FRANKRIJKS FINANCIEELE CATASTROPHE Kamer aanvaardt de volmachten 28ste Jaargang WOENSDAG 30 JUNI 1937 No. 8762 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toornitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE IS I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 rent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. De oppositie-politiek Nog even komen we terug op de beschou wing, die de socialistische pers heeft gewijd aan het optreden van het nieuwe kabinet. Een van de zwarte vlekken, die liggen op de partijen-politiek wij wezen er meer malen op is de onzakelijke, onredelijke, met het algemeen belang strijdende opvat ting van oppositie-voeren. Oppositie öm de oppositie, oppositie óm een eng-bezien partü-belang! Zulk een oppositie is funest. En zonder de andere partijen schoon te wasschen mogen wij zonder twijfel verklaren, dat van alle parlementair-demo cratische partijen de S.D.A.P. zich er verre weg het ergst en ergerlijkst aan schuldig maakt. Dat is een feit. Wij hebben hier vóór ons den altijd in teressanten Haagschen briefschrijver van de „Tijd". Gisteravond wijdde hij zijn brief aan de hier bedoelde beschouwing in de socialistische pers, waarop ook wij reeds de aandacht hebben gevestigd. Wij willen den briefschrijver hier gaarne citeeren: Alsof niet welhaast al het goede, dat in ons land op sociaal gebied bestaat, aan coalitiekabinetten te danken is, gaat men tegen het nieuwe coalitie kabinet te keer. En niet slechts tegen de figuur van het coalitiekabinet, doch ook tegen de persoren, die er deel van uitmaken. De redactie vraagt zich af, i waar de heer Colijn de vrijmoedigheid j vandaan haalt, om „met'dit gezelschap" j te verschijnen „voor het verblufte pu- bliek". En aan het eind heet het: „Dit j is zeker: voor de sociaal-democratie, voor onze arbeidersorganisaties, breekt een periode aan van harden strijd. Bij j iederen stap zal de sociale en geeste- J lijke.... (puntjes van mij, H.H.) reactie ons op haar weg vinden". Ik moet zeggen, dat ik van dit artikel en vooral van der. toon, waarin het geschreven was, perplex heb gestaan. De geforceerde onwelwillendheid her innerde mij aan vier jaar geleden, toen De Arbeiderspers 2ich bij de muiterij op „De Zeven Provinciën" zoo te buiten ging. En mijn verbazing is naderhand nog toegenomen, toen dezelfde bladen een dag later uit een beschouwing van het sociaal-democratische Kamerlid, den heer van Braambeek, in het „Week blad voor Spoor- en Tramwegpersoneel" den volgenden zin over den nieuwen Minister van Waterstaat dorsten ci teeren: „Intusschen lijkt het ons goed, niet te beginnen met een veroordeeling van den nieuwen bewindsman. Bij al zijn voorgangers zijn wij steeds begon nen met het afwachten van hun daden". Deze verstandige uitlating van een Kamerlid der S.D.A.P. lezende in de pers der S.D.A.P., die zoo hartstochte lijk hatelijk uitviel, mag men zich af vragen, hoe tegenover het vierde kabi- net-Colijn de houding der partij in het Parlement zal zijn. Zal zij loyale op positie voeren? Of zal zij weer terug vallen in de fouten van vóór vier jaar en te keer gaan, gelijk haar pers in het gewraakte artikel te keer ging? In het laatste geval zal zij het niet zijn, die er zijde bij spint. Wel de vijanden van de democratie en het parlementaire stelsel. Juist! 