DE CONTROLE IN DE SPAANSCHE WATEREN Nog geen beslissing genomen BIOSCOPEN WOENSDAG 30 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 ZIGZAG-Zwitserland Kerkgang in Sargans. - De koster zorgde voor een binnenpretje. - De wijn was prijzens waard ~TWr~ Een beker bloed-roode wijn glansde op de tafel, in de donkere, laag-gezolderde herberg. Een flink-opgeschoten kellnerin ging bedrijvig rond. Door een kier in de halfgesloten luiken spoten zonnestralen- de duisternis binnen vermiljoen opbloeiend in het glas Sargan- ser Schloszberg, gouddraad wevend in het haar van de bedrijvige kellnerin, die ofschoon in ernstig zwart gekleed met een vrooljjk schallend „Grüsz' Gott" iederen binnenkomer verwelkomde. Rond de tafel sloot zich de kring van kerkgangers. Buiten, in den warmen Juni zon, galmden de kerkklokken het middag uur van dezen eersten Zondag in Zwitser land. Ik had nog nooit van Sargans ge hoord. Baedeker maakt er niet veel woor den vuil aan: „1 K.M. w. vom Bahnhof das Stadtchen, mit 1350 Einw., malerisch überragt von dem alten Schlosz Sargans (Eintr. 50 c.)" Ik zou ook nooit in Sargans verzeild geraakt zijn, wanneer ik niet net jes en gedwee op Zondag ter kerke had ge wild. Zoo wordt de deugd beloond! Want thans heeft Sargans een plaats onder de mooie herinneringen in het album van mijn levensreis gekregen. Dat zat 'm niet in de wijn of in de goud- gelokte herbergierster; ik heb op mijn tocht zig-zag door Zwitserland nog menigmaal van de kostelijke wijn geslurpt; en een on telbaar aantal goud-, kastanje- en zwart- gelokte kelinerinnen zwermden er rond, goede gaven in spijs en drank torsend. Maar Sargans heropende de kennisma king met Zwitserland. Het was als het plot seling verwezenlijkt worden van een schoone droom: op Zondagmorgen uit de dommelende D-trein te stappen op een sta tion aan de Oostenrijksche grens, begroet te worden met klokgelui, dat vanuit het hooggelegen stadje een vredegroet beiert over het groene, bebloemde dal, op te klimmen naar de eenvoudige dorpskerk en daar ontvangen te worden met een proces sie, die juist terugkeert van een zegening der wijnbergen.... dat is een werkelijk heid, die het leven tot een paradijs maakt. De Mis duurde kort. Er werd heerlijk ge zongen in het Duitsch. Volkszang, die naar mijn smaak de voorkeur heeft boven de volkszang in het Latijn. De liturgisten, die dit mochten lezen, trekken natuurlijk een nijdig% snuit, maar ik houd desondanks vol, dat volkszang in de landstaal te prefereeren is boven die in het Latijn. De eerste Chris tenen in Rome zongen toch ook in de volks taal? De meeste kerkgangers kermen het „Tantum Ergo" uit het hoofd, maar ik wed, dat niet één op de honderd er ook maar iets van begrijpt. Ik heb geen Mis gehoord „met goede ma nieren"; de aandacht werd al te sterk afge leid door een paar meisjes en door den koster. Die meisjes waren gekleed in de prachtige dracht van Sargans: gebloemde blouses, kleurige rokken en op het hoofd een waaier van zwarte kant. De koster was een oud, grijs mannetje, die een korte witte 6uperpli aangetrokken had over zijn Zon- dagsche zwarte pak, wat tamelijk raar stond. Het oudje kon niet meer knielen of buigen, nam in plaats daarvan telkens een lichaams houding aan alsof hij wilde gaan zitten op een stoel, die er niet stond. Déze geste in dit costuum het was om te brullen. Een paar maal was ik gedwongen om onder de bank te duiken. Maar de volkszang was goed, héél goed! In de Wirtscbaft tegenover de kerk werd met een glas wijn de zegening van de drui ven besproeid. Mogen de Sarganser wijn bouwers een goed jaar maken! Aan de ronde tafel in de herberg ving ik op, dat er dien middag een „Schwing fest" was in Herisau. Aangezien deze reis door Zwitserland een planlooze reis was en een spoorweg-abonnement gelijk staat met een benijdenswaardige „vogel vrij "- verklaring belette mij niets om welgemoed de rugzak op te takelen en naar Herisau te vertrekken. Sargans had voor een eenige morgen ge zorgd als veelbelovende inzet van deze rijke reis: een kerkgang