche onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken, in het Lagerhuis medegedeeld, van den Franschen ambassadeur bericht te hebben ontvangen, dat de Fransche regeering maatregelen heeft genomen voor het 'overbrengen van vrouwen, kinderen en andere vluchtelin gen uit Santander naar het door de regee ring beheerschte Spaansche gebied via Franschen grond. Er zijn verschillende voorzorgsmaatregelen genomen om te ver mijden, dat mannen, die de wapens dra gen, op deze wijze naar Valencia zouden kunnen worden gebracht. De Fransche regeering heeft zich ten aanzien van dit vraagstuk met de Spaan sche regeering in verbinding gesteld. BUITENLAND BELGIE HERDERLIJK SCHRIJVEN TE VERWACHTEN? Tegen het verbond van Vlaamsch Nationalisten. In Vlaamsch-nationalistische kringen ver wacht men een herderlijk schrijven van den aartsbisschop van Mechelen tegen het Verbond van VLaamsch-nationalisten. De aartsbisschop heeft reeds in April van dit jaar ingegrepen in de Belgische binnen- landsche politiek, toen hij in den verkie zingsstrijd tusschen van Zeeland en Dé- grelle op het laatste oogenblik zich scherp uitliet over de politiek der Rexisten. LIBERALEN EISCHEN WIJZIGING VAN REGEERINGSPROGRAM. Prettige terugkeer van v. Zeeland. De liberale partij in België heeft haar voorzitter opgedragen stappen te doen bij minister-president van Zeeland na diens terugkeer uit de Vereenigde Staten, om hem mede te deelen, dat de liberale partij haar steun aan de regeering niet verder zal verleenen, indien deze regeering niet wordt gewijzigd en e'en nieuw regeeringsprogram- ma wordt opgesteld in liberalen geest. De liberalen verlangen, dat de wijziging in de regeering vóór October een feit zal zijn en zij willen uit het regeeringsprogram het wetsontwerp op de organisatie van de beroepen verwijderd zien. DUITSCHLAND DE TERREUR TEGEN DE KERKEN Us. NIEMOELLER GEARRESTEERD. Wegens „ophitsende" redevoeringen. Ds. Niemoeller is gisteren gearresteerd. Ds. Niemceller, die tijdens den wereld- oorlof commandant van een duikboot was, is een der leiders van de Duitsche Belijden de Kerk. Het Deutsche Nachrichten Bureau meldt over deze arrestatie het volgende: Ds. Martin Niemoeller van de Belijden de Kerk is gisteren door de geheime staats politie te Berlijn-Dahlem gearresteerd en voor den rechter geleid, die tegen hem een bevel tot in hechtenisneming heeft uitge vaardigd. Niemoeller heeft reeds langen tijd in godsdienstoefeningen en spreekbeurten op- hitisende redevoeringen gehouden, voor aanstaande personen van staat en beweging belasterd en onware beweringen verspreid over maatregelen van staatswege, ten einde de bevolking te verontrusten. Evenzeer heeft hij aangespoord tot verzet tegen staatswetten en verordeningen. Zijn uiteenzettingen behoorden tot den vasten inhoud der anti-Duitsche buitenland- sche pers. Niet onverwacht. De arrestatie van Niemoeller werd ver wacht. lederen dag heeft de bekende pre dikant, die zich had opgeworpen tot den kampioen van de Belijdende Kerk, voor een talrijk en aandachtig gehoor gepredikt en eischte hij voor de kerk de vrijheid zelfs in den nationaal-socialistischen staat het Evan gelie en de Geboden Gods te volgen. Eenige dagen geleden nog heeft Niemoel ler van den kansel de vraag gesteld of het woord van den Fuehrer nog waarde had, gezien de vervolgingen en arrestaties van predkanten der Belijdende Kerk. Niemoeher is de bekendste en meest po pulaire leider der Belijdende Kerk. Tijdens den wereldoorlog was hij commandant van een duikboot, welke op de Middellandsche Zee tal