DINSDAG ZZ JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Dr. M. David bijzonder hoogleeraar. By K. B. van 21 Juni 1937 is de benoe ming van dr. M. David tot bijzonder hoog leeraar voor den leerstoel vanwege de stichting voor Oud-Semietische, Hellenis tische en Joodsche rechtsgeschiedenis, ge vestigd te Leiden, bij de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit alhier, om onderwijs te geven in de Baby- lonisch-Assyrische, Israëliëtische en Hel lenistische rechtsgeschiedenis, bekrachtigd. „HET RESIDENTIE ORKEST". Abonnementsconcerten te Leiden seizoen 1937/38. De abonnementsconcerten van „Het Resi dentie Orkest" seizoen 1937/38 zullen plaats hebben op de volgende data's: 14 October, 11 November, 10 December, 6 Januari, 10 Februari en 17 Maart; als dirigenten zullen optreden: Issay Dobrowen, Antonio Votto, Géorg Széll. De namen der solisten zullen nader be kend gemaakt worden. Door de politie werden wegens dronken schap aangehouden de 61-jarige koperslager P. V. B. alhier woonachtig, en de 56-jarige varensgezel J. W. D., gedomicileerd te Delft. Eerstgenoemde stond gesignaleerd voor 3 weken hechtenis met 1 jaar plaatsing in een rijkswerkinrichting, de tweede voor 18 subs. 16 dagen. Door de politie is in bewaring gesteld de 18-jarige D. W. W. wegens heling van wol ten nadeele van den opkooper P. ont vreemd. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 3368. I. Tegelaar, Lei den, Lammermarkt 29. Melkslijter. Overl. E.: I. Tegelaar, Leiden, dd. 16 Juni 1937. 383. Leidsche Bouwmaatschappij, Üêióen, Zoeterw^oudschesingel 71. N. Penningm.: L. Verkoren, Leiden. 5015. „Het Haardenhuis. Jan de Nie en Zonen". Leiden, Heerengracht 112. De ven nootschap onder firma, waarvan firmanten waren: J. de Nie Sr.; Joh. de Nie en J. de Jr., is met ingang van 1 Jan. 1937 ontbon den. Een nieuwe vennootschap onder firma is gevormd onder denzeifden naam. Venn.: Joh. de Nie, Leiden en J. de Nie Jr., Leiden (B.P.). In Leiden gevestigd. A. Th. Berns, verkooper, Vree wijkstraat 6 H. Bunnig, loopknecht, Maredijk 8 A. E. A. Bustin, H. Geesthof 2 A. M. J. Bustin, H. Geesthof 10 J. H. Bustin, idem W. B. Carr, zendeling, J. v. Goyenkade 10 C. v. Ees, dienstbode, Boerhaavelaan 26 J. v. Egmond, mono typiste, Rijn en Schiekade 121 f B. Evers, J. de Wittstraat 45 J. Geervliet, 1.1. verpleegster, Meezehstraat 2 E. Geurtz, naaister, H. Rijndijk 162a J. N. v. Haasterecht, stoffeerder, Alexanderstr. 15a G. L. Hofsteenge en fam., dr. geo logie, v. d. Brandelerkade 13 J. J. Kerk vliet, chauffeur, Zijlsingel 65 N. J. Koet en fam., chemigraaf, Brederostraat 1 J. R. Krahe en fam., kok, W. Rozenstraat 26 A. A. Kranenburg, mil. politie, Wedde- steeg 2 G. Kromdijk en fam., tuinbaas, Coornhertstraat 2 E. Lagas, P. J. Blok- straat 34 L. v. d. Linden, winkelbe diende, Hooigracht 20 G. v. Meegen, timmerman, Seringenstraat 22a H. A. Nauta, O. I. rechtefl. ambten., Rijnsbur- gerweg 42 J. v. Onlangs, 1.1. verpleeg ster, Zoeterw. Singel 79 H. C. M. Pe- terse, broodbakker, Noordeinde 31 A. Roodnat, lasscher, Garenmarkt 38 H. C. Schoonhoven, Meezenstraat 2 H. J. Slingerland, dienstbode, de M. v. Streef kerkstraat 31 S. Y. Tjoa, v. Oldenbar- neveldstraat 39 W. M. v. d. Voort, dienstbode, Noordeinde 24 A. A. Mat tersv. Westbroek en fam., Hoefstraat 18a Wed. H. C. J. A. v. LubeekWeijn en fam., Bakh. Rozeboomstr. 