De brandweerreorganisatie tot politie-brandweer ZATERDAG 19 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 De nieuwe kazerne thans officieel in gebruik genomen DEMONSTRATIE VAN HET VOLLEDIGE MATERIEEL Het heeft lang geduurd vooraleer de ge meenteraad het eens was over de reeds jaren geleden geopperde vraag wat er met ée oude Leidsche brandweer moest ge schieden. Toen eenmaal het besluit gevallen was dezen belangrijken tak van gemeentedienst bij de politie onder te brengen, ving de re organisatie aan. Er kwam nieuw personeel, maar meer nog nieuw materieel en boven al een nieuwe huisvesting voor de nu po litie-brandweer. De afgebrande St. Petrus- kerk bood een welkome gelegenheid om de brandkeer daar te huisvesten. Toen de bouw eenmaal voltooid was, bleef het wachten nog op nieuw materiaal, i.e. een nieuwen modernen auto-motorspuit en een mechanischen ladder. Intusschen werd het personeel dagelijks geoefend hoe met het materiaal moest wor den omegaan, hoe men bij reddingswerk enz. moet manoeuvreeren, enz. De klimto ren op het terrein der kazerne biedt daar voor een uitstekende gelegenheid en, be driegen we ons niet, dan beschikt de ge meente thans over een geoutilleerde brand weer, welke voor haar taak berekend ge acht kan worden. Daarvan hebben wij met den burgemees ter, den gemeentesecretaris, en tal van ge meenteraadsleden ons gistermiddag kun nen overtuigen bij de officieele ingebruik name van de nieuwe kazerne. Daartoe hadden B. en W. tegen gister middag betrokkenen uitgenoodigd, die zich te 2 uur verzamelden in de kazerne, waar zij door den burgemeester, mr. A. .van de Sande Bakhuyzen, werden welkom ge- heeten, waarna hij allen dank bracht voor het feit, dat zij aan de uitnoodiging gehoor hadden gegeven. Spr. hoopte, dat de inrichting en de outillage der politie-brandweer thans aller goedkeuring zou kunnen wegdragen. Hierna verkeeg de commissaris van poli tie, tevens commandant der brandweer, het woord. Deze wees erop, dat degenen onder de aanwezigen, die destijds in de commissie tot reorganisatie van de brand weer zitting hadden, thans vooral wel be nieuwd zullen zijn naar hetgeen deze re organisatie had' uitgewerkt. Terloops maakte de heer Meyer de ondeugende op merking, dat de Raad in den loop der ja ren meer gelden over heeft gehad voor het doode dan voor het levende materiaal (ge lach). Men zou thans het een zoowel als het ander in oogenschouw kunnen nemen, meer speciaal de inrichting, de alarmee ring, de oefeningen en het verschil tus- schen den ouden en nieuwen reddingslad der. De inspecteur, belast met de leiding der brandweer, de heer A. Couzy, aan wien vervolgens de leiding werd overgedragen, deelde in de eerste plaats mede, hoe het alarmsignaal werkt. Dit alarmeeringssignaal komt binnen op het hoofdbureau van politie. De betrokken agent drukt op een knop en tegelijk met de sirene in het bureau gaan de alarmschellen in de kazerne en die in de woningen van den inspecteur en van de hoofdagenten der brandweer. Tegelijkertijd ook opent zich automatisch de buitendeur. De agenten, die op rust zijn in het bureau, begeven zich in allerijl naar de kazerne, nemen hun hel- imen, jas en verder uitrusting en in een flinke minuut zitten ze in den nieuwen ge sloten autospuit, waarvan we eenige maan den geleden reeds een beschrijving en af beelding gegeven hebben. Over deze nieuwe aanwinst alleen nog dit. De zes plaatsen in den