in een Zwitsersch bergdorp. Vrijwilligers-kwestie ook aangeroerd BIJEENKOMST VAN HET SUB-COMITé Tijdens de vergadering van het sub-co mité voor de niet-inmenging heeft Lord Plymouth er op aangedrongen, dat de be trokken regeeringen zonder verwijl ant woord geven op de FranschBritsche voor stellen. Men hoopt, dat de gedelegeerden van het Londensche comité vóór Vrijdag in het bezit zullen zijn van de instructies hunner regeeringen. In het communiqué, dat over de verga dering van het sub-comité is uitgegeven, wordt o.m. gezegd, dat Lord Plymouth een overzicht heeft gegeven van zekere voor1 stellen betreffende het reorganiseeren van het plan tot controle ter zee. De Engelsche en Fransche regeeringen zijn volgens dit overzicht bereid, de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de functionneering van het plan tot controle ter zee ten op zichte van de geheele Spaansche kust, en gaan er in beginsel mede accoord, dat neu trale waarnemers aan boord van de pa- trouilleerende schepen werden geplaatst. De beide regeeringen zijn het er over eens, dat dan de Britsche regeering verantwoor delijk zal zijn voor de controle aan die ge deelten der Spaansche kust, welke thans in handen zijn van de Spaansche regeering, en dat de Engelsche en Fransche regeering de verantwoordelijkheid zullen deelen voor de controle over de deelen der Spaansche kust, die zich thans in handen van gene raal Franco bevinden, zulks op basis, die tusschen beide regeeringen overeengeko men zal worden. Het grootste deel van de in handen van Franco zijnde kust zou on vermijdelijk in belangrijke mate vallen in de Fransche zone. De vertegenwoordigers van België, Tsje- cho-Slowakije, Zweden en Rusland aan vaardden namens hunne regeeringen de BritschFransche voorstellen. De Italiaansche en Duitsche vertegen woordigers verklaarden, dat zij aan hun reps, regeeringen de voorstellen wel wilden overbrengen, maar gaven tevens aan, dat er „in beginsel krachtige bezwaren bestaan tegen ieder voorstel, dat niet gebaseerd is op het evenwicht, dat noodig is om een volstrekte onpartijdigheid van de controle j te waarborgen". Voorts gaven deze beide vertegenwoor digers te kennen, dat hun resp. regeerin gen besloten hadden hun onderdanen, die thans werkzaam zijn als waarnemende of ficieren krachtens het controleplan, als zoodanig te doen aftreden. Aan het einde van de besprekingen zei den alle vertegenwoordigers toe onmid dellijk hunne regeeringen in kennis te stellen van de BritschFransch voorstel len, met het verzoek onmiddellijk instruc ties dienaangaande te geven. Italiaansche vrijwilliger uit mijn land naar Spanje is vertrokken, sinds een verbod daartoe is gegeven. DE STRIJD IN HET NOORDEN Valmaseda bezet Niettegenstaande het slechte weer en den slechten toestand, waarin de regeerings- troepen de wegen hebben gelaten, rukken de troepen van Franco verder op. Van het Zuiden en het Oosten zijn de troepen op gerukt naar Valmaseda en gisteravond deelde Radio Nacional mede, dat de plaats bezet was. De provincie Biskaye bevindt zich thans bijna geheel in handen der rechtschen. De tegenstand, welke de re- geeringstroepen nog bieden, is zeer ge ring. De regeering van Valencia deelt mede, dat uit Santander vernomen werd, dat de regeeringstroepen bij Valmaseda een te genaanval hebben gedaan en zich meester hebben gemaakt van Alto de Cruz. Bij Somostro zijn de Basken erin geslaagd, de troepen van Franco iets terug te dringen. BUITENLAND VAN HET VATICfifiN DUITSCHLAND EN HET VATICAAN Duitsche gezant teruggekeerd Men seint uit Rome aan de „Msbd.": De Duitsche ambassadeur bij den H. Stoel, von Bergen, die onlangs naar Duitschland terugkeerde, naar men dacht om niet meer op zijn post terug te keeren, is weer te Rome gearriveerd en heeft zijn werkzaamheden in de ambassade hervat. RUSLAND MOSKOU ARRESTEERT GEESTELIJKEN Priesters en zendelingen „Trotzkistische terroristen" Het blad van het Russische commissari aat voor de spoorwegen maakt bekend, dat 25 doopsgezinde zendelingen, die via Duitschland uit de