't Is ook speciaal bij de oppositie- voerende S.D.A.P. in den Leidschen Ge meenteraad (oppositie voerende in den slechten zin, vooral toen er nog geen so ciaal-democratische wethouders waren) meermalen voorgekomen, dat zij aldus speelde in de kaart van „de vijanden van de democratie en het parlementaire stelsel". Wjj zien nu met groote belangstelling uit, hoe de S.D.A.P. in de practijk zal staan tegen met huidige Ministerie. Ondanks het hier besproken artikel in de socialistische pers, hebben wij wel eenig vertrouwen, dat de houding mee zal val len; dat de S.D.A.P. zal gaan inzien zij 't dan ook langzamerhand het verfoei lijke, het voor de parlementaire democratie funeste van haar oude oppositie politiek. Openhartige uiteenzetting van Bennet in financieele Kamercommissie EEN MOTIE VAN VERTROUWEN IN DE KAMER. Nadat hij de regeeringsverklaring in de Kamer had voorgelezen, zeide Chautemps ten aanzien van de bespreking der inter pellaties,- dat door de buitengewone om standigheden een onmiddellijke bespreking van het financieele ontwerp geëischt wordt. Hij stelde dus een verkorte procedure voor, zoodat iedere spreker zeer in het kort zijn meening zou kunnen uiteenzetten en ver bond aan het uitstellen der interpellaties de kwestie van vertrouwen. De Kamer heeft daarop met 393 tegen 142 stemmen een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. Na het aannemen van het uitstel der in terpellaties over Buiteniandsche Zaken be steeg de minister van Financiën het spreek gestoelte en diende het wetsontwerp tot het verleenen van financieele volmachten in, dat. naar de financieele commissie werd gezonden. Het volmachtenontwerp. Het volmachtenontwerp bestaat uit een artikel, dat als volgt luidt: „De regeering wordt tot 31 Augustus 1937 gemachtigd, bij decreten, waarover in deü ministerraad beraadslaagd wordt, alle maat regelen te nemen, die ten doel hebben de onderdrukking van de benadeeling van het staatscrediet, den strijd tegen de speculatie, het economisch herstel, toezicht op de prijs vorming, het in evenwicht brengen van de begrooting en de schatkist, en de verdedi ging van den goudvoorraad van de Bank van Frankrijk zonder valutacontróle. Deze decreten zullen ter ratificatie aan de Kamers worden voorgelegd binnen drie maanden na afkondiging van deze wet en in ieder geval op de eerste bijeenkomst van de buitengewone zitting van 1937". In de motiveering van het ontwerp wordt gezegd, dat de toestand van begrooting, schatkist en valuta onmiddellijk herstel maatregelen noodzakelijk maakt. De toe stand kan niet voortduren zonder dat de financieele onafhankelijkheid, de militaire veiligheid, de sociale vooruitgang en het economisch herstel in gevaar komen. De regeering besluit tot het onver wijld ten uitvoer leggen van een her stelplan, dat verdediging van den goud voorraad, onverbiddelijken strijd tegen speculatie, m evenwicht brengen van de begrooting en aanzienlijke verlich ting der lasten van de schatkist omvat. Het programma vormt een samenhan gend geheel. Geen der voorgestelde maatregelen is op zichzelf voldoende; zij moeten alle gelijk tijdig worden toegepast en daarom is een buitengewoon snelle procedure noodig. IN DE FINANCIEELE COMMISSIE DER KAMER. Verklaring van Bonnet. In de Kamercommissie van financiën zou Bonnet o.m. de volgende bijzonderheden hebben medegedeeld: Het deficit op de gewone begrooting zou zes a tien milliard bedragen en dat op de buitengewone begrooting 8 1/2 milliard. De schatkist zou het hoofd moeten bieden aan verschillende belangrijke vervallende termijnen: 700 a 800 millioen bons in Juli, 5 400 millioen 4 1/2% bons (vervallende per 1 October) en 4.400 millioen voor de terug betaling der Engelsche leening in Decem ber. Ten aanzien van de verdediging van de munt zou de minister hebljen aangegeven, dat van 1 tot 22 Juli 5.200 millioen goud zou zijn verzonden en van 23 tot 28 Juni 2.500 millioen. De voorgestelde maatregelen. Bonnet zou de volgende maatregelen hebben bepleit: Verhooging van de limiet der door de Bank van Frankrijk aan den staat te