STADS NIEUWS WOENSDAG 16 JUNI 1937 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN RADIO-REDE VAN HET PRINSELIJK PAAR TOT DE INGEZETENEN VAN AMSTERDAM. VOORNAAMSTE NIEUWS 28ste Jaargang No. 8750 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone Advertentiën 30 rent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 De Prinses heeft medegedeeld, dat „op zichzelf verheugende gezondheidsredenen" haar hebben weerhouden, alle deelen van het programma bij het feestelijk bezoek aan de hoofdstad mede te maken Met vreugdevolle dankbaarheid heeft het Neder- landsche Volk van deze in zoo tijn gekozen vorm gedane mededeeling kennis genomen I Het Prinselijk Paar heeft gisterenavond vanuit het Paleis Soestdijk voor de radio een dankwoord gesproken naar aanleiding van het feestelijk bezoek aan de hoofdstad. f Rede Prinses Juliana „Ingezetenen van Amsterdam en gij allen, die Wij dezer dagen te Amsterdam ontmoet hebben. Wij beleefden zoojuist in de hoofdstad onvergetelijke dagen, die naar hun aard met onze bruidsdagen alleen te vergelijken zijn en hier voor wil Ik u thans Mijn dank komen brengen. Wij voélden Ons over stelpt door de breede stroomen van hartelijkheid, die van alle kanten op Ons toekwamen. Het was te ontroerend, om onder woorden te kun nen brengen, om, te midden van een versiering, die zulk een licht en fleurig karakter aan de stad gaf, u in zoo grooten betale bijeen te zien. Hartelijk dank aan den burgemeester en het overige gemeentebe stuur, zoomede als aan het algemeen feestcomité, mr. Trip en aan de politie voor haar werkzaamheden hierbij, voor het tot uitvoering bren gen van zulk een programma, als wat Ons in de afgeloopen week lederen dag opnieuw aangeboden werd en dat steeds weer de feest vreugde in andere, treffend schoone banen wist te leiden. Nooit had iets Mij kunnen weerhouden, alle deelen van het pro gramma mee te maken, waren het niet op zichzelf verheugende gezondheidsredenen geweest, die u zeker wilt verstaarj en billijken. Grootsch en diep is de indruk, dien Wij van deze dagen medene- men en het is Mij een voorrecht geweest u dit persoonlijk te hebben kunnen zeggen". Rede Prins Bernhard Ook Ik wilde gaarne Mijn persoonlijke gevoelens mondeling op deze, door de moderne techniek zoo gelukkig mogelijk geworden, wijze tot uitdrukking brengen. Het is niet alleen Mijn dank, dien Ik de hoofdstad wil betuigen, maar ook wil Ik uiting geven aan Mijn diepe ontroering over de groote liefde en hartelijkheid, welke de geheele bevolking, groot en klein, oud en jong, Ons iederen dag opnieuw bewezen heeft. Bij Onze aankomst sprak de burgemeester, dr. De Vlugt, over den fraditioneelen band, welke bestaat tusschen het Huis van Oranje en Amsterdam. Ik moet zeggen, dat deze traditie op de schoonste en voor Mij onvergetelijke wijze in deze laatste week bevestigd en voortgezet is. Het moet mij nog eens van het hart, hoe overweldigd Ik was door het vreugdevolle medeleven der geheele bevolking en steeds zal Ik alles doen wat in mijn macht is, om te bewijzen hoezeer Ik het vertrou wen, dat Ik daarin zie, op prijs stel. Mag Ik ten slotte nog den burgemeester, het gemeentebestuur, de huldigingscommissie en de politie mijn buitengewoon hartelijken dank betuigen voor den velen arbeid en de moeite, welke zij zich hebben getroost en hen van harte gelukwenschen met het groote succes hun ner bemoeiingen. EERLIJKE ERKENNING Er is van linksche zijde gepoogd afbreuk te doen aan de beteekenis der zetelwinst van de R.KS.P. in de Kamer (van 28 op 31) met de bewering, dat ze althans twee daarvan uitsluitend te danken heeft aan de nieuwe wijze van zetel verdeeling. Een gun stige uitzondering maakt daarop Mr. C. Bonnier, die in het liberale Handelsblad schrijft: Voor toeneming van de groote par tijen in macht gevoel ik politiek ge sproken bitter weinig, maar de recht vaardigheid gebiedt te erkennen, dat een partij als de Roomsch-Katholieke eerst thans het zetelaantal krijgt, waarop zij naar evenredigheid recht heeft, en dat het feit, dat zij in 1933, toen haar stemmen-percentage slechts 0.9 lager was, drie zetels minder kreeg dan thans, aan een fout van het oude en niet aan een fout van het nieuwe stel sel geweten moet worden". Een eerlijke erkenning! De N. R. Crt., die Vrijdag weer dorst te schrijven, dat de R. K. Staatspartij haar winst van 3 zetels „uit sluitend heeft te danken aqn de wijziging van de Kieswet", kan er een lesje aan ne- De wereld in vogelvlucht Frankrijk sukkelt