Jaarboekje voor Katholiek Leiden 1937 - 1938 „De Leidsche Courant" DE KWESTIE VAN HET MAASWATER Kath. Werkliedenverbond heeft moed op de toekomst DINSDAG 29 JUNI 1937 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BUITENLAND DUITS3HLAND DE TOESTAND TE DANTZIG Een spoor van Wiechmann Een bewoonster van Klein-Katz heeft in een boschje, op Poolschen grond, ver schillende papieren van den sedert eem- gen tijd vermisten socialistischen afge vaardigde Wiechmann gevonden. De politie te Dantzig heeft zich onver wijld met de Poolsche politie-autoriteiten in verbinding gesteld. POLEN HET CONFLICT MET MGR. SAPIEHA Katholieken staan achter hun bisschop Roomsch-Katholieke kringen te Krakau hebben zich gisteren solidair verklaard met den aartsbisschop in diens conflict met de Poolsche regeering. In een bijeen komst, waaraan door eenige honderden afgevaardigden werd deelgenomen, is een motie aangenomen, waarin de campagne tegen den bisschop veroordeeld wordt en alle Roomsch-Kathclieken uitgenoodigd worden zich daartegen te verzetten. In alle Roomsche kerken te Krakau zijn ge beden gezegd voor het herstel van den bisschop, die ernstig ziek is. De pers der regeeringspartijen blijft er op wijzen, dat de prelaat geen toestem ming van de familie voor het overbrengen van het stoffelijk overschot had. Dit argu ment schijnt ook met kracht naar voren te zijn gebracht bij de stappen der regeering bij den Heiligen Stoel. De conservatieve „Czas", die partij voor den bisschop had gekezen, is sedert drie dagen geschorst, terwijl de „A.B.C.", het nationalistische or gaan, wegens een artikel over dit onder werp in beslag is genomen. RUSLAND DE SPIONNEN-JACHT Hoe lang gaat het nog zoo door? Het weekeinde is in de Sovjet-Unie niet voorbijgegaan, zonder dat opnieuw eenige opzienbarende inhechtenisnemingen ver richt zijn. Te Leningrad is Trotski's neef Bron- stein, directeur van de haven, onder be schuldiging van sabotage gearresteerd. Onder meei wordt hem ten la^te gelegd, dat hij 16 schepen onbruikbaar zou heb ben gemaakt. Ook zijn medewerker kapi tein Trofimcf is in hechtenis gesteld. Bei den zouden hun daden op instructie van „zekeren buitenlandschen consul" bedre ven hebben. Verder zijn, volgens de Londensche- .Daily Mail", gearresteerd de secretarissen van Lenin's weduwe, de commissaris voor staatsboerderijen, Kalmanowitjs, en de be kende vlieger Levoniefski. De arrestatie der secretarissen van Le nin's weduwe is geschiedt in verband met en onderzoek door de Gepeoe naar den oorsprong der geruchten, dat zij million- naire zou zijn geworden, dank zij den royalties, welke de staatstrust voor het uit geversbedrijf haar uitkeert. De Gepeoe onderzoekt tevens op het oogenblik de herkomst der middelen van een aantal Russische schrijvers en andere leden der communistische partij, die zich in de laat ste jaren luxueuse villa's nabij Moskou hebben laten bouwen. Intusschen is cok in het Verre Oosten naar de „Daily Telegraph" meldt een aanvang gemaakt met de „zuivering". Bij den Trans-Siberischen spoorweg en de spoorwegen in het Verre Oosten zijn tal van arbeiders gearresteerd, onder beschul diging van sabotage in dienst van „een bui- teniandsche mogendheid in het Verre Oos ten", dat wil zeggen van Japan. Een der gearresteerden zou door een Gepeoe-be- amble gearresteerd zijn, juist toen hij een spoorwegtunnel in de lucht wilde laten vliegen. In een rede voor een vergadering van leiders der communistische partij heeft de procureur-generaal van het hoogge rechtshof, Wisjinski, voorspeld, dat de spionnenjacht nog wel eenige jaren kan GERUCHTEN OMTRENT RADEK Verried bij Toefchatsjefski? De „Paris Soir" verneemt uit Riga, dat Moskou in welingelichte kringen ver luidt, dat Karl Radek, oud-redacteur van de „Izvestia", die bij het groote Trotskis- ten-prcces in Januari j.l. tot dwangarbeid werd veroordeeld, zou zijn vrijgelaten op last van het politieke bureau van de partij Men vermoedt, dat deze clementie je gens den veroordeelde haar reden vindt in het optreden van Radek in de kwestie- Toechatsjefski. Hij zou voor Toechatsjefki compromit- teerende documenten in handen der re geering gespeeld hebben in ruil waarvoor hij in vrijheid zou zijn gesteld. Uit