ver strekken voorschotten tot tien milliard, her ziening van het stelsel der heffingen en be lastingen, intrekking van de in de finan cieele wet vastgelegde uiterste grens van den wisselkoers Deze uiterste grens zou moeilijkheden kunnen opleveren in geval van een druk op de Fransche valuta. De financieele Kamercommissie heeft daarop het volmachtenontwerp aangenomen met 2015 stemmen. DE KAMER WEER BIJEEN. De volmachten aanvaard. Om 9 uur kwam de Kamer weer byeen ter behandeling van het volmachtenont werp. Na debatten, welke tot in den nacht voortduurden, heeft de Kamer ten slotte de financieele volmachten aanvaard met 380 tegen 228 stemmen. De senaatsbijeenkomst van hedenochtend. De bijeenkomst van den Senaat van hedenochtend was slechts van formeelen aard. Bonnet diénde het volmachtenont werp in, dat naar de financieele commis sie werd verwezen. Eerst in de middagzit ting zal een aanvang worden gemaakt met de bespreking van het onderwerp. Waarschijnlijk zal de vergadering van den Senaat tot vanavond voortduren, zoodat de regeering aan het einde van den dag over de noodige volmachten zou kunnen beschik ken om bij decreet de eerste maatregelen te'nemen, noodig om de financieele situatie te verbeteren. Volgens de „New York Times" heeft de financieele attaché van de Fransche am bassade het Amerikaansche departement van financiën er formeel van in kennis ge- stled, dat Frankrijk daartoe door den bin- nenlandschen toestand gedwongen, wellicht het driezijdig monetair accoord zal moeten opzeggen. EEN FINANCIEELE CATASTROFE. Bezuinigingen dringend noodzakelijk. De zitting van de commissie van finan ciën van de Kamer heeft door de zeer ern stige verklaringen, die de heer Bonnet heeft moeten afleggen volkomen het bewustzijn gekregen, dat zij voor een financieele cata strophe staat aldus wordt aan de „Msb." geseind. Het was voldoende om de leden tot de beraadslagingen te zien terugkeeren om te begrijpen, hoe ernstig de toestand is en die aldus geresumeerd kan worden; juist een jaar volksfrontregeering is voldoende geweest om twee devaluaties van den franc noodzakelijk te maken. Algemeen heeft men den heer Bonnet hulde gebracht voor den moed, waarmede hij den waren toestand zoo klaar heeft blootgelegd als hij gedaan heeft. Zoo spoe dig de commissie bijeen was, werd voorge steld den minister-president en den mi nister van financiën te hooren, die onmid dellijk verschenen en een ernstig beroep deden op de commissie en op de kamer om in de zware proef, die het land ondergaat, slechts het landsbelang te zien en politieke overwegingen te doen zwegen. De lijdensweg, welken de Fransche franc heeft bewandeld, sedeit den wereldoorlog laten wij hier volgen: In 1914 werd de gouden standaard verla ten om eerst op 25 Juli 1928 weder te wor den hersteld. De franc werd toen op onge veer een vijfde van zijn waarde van vóór den oorlog vastgesteld nJ. op 0.05895 gram fijn goud. Tevens werd toen bepaald, dat 't gezamenlijk bedrag van de bankbiljetten- circulatie en de creditsaldi in rekening courant van de Banque de France voor minstens 35 pCt. gedekt moest zijn door goud. Gedurende ruim acht jaren heeft Frankrijk zijn tweeden gouden standaard weten te handhaven. In den nacht van 25 op 26 September 1936 kwam de devaluatie en werd het goudge halte teruggebracht tusschen 49 en 43 mil ligram, terwijl ook deze goudgrens thans is komen te vervallen. Frankrijk heeft andermaal moeten kapi- tuleeren en heeft van de jongste devaluatie slechts de nadeelen en niet de voordeelen weten te plukken. SENAATSCOMMISSIE KEURT VOLMACHTENONTWERP GOED. De financieele Senaatscommissie heeft het financieele volmachtenontwerp met 20 tegen 3 stemmen en 12 