Omvangrijke oplichterij achterhaald. DINSDAG 29 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT HERKENNINGSNUMMER - PAG. 14 GEMENGDE BERICHTEN JONGETJE TE BEVERWIJK DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is het 9-jarig zoontje van den heer Woordman, wonende in de Regu lierstraat te Beverwijk, bij het plotseling oversteken van den Alkmaarschen weg, aangereden door een vrachtauto van Van Gend en Loos. Zwaar gewond werd het ventje opgenomen en naar het Roode Kruis- ziekenhuis overgebracht, waar het spoedig daarna aan de gevolgen is overleden. MOTORONGELUK TE GRONINGEN. Gistermiddag om half vier is de 22-jarige ongehuwde H. V., wonende te Groningen op den hoek van de Stationsstraat en de Ubbo Emmiussingel aangereden door een auto, bestuurd door den 40-jarigen commission- nair L. A. uit Buinen. Deze verleende den met groote snelheid van rechts naderenden motorrijder geen voorrang, zoodat een he vige botsing het gevolg was. Met inwendige bloedingen werd het slachtoffer opgenomen en naar het Diaco- nessenhuis vervoerd. KNAAP DOOR MOTORFIETS GEGREPEN. Gistermiddag werd op den Dordtschen weg te Gorinchem de 10-jarige G. Knol, toen hij achter een bode wagen vandaan kwam, door een motorfiets gegrepen. Het slachtoffer is levensgevaarlijk ge wond naar het ziekenhuis overgebracht. De motorrijder sloeg over den kop, maar bekwam geen letsel. TUSSCHEN KETELS BEKNELD GERAAKT. Slachtoffer overleden. In de papierfabriek te Velsen-Noord is Zaterdagmiddag een ernstig ongeval ge beurd. Een der ketels geraakte door het kante len van den steunbalk aan het rollen, waardoor de twintigjarige arbeider J. Ap pel, wonende te IJmuiden-Oost, het even wicht verloor en met beide beenen tus- schen twee ketels bekneld raakte. Na een half uur werken kon hij uit zijn gevaar lijke positie verwijderd worden. De man werd naar het St. Antonius-Zie- kenhuis vervoerd, waar hij in den namid dag aan de bekomen verwondingen is over leden. ONGELUK MET SCHIETMASKER. Slager door schot getroffen en overleden. Terwijl gistermorgen de slager J. v. d. B. te Simpelveld voorbereidingen trof voor het slachten van varkens stond op onge veer twee meter afstand zijn knecht een geladen schietmasker na te zien. Na en kele vergeefsche pogingen om het schiet masker af te vuren, naderde de slager zelf om het wapen aan een onderzoek te onder werpen. Juist op dat oogenblik kwam het wapen op onverklaarbare wijze tot ontla ding, met het gevolg dat v. d. B. werd ge troffen. Hij werd naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij eenige uren later aan de gevolgen overleed. „Msbd." JONGEN VERDRONKEN. Sinds eenige dagen werd te Hengelo ver mist de 10-jarige zoon van de familie de G. Gisteravond is bij het dreggen het lijk van den knaap uit de haven tegenover de Haaksbergerhaal opgehaald. Naar men ver onderstelt is het jongetje tijdens het spe len te water geraakt. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. De 65-jarige heer Hoving wilde een stier, die zich op het terrein van den hygiëni- schen melkstal De LJssel te IJsselmonde bevond en ter plaatse een schutting ver nielde, met hulp van een knecht verplaat sen. De heer Hoving vatte den stier bij den neusring, terwijl de knecht de ijzeren pin, waaraan de stier bevestigd was, zou ver zetten. Plotseling heeft het dier den heer H op de horens genomen en hem meters hoog in de lucht geslingerd; gelukkig kwam hij enkele meters ter zijde van het dier terecht, dat zich, zoodra hij hem weer op den grond zag liggen, weder op hem wilde werpen. De kfiecht bracht den gewonden heer H. buiten het bereik van het woeden de dier. Dr. Meerkerk, die direct ter plaat se was, verleende geneeskundige behan deling; op diens advies is de ongelukkige direct naar het ziekenhuis „Eudokia" ge bracht. De schouder bleek hevig gekneusd te zijn. Verder klaagde de