De Kerkvervolging Duitschland SANEERING BLOEMBOLLEN VAK AFGESTEMD. 28ste Jaargang DINSDAG 22 JUNI 1937 No. 8755 S)e £cid^eli£(Boii/fca/rit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bg vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Rondom de Kabinetsformatie Het schijnt, dat de Kabinetsformatie, waaraan in rustig en kalm overleg is ge werkt, nu spoedig gereed zal zijn. De „Tijd" schreef gisteravond in een ar tikel: Een Kabinet op positief christelijke basis, een Kabinet, dat door Kuyper of Heemskerk zou bezegeld kunnen wor den, is thans aanstaande. Ongetwijfeld zal het blazen thans weer beginnen. De „Avondpost" valt al in verwijten te gen „de anti-rev. groep" uit, omdat die niet „van meet af krachtig stelling had gekozen ten gunste van een bree- de-basis-Kabinet, zooals dr. Colijn dat wenschte" en diens „positie zou dan veel sterker zijn geweest en die van de Katholieken veel zwakker." De Katho lieken zijn natuurlijk de hoofdschuldi gen, en ze zullen straks wel met schor pioenen gegeeseld worden En nu de op hitsing tot verdeeldheid tusschen Ka tholieken en Anti-Revolutionnairen mislukt is, zal het aureool van dr. Co- lijn het moeten ontgelden. De vrien den, die hem verlieten, zullen hem een doornenkroon opzetten. Maar deze mis staat een Christen Staatsman minder dan de libertijnsche muts. Ook wij wezen er dezer dagen op, hoe de stemming ten opzichte van dr. Colijn in liberale kringen aan het keeren is. Ty pisch voorbeeld van de voosheid veler men- schelijke achting! En wij wezen er ook reeds op, hoe een anti-p apistische aanval op de Ka tholieken wordt voorbereid enkel en al leen, omdat van de Katholieken veronder steld wordt (en met alle reden!dat zij (evenals trouwens, klaarblijkelijk, de Anti- rev. en Chr. Hist.!!) een Kabinet wenschen op positief christelijke basis. De Katholieken zullen zich» daardoor echter niet laten beangstigen. Zij zijn ge lukkig sterk sterk in politieke eenheid! De Kabinetsformatie Uit Den Haag wordt bericht, dat gister morgen de Kabinetsformateur dr. Colijn een onderhoud van ruim een half uur met den voorzitter der Kath. Fractie mr. Goseling had. Nadien ontving hij dr. A. A. L. Rut gers. Ook heeft een conferentie plaats ge had met de Ministers van het demissionaire Kabinet, de heeren jhr. v. Lidth de Jeude en mr. de Graeff. Gisteravond heeft dr. H'. Colijn, thans te zijnen huize, wederom een onderhoud ge had met mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, di recteur van het departement van Verkeer en Waterstaat in Nederlandsch-Indië, die sedert eenigen tijd in verband met een bij zonder opdracht hier te lande vertoeft. In politieke kringen houdt men thans met de mogelijkheid rekening, dat de heer Van Buuren in aanmerking komt voor de portefeuille van Waterstaat, voor het ge val minister Van Lidth de Jeude van het Kabinet niet weer deel zal uitmaken. Verwacht wordt, dat de samenstelling van het nieuwe Kabnet thans spoedig, waarschijnlijk niet later dan Woensdag, haar beslag zal krijgen. CONGRES DER INTERNATIONALE UNIE DER KATHOLIEKE PERS. Op het achtste Congres van de „Perma nente Commissie der Katholieke Dagblad directeuren" te Budapest, waaraan werd deelgenomen door afgevaardigden uit Frankrijk, Hongarije, Polen, Italië, Enge land, Holland, België, Luxemburg, Tsjecho- Slowakije en Oostenrijk, werden zeer be langrijke besluiten genomen. Ofschoon de besprekingen van het Con gres een vertrouwelijk karakter droegen, kwam bij de beraadslagingen wel heel dui delijk naar voren, dat de onpartijdigheid der bestaande telegraafagentschappen niet altijd zoodanig