gesloten wagen zijn genummerd. Wanneer de agenten heb ben plaats genomen hebben zij dus ieder een nummer. Daarvan zijn de nummers 1 en 2 voorloopig alleen beiast met het redden van menschen, zoo zulks noodig mocht blijken, nummer 3 blijft bij den bevelvoer der, 4 en 5 hebben te zorgen dat de pomp water krijgt en nummer 6 tenslotte is de man van den eersten straal. Vervolgens werd de nieuwe mechanische ladder aan een beschouwing onderworpen. Dit is een stalen ladder volgens een pa tent Magirus en dus in het buitenland ver vaardigd. De rest is echter binnenlandsch fabrikaat. Deze ladder is door motorkracht in 28 sec. volledig uitgeschoven op 20 M. hoogte, terwijl geoefend personeel voor den ouden ladder minstens 7 minuten noodig had. Deze ladder is in de eerste plaats red dingsladder, maar daarnaast kan hij ook gebruikt worden voor algemeene hulpver- •leening als: een paard uit het water halen, een auto met menschen ophalen, enz. Op een afstand van 7 Meter kan deze ladder als kraanwagen nog 800 K.G. heffen, niet te ver van den wagen af is het hefvermogen echter 2250 K.G. Een zeer bijzondere mechanische con structie zorgt bovendien voor de hoogste veiligheid, want wanneer er iets hapert, slaat de machine automatisch uit. Na deze uiteenzetting werd de kazerne imet onderdeelen door de aanwezigen in oogenschouw genomen. Een brandje in de derde verdieping van den klimtoren werd via den nieuwen lad der spoedig gebluscht, een demonstratie werd gegeven met ladderinklimming, ver der hoe de agenten anderen en zich zelf kunnen laten zakken en tenslotte hoe het schuimkanon werkt. Dit schuimka- non, gevuld met termogeen, dat zich ver mengt met water en lucht is in staat veel sneller te blusschen dan water alleen en bovendien richt het niet zooveel schade aan, wijl er minder water voor noodig is. Dit schuimmiddel is een uitvinding van de I.G. Farbenindustrie. Na een demonstratie met het vangzeil, waaraan ook de heer SchiHler zich waag de hoewel hij er wat bleekjes afkwam, zoodat men hem ondeugend vroeg, of hij een glaasje water wilde hebben vertrok ken de brandweer en genoodigden naar het terrein der gemeentereiniging, waar een demonstratie met de drie motorspuiten en het draagbaar motorspuitje werd gegeven. In totaal werd hier door 'n twintigtal stra len water gegeven en kregen ook de vele kijkers op den Maresingel een indruk tot welke krachtproef de brandweer thans in staat is. Uit naam der raadsleden bedankte de burgemeester tenslotte den commissaris en inspecteur Couzy voor hetgeen zij ten beste hadden gegeven. Daaruit kon men thans een indruk krijgen waartoe de Leidsche politie-brandweer en haar organisatie in staat is. Spr. uitte in 't bijzonder zijn waar deering voor de technische leiding van den heer Couzy. Dank bracht spr. ook aan de agenten en hij vleide zich met de hoop, dat de brand weer thans opgewassen zal zijn voor het werk, dat van haar gevraagd zal worden. De politie-brandweer thans officieel in dienst gesteld zou, daaraan twijfelde spr. niet, haar goede diensten bewijzen, wan neer zulks noodig zal zijn. Hiermede was de demonstratie ten einde. stad, stralend door kunst en wetenschap. Nog een derde schoonheid is die, welke naar voren komt liit den grooten strijd om de vrijheid, waarin Holland en Vlaanderen zij aan zij en voet aan voet hebben gestre den. Spr. wijst dan verder op de gemeenschap tusschen beide landen. Vondel, die van Ant- werpsche ouders afstamde, is het zinne beeld van die gemeenschap tusschen Noord en Zuid. Tot die toenadering, aldus besloot spr., heeft de W.B.