onthoudingen goed gekeurd. De wereld in vogelvlucht De mededeelingen van den Franschen minister van financieën Bonnet over den catastrophalen toestand, waarin de regee- ring-Blum de Fransche schatkist heeft ach tergelaten, laten aan duidelijkheid niets te wenschen over. Hetgeen in breeden kring reeds werd vermoed is werkelijkheid ge worden. Frankrijk kan zijn munt op het huidig koersniveau niet langer handhaven. Zooals bekend verkreeg bij de laatste de valuatie in Frankrijk de franc een goudge halte varieerend tusschen 49 milligram en 43 milligram, terwijl voor 26 September 1936 het goudgehalte van den franc 65 milligram bedroeg met een gehalte van 0.9 fijn goud. Thans ongeveer negen maanden na de jongste devaluatie moet de nieuwe Fran sche minister van financiën verklaren, dat zelfs het laagste goudniveau van den franc n.L 43 milligram niet langer te handhaven is, ondanks het feit, dat in September j.l. nog een stabilisatiefonds gecreëerd was van frs. 10 milliard. Voor Frankrijk treedt dus een nieuwe periode in op monetair gebied, waarbij het toekomstig verloop van den Franschen franc niet meer aan vaste grenzen gebon den is. Dat een dergelijke situatie zonder meer tot een depreciatie van den munt zou moeten leiden is onjuist. Ook in Nederland zweeft de gulden zonder aan bepaalde goud- punten gebonden te zijn, doch ten onzent heeft dit niet geleid tot een verdere depre ciatie van den gulden, aangezien de over heid hier zorg draagt voor een gezond fi nancieel economisch beleid en sluitende be grootingen. De toekomst van den nieuwen franc zal dan ook uitsluitend bepaald wor den door het regeerbeleid van het thans nieuw opgetreden Fransche ministerie. Dat regeerbeleid zal anders moeten zijn dan het wanbeheer van Blum, anders zal de franc blijven dalen totdat zij valt als een baksteen. Als ooit de roekelooze Volksfront- politiek veroordeeld is, dan wel hier, ver pletterend hard en meedoogenloos duide- lijk. President Roosevelt en de Belgische pre mier van Zeeland publiceeren een gemeen schappelijke verklaring, welke o.m. ver meldt, dat de Vereenigde Staten bereid zijn mede te werken aan de collectieve taak den internationalen handel te verheffen, mone taire kwesties op te lossen en een vermin dering in de bewapening tot stand te bren gen. Wanneer deze mooie bereidverklaringen ook in daden worden omgezet, zouden zij een waardevolle economische tegenhanger kunnen vormen voor de financieële cata strophe van Frankrijk.' VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Fransche Kamer aanvaardt de vol machten voor de regeering-Chautemps. Openhartige uiteenzetting van minister Bonnet over de financieele catastrophe. (lste blad). Nog geen beslissing omtrent de controle in de Spaansche wateren. (2de blad). Heeft Japan Rusland een ultimatum ge zonden wegens de bezetting van de eiland jes in de Amoer? (2de blad). Gemeenschappelijke verklaring van Roo sevelt en van Zeeland. (2de blad). BINNENLAND. Het R. K. Werkliedenverbond heeft plan nen tot stichting van een bank voor de ver leening van kleine credieten. (lste blad). De verjaardag van Prins Bernhard; de viering te Baarn en op Ypenburg. (4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. In den strijd te Wimbledon zijn thans alle Nederlanders uitgeschakeld. (3de blad) Nederland wint den athlétiekwedstrijd van Oostenrijk met 6763 punten. (3de blad). Raichenbach weer twee punten op Sprin ger uitgeloopen. (3de blad). om de stichting van een instelling voor te bereiden, welke tot taak zal hebben de in de Katholieke ar beidersbeweging bestaande behoef te aan kleine credieten, ontstaan onafhankelijk van den wil van belanghebbenden te bevredigen. Aldus werd besloten. Als laatste punt op deze dagvergadering volgde een inleiding van pater. dr. Robert Regout, S.J. over „Communistische activi teit in onzen tijd". Spreker's conclusie was, dat er voor den Katholiek geen keuze be stond tusschen het Communisme of Na- tionaal-Socialisme. Hij heeft te kiezen voor zijn Katholieke beginselen als een geslo ten eenheid daarmee naar voren te tre den. Vandaag komt de vakbondvergadering van het R.