Mos kou wordt echter gemeld, dat men daar niets afweet van gratie, welke aan Radek zou zijn verleend. Het gerucht van de gratie schijnt in het buitenland ontstaan te zijn, Verder wordt ontkend, dat Rykof en Boekharin in een vliegtuig gevlucht zouden zijn. HEDEN VERSCHEEN: Verkrijgbaar bij de Administratie van PAPENGRACHT 32 - LEIDEN Afgehaald aan ons Bureau 25 cent per Exemplaar Franco, per post 3D Het Hof van Intern. Justitie doet uitspraak Eisch van Nederland verworpen OOK BELGIE KRIJGT GEEN GELIJK INZAKE HET JULIANA-KANAAL. Maandagmiddag half vijf heeft het Per manente Hof van Internationale Justitie onder groote belangstelling uitspraak ge daan in de zaak tusschen Nederland en Bel gië betreffende de aftapping van Maas water. Wat de principale vordering betreft, door de Nederlandsche regeering ingesteld, heeft het Hof met 10 tegen 3 stemmen de verschillende conclusies van de memorie van de Nederlandsche regeering verworpen. Wat de reconventioncele vordering be treft, door de Belgische regeering inge steld, heeft het Hof met dezelfde stemmen verhouding de conclusies van de Belgische regeering verworpen. Aan het arrest van het hof zijn de indi- vidueele meeningen toegevoegd van ver schillende rechters, die zich met de uit spraak niet kunnen vereenigen. In de eerste plaats van den heer Anzi- lotti, in de tweede plaats van de heeren Altamira en jhr. van Eysinga, in de derde plaats van Sir Cecil Hurst, vice-president van het Hof (betreffende de reconventio- neele vordering van België) en van prof. De Visscher (eveneens betreffende de re- conventioneele vordering van België). Eindelijk heeft rechter Hudson, ofschoon zich met het arrest vereenigende, daaraan eenige opmerkingen toegevoegd. De Nederlandsche regeering had in de eerste plaats het Hof verzocht te willen be slissen, dat de aanleg door België van wer ken, welke de voeding mogelijk maken van een kanaal, beneden Maastricht gelegen, door water, dat op een andere plaats dan te Maastricht uit de Maas wordt geput, in strijd is met het verdrag van 12 Mei 1863. Deze conclusie had betrekking op de in breuken door België gemaakt op een be weerd privilege van toezicht door de Ne derlandsche regeering op het gebruik van Maaswater door de Belgische regeering. Het Hof heeft begrepen, dat het hier de aanspraak betrof op een bijzonder privilege dat verder gaat dan het recht van toezicht dat Nederland noodzakelijk ontleent aan het feit, dat de voedingplaats binnen Neder- landsch grondgebied is gelegen. Het Hof stelt vast, dat geen der stukken door de Nederlandsche regeering geprodu ceerd tot staving van het beweerde con trole-recht in strijd is met de oplossing, waartoe het Hof is gekomen, en dat daar entegen enkele daarvan die oplossing be vestigen,. In de tweede plaats had de Nederland sche regeering gevorderd dat het Hof zou beslissen, dat de voeding van het Belgi sche gedeelte van de Zuid-Willemsvaart, van het Kempenkanaal, van de vertakking van dat kanaal naar Hasselt en van die naar het kamp van Beverloo, zoomede van het Kanaal van Turnhout door de sluis van Neerhaeren met water, elders dan te Maas tricht uit de Maas geput, in strijd is met bedoeld verdrag van 1863. Het hof vindt in de stukken, welke het zijn overgelegd, geen reden om aan te ne men, dat het water, dat door de sluis van Neerhaeren stroomt, in de Zuid-Willems vaart een overmatigen stroom zou hebben geschapene, of de hoeveelheid water van de Maas zoodanig zou hebben uitgeput, dat daardoor schade werd toegebracht aan de scheepvaart op die rivier. De derde vordering van de Nederland sche regeering strekte om het Hof te doen uitmaken, dat de voorgenomen voeding door België van een gedeelte van het Ka naal van Hasselt door water, elders dan te Maastricht uit de Maas geput, in strijd zal zijn met het verdrag. Deze vordering houdt noodzakelijk ver band met den aanleg en de indienststelling van het Albertkanaal van Luik naar Ant werpen, al is dit hier niet met name ge noemd. Volgens de Nederlandsche regee ring zou, wanneer dit kanaal eenmaal in dienst is gesteld, het oude kanaal in zijn gedeelte, dat voortaan een onderdeel zou zijn van het Albertkanaal, evenals dit ka naal zelf gevded worden door water uit de