getroffene over hevige pijnen door geheel het lichaam. „N. R. Crt." Het eene gat werd met het andere gestopt Talrijke slachtoffers in gegoede kringen van Rotterdam, Schiedam en Den Haag. Voor het vervorqen van de clichés voor lw dissertaties, naar CLICHÉFABRIEK De centrale recherche te Rotterdam heeft Maandagmorgen in een hotel aldaar aan gehouden een oplichter, die sedert het be gin van 1935 er zijn werk van maakte om gegoede burgers te Rotterdam, Schiedam en Den Haag onder tal van voorwendsels geld uit den zak te kloppen, waarin hij wonder wel is geslaagd. De man heeft slachtoffers bij tientallen gemaakt en de bedragen, die hij op deze wijze heeft verzameld, loopen in de duizenden. Een deel van dit geld heeft hij in den vorm van winstaandeelen uitgekeerd, maar desondanks moet het bedrag, dat de man zich heeft toegeëigend niet worden onder schat. Overigens is dit een oplichterij met romantiek. Er waren bij de Rotterdamsche politie den laatsten tijd tal van aangiften binnen gekomen van gedupeerde personen en bij gevolg had men al een oogje in het zeil ge houden. De verdachte bleek spoorloos ver dwenen te zijn en een uitgebreid onder zoek in Den Haag, waar men vermoedde, dat de man verblijf hield, leverde geen re sultaat op. Maandagmorgen waren recher cheurs evenwel in een Rotterdamsch hotel in verband met een andere zaak. Terloops informeerden zij naar den bewust en per soon en op een vraag of hij wel eens hier kwam antwoordde een lid van het perso neel van het hotel: Ja, daar staat hij net in de telefooncel. Overbrenging naar het hoofdbureau van politie was thans het werk van eenige mi nuten. De man, de 44-jarige reiziger J. van B., zich noemende en schrijvende J. B. is in 1935 reeds begonnen met het doen van fan tastische verhalen met het vooropgezette doel om aan geld te komen. In vrijwel alle groote café's in Rotterdam, in kegelclubs en dergelijke drong hij zich in en wist hij door zijn vlotte, charmante manier van doen en zijn correcte optreden, vertrouwen te wekken. Hij was ook goed van den tong riem gesneden en hij kreeg alle achting toen hij ook nog vertelde dat hij gedurende twaalf jaar op een seminarium was geweest en dat hij thans ambtenaar was bij de Cri- siszuivelcentrale. Ook zeide hij wel verbon den te zijn aan het departement van Sociale Zaken. Van B. reisde dan ook altijd op een eerste klas abonnement hetgeen hij ten overvloede liet zien. „Geld te verdienen". Wanneer hjj in den vriendenkring een maal goed ingevoerd was, begon hij met de heeren in het vertrouwen te nemen. De na druk werd gelegd op het feit, dat alles wat hij zeide strikt vertrouwelijk was en dat niemand er iets van mocht hooren, maar dat er geld te verdienen was. Het is onbe grijpelijk, maar tal van zakenlieden, die toch niet over een nacht ijs gaan, zijn op die wijze leelijk bij den neus genomen. Want wat was het geval? Van B. wist heel aannemelijk te maken, dat hij in verband met zijn hooge functie veel gemakkelijker dan buitenstaanders handelstransacties tot stand kon brengen. Als crisisambtenaar kon hij bijvoorbeeld invloed uitoefenen op de distributie en den aankoop van crisisgoe deren, hetgeen iemand in den vrijen han del niet kon. Het eenige wat noodig was, was geld en wel onmiddellijk. Als ambte naar kon hij zelf natuurlijk niet handelen, dat was hem verboden, maar aangezien er inderdaad geld te verdienen was, wilde hij blijkbaar op zjjn manier ook een steentje bijdragen tot de actie „herlevend Rotter dam" en daarom interesseerde hij er, heel filantropisch, andere menschen voor. Het bedrag van deelneming bedroeg 400, waar. op, gedurende plus minus een jaar, maan delijks een winstaandeel van tachtig tot honderd gulden zou worden uitgekeerd. Verder moesten de gegadigden één dag in de week vrij houden, want het zou wel eens voorkomen, dat zij een conferentie moesten