4 J. J. Brou wer—de Wijs, Lijsterstraat 29 A. Zwem mer en fam., calculator, v. Bemmelen- straat 3. Uil Leiden vertrokken. G. v. Hanswijk-Bakker, Nes op Ame- lan. F. A. J. Beerman en Fam., Amster dam, v. Beuningenstr. 166 Th. G. M. v. d. Akker-v. Beukering, Voorburg, Looiers laan 63 C. Di Bon, Maniago P. Brou wer en fam., Zaandam, P. J. Troelstraln. 108c J. J. Dozy, den Haag, Anth. Hein- siusstr. 22 J. A. v. Dijk, N. G. Indië C. H. Dijssel'blom en fam., Helmond, Schoolstr. lb J. v. Elburg, Oegstgeest, Terweeweg 36 J. G. v. Evert en fam., Leiderdorp, Koningsstr. 47 J. H. Grif fioen en fam., Leiderdorp, v. d. Doesstr. 35 S. Waaijer-Hendriks, den Haag, Ple- vierstr. 483 H. J. Henzen en fam., Schie dam, N. Brouwerstr. 31a A. v. d. Heul, Ecrgambacht, Huisweg E 68 M. C. Hoo- genboom, Alkemade, Dl Th. M. M. Hoogenboom, Roelofarendsveen B 183 G. IJ. C. Hufner, Rijswijk Z.-H., Vreden- burchw. 63 M. B. Jagerman, Amsterdam, Amstel 51 M. A. de Jong en fam., Voor schoten, Leidscheweg 566 S. J. M. Kern- pers, Soestdijk, Vredehofstr. 13 F. Kroes, den Haag, Copernicusln. 13 B. J. Lede- boer, den Haag, Annastr. 17 Wed. M. Vreeken-v. d. Leed en, Voorschoten, Leid scheweg 281 C. Th. J. v. Leeuwen, Rot terdam, Essenlaan 64 G. Lensveldt, Amersfoort, Jos Israëlsstr. 11 Lie Soen Kian, den Haag, Thomsonloan 43 G. H. EEN IJSFABRIEKJE IN DE KEUKEN Op het oogenblik is voor de huisvrouw het belangrijkst de vraag, hoe zij in haar keuken warmte verkrijgt voor het berei den van maaltijden, warm water voor de afwasch en alle andere bezigheden, die in een keuken verricht plegen te worden. Maar vergissen wij osn niet, dan zal op den duur voor haar even belangrijk worden de vraag, hoe zij op de voordeeligste wijze over koude in haar keuken de beschikking kan krijgen. En die koude gebruikt zij dan voor het hygiënisch bewaren van haar levens middelen en voor andere doeleinden. Wij zijn die meening toegedaan op grond van de toenemende populariteit van de huis- houdkoelkast, waaronder men verstaat een afgesloten ruimte, waarin een lage tempe ratuur heerscht die, zooals hieronder toe gelicht, een der belangrijkste voorwaarden is voor doelmatige bewaring van spijzen. De verspreiding van huishoudkoelkasten is in Nederland nog niet groot, maar leest men, dat in Amerika vier en dertig van el ke honderd huisvrouwen over een koel kast besohikken, dan is er goede reden aan te nemen, dat weldra ook een grooter aan tal van haar Nederlandsche zusters van deze prachtige vinding zal genieten dan thans het geval is. Ook wanneer men bij dit cijfer bedenkt, dat het ten deele ver band houdt met de andere klimaatsomstan digheden in Amerika en verder het feit niet uit het oog verliest, dat de Amerikaansche huishouding (o.a. doordat men er in 't al gemeen weinig huishoudelijk personeel heeft) meer gemechaniseerd is dan de Ne derlandsche dito. Dit wil zeggen: omdat men het veelal zonder personeel doet, wor den er meer electrische huishoudelijke toe stellen gebruikt. Het begrip koelen moge hier dus voor de huishouding nog betrekkelijk nieuw zijn, anders is het in het levensmiddelenbedrijf. De import van verschillende artikelen als bananen, zuidvruchten en ook vleesch, kan men zich niet meer voorstellen zonder daarbij tevens te denken aan de groote koelruimten (niets anders dan koelkasten in vergroot formaat), waarin die artikelen worden opgeslagen, tot het oogenblik van distributie is aangebroken Dat men, om een toenemend gebruik van koelruimten, zoowel in de