RADIO-PROGRAMMA'S BIOSCOPEN vunSDAG 15 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 WOENSDAG 16 JUNI. GEMENGDE BERICHTEN HARDNEKKIGE BRAND TE ROTTERDAM. Toen men dacht het vuurge- bluscht te hebben volgde een ontploffing. Daarna begon het eerst goed,... Omtrent den feilen brand, welke, zooals wij gisteren in een deel onzer oplage nog konden berichten, gistermiddag heeft ge woed in het groote, vier verdiepingen hooge pand van de N.V. Handelmaatschappij v/h van Rietschoten en Co., electrische koffie- en pindabranderij, annex handel in zuid vruchten, bakkersartikelen, vischconserven, kolonale waren, specerijen en comestibles, gelegen aan de Maaskade te Rotterdam, wordt nog het volgende gemeld. De brand, die ontstaan is op de vierde verdieping, greep zeer snel om zich heen en in korten tijd stond de geheele bovenste etage in lichterlaaie. De brandweer, die spoedig met veel ma teriaal ter plaatse was, heeft de vuurzee bestreden met in totaal zeventien stralen. Omstreeks half twee werd de brand ont dekt. Men stond evenwel voor een zeer moei lijke taak, want niet alleen zat de brand zeer hoog het pand bereikt een hoogte van ongeveer achttien meter maar het vuur verbreidde zich bovendien zeer snel over de geheele verdieping. Het was nog voordeelig, dat de N.V. is ondergebracht in een gebouw, dat als hoekhuis is gebouwd. Nu kon men zoowel aan de Olivier van Noortstraat als aan de Maaskade het mate riaal gemakkelijk dirigeeren. Aan de zijde van de Olivier van Noort straat heeft de brandweer direct eenige slangen via het belendende perceel omhoog geleid waardoor men den vuurhaard, die eerst aan de achterzijde zat, kon aafttasten. Het blusschingswerk is nog even ver traagd geworden doordat de eerste slang, die opgehaald werd, brak. Ook aan den voorkant werd direct kracht dadig opgetreden. Een aantal slangen werd via het pand binnendoor naar boven ge leid, zoodat ook van deze zijde het vuur kon worden aangetast. Er was toen evenwel nog niet veel te zien Uit naden en uit de ramen ontsnapte rook, een enkele maal speelde er eens een vlam metje langs de kozijnen, maar naar bqiten scheen de brand toch niet zoo heftig. Dat was de eene kant vah de medaille, want in- tusschen bleek het in het pand al een ravage te zijn. De geheele vierde verdieping was een laaiende vuurzee en het bluschwater veroorzaakt op de beneden gelegen verdie pingen heel wat schade. Men was daar druk in de weer om eenige kantoormachines in veiligheid te 'brengen, maar deze poging heeft men maar stopgezet toen bleek, dat hieraan misschien nog wel meer beschadi ging verbonden zou zijn dan aan de uit werking van het water. Op de derde verdieping, waar groote voorraden koffie in opslag lagen, heeft men getracht zoo goed en zoo kwaad als het ging, deze door middel van dekzeilen te be schermen. Hoewel de brandweer toen reeds werkte met vier stralen aan de Olivier van Noort straat en drie aan de Maaskade. was er nog geen kijk op, dat men den brand spoedig onder de knie zou hebben, waarom steeds meer materiaal gerequireerd werd. Behalve tal van slangenwagens, die in actie kwa men, is nog versterking aangevraagd en zoo arriveerde tegen half drie ook de motor spuit VII, die op het open water "van de Maas ging werken. Ook van deze motor spuit werden nog vier stralen in werking gesteld en toen bleek, dat ook dat nog niet voldoende was, is ook de Havendienst I, die inmiddels eveneens aan de Maaskade gearriveerd was met drie stralen gaan wer ken. In totaal waren tenslotte zeventien stralen in werking. Het merkwaardigste van het geval was, dat het dak het hield en er slechts zoo nu en dan eens zware rookwolken zich door de venstergaten een uitweg baanden, zoodat er eigenlijk heel weinig vlammen te zien wa ren. Alleen aan de achterzijde sloeg het vuur soms fel naar buiten. Bovendien bleef de eigenlijke brand beperkt tot de bovenste verdieping, vermoedelijk doordat deze vierde verdieping door een zware betonnen vloer van de derde is gescheiden. Onverwachte ontploffing. Om even drie uur zag