MUGGENSCHRIK „SIMPLEXITE" DONDERDAG 1 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEESl Gisterenavond kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter, na lange afwezigheid wegens ziekte, was Burgemeester A. J. van Gerre- vink. De burgemeester hersteld. Dit feit was voor den heer v. Egmond reden het woord te nemen, om als oudste wethouder, namens den Raad, den burge meester geluk te wenschen met zijn herstel. Het is voor ons, aldus de heer v. Egmond, een dag van groote blijdschap, nu we U wederom n ons midden mogen zien. Dank aan God, Die uw leven gespaard heeft. Moge deze beterschap blijven de dagen, die U nog gegund zijn. Spreker wil nog een persoon lijk woord hieraan toevoegen. In November van het vorige jaar zag spreker zich plotse ling geplaatst voor de moeilijke taak het veelomvattende werk van den burgemeester over te nemen. Spreker is tot de conclusie gekomen, dat dit geen gemakkelijke taak is, die veel vergt van persoon en zenuwen, een taak die de volle man en de volle werk kracht opeischt. Toch heeft spreker deze taak kunnen vervullen niet het minst door de krachtige steun van den secretaris en andere ambtenaren, waarvoor hij hartelijk dank brengt. Geen enkel incident heeft zich voorgedaan. Ook aan de Raadsleden brengt spreker dank voor hun medewerking en be sluit met den wensch, dat het in de toe komst niet meer noodig moge zijn als ver vanger op te treden. De Burgemeester brengt den heer v. Eg mond dank voor zijn sympathieke woorden en dankt voor de buitengewoon verdienste lijke wijze waarop de heer v. Egmond zijn taak heeft waargenomen. Met alles wat in dezen tijd is tot stand gekomen, kon spreker zich geheel vereenigen. Van de raadsleden zoowel als van de gemeentenaren in 't al gemeen heeft spreker roerende bewijzen van sympathie ontvangen. Zijn hart is ver vuld van dank aan God voor het herstel hem geschonken en voor zijn innerlijk leven is zijn ziekte tot rijken zegen geweest. Aanwezig waren 11 leden. Afwezig de heeren Kruizinga en dr. Simon Thomas. B. en W. deelen o.a. mede: De ingekomen stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Verzoek van de afd. Leiden en Omstreken van de Vereeniging voor Chr. gezondheids- en vacantiekolonies tot toekenning van een subsidie voor het jaar 1938. B. en W. stellen voor dit verzoek te be handelen bij de begroeting 1938. Goedge keurd. Verzoek van de caféhouders in deze ge meente om hun café's gedurende de zomer maanden tot 12 uur n.m. geopend te mogen houden. Over dit punt werd levendig gediscus sieerd waarvan het eind is, dat een voorstel van Mr. Spreij wordt aangenomen om voor de maanden Juni, Juli en Augustus de ge vraagde verkunning te verleenen. Dit voor stel wordt aangenomen met 9 tegen 2 stem men. Voorts deelen B. en W. nog mede: dat de Gedeputeerde Staten bij besluit van 14 Juni 1937 de beroepen ingesteld tegen het raadsbesluit van 16 December 1936, tot onbewoonbaarverklaring van de perceelen Wijttenbachweg 3a, 3b, 3c, 3d en 3e ongegrond hebben verklaard; dat de Nationale-Levensverzekering Bank te Rotterdam heeft bericht dat niet tot verlaging van de rente der geldleening, oorspronkelijk groot f 400.000.kan wor den overgegaan. B. en W. stellen voor al deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Goedgekeurd. B. en W. deelen mede, dat de heer K. F. W. van Luijken alhier zich bereid heeft ver klaard een strook grond voor het perceel de Kempenaerstraat no. 13, gratis aan de gemeente, ten einde het trottoir ter plaatse te kunnen verbreeden, af