De Kerkvervolging Duitsche Rijk. Het internationaal Landbouw-congres 28ste Jaargang VRIJDAG 18 JUNI 1937 No. 8752 Ste £cid4elve6oti/tet/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week S 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, totf vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Rondom de Kabinetsformatie „De poging tot vorming van een kabinet op breede basis door dr. Colijn onder het maken van eenige ernstige fouten en met halfslachtige middelen ondemofiién wordt nu in politieke kringen dus algemeen als mislukt beschouwd". Aldus de „N. Rott. Crt.". De man, vóór de verkiezingen door de „N. R. Crt." hoog geprezen en hoog ge roemd, onvoorwaardelijk en onder alle op zichten beschouwd als dè aangewezen re geerder, de knapste en bekwaamste Ka binetsformateur en minister-president, die zou kunnen worden aangewezen deze man maakt nu in eens „ernstige fouten", terwijl hy werkt met „halfslachtige midde len". Deze man, dr. Colijn, optredend als Kabinetsformateur, heeft gemaakt een „kardinale fout" en „bovendien" een „groo- tc fout"! Niet mis dus! Men leze volgend citaat uit de „N. Rott. Crt.": Een kardinale fout van den forma teur was het reeds om eerst met de leiders der drie kerkelijke fracties te gaan spreken en pas daarna zijn pro gram te ontwerpen. Dit was in strijd met wat de heer Colijn zelf in zijn in terview met de Prov. Noordbrabantsche en 's Hertogenibossche Crt. als eisch aan een kabinetsformateur had ge steld. Bovendien was het een groote fout om over dat program toen niet eerst het oordeel in te winnen van de vrijzinnige ministers Oud, Van Lidth de Jeude en De Graeff, die hij in zijn nieuwe kabinet zeide te willen over nemen, maar dat program ook dadelijk ter kennis te brengen van de voorzit ters der kerkelijke fracties. Het werd daardoor veel moeilijker voor wijziging vatbaar en opnieuw werden de par tijen in strijd al weer met dr. Colijn's eigen kenbaar gemaakte opvattingen in sterke mate bij de kabinetsforma tie betrokken. Dr. Colijn heeft ook „te weinig rugge- graat" getoond bij zijn pogingen tot kabi netsformatie, aldus dezelfde „N. R. Crt": Hoewel nog niet alles in het verloop van de kabinetsformatie duidelijk is, zijn er verschillende aanwijzingen, dat dr. Colijn te weinig ruggegraat heeft getoond tegenover de roomsch-katho- lieken. Waarom nu in-eens het oordeel over dr. Colijn zoo veranderd is? Omdat het dui delijk schijnt te zijn, dat hij een rechtsch Kabinet wil vormen, daarbij pogingen aan wendend, om ook eenige niet-rechtsche mannen daarin als „vak-ministers" te doen zitting nemen. (Dit pogen moet, zoo wordt bericht, bij minister Oud mislukt zijn, maar nog niet bij de ministers Van Lith de Jeude en De Graeff, die echter de eisch zouden stellen, dat een derde liberaal hen gezel schap zou hebben, welke eisch bij ande ren weer op tegenkanting zou stuiten). Die verandering in houding van de „N. R. Crt." doet ons sterk denken aan het op treden van een verwend kind: eerst heel aardig en lief, maar, als het zijn zin niet krijgt» plotseling zeurig en vervelend. Men had redelijker houding bij een blad als de „N. R. Crt." mogen verwachten! DR. COLIJN CONFEREERT MET PROF. ROMME. Gistermiddag heeft de kabinetsformateur dr. Colijn een conferentie gehad met prof. mr. C. P. M. Romme, R.K. lid van de Eer ste Kamer. BENDE INBREKERS GEARRESTEERD. De Haarlemsche politie heeft de laatste dagen tien personen gearresteerd, die zich schuldig hebben gemaakt aan inbraken in Haarlem en omgeving. Een hunner, de 31- jarige Haarlemmer v. Z., heeft reeds bekend de dader te zijn van een zestal te Haarlem gepleegde inbraken. Toen hij een dezer dagen door een rechercheur van het politie bureau naar het paleis van justitie zou wor den overgebracht, heeft hij getracht te ontvluchten. Hij probeerde door enkele steegjes te ontsnappen, waar de recher cheur enkele schoten op