NIEUWS STADS MENU BIC xscoi 5EN VRIJDAG 18 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER WEINIG VERANDERING. DE BILT SEINT: Meest matige wind uit Westelijke richtin gen, gedeeltelijk bewolkt, nog kans op lichte regenbuien, weinig verandering in temperatur. Hoogste barometerst.: 770.0 te Valentia. Laagste barometers!: 756.6 te Skudesnaes. De depressie op de Noordzee blijft sta- tionnair en blijft het weer in onze omge ving beheerschen. Het gebied van hoogen luchtdruk over den Oceaan nam een wei nig in beteekenis af, daarentegen vormde zich een nieuw gebied van hoogen lucht druk in het verre Noord-Oosten en steeg de druk in Centraal-Europa. Op IJsland daalde de barometer esn weinig. De laatste veranderingen in de luchtdrukverdeeling zijn gunstig voor het aanhouden van den Noord-Westelij ken tot Westelijken wind, met aanvankelijk nog voortduren van het koude en buiige weer in geheel West-Euro pa. In het Noord-Oosten houdt de warmte aan. Op het vasteland is weer overal koel en de Alpenstations boven 2000 meter mel den nog temperaturen beneden het vries punt. De stations in het Noord-Oosten op IJsland melden groote warmte. Behou dens enkele uitzonderingen, worden er in West-en Centraal-Europa geen groote hoe veelheden regen gemeld. LUCHTTEMPERATUUR. 11.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. Van Vrijdagnamiddag 9.55 uur tot Zaterdagmoren 4.07 uur. POOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 19 Juni voorm. 0.41 en nam. 1.1 Ouur. WATERTEMPERATUUR. De Zijl 17 gr. C. Poelmeer 18 gr. C. KERKNIEUWS DE NIEUWE R.K. KERK IN BADHOEVE-DORP. Plechtige eerste-steenlegging door den Hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal. Onder groote belangstelling van Katho lieke en ook andersdenkende buurtbewo ners heeft de hoogeerw. heer H. C. J. Son- deal, deken van Haarlem, den eersten steen gelegd voor de nieuwe kerk, toegewijd aan de H.H. Engelbewaarders, welke te Bad hoeve-Dorp in Haarlemmermeer wordt ge bouwd. Het bouwterrein, waar het kerkgebouw reeds tot een manshoogte is verrezen, was voor deze gelegenheid feestelijk bevlagd. De plechtigheid werd bijgewoond o.m. door den bouwpastoor, den zeereerw. heer F. H. J. A. Cornet, herder der St. Francis- cus van Salesparochie (bij de Lijnden) en zijn kerkmeesters, die het bouwcollege vor men. Verder door de Haarlemmermeer pastoors, de zeereerw. heeren H. J. M. Nieuwenhuizen van St. Augustinus (Vijf huizen), W. J. v. d. Berg van St. Joannes de Dooper (Hoofddorp) en H. A. C. M. Wennen van O. L. Vrouw van Onbevlekt Ontvangen (Nieuw Vennep), door den zeereerw. heer H. A. Bots, pastoor van Halfweg vergezeld van zijn assistent, pa ter Th. Wassenaar O.F.M., door den ar chitect J. M. van Hardeveld en door een deputatie van de militaire afdeeling op Schiphol. LEIDSCHE KATHOLIEKEN ATTENTIE! 't Was Zaterdagavond 8 Mei; twee Ka tholieke Ministers, Monseigneur Frencken en Oud-Minister Aalberse spraken voor de Radio, om alle katholieken van heel Ne derland aan te sporen een ruime gift te ge ven op den volgenden Zondag 9 Mei voor de katholieke jongeren werkloozen. Alle katholieken van heel Nederland! Maar op dien Zondag werd voor ons Bis dom de collecte gehouden voor arme ker ken en om nu het een niet in de war te la ten loopen met het ander, is die nationale collecte voor de jeugdige werkloozen in ons Bisdom verplaatst naar heden. Dezer dagen wordt bij de katholieke in gezetenen een zakje bezorgd met de drin gende bede dit zakje in het gezin rond te laten gaan, opdat alle huisgenooten er iets in doen ten bate van de jongeren zonder werk. Als men een jeugdigen werklooze. kent, die een werkkamp heeft medegemaakt en men heeft in hem ondervonden, hoe de le venslust is weergekeerd, de godsdienstzin verstrekt, het begrip van het hoogste le vensdoel verruimd is en hij weer in ijver en werklust voor huisgenooten en anderen de oude goede jongen is geworden, wan neer zijn ontevredenheid weer blijheid is geworden en verzuurde