BIOSCOPEN mm DINSDAG 22 JUNI 1937 UE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 RECHTZAKEN De verdediging werd gevoerd door mr. van der Kroon uit Heeriep. Pleiter vond nergens een motief waar om de verdachte het afschuwelijke mis drijf zou hebben gepleegd. Waarom zou de eerste verklaring van de verdachte niet de juiste zijn? Is het onmogelijk, dat er een overval heeft plaats gehad? Men heeft dien morgen in Merkelbach een vreemden persoon gezien. Daarbij komt nog, dat er op de boerderij van Buysers reeds vroeger is gestolen, eens zelfs een bedrag van vijfhonderd gulden. Pleiter is van meening, dat de verdachte het mis drijf niet gepleegd kan hebben. De tijd, om twee menschen te dooden, was te kort. De bekentenissen door verdachte afgelegd zijn volkomen fictief en kloppen ook niet met 't geen de getuigen-deskundigen heb ben gerapporteerd. Het vonnis van de rechtbank te Maastricht onderwierp plei ter aan een breedvoerige bespreking en hij leverde er critiek op. Tenslotte zeide hij er van overtuigd te zijn, dat het von nis moest worden vernietigd, daar in deze zaak te veel twijfelpunten zijn om tot veroordeeling van de» verdachte te gera ken. Hij concludeerde dan ook tot vernie tiging van het vonnis van de rechtbank te Maastricht en tot vrijspraak van de ver dachte subs, pleitte hij ontslag van rechts vervolging. De verdachte zeide hierna: „Ik ben on schuldig". Het hof zal over veertien dagen arrest wijzen. OP ZIJN VRIENDIN GESCHOTEN. In hooger beroep eveneens vier jaar. Op 3 Februari jJ. veroordeelde de recht bank te Amsterdam een 38-jarigen garage houder wegens poging tot doodslag op een gehuwde vrouw, waarmee hij vroeger sa menwoonde, tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. De veroordeelde ging in beroep en op 6 April maakt het hof een aanvang met de behandeling in hooger beroep.^ De zitting werd toen echter geschorst daar een der getuigen niet was verschenen. De man was op 22 September het huis waarin de vrouw verblijf hield, binnenge drongen. Na een korte woordenwisseling had hij een revolver getrokken. Gelukkig weigerde het met scherp geladen wapen: tweemaal ketste het schot, daar de slagpen niet ver genoeg doordrong. De garagehouder was met de vrouw, die met haar man elders woonde, naar Amster dam gegaan. Na korten tijd ontstond er on- eenigheid en de vrouw betrok kamers in de Euterpestraat. De garagehouder bezocht haar op dien noodlottigen dag om haar over te halen weer bij hem te komen, wat zij weigerde. Na de mislukte schietpartij vluchtte ver dachte. De vrouw deed pas veertien dagen later aangifte bij de politie, toen verd. voortging haar per brief te bedreigen. Op 11 Mei zette het hof het getuigenver hoor voort om daarna het requisitoir op heden te bepalen om gelegenheid te hebben tot het inwinnen van enkele inlichtingen. Het woord is direct aan den procureur- generaal mr. J. Versteeg, daar het hof af ziet van een verder getuigenverhoor. Aan vankelijk heeft verd. alles ontkend; later zeide hij zich niet te kunnen voorstellen, dat hij op de vrouw had willen schieten. De verklaringen van de vrouw zijn echter zeer pertinent. Verd. heeft tweemaal den trekker overgehaald en tweemaal ketste het schot. Ook de brieven, die haar na de ruzie door den man zijn toegestuurd, wijzen er op, dat het verhaal van de vrouw Verschillende getuigenverklaringen wij zen eveneens in die richting. Spr. kan zich volkomen met het vonnis van de rechtbank vereenigen, zoodat hij wegens doodslag vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest vordert. De verdediger mr. van Rhyn pleitte vrij spraak. De aangifte is pas veertien dagen later gedaan. De revolver was in de kamer achtergebleven en in die veertien dagen kan er van alles mee gedaan zijn. Arrest 29 Juni. DE MALVERSATIES BIJ DEN B. V. L. TE VLISSINGEN. Voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage is in hooger beroep de strafzaak behan deld tegen den 56-jarigen Vlissingschen oud-wethouder P. G. L., die wegens valschheid in geschrifte door de rechtbank te Middelburg is veroordeeld tot een ge vangenisstraf van acht maanden met af trek van preventieve hechtenis. De proc.