RA ICHENBACH-SPRINGER om het wereldkampioenschap De Olympische Spelen van 1940 reeds in voorbereiding DINSDAG 22 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 De verre reis naarTokio eischt veel zorgen DE ZESTIENDE PARTIJ DOOR RAICHENBACH GEWONNEN. De heer J. C. Godefroy, loco-burge meester van Breukelen, deed gisteren den openingszet van de zestiende partij van den wedstrijd om het wereldkampioen schap dammen, welke in hotel „het Sta ten wapen" voor een vrij talrijk publiek werd gehouden. De partij verliep als volgt: B. Springer (Wit). M. Raichenbach (Zwart) 34—29 OPENING. 1. 34—29 17—22 2. 32—28 11—17 3. 37—32 6—11 4. 41—37 1—6 5. 46—41 20—25 Een zet, waaraan allerlei beteekenissen kunnen worden toegekend. Zwart rest al tijd het uit de opening voortgekomen tem povoordeel van den laatsten zet en met 2025 belemmert Zwart Wit's ontwikke ling rechts tijdelijk, terwijl de zet geen kwaad kan. 6. 39—34 19—23 7. 28x19 14x23 8. 32—28 Herneemt onmiddellijk het centrum. Door de bezetting van veld 29 zijn op het stuk op 25 geen combinatiemogelijkheden. 823 x 32 9. 37 x 28 16—21 Een zet, die in dit spelgenre altijd belang rijk blijft. Uit het verdere verloop blijkt duidelijk, dat het zwart nu geenszins te doen is om het ontwijken van combinatie mogelijkheden, althans Wit wordt de ge legenheid geboden om met 3126 een be langrijke variant in te leiden. Wit gaat hier niet op in, waarschijnlijk rekening er mede houdende, dat na 3127 sterk 2127 volgt. 10. 41—37 11—16 11. 37—32 Blijft weigerachtig om op het door Zwart gewenschte spel in te gaan. 1121—27 Wit heeft Zwart bijna hiertoe gefor ceerd 12. 32x21 17x37 13. 42x31 1014 14. 28x17 12x21 15. 31—26 7—12 16. 26x17 12x21 De door Wit gekozen voortzetting heeft tot een flinken stukkenruil geleid, zonder Wit voordeel te hebben gebracht. Zelfs zijn links en op het centrum wel wat te veel stukken uit den strijd gepomen. Merk waardig is overigens, dat Springer op zijn rechterflank nog nauwelijks een zet ge daan heeft, of het moet den openingszet en 6. 3934 geweest zijn. 17. 33—28 5—10 18. 29—23 Springer komt los. Hij heeft Zwart In het onzekere gelaten omtrent zijn plannen en opent nu, zonder dat men het vooraf gaande als een voorlooper van den thans volgenden aanval kan beschouwen, een offensief op Zwart's centrum. Men kan hoogstens zeggen, dat de Nederlander met het niet in onmiddellijke ontwikkeling brengen van zijn rechtervleugel de steun- basis van den aanval wilde vormen om de stukken aldaar als ruggesteun te kunnen gebruiken. Wanneer Raichenbach het of fensief niet in de kiem smoort, komen daar sensationeele gevolgen van. AUTOMOBILISME DE 24-UURSWEDSTRIJD VAN LE MANS. Ook de Engelsehman Fairfield zijn verwondingen bezweken. De hevige botsing, welke na een uur rijden in den 24-uurswedstrijd van Le Mans voor automobielen plaats had, heeft wel zeer tragische gevolgen. De bekende Engelsche coureur Pat Fairfield, die zwaar gewond naar een ziekenhuis moest worden vervoerd, is in den loop van gisternacht aan zijn verwondingen bezweken. Deze botsing heeft thans twee dooden geëischt, daar ook de Franschman Kippeurt, zooals reeds ge meld, onmiddellijk na het ongeluk over leed. MOTORSPORT FELLE STRIJD TE ASSEN VERWACHT. Nu de deelname voor de Asser T. T.-ra ces bekend is en in de lange lijst van pl.m. tachtig rijders ook in de laatste dagen niet meer zoo heel veel verandering komen zal, mag met deze lijst als basis voor T.T.- bespiegelingen wel worden geconstateerd, dat op het circuit van Drenthe felle strijd kan worden verwacht En dat is dan ook de voornaamste spil waarom alles draait en wat de menschen in dichte drommen naar Assen doet ko men. En .strijd" als eerste attractie geldt zoowel voor de morgen- als voor de mid dagraces. Misschien lijkt de uitslag in de dicht be zette 350 cc. klasse met zijn drie dozijn in schrijvers nog niet het minst twijfelachtig na de schitterende overwinning van Norton in de zoo juist verreden Britsche Tourist Trophy Races op het eiland Man en zou Norton ook hier moeten winnen, wijl dit merk zich iets sneller heeft betoond dan de groote rivaal Velocette en Frith, de jonge Norton-crack heeft bewezen tijdens zijn weergaloos gedurfde laatste ronde in de Senior T.T. de evenknie van Stanley Woods te kunnen zijn. Maar de Iersche grootmeester is en blijft 1818x29 19. 