is, dat zij de Katholieke Pers tot voldoening kan strekken. In ver band hiermede werd een Subcommissie be noemd, waarin een lid uit België, Frankrijk en Zwitserland werd gekozen, die dit vraagstuk nader onder het oog zullen zien. Bijzondere waardeering werd uitgespro ken voor de wijze waarop de Algemeen Secretaris dr. H. Hoeben de Fransche en Duitsche Persdienst verzorgd, een organi satie welke reeds zoodanig is uitgebouwd, dat eerlang een nieuwe uitbreiding te wach ten is. in Nieuwe oproep van den Bisschop van Berlijn Nadat de Bisschop van Berlijn op dui delijke wijze stelling heeft genomen te gen diegenen, die zich misdragen hebben, schroomt mgr. dr. Konrad Graad von Preysing er niet voor, om het klaarblijke lijke doel der Nationaal-Socialistische perscampagne te ontmaskeren. „Voor de kenners der Duitsche verhou dingen in de pers is het boven alle twijfel verheven, dat het onafgebroken trommel vuur met procesberichten op de openbare meening van het Duitsche volk dienstbaar wordt gemaakt aan de bepaalde taktiek en doeleinden van toonaangevende poli tieke kringen. Behalve de algemeen dui delijk tastbare doeleinden, om de katho lieke Kerk te belasteren, treden nog drie heel bijzondere oogmerken duidelijk naar voren: 1. De uitwerking van de publicatie der Pauselijke Encycliek „Met brandende zorg" moet zooveel mogelijk verzwakt worden. 2. Het verzet der Kerk ten opzichte van het vraagstuk der gemeenschappelijke school en der opvoeding van de jeugd in vijandelijken geest tegen het christendom moet overwonnen worden. 3. De vertrouwelijke omgang tusschen Kerk en geloovigen in het algemeen en vooral het vertrouwen van ouders en on derwijzers in priesters en kloosterlingen moet vernietigd worden. Uitvoerig, en aan de hand van talrijke citaten bewijst de Bisschop van Berlijn bedoelde drie punten. Vervolgens constateert de Bisschop van Berlijn dat hij de uitbuiting der zedelijk heidsprocessen voor propagandistische doeleinden, talrijke onwaarheden worden verspreid. Niet alleen dat de zedelijkheids delicten die in kringen der Nationaal-so- cialisten zijn voorgekomen, vrijwel alge meen verzwegen worden, maar in de pers heeft men nooit den nadruk gelegd op het feit, dat de priesters, die misdeden en ver oordeeld werden, veelal Nationaal-Socia- listen waren die met hun kerkelijke over heid op gespannen voet leefden. De Bisschop beschrijft dan verder op welke wijze de zedelijkheidsprocessen voor propagandistische doeleinden worden uitgebuit, en vervolgt dan: „Ik zou er nog op willen wijzen, hoe de haat, die jarenlang tegen Christendom en vooral tegen de Ka tholieke Kerk is uitgezaaid, reeds haar vruchten begint te toonen. Ik wijs slechts op de vernieling van kruisbeelden in de bisdommen Frei burg en Rottenburg, de aanslag op Kardinaal Faulhaber, de bespotting en aanvallen op zijn persoon bij het verlaten van de kerk in München, de tot tweemaal toe herhaalde bestorming van het Bisschoppelijk Paleis in Wurtzburg, het vernielen van een Christusbanier, het stukslaan van een Rustaltaar voor de Sacramentspro cessie in Eichstatt en de bezoedeling van een nieuwe kerk in Wandlitzsee die nog geconsacreerd moest worden. Tenslotte wijst de Bisschop er op, hoe juist door deze actie tegen de Katholieke Kerk de jeugd wordt geschaad eri afbreuk wordt gedaan aan de volksgemeenschap. Met het oog op het algemeen belang van het volk dringt de Bisschop er op aan, om een einde te maken aan het uitbuiten van zedelijkheidsprocessen voor propagandis tische doeleinden. WAT ZAL DUITSCHLAND DOEN? Het eischt in beslag neming van de regeeringsduikbooten