levensmiddelen industrie als in de huishouding, te voor spellen, nog geen waarzeggende geest be hoeft te hebben, wordt duidelijk wanneer men weet, dat op den weg, dien levensmid delen hebben af te leggen van hun produc tie totdat zij bij den consument in huis ge bruikt worden, voor een enorm bedrag aan geld door bederf verloren gaat. Voor Duitschland is dit verlies b.v. berekend op ongeveer 11/2 milliard Mark per jaar. Voor Nederland zou dit neerkomen op tien tallen millioenen guldens per jaar. Het kan niet anders of de moderne techniek moest daar wat op vinden; zij heeft dit dan ook gedaan en het resultaat is de huishoudkoelkast. Die millioenen guldens worden voor een belangrijk gedeelte be taald door de huisvrouwen. Het is inder daad een betaling bij stukjes en beetjes, want het zijn de restjes vleesch en melk, die nog gebruikt zouden worden en plot seling niet meer goed blijken te zijn, de vruchten die op een gegeven oogenblik zijn aangetast en dergelijke. Elke huisvrouw kan deze opsomming zelf wel aanvullen. Men is niet vandaag of gisteren tot de ontdekking gekomen, dat een groot deel der levensmiddelen aan spoedig bederf on derhevig is. Dat weet men reeds van ouds- E. Mudde, Hyppolitushoef, Hoofdstr. 23 H. Muurze en fam., Hillegom, Hoofdstr. 41 I. Niemeyer, Amsterdam, Herculesstr. 24a A. Oppelaar, Hazerswoude, Zonne- veldstr. 10 E. J. M. A. Ottes, Tilburg, Turnstr. 88 E. v. d. Ouweelen, den Haag, Boerstr. 22 P. Plu, den Haag, Maede- palmstr. 46 H. M. J. J. v. Ulen-la Ri- vière, Hillegom, Wilehlminaln. 31 D. Roelandse, den Haag, Helenastr. 49 C. A. J. v. d. Roest, Batavia E. Roosegaar- de Bisschop, Den Haag, Delistr. 47 G. Schinkel, den Haag, Abrikozenstr. 13 K. M. Schipper, Noord wij kerhout, Dorps straat 8 Wed. A. Bakker-Smit, Nes op Ameland M. Spijer, Amsterdam, Maas straat 17 II A. G. D. R. Stol, Hillegom, Wilhelminaln. 3 C. B. de Stoppelaar, de Bilt, Groenekanschew. 116 H. Sulle, Nie- der Eschbach, Taunus C. Teljeur, Kat wijk, Voorstr. 30 L. G. Telkamp, Vleu ten, Schoolstr. A 144 J. A. Troost, Rucphen c.a. Dorpstr. A 49 E. E. Uhlich en fam., Zoeterwoude, Vrouwenweg E 54 A. Th. Varkevisser, Katwijk, Drieplas- senw. 32 M. Verfaille, den Helder, Spoorstr. 75 A. Th. Verkerk, Alphen a. d. Rijn, Gnephoek 43 E. H. Vermeij, 's Graveland, No. 198 B. L. Verruijt, Ai- phen a. d. Rijn, Wilhelminastr. 3 L. Ver water en fam., Haren Gr., Ohneweg 32 J. de Vries en fam., Noordwyk, Nrd. Bou levard 27 H. Zwart en fam., Voorscho ten, Rijndijk 284. RECHTZAKEN MET EEN MES IN DEN RUG GESTOKEN. De rechtbank te Arnhem deed heden uit spraak in de zaak tegen den 24-jarigen voefer J. R. te Eede, die op 19 Maart j.l. zekeren J. R. R. met een mes in den rug heeft gestoken, omdat deze de vrouw van den kostbaas van verdachte lastig viel. Het slachtoffer is spoedig aan de bekomen verwondingen bezweken. Verd. werd wegens mishandeling, den dood tengevolge hebbende, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De eisch was even eens twee jaar. her en van oudsher dateeren ook de po gingen om de levensmiddelen tegen dat be derf te conserveeren. De meest oorspron kelijke methode is wel het door zon en wind doen uitdrogen van vruchten, visch en vleesch. Dit werd eeuwen geleden al gedaan en voor sommige artikelen gaat men nog op die wijze te werk. De Neder landsche huisvrouw is verder bekend met de conserveerende werking van zout, azijn er dergelijke. Men denke maar