34 x 23 13—19 Om 1924 1420 en 2430 voor te be reiden. 20. 35—30 25 x 34 21. 40 x 29 6—12 22. 44—39 Het „blokje" op het centrum, gevormd door Wit's stukken op 23, 28, 29 staat als niet bijster sterk bekend, omdat Zwart's omsingelingstactiek vaak goede kans van slagen maakt. Toch doet het gezien de po sitie van Wit's overige stukken, hier heel massief en uitdagend aan en wanneer Wit er in slaagt ook op veld 22 te komen, verliest het schijnbaar eenigszins geisoleerd staande driehoekje beduidend in zwakte. Het voordeel der formatie is, dat Wit, on middellijk na een eventueelen ruil van schijf 23 door Zwart, weer het vijandelijk centrum kan innemen zonder tempoverlies. 229—13 23. 36—31 21—26 24. 31—27 4—9 25. 50—44 De directe bezetting van veld 22 is te vroegtijdig. Zwart maakt nu een omtrek kende beweging met 252—7 De stand is: Zwart 12 stukken op 8, 6, 7, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 26. Wit 12 stukken op 23, 27, 28, 29, 38, 39, 43, 44, 45, 47, 48, 49. 26. 48—42 7—11 27. 47—41 12—17 Zwart begint nu te combineeren. Er dreigt 1722, een dreiging waaraan Wit nog met 2822 kan ontkomen. Er volgt echter: 28. 27—22 17—21 Dreigt nu wederom, thans met 2127. En hoewel Wit voor het oogenblik deze drei ging had kunnen verhinderen, volgt het op zichzelf aannemelijke, maar momenteel toch onjuiste 29. 42—37?? 21—27 30. 22x31 13—18 31. 23x12 11—17 32. 12x21 16x47 Een blunder dus, die Wit ïn een verloren stelling brengt, ook al tracht Wit er nog iets van te maken, het baat niet meer. 33. 39—33 19—24 34. 29 x 20 15 x 24 Dreigt nu 2429 35. 28—23 10—15 36. 44—39 47—36 37. 33—28 14—19 38. 23 x 14 9 x 20 39. 39—34 36—31 Forceert nu snel de winst. 40. 37—32 31—48 41 43—39 24—29 Wit geeft op. Een onbelangrijke partij, onbelangrijk door Wit's falen wederom op een blunder. Ook al diende men Springer's offensief niet te onderschatten, hij had een behoorlijke stelling en door Raichenbach's dreigingen ondermijnd volgde reeds kort na de po ging tot het forceeren van het spel door den titelhouder een ineenstorting van het reeds opgebouwde door het overzien van den simpelen slag naar dam. Al met al: Springers achterstand is nu weer precair, en er zijn nog slechts 9 partijen te spelen. De stand is: Raichenbach 16 4 10 2 18 Springer 16 2 10 4 14 De zeventiende partij wordt Woensdag in Amsterdam gespeeld, Victoria Hotel; aanvang 7 uur. een vat vol verrassingen en waar In deze klasse te Assen ook de Velocette-cracks Mellors en Thomas ln den strijd geworpen worden, daar kan een kleinigheid van een enkel moment de Norton zege definitief in gevaar brengen. In de kwart liter klasse zullen de Duit- sche D. K. W.'s van Kluge en Winkler alle zeilen moeten bijzetten om zich de zeer snel gebleken Britsche Excelsiors van het drietal „Ginger Wood", Tyrell Smith en Manders van het lijf te houden en is de strijd absoluut open met onmiddellijk achter de kopgroep de snelle Guzzi, Benelli Terrot, Puch, Motosacoche en Rudge-rij- ders, die elke gelegenheid zullen aangrij pen om de kopgroep binnen te dringen. En dan in den namiddag komt de grootes strijd los tuschen de twee snelste merken van Europa en van de wereld de 1-cylinder Norton van Engelschen bloe de en de Duitsche tweecylinder met com pressor van B. M. W. in de 500 cc. klasse, machines die worden gereden door „ster ren" als Jimmy Guthrie, Otto Ley en Karl Gall. Er is nog een kleine kaïns, dat zich daar bij Milhoux zou kunnen voegen met den splinternieuwe twee-cylinder racer met compressor van F. N.t maar ook al komt deze Belgische nieuweling niet, dan zal toch „the big fight" geweldig kunnen zijn. Ook hier strijden achter de kopgroep een aantal internationtale krachten van den eersten rang, artisten achter het motor- stuur, die