STADS NIEUWS DONDERDAG 1 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ..NltMWERUtt HOE WORDT HET WEER f BETROKKEN. DE BILT SEINT: 7^ Meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk eenige regen, iets warmer. Hoogste barometerst.: 770.1 te Rochefort. Laagste barometerst.: 749.7 te Stensele. De depressie, die gisteren ten Noord- Westen van Schotland lag, trok in Zuid- Oostelijke richting naar de Noordzee en nam in diepte af. Zij vormde de voorloo* per van verdere minima, die naderen in een gebied van lagen luchtdruk, dat waar schijnlijk tot ver Zuidelijk op den Oceaan reikt. Langs den Noordrand van het gebier van hoogen luchtdruk op den 45ste breed tegraad worden warme luchtmassa's aan gevoerd, die in Engeland en om de Noord zee de temperatuur deden stijgen. In Cen- traal-Europa is het nog koud, de afkoeling der laatste dagen drong thans Oostwaarts door tot in Polen en de Baltische Staten, Op het Noordelijk deel der Noorsche ku^t op IJsland en langs de Oostkust van Groenland waaien koude winden uit de Poolzee. Het weer is overal zwaar bewolkt tot betrokken. In Zwitserland en de Alpen komt echter opklaring, evenzoo in Zuid- Frankrijk. De meeste regen viel thans in Zweden en Noord-Scandinavië. In Duitsch- land en op de Britsche Eilanden viel geen regen van beteekenis. Te De Bilt viel in den nacht 12 m.m. De weerstoestand is thans weer stationnair geworden met Zuid- Westen wind en betrokken weer met nu en dan regen en met veel grootere voch tigheid dan de laatste dagen. LUCHTTEMPERATUUR. 18.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 9.56 uur tot Vrijdagmorgen 4.12 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 2 Juli voorm. 9.21 en nam. 9.54 uur. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 19 gr. C. - De Zfjl 17.5 gr. C. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE 's-GRAVENHAGE Zitting van heden. B. M. v. D. de J. te Wassenaar, moest hedenmorgen voor den Haagschen kantonrechter verschijnen omdat hij als bestuurder van een auto geen voorrang heeft verleend aan verkeer van rechts op het kruispunt ZaanstraatMerwedestraat te den Haag. Een aanrijding met een vrachtauto was het gevolg geweest van deze manier van rijden. Na twee getuigen gehoord te hebben was de eisch 10.subs. 5 dagen. Uitspraak conform. Dronken autobestuurder. R. D. v. d. W. te W a s s e n a a r, die verstek liet gaan, was ten laste gelegd, dat hij onder de gemeente 's-Gravenhage een auto bestuurd had, terwijl hij zooda nig onder invloed van sterken drank ver keerde, dat hij niet in staat was den wa gen naar behooren te besturen. Volgens eenige getuigen, agenten van de Haagsche motorbrigade, die door iemand waren opgebeld, reed de auto zig zag over den weg. Nadat de autobestuur der eerst nog een aanrijding had veroor zaakt, had een der agenten het portier van de auto geopend waarop de verdachte naar buiten gevallen was tegen den grond aan. Een erge dranklucht kwam uit den wa gen de agenten tegemoet. Verdachte zelf had verklaard maar drie borrels te hebben gedronken. Het O. M. vond het besturen van een auto in staat van dronkenschap een der ergste overtredingen van het motor- en rij wielreglement. Een strenge straf achtte hij hier op zijn plaats. Eisch 1 maand hechtenis en in trekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. Uitspraak conform. V. de J. den M. te Leiden heeft op een rijwiel gereden in het Haagsche Bosch, terwijl hij 'n kind op den bagage drager vervoerde zonder dat er aan dezen bagagedrager een leuning was aange bracht. Eisch omdat verdachte uit een andere plaats kwam ƒ1.subs. 1 dag. Uitspraak conform. J. H. G. te Wassenaar heeft daar ter plaatse paard gereden in de duinen op iWÊÊS&Êsr