Vereenigde Staten in 1929 naar Rusland waren gekomen, gear resteerd zijn wegens organisatie van spion- nage in Wit-Rusland en de Oekraine. Bovendien worden dg buitenlandsche zendelinggenootschappen er van beschul digd spionnen en saboteurs op te leiden in scholen, die oogenschijnlijk ten doel heb ben zendelingen voor de Sovjet-Unie te vormen. Het proces tegen de Trotzkisten zou aan het licht hebben gebracht, dat tal rijke priesters en zendelingen „Trotzkisti sche terroristen" zijn. KOOPT BIJ HEN, DIE IN U W DAGBLAD ADVERTEEREN Het vrijwilligersró-aagstuk Het terugtrekken der vrijwilligers was de tweede kwestie, die op de agenda stond. Lord Plymouth bracht wederom den zeer levendigen wensch der Britsche re geering naar voren, dat zoo spoedig mo gelijk hiermede vorderingen worden ge maakt. Om een begin te maken met het algemeene procédé, aldus deelde de Fran sche vertegenwoordiger mede, zou de Fransche regeering wenschen voor te stel len, dat schikkingen werden getroffen voor een onmiddellijke terugtrekking uit Span je van niet-Spaansche onderdanen, die op het oogenblik in Spanje krijgsgevangen of gewond zijn. Na en uitvoerige dnscussie werd over eengekomen Vrijdag a.s. wederom een ver gadering te houden, en dan weder de kwes ties van de controle ter zee en het terug trekken der vrijwilligers te bestudeeren. De correspondenten van verschillende Berlijnsche bladen te Londen wijzen erop, dat Von Ribbentrop de overweging geop perd heeft of men niet een beter controle systeem dan dat tot nu toe heeft gegolden kan invoeren. De Duitsche bezwaren tegen het BritschFransche voorstel heeft de ambassadeur tot in bijzonderheden gemo- j tiveerd. Hij heeft de vraag gesteld, hoe men het in Frankrijk en Engeland zou opvatten, indien de controle allen aan Duitschland en Italië zou worden opge dragen. Voorts heeft hij er opmerkzaam op ge maakt, dat de controle aan de vier mo gendheden als mandaat is opgedragen, en dat door de uittreding van twee mogend heden het mandaat vervallen is. De bladen wijzen er nog op, dat ook de vertegenwoordiger van Portugal zich heeft aangesloten bij de door Duitschland en Italië ingebrachte bezwaren tegen het voorstel van Engeland en Frankri.,k. Een Italiaansche verklaring De Italiaansche vertegenwoordiger heeft de volgende verklaring afgelegd: De Ambassade te Londen der autoriteiten van Valencia heeft onlangs een persbericht gepubliceerd, dat berichten bevatte aan gaande recente ontschepingen van Itali aansche troepen in Spanje. Ik wensch te verklaren, dat geen enkele PALESTINA HET RAPPORT VAN DE PALESTINA- COMMISSIE Men vermoedt, dat het Britsche kabinet vandaag het rapport van de koninklijke commissie inzake Palestina zal bespreken. In welingelichte krngen verluidt, dat dit rapport voorstelt, Palestina te verdeelen in een autonomen Joodschen staat en een Arabischen staat, gehecht aan Trans-Jor danië. De beslissing hiertoe zal evenwel niet ge nomen worden dan met toestemming van de mandaats-commissie van de Volken bond en den Volkenbondsraad. JAPAN De grensincidenten in het Verre Oosten EEN JAPANSCH ULTIMATUM AAN SOVJET RUSLAND? Wegens de eilandjes in de Amoer De Japansche pers deelt mede, dat de Japansch ambassadeur te Moskou, Sjige- mitsoe een ultimatum heeft overhandigd aan de Sovjet-regeering, waarin 24 uur worden toegestaan om te antwoorden op den eisch om de eilanden Bolohei en Se- nufa in de Amoer te ontruimen. Deze eilanden zijn op 19 Juni door Sovjet-Rus sen bezet. In welingelichte kringen wordt daaren tegen verklaard, dat de Japansche eisch de eilanden te ontruimen geen limiet voor een antwoord bevat, hoewel de eisch in krach tige woordingen is opgesteld. De woordvoerder van het Japansche le ger verklaarde den correspondent van Ha- vas, dat de berichten in de pers, volgens welke Japan de eilanden ge wapender hand zou hernemen, in ieder geval voor het oogenblik op een misverstand berusten. Evenwel zou dit toch morgen een feit kun nen worden. „Het ontruimen van deze eilanden is voor ons een prestige-kwestie", zoo zeide