Maas, geput te Luik Monsin, d.w.z. elders dan door de verdragsgeul. Het Hof heeft noch in de Nederland sche argumentatie noch in den tekst van het verdrag van 1863 iets opgemerkt, dat strekken kan om hetzij aan Nederland, het zij aan België te verbieden, om zoodanig gebruik als zij goedvinden te maken van de kanalen aan het verdrag onderworpen, wanneer het gaat om kanalen, die gelegen resp. op het gebied van Nederland of van België, daar niet buiten komen. In de vierde plaats vorderde Nederland, dat het Hof zou beslissen, dat de voorgeno men voeding door België van het kanaal gedeelte dat de Zuid-Willemsvaart en de Schelde verbindt tusschen Herenthals (Viersel) naar Antwerpen door water, el ders dan te Maastricht aan de Maas ont leend, in strijd zal zijn met het verdrag. Deze vordering is analoog aan de voor gaande betreffende het Kanaal van Has selt. De redenen, welke het Hof er toe geleid hebben de zienswijze van de Nederland sche regeering terzijde te stellen in het ge val van het Kanaal van Hasselt, gelden eveneens voor het onderhavige geval. In een tweede deel van de conclusie, wel ke het slot vormen van de Nederlandsche memorie, vordert de Nederlandsche regee ring, dat het Hof België zal veroordeelen: a. om alle werken, hierboven bedoeld te doen eindigen en om al hetgeen is aange- gelegd, in strijd met het verdrag van 1863, te herstellen in een toestand, welke strookt met dat verdrag; b.. om de voedingen, wel ke in strijd met dit verdrag geoordeeld worden, te doen eindigen en geen nieuwe tot stand te brengen. Waar het Hof tot de meening is gekomen, dat de critiek op verschillende punten door de Nederlandsche regeering geoefend op de handelwijze van de Belgische regeering niet gerechtvaardigd is, kan het slechts de sanc ties, welke de Nederlandsche regeering het Hof verzoekt uit te spreken tegen de Bel gische regeering, verwerpen zonder dat het ze heeft te waardeeren. Vervolgens behandelt het Hof de recon- ventioneele vordering door de Belgische re geering ingesteld. De Nederlandsche regee ring zou volgens België het verdrag van 186? hebben geschonden door op den loop van de Maas beneden Maastricht de stuw van Borgharen aan te leggen. Voorts zou het Julianakanaal dat Nederland zijdelings van de Maas heeft aangelegd beneden Maastricht van Limmel tot Maasbracht voor zijn voeding aan het verdrag van 1863 zijn onderworpen. Het Hof. is wat de stuw in Borgharen be treft, van oordeel, dat de aanleg daarvan stellig tengevolge heeft dat het peil van de Maas boven de stuw wordt verhoogd. Op deze gronden verwerpt het Hof met tien tegen drie stemmen de verschillende conclusies van de memorie door de Neder landsche regeering als uitvloeisel van het ingediende verzoexschrift op 1 Augustus 1936 ingediend, terwijl wat de reconven- tioneele vordering betreft, gevoegd bij de Belgische contra-euiemorie van 28 Ja nuari 1937, het Hof met tien stemmen tegen drie de conclusies ervan verwerpt. Voldoening in Belgische kringen. De beslissing van het Permanente Hof van Internationale Jupstitie heeft in be voegde Belgiscne kringen zeer groote vol doening gewekt. Men twijfelde niet aan het goede recht van België. De beslissing van het Hof, welke een er kenning van het Belgische standpunt in deze aangelegenheid beteekent, werd met begrijpelijk ongeduld afgewacht. De uitspraak werd op de belanghebbende ministeries ontvangen meft een ontroering, welke verklaard wordt door de beteekenis der op het spel staande belangen, zoowel in politiek als in economisch en financieel opzicht. Voorzitter de Bruyn pleit voor een royale samenwerking tusschen patroons en arbeiders Vertrouwen in het nieuwe kabinet In de hedenochtend te Utrecht aange vangen tweedaagsche vergadering van het R.K. Werkliedenverbond heeft de voorzit ter, de heer A. C. de Bruijn, een openings rede uitgesproken, waaraan wij het vol gende ontleenen: Ilulvels-werk. De internationale politieke spanning, waarmede ook ons volk direct of indirect te maken heeft, is groot. Oorlogsdreiging is niet van de lucht: het is of de duivel een nieuwen oorlog voorbereidt en noodig heeft om bepaalde doeleinden te bereiken. Bij zulke politieke verhoudingen is, hoe kan het anders, het vooruitzicht op een