het er dan ook naar uit of het afgeloopen was. Er waren geen vlammen meer en er was hoegenaamd geen rook meer, die ontsnapte. Dit bleek echter een stilte voor den storm, want om drie uur klonk er eensklaps een hevige knal, die een deel van het paneel van de deur van de bovenste verdieping, welke precies op den hoek van Olivier van Noordstraat en Maas kade zit, vernielde. Het bleek, dat een gas- cylinder, die daar voor demonstratie-doel einden was opgesteld, ontploft was. Tege lijkertijd laaide de vuurzee, die men in de Olivier van Noortstraat aan de achterzijde met succes bestreden meende te hebben, weer op aan den voorkant en toen ging het plotseling zoo heftig branden, dat de vlammen naar buiten speelden. Onder die omstandigheden hield het dak het niet en qm kwart voor vier laaiden spoedig vurige tongen hoog op. De toe stand werd nu critiek, maar het is toch niet moodig gebleken dat ook de motorspuit, die eveneens ontboden was en in reserve ge houden werd, in werking werd gesteld. Hoofdman Keeman, geassisteerd door zijn collega's Bakker en van Sillevoldt, heeft toen een deel van het materiaal, dat deel nam aan de blussching in de Olivier van Noortstraat naar de voorzijde ontboden. De beide stralen van de motorspuit II, die op het water aan de Koningshaven werkte, en twee stralen van slangenwagens bleven blusschen aan de achterzijde, de magirus- ladder werd echter verplaatst naar de voor zijde, waar alles op alles werd gezet. Niet alleen binnendoor, maar ook van de daken van de aangrenzende perceelen bestreed de brandweer met alle kracht het vuur en toen kwam langzamerhand de kentering. De vlammen sloegen minder fel uit, er ontstond wat meer rook en de brand nam ziender - oogen in omvang af. Toch heeft het aan de voorzijde nog langen tijd behoorlijk ge brand, aangezien daar het vuur van de branderij was overgeslagen naar een zolder, waar het archief is ondergebracht. Dit ar chief is zoo goed als verloren gegaan. Te ruim vijf uur kon men het brand weer materiaal successievelijk laten inruk ken, maar toen had deze brand nog aller minst zijn beslag gekregen, het bleek n.l. dat de verbindingsbouten naar een top- geveltje waren doorgebrand, zoodat er kans was, dat bij een fiinken windstoot dit geveltje naar beneden zou komen. Na eenige mislukte pogingen is men er in ge slaagd om met behulp van den magirus- ladder, die bij dezen brand buitengewoon goeden dienst heeft bewezen, een lus om den gevel te werpen, waarop personeel van de afdeeling brandbluschmiddelen onder bevel van opzichter Keyzer, het geveltje naar beneden heeft gehaald. Eerst ging er nog maar een deel neer, zoodat men nog verder moest werken om ook het laatste gedeelte naar beneden te trekken. Inmiddels was men al met de nablus- sching begonnen. De vierde verdieping is volkomen uitge brand en de voorraden zijn totaal verloren. Het geheele pand heeft verder zeer aan zienlijke waterschade opgeloopen. Ook de talrijke belendende perceelen zijn er niet zonder meer afgekomen; in de geheele om geving, zelfs al zijn er via deze huizen geen slangen geleid, hebben de woningen zeer veel ongerief en schade door de wegvloei ende watermassa's gekregen. De naamlooze vennootschap, in wier dienst 40 tot 50 arbeiders en arbeidsters staan, is verzekerd tegen brand- en bedrijfs schade. Incidenten. Deze brand is overigens niet zonder inci denten verloopen. In het allereerste begin vermiste men een van de arbeiders en ondanks alle naspeur ringen kon men hem niet vinden. Men vreesde, dat de man zich nog op de bran dende verdieping bevond. Later bleek dit echter niet het geval te zijn, hij kwam zich in den loop van den middag ongedeerd mel den. Opzichter de Keyzer. die zich met eenig ■personeel van de afdeeling brandblusch middelen, voorzien van rookmaskers in het brandende perceel, dat op hooger gelegen etages weldra vol rook stond, begaf om de situatie op te nemen, raakte bedwelmd door den roook. Personeel van den gemeen telijken geneeskundigen dienst, dat in aan- met twee, later met een