GEMEENTERAAD VAN NOORD WIJK Een lange agenda, die vlot werd afgewerkt. Onder presidium van burgemeester van de Mortel kwam de Raad dezer gemeente gisterenmiddag te twee uur in openbare vergadering bijeen. Een drietal ingekomen stukken, n.l. een adres van de heeren J. de Ruijter, A. van der Wiel en N. Marbus, houdende verzoek om vergunning voor het afgraven van duingrond gelegen bij hun eigendommen aan den voet van de Prins Hendrikstraat, een adres van den oud agent van politie J. Smit om een renteloos voorschot om zich elders te kunnen vesti gen en een adres van den heer C. Hoek, depothouder van het gehakt in blik, om de hem toegekende kleine vergoeding van cent per blik van terugwerkende kracht te mogen ontvangen, werden in handen van B. en W. gesteld om advies. De verslagen van de commissies van toe zicht op het lager onderwijs en tot wering van schoolverzuim gaven ditmaal geen aanleiding tot uitvoerige discussiën, maar werden zonder meer voor kennisgeving aangenomen. De bewoners van de Egmonderstraat zullen nog wat geduld moeten hebben met het opknappen van hun plantsoen, aange zien de Raad besloot den aanleg van dit plantsoen eerst in het voorjaar van 1938 te bezien en zoo mogelijk op de begrooting van dat jaar de daarvoor benoodigde gel den uit zal trekken. Dit punt gaf den heer Alkemade aanleiding om verbetering te vragen van de straat zelf, waarin het gras tusschen de steenen groeit. De wethouder van openbare werken was het hiermede volkomen eens, maar het gebrek aan de noodige geldmiddelen is weer de oorzaak, dat de straten wel eens een keer worden opgeknapt maar niet regelmatig. Ook aan onze plantsoenen in de geheele gemeente mankeert volgens spr. heel wat. Doch ook hier is het weer: het benoodigde crediet is te laag, niettegenstaande de raad den post plantsoenen onlangs nog met 500 heefü verhoogd. De heer Caspers wilde ook de aandacht op het hooge struikgewas in de Beeklaan vestigen, maar de voorz. wees er op, dat al deze dingen thans niet aan de orde waren. De heer Vink krijgt zijn zin. Meermalen had de heer Vink in den raad gewezen op den gevaarlijken ver- keerstoestand in de IJmuiderstraat, een straat die door de tot standkoming van de van Panhuijsstraat een belangrijke plaats gaat innemen voor het verkeer naar zee. In het eerste gedeelte van die straat lag geen trottoir, afgescheiden door een ver hoogden trottoirband en nu gebeurde het herhaalde malen, dat de auto's bij het elkaar passeeren, van de voetpaden ge bruik maakten tot groote schrik van de IJmuiderstraatbewoners, die argeloos uit hun voordeur komend, plotseling voor de rakelings langs hunne huizen rijdende autos terug moesten deinzen. Daaraan wordt nu een einde gemaakt, mede dank zij een ingekomen adres van vele IJmuider straatbewoners. Met behoud van de be staande verharding komt er nu een ver hoogd voetpad, terwijl tegelijkertijd de rij- straat op het smalste gedeelte iets zal wor den verbreed en geheel zal worden her straat. Maar het is nu eenmaal moeilijk om het iedereen naar den zin te maken, want de heer en Wassenaar en Alkemade vonden dat dat grapje de gemeente nogal veel geld moest kosten, maar eventjes ƒ800! Voorts vroeg de heer Alkemade hoeveel het moest kosten als het trottoir met tegels werd bestraat, waarop weth Meijer ons vertelde, dat er dan nog ƒ870 bij kwamen. Dat was al te erg, weshalve de raad zich maar hield aan de door B. en W. voorgestelde oplossing, die volgens de voorz. onder de huidige omstandighe den de beste was en geen lapwerk betee- kende. Hamerstukken. Met de N.V. Exploitatie-M-. „Ruijsdael- laan" te Beverwijk had een ruiling van grond aan de Q. van Uffordstraat plaats, terwijl het voorstel van B. en W. tot over