DONDERDAG 1 JULI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 WIELRENNEN De ronde van Frankrijk De eerste etappe voor Majerus- Braspenning best geplaatste Nederlander Toen Antonin Magne gistermorgen te Le Vesinet, een voorstadje van Parijs, het startsein gaf voor de 31e ronde van Frank rijk vertrokken 97 renners van negen ver schillende landen voor de eerste etappe, welke over 263 km. naar Rijssel leidde. Nadat Nederland verleden jaar met de inschrijving van een viertal vertegenwoor digers getoond had over renners te be schikken, die in staat zijn, niet alleen het enorme zware parcours doch zelfs met kans op succes de zwaarste etappes af te leggen, is dit jaar voor de eerste maal een Nederlandsche landen -ploeg aan den start verschenen, welke naar wij hopen, in onderlinge samenwerking zal trachten ons land op waardige wijze te vertegenwoor digen. De gebroeders Van Schendel en Middel kamp, die reeds het vorig jaar met suc ces de ronde uitreden, behoeven wij niet extra te vermelden, en dit drietal wordt thans tot een ploeg aangevuld met Bras- %een. 3 auto's haasé -elkaaA.1 Indien een auto bezig is een voor hem rijdende andere auto in te halen mag men dit voertuigen- paar niet voorbijrijden, dus: nooit drie auto's naast elkaar. als Van der Ruit een aanzienlijken achter stand en voor Ton van Schendel werd een tijd van 7 uur 19 minuten 4 sec. genoteerd (64e in het klassement), terwijl de tijd van Van der Ruit 7 uur 19 minuten 55 sec. bedroeg (70e). Heden gaat de tweede etappe van Rijs sel naar Charleville, een afstand van 192 kilometer. penning jr., Gerrit van der Ruit en Piet van Nek, allen renners, in wie men, gezien hun verrichtingen in de laatste maanden, zeker vertrouwen kan hebben, dat zij over voldoende uithoudingsvermogen, taaiheid, vechtlust en snelheid beschikken om individueel, maar vooral in samenwer king een gunstig resultaat te behalen. In de eerste etappe hebben onze renners reeds kunnen toonen, wat zij waard zijn. Deze etappe leidde van Le Vesinet, waar om 10 minuten voor 10 gestart werd, over Beauvais, Amiens en Bethune naar Rijssel. Albert van Schendel had het vorig jaar in deze étappe de 53e en Anton van Schendel de 58e plaats bezet. Het af te leggen traject was tot Amiens op- en afgaand echter zonder zwaar klim men, en reeds hier had Gerrit van der Ruit met pech te kampen, zoodat hij achter ge raakte. Vanaf Amiens werd dit jaar een andere weg gevolgd, waarbij de heuvel van Doullens een gelegenheid bood tot uitloo- pen, een gelegenheid, die dankbaar werd ■aangegrepen, terwijl de bochten zeer slecht waren, zoodat de renners hiervan danig hinder ondervonden. Evenals het vorig jaar waren de uitloop pogingen weldra zoo talrijk, dat het veld spoedig geheel uit elkaar was gerukt. Vooral de Luxemburgers onderscheidden zich bijzonder, terwijl de „keien" als Syl- ver Maes, Speicher, Bartali elkaar in de gaten hielden, alsof zij aan de laatste in plaats van aan de eerste etappe bezig wa xen. Op het laatste gedeelte ondernam de lange Luxemburger Majerus een succes volle uitlooppoging Majerus is de lang-, ste van alle deelnemers en met onge veer 1 minuut voorsprong kwam hij alleen aan de finish te Rijssel aan. Daarop kwa men zijn landgenoot Arsène Mersch en de Belgische individueel Dolf Braeckeveld binnen, gevolgd door een groep van vijf tien renners, aan het hoofd waarvan de Duitscher Thierbach reed, In deze groep bevonden zich o.m. Deltour (België), Cle mens, Rossi, S. Maes, Speicher. De tijd van Majerus