NIEUWS MAANDAG 28 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 AANVANKELIJK WARM. DE BILT SEINT: Aanvankelijk zwakke veranderlijke wind, later toenemende wind uit Westelijke richtingen, toenemende bewolking, met later kans op regen, mee wellicht onweer in het Zuiden, aanvankelijk warm, later koeler. Hoogste barometerst.- 764.3 te Brest. Laagste barometerst.: 736.9 te Andaenes. 'Het uitgestrekte gebied van lagen lucht druk bedekt nog het geheele Noorden. Een laag minimum ligt in het Noord-Westen en brengt regen op de Taroer en Shetland- eilanden, Schotland en Ierland. Het hoofd - nxinimum veroorzaakt nog storm en regen langs de Noorsche kust benoorden den zes tigsten breedtegraad, het gebied van hoo- genluchtdruk cp den oceaan wijkt een wei nig naar het Zuiden terug en heeft nog steeds een uitlooper over Noord-Duitsch- land en het Oostzeegebied. Op dezen rug van hoogenluchtdruk heerscht mooi zomer weer met hooge temperaturen en onbewolkt weer met windstilte. Over het Zuiden van het waarnemingsgebied ligt een zwakke depressie, die in Zuid- en Oost-Frankrijk zware onweersregens veroorzaakte (Tou louse 43 m.m.,, en thans zware bewolking met regen geeft in C ost-Frankrijk en West- Zwitserland. De sterke barometerdalingen in Schotland en Ierland, ten bedrage van 10 m.m. in den nacht, vormen een ernstige "bedreiging in onze omgeving, zoodat toe nemende bewolking en later afkoeling waarschijnlijk is. LUCHTTEMPERATUUR. 21.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 9.55 uur tot Dinsdagmorgen 4.11 uur. WATERTEMPERATU UR. Poelmeer 20 gr. C. De Zijl 19 gr. C. ENGELSCH SCHfP IIN VOLLE ZEE IN VLAMMEN Bemanning ging op het laatste oogenblik in de reddingsbooten Zaterdagmiddag tegen vijf uur werden noodseinen opgevangen van het Engelsche vrachtschip ..Sandgate Castle" van de Union Castle Line, dat van New York naar Kaapstad onderweg was en zich op dat oogenblik midden op de Atlantische Oceaan tusschen Florida en Arika's Westkust be vond. De Amerikanscne stoomschepen „Presi dent Pierce" en de „California", die zich op tamelijk grooten afstand eveneens op de Atlantische Oceaan bevonden, seinden te rug en beloofden assistentie. Zij wendden onmiddellijk de steven naar de plaats, waar zich het in nood verkeerende schip bevond, ongeveer 350 mijl ten noordoosten van de Bermoedda-eilanden. Intusschen breidde het vuur aan boord zich angstwekkend uit. Ondanks alle po gingen, door het volpompen van ruimen de brand te verstikken, slaagden de opvaren den daarin niet. Na uren van onvermoeiden strijd was het verblijf aan boord niet langer mogelijk of raadzaam. Het dek werd zoo heet, dat men er niet meer over kon loo- pen en het zou niet lang duren, of het vaartuig zou met alle. opvarenden naar den kelder gaan. Om vijf uur Zondagochtend, dus twaalf uur na het begin van den brand, verlieten de opvarenden in allerijl in reddingssloepen het schip, dat als een brandende boei nog eenigen tijd bleef ronddrijven. De „President Pierce" kwam onge veer een uur later in de omgeving van het wrak en kon de geheele bemanning, uit zestig man bestaan de, aan boord nemen. De „Presi dent Pierce" is met groote spoed naar New-York vertrokken om de geredden aan wal te brengen. De kapitein van dit Amerikaansche stoomschip heeft de marine-autoriteiten draadloos verzocht, de scheepvaart te waarschuwen, daar het ronddrijvende wrak van het Engelsche stoomschip gevaar voor de op dit traject varende schepen oplevert. STADS DE VERJAARDAG