LONDEN, 22 Juni (A.N.P.). Volgens de „Daily Telegraph" verklaarde men gister avond in Duitsche kringen te Londen, dat Duitschland, tenzij de andere mogenheüen de door Duitschland gewenschte gedrags lijn willen volgen en met haar vloten voor Valencia verschijnen om beslag te leggen op de duikbooten der regeering te Valen cia, vanmeening zal zijn, dat de methode van overleg geen voldoening heeft ver schaft, zoodat de Duitsche regeering vrij is tot individueele actie over te gaan. Men liet doorschemeren, dat Duitschland onder die omstandigheden opnieuw de Lorden- sche commissie zou verlaten. Naar aanleiding van het uitstellen van von Neuraths bezoek schrijft de „Daily Telegraph", dat het Duitsche besluit te Londen betreurd wordt omdat het niet al tijd gemakkelijk is een nieuwen datum voor een uitgesteld diplomatiek bezoek te vinden. Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur verwerpt de ordenings maatregelen met 137 tegen 79 stemmen HOOFDBESTUUR GAAT AAN HET WERK De Algemeene Vereengiing voor Bloem bollencultuur kwam gistermiddag in bui tengewone algemeene vergadering bijeen, ter bespreking van de vraag of de sanee ring in 1936 gehandhaafd zou moeten wor den. Na het openingswoord van den voorzit ter, dr. J. Verhage, werd de kwestie onmid dellijk ter tafel gebracht De afd. Voorhout verklaarde zich te ge voelen als een gast bij een begrafenis. Laat men twee sprekers bij de baar het woord laten voeren, dr. Dijt als anti-saneerder en den heer D. W. Lefebor, die een dankzeg ging kan uiten voor de '.betoonde belangstel ling en een in memoriatm, waarin de goede daden van den overledtene worden belicht. Dit voorstel werd met groote meerderheid van stemmen verworpen. De ketenen weg. Onder applaus betrad dr. Dijt het spreek gestoelte. De voorzitter wees er op, dat iederen spreker tien minuten spreektijd zijn toegestaan, zoodat men niet teveel voor applaus mag opeisChen (hilariteit). Dr. Dijt zette in het kort de wordingsge schiedenis van de saneering uiteen en de daarna sterk veranderde omstandigheden, waardoor deze maatregelen funest werden Het bedrijf is absoluut verplaatst naar het buitenland, hetgeen spr. met cijfers aan toonde. Wil men nog langer de bedrijfs- maatregelen, dan gaat het heele vak in Ne derland naar den kelder. Zou de regeering een onderzoek instellen naar het aantal ove-treders van de saneering, dan zou het percentage dichter bij de 100 dan bij de 99 liggen. De kleine munt-correctie heeft het vak eenige verlichting gegeven en er is re den tot optimisme. Teeltregeling voor 1938 is ongewenscht, te meer daar dit jaar mil- lioenen meer bollen verkocht zijn, zoodat de opleving in het economische leven ook hier gevoeld wordt. Laat men het initiatief niet verliezen en niet verschrompelen. Weg met de vrees, weg met de bangheid! Van daag de ketenen weg, de boeien los, een vrij bollenbedrijf!! De heer Murk legde er nog een schepje bovenop en meende, dat niemand meer aan de minimum-prijzen wil vasthouden. Een klein percentage denkt nog iets te kun nen hebben aan de teeltregeling. De natuur regelt de teelt wel, zooals een week geleden nog duidelijk is geworden. Een hoogere macht regelt alles, zooals het goed voor ons is. Men stemme unaniem tegen de saneering. De afd. Voorhout temperde het enthou siasme eenigszins door er op te wijzen, dat er thans van een schijn-opleving sprake zou kunnen zijn. Wat de vlucht van de cul tuur naar het buitenland betreft, merkte spr. op, dat men buiten onze grenzen toch nooit een product van dezelfde standing kan krijgen. Geroep: Je weet er niks van! De heer