bedroeg 6 uur 57 minuten 48 sec., die van Thierbach als vierde met de groep der andere renners 6 uur 58 minu ten 54 sec. Als 29e kwam Johnny Braspenning bin nen in 7 uur 6 minuten 55 sec., dus met on geveer 9 minuten achterstand op den win naar. Middelkamp, Albert van Schendel en Piet van Nek kwamen eveneens weer in een groote groep tezamen binnen, waarbij Middelkamp als 39e, Albert van Schendel als 41e en Van Nek als 43ste werden ge noteerd, allen in den tijd van 7 uur 9 mi nuten 1 sec. Anton van Schendel had even- NIEUW SWIFT." Bij de sprint wedstrijden aan de Boor- laan te Den Haag wist het lid Jac. de Groot de tweede plaats bij de Nieuwelingen te bezetten. De derde wedstrijd der avond-competi tie heeft een zeer spannend verloop gehad. W. van Rooijen wist in de A-klasse een fraaie overwinning te boeken. Hij legde de 58 km. af in 1 uur 25 min. 31 sec. De twee de plaats was voor J. de Groot met 1.27.02, derde werd T. van Rooijen met 1.27.34, terwijl K. de Haas opgaf. De fraaiste prestatie van den dag ver richtte echter J. v. d. Leest in de B-klasse, door met een voor deze categorie zeer snel len tijd nl. 1 uur 26 min. 16 sec. de over winning te behalen over eveneens 58 km. M. C. Segaar bezette hier goed de tweede plaats met 1.30.14, terwijl B. Lodewijks derde werd. Van de zeven gestarte C-klassers moes ten J. Bury en J. Laven door pech opge ven. Het lid J. Geenjaar verrichtte een keurig staaltje van tijdrijden door de 35 km. binnen het uur nl. 59 min. 41 sec af te leggen. 2. W. Rijsbergen, 1.1.26; 3. H. Hols- wilder, 1,2.28; 4. H. Noest 1.5.26; 5. W. Geenjaar 1.10.54. Voorts heeft het bestuur een verandering ondergaan op de gisteravond in het club gebouw gehouden ledenvergadering. Als le voorzitter werd gekozen de heer Th. Beerepoot uit Alphen aan den Rijn, bekend organisator van gras- en baan wedstrijden, terwijl eveneens met algemeene stemmen, de heer Laven als 2e voorzitter werd ge kozen. De sportcommissie werd aangevuld met den heer J. Geertsma, terwijl het lid Alb. Lodewijks zitting in de kascommissie verkreeg. Van bestuurszijde werd mede gedeeld, dat zou worden deelgenomen aan het baankampioenschap van Nederland en het clubkampioenschap van Nederland op den weg. A.s. Zaterdag vindt de eerste grasbaan- wedstrijd uit een reeks van twaalf wedstrij den plaats, waaraan Nieuw Swift zal deel nemen. Deze eerste wedstrijd wordt verreden op het A. V. V. „Boschpark" te Alphen aan den Rijn; de navolgende leden zullen hier in uitkomen: J. de Groot, K. de Haas, J. v. d. Leest, B. Lodewijks, M. C. Segaar, C. Slingerland, W. Severijnen, J. Schüller, Ab. Strijk en J. Laven. Het is verplicht op doortrapper en zon der vleugelmoeren te starten. Vertrek om ■half drie precies vanaf de Korevaarstraat. Voor as. Zondag is de vierde wedstrijd der competitie vastgesteld, bestaande uit een voorgiftwedstrijd voor alle categoriën Vertrek vanaf het clublokaal om 8.15 uur. De finale om de „Telegraafbeker" Triton Winnaar Nieuw baan record van 15 min. 11 2/5 sec. De finale om den „Telegraafbeker", welke gisteravond tusschen de achten van Njord en Triton werd geroeid, heeft ondanks het weinig fraaie weer toch tamelijk groote belangstelling ge trokken en terecht. Deze buitengewoon spannende race over den afstand 't Kalfje„De Hoop", (4% kh.), werd door de Utrechtsche studenten gewonnen in den tijd van 15 min. 11.4 sec., een nieuw record, met minder dan een lengte voorsprong op Njord, dat er drie sec langer over deed, en daarmede evenzeer