te staan. Zij stel len den Raad voor tot deze overname te be sluiten. Goedgekeurd. Notulen worden goedgekeurd Goedgekeurd worden begrooting 1938 en rekening 1936 van het Heilige Geest arm bestuur. Tot lid van het orgaan voor werkverschaf fing en steunverleening wordt benoemd de heer Copier. Voorstel B. en W. tot verleen ing van sub sidie over 1934 aan de R.K. H.B.S. te Leiden wordt aangenomen. Voorts wordt besloten tot overname van grond aan den Rijnsburger weg en Rijsjes, om niet, voor wegverbreeding. De kosten van overdracht en die van de wegverbreeding ter plaatse komen voor rekening van de gemeente. Punt 9: Stratenplan Wyttenbachweg. a. Verzoek van G. W. Proper betreffende verlaging bijdrage in de kosten van uit breiding der gemeente. b. Verzoek G. W. Proper om over te gaan tot het aanleggen van een straat tusschen Rhijngeesterstraatweg en Wyttenbachweg. c. Onderhandsche aanbesteding aanleg straat aan G. W. Proper. De heer Proper heeft in verband met zijn voornemen, om den grond in exploitatie te brengen, tot den raad het verzoek gericht, voor het berekenen van het bedrag der bijdrage in de kosten van uitbreiding der gemeente, den grond bestemd voor mid denstandsbouw C. te rangschikken onder kleine woningbouw en betaling te mogen doen wanneer de straat klaar is. B. en W. adviseeren afwijzend op dit verzoek te beschikken op grond van het volgende: 1. De grond is bij het vaststellen van het uitbreidingsplan steeds beschouwd als mid- denstandsbouw. De ligging van den grond tusschen middenstandsbouw b wijst hier reeds op. 2. De grond is het vorig jaar bij het wij zigen van het uitbreidingsplan tot midden standsbouw c aangewezen, ojn. om aan de wenschen van den heer Proper daarom trent tegemoet te komen. Dit beteekent voor den heer Proper reeds een aanmerkelijk voordeel. 3. De gemeente is den heer Proper ook reeds tegemoet gekomen, door het aanbren gen van een wijziging in de rooilijn, waar door op het terrein vier woningen meer ge bouwd kunnen worden dan aanvankelijk mogelijk was. 4. Door af te wijken van de eenmaal vast gestelde regeling wordt de geheele bereke ning der gemeente op losse schroeven ge zet. 5. De bijdrage ad 0.75 per M2 voor middenstandsbouw is niet te hoog te noe men. De gemeente Leiden, waar de voor waarden niet lichter zijn dan te Oegstgeest, vraagt voor hetzelfde doel een bedrag van 1.50 de M2. 6. De heer Proper beschouwt zelf de wo ningen ook als middenstandsbouw, getuige het bedrag dat hij in zijn woninggids voor den grond vraagt, nL van 7.50 tot 12. per M2. Wat het verzoek tot uitstel van betaling betreft, dit is van weinig beteekenis. Wan neer de vergunning tot straataanleg wordt verleend, wordt zoo spoedig mogelijk met het werk, dat volgens het bestek ten hoog ste twee maanden kan duren, aangevangen. De heer Proper heeft voorts reeds bouw vergunning aangevraagd; deze wordt ver leend zoodra de aanleg van de straat vol doende verzekerd is, d.w.z. zoodra de ver gunning verleend is en de noodige waar borgen zijn verkregen. B. en W stellen voor hen te machtigen deze betaling te regelen. Voorts heeft de heer Proper vergunning verzocht een straat aan te leggen tusschen de Rijngeesterstraatweg en de Wytten bachweg en heeft daarbij overlegd de noo dige teekeningen. B. en W. hebben de stukken onderzocht en in orde bevonden. De aanleg zal plaats vinden overeenkomstig het uitbreidingsplan, zooals dit in de vergadering van 9 Juni 1936 is vastgesteld. De voor de aanleg enz. benoodigde gel den, met inbegrip van de