aan de in maak. Voor het bewaren van eten en etens resten beschikt men in oudere huizen ge woonlijk over een kelder; deze heeft ten doel de spijzen door een lage temperatuur langer goed te houden, dus te conservee ren. De vraag dringt zich op, wat eigenlijk noodig is om levensmiddelen lang te kun nen bewaren. Wij zullen hieronder het antwoord op deze vraag bespreken, waar bij wij tevens de gelegenheid zullen krij gen de werking uiteen te zetten van de huishoudkoelkast, die men het beste „con- serveeringsmiddel" zou kunnen noemen. Allereerst dient men zich dan af te vra gen, hoe het bederf van spijzen veroor zaakt wordt. Spijzen die veel water be vatten, zooals visch, vruchten, groenten, vleesch, bederven door de werkzaamheid van bacteriën, schimmels en zwammen. Vethoudende spijzen worden ranzig en daardoor voor gebruik ongeschikt. Om dit proces tegen te gaan, is het noodig het eten te bewaren in een ruimte, waarin een droge atmosfeer heerscht en waarin boven dien de temperatuur laag en constant is. Het spreekt vanzelf, dat zoo'n ideale ruim te in de natuur niet wordt gevonden, zoo dat hier de techniek te hulp moest komen. Ook de kelder is nog slechts een gebrek kig hulpmiddel, want daarin heerscht geen droge atmosfeer en bovendien is de tempe ratuur gewoonlijk nog te hoog en te veel aan schommelingen" onderhevig. In de koelkast wordt aan die eischen vol ledig voldaan. De temperatuur wordt daar in gewoonlijk op pl.m. 8 gr. C. gehouden, omdat de ervaring geleerd heeft, dat dit de geschiktste temperatuur is voor het be waren van spijzen. Men stelle het zich niet zóó voor, dat in een koelkast de bacteriën en schimmels, die het bederf veroorzaken, worden gedood. Dit is niet het geval. Al leen, de gunstige voorwaarden voor voort planting worden hun onthouden. Die voort planting wordt namelijk uitermate bevor derd door een vochtige atmosfeer en een hooge temperatuur. Uit het voorgaande volgt, dat een koel kast niet bestemd is om alleen in de zo mermaanden te worden gebruikt. Kennis omtrent de oorzaken van het bederf leidt onmiddellijk tot de conclusie, dat ook des winters in onze keukens of ergens anders in onze woonhuizen geen bewaarplaats van levensmiddelen te vinden is, die met de koelkast kan worden vergeleken. Hoe ziet nu een koelkast er uit? Het is een dubbelwandige, metalen kast van be trekkelijk. kleine afmetingen; de openingen tusschen de wanden zijn opgevuld met een isoleerende stof, teneinde de lage tempera tuur, die in het inwendige bereikt wordt, zoo voordeelig mogelijk te kunnen hand haven. Binnenin vindt men behalve het eigenlijke koellichaam, verschillende roos ters, waarop schaaltpes met levensmidde len worden geplaatst. Op het koellichaam kunnen enkele bakjes gezet worden waar in men, uit gewoon leidingwater, de prach tigste ijsblokjes maakt, onverschillig of het buiten vriest dat het kraakt of dat de mus- schen van het dak vallen. De vraag, hoe in de koelkast koude wordt opgewekt, hopen wij in een volgend artikeltje te beantwoorden.. GEPOOGD IEMAND HET LEVEN TE BENEMEN. Voor de rechtbank te Rotterdam stond vandaag terecht de 44-jarige landbouwer L. uit Roekan je, thans gedetineerd, terza ke van poging tot moord op den landbou wer T. Wagenveld. Op 17 Mei had verdach te zijn slachtoffer te Rockanje opgewacht, van de fiets getrokken, en hem met een broodmes eenige diepen snij wonden in den hals toegebracht. Daarna nam hij de