niet alleen in staat zijn de span ning in het middenveld hoog op te voeren, maar van elke fout van de leiders gaarne gebruik zullen maken om naar den voor grond te dringen. Gezien ook de omstandigheid, dat het circuit in besten toestand verkeert en de machines van '37 sneller zijn dan ooit, moet het Zaterdag a.s. wel heel hard gaan in Drenthe. Als weers- en andere omstandigheden mee werken, zou het ons al zeer verwon deren als de tienduizenden en tienduizen den, die om het circuit samenstroomen geen record-prestaties te aanschouwen zouden krijgen. ONDERHOUD MET MR. A. BARON SCHIM M ELPEN NINCK VAN DER OYE Teruggekeerd van de bijeenkomst van het internationaal olympisch comité, dat in de afgeloopen dagen ter bespreking van verscheidene belangrijke punten te Warschau was samengekomen, was mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye, lid van dit comité, gaarne en onmiddellijk bereid £an een redacieur van het Alge meen Nederlandsch Persbureau een on derhoud toe te staan over enkele bran dende vraagstukken, welke aan de orde waren geweest. De heer Schimmelpenninck van der Oye begon met er op te wijzen, dat het kiezen van de data voor de zomerspe.en in Japan, groote moeilijkheden had opge leverd. Het klimaat in Japan is zoo, dat het in Augustus heet en droog is. In de tweede helft van September kan men in het algemeen er op rekenen, dat er zware orkanen heerschen. October, wat tempe ratuur betreft misschien nog wel de meest gunstige maand, zou onmogelijk gaan, daar van de zijde der Amerikanen en van Engeland groote bezwaren naar voren werden gebracht in verband met het feit, dat de studenten dan niet zouden kunnen deelnemen. Ten slotte koos men de laatste week van Augustus en de eerste week van September. Het is dan heet en droog, doch het ligt in de bedoeling, dat de wedstrijden in de morgenuren en des avonds worden gehouden. Of de data voor iederen tak van sport ik denk hier b.v. aan voetbal gunstig zal zijn, zal nog nader moeten worden af gewacht. Problemen zullen zich in ieder geval, ook voor ons land, wel voordoen, temeer, waar de deelnemers, na afloop der spelen nog niet thuis zijn, kortom, de ma terie zal tijdig en met de meeste zorg moeten worden bestudeerd. Die groote afstand brengt, aldus ging de N.O.C.-president verder, nog andere bezwaren met zich mee. Nederland zit met de groote moeilijkheid en de meeste andere landen van Europa natuurlijk ook, dat wij bezwaarlijk van tevoren iemand naar Tokio kunnen sturen om daar eens poolshoogte te nemen, een onderzoek in te stellen naar de verblijven voor de deel nemers en de situatie van de verschillende stadia te bestudeeren. Er is altijd iets te regelen, waaraan de organisatoren, hoe goed soms ook bedoeld, niet hebben ge dacht. En die regelingen kunnen beter van tevoren worden getroffen dan tijdens de spelen zelf, want dan is het immers gewoonlijk te laat. Overigens heb ik wel den indruk ge kregen, dat men te Tokio voor een uit stekende organisatie zal zorgdragen. Er is nog niet beslist of er een nieuw stadion zal worden gebouwd, of dat het oude zal worden uitgebreid. In beide ge vallen echter zullen er plus minus 100.000 toeschouwers kunnen worden geborgen, dus evenveel als te Los Angeles en te Berlijn. Er komt een apart zwemstadion met een capaciteit van 30.000 toeschouwers. Vanzelfsprekend zal ook dit stadion aan alle eischen voldoen. Er komt een apart stadion voor de paardensport, een speciale roeibaan te Todamoera, waar geen stroom in het water is, er zullen overdekte ge bouwen worden opgericht voor het bok sen, worstelen, schermen enz. enz. En natuurlijk gaat men ook een olym pisch dorp inrichten. Men heeft een plek gevonden, 10 K.M. buiten Tokio gelegen, tusschen heuvels en bosschen, waar op voortreffelijke wijze de huisjes voor de deelnemers zullen kunnen worden ge bouwd. De huisjes zullen degelijk van constructie zijn en de inrichting zal vol doen aan alle eischen, welke men in deze moderne tijden er aan mag stellen. Er is voldoende transportmogelijkheid voor deelnemers en materiaal naar de ver schillende sportterreinen. De kosten voor een athleet worden geschat op ongeveer 2.25 per dag, dus vrijwel denzelfden prijs als te Berlijn. Wat denkt u van de deelneming van Nederland aan de zomerspelen? Ook in 1940 zal het N.