-generaal, mr. A. Rombach, noemde de over talrijke jaren gepleegde knoeierijen ernstig. Verdachte zegt, dat hij geen gelden ten eigen bate heeft aan gewend, doch, daargelaten of hij daarmee bedoelt, dat hij zichzelf niet heeft bevoor deeld, juist is het ook niet. Spr. vorderde bevestiging van het von nis van de Middelburgsche rechtbank. VIER JAAR GEEISCHT TEGEN ZWENDELBANKIERS. De straf, welke de rechtbank te Amster dam aan de firmanten van de zwendelbank G. A. ten Hope Co., die tevens de Hol- landsche Collectiefbank beheerden en de „Beursecho" uitgaven, heeft opgelegd, ver klaarde gisteren de procureur-generaal bij de behandeling dezer strafzaak voor het Amsterdamsche Hof, te laag te achten. Hij eischte dan ook veroordeeling van mr. dr J van Oordt en van L. J. N. Kalberg tot vier jaar gevangenisstraf. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Overtreding van de wet op de evenredige vrachtverdeeling. A. W. P., schipper te Amsterdam, was te K a t w ij k aangehouden, toen hij een vracht mest vervoerde van Groningen naar Brussel. Tenminste verdachte zelf zeide, dat de mest voor Brussel bestemd was. Een raadsel was het daarom hoe hij in Kat wijk terecht kwam. Papieren van de be vrachtingscommissie kon hij op aanvrage niet vertoonen. Na eenige getuigen ge hoord te hebben, waarvan er een heele- maal uit Groningen was overgekomen, achtte de ambtenaar het bewijs geleverd en eischte een boete van 25 subs. 14 da gen. Uitspraak over 14 dagen. Overtreding van de loterijwet? Th. S., koopman te Amsterdam, had op drie October tijdens de 3 Octoberfeesten te Leiden een proces-verbaal gekregen, omdat hij in overtreding zou zijn inzake de loterijwet. Verdachte had een groote hou ten schijf opgesteld, welke kon draaien. Op dezen schijf waren 900 nummers aan gebracht, welke nummers door elkaar stonden. Het publiek kon acht nummers koopen voor een dubbeltje en dan meedin gen naar een hoofdprijs en drie troostprij zen. Om tot de winnaars te omen moest iemand uit het publiek, onverschillig wie dat ook was, een pijl naar het in beweging zijnde bord werpen. Het nummer, dat ge raakt werd door den pijl kreeg een prijs. Viermaal hetzelfde nummer was bovendien een premie. De rechercheur, die het verbaal had opgemaakt, achtte de kans om bij voorbaat een bepaald nummer te werpen zeer ge ring en buitengewoon moeilijk. Op het politiebureau te Leiden waren proeven genomen op een afstand van 2 meter en ook toen ging het niet. Het O.M. achtte de overtreding bewezen en eischte een boete van 25 subs. 14 dagen. Verdachte, die toen de gelegenheid kreeg om zich te verdedigen, zeide, dat hij te Haarlem en Breda voor een zelfde feit te recht had gestaan voor de resp. kantonge rechten. Beide malen was hij veroordeeld geworden. Maar beide malen was hij in hooger beriep gekomen, zoowel te Haar lem als te Breda en toen was steeds vrij spraak gevolgd. De kantonrechter wilde dit spel wel eens in volle werking zien, maar omdat dit heel moeilijk in de rechtszaal gaat werd besloten om op 6 Juli gezamenlijk naar het Lunapark te Scheveningen te gaan, om daar het bedrijf van verdachte in werking te zien. Ook de deurwaarder gaat mee. Zoo zal men dan in het Lunapark te Sche veningen een openlucht terechtzitting krij gen, alwaar de kantonrechter uitspraak zal doen. Als het dan maar mooi weer is! Geen voorrang verleend op een brug. H. B. te Voorschoten is op 11 Fe bruari met een snelheid van circa 60 km. den Morschweg te Leiden af komen rijden richting stad. Toen hij de Morschpoortbrug genaderd was heeft hij