-vereeniging zeer veel bijge dragen. Nadat een kopje koffie was gereserveerd, als altijd door de goede zorgen van mevr. Coert aangeboden, werd onder leiding van den directeur van het Museum, den heer A. Coert, het Lakenhal bezichtigd. Nadat een kopje koffie was geserveerd, de stad gemaakt, waarbij eenige oude rao- Coert, de Lakenhal bezichtigd. Te half één werd een gemeenschappelijk maaltijd gehouden in „den Turk". Daarna volgde een boottocht over de Kager- en Braassemeermeren, terwijl de dag wordt besloten met een avondmaaltijd in „den Turk". WERELD BIBLIOTHEEK-VEREENIGING. De Wereld Bibliotheek Vereeniging hield gisteravond in café rest. „In den Vergul den Turk" haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering, onder voorzitterschap van den heer Joh. Vorrink. Deze vergade ring had een uitsluitend huishoudelijk ka rakter. De dag van heden was gewijd aan ont spanning, als hoedanig als eerste punt op het programma stond een ontvangst door den burgemeester der stad, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, in de Lakenhal. Te kwart over tien waren Vlaamsche en Néderlandsche leden en gasten in de hal van het Sted. Muséum ter kennismaking bijeengekomen, waarna zij te half elf door den burgemeester werden ontvangen. Mr. A. van de Sande Bakhuyzen zeide in zijn toespraak tot de gasten, dat het hem een bijzonder aangename tijding was te vernemen, dat de /ereeniging dit jaar hier ter stede haar vergadering zou hou den. Daardoor had spr. gelegenheid tot een nadere kennismaking en tot een welkom namens het gemeentebestuur. De W. B.-Vereeniging toch heeft een der- gelijken naam gekregen in ons vaderland en in dat van onze buren, dat de belang stelling van het gemeentebestuur niet al leen niet misplaatst doch vanzelfsprekend genoemd mag worden. De vereeniging heeft voor het Dietsche volk zeer veel gedaan, niet in het minst door de Vondel-uitgave. Vondel, de groote dichter, siert den Dietschen stam. Spr. wees er daarna op dat Leiden wel waardig is deze gasten te ontvangen, en wel door haar geschiedenis, haar universi teit, musea, prenten, kunstschatten, groote bibliotheken, enz. Zich richtend tot de Vlaamsche gasten zeide spr. hun belangstelling op hoogen prijs te stellen. De W.B.-vereeniging heeft voor de verspreiding der Ned. taal zeer veel tot stand gebracht. Vroeger was er hier weinig van de Vlaamsche litteratuur be kend, nu echter is deze schat ook voor de Noord-Nederlanders opengelegd en onze litteratuur is daardoor niet weinig verrijkt. De samenwerking tusschen Nederland en Vlaanderen is ook van cultureele waarde en de Leidsche universiteit draagt het hare bij om den band met de Vlamingen te ver stevigen. Dit geschiedt o.m. door de uit wisseling van hoogleeraren. Nog een ander belangrijk punt bracht spr. onder de aan dacht, n.l., dat op initiatief van een der onzen getracht wordt ook de taal der wet boeken op litteratair gebied een beter aan zien te geven. Hierna sprak de voorzitter, de heer Joh. Vorrink een dankwoord voor de hartelijke en vriendelijke woorden van welkom door den burgemeester. Leiden is, volgens spr., het hart van Hol land. Burgemeester v. d. Werf is de man geweest, die de West Europeesche cultuur gered heeft door zijn standvastig volhouden en volharden. Vondel