-K. Werkliedenverbond bijeen. R K. Werkliedenverbond De Voorjaarsvergadering In de heden te Utrecht gehouden voor jaar-verbonds-vergadering van het R. K. Werkliedenverbond, werd door den heer A. C. de Bruijn meegedeeld, dat elf vakbon den per 31 Juli a.s. het royementsbesluit op K. D. P.-leden zullen toepassen. Naar aanleiding van de reeds gepu bliceerde openingsrede sprak de heer Vulink er zijn teleurstelling over uit, dat geen minister benoemd was uit arbeiders kring. De heer de Bruijn meende te kunnen zeggen, dat bezwaren tegen zulk een be noeming niet gekomen zijn van personen, die een rol spelen in de Katholieke politiek. Het R.-K. Werkliedenverbond nam ver volgens bij monde van zijn voorzitter en zijn geestelijken adviseur Mgr. J. G. van Schaik, afscheid van den 85-jarigen heer J. W. Smit, die bijna vijftig jaren gewerkt heeft en nog steeds met groote vitaliteit arbeidt aan de arbeidersbeweging, waar van hij in Amsterdam mee tot de grond leggers behoorde naast wijlen Willem Pas- stoors. De heer Smit aanvaardde onder dank een plaquette. Ook nam het Verbond afscheid van den eersten directeur zijner ontwikkelingscen trale, pater mr. dr. L. Beaufort O.F.M., die gekozen is tot lid der Tweede Kamer en met ingang van 15 Juli a.s. eerstgenoemde functie neerlegt. De jaarverslagen van het verbond en zijn instellingen werden goedgekeurd. De heer A. C. de Bruijn, werd bij accla matie als voorzitter herkozen. De heer J. A. Kolkman hield vervolgens een korte causerie over „Volkscrediet". Het verbondsbestuur stelde in aansluiting daaraan voor op een volgende vergadering te beslissen over zijn voorstel tot machtiging Tien jaar electrische spoorlijnen In de annalen der Nederlandsche Spoor wegen kan een voor de ontwikkeling van dit bedrijf belangrijk jubileum worden vastgelegd: het feit dat het dezen zomer tien jaar geleden is dat het electrisch ma terieel geleidelijk aan in de provincies Noord-Holland en Zuid-Holland werd in gevoerd. In den winter van 1927 was de lijn Am sterdamRotterdam, ook al liepen er nog enkele stoomtreinen met de snelheid van het electrische materieel, practisch ge- electrificeerd. De grootste onaangename verrassing, waartegenover de spoorweg autoriteiten zich in het beginstadium der electrificatie geplaatst hebben gezien, stond op rekening van de natuur zelve: het optreden, tengevolge van felle voi-st, van ijzel-vorming op de bovenleiding, hetgeen aanlei ding gaf tot zeer ernstige stagna tie, doch welk euvel nadien voor komen kon worden door, wanneer op grond van de weerberichten ij zelafzetting gevreesd moest wor den, de bovenleiding langs elec- trischen weg tot een bepaalden graad te verwarmen, zoodat al dus de booze luimen van moeder natuur geen vat meer hadden op een normale exploitatie van dit voorname deel van het spoorweg bedrijf. In totaal zijn thans bijna 200 kilometer electrische spoorlijnen in exploitatie, maar reeds zijn weer de uitbreidingsplannen in een vergevorderd stadium: de uitbrei ding Den HaagUtrechtArnhem, Rot terdam-MaasGouda en Amsterdam UtrechtEindhoven. Op de lijn Den Haag- Arnhem is men het verste gevorderd, zoo dat hier reeds binnen afzienbaren tijd met het proefrijden kan worden begon nen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1