VAN PRINS BERNHARD VLAGGEN UIT De Contactcommissie uit de nationale vereenigingen verzoekt de Leidsche inge zetenen allen morgen ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Bernhard de vlag uit te steken. Tevens vestigt zij nog eens de aandacht op den optocht, welken morgenavond tus schen zes en half acht uur zal plaats heb ben. De route van den optocht is als volgt: Schuttersveld, Rijnsburgersingel, Steen straat, Prinsessekade, Kort Rapenburg, Breestraat, Korenbeurssteeg, Nieuwe Rijn, Hooigracht, Pelikaanstraat, Haarlemmer straat, Turfmarkt, Nieuwe Beestenmarkt, Schuttersveld. Vertrek van het Schuttersveld om 6 uur des namiddags. ZILVEREN KLOOSTERJUBILEUM. Gisteren heeft de eerw. Zuster Maria Egbina in het Liefdegesticht aan de Peli kaanstraat alhier, haar zilveren klooster- feest herdacht. Bleef de viering gedurende den dag al leen beperkt tot een huiselijk feest, in den middag was er voor belangstellenden ge legenheid de jubilaresse gelukwenschen aan te bieden. Voornamelijk uit Voorhout, vanwaar de feestelinge geboortig is, heb ben zeer velen hiervan gebruik gemaakt. R.K. HANDELSREIZIGERSVEREENIGING „St. Christoffel" hield Vrijdagavond in „De Harmonie" een algemeene ledenver gadering. Na de gebruikelijke opening, sprak de voorz., de heer Bierlaagh, harte lijke woorden van welkom tot de aanwezi gen leden. Door overplaatsing van den Geest. Adv., is de afd. geestelijk verweesd. Spr. gaf hierover zijn leedwezen te ken nen, te meer daar pater ten Brink, steeds alle vergaderingen m^demaakte, en geheel en al met het wel en wee der afd. mede leefde. Typeerend waren de woorden, wel ke pater ten Brink in zijn afscheid bezig de. „Ik moet weg, maar zóó krijg ik het nooit weer". De voorz. sprak de hoop uit, dat de gedachte aan dezen Geest. Adv. nog lang zal mogen blijven voortleven. Na de notulen werd het nieuwe lid na de gebrui kelijke toespraak door den voorz. geïn stalleerd. De causerie over de werkloosheidsverze kering was den heer J. v. d. Fluit ten volle toevertrouwd. Hoewel geen juridisch betoog, getuigde zijn woorden van de ervaringen, welke hij in den loop der jaren heeft ondervonden. Zijn inleiding ging terug tot de begin-pe- riode, om vervolgens uit te stippelen wat men op heden van deze wetgeving moet weten. Spr. wees met nadruk op wat men te doen en te laten had wanneer een der leden dit noodlot mocht treffen. De gedachtenwisseling, welke hieruit ont stond, waren evenveel getuigenissen, dat met deze causerie werd bereikt een beter kennen en begrijpen van de werkloosheids verzekeringswetgeving. Spr. eindigde zijn causerie, met zijn waardeering uit te spre ken over de volle medewerking, die hij heeft mogen ondervinden van de Arbeids beurs hier ter stede. De voorz. bracht spr. dank voor deze actueele uiteenzetting en hoopte dat „Jan" nog vele jaren het correspondentschap zal blijven waarnemen, zooals tot dusver, dan dragen allen met zich mede de overtui ging, dat dit in goede handen is. Bij de mededeelingen, deelde de voorz. mede, dat het in de bedoeling ligt, om op de vergadering, welke in Augustus gehou den zal worden, laten beschikbaar te stel len voor de jaarlijksche verloting ten bate van het V. O. F. Vervolgens vroeg de voorz. de medewer king der leden om te komen tot vorming van een eigen bibliotheek. Zij, die voor dit doel boeken of tijdschriften willen afstaan kunnen deze bezorgen bij een der bestuurs leden. Zij zullen in dank worden aanvaard. De voorz. hoopte, dat dit plan mag