heeft in zijn gedicht „Haec liber- tatis ergo" daaraan herinnerd. Leiden bleef behouden voor de overheersching en met Leiden was Holland gewonnen, want terwijl men in andere landen overal onderdrukking van vrijheid en godsdienst doorvoerde, bleef deze voor Holland tot op den huidigen dag bewaard. Spr. gaf tenslotte de verzekering, dat Leiden een plaats is waar de leden gaarne vertoeven. Namens de Vlaamsche gasten sprak prof. Aug. Vermeylen hartelijk dank voor de gulle ontvangst. De Vlamingen voelen veel voor Hol land, dat 2ij altijd zien als een schoonheid. Hier vinden zij nog een andere schoonheid, die n.l. welke uit Leiden spreekt als oude BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Gebore-n: Anke d. van A. H. Forta- nier en A. M. Hagen Massie d. van W. F. Fiippo en M. A. van Meek Theodo- rus Marinus Josephus z. van J. J. v. Goo- zen en M. W. P. v. Haasteren Zacharias z. van J. C. de Swijger en G. Wetselaar Lodewijk z. van C. Dekker en B. Herbert Lena Cornelia d. van J. Molegraaf en L. Kruis Petronella d. van J. Straathof en P. Boot. Ondertrouwd: J. Griekspoor jm. 33 j. en J. v. Vliet jd. 26 j. H. Mark jm. 44 j. en H. Boom wed. 43 j. Overleden: W. de Rooij m. 86 j. W. F. Kok ongeh m. 59 j. P. Janssen z. 26 j. Lido In het vroege begin van onze jaartelling stonden op den Calvarieberg drie kruisen. Een man te paard met een klein jongetje trok er langs en hij wist niet, dat zijn ont moeting met den Meester een keerpunt in zijn leven had kunnen zijn. Hij was een smid geweest, een gladiator in het heiden- sche Pompeji, een slavenhandelaar en een paardenroover. Onverschillig liet hij de drie kruisen achter zich, ofschoon de Meester zijn kind gered had. Toch zou de herinne ring aan dien dag uiteindelijk zijn levens lot bezegelen. Als smid in Pompeji had het leven hem geleerd, dat het geld een macht is, waartegen lichaamskracht en ar- beidslust het vaak moeten afleggen. De smid Marcus zou zich wreken op het leven en 'hij ontdekte hoe men zich geld kon ver schaffen, n.l. door te dooden. Hij werd gladiator en won goudstukken in de arena, die zijn tegenstander betaalde met zijn leven. De arena hield hem vast, ook toen hij gewond raakte en zijn beroep van zwaarvechter moest opgeven. Hij verdien de voortaan geld met slaven te vangen voor de spelen. In Judea ontmoette hij Pontius Pilatus en stal voor hem de paarden van Herodes. Geld en rijkdom zocht hij, en hij vond het over de lijken heen van slacht offers. Vlak bij hem stond Degene, die leerde: geef alles weg, wat gij bezit en gij zult het eeuwig leven bezitten. Deze leer begreep hij niet en hij steeg in macht en aanzien. Marcus bouwde zich een paleis in Pompeji, doch Hij, die niets bezat was machtiger dan de rijke Marcus. Zijn zoon en afgod bevrijdde de slaven van zijn vader en werd aan hen gelijk op het voorbeeld van den Meester. En de Vesuvius verwoest te het huis, dat op de rotsen was gebouwd. Geen aardsch geluk is bestendig en slechts wie het leven verliest zal het vinden. Dat is de les van „De laatste dagen van Pom peji", de Radio-film, waarvan Remaco het opvoeringsrecht in Nederland heeft en welke deze week in Lido draait. De macht van het heidensche Rome viert in deze film hoogtij; de vergane glorie van Pompeji is herleefd. Boven tempels, paleizen en de arena der zwaardvechters dreigt echter de rookende top van den vuicaan en de onder gang der stad is met adembenemend rea