niet geremd, zooals het behoort, maar was hij met onvermin derde snelheid deze brug opgereden. Op de brug bevond zich echter al een motorrij wiel met duo passagier, hetwelk voorrang had, zooals duidelijk op borden is aange geven. Door pardoes tegen de brugleuning op te rijden had de motorrijder een ern stige aanrijding voorkomen. De duo-pas sagier was inmiddels tijdig van het motor rijwiel afgesprongen. Zeer roekeloos noemde de ambtenaar zulk rijden. Eisch 25 subs. 14 dagen. Uit spraak 15 subs. 10 dagen. Verder werden veroordeeld: P. N. te Wassenaar, omdat hy op de Haarlem merstraat te Leiden eenige lange palen op zijn rijwiel vervoerd, terwijl er in deze palen lange spijkers waren, die er 14 c.m. uitstaken. Een voetganger die juist over stak was door een der spijkers geraakt waardoor zijn winterjas openscheurde over een groote lengte. Eisch 4 subs. 4 dagen. Uitspraak 2 subs. 2 dagen. J. v. R. te Haarlem was op den grooten rijksweg te Sassenheim aangehouden voor remmen controle. Toen was gebleken, dat van de zware vrachtauto zoowel de hand- als de voetremmen niet werkten. Verdachte deelde mede, dat hij voor het zelfde feit reeds te Den Haag was aange houden en voor het Haagsche kantonge recht veroordeeld was tot een boete van 25 subs. 25 dagen. Daarom vond hij het erg, dat hij nu nog eens voor moest komen. De ambtenaar merkte op, dat hy zijn auto dan maar in Den Haag had moeten laten repareeren. Niettemin wilde hij echter rekening hou den met de reeds opgelegde straf en daar om voor dit hoogst ernstige feit een boete vragen van 5 subs. 3 dagen. Uitspraak conform. A. V. Z., slager te Leiden, heeft geen inlichtingen willen geven aan een contro leur van den Raad van Arbeid te Leiden. Eisch en uitspraak 3 subs. 1 dag. J. G. te A1 k e m a d e heeft in een smalle cabine van zijn vrachtauto drie personen plaats laten nemen, hetgeen te veel was in zulk een kleine ruimte. Verdachte kon nauwelijks bij het stuur komen. Eisch en uitspraak 5 subs. 3 dagen. R. B. koopman te Leiden heeft van zijn inkoopen van vodden en metalen geen register bijgehouden, hetgeen verplicht is. Eisch 3 subs. 1 dag. Uitspraak 2 subs. I 1 dag. B. de K., koopman te Voorschoten heeft zonder toestemming van den Rijks waterstaat een bok laten grazen in den berm van den weg. Dat is niet zoo erg, maar erger is het, dat de bok, niet genoeg hebbende aan het gras, ook nog den bast van een boom had afgegeten, waardoor de boom dood was gegaan en een schade van 5 was toegebracht. Eisch en uitspraak 2 subs. 1 dag. HAAGSCHE POLITIERECHT*,» Zitting van 21 Juni. Haar vriendin bestolen. P. A. den H., dienstbode te Lelden, heeft van een vriendinnetje een gulden weggenomen. Aangezien verdachte zich reeds meerdere malen aan dergelijke misdrijven heeft schuldig gemaakt, moest hier eigenlijk een onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëischt worden, meende de officier. Niettemin wil de spr. het nog eens met het meisje pro- beeren. Daarom eischte spr. een voorwaar delijke gevangenisstraf van 2 maanden met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak con form. Herrie gemaakt bij het Maatschappe lijk Hulpbetoon te Leiden. P. G., landarbeider te Leiden, heeft in het lokaal van Maatschappelijk Hulp betoon te Leiden een groote herrie veroor zaakt doordat hij, toen hij bevel kreeg, zich uit het lokaal te verwijderen, dit niet wilde doen en er uit gezet moest worden door de politie. Toen hij eenmaal buiten was, had hij zijn wraak gekoeld door een ruit van het gebouw in te gooien. Eisch 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Geknoeid met steungelden. D. H. F., katoenwever te Leiden, heeft op de controlestaten van de uitkee- ringslijsten van deze federatie valsche handteekeningen gezet om aldus de bedra gen binnen te krijgen. Alzoo had ver dachte zich verrijkt voor een bedrag van