slagen, opdat dit zal leiden tot hoogere cultureele ontwikkeling der leden. Van de rondvraag maakte de heer v. d. Fluit gebruik, om de sluitzegels uitgaande van de „Voor God actie" warm aan te be velen. Deze zijn tegen een luttelen prijs bij hem verkrijgbaar. Nadat de voorz. aan allen een dankwoord heeft gebracht voor hun opkomst, sluit hij deze vergadering op de gebruikelijke wijze. Zoolang er nog geen kapelaan benoemd is in de St. Petrusparochie wordt assisten tie in de zielzorg verleend door den wel- eerw. pater L. Vos, van de Congregatie van de H. Familie. Voor de zielerust van C. A. Lageren- berg hedenavond te half 8 uur rozen krans-gebed in het Vincentiusgebouw aan de Hoogl. Kerkgracht. Zaterdagavond te 7.20 uur trok het 1H- jarig zoontje van de fam. M. in de Ka naalstraat een pannetje met vet van een brandend petroleumstel af, waardoor het kind het vet over het lichaampje kreeg. Met ernstige brandwonden werd 't knaap je naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. TERAARDEBESTELLING DS. H. THOMAS. Onder overgroote belangstelling heeft Zaterdagmiddag de ter-aarde-bestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van ds. H. Thomas, in leven predikant bij de Ger. Kerk, alhier. Nog nimmer zagen we zulk een talrijke menschenmneigte op Rnijnhoff vereenigd, want het aantal belangstellenden beliep naar schatting 1500 a 2000 personen. Een uur lang stroomde een bijna onafgebroken stoet van menschen naar de begraafplaats en het was geen wonder dat er ruimte te kort was om allen een plaatsje te geven. Onder de kerkelijke autoriteiten en af gevaardigden merkten we o.m. op de ker- keraad van de Geref. Keik, predikanten van de Classis Leiden, gekomen uit Noord- wijk, Sassenheim en Rijnsburg, vertegen woordigers v. d. Landstormcomm., de Oranje garde, de Leidsche Chr. Oranjever., de Con tactcommissie, onderwijs- en andere instel lingen, terwijl tal van predikanten even eens blijk van belangstelling gaven. In den stoet kwamen voorts mee ds. Wiersinga. ds. W. Bouwman en ds. J. Ver- kuyl, dr. P. Jasperse en de heer J. M. de Koning, scriba van den Kerkeraad. De ouderlingen van de wijk, waar ds. Thomas woonde, fungeerden als slippendra- gers toen het lijk naar de groeve werd ge dragen. Daar werd het woord gevoerd door ds. H. A. Wiersinga, die er op wees, dat dit sterven een leege plek achterlaat, welke nimmer meer zal worden ingenomen. Door het heengaan van ds. Thomas gaat het leven in de Ger. Kerk gestoord, tot in de diepte gestoord, verder. Dat stemt tot droefheid, maar tevens ligt daarin een dankbaarheid om wat God dezen Zijnen dienaar gegeven heeft. Dienaar van Jezus Christus was hij daarmee is hij naar juistheid geteekend. Hoewel hij geweldig vocht voor de vrij heid en geen door menschen opgelegde juk aanvaardde, was hij toch geen heerscher. Hij bleef in alles de dienaar van Christus. Alles heeft hij in dienst van het Evange lie gesteld, ook zijn kunstzinnigheid. Omdat hij dienaar van Christus was ging hij daarheen, niet waar menschen hem stuurden, maar waarheen de Goede Herder hem zond, naar de armen, de werkloozen, de zusters van het Acad. Ziekenhuis, naar de verdwaalde schapen op aarde. Ook nu is de vrije' niet gebonden door den dood, maar door Jezus Christus, wiens dienaar hij was en die hij diende. Met een treffend psalmvers besloot ds. Wiersinga zijn toespraak, las daarna de ge loofsbelijdenis voor en ging vor in gebed. Diep onder den indruk verlieten allen de rustplaats der