name van een perceeltje grond aan de Bomsteeg van P. Langendijk, benoodigd voor de uitvoering van het doorbraakplan HoofdstraatBomsteegBinnenweg, welke wegen, die voor zulk verkeer verboden zijn. Eisch en uitspraak 3.subs. 2 dagen. C. J. Z. te V e u r heeft onder de ge meente Wassenaar op den grooten rijks weg gereden met een rijwiel, terwijl aan weerszijden rijwielpaden zijn aangelegd. Hoewel het zeer gevaarlijk is geweest van verdachte, volgens den ambtenaar, wilde hij toch, gezien de werkloosheid van verdachte een kleine boete eischen en wel 1.subs. 1 dag. Uitspraak conform. A. H. te Wassenaar heeft iemand met zijn vrachtauto laten rijden, terwijl de remmen niet in orde waren. Bij een matige snelheid duurde het ruim 15 M. voordat de auto tot stilstand kwam. Zeer gevaarlijk noemde de ambtenaar het rijden met vrachtauto's zonder be hoorlijke remmen. Eisch 20.subs. 15 dagen. Uitspraak 20.subs. 10 dagen. Ook J. v. A. te W a s s e n a a r heeft ge reden met een auto zonder behoorlijke remmen. Hier bedroeg de afstand voordat de auto tot stilstand kwam, bij een snel heid van 30 K.M. ruim 20 M. Eisch 20.subs. 15 dagen. Uitspraak 20.subs. 10 dagen. overname door de gemeente zou geschie den tegen een kleine contraprestatie aan den eigenaar, verwezen werd naar de be sloten zitting. Hierna besloot de Raad overeenkomstig een verzoek van bewoners nabij het Sta tionsplein, het gedeelte weg tusschen het Stationsplein en den Emmaweg, thans ook Stationsplein geheeten, om een einde te maken aan de bestaande verwarring, „Ka- tenblankweg" te noemen. Doordat de voorgenomen verbeteringen aan den Oranjeweg en den Golfweg tot stand zijn gekomen, was het verbod om die wegen in een bepaalde richting met mo torrijtuigen te berijden, overbodig .ge worden. Mitsdien besloot de Raad thans deze afsluiting op te heffen. Vervolgens kreeg de bewoner van de gemeentewoning Zandvoortschestraat 20 een huurverlaging van ƒ0.90 per week en werd aan de Herv. Schoolvereeniging te Noordwijk aan Zee medewerking verleend ingevolge de lager-onderwijswet voor het aanleggen van een centrale verwarming in het schoolgebouw, welke aanleg 3500 zal kosten. Na het verléenen van enkele schoolgeld ontheffingen wordt i Ook aan den wensch van den heer Alkemade voldaan, doordat de raad besloot het reglement voor het weeshuis te wijzigen in dien zin, dat thans duidelijk is komen vast te staan, dat volle weezen zoonoodig in aanmer king kunnen komen voor de tegemoetko ming uit de weeshuisfondsen tot hun 16e jaar en half-weezen tot hun 14e jaar. Op de vraag van den heer van der Wiel, wat de reden is van het feit, dat volle weezen tot hun 16e en half-weezen tot hun 14e jaar worden ondersteund, geeft de heer Alkemade een historische uiteenzetting, die ot aller bevrediging leidt. De door bemiddeling van de fa. Staal en Co. te Den Haag aangegane kasgeldleening van 1 ton vervalt heden, weshalve de Raad besloot deze leening te continueeren, on der voor de gemeente zeer gunstige con dities, n.l. tegen een rente van 0.85 pet. per jaar, met inbegrip van provisie. Tege lijk werden B. en W. gemachtigd voor dit jaar in voorkomende gevallen zelfstandig kasgeldleeningen aan te gaan. Weliswaar rees tegen deze machtiging eenig verzet van de zijde van de heeren Liefferink en de Vreede, maar toen de voorz. de noodzake lijkheid van deze machtiging betoogde en cmdat het maar voor het nog loopende jaar was, legde men er zich bij neer. Herstemming over uitbreiding politie-telefoon. In de vorige raadsvergadering hadden B. en W. voorgesteld de woningen van een 5-tal agenten van politie telefonisch aan te sluiten, teneinde bij ongelukken, brand alarm e.d. terstond een aantal politie-agen- ten te kunnen