van vijandelijke transporten heeft tot zinken gebracht. In 1919 was Niemoeller 27 jaar oud. Na den oorlog ging hij eerst boeren en vervolgens theologie studeeren. In 1931 werd hij predikant te Dahlhem. Tien het nationaal-socialisme in 1933 de Protestantsche Kerk aan het gezag wilde onderwerpen van den staat, welke overigens het nieuwe heidendom begunstigde, verzette Niemoeller zich. HOE IN DUITSCHLAND GESTEMD WORDT. „97 procent voor de gemeenschapsschool". De vijandën van de Belijdenisschool hebben in den laatsten tijd veel ophef ge maakt over het feit dat de ouders „vrij willig" de gemeenschapsschool boven de' Bijzondere School verkiezen. De Reichs- post uit Ween en publiceert nu het volgen de bericht over het „hoe" van deze school- stemming. Zonder hier van te voren in kennis gesteld te worden, worden de ouders in verschillende plaatsen naar het gemeentehuis geroepen waar men hen vraagt „wilt gij dat de school zooals tot nu toe christelijk blijft"? Wilt gij dat zoo als tot nu toe het kruis in de scholen blijft? Wilt gij dat zooals tot nu toe gods dienstonderricht in de scholen gegeven wordt? Als gij dit wilt, onderteeken dan dit biljet". De ouders die meenen dat de Bijzondere School behouden blijft als zij hun stem geven aan het hun voorgelegde biljet, onderteekenen dit bereidwillig, 's Avonds wordt dan gepubliceerd: Ober- Beieren heeft zich door een geheel vrij willige stemming van de ouders voor meer dan 97 procent uitgesproken ten gunste van de Gemeenschapsscholen. HONGARIJE DE BEVOEGDHEDEN VAN DEN RIJKSREGENT Uitbreiding aanvaard De Hongaarsche Rijksdag heeft in een plechtige zitting met algemeene stemmen het wetsontwerp betreffende de verkie zing en de uitbreiding van de bevoegdhe den van den Rijksregent aangenomen. Voor den aanvang van de behandeling van het ontwerp, hadden de sociaal-democraten de zaal verlaten. Deze wet verleent den rijksregent staats rechtelijke bevoegdheden van het nationale Hongaarsche koningschap, met uitzonde ring van het opperste patronaat over de Kerk en het recht tot verleening van adel lijke titels. VERRE OOSTEN HET AMOER-INCIDENT BESPREKINGEN TE MOSKOU Ontruiming der eilandjes Gisteravond heeft Litwinof een bespre king met den Japanschen ambassadeur te Moskou, Sjigemitsoe, gehad, welke drie uur duurde, en na afloop waarvan een communiqué werd gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat Litwinof opnieuw ge protesteerd heeft tegen de beschieting van Sovjet-Russische vaartuigen op de Amoer door Mandsjoerijsche troepen. Hij wees op de hoogst ernstige gevolgen, die uit een dergelijke handelwijze zouden kunnen voortvloeien en op het recht der Sovjet-regeering op schadevergoeding. Litwinof herhaalde het voorstel onmid dellijk de troepen en vaartuigen van beide partijen van de eilanden terug te trekken, en beloofde dat de Sovjets hun schepen Vrijdag zouden terugtrekken, mits van Ja- panschMandsjoerijsche zijde hetzelfde gedaan wordt. Ook herhaalde hij het voor stel, onderhandelingen te openen over een nieuwe demarcatie van de door de Amoer gevormde grens, die de oorsprong van het incident is geweest. Sjigemitsoe handhaafde het standpunt, dat de Sovjets verantwoordelijk zijn voor de spanning, daar zij het eerst troepen hebben gezonden om de Mandsjoerijsche eilandjes op onwettige wyze te bezetten, alsmede vaartuigen in de Mandsjoerijsche wateren hebben laten kruisen. De ambas sadeur verlangde, dat de status quo zou worden hersteld, d.w.z. dat de Sovjet strijdkrachten zouden worden terugge trokken, en uitte zijn twijfel aan de