hem loste. Een politieagent, die op het geluid der schoten toesnelde, wierp den vluchteling een fiets voor de voeten, waardoor hij struikelde en weer gegrepen kon worden. De overige aangehoudenen hebben in totaal vijftien inbraken gepleegd in Haar lem, Haarlemmermeer en Heemstede. Een hunner is ook betrokken bij een poging tot berooving te Velsen. in het Groote opwinding en ver ontwaardiging onder de Katholieken. Kardinaal Faulhaber maant aan om kalm te blijven, en geen demon straties op straat te houden. MüNCHEN, 18 Juni 1937. In aansluiting op de kanselverklaring van den Vicaris-generaal Buchwieser, die Zon dag j.l. in alle kerken van München vanaf den kansel is voorgelezen, vernemen wij nog de navolgende bijzonderheden: Kardinaal Faulhaber keurt de stappen, die door zyn Ordinariaat zijn gedaan, ge heel en al goed. De Kardinaal lijdt nog zeer onder de gevolgen van een langdurige en zware bronchitis, waardoor het den Kerk vorst ook niet mogelijk is geweest de reeds geruimen tijd vastgestelde bezoeken aan verschillende streken van het uitgestrekte Aartsbisdom te verrichten. De Kardinaal betreurt het daarom ten zeerste, dat hij in belangrijke principieele vraagstukken zooals door de arrestatie van Pater Mayer aan de orde zijn gesteld, niet in staat is, om persoonlijk zijn Diocesanen in de St. Michael toe te spreken. Hij dankt alle geloovigen voor de vele en hartelijke be wijzen van trouw en aanhankelijkheid, die aan hem gegeven zijn. Met den vollen ernst van zijn apostolisch woord echter vermaant hij ook, om, ondanks de groote belangstel ling, die de geloovigen in de hooggewaar deerde persoonlijkheid van Pater Mayer stellen, volkomen kalm te blijven en in alle omstandigheden af te zien van iedere demonstratie op straat. De Christelijke Kerk der oudheid geeft ons een waardig voorbeeld, hoe men zich in dergelijke ern stige uren moet gedragen. Toen het be richt bekend werd, dat de Apostel Petrus gevangen was genomen, staat er van hen geschreven: „Zij baden zonder ophouden voor hem tot God". In navolging van dit voorbeeld willen wij hedenavond om half acht in alle parochiekerken van München een afzonderlijke bidstonde houden voor alle belangen der Kerk in deze tegenwoor dige tijd van beproeving en hierbij spe ciaal Pater Mayer gedenken. Wij sporen alle geloovigen aan om in grooten getale naar deze bidstonde te komen en in het be wustzijn van ons katholiek gemeenschaps gevoel van ganscher harte mee te bidden. Intusschen, zoo gaat de verklaring voort, heeft de Nationaal-socialistische pers in haar streven om alles wat Katholiek is te blameeren een zielzorger, die in buitenge woon hoog aanzien staat, beschuldigd, dat hij misbruik zou gemaakt hebben van den biechtstoel, wel wetende, dat de aangeval lene vanwege hèt biechtgeheim zich abso luut niet kan verdedigen. In het tweede ge deelte van deze herderlijke verklaring wordt speciaal de aandacht gevestigd op dezen nieuwen aanval van de vijanden der Kerk: „Gisteren en eergisteren verscheen in een veel verspreid blad te München een arti kel, waarin een priester uit de St. Marga- rethaparochie te München werd aange klaagd, dat hij den biechtstoel misbruikt zou hebben om de zedelijkheidsprocessen in een onjuist daglicht te stellen. In ver band hiermede merken wij op: de desbe treffende priester is een eerbiedwaardige oude geestelijke, die welhaast op een 50-jarig rijk gezegende werkzaamheid in de ziel zorg mag terugzien. Hij staat bij iedereen die hem kent in hoog aanzien. Gezien de smettelooze faam, die hij zich gedurende zijn langdurig en voorbeeldig priesterleven in alle kringen verworven heeft, kan op hem zelfs geen schijn van de schandelijke beschuldigingen vallen, die tegen hem in bedoelde artikelen worden geuit. Zonder dat men tevoren met de desbetreffende paro chie voeling had gehouden, heeft men op totaal oncontroleerbare en op zichzelf haast