vlucht. Wagenveld was gelukkig niet doodelijk ge wond. De oorzaak was jalouzie. De Officier van Justitie, reekning houdende met ver zachtende omstandigheden, eischte een ge vangenisstraf van vijf jaren. Uitspraak 29 Juni a.s. DE INBRAKEN IN ROTTERDAM-WEST. Hooge straffen geëischt. Het O.M. bij de Rotterdamsche Rechtbank heeft vandaag zware straffen geëischt te gen inbrekers, die vooral in het Westen van de stad opereerden. De 28-jarige timmerman A. D. A. K., die er van verdacht werd ingebroken te heb ben in een huis aan de Duyststraat, waar hij o.a. uit verschillende busjes ongeveer vijftien gulden aan geld stal, welk geld aan christelijke vereenigingen toebehoorde, hoorde anderhalf jaar gevangenisstraf te gen zich eischen, met aftrek van de voor- loopige hechtenis. Een kameraad van dezen verdachte, de 44-jarige loodgieter A. G. van B. zou op den uitkijk hebben gestaan. Hij ontkende dit echter ten stelligste en het O. M. kon ten slotte geen bewijs brengen. Wel bleek echter, dat van B. sigaren had aangenomen van K., welke naar hij wist gestolen waren. Wegens heling van vier sigaren werd een gevangenistraf van vier jaar geëischt. Een viertal inbraken, ook in het Westen van de stad gepleegd, waarvan een in een kerk waren ten laste gelegd aan den 33-ja- rigen meubelmaker H. A. M. De man ont kende. Doordat op verschillende plaatsen waar hij de inbraken gepleegd zou hebben, vingerafdrukken van hem waren gevon den, meende het O. M. dat het bewijs ge leverd was. De eisch luidde twee jaar ge vangenisstraf. Uitspraak 29 Juni as. LAATSTE BERICHTEN KATHOLIEK DEMOCRATISCHE PARTIJ. Mr. Peters legt het voorzitterschap neer. Reeds op de vergadering van het partij bestuur van de Katholiek-Democratische Partij van 5 Juni j.L heeft de voorzitter van deze partij: Mr. A. P. C. Peters, me degedeeld, dat, indien geen voldoende poli tieke, organisatorische en financieele grond slag voor het doorgaan met de actie- van de partij werd aangegeven, hij zijn functie zou neerleggen. Aangezien deze basis noch door het par tijbestuur, noch door de af deelingen (op één uitzondering na) werd gegeven, heeft thans Mr. Peters uitvoering gegeven aan zzijn aangekondigd voornemen en aan het bestuur van de K. D. P. officieel doen we ten, dat hij het voorzitterschap van de partij en het redacteurschap van haar weekblad heeft neergelegd. VLIEGEN NAAR KNOCKE. Met ingang van Zaterdag a.s. gaat de K. L. M. weer op Knocke vliegen en wel tot 3 Juli in een dubbeldaagschen dienst en vanaf dien datum tot 6 September 3 maal per dag. De dienst wordt geheel met Dou- glasmaterieel uitgevoerd. De luchtverbinding met Knocke maakt deel uit van de Zeelandlijn der K. L. M. AmsterdamRotterdamHaamstereVlis- singen, welke gedurende het zomerseizoen tot de Belgische badplaats wordt doorge trokken. KnockeLe Zoute is in de laat ste jaren bijzonder in trek gekomen, door haar uitzonderlijk gunstige ligging aan de Belgische kust en door de goede en snelle luchtverbindingen met België, Engeland en Nederland. Want behalve de K. L. M. on derhoudt ook de Belgische Luchtvaart Maatschappij Sabena geregelde dienst van KnockeLe Zoute op Oostende, Brussel, Antwerpen en Londen. De K. L. M. vliegtuigen vertrekken naar de Belgische badplaats volgens dienstsche- ma om: 9.20, 13.45 en 17.35 uur van Am sterdam en om 9.50, 14.15 en 18.05 uur van Rotterdam. BIJ VECHTPARTIJ ERNSTIG GEWOND. Te Gemonde, nabij Boxtel, is gister