bleef beneden zijn eigen record, dat met iets meer dan 30 sec. werd verbeterd. Tegen half acht kwam een groot aantal auto's en enkele autobussen met supporters aanrijden bij Het Kalfje om er getuige te zijn van den tweeden en laatsten wedstrijd welke dit jaar op den Amstel wordt ge roeid. De andere wedstrijd, die om het kam pioenschap van de rivier, om den „Posei- don-Jubileumbeker" gaat over den afstand OuderkerkAmsterdam. De regen was juist even opgehouden, toen de ploegen zich gereed maakten voor den start. Njord had Amsteldijkzijde ge loot. De wind stond dwars over de baan met het grootste gedeelte van den weg mee. Njord startte met in de eerste kwart, halve en heele minuut resp. 16, 21 en 38 slagen, Triton sloeg 11.22 en 39 slagen. Het verschil was miniem. Daar ook de hard heid dezer slagen vrijwel overeenkwam. Zeer fraai en spannend lagen beide ploegen vrijwel den geheelen wedstrijd ongeveer gelijk, met Njord over het eerste gedeelte met een geringen voorsprong, welke Triton dat bij den Omval een flinke spurt inzette, bij het Amstelkanaal had ingeloopen, om vervolgens zeer langzaam, doch zeker uit te loopen om tenslotte met ongeveer drie kwart lengte winnen. Beide ploegen zaten zeer goed in elkaar en vooral het werk der beide stuurlieden, een zoo belangrijke factor voor wedstrij den op bochtige wateren zooals de Amstel, valt te prijzen. Triton had voor den eind spurt het meest overgehouden en toen de Utrechtsche studenten dan ook eenmaal den kop hadden genomen, behoefden zij dezen niet meer af te staan. Den geheelen wedstrijd hebben beide ploegen met een tempo van ongeveer 28 slagen per minuut geroeid en het feit, dat ook de Njordploeg ver beneden het op naam der Leidsche studenten staande baan record is gebleven, is het beste bewijs voor het goede roeien der beide ploegen, al zal de zeer .gunstige tijd mede verkregen zijn, door het voordeel, dat de wind geboden heeft. De beide ploegen waren als volgt samen gesteld: Triton: G. Th. Bom (bg), P. Lamaison van den Berg, E. Sedee, H. Wefersbettink, L. C. Brands, H. Y. Kalt, J. I. van der Leeuw, J. Goslinga (slag) en D. Wille- brand (stuurman). Njord: C. J. F. Houwert (bg), G. J. ter Poorten, G. A. Catalani, J. Kolkman, W: K. Gunst, W. Tj. Hepkema, B. van Nellen, D. J. Koeleman (slag) en L. D. J. Reeser (stuurman). WATERPOLO R. Z. C. I—DE ZIJL I 8—1. Gisteravond speelde De Zijl I in het Oostelijk Zwembad te Rotterdam den re turnwedstrijd tegen R. Z. C. I. R. Z. C. Was volledig, terwijl de Leidenaren uit kwamen met een invaller voor Geeve. De wedstrijd, die in ieder geval verdiend door de Rotterdammers werd gewonnen, had, hoewel er van beide zijden fair werd gespeeld, een zeer eigenaardig verloop, daar de scheidsrechter, de heer Hoogen- steijn, de hebbelijkheid had, om bij de ge ringste overtreding den betreffenden spe ler uit het water te zenden, zoodat het meer geleek op een estafette dan op een polo wedstrijd. Van de Leidenaren werd ieder op zijn beurt uit het water gezon den: Key, Hasselbach, Kraaienbrink en Blansjaar, welke laatstgenoemde zelfs driemaal hetzelfde lot onderging. De Rot terdammers mochten van geluk spreken, dat van hen „slechts" Regter en Bogaardt tijdelijk van verder spelen moesten afzien. Voorts was de scheidsrechter zeer royaal in het uitdeelen van strafworpen, waarvan hij er vier toekende aan R. Z. C., die er drie van benutte, de vierde ketste van de bovenlat in het veld terug en één aan de Zijl, waaruit D. Kraaienbrink voor de Leidenaren