verstandig ruilverkeer tusschen de volke ren nog weinig gunstig, al beinvloeden de d. or den duivel geleide oorlogsvoorbe reidingen dat ruilverkeer wel. Spanning is er ook met betrekking tot het geestelijke, het cultureele. Het duivels werk dat in Spanje en in Duitschland brandpunten van communisme en nieuw- hicdendom voltrokken wordt, laat ons nitt onberoerd. Heel de wereld komt in opstand tegen de afschuwelijke vervolging, waaraan de Kerk in Duitschland bloat staat en wij, Katholiek ge organiseerde arbeiders van Neder land, protesteeren hartgrondig mee. Het communisme heeft zich vóór enkele dagen te Génève lafhartig gewroken op de Christelijke Vakbeweging, die gepro testeerd had tegen de dictatuur in Sovjet- Rusland, tegen de machts-wellustelingen, die geen plaats laten vcor eenige niet- communistische vakbeweging, en derhalve cok niet aan de Christelijke Vakbeweging. Die lieden hebben, met den steun van een aantal sociaal-democraten, doch, het geen hun tot eer strekt, tegen den wil van de sociaal-democratische vertegen woordigers van Nederland en België, Ser- rarens gezet buiten den raad van beheer van het Internationaal Arbeidsbureau, waarin de heeren hem, vóór drie jaren, een bescheiden plaats als plaatsvervangend lid wel hadden gegund. Tegen die toedracht verzetten wij ons met klem en wij zullen dienen na te gaan of, zoo mogelijk met de hulp van hoogere autoriteiten, geen einde kan worden gemaakt aan de volkomen overheerschende machts positie van de socialistische arbei dersgroep in het wereld-orgaan, het internationaal arbeidsbureau, waar door het de minderheid onmogelijk wordt gemaakt rechtmatige aan spraken te laten gelden. De sociaal economische toestand van ons land vraagt, uiteraard, nog altijd onze speciale aandacht en bijzondere zorgen. Zeker, het had nog slechter gekund, doch het is toch voor verschillende bevolkings groepen wel heel erg. Er zijn echter feiten, die op een verblij dende verbetering wijzen. De stijging van de koersen van aandeelen met ongeveer 30 procent houdt stand. De waarde-cijfers van ons ruilverkeer met het buitenland zijn bemoedigend. Zeer interessant is in dit verband het door spreker geciteerde over zicht van de Amsterdamsche Bank. Van de 217 maatschappijen waarvan dit overzicht spreekt, toonen 184 een verbete ring van de financieele uitkomsten. Bij 126 hiervan vond een stijging van de winst plaats, bij 19 een vermindering verlies, bij 39 veranderde het verlies in winst. Daar entegen moesten 32 ondernemingen nog melding maken van een achteruitgang van de resultaten: bij 19 daalde de winst, bij 9 steeg het verlies, 4 ondernemingen zagen haar winst veranderd in verlies. Eén on derneming rapporteerde een onveranderd winstsaldo. Hieruit blijkt, d.at er een niet-onbelang- rijk begin van opleving is, dat de teekenen er op duiden, dat het economisch herstel zich verder kan voortzetten. Het „kapitaal" hervat zijn aanspraken Voorts dat „het kapitaal" zijn aanspra ken hervat. Laten wij terstond mogen op merken, dat daartegen op zichzelf moei lijk bezwaar te maken is: „het kapitaal" heeft in de crisisjaren zonder twijfel groo te offers gebracht; dat het, nu de kansen keeren, aan zichzelf denkt, is verklaar baar. Intusschen: „het kapitaal", dat in het economisch leven nog immer een machts positie inneemt, dat over zijn eigen be langen beslist en over die van „den ar beid", diene te bedenken, dat het naar de regelen van de zedenwetten geen misbruik mag maken van zijn positie. Het „kapitaal" bracht offers, „ar beid" niet minder: de loonsvermin deringen waren dikwijls ontzet tend. M.a.w. „arbeid" staat er met ongeduld op te wachten, dat, na tuurlijk voor zoover mogelijk, doch ook zoo spoedig mogelijk, ook zijn aanspraken worden gerealiseerd. Van groot sociaal en economisch nut is de vraag: hoe zal aan de rechtmatige aan spraken van „kapitaal" en „arbeid" wor den voldaan? Zal dat moeten gebeuren langs de vertreden voetpaden van het ver leden: een staking hier, een uitsluiting daar: partieele en algemeene stakingen, solidariteitsstakingen? Moest het zoo als 't moet, dan moet het het ware beschamend voor het sociale beschavings peil van hen, die thans in 1937 de leiders zijn van ons sociaal-econcmisch