bijdrage in de kosten van uitbreiding der gemeente be doeld in artikel 9 der bouwverordening, k f 12.500. Dit bedrag is ter beschikking van de gemeente gesteld in de vorm van een bankgarantie. Betreffende de bijdrage in de kosten van uitbreiding der gemeente is door den heer Proper verzocht de nieuwe straat te willen beschouwen voor klein wo ningbouw in welk geval hij met betaling van 50 ct. per M2 kan volstaan in plaats van 75 ct. per M2. De heer Proper heeft zich inmiddels be reid verklaard, het 'werk volgens het door den gemeente-architect opgemaakt bestek met teekening uit te voeren voor 5000. en B. en W. stellen voor, hem dit werk on dershands te gunnen. Over de voorstellen ontstond een breed voerige en „wilde" discussie. Het voor en tegen werd breedvoerig besproken. Terecht werd opgemerkt, dat juist aan kleine middenstandswoningbouw behoefte bestaat; het afwijzend voorstel van B. en W. over punt a. werd verworpen, waardoor het maken van een nieuwe verordening noodig wordt. Voorstel van B. en W. tot onbewoonbaar- verklaring van twintig woningen, een aan den Hooge Morschweg, drie aan de Haar lemmertrekvaart, drie aan de Rijsjes en twaalf aan den Oegstgeesterweg. Besloten werd dit voorstel een volgende vergadering te behandelen. Comptabiliteitsbesluiten werden zonder commentaar genomen. Op verzoek van den heer G. J. Heeren tot huur van een stuk gemeente-grond groot 1330 M2 aan de Morsch voor 38 per jaar wordt gunstig beschikt. Rondvraag leverde niets belangrijks op, waarop sluiting volgde. Firma G. VAN BRUSSEL HAARLEBIIHERSTR. 267 lferlovings- en HuwelijkskaaHten Vlugge levering Lage prijzen Ontwikkelt een gas, dat de inuggen verdrijft. Verspreidt een frissche en aangename gear, is onschadelijk voor menschen. Doos om op te hangen op slaapkamer (boven het ledikant), in serre, huiskamer enz. 12^2 cent en 25 cent. Waar niet verkrijgbaar, vrage men adressen aan KLEINE's Chemische Fabriek - Leiden H.H. SCHELDERS! 6®a<lkoop«t adres voor Verlwaren. Rauwe Lijnolie I b'j ataama vaa 50 L. at. 0.22- Stopverf f. 4.25 p. bus 50 Kg Groote partijen Verfwaren In voorraad. Loodwit, Zinkwit. - Vraagt prijsopgaaf ELECTR. VERFMALERIJ A. VAN DER KWAST Co. Janvossensteeg 43/45 - Telef. 995 PICCADILLY JIM De Amerikaansche familie in „Piccadilly Jim". Jim Crocker, een jonge Amerikaan, die in Londen woont, is een bekend teekenaar, wiens werk gepubliceerd wordt in het En- gelsche blad de „London Gossip". Door toe vallige omstandigheden blijkt, dat Jim's vader, die „eens" (lang, o! zoo lang gele den Shakespeare gespeeld heeft, verleifd is geworden op een zekere Amerikaansche Eugenia, die die liefde volkomen beant woordt. Maar wat te doen als Eugenia's rijke zuster een graaf of baron prefereert boven een verloopen acteur als echtgenoot voor Eugenia? Dan vraagt de echtgenoot- in-spé de heele familie op bezoek bij zijn zoon. Ook dit bezoek leidt echter niet tot het gewenschte resultaat en om aan alias zoo spoedig mogelijk een einde te maken, verzeilt de rijke zuster Mrs. Pett met haar man Herbert, haar zoon Ogden en de rest van de familie, inclusief Eugenia, naar de Rivièra. Crocker Sr. is ontroostbaar, doch zijn smart wordt gedeeld door Crocker Jr., die juist enkele dagen te veren had kennis ge maakt met een allerliefst jong meisje, waarvan hij naam noch adres weet. Hij weet alleen, dat ze mooi is en zoekt nu heel Londen af om haar terug te vinden. Doch een dergelijke toestand kan soms de vreemdste gevolgen hebben, vooral wat het werk betreft en het duurt dan