ziekenauto ter plaats aanwezig was, heeft hem weer op zijn verhaal geholpen. Voorts kwamen er ■nog kleine ongelukjes voor bij het blus schingswerk. De gewonden konden evenwel door het geneeskundige personeel ter plaat se verbonden worden. Bijna had zich een ernstig ongeluk voor gedaan toen vlak achter een brandweerman, die "het pand verliet, een deel van de zolde ring met luid tumult naar beneden kwam. De oorzaak. De oorzaak van dezen brand is nog niet met zekerheid vast te stellen. Het is moge lijk. dat een van de pijpen met heete lucht, die door de branderij loopt, oververhit is geworden, maar dit lijkt onwaarschijnlijk, aangezien deze pijpen dubbele wanden heb ben. De meest waarschijnlijke lezing is, dat de brand zijn oorsprong heeft gevonden in een vergaarbak, de vliezentrommel, waar in de vliesjes van de pinda's zich verzame len." Deze vliezentrommel moet telkens leeggehaald worden, omdat het mogelijk is, dat gedurende de branderij van de pinda's vonken in den trommel kunnen komen, vermoedelijk is dit laatste nu het geval ge weest. ERNSTIGE VAL VAN EEN MOTORRIJDER. Aan de gevolgen overleden. Gisteravond om 8 uur reed de 23-jarige motorrijder L. S. uit Monster met groote snelheid op de Laan van Meerdejrvoort te Den Haag. Bij het De Savornin Lohman- plein liet hij om een bepaalde reden zijn stuur los, waardoor hij viel en nog 20 me ter met zijn motor werd meegesleugrd. De Geneeskundige Dienst heeft hem in zeer ernstigen toestand naar het gemeentezie kenhuis gebracht, alwaar hij hedennacht aan de gevolgen is overleden. WIELRIJDER ONDER ZESWIELIGE VRACHTAUTO GERAAKT EN GEDOOD. Gisteravond omstreeks half zeven is op den hoek van de Deventerstraat en Molen weg te Zwolle een doodelijk ongeluk ge beurd. De héér E. Visscher uit de Zuider kerkstraat werd, terwijl hij per fiets komen de uit de richting Oosterlaan, de Deventer straat wilde oprijden, en daartoe langs den verkeersheuvel ter plaatse reed, door een zeswielige vrachtauto, beladen met circa 9000 k.g. hout, opzij aangereden. De man kwam voor het linker achterwiel te vallen en is vrijwel op slag gedood. Den chauffeur, die goed rechts en ook voorzichtig reed, treft naar het voorloopig onderzoek uitwees, geen schuld. Het stoffelijk overschot van het slacht offer is naar de R. K. ziekenverpleging te Zwolle overgebracht. DOODELIJK ONGEVAL IN HET STADION. Gistermiddag omstreeks vier uur is in het Stadion te Amsterdam een vijzel, we gende ongeveer 500 k.g., welke van een vijf meter hooge stelling moest, worden neer gelaten, naar omlaag gevallen, doordat een der schakels Van de ketting, waaraan de vijzel hing, brak. Een ongehuwde 29-jarige werkman werd door het vallende gevaarte aan het hoofd getroffen en op slag gedood. Zijn lijk is naar het Wilhelmina gasthuis overgebracht. DOODELIJKE VAL. Gistermiddag is in de buurtschap de Tippe onder de gemeente Zuidwolde de 'landbouwer van Hummelen van zijn hoog geladen hooiwagen gevallen. Hij was vrij wel op slag dood. LIJK OPGEHAALD. Vanochtend is uit het Vischgat te Haas trecht het lijk opgehaald van den 50-jarigen zwerver L., afkomstig uit Gouda. De man is vermoedelijk Zaterdag jl. te water ge raakt. Het stoffelijk overschot is naar de algemeene begraafplaats overgebracht. KANTOORHOUDER DER POSTERIJEN VERMIST. Van verduistering verdacht. Sedert gisterochtend wordt te Bedum (Groningen) vermist de 52-jarige kantoor houder der posterijen D. L. Het was alom in Bedum bekend, dat L. den laatsten tijd boven zijn stand leefde en veel geld uitgaf. Gisterochtend verscheen de inspecteur der P.T.T. te Groningen op het postkantoor, teneinde een onderzoek in de boeken en bescheiden in te stellen. De kan toorhouder had vermoedelijk hiervan lucht gekregen en is spoorloos verdwenen. De burgemeester van Bedum, de heer Jouw- stra, heeft per radio de aanhouding van L. gevraagd. L. wordt verdacht de hem toevertrouwde gelden te hebben verduisterd. WEER EEN NEDERLANDER TE AKEN GEARRESTEERD. Hij was als boekhouder te Heerlen werkzaam. Eerst thans is bekend geworden, dat eeni