dooden. Zaterdagmiddag vond op de begraafplaats Rhijnhof onder groote belangstelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den 8-jarigen Dickie H. Lou- werse, die den vorigen Woensdagmiddag op zoo'n tragische wijze op het Stationsempla cement om het leven kwam. Op het kerkhof merkten wij o.a. op den heer J. v. Leeuwen, hoofd der O. L. School aan den Terweeweg, op wiens school Dickie leerling was. Ook zijn onderwijzeres mej. C. A. K. Mazurel uit Leiden gaf blijk van belangstelling. Onder de kransen bevond zich ook een van de klasgenooten en een palmtak van het personeel van de school. Toen de kist in de groeve was nederge- laten werden levende bloemen in het graf gestrooid, waarna een oom van den over ledene allen aanwezigen dank zegde voor de betoonde belangstellink. Spr. schetste in enkele roerende woorden, gezien de groote belangstelling, het feit, dat hij reeds op zoo'n jeugdigen leeftijd vele vrienden had gemaakt. Auto in de sloot. Zaterdagmiddag tijdens een begrafenis op „Rhijnhof" stond nabij de Rhijnhof laan een auto geparkeerd. Een andere aldaar aanwezige auto, welke wegreed, kwam in aanraking met eerstgenoemde met het ge volg, dat de geparkeerde auto in de sloot naast de Begraafplaats terecht kwam, ver moedelijk doordat de remmen van de auto niet vast stonden. Na afloop van de begrafe nis werd'deze met alle macht door eenige bezoekers van de begrafenis uit de sloot getrokken hetgeen na veel inspanning ge lukte. Nadat eenige behulpzame handen de auto uit de sloot hadden gehaald, kreeg de heer P. L., toen hij zijn auto met den slin ger aansloeg, hiermede een klap tegen zijn slaap, met het gevolg, dat hij een ernstig bloédende wond opliep. L. werd naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat de wond van ernstigen aard was en deze gehecht moest worden. Later is L. naar zijn woning vervoerd. Jongen te water Gistermorgen te kwart voor twaalf ge raakte de 8-jarige G. A. J., wonend in de Witte Rozenstraat, met zijn rijwiel op de Jan v. Goyenkade te water. Een passee- rende heer en dame wisten door middel van den reddingshaak, welke bevestigd is aan de trapjesbrug, den drenkeling naar den wal te brengen. Het rijwiel werd la ter opgevischt. DE ZONNESTRAALCOLLECTE. De opbrengst van de Zonnestraal-collecte gehouden op Zaterdag 26 Juni .1:. bedraagt 1002.9) AAN DE GEVOLGEN VAN EEN VAL OVERLEDEN. De 15-jarige Leidsche padvinder D. V., die twee weken geleden bij een oefening in de duinen onder Wassenaar uit een boomtop van 7 metei stortte en daarbij een zware hersenschudding opliep, is in het Academisch Ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. JONGEMAN AANGEREDEN Hedenmorgen om elf uur bezocht een gezelschap jongelui uit IJmuiden, die per touringcar een uitstapje maakten, het Mu seum van Oudheden alhier. Bij het verlaten van Museum renden drie van hen, zonder eerst uit te kijken, het Rapenburg op, met het gevolg, dat een van hen, de 16-jarige R. uit IJmui den, door een juist passeerende auto van de wasscherij „De Rijnstreek" werd aan gereden. Hij bekwam een ernstige been wonde en werd door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Nijverheidsonderwijs. Aan de R. K. Huishoudschool alhier zijn geslaagd voor het theoretisch gedeelte van het examen voor de akte N VIII (Leerares Koken en Voedingsleer) de dames: A. M. Corver, P. A. J. van Dalen, G. C. Filippo, J. C. M. Geelen, M. van Hassed, B. C. M. v. d. List, en W. Raadsen. Filmmiddag Vola. Zaterdag j.l. werd door de „Vereeniging van oud-leerlingen der Ambachtsschool" alhier een filmmiddag georganiseerd in het Casino-theater. De secr., de heer L. L. Blok, heette de aanwezigen welkom en verklaarde in het kort het doel van film middagen en wat er dezen middag te wach ten stond, om vervolgens de aanwezigen niet-leden op te wekken de voordeelen van de Vola mede te maken als lid of als do nateur. Hierna werd een vertooning gehouden van een gevarieerd -programma. De films werden vertoond van de Hevea Rubberfa brieken, Z.