lisme uitgebeeld. Een prachtfilm, welke alle kwaliteiten heeft om van begin tot het ein de te boeien. Een film, waarover men nog jaren spreekt, omdat zij een evenement blijft in het leven. Voor de pauze gaat een geheel ander soort film, een verhaal uit het woeste Arizona, waar in den tijd van dit verhaal laten wij hopen, dat er thans vreedzamer toestan den heerschen de revolver den baas speelde. Wat baa.t dan het overheidsgezag, wanneer de „autoriteiten" gemeene zaak maken met bandieten en hun de hand boven het hoofd houden? De „Held van Silver City" neemt het evenwel op tegen den sheriff en zijn mannen en speelt het klaar, ten koste van een hachelijken strijd om de „officieele" bende onschadelijk te maken. Een uiterst spannende film. Voor volwassenen vormt het programma van Lido een pakkenden en spannenden avond en voor wat de hoofdfilm betreft zelfs een avond van overweldigende ont roering. Om de vele gevechtsscènes beperken wij onze aanbeveling tot volwassenen. Trianon. „La Bandera" is het Spaansche Vreem delingenlegioen in Noord-Afrika. En de sol daten zijn stevige, jonge kerels met een verleden.... om een beetje van te schrik; ken. Als een jonge Franschman na in Bar celona een moord bedreven te hebben in omstandigheden komt te verkeeren, welke hem een verder verblijf in Spanje onmoge lijk zouden maken, teekent hij. En met al die anderen gaat hij als legionair naar Afri ka. Maar daar is er een bij, die weet, dat de jonge Franschman dien moord in Bar celona heeft begaan en dat er vijftigdui zend francs op zijn hoofd zijn gesteld. Dit wordt in de moordende Afrikaansche hitte de strijd tusschen deze twee mannen, wel ke strijd soms even tot uitbarsting komt. Maar de bitterheid groeit tot haat, waarbij de figuur van de kleine Aischa, die met Pierre Gillieth gehuwd- is, door diens ach tervolger wordt gebruikt om hem te ont maskeren. Op het hoogtepunt der spanning komt het bevel voor een gevaarlijke tocht. Vier- en-twintig vrijwilligers worden er ge vraagd. om te sterven. Niemand meld zich.-„Ik zal zelf het bevel op mij nemen", zegt de- harde, maar flinke kapitein. Allen treden een stap voorwaarts. En één voor één vinden zij den dood, tot al leen deze twee overblijven. En juist als zij zich verzoenen op het oogenblik der redding, neemt een kogel het leven van Pierre Gillieth. Zijn vroegere vijand staat alleen voor het front der bevrijders. Deze nieuwe film van het vreemdelin genlegioen is een buitengewoon sympa thieke film, welke door het goede spel van Annabella en Jean Gabin de hoogste span ning verkregen heeft. Voor de pauze gaat de film „Danseres je", het meisje, dat kiezen moest tusschen de liefde van een „sympathieke" gangster en een bekenden bandleider. Vooral het „chique" oude wereldleven is in deze film buitengewoon knap uitgebeeld. Het muzikale gedeelte is er zeer natuurlijk in verwerkt en de film is bijzonder span nend. Volwassenen zullen dit program ma zeker waardeeren. Vooraf uitgebreide journaals en een geestige Mickey Mouse. EEN HEERLIJK WERK. Als 't kindje binnenkomt, Juicht heel 't huisgezin. Men haalt 't met gevlei En zoete woordjes in. Kinderen in hun argeloos spel; in hun onbegrensde fantasie-uitingen; in hun qua- sie-ruzietjes. Is 't niet verrukkelijk ze ga te slaan? Er is zoo veel waars in, wat een groot man eens zei: Kinderen, sterren en bloemen zijn de nog reine overblijfselen uit het Paradijs. Maar er zijn helaas