Ó.C. als maatstaf voor het uitzenden nemen die verrichtin gen, welke in internationaal milieu een redelijke kans op een goede plaats bie den, luidde het antwoord van den heer Schimmelpenninck. Natuurlijk zal de Nederlandsche ploeg niet zoo groot worden als het team, dat naar Berlijn is afgevaardigd. Niet iedereen zal in de gelegenheid zijn zoo lang van huis te kunnen en verder spreken de veel hoogere kosten natuurlijk een woordje mee. Er zijn plannen om alle Enropeesche deelnemers gezamenlijk per boot naar Canada te vervoeren, vandaar per trein naar den anderen kant te laten reizen en dan wederom per boot het laatste gedeelte af te leggen. Over dit plan ben ik niet enthousiast en zeker zullen hier organisatorische moeilijk heden uit voortspruiten. Overigens is deze aangelegenheid nog niet in het N.O.C. besproken. Mogelijk gaan wij per boot met een der Indische lijnen en dan verder met de JavaChina Japan-lijn. Ook is daar de mogelijk heid van de vliegmachine. Maar om trent dit alles staat nog niets vast. Het besluit van Japan zeer aanzienlijke faciliteiten voor de kosten van heen- en terugreis te geven, valt vanzelfsprekend toe te juichen. Hoe dit onderdeel in de praktijk zal moeten worden geregeld, is ook al weer een lang niet gemakkelijk vraagstuk. Ik stel mij zoo voor, dat het organisatie-comité van Japan zich met elk der nationale olympische comité's daar over in verbinding zal stellen. Het amateurvraagstuk. Wat is eigenlijk de taak van de speciale commissie, die te Warschau is ingesteld met betrekking tot het amateurvraagstuk? Op de agenda van de bijeenkomst te Warschau stond, aldus onze zegsman, een aantal punten, die direct of zijdelings be trekking hadden op het amateurvraag stuk, b.v. de trainingskampen, het beloo- nen van olympische kampioenen door hun een betere positie te verschaffen, het na- tionaliseeren van de sport en meer van dergelijke problemen, waar vaak zooveel aan vastzit. Ten einde deze kwesties te bestudeeren, is een commissie samenge steld, die in 1938 te Cairo rapport zal uit brengen. Ten aanzien echter van de sport - leeraren is een bepaald standpunt in genomen. Het I. O. C. n.l. heeft in een afzon derlijk punt aan de olympische ama teursbepalingen toegevoegd, dat leer aren tegen betaling les gevend in sport of lichamelijke ontwikkeling, niet aan de olympische spelen kun nen deelnemen. Een uitzondering is gemaakt voor de onderwijzers, die b.v. op de lagere scholen les geven in ver schillende vakken en er ook de begin selen der gymnastiek bij doen. Maar wel vallen dus hieronder de leeraren M. O. en degenen, die gestudeerd heb ben aan een academie voor lichamelij ke opvoeding en na het diploma te hebben behaald, een betrekking be- DE RECENTE POOLVLUCHTEN OVER DEN NOORDPOOL. Op het kaartje zjjn weergegeven de 4 voornaamste vluchten, waarvan de laatste stoutmoedige vlucht (4) van het Russische vliegtuig U.U.S.H.25 „De Mier" momen teel in de belangstelling staat. Het einddoel San Francisco, werd niet bereikt, niettemin is deze tocht op zichzelf vermetel en gedurfd en werd te Vancouver voor beëindigd beschouwd, 900 K.M. was men van San Francisco verwijderd. De non stop vlucht bedroeg 8700 K.M. Het initiatief om de Pool over te vlie gen werd indertijd ondernomen door den Amerikaanschen legervlieger wijlen Wily Post; vanuit San Diego vloog hij langs de Oostelijke Amerikaansche kust over Alas ka en probeerde vanuit het uiterste lucht- steunpunt Point Barrow de Noordpool over te vliegen, bij een ongelukkige landing ver loor hij het leven (zie 1). Tegelijkertijd ondernam de Noor Thor Solberg een tegenovergestelde vlucht langs de westelijke Amerikaansche kust, vloog over Labrador, Davisstraat naar Groen land en maakte gebruik van de Groenland- sche en IJslandsche