doelpuntte, en daarmede de eer voor zijn club redde. Zooals uit het vorenstaande blijkt, kon van een normaal verloop geen sprake zijn. De doelpunten werden met regelmatige tusschenpoozen gescoord. Direct na het begin schoot Hoving hard op doel. Kloots stopte weliswaar op keurige wijze, maar sloeg den bal precies voor Hoving, die toen onhoudbaar een vrije kans benutte (10). Tweemaal achtereen moest Blansjaar het water verlaten, hetgeen even zoovele doel punten voor R. Z. C. tengevolge had (30) Hierna benutte de Zijl den haar toege- kenden strafworp 31. Nog voor de rust maakte Niezen Jr. eveneens uit een straf worp 41. Na de hervatting gelukte het den Rotterdammers nog viermaal keeper Kloots, die zich echter verdienstelijk heeft geweerd te passeeren, waarvan tweemaal uit een strafworp, zoodat het einde van den in de beste verstandhouding gespeelden wedstrijd kwam met 81. H. P. C. IV—DE ZIJL H Z—1. In het mooi gelegen bad te Groenendaal bij Heemstede speelden de Zijl reserven gisteren hun derden competitiewedstrijd. De Zijl verscheen met 3 invallers, H. P. C. volledig. Het begin gaf een gelijk opgaan- den strijd te zien, wanneer na opzwemmen uit de achterhoede van De Zijl de keeper van H. P. C. het schot, dat hierop volgt schitterend weet te stoppen, heeft de vrij- liggende H. P. C.-midvoor geen moeite te doelpunten. Op bijna dezelfde wijze ont staat het tweede doelpunt (20). Wanneer Stouten geheel vrij voor het doel is geko men, wordt juist rust gefloten. Direct na de rust weet Arbouw met een mooien door slagbal er 21 van te maken. De Leide- naars worden dan sterker, doch Stouten wordt wegens opstellen binnen de 2 m. lijn uit het water gezonden. De Leidenaars trekken zich dan geheel in de verdediging terug, waardoor H. P. C. geen kans ziet van haar numerieke meerderheid te profitee- rén. De Looff gaat er dan met den bal tus- schenuit. Geen enkele H.P.C.'er volgt hem, zoodat hij geheel vrij voor den keeper komt, doch op het moment, dat hij schieten zal, wordt einde gefloten, waarmede De Zijl een mooie kans of een gelijk spel ontging. A. Z. C. I—H. C. Z. I 7—4. A. Z. C. heeft revanche genomen op de vorige wek in Den Haag geleden nederlaag en thans op haar beurt de bezoekers een gevoelige les gegeven. De Alphensche ploeg was bijzonder in vorm, de bezoekers daarentegen zochten hun kracht in een al te forsch spel, waardoor de scheidsrechter zich genoopt zag' tijdens den strijd een 4-tal Hagenaars het water uit te sturen, welk lot ook Bonte van A. Z. C. deelde. De bezoekers liepen aanvankelijk hard van stapel en namen dadelijk de leiding, van der Velden maakte echter voor de thuis ploeg weldra gelijk, terwijl daarna C. van Leeuwen A. Z. C. de leiding verschafte. Toch gelukte het den bezoekers daarna weer den gelijkmaker te scoren (22) en zelfs weer de leiding te veroveren (23). A. Z. C. kwam toen nog even sterk in het offensief en twee fraaie doelpunten van v. d. Velden brachten den stand op 43 voor A. Z. C. Na hervatting scoorde Thim na snel op- zwemmen spoedig voor de thuisploeg voor den vijfden maal. Nog eenmaal wisten de bezoekers hun achterstand te verkleinen, doch daarna bleef ondanks het forsche spel der Hagenaars A. Z. C. het beste vah het spel behouden, v. d. Velden nam nog één doelpunt voor zijn rekening, terwijl als slot Jongeleen vanuit het midden een kegel loste, welke doel trof (74). Met dezen stand kwam het einde. A. Z. C. H—U. Z. P. C. V. 3—1. Het heeft gisteravond in 't Alphensch Zwembad niet aan water ontbroken. Be halve het gebruikelijke, viel het water in stroomen op de hoofden der toeschouwers neer. Ondanks het ongunstig weder zijn we van een aardigen, spannenden strijd tus schen de beide ploegen getuige geweest. Aanvankelijk ging de strijd gelijk op, doch daarna kwam A. Z. C. wat meer in den aanval. Vooral blijkt Bijl in de A. Z. C.