permanent met zijn fianciën. Het is thans niet voor de eerste maal, dat de Fransche regeering aan de Kamer volmachten moet vragen om de schatkist te redden. En toch is Frankrijk een rijk land. Hoe komt het dan dat dit land ieder jaar met groote tekorten op z'n begrooting prijkt; dat de franc telkens in Een Zuster te Boekei door autobus overreden en gedood Vanochtend is te Boekei een doodelijk ongeluk gebeurd. De eerwaarde Zuster Ja- cobina, van het klooster van de Zusters van Liefde, stak vanochtend voor het raad huis te Boekei den weg over. Zij liet eerst een autobus passeeren, doch bemerkte niet, dat daarachter nog een autobus volgde. Zij werd door laatstgenoemd voertuig gegre pen. Men kracht sloeg zij met het hoofd tegen het spatbord, waardoor de dood vrij wel onmiddellijk intrad. Het stoffelijk overschot is naar het kloos ter overgebracht. Bij een door de politie ingestel onder zoek is gebleken, dat den chauffeur van de autobus geen schuld treft. waarde daalt; dat de economische toestand er somberder is dan elders; dat de midden stand zich bedreigd ziet en de industrie aan den rand van de ondergang staat? Wij kunnen het niet anders zien dan gebrek aan beleid. Hoe kan men vertrouwen heb ben in regeeringen, die om de haverklap omver gegooid worden? Deze Volksfront- regeering heeft het kunststukje uitgehaald om zoowaar een jaar lang te blijven zitten maar hier mangelt het aan innerlijke kracht. Met decreten zal zij thans moeten probeeren om geld binnen te krijgen. De gebeurtenissen in het Noorden van Spanje wijzen erop, dat de val van Bilbao aanstaande is. Volgens ooggetuigen, welke de bedreigde stad verlaten hebben, moet de toestand er hopeloos zijn. De weerstand is gebroken en er heerscht een grenzelooze wanorde. De troepen van Franco wachten blijkbaar om tot inneming over te gaan, totdat de stad omsingeld is. UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. Wij spraken de vorige week de verwach ting uit, dat de buitengewone vergadering, welke was aangevraagd over de ontslagen bij de Lichtfabrieken, wel langer zou du ren dan de vergadering .van Maandag 7 Juni 1.1., die met een goed uur afgeloopen was. Dat is inderdaad uitgekomen. De raad heeft den geheelen middag noodig gehad om B. en W. duidelijk te maken dat hij het in meerderheid althans niet eens is met de wijze, waarop deze ontslagen gegeven zijn. Over het feit, dat er ontslagen gege ven zijn, bestond geen verschil van gevoe len. Weliswaar bracht de heer Schüller aanvankelijk een verkeerde noot naar vo ren, toen hfj smalend wees op de tegen stelling van de „Meer Werk"-actie en het „goed praten" van deze ontslagen, daar mee den indruk wekkend alsof hij het met het ontslag zelf niet eens was doch hij werd al spoedig door zijn eigen partij ge- nooten op z'n vingers getikt, die verklaar den, dat zij de consequentie van het raads besluit bij de Begrooting ten volle aan vaardden en dat het ook niet over het ont slag zelf was, dat zij het college hard vie len. Inderdaad zijn deze (en nog volgen de) ontslagen de uitvoering van de goed gekeurde begrooting, welke sluitend is ge maakt met deze z.g. perspectief-bezuiniging. Bij de Lichtfabrieken zou door reorganisa tie een som van 'n kleine ƒ40.000 bezui nigd kunnen worden en men wist, dat deze bezuiniging gevonden moest worden in per- soneel-afvloeiïng. Waarom dan deze tegenkanting? Men had verwacht, dat het college van B. en W. tijdig een afvloeiïnsregeling, wel ke tot nu toe in het Alg. Ambtenaren- en Werkliedenreglement ontbreekt, zouden hebben opgesteld en daarover de Commis sie van het Georganiseerd Overleg zou heb ben gehoord. -Eenige organisaties hadden dat reeds vlak na de begrooting per brief aan B. en W. gevraagd, doch omdat zij deze afvloeiingsregeling in verband gebracht hadden met de voorgenomen ontslagen bij de Lichtfabrieken, waren B. en W. van meening, dat zij van plan waren de ont slagkwestie zelf in het G. O. te bespreken en daarom was het college eenstemmig van oordeel, dat op dit verzoek niet kon worden ingegaan. Op dezen brief kregen de organisaties geen antwoord. Wij kunnen dat niet anders zien dan een tactische fout van het college. In Maart werd daarop een vergadering van het G. O. aangevraagd, doch deze vergadering kwam eerst bijeen eind April, toen de ontslagen reeds waren vastgesteld. Weliswaar kwam in die verga dering een afvloeiingsregeling ter tafel, maar toen wilde de vergadering daar wei nig van hooren en was zij ontstemd over het reeds