ruim 186,hetgeen hij nu aan het te rugbetalen is. Verdachte zeide uit armoede gehandeld te hebben. Gezien het gunstig rapport wilde de officier ditmaal nog geen zware straf vra gen. Een voorwaardelijke'straf zou echter te licht zijn voor dit buitengewoon ern stige feit. Eisch: zes weken gevangenis straf. De politierechter wilde het echter nog wel eens probeeren en veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van 4 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Oud ijzer weggehaald. W. G., koopman te Leiden, zou oud ijzer weggehaald hebben van het terrein van de scheepswerf van de gebr. Boot te Leiden. Verdachte zeide het oude ijzer gekocht te hebben en het niet te hebben weggehaald; hij was absoluut onschuldig. In deze zaak werden twee getuigen ge hoord. De chef-monteur van de scheeps werf ,,de Hoop" voorheen gebr. Boot ver klaarde, dat hij plotseling een aantal tandstukken vermiste ten bedrage van 50.welke tandstukken later bij een opkooper te Leiden gevonden waren. De getuige zeide echter, dat er van dit y'zer niets verkocht was aan den verdach te of een ander. Eisch 1 maand gevangenisstraf, omdat verdachte in April van dit jaar reeds een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden heeft gehad, terwijl de proeftijd daarvan nog niet verloopen is. Uitspraak: een maand gevangenisstraf. Nogmaals het oude ijzer. J. de V., fabrieksarbeider en G. D., los- werkman, beide te Leiden, hebben van het terrein, gelegen aan de Vliet te Leiden en toebehoorend aan de N.V. Hollandsche Constructiewerkplaatsen, ijzer weggehaald. Verdachten zeiden het uit het water op- gevischt te hebben. Als getuige werd gehoord de ingenieur der constructiewerkplaatsen v. d. V., die ver klaarde, dat het ijzer te water lag, waarop de politierechter meende, dat het ijzer dan toch wel een andere plaats moc'ht hebben, aangezien de verleiding anders te groot wordt wijl het oude ijzer veel meer waard geworden is. Eisch voor elk der verdachten 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger der beide verdachten meende, dat het oude ijzer in het publieke water lag en niet meer in eigendom toe behoorde aan de Constructiewerkplaatsen. De menschen hebben alleen ijzer opgevischt uit het publieke water op den publieken weg. Het ijzer ligt er jaren en jaren in het water. Spr. concludeerde tot vrijspraak subs, een voorwaardelijke straf, aangezien het oude ijzer slechts 2.70 had opgebracht en de verdachten beiden goed bekend staan. De politierechter wees erop dat getuige, door het oude ijzer in het water te laten liggen het eigendomsrecht verloren had. Toen dit geschiedde was het oude ijzer niets waard en gooide men het in het publieke water. Maar nu het meer waard is moet de Constructiewerkplaats het maar laten weg halen. Doet zij dat niet, dan doen anderen het voor haar. Niettemin moeten de ver dachten daar maar niet meer baggeren. Uitspraak: vrijpraak met een ernstige waarschuwing aan de verdachten om voor zichtig te zijn met de plaatsen waar zij baggeren. Aangehouden werd de zaak tegen mej. J. la L. te Leiuen die bij de firma Vroom en Dreesman te Leiden een japon zou hebben weggenomen. Daar er geen ge tuigen waren opgekomen werd de voort zetting der zaak gelast op 12 Juli. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: In de Catacomben van Parijs (Charlie Chan). Marie heeft Pech (Jenny Jugo Frie- irich Benfer). Detective Komisch Dag. 8 —11, Zondags oovendien 47 uur. Matinee Zaterd. en Woensd. 2.30 uur. Volwassenen Lido: De laatste dagen van Pompei (Preston Forster). De held van Silver City (Richard Dix) Dramatisch Sensatie Dag. 8. 511 15 uur. Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Goedgekeurd Luxor: It is Love Again. De vrouw die men be geert (Kay Francis George Brent). Speel- Sensatie Dramatisch Dag 8—11 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinee, Zaterd en Dond., 2 uur. Afgekeurd Trianon: La Bandéra (Anna Bella). Danseresje (Con- tan ce Cummings Paul Kelly) Realistisch Muzikaal- dramatisch Dag 811 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd en Woensdag 2 uur. Toelaatbaar HET EINDE VAN DE ONNES-ZAAK. Johanknegt en Mees Gerritsen vrijgesproken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vandaag arrest gewezen in de twee laatste zaken, die verband houden met de ge ruchtmakende strafzaak tegen M. Onnes van Nijenrode. Het Hof sprak zoowel Mees Gerritsen als den detective Johanknegt vrij van het tenlaste gelegde. De rechtbank had Mees G. tot zes maan den veroordeeld; de procureur-generaal had drie maanden gevorderd. Het Hof acht te echter niet bewezen, dat hij opzettelijk wederrechtelijk de goederen had overhan digd aan den detective, noch dat hij de goederen voor de politie verborgen heeft gehouden, omdat hij niet wist, dat verd. Onnes de verzekeringsmaatschappij had opgelicht. De detective was door de rechtbank tot een voorwaardelijke straf van drie maan den veroordeeld; de procureur-generaal had bevestiging gevorderd. Het Hof overwoog in zijn vrijsprekend arrest uitdrukkelijk, dat hij de goederen wel eenigen tijd onder zich heeft gehouden, doch niet uit winstbejag, maar in het be lang van zijn opdracht om èn de nog ver miste goederen èn de daders op te sporen. Verdachte Johanknegt was by het aanhoo- ren van dit arrest zeer ontroerd. En hiermede, aldus besloot president mr. Jolles, mogen wij de Onnes-zaak wel als beëindigd beschouwen. INGEZONDEN STUKKEN ZONNESTRAAL-COLLECTE TE LEIDEN. Hooggeachte Stadgenooten, Nu voor de tiende maal zal Zaterdag 26 Juni a.s. de Zonnestraal-collecte gehouden worden. Het zal u bekend zijn, dat deze collecte gehouden wordt ten bate van de nazorg voor tuberculose-patiënten. De Vereeniging tot bestrijding der tu berculose, het Roode Kruis, het Groene Kruis, de tuberculose-vereeniging der Gra- fisohe Vakken en nog meer vereenigingen hebben in dit Comité zitting en in Zonne straal wordt iedereen, die deze vorm van verpleging noodig heeft, opgenomen, on geacht zijn godsdienstige of politieke over tuiging. Om deze reden en onder het devies van Zonnestraal: door allen voor allen („de sterken voor de zwakken") vragen wij iedereen om Zaterdag iets aan deze collec te bij te dragen. Bedenkt hoe noodig 't is, dat zieken ge holpen worden, invalieden weer in staat worden hun werk te verrichten. Dit is mogelijk, als wij den steun hebben van eiken Leiden aar. Koopt daarom Zaterdag 't Zonnestraal- bloempje, met uw kleine bijdrage helpt u een menschlievende en sociaal hoogst be langrijke instelling instand houden. Namens het Zonnestraal-Comité hier ter stede: S. A. DE GRAAFF, arts, Voorzitter. C. NIEUWENHUIS, Secretaris. LEIDEN, 10 Juni 1937. Mijnheer Redacteur. Zou ik s.v.p. een plaatsje mogen hebben voor het onderstaande in Uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn oprechten dank. Reeds dikwijls heb ik mij afgevraagd, hoe het toch mogelijk is, dat de maande- lijksche recollectie voor oud-Retraitanten in de Hartebrugkerk altijd zoo slecht wordt bezocht. In geen geval kan het liggen aan de avonden zelf, want deze zijn keurig ver zorgd en steeds een pittige en leerzame conferentie van Pater v. Galen. Verder is elke oud-Retraitant ervan overtuigd, hier een voortzetting te zien van de genade volle dagen in Gods heiligdom doorge bracht, en, als wy 'het Retraitehuis verlie ten, waren wij vast besloten, de maande- lijksche recollectie mee te maken. Daarom vraag ik aan alle Dames en Heeren Oud-Retraitanten, en dat zijn er in Leiden honderden, komt allen naar deze oefening, om Uw voornemens, in de retraite gemaakt, te hernieuwen en te versterken en gij zult de vruchten ervan smaken. Met nogmaals mijn dank voor plaatsing. E e n O u d-R etraitante. LEIDEN. DE WERKLOOSHEID Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navolgen de personen als werkloos ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, be hangers 7, betonvlechters 11, betonwerkers 60, fundeeringwerkers 1, glazenwasschers 8, granietwerkers 10, grondwerkers 89, heiers 2, metselaars 104, opperlieden 99, schilders 68, straatmakers 9, hulpstraatma- kers 14, stucadoors, witters 49, timmerlie den 182, uitvoerders 8, voegers 18, ongesch. bouwarb. 