-H. Bierbrouwerijen, Martens brandkastenwabriek, en de Hollandsche asbest N.V. Voor de pauze werd dit pro gramma aangevuld met journaal en teeken film. Direct draaide nu de film van de „Olym pische Spelen 1936" te Berlijn. Genoemde film draaide in zeven acten en werd aan geboden door het Duitsche verkeersbureau te Amsterdam. De film (smalfilm) had vele goede mo menten en gaf vele staaltjes van verbluf fende sportprestaties. Ook de fotografi sche verzorging van de film viel te roemen. De middag was hiermede gevuld, zoodat de sluiting werd voltrokken op de gebrui kelijke wijze. Handelsregister K. v. K. Opheffing. 5495. J. de Graaff, Voor schoten, Bijdorpstraat 47 f, timmerman, aannemer; en sigarenwinkel. Wijzigingen: 2688. G. Jongeneel. Voorhout, 's-Gravendamscheweg 59, brood bakkerij en kruidenierswinkel. Overl. E.: G. Jongeneel, d.d. 7 Febr. 1937. N.E.: A. L. Oudshoorn, Voorhout. Wijz. handelsn. in: Firma A. L. Oudshoorn v/h. G. Jongeneel. 6234. Wed. J. van Steyn, Voorhout, Hoofdstraat 35, winkel in koloniale waren; vergunning v. d. verkoop van sterke dran ken. Uittr. E.: Wed. W. M. van Steyn-Paar- dekooper, d.d. 15 Mei 1937. VOETBAL Districts D.H.V.B. XI-tal—S.J.C. I 4—6 Gisteren speelde op het Sportpark een proefelftal van den D.H.V.B. uit het Dis trict Leiden een wedstrijd tegen S.J.C. I, welke een goeden kijk heeft gegeven op de spelkwaliteit van de reserven. Spontaan waren de aangewezen spelers en reserven opgekomen, hetwelk allereerst al een goe de uiting van sportiviteit is, waarvoor -de districtselftal-commissie hen dankbaar is. In de eerste helft vlotte de combinatie in het proefelftal niet geheel, hetwelk zijn oorzaak vond in het feit, dat de halflinie den aanval niet voldoende opstuwde. Rust werd bereikt met 3/1 voor S.J.C. Na rust zat er ir de combinatie meer spirit. De halflinie steunde meer, met ge volg, dat, toen het eerste halfuur om wat de stand 44 was. In 't laatste kwartier kwam S.J.C. meer opzetten en wist met een tweetal goede goals den stand op 64 te brengen. Het proefelftal, waarin nog 'n enkel zwakke plek zit, mag op een goeden wedstrijd terugzien, en gaf den indruk( dat uit de reserven een goede ploeg ge vormd kan worden tegen het Amsterdam- sche elftal, hetwelk in Augustus de gast van het Leidsche District zal wezen. AGENDA LEIDEN. Maandag, Ledenvergadering A. R. K. A., 8.30 uur, in „den Burcht". Donderdag. Ledenvergadering „St. Raphaël" Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag. Ledenvergadering R.-K. Trans portarbeidersbond, Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag. R.-K. Reclasseeringsvereeni- ging, zitting gebouw St. Vincen- tius-ver. Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken worden van Maandag Juni tot en met Zondag 4 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: S. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136 en A. J. Donk Doezastraat 31, tel. 1313. J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. UIT DE OMGEVING HOOGMADE. Wegverbetering. Het gemeentebe stuur heeft besloten tot het leggen van te gels nabij de R.