leven; dan zou men blijk geven niets te hebben ge leerd en veel te zijn vergeten van hetgeen zich in en buiten ons land heeft voorge daan; dan is men in het betrekkelijk klei ne, wat de co rlogsdrijvers in het groot zijn. Moet het per se, moet 't van nature zoo? Elk verstandig mensch zal antwoorden: neen. Men denke niet dat bij ons „neen" allereerst gedacht is aan de over heidsmacht. Het moet, gegeven de feitelijke verhoudingen in ons so ciaal-economisch leven, mogelijk zijn dat de verantwoordelijke ver trouwensmannen van werkgevers en werknemers bijeenkomen, open royaal de dingen onder het oog zien en het zonder strijd eens worden. Behoudens onbeteekenende groepjes: de Nederlandsche arbeidersbeweging wenscht geen strijd om den strijd: die Nederland sche vakbeweging is verstandig genoeg om geen onverstandige dingen te doen. Gedu rende 1936 kwamen slechts 96 arbeids conflicten voor, waarbij 9100 werknemers betrokken waren. Wij zeggen een en ander nog eens pu bliek, opdat men tijdig onze opvatting kenne: opdat het veel geprezen zelfdoen, het zelfregelen, een schoone kans gebo den worden. Het katholieke deel van het Ne- gelicht, kiezende partij en program, derlandsche volk heeft, goed voor- duidelijk uitgesproken hoe het land z.i. in de komende vier jaar dient te worden geregeerd. Dat legt op ons allen en in het bijzonder op hen die in „de politiek" de meest ver antwoordelijke posten bezetten, een zware verantwoordelijkheid. De eischen der Staatspartij en de eischen der arbeiders Met het program, waarmee de Katholie ke Staatspartij zich in den verkiezings strijd wierp, konden wij orjs vereenigen ook met het sociaal-economisch deel er van. Dat deel is een felle kreet om liefde en recht: behoud, verruimng en betere verdeeling van den arbeid bevordering van bekorting van arbeids duur breideling van over-mechanisatie beperking van den arbeid door vrou wen uitbreiding van de verplichting tot het volgen van onderwijs bijzondere zorg voor normale opneming van jeugdi gen in het arbeidsproces wettelijke re geling van de werkloosheidsverzekering en van de steunverleening. Deze moet wor den geregeld als een voorziening in de noo- den tengevolge van gebrekkige function- neering der volkshuishouding niet als ar menzorg bij eiken vorm van steun moet nauwgezet rekening worden gehouden met de levensbelangen van de groote gezin nen, ook van die met oudere kinderen verdere uitbouw van de organische sa menwerking in bedrijf en onderneming, allereerst door voortvarende uitvoering van de bestaande wetten op bedrijfsorgani satorisch gebied. Voorts aanvulling en wij ziging van die wetten, teneinde leiding te geven aan de ontwikkeling op economisch en sociaal gebfèd, in overeenstemming met de eischen eener goed geordende volkshuis houding instelling van een centraal orgaan, in samenstelling, inrichting en be voegdheid geschikt voor de voorbereiding van algemeene wettelijke maatregelen op economisch en sociaal gebied. Mocht en moest onze katholieke ar beidersbeweging met haar doel en taak, niet groote belangstelling toonen voor de partij met zulik een vier-jaren-plan? Wij kunnen derhalve over den uitslag van de stembusuitspraak tevreden zijn. Bij de vorming van het nieuwe kabinet is daarmee uiteraard ook rekening gehou den. Wij hebben niet meer een kleurlooze regeering, maar een kabinet, dat zich wil richten naar de beginselen van het posi tieve Christendom. Daarover kunnen wij ons verhengen, omdat onze tijd meer dan ooit behoefte heeft aan de toepassing der christelijke beginselen op alle gebied der samenleving. Dit vooropstellende kunnen wij ook het beleid van het nieuwe kabinet met ver trouwen tegemoet zien. Ik zeg met méér vertrouwen, en daarin steekt geen wel overwogen reserve. Niet in alle bewindslieden zou den wU bij voorbaat een absoluut vertrouwen durven uitspreken. Het voordeel, dat het kabinet, met in zijn midden een krachtige figuur als mr. Go- seling, zijn arbeid kan aanvangen in een periode van economische opleving, draagt er overigens toe bij, dat wij zijn beleid voor de komende jaren niet alleen met be langstelling, maar ook wel met eenig ver trouwen tegemoet zien.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6