8, totaal 761. Fabrieksarbeiders: bleekers 17, lompen sorteerders 9, vellenblooters 7, steenfabr. arb. 20, zeepfabr. arb. 5, ongesch, fabr.- arb. 61, totaal 201. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 87, reizigers, colp. 45, winkelbedienden 32, taleurs 4, incasseerders 14, musci 4, onder wijzers 9, overheidspersoneel 12, verple gers 4, totaal 211. Hotel-café-pers.: huispersoneel 11, kell- ners 38, koks 5, totaal 54. Houtbewerkers: Beddenmakers 2, hout bewerkers 53, kistenmakers 5, kuipers 8, lijstenmakers 4, mandenmakers 1, meubel stoffeerders 12, meubelmakers 27, politcer- ders 3, ongesch. arbeiders 23, totaal 138. Kleermakers: kleermakers 50, kappers 6, schoenmakers e.a. 13, totaal 69. Land- en tuinarb.: bloemisten 23, land arbeiders 28, tuinlieden 20, warmoeziers 8, ongesch. landarb. 4, totaal 83. Metaalbewerkers: bankwerkers 105, blik- bewerkers 25, burgersmeden 40, electri- ciens 58, gasfitters 16, gasmetermakers 2, gereedschapmakers 3, instrumentmakers 4, isoleerders 6, kettingsmeden 21, klinkers 10, koperslagers 3, lab. bedienden 3, las- schers 8, loodgieters 48, machinisten 17, metaalboorders 8, metaaldraaiers 7, me taalslijpers 1, metaalzagers 2, monteurs 14, pianostemmers 3, ponsers 5, polijsters 1, rij wielherstellers 13, rijtuigschilders 2, scheepstimmerlieden 6, stokers 22, tegen- houders 5, verw. monteurs 11, voorslaan- ders 4, voorwarmers 4, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 8, wagenmakers 7, ijzerwer kers 48, zandspuiters 3, zandvormers 3, ongesch. arbeiders 45, totaal 592. Sigarenmakers: sigarenmakers 18, siga- renstrippers 1, totaal 19. Tchnici, opz.: analysten 1, bedrijfsleiders 7, ingenieurs 3, technikers 5, teekenaars, opz. 7, werkmeesters 10, totaal 33. Textielarbeiders: hekelaars 7, katoen- drukkers 20, kluwers e.a. 4. luikers 10, plaatsnijders e.a. 20, schrobbelaars 5, spin ners 49, spoelers 2, staaldraaddraaiers 10, sterkers 2, strijkers 16, wevers 116, wolbe werkers 39, ongesch. textielarbeiders 50, to taal 350. Transportarbeiders: emballeurs 5, chauf feurs 139, exp. knechten 23, koetsiers 17, loopknechten 39, schippers 81, magazyn- knechten 67, spoor- en trampers. 17, wa kers 6, transportarbeiders 74, losse arbei ders 489, totaal 957. Typografen: boekbinders 32, boekdruk kers 18, fotografen 3, hulp-vakarbeiders 3, letterzetters 32, steendrukkers 2, totaal 90. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 79, mole naars 1, ovenisten 14, slagers 63, suikerbe werkers 21, wijnkoopersknechten 8, zout- zieders 3, zuivelbereiders 3, ongesch. fabr. arb. 21, totaal 203. Vrouwen: analysten 1, apothekersass. 1, naaisters 7, breisters 1, maasters 1, spin sters 1, winkeljuffrouwen 9, serveersters 1, buffetjuffrouwen 2, kantoorbedienden 14, verpleegsters 7, teekenaressen 1, onderwij zeressen 3, ass. en huishoudsters 10, dienst boden 3, dagmeisjes 20, kinderjuffrouwen 2, werksters 75, fabr.arbeidsters 9, A.V.O. 8, totaal 176. Alg. totaal 3937, 18 Juni 1936 4177, 20 Juni 1935 3766. Ben. 40 Ged. Werkloozen en 26 jeugdwerkverschaffing. U hebt voorrang indien u op een voorrangs- weg rijdt of bij andere kruisingen van rechts nadert. Wie denkt, dat hij daarom alleenheerscher is op den weg, krijgt meestal in #'t ziekenhuis allen tijd om tot andere (voorzichtiger!) gedach ten te komen! A

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11