bijwonen of groote geldsbedragen moesten halen. Maar verder had men niets anders te doen dan het geld op te strijken. Voor de gestorte deelnemingssom kreeg de bij de zaak geïnteresseerde een gezegeld papier, waarop hij later zijn handelsbedrag van 400 zou terugkrijgen, zulks onafhan kelijk van de uitbetaalde winstaandeelen. Dat de deelnemers nooit een conferentie op hun „vrijen dag" hebben bijgewoond en nog minder „groote geldsbedragen" hebben behoeven te halen, behoeft wel geen be toog. In vertrouwen genomen. Aanvankelijk waren de geïnteresseerden heel blij met het feit, dat Van B. hen in vertrouwen had genomen. Weinig bevroed den zij, dat als er b.v. een kegelclub van tien personen was, van B. met alle tien leden stuk voor stuk onderhandelingen aan knoopte en allen voor een flink bedrag in zijn handel interesseerde. De een wist van den ander niet, dat ook hij in het vertrou wen was genomen. In het begin liep alles heel aardig. Na een paar keer gemaand te zijn, hetgeen niet eens zoo erg veel arg waan wekte, kwamen de eerste winstaan deelen inderdaad los en waren er onder de deelnemers, die meer hebben terugge kregen aan winstaandeelen, dan hun eigen lijke stortingsbedrag groot was. Deze zijn er nog wel bij gevaren, de meesten zijn evenwel bedrogen uitgekomen, want het moest uit de lengte of uit de breedte komen en Van B. interesseerde telkens nieuwe per sonen voor zijn affaire om zijn andere slachtoffers voor eenigen tijd tevreden te stellen. Het eene gat met het andere gestopt. Zoo werd het eene gat met het andere gestopt. De gedupeerden hebben voor een deel aangifte bij de politie gedaan, maar er zijn anderen, die óf nog vertrouwen in den man hebben, óf verder liever niets met dit louche zaakje te maken willen hebben, zoodat zij van het doen van aangifte heb ben afgezien. De man heeft zijn slachtoffers gemaakt in zeer gegoede kringen te Rotter dam, Schiedam en Den Haag. Er zijn slachtoffers bekend bij de politie, die wei geren eenigerlei inlichtingen te geven, om dat zij, naar zij zeggen, den man nooit geld hebben gegeven. Het was echter te voorzien, dat de zaak ten slotte spaak zou moeten loopen. Erg royaal heeft de handige oplichter het er zelf overigens niet van gehad, want er ging heel wat geld weg aan uitkeeringen en bovendien was alles, wat de man deed, buitengewoon gewichtig. Alles ging per expresse; aangeteekende brieven en post wissels werden op de meest dure manieren verzonden. Toch kon hij blijkbaar niet ge noeg geld verzamelen om een gemakkelijk leventje te slijten, zoodat hij er nog een extra baantje bij nam. Pseudo-geneesheer. Hij trad op als „geneesheer", en dat was een zaakje, dat meer in het laatje bracht. In talrijke kringen vertoefde hij als vriend en zoodoende kwam hij ook wel eens op de hoogte van de een of andere ziekte, die een vriend of een kennis van een vriend of een ver familielid last veroorzaakte. Daar wist hij prachtige middelen op: aan gezien hij vroeger werkelijk reiziger was geweest en ook in margarine had gehan deld, was hij buitengewoon op de hoogte van geneesmiddelen. Niet van die gewone geneesmiddelen, die men hier in Nederland gebruikt, maar echte Parijsche. Daarom zeide hij vertegenwoordiger, hoofdvertegen woordiger of propagandist te zijn voor een Parijsch instituut, dat verpakte praeparaten in den handel bracht, juist voor kwalen, waaraan de bepaalde personen leden. Tegen den prijs van 25 en 40 zou hij die ge neesmiddelen uit Parijs laten komen, na tuurlijk boter bij de' visch. Een en ander moest ongemerkt gaan en de betreffende artikelen mochten in Nederland eigenlijk alleen maar door tusschenkomst van een apotheek verkocht worden. Na een paar dagen vertelde Van B. zijn vrienden dan, dat het geneesmiddel aan de grens stond. Er kwamen nu alleen nog maar 18 of 20 gulden bij voor invoerrechten en dan was het in