oproepen. De kosten hiervan werden geraamd op 217.50 voor het eer ste jaar en 187.50 voor volgende jaren. Over dit voorstel staakten toen de stem men (77), weshalve deze zaak thans op nieuw aan de orde kwam. Vooraf hield de voorz. een warm pleidooi voor aanneming van dit voorstel, daarbij de noodzakelijk heid van deze aansluitingen aantoonende, vooral gezien het feit, dat op het politie bureau steeds slechts één agent de wacht moet houden, die dus nimmer mag weg- loopen. Dat er slechts één agent de wacht op het politiebureau kan bezetten, is weer een gevolg van inkrimping van personeel. Het pleidooi mocht evenwel nifc baten, want thans, nu de vergadering voltallig was, bleken nog meer leden zich tegen deze uitgaaf te kanten, zoodat het voor stel van B. en W. werd verworpen met 10 tegen 5 stemmen. Vóór stemden de beide wethouders en de heeren Vink, Wassenaar en Bulk. Het consultatiebureau voor zuigelingen krijgt subsidie. Na ampele discussie werd besloten aan „Het Wit-Gele Kruis" overeenkomstig zijn verzoek een jaarlijksche subsidie te ver- leenen van 50 pet. van het exploitatie tekort van het consultatiebureau voor zui gelingen, tot een maximum van 350 per jaar. Zooals men weet kan aan dit onlangs opgerichte bureau, dat werkelijk in een lang gevoelde behoefte voor onze gemeente voorziet, door alle moeders, zonder on derscheid van godsdienstige gezindte, ge heel gratis advies van den kinderarts wor den ingewonnen. Ook de provincie heeft aan dit bureau een subsidie verleend. Het voorstel tot het geven van een extra subsidie aan de plaatselijke vereeniging voor vreemdelingenverkeer van 25 voor vuurwerk ontlokte eenige discussies. De heeren van der Wiel en Schelvisch wilden er hun stem niet aan geven met het oog cp de daaraan verbonden konsekwenties. Bovendien heeft V.V.V. overigens niet te klagen over gebrek aan medewerking van de zjjde van het gemeentebestuur, aldus de heer van der Wiel. De heer de Vreede was bevreesd, dat dit verzoek van V.V.V. om een extra subsidie het gevolg was een. royaliteit, die het gemeentebestuur bij an dere gelegenheden aan genoemde vereeni ging wel eens betoonde. Al te goed is buur- man's gek bedoelde spr., maar gezien het feit, dat het maar voor één keer was en gezien het geringe bedrag, gaf de heer Vogelaar maar in overweging met een sympathiek gebaar die 25 toe te staan. En zoo geschiedde, met aanteekening, dat de heeren van der Wiel en Schelvis geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Het Centrale Slachthuis. De geschiedenis van de bepaling in de gemeenschappelijke regeling voor den vleeschkeuringsdienst voor de gemeenten Katwijk, Noordwijk, Rijnsburg en Valken burg, betreffende de opriching van het ver plichte centrale slachthuis in- Katwijk, ver meldden wij gisteren reeds uitvoerig. Over eenkomstig het voorstel van B. en W. be sloot de Raad z.b. en h.st. B. en W. te machtigen met alle hun ten dienste staan de middelen de vernietiging van de ge wraakte slachthuisbepaling bij de Kroon in te roepen. Velen, vooral de belangheb bende slagers, zullen met belangstelling het resultaat hiervan afwachten. Tenslotte werd het kohier fioolbelasting 1937 vastgesteld, werd de beheersverorde- ning der bedrijven aan een kleine wijzi ging onderworpen, werd de begrooting 1936 gewijzigd en werden eenige schenkingen aanvaard. - -i*- i Loftuitingen voor het Dage- lijksch Bestuur. Bij de rondvraag hadden B. en W. diver se loftuitingen in ontvangst te nemen. Al lereerst van den heer Liefferink, die be toogde in vorige vergaderingen erg be vreesd geweest te zijn en deze vrees niet onder stoelen en banken gestoken te heb ben, voor de wijze waarop B. en W. wel licht voornemens waren het parkeerver bod te