ook niet lang of de „London Gossip" stelt het zonder de teekeningen van Jim, wat nu misschien niet zoo erg zou zijn, indien Jim liet nu niet zonder de geldelijke steun van de „London Gossip" zou moeten stellen. Jim teekent uit verveling caricaturen van de familie Pett, die niet alleen m den snaak vallen van zijn lijfbediende Bayliss, maar vervolgens ook geheel Engeland aan het schaterlachen brengen. De Petts-ge- zichten zijn berucht in hoe! Engeland. En Jim zoekt nog steeds naar zijn. geliefde tot de Petts, niets vermoedend, van de Ri vièra terugkomen en een monumentalen intocht houden in Londen. Doch ze weten niet hoe gauw ze daar weer vandaan moe ten komen vanwege de teekeningen. Maar zie! Wat ontdekt Jim daar op de foto, wel ke in de krant staat afgedrukt, en die zijn vader hem laat zien? Daar komt de Pett familie aan en daar links op de foto staat. het langgezochte meisje! Jim is in de wolken en probeert Ann, die de nicht is van Mrs. Pett, te spreken te krijgen. Dit lukt hem wel, maar dienzelfden dag zal zij tezamen met de rest der familie Pett naar Amerika vertrekken, daar ze het in En geland niet langer uit kunnen houden. Door Jim's toedoen mist Ann de boottrein en zal nu pas enkele dagen later ver trekken in gezelschap van haar verloofde, Lord Priory, een echte gentleman, wat ech ter niet wegneemt, dat hij toch tamelijk vervelend is. Maar ook teekenaars hebben wel eens goede ideeën en zelfs een acteur, die Shakespaere ge speeld heeft, overkomt dit wel eens. Dus is Crocker Sr. ver momd als Deensche graaf op de boot bij zijn Eugenia, die hij eeuwig trouw gezworen heeft, en neemt Jim als Bay liss' zoon plaats op de boot van Ann. In New York aangekomen, bemerken ze echter, dat ook daar de teekeningen van de familie Pett reeds opgang gemaakt hebben. Mevrouw Pett zweert wraak te nemen op dien „Pic cadilly Jim", zooals de teekenaar ervan heet. Doch wie zou in den zoon van Bayliss den talentvollen teekenaar willen zien? Jim heeft intusschen berouw gekregen en om zijn vader te helpen heeft hij de ca- ricaturen zoodanig veranderd van de fami lie Pett, dat ze allerwegen bemind worden door de Amerikanen. Jim is nu van harte welkom in den huize Pett en dit zou goed gegaan zijn, indien Crocker Sr. zich niet ontpopte in zijn ware gedaante. Doch Jim dreigt, weer zijn vroegere teekeningen te publiceeren, Eugenia krijgt Crocker Sr., de Engelsche Lord krijgt niets en Ann krijgt Jim op het laatste oogenblik, als hij met Bayliss en een bloedend hart al weer op de Bayllis en een bloedend hart op de boot zit, die hem naar Londen terugbrengt. Billie Burke en Frank Morgan vormen een verrukkelijk duet in „Piccadilly Jim". DE ZWARTE TULP. DE ROMANTIEK KEERT TERUG! Wü noemen onzen tijd „nuchter". De een of andere medemensch, die misschien ge heelonthouder werd na veelbewogen jeugd, vond dit slagwoord uit en nu praten wij hem na. „Nuchter".... Dat is de man, die zijn ontbijt heeft misgeloopen en naar zijn werk gaat met een leege maagIs de dag van vandaag óók nuchter? Onbegrijpe lijk! Als je dan doorvraagt en wilt weten, wat nuchters er te signaleeren is, spreken ze vandieseltreinen, radio's en bioscopen. En dat noemen ze nuchter, Joost mag weten, waarom. Want de diesel is werkelijk een ro mantisch gevaarte, een snel slangachtig voertuig, dat met geweldige snelheid op zijn buik vooruit schiet en dat sterk op ieders verbeelding werkt. En de radio.... is er iets wonderlijkere, dan zulk een tooverkastje, dat uit het Niets de klanken toovert van Overal en