orde. Ten slotte arriveerde het kost bare pakketje, dat zooals later bleek afkomstig bleek te zijn uit een Rotterdam sche apotheek, waar Van B. er eenige kwar tjes voor had betaald. Het waren dan b.v. gewone bronzouttabletten of iets dergelijks. Vooraf l\ad hij de apotheek opdracht gege ven alle uiterlijke kenteeken en te verwij deren, zoodat het leek of het artikel inder daad uit Parijs afkomstig was. Doch de kruik gaat te water zoo lang tot ze breekt. De politie werd attent gemaakt op de manipulaties van den zonderlingen mr. Van B. en toen zij hem ging zoeken, was hij eensklaps spoorloos verdwenen. Het is bekend geworden dat Van B. gedu rende den tijd, dat hij gezocht werd, nog kalm doorging met het maken van nieuwe slachtoffers en dat hij ook diverse, reeds eerder bij de affaire geïnteresseerden, nog geld heeft uitbetaald, vermoedelijk om later te doen uitkomen, dat hij volkomen ter goe der trouw was geweest. Het verhoor. Inderdaad gooide Van B. het daar ook op, toen hij Maandag aan een verhoor werd onderworpen. Niet alleen veel deelnemers aan zijn handeltjes waren gedupeerd, hij zelf was de grootste gedupeerde. De man noemde den naam van een ter goeder naam en faam bekend staand hoofdambtenaar; dat was zijn opdrachtgever. Deze man regel de alles en hij Van B. zou zelfs niet eens weten om wat voor zaken het ging. Hij moest alleen menschen voor een han deltje interesseeren en onder het motto: „Niet veel vragen, alleen maar geld op strijken". De gelden, die hij ontving voor deelne ming, zond hij regelrecht aan zijn opdracht gever en deze zond hem later de bedragen, die hij als winst moest uitbetalen. Alles zou goed geloopen zijn, wanneer bedoelde hoofd ambtenaar niet eenige maanden geleden spoorloos was verdwenen. Hij had alle moeite gedaan om den man weer te berei ken, in Parijs, in Antwerpen, in Brussel, in Amsterdam, in Den Haag. Maar de man was. en bleef onvindbaar. Hij had, in de hoop dat bedoelde hoofdambtenaar binnen afzienbaren tijd wel zou terugkeeren en de zaken hun gewonen loop zouden krijgen, de affaire maar voortgezet, had nieuwe klanten gezocht en een deel van het geld aan oude klanten uitbetaald. Zoo was hij zelf het slachtoffer geworden van zijn eigen welbespraaktheid. Aangezien alles omtrent dezen hoofd ambtenaar fictief is en Van B. bij de politie geen onbekende is, omuat hij eenige maan den geleden voor een soortgelijke zaak heeft moeten verschijnen, is hij op het hoofd bureau van politie opgesloten. De vorige maal betrof het een aangifte, uit Schiedam. Er is toen een schikking getroffen. Van B., die zelf niet over geld beschikte, heeft hulp gekregen van derden, die het bedrag vol daan hebben, waarna hij weer op vrije voe ten is gesteld. Maar het ziet er niet naar uit, dat hulp van derden ditmaal zal baten. AAN BEKOMEN VERWONDINGEN OVERLEDEN. In het ziekenhuis te Heerenveen Is he denmorgen overleden de echtgenoote van den heer G. Comello, hoofd der openbare lagere school te Drachten Compagnie, die Zondagmiddag bij een gasontploffing in haar woning ernstige brandwonden opliep. De toestand van den heer Comello, die bij het blusschingswerk eveneens ernstige brandwonden kreeg is, zorgelijk. VISCHBAKKERIJ TE DEN HAAG UITGEBRAND. Petroleumvergasser geëxploideerd. Een zware binnenbrand, die dank zij het krachtdadig optreden van de brandweer kon worden beperkt tot het vertrek waar in hij ontstond, woedde gisteren in den vooravond in het perceel Paul Krugerlaan 119, te Den Haag, waar een vischwinkel annex vischbakkerij is gevestigd. Om kwart over zes was de bewoner, de heer P. v^n Rossen, in de bakkerij gegaan om visch te bakken. Voor dat doel ge bruikte hij als gewoonlijk een petroleum vergasser, die hij met spiritus wilde voor verwarmen. Door tot nu toe onopgehelder de oorzaak explodeerde de vergasser plot seling met een luiden knal. De heer