zooveel kinderen, die géén zonnige jeugd hebben; die, buiten hun schuld, al te vroeg kennis maken met het zwarte, zware leven; die door de on macht of den onwil der ouders zwaar wor den getroffen en geen bloeiende, zonni ge jeugd kennen. In het uiterste geval nu grijpt de Recht bank in en vertrouwt na uitspraak de stum pers toe aan Voogdijvereenigingen. Wel nu zoo'n voogdijvereeniging hebben wij Katholieken, hier in Leiden. In het „Huis ter Beek" te Lisse worden, onder leiding van Eerw. Zusters, de stak kers opgenomen en liefderijk verpleegd. Andere worden .ondergebracht in gestichten of gezinnen. Nu is 't waar de Regeering verschaft ons de middelen er toe. Maar hoe! Telkens knabbelt ze een stukje van 't subsidie af. Nog verleden week moesten we ervaren, dat de Minister besloten had, de bijdrage voor de grootere meisjes te verminderen, een besluit, dat ons een derving bracht van pl.m. 700 gld. 's jaars. Maar, wat ook gebeure, het schoone Lief dewerk moet blijven. Met uw hulp, beste lezers, zal dat lukken. Een prachtgelegenheid om van uw mee leven te getuigen wordt u gegeven op mor gen, Zondag, in de St. Petruskerk, waar de eerw. Pater J. Menken, daartoe, wij melden het met dankbaarheid, door den Zeereerw. Pastoor dier parochie, in de ge legenheid gesteld, de bedelende hand zal uitstrekken, voor de armsten der armen, onzer kinderen. Het Bestuur van het R.K. Liefdewerk voor Kinder bescherming te Leiden. .AGENDA Voor het examen gemeente-administratie is te den Haag geslaagd de heer H. C. J. Swaanenburg alhier. Te 'sGravenhage slaagde voor het exa men gemeentefinanciën, onze oud-stadge noot, de heer J. G. H. Tomas, thans ad junct-commies te Soest. ZIE VERDER STADSNIEUWS PAG. 8 MARKTBERICHTEN LEIDEN, 18 Juni. Groentenveiling. Per 100 kg.: groenekool f 3.60, peen 78, aardappelen 3.108.00, andijvie 24, sla 25, aardbeien 1227, snij boon en 2752, stamboonen 4250, tuinboonen 710, doperwten 1022, peulen 8 36, per 100 kg.: postelein 313, spinazie 715, tomaten A 2030, idem B 20 36, idem C 16—24, idem CC 12—22, per 100 stuks: andijvie 0.602.10, komkom mers 1.504.10, bloemkool 2.Ö012.90, salade f 0.601.90, perziken 1020, rabar ber 0.201.20, per 100 bos: kroten 2.10 LEIDEN. Dinsdag. R.K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelb. „St. Franciscus v. Assisië". Gebouw R.K. Volks bond, 8.15 uur. Vrijdag. „St. Christoffe", Ledenvergade ring in café-rest. J)e Harmonie, 8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei- wordt waargenomen door de dokters: Bruins Slot, P. van Es, Lahr, Niemer en Starck. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegst geest wordt waargenomen door dr. Vare kamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Juni a.s. waargeno men door de apotheken P. du Croix, Ra penburg 9, tel. 807, E. B. de Metz, Kamer- lingh Onneslaan 28, telef. 3553 en J. Doe- dens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest tel. 274 2.80, pieterselie 0.601.70, radijs 5060, selderie f 0.601.50, uien f 0.703.00, peen 3.60—10.80, rabarber 1.20—3.60. 