de woordvoerder, „we kunnen geen Russichen inval duiden". De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft op zijn beurt verklaard, dat het Kwantoenleger groot belang hecht aan de ontruiming van de eilanden door de Sovjets, doch het is er zich wel van bewust, dat het met geweld hernemen van de eilanden een zeer ernsti ge zaak zou zijn. „Wij zijn ervan overtuigd, zeide hij, dat wij het incident langs diplo- matieken weg zullen oplossen, hoewel de ondervinding ons heet geleerd, dat be sprekingen met de Sovjets steeds van lan gen duur zijn". Russisch of Mandsjoekwosch bezit? Het Russische volkscommissariaat van buitenlandsche zaken publiceert een com muniqué, waarin gezegd wordt, dat de Ja pansche ambassadeur Sjigemitsoe, met Lit- winof en Stomoniakof besprekingen heeft gevoerd over de kwestie van de bezetting der eilandjes in de Amoer. Japan is van meening, dat deze eilandjes tot Mandsjoek- wo behooren. Daarentegen hebben Litwi- nof en Stomoniakof aan de hand van óude kaarten getracht te bewijzen, dat de eilan den Sovjet Russisch grondgebied zijn. Lit- winof heeft tenslotte voorgesteld, de strijd krachten der beide landen en de kanon- neerbooten die zich in de nabijheid bevin den, terug te trekken, teneinde de zaak langs diplomatieken weg verder te kun nen behandelen. Beide partijen waren het erover eens, dat complicaties moesten wor den vermeden. Tijdens de besprekingen was er niet in het minst sprake van een conflict tusschen de Sovjet-Unie en Japan. AMERIKA Van Zeeland bij Roosevelt EEN GEMEENSCHAPPELIJKE VERKLARING. Het herstel van den internationalen handel. President Roosevelt en minister-presi dent van Zeeland hebben een gemeenschap pelijke verklaring gepubliceerd. Deze luidt als volgt: De president van de Vereenigde Staten en de Belgische minister-president hebben de gelegenheid gehad te spreken over het functionneeren van het handelsverdrag tusschen beide mogendheden en de maat regelen tot samenwerking en stabiliteit op monetair gebied, waar beide regeeringen met andere belang hebben. Het resultaat van deze besprekingen was bevredigend. Het toonde duidelijk aan, dat beide landen hun handel wederkeerig kunnen uitbrei den en den levensstandaard in beide lan den kunnen verbeteren zonder de organi satie van hun productie in gevaar te bren gen. Dit is het voorbeeld, dat men kan ge ven, terwfjl geen vrees voor een conflict of agressieve bedoelingen bestaan. Dergelijke overeenkomsten zijn en blijven het leidend beginsel in monetaire systeemen, niet al leen van de zes landen, die lid zijn van het accoord, doch ook voor de rest van de we reld. Behalve de betrekking tusschen beide landen, bespraken de staatslieden ook de economische moeilijkheden en de voort gaande bewapenings-wedloop, welke vrees brengen in de harten van alle volken. Uit de besprekingen bleek, dat in het kader van de traditioneele politiek van de Vereenigde Staten, deze mede wil len werken aan het herstel van den internationalen handel, aan de oplos sing van de monetaire vraagstukken en het zoeken naar een overeenkomst, waardoor de last en de gevaren van de bewapening verminderd kunnen wor den, of naar een methode waardoor hun gebruik zou kunnen worden geregle menteerd. Onder de grondbeginselen van het pro gramma, dat de Amerikaansche staten heb ben' aangenomen, worden de volgende on derstreept: De noodzakelijkheid de volken op te voe den in den geest van den vrede en voor de regeeringen om de volken te leiden naar den vrede, uitbreiding en trouwe naleving van de vreedzame verdragen, het zoeken naar een handelspolitiek, welke vreedzame handelsbetrekkingen schept tusschen de mogendheden. HET CONFLICT IN DE STAALINDUSTRIE De pogingen der regeering tusschenbel- de te komen in het conflict in de staalin dustrie zijn mislukt. De werkzaamheden van den bemiddelingsraad zijn in verband hiermede opgeschort. De staalmaatschappijen hebben geweigerd het constructieve voorstel, dat de raad heeft voorgelegd, goed te keuren. S takingsonlusten te Johnstown. Te Johnstown (Pennsylvanie) is