avond omstreeks elf uur in de wijk ge naamd „op de Besselaar" de 40-jarige landbouwer M. Klomp, tijdens een vecht partij, door eenige personen ernstig toe getakeld. De vechtpartij was ontstaan na een ruzie over politiek. Kdie, tenge volge van-een klap met een hard voor werp, een ernstige hoofdwonde had opge- loopen, zag nog kans de woning van den gemeente-veldwachter te bereiken, waar hij, tengevolge van bloedverlies, in elkaar zakte. De gemeentepolitie van Boxtel leidt, in samenwerking met den veldwach ter, het onderzoek. Men meent den da der, zekereen van K., reeds te hebben ge vonden. Van K. heeft evenwel nog niet bekend. Klomp, wien het H. Oliesel is toege diend, is na verbonden te zijn, naar zijn woning overgebracht. STEEKPARTIJTJE. De 57-jarige C. P. en de 47-jarige W. A. achtten het gisteravond, toen zij zich in de Langelijnstraat te Rotterdam bevonden, hoog tijd om een familieveete nu maar eens goed uit te vechten. Voor zoover dartoe op straat ruimte was, hebben zij zulks gron dig gedaan. P. heeft zich daarbij bediend van een mes, waarmee hij O. in het hoofd heeft gestoken. De gewonde is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij is be handeld. Hij behoefde niet te worden op genomen P., de steker, is wel opgenomenin het politiebureau aan de Witte de With- straat, zulks terzake van poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. LIJK OPGEHAALD. Een boot van den G. G. D. te Amster dam heeft gistermiddag uit het buiten IJ het lijk opgehaald van een 34-jarigen man, een bewoner van de Lathyrusstraat, die sedert den zeventienden van deze maand werd vermist. De man was gekleed in badpak, zoodat aangenomen wordt dat hij bij het zwem men is verdronken. TELEGRAMMEN DE OPMARSCH IN BASKENLAND. VITORIA, 22 Juni (A.N.P.). De troepen van Franco voltooien thans stelselmatig de bezetting van de provincie Biskaje, zonder anderen tegenstand te ontmoeten dan dien van geïsoleerde groepen. In den afgeloopen nacht zijn de dorpen Amurrio, Arreta en Llodio op den weg naar Miranda bezet. Deze dorpen liggen in een streek met een belangrijke nijverheid. Verder zijn de dor pen Barambio, Lezama en Orezco zonder slag of stoot genomen. Het geheele ge bied ten Noorden van Orduna is dus zon der verzet in handen der rechtschen ge vallen. Men merkt op, dat juist hier de Basken heftigen tegenstand boden zoolang de strijd om Bilbao duurde. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Petrus Hendricus Jacobus z. van P. H. Kruit en J. Glasbergen Pietronella Theodora d. van S. Zeilstra en S. W. Nagtegaal Geertruida d. van Th. J. Brouwer en C. Vijlbrief Manus-z. van W. Webbers en G. v. Zeist Arend z. van A. Keur en G. v. d. Berg Elisa beth d. van L. G. v. d. Horst en A. Stem mers Petronella Hendrika d. van J. G. v. d. Poel en P. Th. Heemskerk Johan na Catharina d. van W. P. Spits en J. Ba- rendse Adriana Herbertha d. van H. de Rooij en A. Heemskerk Anna d. van A. Straathof en L. Boot Petrus z. van P. A. Brussel en M. Segaar Frederik z. van H. Arnoldus en E. Bekooij. Gehuwd: G. de Boer wedn. en F. M. Montfoort jd. J. Colpa jm. en C. Goud- kamp jd. Overleden: A. E. Habraken wedn. 75 j. C. C. M. Koch—Faes vr. 36 j. A. Casparij zn. 2 dg. DE RUSSISCHE VLIEGERS MAKEN EEN TOCHT DOOR DE V. S. VANCOUVER, 22 Juni. (A. N. P.). De drie Sovjet-Russische vliegers hebben hun toestel te Vancouver laten staan en zich aan boord begeven van een door hen ge