Grullemans sprak de hoop uit, dat Den Haag vandaag de stem van het vak zal hooren en dat deze zal doordringen tot de onpartijdige Nederlandsche ministers. Men moet niet meer van Den Haag afhan kelijk zyn. Door de devaluatie is ontzet tend veel meer verkocht, uitbreiding van de cultures is broodnoodig! De heer D. W. Lefeber was er van over tuigd, mosterd na den maaltijd op te die nen, maar wenschte toch als saneerder een laatste poging voor behoud te wagen. Er zijn nog handelsbelemmeringen, die een woordje meespreken. Buitenlandsche mach ten stellen vast, hoe groot de invoer van bloembollen mag zijn ten opzichte van hun eigen bloemenrijkdom. Het werkloozen- vraagstuk wordt niet opgelost door uitbrei ding van de teelt. Alle besturen van kweekersorganisaties zijn er volgens spr. van overtuigd, dat het vak nog niet kan buiten eenigen bedrijfs- maatregel. De heer Rijneveld stelde vast, dat alleen de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur een beslissing heeft te nemen over het vak. Het hoofdbestuur heeft zich thans van een standpunt onthouden, zoodat de heer Le feber eerst den uitslag van de stemming had moeten afwachten. De Algemeene Vereeniging. De discussie werd dan voortgezet over de uitdrukking „alle besturen van kwee kersorganisaties". Het Holl. Bloembollenge nootschap, de L.T.B. en andere bij de con tact-commissie aangesloten vereenigingen hebben hun leden geen gelegenheid gege ven om voor 1938 een uitspraak te doen. Waar halen die besturen het recht van daan, aldus de heer de Zeeuw, om zoo op te treden? Alleen de Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur heeft het eerste en laatste v/oord en daarom huldigde spr. het hoofd bestuur, dat zich afzijdig heeft gehouden en de vergadering een zuivere uitspraak wil laten doen. De vlag uit! De heer de Brabander bewees op de hand van citaten, dat de oud-voorzitter, de heer E. H. Rrelage, aan de zijde van de anti-sa neerders staat. Alvorens wij afscheid van de Sierteeltcentrale gaan nemen, aldus spr. (daverend en langdurig applaus), willen wij verklaren, dat de heeren er van ge maakt hebben, wat er van te maken was, maar dat de opzet verkeerd was. De heeren kunnen van een welverdiende rust gaan genieten. Onder minutenlang gejuich verzocht spr. straks de vlaggen op het Krelagehuis te hïjschen, wanneer de saneering gevallen is. Bij stemming werden alle sanerings maatregelen voor 19371938 ongewenscht geacht. Vóór afschaffing 137, tegen 79^stem- men en 6 blanco (langdurig gejuich en ge klap). De heer Murks feliciteerde het hoofdbe stuur, de leden en het vak met dezen uit slag en sprak de hoop uit, dat het hoofdbe stuur alles in het werk zal stellen om de be lemmeringen zoo spoedig mogeiijk op te heffen. De voorzitter verklaarde, dat deze uit spraak overtuigend is en dat het hoofdbe stuur en zeker ook spreker alles in het werk zullen stellen om ze loyaal uit te voe ren. De Alg. Ver. voor Bloembollencultuur is inderdaad de vereeniging bij uitstek voor het vak, omdat 80 tot 85 pet. van de be langhebbenden in de bloembollencultuur er in georganiseerd is. Na de rondvraag werd de bijeenkomst gesloten. De wereld in vogelvlucht Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS De burgeroorlog in Spanje blijft een bron van onrust. Vooreerst natuurlijk in het ongelukkige Spanje zelf, dat in twee stukken is gereten, maar vervolgens ook in het overige Europa. De Europeesche mo gendheden hebben zich weliswaar aange sloten bij het verdrag, dat beoogt zich niet te mengen in de Spaansche aangelegenhe den, maar dit verdrag wordt op alle moge lijke