gelaatstrekken weer hebben plaats gemaakt voor gulle lach, weet dan, dat dit maar een heel klein bewijsje is van het nuttige werk der Na tionale Commissie voor Jeugdwerkloozen- zorg. Mogen toch alle katholieken het bedel zak je van de jongeren zonder werk ruim schoots bedenken. God loone u er voor!! ACADEMIENIEUWS PRINSES JULIANA WOONT DE PROMOTIE VAN EEN HARER STUDIEVRIENDINNEN BIJ. Gistermiddag heeft H. K. H. Prinses Ju liana in het Academiegebouw alhier de pro motie bijgewoond van een Harer studie vriendinnen, mej. M. Rooseboom, van wel ke promotie wij gisteren bereids melding hebben gemaakt. Mej. Rooseboom was des tijds paranymph bij de eerepromotie van Prinses Juliana en bruidsmeisje bij het vorstelijk huwelijk. Hoewel van dit bezoek officieel niets be kend was gemaakt en zelfs verzocht was hieromtrent niets te publiceeren, was het toch bij velen in de Sleutelstad bekend ge worden. Zoo stonden omstreeks 4 uur reeds tal van menschen op het Rapenburg de komst van de Prinses af te wachten. Te ongeveer kwart over vier reed de prinses met een gesloten auto voor en on middellijk steeg uit de toeschouwers een gejuich op, waarvoor de vorstelijke bezoek ster hoofdknikkend dankte. In het Academiegebouw waren intus- schen reeds verzameld de meeste hooglee- i raren van de faculteit der wis- en natuur- j leunde, waaronder prof. dr. C. J. van der Klauw, hoogleeraar in de algemeene zoölo- gie en promotor van mej. Rooseboom. Even nadat de rector-magnificus, prof. dr. J. van der Hoeve en de secretaris van den Aca- demischen Senaat, prof. dr. J. A. J. Barge, in het gebouw waren verschenen, kwam de j promovenda met haar beide paranymphen i aan. De Prinses had voor haar oud-studie vriendin een bouquet rozen meegebracht. Na de promotie had er in de gewelfka mer van het Academiegebouw een receptie door de promovenda plaats, waar de Prin ses geruimen tijd onder de genoodigden vertoefde. Tijdens het verblijf van de Prinses in het Academiegebouw waren er steeds meer toeschouwers samengestroomd. Op het Ra penburg stonden de menschen rijen dik. Op het Academie Plein waren een honderd meisjes studenten, leden van de V. V. S. L., toegelaten. Te kwart voor zes reed het promotierijtuig met de blauw en wit be- pluimde paarden voor en, even nadat de jonge doctor met haar paranymphen was af gereden, betrad Prinses Juliana het Acade mieplein. Een storm van toejuichingen der meisjesstudenten brak los. Het publiek op het Rapenburg nam de juichkreten over en tusschen en dikke haag van toeschouwers reed de hooge bezoekster weg met nieuwe indrukken uit de oude Academiestad, waar zij zelf zoo genoegelijke jaren doorbracht. VOLKSBOND-NIEUWS. R. K. Comité v. Werkloozenzorg. Het Comité organiseert wederom een excursie, op Donderdag 24 Juni a.s., naar Vogelenzang ter bezichtiging van de Ma chinale Werken der Gemeente-Waterlei dingbedrijven van de Gemeente Amster dam. Het vertrek is bepaald op 1 uur nam. van de Haarlemmervaart, hoek Maresingel. Men kan zich opgeven voor deze excursie Maandag 21 Juni en Dinsdag 22 Juni van 910 uur voorm. op het kantoor. Na laatst genoemden datum is deelname absoluut uitgesloten. Het Comité. BRIELLE! Men kan zich nog opgeven aan de be kende adressen. Even een besluit maken, om dien dag te besteden voor een bijzondere vereering on zer groote Nederlandsche Martelaren! Wie dit besluit maakt en uitvoert zal er geen spijt van hebben. Hij zal Maandagavond de blijde overtui ging bezitten, 'n g o e d testeden, vrucht baren dag te hebben beleefd en te heb ben genoten. Zooals gemeld, houdt de bekende Augus tijner-predikant pater Peeters de predica- LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Contribution a l'étude de la cytologie du sang de certains insectes, avec quelques considérations gé nérales", mej. M. Rooseboom, geboren te Utrecht; tot arts: mej. A. M. C. de Boer, Haarlem, mej. J. C. P. Tazelaar, St. Maartensdijk, mej. T. Werner, Den Haag. Geslaagd: Candidaatsexamen Rechten: mej. J. E. Eekhout, Den Haag en de heeren J. A. Driessen, Leiden, G. M. van Exter, Den Haag, A. Staverman, Leiden; Voorbereidend kerkelijk examen de hee ren F. Offeringt, Scheveningen, J. de Bruyn, Gouderak; Artsexamen le gedeelte: mej. J. H. Klein, Den Haag en de heer TH. A. Deen, Den VERJAARDAG PRINS BERNHARD. Naar wij vernemen heeft mevrouw S. A. W. van de Sande Bakhuyzen-Gericke zich bereid .verklaard het voorzitterschap te aanvaarden van de jury voor den Versier den Optocht op 29 Juni a.s. Voor dezen wedstrijd stelde de firma de Wilde reeds verscheidene prijzen beschik baar. De Commissie hoopt, dat vele firma's dit voorbeeld willen volgen! Gisternamiddag te kwart over zes is de 80-jarige C. D. uit Rotterdam, die onvoor zichtig de straat overstak, aangereden door den wielrijder G. J. H. De oude man viel en liep een bloedende verwonding aan het achterhoofd op. Door den E. H. D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. HET GROENE KRUIS. Vergadering van de afdeeling Leiden. In de bestuurskamer van het gebouw Pieterskerkgracht 9 had gisteravond onder leiding van den voorzitter, dr. H. M. J. Boonacker, de leden vergadering plaats van het Groene Kruis. Aan de orde waren het verslag en de rekening over 1936. De samenstelling van het bestuur bleef ongewijzigd. Het ledental, dat door de tijdsomstan digheden in de laatste jaren niet onbe langrijk terugliep, verminderde in 1936 met 23. Er werden 96 nieuwe leden ingeschre- van en 119 leden afgeschreven. De vereeni- ging telde op 31 December 1936: 1029 leden. Aan het uitvoerig verslag van den secre taris, den heer H. Filippo W.F.zn., kunnen wij het volgende ontleenen. Door aankoop van vele nieuwe artikelen werd gezorgd, dat het magazijn der verple- gingsartikelen goed op peil bleef. Een aan tal artikelen dat onbruikbaar geworden was of een minder ooglijk aanzien kreeg, werd verwijderd. Er werden 882 artikelen aan 761 personen uitgeleend, waaronder ook aan vele Boerhaave leden. De wijkverpleegsters, zuster E. Evelein en zuster E. Hey, bleven haar taak met toe wijding vervullen. In het geheel werden door de wijkverpleegsters 4455 bezoeken ter verleening van hulp aan Groene Kruis- leden gebracht; De ontsmetting van de terugontvangen magazijn-artikelen was, zooals gebruike lijk, toevertrouwd aan de zusters. Dat de vereeniging belangrijk werk voor hare leden verricht blijkt wel uit de cijfers en uit de overlegde staten van de magazijn administratie. In het verslag werd nog een woord van weemoedige hulde gebracht aan de nagedachtenis van mej. Octavia Par- mentier, die in het najaar van 1936 over leed en vele jaren als lid der kascommis- sie op zoo sympathieke wijze het Groene Kruis heeft willen helpen. Met het Groene Kruis Leiderdorp werd overeengekomen de Roomburgerwetering als grens van de werkgebieden vast te stel len. Een overeenkomstige poging om ten opzichte van het werkgebied aan den Rijns- burgerweg een voor Leiden aannemelijke schikking te treffen, mocht niet slagen. Dit werd betreurd omdat nu in enkele straten zoowel het Groene Kruis Leiden als dat van Oegstgeest werkzaam is. De financieele resultaten geven reden tot tevredenheid. De waarde van den maga- zijnvoorraad werd tot 200 afgeschreven; de koerswinst op effecten ad ƒ981.24 werd naar de rekening reserve-koersverschillen overgebracht. Het koersverlies van 1935 ad 1142 is daarmee grootendeels opgeheven. Een be drag van 750 werd op algemeene reserve gebracht, terwijl 18.47 naar nieuwe reke ning werd overgeboekt. De contributies wa ren 78 hooger dan over 1935 en de ont vangen vèrgoeding wegens zusterhulp bleef 28 beneden het cijfer van dat jaar. Aan den in de najaarsvergadering 1935 geuiten wensch werd bereids uitvoering gegeven. Het magazijn is nu telefonisch te bereiken en de leden kunnen in gevallen waarin dit noodig is, de verplegingsartike- len zonder extra kosten thuis bezorgd krij gen. Het bestuur meent, dat door deze voor de vereeniging vrij kostbare maatregel de belangen