Nergens, dat zingt en lacht en schreit en als een torentje van Babel: in alle talen die er zijn.... De filmmaar zjj is romantiek pur sang, zij vertolkt de liefde en de haat, de zonde en het berouw, den moed, de lafheid en den humor.het avontuur en het won der, den droom en het vizioen. Is onze tijd nuchter? Hoezoo? Waarom? Vliegtuigen gaan tweemaal per week naar Indië, zweven hoog boven vreemde, witte steden, roode rotsen, oerwoeden en woestijnen Sprookjespaleizen van ondenkbare pracht, een „Normandië", een „Queen Mary", een Conté di Savoya" varen naar de Nieuwe Wereld, een tunnel graaft men onder een rivier door.is dat nuchter, of is het een wonderbaarlijke werkelijkheid, een onbe grijpelijke ervaring? Was alleen de oude tijd romantisch? Zeker, wij kunnen U verhalen van wal mend toortslicht, van edellieden, gesjerpt en in het fijnst satijn, in tweegevecht om de eer eener demoiselle, van paarden, adem loos voortrennend op de heirbaan, van schatten op een eenzaam eiland, van een schavot, bloedrood geverfd.... Dat is de romantiek van vroeger en zij bestaat van daag niet meer. Maar is onze hedendaagsche tijd nuchter? En willen onze hedendaagsche menschen daar nu niet meer van hoo- ren? Zijn de schrijvers, die in die romantische dagen leefden, vergeten en ver guisd? Sir Walter Scott en Dickens, Eugène Sue en Victor Hugo, Honoré de Balzac en E. Th. A. Hoff mann, Edgar Allen Poe. de litteratoren van gansch de negentiende eeuw, tot en met Robert Louis Ste venson worden zij niet meer gelezen? Men heeft integendeel met vernieuw de belangstelling zich weer op hun romans geworpen! Temidden dezer roman tici staat Alexandre Du mas, staan de beiden Alexandres, vader en zoon, als hoogtepunten. Hun Musketiers, hun Graaf de Monte Christo, hun Dame aux Camélias zijn werken, waarvan de glans nog allerminst verbleekt is en wij laten ons boeien door de bontheid, de krach tige en kleurige vertelkunst, de fantazie, die waarlijk ongebreideld is! De film is er gretig voor te vinden, deze romantiek in beeld te brengen. Al wat de romantische schrijvers uitdachten en in woorden, zwart op wit neerschreven, laat zich verwerkelijken in de studio's, wordt in beeld gebracht en boeit dan weer opnieuw. Zoo komt dan thans „De Zwarte Tulp" de aandacht vragen.... De Engelsche Foxfilm vervaardigde te Wembley deze film naar Dumas' roman, die zich in Nederland afspeelt en die den lagen moord' op de gebroeders De Witt tot thema heeft. En bovendien hulde brengt aan onze nationale glorie: de bloembollenvelden, die wonderen zijn der Nederlandsche kweekers kunst. Welk een felbewogen tijdperk koos Du mas! 1672, het volk redeloos, de regeering radeloos en het land reddeloosHet bit tere en plotselinge einde van het Eerste Stadhouderlooze Tijdperk, oorlog met Frankrijk, Engeland, Munster en Keulen en Oranje weer op den troon.... Raadspen sionaris Johan de Witt volgens William Temple: „een volmaakt Nederlander" had gepoogd, ,,'het Kind van Staat" buiten te sluitenHet kostte hem het leven en dat van zijn broeder. Op het Groene Zoodje te Den Haag werden beiden door het ge peupel laaghartig vermoord en Prins Wil lem III besteeg den troon, de Stadhouder, die spoedig daarop Koning van Engeland zou worden Een bijzonder interessante tijd, een knooppunt onzer geschiedenis! En dit als hoofdmotief van een film.... Wel, wij worden over het algemeen niet verwend in dit opzicht door de filmproducten! Zel den of'nooit gaan zij er toe over, de rijke geschiedenis der Nederlanden te benutten voor