vast stellen van de ontslagen zon der dat zij daarover gehoord was. En dit was in de jongste bijeenkomst van den raad het cardinale punt: men was boos over het passeeren van het Georganiseerd Overleg. Ongetwijfeld zou het 't beste geweest zijn, als eerst een afvloeiingsregeling was opgesteld, daarover het G. O. was gehoord en aan de hand van deze regeling de af vloeiing had plaats gevonden. Maar daar tegenover kan vastgesteld worden, dat er tot nu toe nimmer is aangedrongen op zoo'n afvloeiingsregeling; dat B. en W. volmaakt gerechtigd waren om in overleg met de di rectie tot het geven van ontslag over te gaan zonder deze kwestie in het G. O. te brengen, want het was de uitvoering van een raadsbesluit; dat met welke andere afvloeiingsregeling ook de ontslagen toch niet anders uitgevallen zouden zijn; dat de ontslagen niet maar luk raak gegeven zijn, maar volgens de rijksregeling; dat de soc.- dem. raadsfractie thans wel hoog van den toren blies, maar dat zelfs de soc.-dem. wethouders aanvankelijk de zaak niet zoo ernstig hebben ingezien, hetgeen op te ma ken viel uit hetgeen wethouder Verweij daarover uitliet. Het is te betreuren zooals door de Kath. Raadsfractie is betoogd dat B. en W. niet wat meer contact gehouden heb ben met de organisaties, al was dat niet verplicht geweest. Het betreft hier in elk geval een belangrijk ontslag. Maar dat het nu nog éénig nut kon hebben, om in een motie aan te dringen op opschorting van de Dit nummer bestaat uit vier bladen. BUITENLAND. Bilbao nog niet gevallen. Wordt de stad omsingeld. (2de blad). Crisis in de Belgische Rex-beweging. (2de blad). BINNENLAND. Negen jaar gevangenisstraf geëischt te gen elk van de vier daders van den aanslag op pastoor Litjens, (Rechtzaken, éde blad). Hedenmorgen is te Boekei een religieuse door een autobus aangereden en gedood. (lste blad). LEIDEN. De jaarvergadering van de Mij. van de Ned. Letterkunde. De C. W. v. d. Hoogt- prijs voor Mevr. Hemiëtte van Eijk, de Wynaendts-Franckenprijs voor Mevr. Dr. A. H. AL RomeinVerschoor, (lste blad). OMGEVING. Heden heeft plaats gehad de aanbeste ding van den bouw van een nieuw Raad huis te Alphen aan den Rijn. (lste blad). ontslagen, totdat een afvloeiingsregeling is tot stand gekomen, waarover het G. O. is gehoord, wil er bij ons niet in. De „Vooruit" laakt de houding der Ka tholieke raadsfractie, omdat een barer woordvoerders den heelen strijd om de medezeggenschap der vakbeweging tot een kwestie van „formaliteit" zou hebben ver klaard. Dit is een van de pogingen ook de soc.-dem. woordvoerders in den raad maakten zich daaraan schuldig om de zaak, waarom het hier gaat, op te blazen. De erkenning van de organisaties is zéér zeker geen formaliteit, maar dat wordt ook door niemand beweerd! Een formaliteit is slechts de eisch tot opschorting van ont slagen, die tóch ongewijzigd zullen plaats vinden; een eisch, welke voor de betrok kenen van geen enkel practisch nut is en slechts formeele beteekenis heeft. Het woord van wethouder Verweij, dat hij niet bereid was, „om het principe van de erkenning van de vakorganisaties prijs te geven voor een schotel linzen" is dan ook slechts een rookgordijn om er zijn slappe houding achter te verbergen. Er zijn thans twee moties aangenomen. Eén om de ontslagen op te schorten en eerst een afvloeiingsregeling te maken, en één om vóór een tweede serie ontslagen zoo'n afvloeiingsregeling te ontwerpen. De tweede motie was na aanvaarding van de eerste overbodig, maar de voorzitter stelde er prijs op haar toch in stemming te bren gen. De vraag is nu, wat zullen B. en W. doen? Zij kunnen de eerste motie naast zich neerleggen, zonder meer. Zij kunnen ook Ged. Staten daarvan in kennis stellen, om dat gevolg geven aan deze motie practisch een wijziging van de begrooting inhoudt. Ged. Staten zullen zich dan tegen deze wij ziging, neerkomend op uitstel van een be zuiniging, dus op een gat in de begrooting, verzetten. En zich beroepend op dit ver zet van Ged.. Staten, kunnen B. en W. dan overgaan tot uitvoering van de tweede motie. Het practisch resultaat van deze buiten gewone vergadering lijkt ons dan niet an ders, dan dat er eens flink opgespeeld is tegen het „passeeren' van het G. O. en dat er een afvloeiingsregeling komt voordat tot de tweede afvloeiing wordt overgegaan. Dat laatste zou trouwens toch wel gebeurd zijn. Overigens blijft alles zooals het was vóór de vergadering. Mr. H. G.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1