ge dagen geleden zekere J. S., wonende te Nieuwenhagen, te zamen met drie Duit- schers waarmede hij te Aken in een restau rant vertoefde, door de Duitsche politie is gearresteerd en opgesloten. Nadien is nog een oom van den heer S. aangehouden. De reden der arrestatie is echter niet bekend. De heer S. is dertig jaar oud en ongehuwd. Hij vertoefd wel vaker in deze grensstad. Hij was als boekhouder in betrekking bij een N.V. te Heerlen. „Tel." TWEE BROERS GAAN KOMMIEZEN TE LIJF. Revolver kwam er bij te pas. Zondagavond kwamen de gebroeders v. d. B. van Poppel aan de grens onder Goirle. Beiden waren dronken en zochten ruzie met de kommiezen. Die ruzie liep zoo hoog, dat de broeders een der komiezen op den grond wierpen en hem in het zand tracht ten te doen stikken, meldt de „Tel." De kommies worstelde zich los. Toen de woes telingen doorgingen met vechten, trokken de kommiezen hun revolver. Waarschu wingsschoten werden met een spotlach be antwoord en de twee broeders vielen op nieuw aan, zoodat de kommiezen gedwon gen werden hun wapens te richten. De jong ste werd m het dijbeen getroffen. Intusschen was de politie te Goirle ge waarschuwd en spoedig waren de gemeen- teevldwachter en twee rijksveldwachters per auto ter plaatse. De wostelingen waren gevlucht en de politie vond hen op eeni- gen afstand in het veld. Bij hun arrestatie verzette zich de oud ste opnieuw, doch spoedig werd hij over mand. Beiden werden naar het gemeente huis te Goirle gebracht. Ze werden daar door dr. Daniëls verbonden en de jongste werd naar het ziekenhuis te Tilburg ge bracht, terwijl de oudste in hechtenis werd gehouden. GEVAARLIJK NACHTELIJK BEZOEK. Reeds eenigen tijd is de echtgenoote van iemand uit Niehove (G.) huishoudster bij den arbeider H. de Haan onder Surhuizum (F.). In den nacht van Zaterdag op Zon dag kwam eerstgenoemde man, terwijl de Haan reeds te bed lag, gewapend met een met scherp geladen revolver en een scheer mes bij dezen om hem rekenschap te vra gen van zijn daden. Hij vroeg o.a. van wien de vrouw Was: „Van mij of vari jou?" Na dat de revolver driemaal had geketst, trachtte de man De Haan met een scheer- Hilversum I, 1875 M. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Sohritflezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 0.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopraan en piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Het Stichtsch Salonorkest. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Viool en piano. 3.00 Christ. Kinderkoor „Con Amore" en piano. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.45 Gelukwenschen. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Causerie over het Binnenaanva- ringsreglement en stoommachines. 7.00 Berichten. 7.15 Landbouwhalfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-berich- ten. 8.15 Nationale Herdenkingssamenkomst ter gelegenheid van het 900-jarig bestaan van de Statenvertaling. 9.45 Tenor en orgel. (Om 10.05 Berichten ANP). 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. Hilversum II, 301 M. VARA-uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.05 Toespraak. 8.10 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Causerie over kinderbescherming. (Gr.pl.), „Fantasia" en declamatie. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.301.45 ..Dc Flierefluiters" en solist. 2.00 „Melody Circle" en soliste. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelspel. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Zang. 7.30 Onze geestelijke verscheidenheid. 6.00 Herhaling SOS-berichten. - .8.07 Berichten ANP., VARA-Varia. 8.15 Gramofoonmuizek. 9.00r Wordt de akker goed bewerkt? cau serie. 9:10 VARA-orkest. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Orgelspel. 10.30 „Fantasia". 11.00 Reportage damwedstrijden, 11.1012.00 Gramofoonmuziek. Droitwich, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.3511.50 Gramofoonmuziek. 12.05 BBC-Northern orkest en solis'e I.05 Het Coventry Hippodromc-nrke:;. 