vliegvelden, destijds door kolonel Lindberg uitgekozen voor zijn vlucht om de wereld; de Noor kwam 17 Augustus 1935 te Bergen (Noorwegen) aan, één dag na het droevig ongeval van Wily Post (zie 2). De Russen, echte poolpioniers, ontsloten in 1935 de noordelijke Pool Uszee, met be hulp van vliegtuigen en ijsbrekers werd nieuw land ontdekt, hierop werden nieuwe nederzettingen gesticht, vuurtoren en ra diostations werden gebouwd, bakens voor kleeden, waarvoor zij betaald worden. De betrokken bepaling beteekent geen verscherping, doch meer een verduidelijking, opdat geen misver stand mogelijk zij. Ook aan den Olympischen eed Is een zinsnede toegeyoegd, welke inhoudt, dat de athleet zweert de desbetreffende bepa lingen inzake de regels der olympische spelen in acht te zullen nemen. Ook dit moet meer als een verduidelijking wor den beschouwd dan als een verscherping. Het olympisch programma. Op het olympisch programma te Tokio zullen komen te staan athletiek, boksen, wielrennen, paardensport, gymnastiek, schermen, vijf kamp, roeien, schieten, zwemmen, worstelen, voetbal, zeilen, ge wichtheffen, hockey, waterpolo, basket ball, terwijl baseball en het Japansch worstelen als sporten zullen gedemon streerd worden. Vanzelfsprekend wordt ook een kunst olympiade georganiseerd. Polo te paard, kano en handbal staan er voorloopig niet op. Of de damesnummer zullen worden uitgebreid staat nog niet vast Aan het slot van het onderhoud werd nog even de kwestie der winterspelen aan geroerd. Japan heeft het volledige recht op de winterspelen ingevolge het olym pisch statuut en heeft deze ook aanvaard. Er zijn echter groote bezwaren aan ver bonden. Vele landen in Europa zouden gedwongen zijn tweemaal een ploeg de verre reis te laten ondernemen en daar om is er ook aan den Japanschen afge vaardigde verzocht te overwegen of er ook termen zijn om van de organisatie te Sapporo afstand te doen, in welk geval Holmenkollen in Noorwegen wel in aan merking zal komen. Mijn indruk is, dat Japan deze suggestie zeer ernstig zal over wegen. Op de volgende bijeenkomst van het I.O.C. in 1938 te Cairo, zal Japan wel mededeelen of men er prijs op blijft stel len de winterspelen te organiseeren. De mogelijkheid is zeker niet uitgesloten, dat Japan vóór dien tijd reeds een beslissing neemt. het toekomstig scheepverkeer gelegd. Het geheele Noorden van Siberië kwam in de belangstelling en werd het land van de toekomst genoemd. Nieuwe vliegtuigsteunpunten voor de Russisch-Amerikaansche brug in de Be- ringstraat werden gelegd (zie op de kaart Wrangel, Wellen). Onlangs kwam de Russische poolvlieger Farik te Moskou retour van zijn lange-af- standvlucht over het Poolgebied (No. 3). Vanuit Moskou via Siberië controleerde deze de poolcontrolestations, gelegen langs de Noordelijke ijsroute, voorzag de aldaar gestationneerde bemanning van post, in strumenten, enz. Het geheele traject be droeg 20.000 K.M., er werd soms gevlogen over koude poolgolven van 60 a 70 gr. C. De jongste expeditie aan de pool, de laat ste vlucht van „De Mier" houden nauw ver band met een toekomstige luchtverbinding van Rusland naar Canada en Vereenigde Staten. De geheele kaart is ons vreemd gewor den, wanneer wij vanuit het Noordpool gebied de ligging der landen bezien, want van hieruit is de kortste weg denkbaar die 3 werelddeelen aan elkaar verbindt. De „Mier" gaat naar Rusland terug. In plaats van hun tocht naar San Fran cisco voort te zetten met het vliegtuig, waarmede zij Zondagmorgen uit Moskou te Portland zijn geland, hebben de drie Rus sische vliegers, naar gemeld wordt, beslo ten, met een speciaal gecharterd passagiers vliegtuig verder te reizen. Het vliegtuig zal in de militaire vlieghaven van Vancouver, waar het is geland, worden gedemonteerd en naar Rusland verscheept. DE UOODLOTTIGE TOCHT V. WlLLEY POST. 1935 I tv' 2 DE TOCHT VAU THOR SOLBERG 1935 I U55R.d5 3 DE TOCHT VAU FARIK MET DE „H-I2Q* d937 TM°sk?U igw 4. DE GESLAAGDE VLUCHT OVER DE UOOPPPOOL VAU COUVER.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10