van Rosen, die wonder boven wonder niet werd gewond, stond in een minimum van tijd midden in de vlammen, welke in een oogwenk de geheele bakerij in een vuur zee zetten. De brandweer van het bureau van der Vennestraat, die zeer spoedig ter plaatse verscheen, wist den brand tot de bakkerij te beperken. Dit vertrek brandde echter geheel uit. De schade wordt door verzekering gedekt. De politie heeft den vergasser voor een onderzoek in beslag genomen. BRAND BIJ DE HOLLANDSCHE SODAFABRIEK TE ZWIJNDRECHT. Twee bijgebouwtjes uitgebrand. In een der bijgebouwtjes van de Hol- landsche sodafabriek te Zwijndrecht is gis termiddag omstreeks drie uur een hoeveel heid olie, welke in de nabijheid van de stookplaats was weggevloeid, in brand ge raakt. Het vuur greep snel om zich heen en weldra stond ook een tweede bijge bouwtje in lichter laaie. Eenige groote olie tanks, welke zich in het brandend gebouw bevonden, en gevaar liepen tot ontploffing te geraken, konden door het krachtdadig ingrijpen van de brandweren uit Zwijn drecht en Dordrecht bijtijtds in veiligheid worden gebracht. Beide gebouwtjes zijn geheel vernield. De schade wordt door verzekering ge dekt. WINKELHUIS TE BEMMEL UITGEBRAND. Door onbekende oorzaak is gistermid dag ongeveer vijf uur een felle grand ont staan in het winkelhuis van den heer J. Raterink in het centrum van het dorp Bem- mel Overbetuwe. De vrouw des huizes was alleen thuis. Het vuur greep met zoo groo te snelheid om zich heen, dat toen de brandweer ter plaatse verscheen het ge heele pand reeds in lichter laaie stond. Het vuur had zich ook medegedeeld aan de belendende woning bewoond door de fa milie Demon. Hier poogde men nog eenig huisraad te redden, maar men moest de pogingen daartoe al spoedig opgeven daar de brand steeds grooter afmetingen aan- nam.è De brandweer trachtte met een mo torspuit het vuur te stuiten en mocht er in slagen verdere uitbreiding te voorko men. Het winkelhuis brandde volkomen uit en stortte voor het grootste deel in; van het woonhuis van de familie Demon is de bovenverdieping geheel en de beneden verdieping voor een groot deel verwoest. Wat nog voor het vuur gespaard bleef kreeg aanzienlijke waterschade. De totale schade, die zeer groot is, wordt door verzekering gedekt. EEN BRANDSTICHTERSZAAK TE HAARLEM. Als inbrekers gaan spreken. In Augustus 1935 is in de Voortingstraat te Haarlem een huis gedeeltelijk uitge brand, waarin een depot van een chemische wasscherij gevestigd was. De bewoner T., vertoefde tijdens den brand met zijn vrouw in een bioscoop. Thans is aan het licht gekomen, dat T. zelf den brand gesticht heeft. Hij had te voren een afspraak gemaakt met twee be ruchte Haarlemmers van A. en K., die reeds meermalen met de justitie in aanra king zijn geweest en die op het oogenblik ook in voorarrest zitten in verband met een aantal te Haarlem gepleegde inbraken. Van A. en K. zouden zevenhonderd gulden krijgen van de verzekeringssom. Er werd twaalf honderd gulden uitgekeerd doch de beide mannen ontvingen slechts ieder 25 gulden. Van het restant kocht T. een auto en maakte daarmee een reisje naar Duitsch- land. Bij zijn terugkeer drongen van A. en K. opnieuw tot betaling aan en trachtten T. toen zij hem op een avond ontmoet ten in het Spaarne te duwen. T. wist dit echter te voorkomen door opnieuw vijf en twintig gulden aan de mannen te geven. Toen K. en van A. werden gearresteerd onder verdenking betrokken te zijn ge wec-st bij een aantal inbraken, hebben zi. bij hun verhoor ook over den brand in Voortingstraat gesproken met het gevolg dat T. werd gearresteerd. Hij heeft ec Surperlargo I 'k Zag 'n dametje staan, 1 Chic mantelpak aan, 'n Hoedje d'rbtf om te stelen 1 Met schoentjes zóó fijn, Echt schattig van ljjn Zoo een, die je nooit zou vervelen! 