filmscenario! Thans echter doet Enge land dit'tweemaal achtereen; eerst met de Rembrandtfilm en thans met „De Zwarte Tulp". Hierin spelen Anne Soreen en Patrick Waddington de hoofdrollen. Wij willen niet in dit opstel een critisch oordeel uitspreken over hun werk. Dat kan volgen zoodra deze film hier ter stede wordt vertoond. SCHURKEN ZIJN GEBRUIND!... De kappers van Hollywood zijn slaven van de sleur. Zij zijn van onveranderlijke meening, dat schurken gebruind zijn. Regis seurs hebben al vaak gepoogd, den gri meurs aan het verstand te brengen, dat ge boefte ook bleek zou kunnen zijn, maar dat begrijpen zij niet. Echter hebben zij zich door omstandig heden moeten schikken. Harold Huber moest in de 20th Century-Foxfilm „Love under Fire" een schurk voorstellen en de kapper leverde hem af, zooals hij placht te doen: gebronsd en gebruind. Maar daar bij contrasteerde hij tezeer met Loretta Young's blank gelaat en de regisseur heeft toen de „eeuwen-oude" traditie maar fi naal gebroken en een bleeken bandiet be steld, die ook heusch wel een misdadigen indruk bleek te kunnen maken! WILLI FORST REGISSEERT WEER. Naar wij vernemen, zal waarschijnlijk nog in den loop van de maand Juli begon nen worden met een nieuwe Willi Forst- film, welke deze kunstenaar vóór de Tobis, onder den titel „Die zweite Frau", zal regisseeren. Ook bij deze film wordt de muziek toe vertrouwd aan Peter Kreuder. De muziek van „Die zweite Frau", zal geen ilustratief karakter dragen, doch vormt een belangrijken dramatischen fac tor, die een eigen en voor het geheel on misbare plaats inneemt, evenals dit het ge val was bij „Mazurka". Het oorspronke lijke plan van Forst om nog dezen zomer een film te draaien, welke ?ich op de Zuid- zee-eilanden zal afspelen, is hierdoor voor eenigen tijd uitgesteld. „THIN ICE" De 2the Century-Fox is bezig een van de grootste overdekte ijsbanen aan te leg gen voor Sonja Henie's nieuwe film „Thin Ice". Deze zal 66 M. lang, 41 M. breed en 66 c.M. dik worden. Op dit stukje ijs zal onze Sonja vijf schaatsdansen uitvoeren. Ten eerste één harer beproefde succes-dan sen, een Zwanendans, een Russisch ballet nummer, een Weensche Wals en een Fox trot. In minstens één van de scènes zal zij Tyrone Power, die haar tegenspeler is in deze film, tot partner hebben. De baan is bijna tweemaal zoo groot als die uit haar eerste film „Girl in a Million" en geschik ter voor het doel. Bij de eerste dans zal de baan helder wit zijn, door middel van een gepatenteerd proces en bij het zwanendans nummer zwart, twee nieuwigheden, die schoonheid zullen toevoegen aan Sonja He nie's verrichten. Sonja zal in „Thin Ice" meer schaatsen dan in „Gilr in a Million" en deze film zal verrijkt worden door ver schillende Ski-demonstraties met Sonja en Power. „Thin Ice" staat genoteerd als een van de, met de meeste zorg afgewerkte films, ontworpen door Darryl F. Zanuck. Deze film zal geregisseerd worden door Sydney Lanfield, die Sonja introduceerde in „Girl in a Million", hier te lande uit gebracht als „Een Meisje uit Duizend". GRÜNDGENS EN SHAKESPEARE Tusschen Gustaf Gündgens en de direc tie der Tobis is een overeenkomst gesloten, waardoor Gründgens voor de Tobis Sha kespeare's comedie: „Driekoningenavond" zal verfilmen. Gründgens zal deze film re gisseeren volgens een geheel nieuwe ensce- neering, die hij reeds toepaste bij het too- neelstuk van dien naam waarvan enkele da gen geleden onder zijn regie de première te Berlijn ging.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8