aan wezigheid van Mandsjoerijsche vaartuigen in de omstreden zone. Litwinof bleef staan op een wederzijdsch terugtrekken. Hij verklaarde dat, indien de afwezigheid van JapanschMandsjoe rijsche vaartuigen wordt vastgesteld, de Sovjet-Russische patrouilles en vaartuigen eveneens teruggetrokken zullen worden en het incident zoodoende geregeld zal zijn. Sjigemitsoe beloofde de voorstellen te zullen bestudeeren en de besprekingen te hervatten. Sovjettroepen verlaten de eilandjes De „Nitsji Nitsji" meldt uit Harbin, dat de Sovjet-troepen, die de eilandjes Bolsjoi en Sennoefa bezet hadden, deze zijn begon nen te ontruimen. Zij concentreeren zich in de dorpen Konstantinovska en Novope- trovski, waar zij aanzienlijke versterkin gen ontvangen. Verscherping van de spanning? Het agentschap Domei meldt, dat de spanning tusschen Japan en Rusland is toegenomen wegens de omstandigheid, dat onverwachts drie Sovjet-Russische vlieg tuigen boven het eiland Sennufa in de ri vier Amoer zijn verschenen. Na verschei dene malen boven het eiland gekruist te hebben, voerden de toestellen een verken ningsvlucht uit boven de Japansch Mandsjoekwosche stellingen aan den rech teroever van den stroom. Zij verdwenen vervolgens in de richting van Blagovs- jensk. Politieke kringen achten deze nieuwe grensscheiding van des te grooter beteeke- nis, omdat Litwinof het jongste protest van Sjigemitsoe, den Japansschen ambassadeur te Moskou, van de hand zou gewezen hebben. Tevens meldt Domein uit Moskou, dat Litwinof geen rechtstreeksch antwoord heeft gegeven op de vraag, of de status quo op de river Amoer hersteld zal wor den. Dientengevolge zau Sjigemitsoe van een voortzetting der besprekingen met Lit winof hebben afgezien en aan Tokio om nieuwe instructies hebben verzocht. AMERIKA ONTSLAGEN BIJ DE WERK VERSCHAFFING Betoogingen te New-York De Amerikaansche regeering heeft be sloten om bezuinigingsredenen geleidelijk een aantal arbeiders van de Work Pro gress Administration te ontslaan. De WPA kan vergeleken worden met de na tionale werkplaatsen, welke in 1848 in Frankrijk werden opgericht en had ten doel de werkloozen in de groote steden te helpen. Het besluit van de regeering heeft aan leiding gegeven tot betoogingen te New York. Verscheidene honderden demon streerden voor de bureaux van de organi satie en een dertigtal personen trachtte de kantoorlokalen binnen te dringen. De po litie greep in, drie personen werden ge kwetst en 130 gearresteerd. De betoogers richtten aanzienlijke schade aan. De regeering heeft dit besluit genomen, omdat het experiment te kostbaar was en teleurstelling bereidde. Te New-York al leen waren 160.000 personen te werk ge steld en sedert Dinsdag j.l. zyn 120.000 ontslagen, hetgeen aanleiding was tot de betoogingen en ongeregeldheden. BUITENIANDSCHE BERICHTEN RABELBilUG IN PERU GEBROKEN Dertig dooden Volgens een telegram uit La Oroya in het Peruaansch departement Madre en Dios aan het blad „El Pueblo" hebben der tig arbeiders den dood gevonden, toen een kabelbrug over de rivier Inambari af brak. De „AIDA LAURO" VERLOREN. Het Italiaansche vrachtschop „Aida Lau- ro", dat aan de kust van Cornwallis ge strand is, moet als verloren worden be schouwd. De bemanning is aan land ge bracht. HALSSNOER VAN MARIE ANTOINETTE GEVEILD. Een diamanten halssnoer, dat aan Ma rie Antoinette heeft toebehoord, is gisteren tijdens een veiling bij Sotheby (Engeland) voor een bedrag van 950.000 francs gekocht voor rekening van den maharadja van Barbhanga.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6