manieren ontdoken. De Britsche re geering heeft gisteren juist haar diepe te leurstelling uitgesproken over het zoo slechte functioneeren van de non-interven tie. Het blijkt en dat zegt minister Eden officieel; het zijn dus geen losse praatjes! dat er nog steeds wapens in handen van de strijdende partijen worden gespeeld. Waarschijnlijk heeft Eden dat den Duit- schers ook verweten, bij de besprekingen omtrent de te nemen maatregelen inzake het incident met de „Leipzig". De bespre kingen verloopen nl. zeer stroef. De Duit- schers stellen hun eischen en de Engel- schen schijnen nu minder dan ooit geneigd om daaraan tegemoet te komen. Dit heeft misnoegen verwekt bij de Duitschers en om uiting te geven aan dit misnoegen is het bezoek van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken von Neurath voor onbepaalden tijd uitgesteld. Dat de minister niet uit Berlijn weg kan, zooals officieel wordt opgegeven als reden van het uitstel, is natuurlijk maar een voor wendsel. Iedereen begrijpt de ware reden en het is dan ook heel natuurlijk, dat Lon den zijn spijt daarover uitdrukt en consta teert, dat er van dit bezoek nu voorloopig wel niets zal komen. In Frankrijk is Chautemps nog bezig met de vorming van een nieuwe regeering. Of schoon men het daar vlugger kan dan hier, vereischt dat toch eenigen tijd. BUITENLAND. Engeland teleurgesteld over de werking der non-interventie. De besprekingen der controle-mogendheden over het „Leipzig"- incident willen niet vlotten. (2de blad). De kabinetscrisis in Frankrijk. (2de blad) Minister Goebbels meent, dat er meer dan genoeg kerken zijn in Duitschland. (2de blad). Von Neurath's bezoek aan Londen wordt uitgesteld. (2de blad). De Augias-stal in Rusland. (2de blad). BINNENLAND. De kabinetsformatie. (1ste blad). Uitspraak tegen handhaving van de sa neering in het bloembollenvak. (1ste blad). Instituut Stad en Landschap van Zuid- Holland. (2de blad). OMGEVING. Ongelukken onder Stompwijk en Veur. (lste en 2de blad). Installatie burgemeester van Hillegom. (lste blad). Doodelijke ongelukken te Veur en te Stompwijk Man van schoorsteen, die gesloopt werd, neergestort en onmiddelijk gedood Hedenmorgen omstreeks half elf heeft aan de Coöp. Malerij „Nooit Gedacht" te Veur een doodelijk ongeluk plaats gehad. De 63-jarige J. H. E. Hotze uit Leiden was bezig met het sloopen van den nog pl.m. 30 M. hoogen schoorsteen der malerij en is door tot nu toe onbekende oorzaak van deze hoogte naar beneden gevallen en tusschen de puinstukken terecht gekomen. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood, zoodat dr. Perquin, die dadelijk aanwezig was, slechts den dood kon constateeren. De pastoor van Leidschendam heeft H. nog het H. Oliesel toegediend. Twee zoons van H., die daar eveneens werkzaam waren, zagen het vreeselijk on geluk gebeuren. Door de politie is een nader onderzoek ingesteld. Jongen door melkauto overreden en gedood Gisteravond had een doodelijk ongeval plaats op den nieuwen rijksweg nabij de fabriek van Enkes onder Stompwijk. De 10-jarige J. M. Schotborch, wonende Stadhoudersstraat 19 te Rijswijk, sprong uit een in beweging zijnde melkauto van de N.V. Heza, bestuurd door Th. H. van Dijk, om te kijken of de klap van den wagen dicht was. De chauffeur stopte direct en constateer de toen, dat de jongen op den grond lag en door een achterwiel overreden moest zijn. Dr. de Leeuw uit Voorburg, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood con stateeren. Het lijk is overgebracht naar het lijken huis te Leidschendam.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1