ongelooflijke aan wijzigingen van kinderen de zwaarste beschuldigingen gericht aan het adres van een priester, die algemeen als absoluut betrouwbaar staat bekend en bovendien heeft men ook het H. Sacrament der Biecht zelf belasterd. De biechtstoel is voor alle geloovigen de ongerepte plaats van een heilig vertrouwen, waarover voor iedere priester principieel de lippen geslo ten zijn. Daarmee weet ieder geloovige Ka tholiek wat hij van bedoelde beschuldigin gen te denken heeft". De opwinding in München onder de be volking is buitengewoon groot en de ver maning van Kardinaal Faulhaber kwam Belangwekkende discussie over het internationale botervraagstuk Heden is het voor de deelnemers aan het internationaal landbouwcongres een druk ke dag. Alle secties vergaderen vandaag in de verschillende zalen van de Scheve- ningsche badhotels. Zóoals ook gisteren was de belangstelling 't grootst voor de bij eer komst van de eerste sectie voor de landbouwpolitiek en -eco nomie. In deze sectie was men gistermiddag laat begonnen met de behandeling van het rap port van den heer H. Bretscher, secretaris generaal van den bond van Zwitsersche zuivelproducenten, over de organisatie van de internationale botermarkt. Er bestond zeer veel belangsteling voor dit onderwerp, welks behandeling hedenochtend werd voortgezet. De heer Bretscher geeft in zyn rapport een overzicht van de beteekenis van boter zoowel als voedingsmiddel als vooral ook als handelsartikel op de wereldmarkt. De boterhandel geschiedt ten deele op de vrije markt tegen dagprijzen, doch in Denemar ken en Nederland epaalt men dagelijks in verband met vraag en aanbod een markt prijs, die zijn invloed doet gelden ook daar waar hij niet officieel aanvaard wordt. Ten einde den prijs te stabiliseeren past Nieuw-Zeeland het middel van door den j staat georganisêerden boterexport toe. Dit i middel is echter slechts doeltreffend zoo lang er een zeker evenwicht tusschen pro ductie en afzetmogelijkheden is. Verschil- lende andere landen passen het middel van j exportpremies toe. De crisis van de internationale boter- markt wordt veroorzaakt in de eerste I plaats door de algemeene wereldcrisis en verergerd door de toenemende productie van uit andere oliën en vetten vervaardig- j de producten ter vervanging van boter. de landen aan de behoeften van de groote verbruikscentr a geleidelijke vermindering en zoo spoe dig mogelijke afschaffing van de export premies. Verbetering van den internationalen bo terhandel door afschaffing van invoer verboden en contingenteeringen, waarte genover bepaalde staten door centralisatie van den invoer en tijdelijke heffing van een invoerrecht de belangen van hun eigen boterproductie zouden kunnen be hartigen. Ten slotte stelde de heer Bretscher be vordering van de onderlinge uitwisseling van zuivelproducten en stichting van een internationale organisatie voor om te ko men tot een redelijke verdeeling van de uitvoeroverschotten tusschen de boter- invoerende landen. De gedachtenwisseling. De gedachtenwisseling werd geopend door den heer De Schrever (België), die van meening is, dat de concurrentie der margarine voornamelijk veroorzaakt wordt door de tengevolge van de wereldcrisis gedaalde koopkracht. Het boterprobleem is zeer ingewikkeld en betreft zoowel de productie als den handel, de handelsba lans en de openbare gezondheid van een land. Voorstellen van den heer Geluk. De heer P. A. Geluk, secretaris van de Federatie van Nederlandsche Zuivelbon- den, maakt bezwaar tegen de voorstellen tot afschaffing van exportpremies en contingenteeringen. Nederland kan zijn Dit nummer bestaat nit drie bladen. r i VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De rechtsche troepen trekken Bilbao binnen. De Baskische regeering heeft de stad verlaten. (2de blad). Sovjet-gedelegeerde ter arbeidsconferen- tie beleedigt den Nederlandschen gedele geerde Serrarens. (2de blad). De oneenigheid onder de Rexisten. (2de blad). Een voorstel om Palestina te verdeelen- (2de blad). Bemiddelingsraad benoemd in het staal- conflict in de V. S. (2de blad). Massa-vergiftiging in de buurt van Djoc- jakarta. (Ned. O.