19 Juni. Boter Aanvoer 2100 kg. Prij zen: prima Fabrieksboter 1.53 en prima Boerenboter f 1.331.40 per kg. Handel matig. Turfmarkt van 14 tot en met 19 Juni. Aanvoer 130.000 stuks lange turf, prijzen 7.508.00 per 1000 stuks. VEUR, 18 Juni. Groentenveiling. Eng. komkommers le soort 2.003.00, 2e soort 1.502.00, 3e soort 1.50, gele komkom mers le soort 23, 2e soort 1.502.00, 3e soort 1.50, kropsla le soort 0.601.60 2e soort 60 cent, peen 711, bloemkool le soort 6.0013.50, 2e soort 26, tomaten midd. 1113, gr. ronden 1011, 2e soort 1113, 3e soort 89,50, bonken 67, uitschot 57, andijvie per 100 0.702.90, spinazie per 4 kg. 2550 cent, postelein 3.005.20, rabarber per 100 bos 0.601.20, snijboonen 3543, spercie- boonen 4045, peulen 2023, tuinboo nen 57, doperwten 1820, druiven 3033. aardbeien 1016 cent per pond. KATWIJK ad. RIJN, 18 Juni. Groenten veiling. Per 100 kg.: tuinboonen 5.90 7.60, heerenboonen f 30.8032.60, snijboo nen 2732, postelein f 6.309.20, selde rie 1.802.00,peen 6.009.20, andvie f 1.301.90, per 100 stuks: kropsla 0.60 2.10, komkommers 1.803.90, bloemkool I 811, idem II 27, per 100 pond: aardbeien 8.0010.70. Eierenveiling. Aanvoer 4700 stuks. Prijzen: kippeneieren f 2.803.30 en een deneieren 2.102.30 per 100 stuks. NIEUWVEEN, 17 Juni. Eierenveiling. Prijzen: kippeneieren 1758 stuks 2.95 3.50, 65 eendeneieren 2.352.40 en 3 kal koeneieren 6 per 100 stuks, kaas 23 cent per pond. BOSKOOP, 18 Juni. „De Boskoopsche Veiling". Rozen per bos van 10 stuks: Pechtold 15—17 ct.f Wendland 30—66 et, Hadley 2032 ct., Claudius Pernet 2038 ct., Briarclif 1016 ct., Butterfly 1521 ct., Steward 1018 ct., Wilh. Kordes 20 35 ct., Mme Jules Bouché 1525 ct., Ro- salandia 1018 ct., Florex 1530 ct., Pink Perfection 4064 ct.. Bijou 5077 ct., Ta lisman 1527 ct., Edith Helen 1532 ct, 9ug. Noack 1018 ct., Else Poulsen 40 64 ct., Gloria Mundi 4073 ct., Ellen Poul sen 1528 ct., Paul Grampel 4065 ct., Paul's Scarlet 2026 ct., Mevr. v. Straa- ten van Nes 3058 ct., Ingar Ohlson 40 65 ct., Queen Mary 10—18 ct, Vierlanden 2037 ct., Prinses van Oranje 90170 ct. Diversen: Campanula 814 ct., Violieren 2028 ct., Lathyrus 35 ct., Leeuwenbek ken 2028 ct., Pioenen 2036 ct., Lelies Briownii 7090 ct., Anjers 15 ct., Iris 12 ct., Delphinium 7 ct., Gerbera 28 ct., Cle matis Durandi 3046 ct., idem Prins Hen drik 130180 ct., idem The President 60 ct., idem Le Coulitre 200 ct., Ligustrum 18 ct, Rozen in pot 11 ct. ROELOFARENDSVEEN, 18 Juni. Vei ling. Aardbeien 1525 cent per K.G., sla 1.102.00 per 100 krop, snijboonen 3.554.75, stek 1.802.75, prinsesse- boonen 5.60, peulen 0.75—4.15, dop erwten 0.801.25, capucijners f 1.10 1.15, tuinboonen 0.750.80 per 10 K.G., augurken grof f 4.50 per 25 K.G. TER AAR, 18 Juni. Centrale veiling. Andijvie 1934 ct., sla 1.004.00, slavel- len 12 ct., peulen 0.453.85, doperwten 0.801.30, capucijners 0.901.20, witte capucijners 1.551.75, tudnboonen 0.63 0.77, postelein 7.10, snijboonen 3.204.00, stek 1.802.50, dubb. stamboonen 3.60 3.80, aardappelen 7.00, peen 411 ct., bloemkool 215 ct., seldery 1.102.10, peterselie 1.902.50, aardbeien p. pond 712 ct., tomaten 913 ct., breekpeen 6 ct., komkommers 2.505.00, blauwschok kers 1.90. NOORDWIJKERHOUT, 18 Juni. Veiling „De Eendracht". Peulen f 2.804.00, dop erwten 1.50, tuinboonen 8590 cent alles per 10 kg. aardbeien 41—81 cent per slof. KATWIJK a. d. RIJN. 18 Juni. Groenten veiling. Per kist van 25 kg.: Eerstelingen 1.501.75, Drielingen 0.801.30, Kriel 6595 cent, per 100 bos (krop): bospeen 5.80—7.30, sla f 1.00—1.70, radijs 0.70— 1.10. WISSELNOTEERINGEN (AMSTKRDAM> Londen 8.98'/4 Berlijn 72.92 Parijs 8.10 Brussel 30 701/2 Zwitserland 41.71 Kopenhagen 40 10 Stockholm 46.32i/2 Oslo 45.15 New York LSl'/s Praag G.34

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3