der leden zullen worden gediend. Uit het schriftelijk rapport van de kas- commissie voor 1936, die gevormd werd door de heeren ds. S. Groeneveld, dr. Bruins Slot en N. A. de Boer, bleek, dat alle boe ken in de beste orde waren bevonden. De vergadering verleende décharge aan de penningmeesteresse mej. F. A. le Poole, voor het gevoerde beheer. De voorzitter bracht ten slotte den secre taris en de penningmeesteresse dank voor hunne werkzaamheden. Een vergadering van den Gemeenteraad wordt gehouden op Maandag, 5 Juli 1937, a.s. in de benedenzaal van het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", Steenschuur 21. DIMANCHE le 20 Juin 1937 DINER ad. f. 2.50 Hors d'Oeuvre Royal Tortue Claire Saumon du Rhin de Hollande bouilli See Mousseline Pommes Nouvelles Poulet a l'Argenteuil Parfait au Grand Mamier Fruits Restaurant apart entree. ZALEN speciaal vpor BANQUETS DINERS en DÉJEUNERS. Vraagt voor Uw feesten onze BIJZONDERE CONDITIES. 3254 DE DIRECTIE. Voor het examen gemeente-administratie is te Den Haag geslaagd de heer P. J. C. Lut, alhier. ONDERLINGE VEREENIGING VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING. In de* groote zaal van „Den Burcht" hield de onderlinge vereeniging voor zieken- huisverpleging gisteravond haar jaarver gadering, onder voorzitterschap van den heer A. J. Schoneveld. Deze sprak in zijn openingswoord zijn vreugde uit over den goeden gang van zaken in de vereeniging, terwijl hij dank bracht aan het personeel en aan de leden voor de, zij het ook geringe, opkomst. „Ik ben blij, dat zij niet alle 25000 komen." meende de voorzitter. Het jaarverslag van den secretaris ver meldde 'n aantal lede nvan 25330 d.w.z. een vooruitgang van 469 leden en verpleging van 1167 leden met 22809 verpleegdagen. Het gemiddeld aantal verpleegdagen per patiënt is dus 19.2. Over 1936 werden 102 leden meer opgenomen dan in 1935 daarentegen is het aantal verpleegdagen per patiënt gedaald van 20.8 tot 19.2. In verpleging werden opgenomen: 331 leden gedurende 110 dagen, 372 1020 dagen, 209 2030 dagen, 114 3040 dagen, 64 4050 dagen en 77 50 dagen en hooger. 245 leden ontvingen uitkeering voor be straling. 692 leden maakten gebruik van rönt- genologisch onderzoek. Hierbij valt op te merken een stijging der operaties in vergelijking met 1935 van 83 en röntgenologisch .onderzoek met 71. Bestraling bleef precies gelijk met 1935. Voor ziekenvervoer werd 304 keer van een ziekenauto gebruik gemaakt, 607 maal van een gewone auto, 29 keer van de auto der gemeente Leiden voor besmettelijke ziekten en 36 keer van den E. H. D. der gemeente Leiden. De exploitatierekening over 1936 sloot in inkomsten en uitgaven op 106.816.24, terwijl de balans op 1 Januari 1937 sloot in activa en passiva op 76.264.51. Naar aanleiding van het jaarverslag van den penningmeester werden eenige vra gen gesteld over het pensioen van het per soneel, over de vermelding van de subsi die der gemeente en de geneeskundige con trole, welke vragen door den penning meester werden beantwoord. De kasnazieners, de heeren H. M. Pont en J. A. van Zanten hebben de kas en be scheiden in orde bevonden, waarop de penningmeester décharge wordt verleend. Als leden der controlecommissie worden benoemd de heeren Elsgeest en van Haar lem. De aftredende heeren Dr. J. R. F. Ras- sers, P. P. de Koning en H. M. Simonis worden bij acclamatie herkozen Behandeld wordt vervolgens een aanvul ling van art. 11 en 14 van het huishoude lijk reglement, welke na bespreking en wijziging aldus worden vastgesteld: Aanvulling Artikel 11. Rekeningen, van eenig jaar, waarop de AGENDA LEIDEN. Dinsdag. R.K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelb. „St. Franciscus v. Assisië". Gebouw R.K. Volks bond, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Juni a.s. waargeno men door de apotheken P. du Croix, Ra penburg 9, tel. 807, E. B. de Metz, Kamer- lingh Onneslaan 28, telef. 