-Indië, 2de blad). BINNEJILAND. Internationaal landbouwcongres. (1ste blad). De wereld in vogelvlucht Eerste voorwaarde tot saneering van de exportpremie niet opgeven omdat deze in internationale botermarkt is de uitbrei ding van den Volkenbond in samenwerking tegen de margarine-producten. Dartoe zal, overal waar dit noodig is, de kwaliteit van de boter verbeterd moeten worden, en moet propaganda worden gemaakt voor het j gebruik van boter, terwijl op oliën en vet ten een recht geheven dient te worden, waardoor de margarineprijs eenigszins op het peil van den boterprijs wordt ge- j bracht. Deze maatregelen zullen echter interna- i tionaal tot stand moeten komen en daarna I is internationale overeenstemming tus- j schen de boter-produceerende landen nood zakelijk. Het zou gewenscht zyn, onder lei ding van den Volkenbod, in samenwerking met het internationale landbouw-instituut, te Rome, een internationale boterconferen- i wekken. wezen niet als een premie op den export beschouwd kan worden doch slechts als een compensatie voor het risico, dat men bij den export loopt. Van groote beteekenis acht spr. een krachtige actie ten aanzien van het mar- garineverbruik. Daarom stelt hij voor, dat maatregelen genomen zullen worden tot bescherming van het woord „boter". Met betrekking tot margarine dient zelfs elke toespeling op het woord boter ver boden te worden. Verder dient te worden verboden, dat margarine boterkleurig gekleurd wordt. Een einde moet worden gemaakt aan misleidende reclame van margarine b.v. door afbeeldingen van boerderijen, koeien enz., of leuzen, die een verkeerden indruk tie bijeen te roepen, ten einde alle boter- problemen te bestudeeren. In een door hem voorgestelde ontwerp resolutie beveelt de heer Bretscher als mid delen tot verbetering van de internationale marktpositie aan: verbetering van de kwaliteit en stan daardisatie van de boterproductie; propaganda onder de verbruikers, waar bij de voordeelen van natuurboter boven margarine en plantaardige vette werden uiteengezet; de verplichting van staatsinstellingen en door den staat gesubsidieerde instellingen om uitsluitend of hoofdzakelijk natuurbo ter te gebruiken; de verplichting voor bakkers, confiseurs en restaurants, die margarine gebruiken, om dat duidelijk aan te geven, heffing van een recht op de grondstoffen voor marga- rinevervaardiging en verbod voor bepaal de levensmiddelenindustrieën om marga rine te gebruiken Verder wil de heer Bretscher overleg tus schen de boter-produceerende landen ten einde te bereiken: een periodieke publicatie van een statis tiek betreffende de productie en uitvoer der groote overzeesche boterproduceeren- juist op tijd, daar ernstige betoogingen en incidenten gevreesd werden. Vooral daar in de officieele Nazipers het resultaat ge publiceerd werd van de aangifte van nieu we leerlingen voor de Bijondere of Open bare School. Wie werkelijk aanneemt, dat meer dan 95 procent der ouders vrijwil lig en zonder dat eenige dwang op hen werd uitgeoefend voor hun kinderen de neutrale school zouden gekozen hebben, kent het katholieke volk van Beieren niet. Ten slotte wil spr. een verbod van het mengen van boter met margarine. De heer Achard (Frankrijk) ziet de be zwaren van eenig protectionisme niet in. Contingenteering ontwricht de markt niet maar verstevigt deze. Men vergete daar bij niet, dat slechts 10 procent der totale boterproductie voor den export bestemd is. Aan deze 10 procent kan men de ove rige voor binnenlandsch verbruik bestem de 90 procent niet opofferen. Spr. eindigt met een protest tegen een gisteren door zijn landgenoot