charterd vliegtuig, waarmede zij een tocht door de Vereenigde Staten zullen maken. Zij zijn op weg naar San Francisco. VLIEGTUIG MET ZES INZITTENDEN ZOEK. SAN JOSé, (COSTA RICA), 22 Juni. (A. N. P.). Vijf vliegtuigen zijn gisteren opgestegen om in het Zuid-Oostelijk deel van Costa Rica nasporing te doen naar een toestel, dat sinds Zondag vermist wordt en aan boord waarvan zich zes personen moe ten bevinden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 21 Juni. Groentenveiling. Per 100 kg.: groene kool 2.70, uien f 8.peen 6.10, aardappelen 1.607.30, andijvie 26, sla 23, aardbeien 1062, snij- boonen 2650, stamboonen 3848, tuinboonen 68, doperwten 1123, peulen 940, per 100 kg.: postelein 6 15, spinazie 818, tomaten A 2028, idem B 2030, idem C 1622, idem CC 1416; per 100 stuks: andvie f 0.60 2.60, komkommers f 1.503.90, bloem kool 212, salade 0.601.60, perziken 714, rabarber 5080 cent, per 100 bos: kroten 2.302.80, pieterselie 1.101.50, radijs 5080 cent, selderie 0.501.50, uien 0.902.80, peen 3.709.80, rabar ber 1.20—4.60. 22 Juni. Vette Varkens, Totaal aan gevoerd 242 stuks, waarvan 238 zwaar 47 48 cent en 4 licht 46 cent per kg. levend gewicht. Handel matig afloopend. BODEGRAVEN, 22 Juni. Kaas. Aange voerd 427 partijen Goudsche kaas, alle met rijksmerk, totaal 19.215 stuks, wegende 172.935 kg. Prijs met Rijksmerk le soort 2325, 2e soort 2022, zwaardere 27 Handel matig. ROTTERDAM, 22 Juni. Vee. Totaal aan voer 2750 stuks. 147 paarden, 11 veulens, 532 magere runderen, 802 vette runderen. 147 vette kalveren, 58 graskalveren, 876 nuchtere kalveren, 86 schapen en lamme ren, 86 zuiglammeren, 5 varkens, 50 bok ken of geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 78, 70 en 5464 cent, vette ossen 74, 68 en 5464 cent, stieren 74, 67 en 62 cent, vette kalveren 90, 75 en 5560 cent, schapen 52, 46 en 36 cent; nuchtere kalveren 48, 44 en 40 cent, slachtpaarden 60, 55 en 47 cent, Prijzen per stuk: schapen 342722, zuiglammeren 181511, nuchtere slachtkalveren 12.5010.507, nuchtere fokkalveren f 181614; slachtpaarden 285220140, werkpaarden 340290 185; hitten f 160—130—80, stieren f 360— 300—200, kalfkoeien 280—240—170, melk koeien 285245180, varekoeien 205— 175135, vaarzen 195150115, pinken 160—130—100, graskalveren 60—40—20, bokken of geiten 1396. ROTTERDAM, 21 Juni. Granen. Rogge per 100 kg.: 74/75 kg. Bahia Blanca stoo- mend na aankomst 11.2010.95, 74/75 kg. Bahia Blanca laadklaar gewacht 10.50, Canada no. 2 disponibel f 10.75, icL stoomend 10.50, 74/75 kg. Hongaarsche disponibel 9.50, 71/72 kg. Roemeensche disponibel 9.25. Gerst per 2000 kg.: 64/65 kg. La Plata disp. 170, idem stoomend na aankomst 168163, 64/65 kg. La Plata ladend-ge laden 162, Canda no. 3 disp 169.50, idem half Juli verwacht 161,60/61 kg. Do- nau stoomend na aankomst 159157,50, Irak stoomend 151.idem geladen-gest. 149, Karoen disponibel 157. Haver per 100 kg.: 55/56 kg. La Plata Clipped, aangekomen en stoomend f 6.80, 46/47 kg. La Plata stoomend f 6.65, Mais per 2000 kg.: Gele La Plata oude oogst disp. 122, gele La Plata nieuwe oogst disp. 124, bieden-stoomend f 124, ladend-geladen cinq. geladen-gestoomd 142.idtm ladend geladen 140.la dend/geladen cinq. eind Juni te vertrek ken 137.Joego Slavische aangekomen 119.50, Witte Java of Indische disponi bel 120.—. W1SSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM)»

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3