hanteeren. De soepelheid, die B. en W. dienaangaande op den Koningin Astrid Boulevard hebben gebracht, hebben spr. doen inzien, dat die vrees geheel ongegrond was. De hierbij gevolgde handelwijze heeft spr. ten zeerste geapprecieerd. Vervolgens uitte de heer Vogelaar woor den van waardeering voor de vlugge wijze, waarop de verbetering aan den Noord Bou levard is uitgevoerd. Wie had dat ooit ge dacht? Tenslotte wil de heer de Vreede niet gaarne achterblijven in waardeering voor het verbree'de voetpad aan genoemden Boulevard, hetwelk als wandel trottoir langs de zee buitengewoon voldoet. Spr. had in de vorige vergadering tegen deze verbreeding nogal geageerd, maar in een hoffelijke geste betoogde hij ongelijk te hebben gehad. Toen bracht de voorz., blijkbaar bij wij ze van dankbetuiging, ons nog een verras sing, n.l. dat dezen winter nog zal worden begonnen met de verbetering van de twee de helft van den Noord Boulevard. Spr. hoopte daarbij vooral op de volledige medewerking van de aldaar wonende hotel- en pensionhouders en villabwoners. Alzoo was deze lange agenda om half vier reeds afgewerkt en ging men tevre den gestemd in comité-generaal voor de voorloopige bespreking van het ontwerp- uitbreidingsplan. AGENDA LEIDEN. Donderdag. Ledenvergadering „St. Raphaël" Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag. Ledenvergadering R.-K. Trans portarbeidersbond, Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag. R.-K. Reclasseeringsvereeni- ging, zitting gebouw St. Vincen- tius-ver. Hoogl. Kerkgracht 32, 89 De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken worden van Maandag f<5 Juni tot en met Zondag 4 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: S. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136 en A. J. Donk Doezastraat 31, tel. 1313. J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. WILT U IETS WETEN? Vraag: inzake het recht van gebruik making der optie jaren bij huur van land, dat door 3 personen was gehuurd. Antwoord: De derde persoon heeft het recht het geheele land te huren voor een of meer der outie-jaren, doch kan geen aanspraak maken op het recht om een der de gedeelte in te huren, zonder dat ds eige naar daarin toestemt. Wij nemen daarbij aan, dat het huurcontract één ondeelbaar geheel vormt. Vraag: P. J. R. te L. inzake aanslag personeele belasting. Antwoord: De aanslag is in orde. Vraag: Kunt u mij ook zeggen, wie de bouwpastoor is van de nieuwe kerk in de Haarlemmermeer en het adres? Antwoord: Pastoor F. H. J. A. Cor net, Hoofdweg 121, Vijfhuizen. Vraag: 1. Is er in Leiden ook een studio voor het opnemen van gramofoon- platen? 2. Wat is h?.t adres van de K. R. O. en hoe luidt 't adres van Bob Scholte? Antwoord: 1. Neen. Wel in Den Haag. Adressen kunnen wij in deze ru briek echter niet geven. 2. Heerengracht 118, Amsterdam. Voor Bob Scholte kunt U schrijven aan hetzelfde adres. Wy kunnen nader op een vraag mede- deelen, dat het adres van pater Zuure is: Procuur der Witte Paters, Burgakker, Boxtel. DE OPTOCHT OP PRINSENVERJAARDAG. Het zij me veroorloofd als verantwoorde lijk districtsleider van de Katholieke Man nelijke Jeugdbeweging eenige aanvulling te geven op het ingezonden stuk in „De Leidsche Courant" van gisterenavond naar aanleiding van de optocht, die Dinsdag ge houden werd op initiatief van de Leidsche Contactcommissie van Organisaties op Na- tionalen grondslag. De Katholieke Jeugdleider van het inge- zonder schrijven richt zijn bemerking aan een minder juist adres. Het is te begrijpen, dat de Katholieke groepen, die aan de optocht deelnamen, toen zij plotseling voor het feit stonden me de te moeten marcheeren in een stoet, waarin ook deelneemsters in een