Dumont ge houden betoog, dat Europa de bietsuiker zou moeten opgeven ten behoeve van den rietsuiker der tropische landen, die dan Europeesche producten zouden kunnen koopen. Ten eerste is het niet zeker, dat dit laat ste inderdaad zal geschieden, ten tweede kan de Europeesche landbouw den bieten- verbouw niet missen. Prof. Laur (Zwitserland) is het met de voorstellen van den heer Geluk eens en is met den heer Achard van meening, dat protectionistische maatregelen niet gemist j kunnen worden. Het door den rapporteur Bretscher voorgestelde denkbeeld om een internationale boterconferen tie bijeen te roepen juicht hij van harte toe. De heer Bretscher beantwoordde in het kort de gemaakte opmerkingen. De amen dementen van den heer de Schryver op zijn onwerpresolutie kan hij niet alle aan vaarden. De voorstellen van den heer Geluk worden grootendeels overgenomen. Eenige amendementen van den heer Achard zullen in overweging worden ge nomen in de redactiecommissie, die den uiteindelijken tekst van de resolutie, wel ke aan het plenaire congres zal worden voorgelegd, zal vaststellen. Hiermee zijn de discussies over het rap port van den heer Bretscher gesloten. Het drama van Bilbao nadert zijn einde. Reeds wordt gemeld, dat de rechtsche troe pen de stad binnentrekken. Of dat voorba rig is, kan niet worden nagegaan; wellicht vindt men nadere mededeelingen onder de vlak vóór het afdrukken van de krant in gekomen telegrammen. Vast staat echter, dat de Baskische regeering de stad heeft verlaten. Door het optrekken van de Ita lianen langs de kust wordt de haven van Bilbao bedreigd, met het gevolg dat de voedselvoorziening van de bevolking totaal in de war is geloopen. Buitendien trekt alles wat loopen kan naar Santander. Lang zal het dus in geen geval duren of de stad is door de rechtschen bezet. Na eenigen tijd I is dan Santander aan de beurt en wordt langzaam maar zeker geheel Noord-Spanje i waarvan een smalle kuststrook zich nog in handen van de linkschen bevindt, door de nationalisten ingenomen. j Een belangrijk bericht als het juist i» j - - is het voorstel van de BritschPalestijn- j sche commissie om Palestina in twee dee- i len te splitsen, nl. een Arabisch stuk, dat i een onafhankelijke staat zou worden, en i een Joodsch stuk, dat Britsch Dominion zou j moeten zijn. De Joden hebben daar wel eenig bezwaar tegen, omdat het aan hen I overgelaten gedeelte te klein is voor de millioenen Joden, die graag naar het land i der vaderen zouden willen terugkeeren, i maar aan den anderen kant zou dit denk- J beeld een oplossing zijn van het lastige pro bleem in Palestina. GENERAAL FRANCO VERLEENT INTERVIEW AAN DE „TIMES". Hij wil van geen onderhandelingen weten. LONDEN, 18 Juni. (A. N. P.). Tij dens een interview, dat hij den correspon dent van de „Times" te Vitoria heeft ver leend heeft generaal Franco gezegt, afwij zend te staan tegenover iedere regeling van het conflict in Spanje langs den weg van onderhandelingen. „Wij zijn van meening, aldus Franco, dat iedere poging een overeenkomst tot stand te brengen als verraad moet worden be schouwd". Hij zette uiteen, dat zijn houding te de zen aanzien onveranderlijk zal zijn, „zelfs indien onderhandelingen van de zijde van Valencia geleid zouden worden door per sonen, die, hoewel van de nationalisten ver schillende in hun opvattingen over parle mentaire en democratische instellingen, hun eerbied voor de wet, de orde, den gods dienst, de traditioneele waarden der Spaan- sche beschaving deelen." Op de vraag van den correspondent, hoe het constitutioneele regiem in Spanje zal worden ingeval van een volledige over winning der autoriteiten te Salamanca, be perkte Franco zich er toe te verklaren, dat het even verkeerd is een directe restaura tie der monarchie voor te stellen als deze voor de toekomst uit te sluiten.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1