'n Paar pasjes opztf En 't gezichtje, zóó bltf, Zie 'k pijnlijk vertrekken en beven 'k Moest om het fatsoen Er het zwijgen toe doen, Maar 'k had haar dees raad willen geven: „Zeg dametje-lief Laat toch asjeblief Dat schoentje 'n tikje verruimen 't Blijft keurig van lijn En wég is de pijn U moest geen moment daarmee zuimen! Ja! Wat niemand kan doen: Wij vergrooten Uw schoen, Vernauwen, vernieuwen, verkleinen Het kan niet zóó raar Of wij maken 't klaar En wég zijn voorgoed al die pijnen int /f? 77 p MAISOV Of SEAÜÏE AALMARKT 18 - TELEF. 3563 Ook alle gewone Schoenreparaties volledige bekentenis afgelegd. Ook Is de bakker W. B. aangehouden, die met deze brandstichtingszaak op de hoogte was en die ook een deel van de verzekeringssom zou krijgen. KOPERDIEFSTALLEN OPGEHELDERD. De rivierpolitie te Rotterdam is er in ge slaagd een aantal koperdiefstallen op den rechter Maasoever, waarbij een aantal blok ken koper tot een totaal gewicht van ca. 600 K.G. is ontvreemd, op te helderen. In verband met deze diefstallen zijn een aan tal personen aangehouden waarvan er thans vier ter beschikking van den offi cier van justitie zijn gesteld. Tegen een is proces-verbaal opgemaakt. Twee anderen zijn weer op vrije voeten gesteld. Ongeveer tien dagen geleden deed een expeditiefirma te Rotterdam bij de rivier politie aangifte, dat uit een der loodsen aan den rechter Maasoever een aantal blok ken koper, vermoedelijk ruim twintig, waarvan het gewicht varieerde tusschen 15 en 30 K.G. per blok, werden vermist. Door de verklaringen van een chauffeur, die zich herinnerde dat hij bij de betrokken loods een man blokken koper had zien weg halen, heeft de politie een spoor kunnen volgen, dat achtereenvolgens leidde tot de arrestatie van twee havenarbeiders, A. K. oud 45 jaar en H. M. R., oud 44 jaar, die wegens medeplichtigheid in bewaring wer den gesteld, van de gebroeders P. en L. H. en den 37-jarigen T. N., die het koper heb ben weggehaald, en van den opkooper L. P. uit Spangen, die van heiing wordt verdacht. Bovendien is proces-verbaal opgemaakt te gen een opkooper, die de blokken heeft ge kocht, zonder den aankoop in zijn register te vermelden. P. H., L. H., T. N. en de opkooper L. P., zijn ter beschikking van de justitie gesteld. De beide havenarbeiders, die bij het vervoer der blokken behulpzaam zijn geweest, zijn op vrije voeten gesteld. MET EEN REVOLVER GEDREIGD. De 43-jarige van S., een bekend smokke laar uit Breda onderhield sinds eenigen tijd betrekkingen met een dienstbode J. H. B., te Eindhoven. Gistermiddag omstreeks 5 uur kwam genoemd meisje in de Maria Stuartstraat in een pand bewoond door ze keren S. met het doel een kamer te huren. Toen zij eenige oogenblikken binnen was vervoegde zich aan dat perceel de genoem de S., die haar hoogstwaarschijnlijk tot daar gevolgd had. Hij drong het pand bin nen en eischte van het meisje, dat zij met hem mee zou gaan. Mej. B. weigerde, waarop de man een geladen revolver trok en die op haar richtte. Met groote tegen woordigheid van geest wist het meisje hem de revolver, waarop 5 scherpe patronen bleken te zitten, te ontrukken en naar buiten te gooien. De man vluchtte daarop het huis uit en kon door de inmiddels ge waarschuwde politie niet meer worden ach terhaald. Toevallig zag het meisje hem toen zij om half 7 op het perron kwam om naar Maastricht, waar haar familie woont, te reizen. Zij wees hem aan een agent aan, die van S. onmiddellijk arresteerde. Het onderzoek is nog in vollen gang. Een auto, die rechts van den weg stilstaat, be hoeft geen andere verlichting te voeren dan aan zijn linkerzijwand een naar voren wit en naar achteren rood licht gevende lamp (gerekend van de bestuurderszitplaats af). Binnen bebouwde kommen behoeft men in het geheel geen licht op te hebben, indien de auto binnen 30 meter van een brandende straatlantaarn staat.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 20