-K. kerk en wel het ge deelte tusschen den weg en het hekwerk der kerk. De uitvoering van dit we^k is, bij inschrijving .opgedragen aan den met selaar Jansen. LISSE. EERSTE PLECHTIGE H. MIS Door Pater Nicolaas Dames. Onze plaatsgenoot, Nicolaas Dames, die morgen op den feestdag van de H.H. Pe trus en Paulus in het Missiehuis te Helden- Panningen de H. Priesterwijding zal ont vangen, zal op Zondag 4 Juli a.s. in de pa rochiekerk van St. Agatha des morgens te 9.15 uur zijn Eerste Plechtige H. Mis op dragen. Het feestcomité, bestaande uit de voorzitters der drie Standsorganisaties, zal met medewerking van Kruisvaart, St. Jo zefgezellen, K.J.M.V. en de R. K. Harmonie Adolf Kolping" aan den Neomist a.s. Za terdag 3 Juli een feestelijken intocht be reiden om hem naar de parochiekerk te be geleiden waar door hem een plechtig Lof zal gecelebreerd worden. Natuurlijk steken de Katholieken, langs wier huis de stoet gaat, de vlaggen uit! „Herwonnen Levenskracht". Zaterdag namiddag had de jaariijksche speldjesver koop ten bate van „Herwonnen Levens kracht plaats, waarvoor het plaatsel. comité werd bij gestaan door een aantal jonge dames. De heer P. F. Scheepmaker stelde voor dit mooie doel den geheelen namid dag zijn luxe auto beschikbaar, waarop een geluidsinstallatie was geplaatst terwijl wet houder P. Warmerdam zijn auto belang loos ter beschikking stelde om de buiten wijken te bewerken. De verkoop bracht de mooie som van 231.70 op! Uitstapje. Evenals vorige jaren orga niseerde het bestuur van de R. K. Coöpe ratie een excursie voor de dames der leden en wel dit jaar naar de Coöperatieve fabrie ken van de „Haka" te Jutfaas. Niet minder dan 240 dames namen hieraan deel en wer den vervoerd door een achttal autobussen. Een paar spandoeken met de naam der coöperatie en grootere en kleinere vlagge tjes versierden de bussen. Om half 10 ver trok men vanaf het Bondsgebouw, terwijl men te ongeveer 1 uur te Jutfaas arriveer de. Daar stond de lunchtafel reeds gedekt en na den inwendigen mensch te hebben versterkt, werd de mechanische werking der Haka-fabrieken in oogenschouw genomen, waarna de directie een hartig woordje sprak en onze boekhouder, de heer A. H. Schrama een dankwoord tot de directie richtte. Op den terugweg werd Valkeveen aangedaan en te ruim 10 uur arriveerde men weer te Lisse. OEGSTGEEST. Muziek op Prins Bernhard's verjaardag. Morgenavond te acht uur geeft de R.K. Harmonie „Triumph" een concert op het plein der Christelijke School aan den Morsch, terwijl de Tram Harmonie een concert geeft aan „Het Witte Huis". Laatst genoemd corps zal vanaf de oude school aan de Geversstraat een kleine muzikale omgang maken alvorens naar Het Witte Huis te gaan. Concours. Op het Nationaal Concours te Kwintsheul, behaalde de R. K. Harmonie „Triumph" onder leiding van den heer C. de Haan, een eersten prijs met 332 punten. Naar aanleiding daarvan zal de Harmonie hedenavond een kleine muzikale rond gang maken. Vertrek om kwartier over acht van 't vereenigingsgebouw. Slachtoffer aan de gevolgen overleden. De 27-jarige motorrijder R. B. uit San- deweer in de provincie Groningen, die Don derdag j.L te Oegstgeest met zijn motor in botsing kwam met een vrachtauto, is Zater dagavond om acht uur in het Academisch Ziekenhuis te Leiden aan zijn verwondin gen overleden.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2