- voorhoede voor de Haagsche defensie ge vaarlijk. Hoewel hij goed wordt bewaakt wist hij met een onverwacht schot A. Z. C. de leiding te geven. De Hagenaars probeer den enkele malen een kansje uit het mid den, doch dit lukte hun niet. Weer wist Bijl aan zijn bewaker te ontsnappen en den voorsprong voor A. Z. C. te vergroo- ten. Na de rust verkleinden de bezoekers door hun rechtsvoor vrij spoedig hun ach terstand (21). Nadat Baane na snel op- zwemmen voor A. Z. C. den voorsprong weer had vergroot (31) en Kemp eens juist naast had geschoten kwam onver anderd het einde. A. Z. C. in—Z. P. C. 2—4. Bij dezen strijd gingen de bezoekers met de overwinning strijken. Na een aanvanke lijk overwicht van A. Z. C. namen de be zoekers door hun midvoor de leiding (01) Nadat dezelfde speler nogmaals het net had gevonden kwam met 20 voor Bos koop de rust. In de tweede helft had A. Z. C. den achterstand door Raaphorst wel dra verkleind (12) en even later wist deze speler reeds den gelijkmaker te sco ren 2—2. De bezoekers kwamen toen ge makkelijk aan een doelpunt, doordat de wind een weinig hielp om den bal buiten bereik van den doelman in het net te laten zeilen. (23). Even voor het einde wist de midvoor der bezoekers nogmaals, het net te vinden (2—4). WEDSTRIJD LEIDEN—DEN HAAG. Evenals de 2e groep heeft ook de 3e groep kans gezien in Den Haag met 29 ca ramboles te winnen. Slechts in enkele par tijen werd goed spel geleverd, doch 3 der 5 partijen werden gewonnen. De uitslagen luiden: C. Paauw (L.) 90 32 12 2.81 B. Goutier res. (d.H.) 49 31 9 1.58 Ph. Verstraten 90 29 19 3.10 A. v. d. Keur 76 28 12 2.71 A. Offenberg 89 25 11 3.56 Mitsler 90 25 31 3.60 G. Teegelaar v. d. Harst 90 44 14 2.04 72 43 8 1.67 L. van Rijzen 47 24 7 1.95 B. IJzendoorn 90 24 13 3.75 Leiden 406 car., Den Haag 377 car. De uitslag van de 5e partij in Den Haag gespeeld is nog niet bekend, dus buiten deze partij om staat Leiden 20 car. voor. Hedenavond worden de laatste partijen ge- sepeeld bij Poort van Cleef. In totaal zijn gehaald: Leiden 2550 car. en Den Haag 2530 car. De niet-gespeelde party Ph. Verstraaten v. d. Keur wordt hedenavond bij D. O. S. gespeeld. RECHTZAKEN DE MISDRIJVEN TE HEDEL. In hooger beroep stond voor het Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch terecht de bakker M. A. v. S., uit 's-Hertogenbosch, wien vijf feiten ten laste wafen telegd we gens diefstal, brandstichting en vernie ling. Door de rechtbank was hij veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en bovendien is hij ter beschikking gesteld van de Re geering. Verdachte was in appèl gekomen omdat hij de straf te zwaar vond. De advocaat-generaal, mr. A. G. Massinik, vorderde bevestiging van het vonnis. Vervolgens stond terecht mej. P. van der P., echtgenoote van den petroleumven- ter M. G., te Hedel,wegens medeplichtig heid aan brandstichting. Door de rechtbank was zij veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf. De advocaat-generaal eischte drie jaar gevangenisstraf. De petroleumventer M. G., die terecht stond wegens uitlokking van brandstichting en wegens het aannemen van gestolen geld, was door de rechtbank veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Verdachte ontkende ook nu weer. De advocaat-generaal eischte vier jaar gevangenisstraf. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: Pieter Peschier, bloembollenkweeker, Noordwijkerhout. Cur.: mr. K. A. F. J. Pliester. Laurens Peschier, bloemist, Lis se. Cur.: mr. K. A. F. J. Pliester. MOTORSPORT DE GROOTE PRIJS VAN EUROPA. Training te Bern. Zondag a.s. wordt in het Bremgarten- wald te Bern de Groote Prijs van Europa verreden. Gisteren is de training begonnen en men verwacht algemeen, vooral in de halve literklasse, een spannend gevecht tus schen Italië, Engeland en Duitschland, nl. met Guzzi en Gilera, met Norton en B. M. W. Gall, de winnaar van Assen, maakte gisteren den snelsten tijd, nl. 3 minuten 3.8 sec. over 1 ronde, d. w. z. hij noteerde een gemiddelde uursnelheid van 142.6 km. Guthrie met Norton noteerde 3 minuten 7.4 sec. en Frith op Norton en Wood op Guzzi maakten eveneens goede tijden. In de 350 cc-klasse noteerde Guthrie met Norton 3 min. 23.8 sec. (129 km. per uur en Frith 3 min. 27.2 sec. (126 km.) de beste tijden. In de lichte klasse verraste Cavac- ciuti met Benelli (Italiaansche machine) door een tijd van 3 min. 26.6 sec. (127 km.) over een ronde te maken. Walfred Winkler, de winnaar in deze klasse te Assen, reed de ronde met zijn D. K. W. in 3 minuten 53 seconden. Tommy Fernihough zal te Bern niet aan den start verschijnen. Zijn machine is, na de race te Assen, nog steeds niet geheel in orde. INGEZONDEN STUKKEN Zoeterwoude, 20 Juni 1937. De vlaggen uit.... M. de Redacteur, Gaarna wordt eenige plaatsruimte ver- zocht voor onderstaande regelen, waarvoor hartelijk dank. Onder den titel „de vlaggen uit" mochten we gedurende de laatste dagen vóór 29 j Juni j.l. verschillende aansporingen lezen, I om op den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard „zooveel mogelijk te vlaggen". S Het verjaringsfeest van den Prins-Gemaal' onzer geliefde Prinses Juliana moest op j luisterrijke wijze gevierd worden en zou een spontane uiting moeten worden van de liefde, die Z. K. H. in zoo'n korten tijd j had verworven. Blijkens de courantenberichten en radio uitzending is dat inderdaad in vele plaat sen het geval geweest. Het moet ons ech ter van het hart, dat zoovele bewoners van den Hooge Rijndijk, zoowel wat betreft de gemeente Leiden als die van Zoeterwoude, blijkbaar geen gehoor hebben gegeven aan de oproepingen hun vlaggen te ontplooien. Heel velen, die bij andere gelegenheden wèl vlagden, hebben op 29 Juni him trouw aan het Oranjehuis niet naar buiten uit- Dit spijt ons des te meer, omdat vooral in de gemeente Zoeterwoude zoovele Ka tholieken wonen, die als vurige Oranje klanten bekend staan, en verwacht mocht worden, dat juist zij zich van hun plicht bewust zouden zijn. Zelfs van de kerk „de Goede Herder" wapperde de vaderlandsche driekleur niet. Het geeft toch een slech ten indruk, als iedereen, die deze, mooie kerk reeds van verre kan bewonderen op den verjaardag van den Prins der Neder landen vlaggeloos ziet staan. Komt, medebewoners van den Hooge Rijndijk, t o o n t in het vervolg, dat uw ge negenheid jegens ons Oranjehuis, waartoe toch Z. K. H. Prins Bernhard behoort, geen ijdele klank is. Zooals we tijdens de verkiezingscam pagne tusschen de platen, borden enz. ons moesten voortbewegen, zoo moet bij een volgend Oranjefeest de Hooge Rijndijk een laan van vlaggen zijn. Eenige opmerkers.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10