3553 en J. Doe- dens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest tel. 274 reglementaire vergoeding verschuldigd is, moeten uiterlijk 1 April van het daarop volgende jaar betaald bij den Administra teur worden ingediend. Bij indiening na dien tijd heeft geen uit keering meer plaats. Aanvulling artikel 14. Bij beëindiging van het lidmaatscchap houdt ieder recht op uitkeering op, ook van die vergoeding, welke nog dateert uit den tijd van het lidmaatschap, behoudens het recht van uitkeering bij overlijden, ver trek naar elders en overigens ter beoordee ling van het bestuur. Aanvulling artikel 14. Het Bestuur heeft het recht de aanne ming van leden, zonder opgaaf van rede nen, te weigeren. Na rondvraag sluiting. BOOTTOCHT OUDEN VAN DAGEN. A.s. Dinsdag 22 Juni, des namiddags te 1 uur vertrekt vanaf de Turfmarkt de boot „Tosca" met 180 ouden van dagen, voor een rondvaart over het Kager- en het Braassemermeer. Zij zullen tegen on geveer 5 uur aan de Turfmarkt terugko men. Deze tocht is voor de oudjes, voor wie geen auto meer beschikbaar was. Roeiwedstrijden van C. G. W. Gisteren hadden onder zeer groote be langstelling in 't Galgewater de C.G.W.- wedstrijden plaats met de trainingsbak- ken van Njord. Niet 12, maar 6 man roei den in een bak met stuurman vanaf Wer- nink naar Njord. De eerste en tweede prijswinnaar hebben driemaal dit traject moeten roeien. Na afloop werd er verza meld en zeide de voorz. van C.G.W., dat deze wedstrijd weer schitterend is ge slaagd. Hij dankte in de eerste plaats het bestuur van Njord en overhandigde uit blijk van medeleven namens C.G.W. een voorzittershamer met inscriptie. Daarna dankte hij den organisator den heer Cra- ma, die weer heel veel heeft gedaan om deze wedstrijden te doen slagen, om ten slotte dank te brengen aan de prijzen- schenkers. Vervolgens nam de heer Hepkema, be stuurslid van Njord, het woord en dankte allereerst C.G.W. voor den hamer, waar mede het bestuur erg was ingenomen, om dat hieruit blijkt dat de burgerij medeleeft met de studenten en andersom. Tevens dankte hij den heer Crama, die alles had geregeld. Hij bracht een hoera uit op den organisator en sprak de hoop uit in 't ver volg nog meer voor C.G.W. te doen. Daarna had de uitreiking der prijzen plaats. le prijs roeiers: P. Polanen, Slootjes, Hooidonk, Fr. Plezier, Guldemond en Ba- velaar met stuurman Crama met extra prijs, welken hij afstond aan den stuur man 2e prijswinnaar. Deze prijzen be stonden uit aardappelen, vleesch en groen ten. 2e prijs roeiers: W. de Wit, Jansen, G. Rodenburg, N. Blom, Westbroek en Gijs man met stuurman H. Zuidema. 3e prijs roeiers: Mol, Glasbergen, Koo reman, Pennenburg, H. de Wit en Bins- bergen. 4e prijs roeiers: W. Plezier, v. d. Klefj, Starre, Greve, Beij en Hannaart Sr. Gisteravond te 8.15 uur is de 18-jarige M. de M. met haar rijwiel onverwacht de Steenstraat overgestoken toen juist een motor, bestuurd door H. J. S., naderde en het rijwiel greep. De wielrijdster kreeg een bloedende wonde aan het hoofd, ter wijl de op de duo zittende B. P. haar rechterarm ontwrichtte. Beiden werden door den E.H.D. naar het Acad. Zieken huis vervoerd. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: In de Catacomben van Parijs (Charlie Chan). Marie heeft Pech (Jenny Jugo Frie- irich Benfer). Detective Komisch Dag. 8-11, Zondags bovendien 47 uur. Matinee Zaterd. en Woensd. 2.30 uur. Volwassenen Lido: De laatste dagen van Pompei (Preston Forster). De held van Silver City (Richard Dix) Realistisch Sensatie Dag. 8._5—11 15 uur. Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Goedgekeurd Luxor: It Is Love Again. De vrouw die men be geert (Kay Francis George Brent). Muzikaal Dramatisch Dag. 811 uur. Zon dags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd. en Dond., 2 uur. Afgekeurd Triar.; La Bandéra (Anna Bella). Danseresje (Con stance Cummings Paul Kelly) Sensatie Speel- Sensatie Dag 811 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Toelaatbaar

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2