voor het openbaar minder passend uniform mede liepen, niet terstond zich beraden konden noch ook met elkander overleg konden ple gen over een „eenparige weigering" om mede te doen. De bemerking moet gericht worden tot een ander adres. Toen verleden jaar zomer ter gelegenheid van een feest der Drie October-Vereeniging, onze meisjes en jongens voor eenzelfde fait accompli waren gesteld, heb ik per soonlijk verhinderd, dat in een openbare motie door de katholieke mannelijke jeugd medewerking aan soortgelijke demonstra ties voor het vervolg zou worden geweigerd. Ik heb toen de zaken binnenkamers be handeld en mij is schriftelijk de verzeke-, ring gegeven, dat dergelijke zaken niet meer zouden voorkomen. Zelf sterk overtuigd van het hooge nut van nationaal saamhoorigheidsgevoel, dring ik als leider van enkele duizenden katho lieke kinderen in onze stad bij genoemde Contactcommissie allersterkst op aan: In dien het u werkelijk ernst is met uw po ging om nationale gebeurtenissen ook na tionaal te doen vieren, zorgt er dan voor, dat alles vermeden wordt, waaraan groote bevolkingsgroepen zich stooten en dit klemt te meer, waar het hier gaat over belang rijke zaken en belangen van de jeugd. Het is mij bekend, dat tijdens de voor bereiding voor deze optocht de aandacht gevestigd is geworden op een mogelijke ergernis, die nu gegeven is. Men heeft er niet naar geluisterd. Ten slotte moge het mij van het hart, dat nog altijd de Districtsleiding van heel de katholieke mannelijk georganiseerde jeugd door de Contactcommissie gepasseerd wordt; mij was ook weer van deze optocht niets bekend. L. BEUNE, Pr., Zoeterw.singel 33. BEGRAFENIS A. ERADUS. Hedenmorgen te half twaalf heeft op de begraafplaats Rhijnhof de teraardebestel ling plaats gehad van het stoffelijk over schot van wijlen den heer A. Eradus, oud- oberkellner van de Stadsgehoorzaal. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op zijn oud-patroon, den heer W. F. v. In- gen Schenau, afgevaardigden van de ver schillende kellnervereenigingen, van Ho- recaf, van de 3-Octobervereeniging en den directeur van de Sociëteit Minerva, den heer Pitlo. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door den heer W. F. v. Ingen Sche nau, die er aan herinnerde dat de thans overledene ongeveer 20 jaar geleden bij hem in dienst kwam, toen hij de pacht der Gehoorzaal overnam. Spr. schetste verder hoe de heer Eradus steeds trouw zijn dienst vervulde met een eerlijkheid en opgewekt heid, die menigen jongere ten voorbeeld kan strekken. De oudste zoon van den overledene dank te voor de betoonde belangstelling. Er waren verschillende kransen, o.m. van zijn oud-patroon en van verschillende cor poraties. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Voor het eindexamen gymnasium afd. A. groep II. zijn geëxamineerd 8 candidaten. Geslaagd: J. H. C. Kern, Leiden, mej. Bertha v. Krimpen Leiden, C. C. Overduyn, Lei den, J. van Santbrink, Voorschoten, mej. Paula Smits, Leiden en P. C. Veltman, Was senaar. Het examen wordt voortgezet met 2 candidaten. DE SLOOPING DER LEIDSCHE KATOENFABRIEK. Het sloopen van de gebouwen der Leid sche Katoenmaatschappij Heerengracht Oranjegracht is gegund aan de firma J. F. van Seumeren te Utrecht, die de hoogste inschrijfster was. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 551. J. E. H. Hotze en Zoon. Leiden, Morschweg 104a. Oven- en schoorsteen'bouw en ketelbemetseling. Overl. Venn.: J. E. H. Hotze, d.d. 22 Juni 1937. 5673. W. J. Bakker, Sassenheim, Oude Haven 5. Autogarage, handel in rijwielen en radio-artikelen en reparatie-inrichting. Bijv. uitgeoef. bedr. luxe autoverhuur- en expeditiebedrijf.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2