het eenige malen tot stakingsonlusten gekomen. Postende stakers hebben dertig auto's, waarop zich vrijwilligers bevonden, met steenen bekogeld. De staalfabriek moest opnieuw worden stopgezet, nadat zich twee geheimzinnige ontploffingen hadden voorgedaan. Waterleiding vernield De „Daily Telegraph" verneemt uit New- York, dat door het opblazen van de pijplei ding van de watervoorziening van de fa brieken van de Bethelem Steel Corporation te Cambria, het werk hier gestaakt moest worden. Tengevolge van deze daad van sabotage zijn vijftienduizend man zonder werk. NED. OOST-INDIE ZIJ HADDEN EEN SCHEDEL NOODIG Grafschenners in Serdang betrapt Naar de „Deli Courant" verneemt is de zer dage te Loeboek Pakam (in Serdang) een drietal Maleiers, afkomstig uit Medan, aangehouden, dat bezig was een graf op het Inlandsche kerkhof te openen. De man nen zijn overgegeven aan de politie, zoo dat zij dezer dagen voor den Kerapatan Besar (zelfbestuursrechtbank) te Simpang Tiga terecht zullen staan. De daders, die allen bekenden, hebben vermoedelijk niet de bedoeling gehad om sieraden, die in het graf meegegeven wa ren, te stelen, doch hun plan was zich een schedel toe te eigenen, die volgens het volksgeloof geluk moest schenken bij dob- belpartijen. De Maleiers bleken reeds een voet diep in het graf gevorderd, toen plotseling en kele bloedverwanten van den overledene te voorschijn kwamen en de schenders met geweld overmeesterden. Men begrijpt hun verontwaardiging en de daders mogen van geluk spreken, dat zij niet op bloedige wijze werden toegetakeld. In Loeboek Pakam werd het drietal on middellijk verhoord en zij vertelden toen op zoek te zijn naar een schedel. RECHTZAKEN HET EUVEL VAN SCHIJNACTES. Zaakwaarnemer tot een jaar veroordeeld. De Amsterdamsche Rechtbank veroor deelde vandaag den zaakwaarnemer T. J. van B., directeur van Union Expresrechts kundig bureau voor stad en lande, wegens uitlokken van valschheid in geschrifte tot een jaar gevangenisstraf, conform den eisch van den Officier. De man had voor een zijner cliënten een schijnacte opge maakt, waarin deze cliënt zijn bezittingen z.g. „verkocht" aan zijn dochter, zoodat op hem geen verhaal meer zou zijn by een eventueel verliezen van het civiel ge ding. DIRECTEUR HOLLANDSCHE ESCOMPTOBANK TOT TWEE JAAR VEROORDEELD. De Amsterdamsche Rechtbank veroor deelde vandaag den directeur van de Hol- landsche Escomptobank J. M. E. I. T., we gens verduistering en onjuiste handelin gen als directeur eener N.V. in strijd met de statuten gepleegd, tot twee jaar gevan genisstraf en tot 100 boete, subs 20 da gen hechtenis. De man heeft terecht gestaan wegens zwendelpractijken, waardoor een groot aantal cliënten zijn benadeeld. In de dag vaarding waren slechts twee uit een reeks feiten opgenomen. Twee Fransche cliënten hadden aan remisiers groote bedragen aan effecten ter hand gesteld om aan specula ties deel te nemen. De bank kocht geen speculatieve papieren doch wendde de op brengst ten eigen bate aan. De Officier van Justitie, mr. Wassen- bergh, had 'twee jaar gevorderd. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: Dr. Socrates (Paul Muni Ann Dvo rak). Voor Moeder's Eer. (Jackie Cooper). Sensatie Dramatisch Dag. 8 -11, Zondags bovendien 47 uur. Matinee Zaterd. en Woensd 2.30 uur. Volwassenen Lido: De misdaad van Dr. Forbes (Gloria Stu art Robert Kent) Sabotage (Silvia Sidney). Speelfilm Detective Dag. 8..51115 uur. Zondags bovendien 27 uur. Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Volwassenen Luxor: Wittebroodsweken (Anny Ondra). Waar blijft onze be schaving. (William Farnum Anita Louise). Amusement Sensatie Dag 811 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinee, Zaterd en Dond„ 2 uur. Toelaatbaar v. volwassenen Trianon: De Texas Rangers (Fred Mac Murray Jack Oakie Jean Parker). The Music Goes Round. (Harry Rich- man Rochelle Hudson). Avontuurlyl Muzikaal Dag 811 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Goedgekeurd.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6