1 50--2.20 Gramofoormuz'ek. .3.10 Het Coventry Colliery-orkest en so liste. 3.5C Pianovoordracht. 4 20 Vesper. 5.10 Het Mac-Arthur-kwintet. 5.35 Het BBC-Dansorkest. G 40 Fransche causerie. 7.00 Radimooneel. 7.20 BBC-Marnekoor en solisten*. 7.50 Muzikale causerie. 8.10 Orgeispj. 8.55 BBC-Sy.T phonie-orke-*,. 9.55 Vervolg cncert. 10.40 Declamatie. •1.09 Het Bivrdhurst Septet. II.35 Billy Cciton en zy.i Bind. ?1.5C12.29 Jc zzmuziek (gr.pl.). R a d i o-P a r i s, 1648 M. 7.10 en S.20 Cramofoonmuzi :'c. j0 35 Dito. mes te dooden. Laatstgenoemde liep hier bij twee ernstige verwondingen op. Hij ver dedigde zich met een geëmailleerde pan en kwam tijdens de worsteling uit zijn bed. De aanvaller werd daarop door de vrouw uit de woning getrokken. Buiten gekomen heeft hij toen uit wraak met een bezem 12 20 Visciar o-orkest en zar.g 2.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Zang. 3.35 Gramofoonmuziek. 4.05 Piano voordracht. 5.20 Symphonieconcert. 9.05 Viool voordracht. 8.50 Omroeporkest, Noyon-koor en solis ten. 10.50 Gramofoonmuziek. Keulen, 456 M. 6 50 Westduitsch Kamerorkest. 8.50 SA-Orkest. 9.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Omroepkleinorkest, boerenkapel en de Stuttgarter Volksmuziek. 2.35 Omroep-schrammelensemble 4.50 Bonnsch Kamerorkest en solist. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.30 Mannenkoorconcert. 8.30 Omroepkleinorkest. 10.50 Piano voordracht. 11.2012.20 Omroepdansorkest. accor deon-orkest en soliste. Brussel, 322 en 404 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Saloonorkest. 1 502.20 en 6.20 Gramofoonmuziek. 6.30 Kamermuziek. 7.20 Dito. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Kleinorkest. 9.20 Omroepsymphonie-orkest. 10.3011.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonokrest. 1.30 Kleinorkest. I.502.20 Gramofoonmuziek. 5.25 Guetta Milano's orkest. 6.35 Salonorkest. 7.20 Gramofoonmuziek. .8.20 Omroepsymphonie-orkest. 9.35 Kleinorkest. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 8.30 Berlijnsch Philharmonisch orkest. 10 20 Berichten. 10.50 Viola da gamba en cembalo. II,05 Weerbericht. 11.20 Oskar Joost's dansorkest. Gem. Radiodistributiebedrijf te Leiden. 3de Programma. 3.00 Keulen. 10.35 Parijs R. 12.20 Keulen. 13.20 Brussel VI. 14.20 Keulen. 15.20 Parijs R. 15.35 Londen Reg. Pl.m.1 17.05 Keulen. 19.20 Brussel VI 19:50 Londen Reg. 20.35 Keulen. 21.20 Brussel Fr. 22.20 Brussel VI. r 22.30 Rome of div. 23.20 Keulen. 4de Programma. 8.00 Brussel VI. 9.20 Diversen. 10.35 Droitwich. 11.35 Londen Reg. PI. 12.35 Droitwich. 14.25 Londen Reg. 15.20 Droitwich. 18.20 Diversen. Pl.m. 18.40 Brussel Fr. 19.20 Droitwich. 22.45 Londen Reg. 23.35 Droitwich. PRINSES EN PRINS VOOR DE RADIO. De prins en de Prinses zullen he denavond, om halfnegen. over beide zenders een woord van dank spreken tot de Amsterdamsche burgerij. de ramen ingeslagen en is vervolgens op de vlucht gegaan. De gemeente-politie heeft den dader 's nachts van zijn bed ge licht. Hij zal ter beschikking van den Of- fivier van Justitie te Leeuwarden worden gesteld. De geladen revolver en het scheer mes zijn in beslag genomen. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: De Privé-secreta- resse (Herman Thi- mig Renate Mül- ler). Een man van de daad (John Waye). Komisch Dag. 8—11, Zondags bovendien 47 uur, Matinee Zaterd. en Woensd. 2.30 uur. Toelaatbaar v. volwassenen Lido: Zonen van de Zuid zee (Mala en Lotus) Opgejaagd (Con stance Bennett) Speelfilm Sensatie Dag. 3.-511.15 uur, Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Toelaatbaar v. volwassenen Luxor: De Spion (Willy BirgelLida Baa- rova) Dansmuziek. Sensatie Kluchtig Dag. 811 uur, Zon dags bovendien 27 uur. Matinee, Zaterd. en Dond., 2 uur. - Volwassenen Trianon: Fraulein Lilly (Fran- ziska Gaal Szöke Szakall). Ons Dagelijksch Brood (Karen Mor- ley Tom Keene). Komisch Speelfilm Dag. 811 uur. Zön- dags bovendien 2—7 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 iiur. Goedgekeurd

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9