DINSDAG 15 JUNI 1937 SE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD -PAG. 8 WERKVERSCHAFFING EN STEUN- VERLEENING IN DE ZOMERMAANDEN. Naar aanleiding van vragen van den heer Drees in verband met een bericht, hetwelk aan een aantal gemeenten zou gezonden zijn, om van een bepaalden datum in Juni af of tot nader bericht aan die gemeenten geen subsidie uit het werkloosheidssubsidie- fonds uit te keeren, heeft de minister van sociale zaken de vraag: Is dezer dagen aan een aantal ge meenten door rijksinspecteurs voor de werkverschaffing, namens den minis ter van sociale zaken, schriftelijk be richt, dat van een bepaalden datum in Juni af tot nader aankondiging aan die gemeenten geen subsidie zal worden uitgekeerd uit het werkloosheidssubsi- diefonds? ontkennend beantwoord. De minister wenscht echter, in verband met de gestelde vragen, het navolgende te bevestigen, hetgeen hij reeds bij schrijven dato 8 Mei 1937 aan den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in ant woord op vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Drees heeft geantwoord. „Evenals vorige jaren, zal ook dit jaar door de rijksinspecteurs voor de werkver schaffing worden nagegaan, of en in hoe verre in bepaalde gemeenten de werkver schaffing en/of de steun verleening gedu rende eenigen tijd in de zomermaanden ge heel of gedeeltelijk zouden kunnen worden stopgezet. Waar dit jaar voor het eerst na een aantal jaren van voortdurende stijging de werk loosheid niet onbelangrijk daalt, is de mi nister van meening, dat er dezen zomer in een aantal gemeenten inderdaad aanleiding zal kunnen zijn om de werkverschaffing en/of steunverleening gedurende eenigen tijd te beperken of stop te zetten. Bij de zich in vele streken des lands ver- toonende opleving in het bedrijfsleven en de daarmede gepaard gaande uitbreiding der normale werkgelegenheid is het stre ven van den minister er op gericht, te be vorderen, dat de arbeiders zooveel moge lijk werk in het vrije bedrijf zullen vinden. In sommige gevallen vormt, vooral gedu rende de zomermaanden, werkverschaffing een beletsel, althans een rem voor de ar beiders om vrij werk te zoeken. De minister heeft aan de rijksinspecteurs opdracht gegeven, om de hierboven vermel de mogelijkheden zorgvuldig en met groote voorzichtigheid na te gaan en telkens over leg te plegen met de betrokken gemeente besturen". Als gevolg van deze overweging zal, in overeenstemming met het advies der be trokken rijksinspecteurs voor de werkver schaffing, in enkele gemeente de gemeen telijke werkverschaffing kunnen worden ingekrompen of stopgezet. Er kan op dit oogenblik nog niet medegedeeld worden hoever deze maatregel zich zal uitstrekken, aangezien nog geen beslissing over het ge- heele land genomen is. Het feit, dat een bepaalde gemeente een deel van haar belastingcapacitêit moet mis sen ingevolge de daarvoor geldende wette lijke bepalingen, geeft deze gemeente op dien grond nog geen recht om een subsidie uit het werkloosheidssubsidiefonds te ont vangen. Deze verplichte afstand van belas tingen heeft immers onder meer ten doel om de kosten van den werkloosheidssteun eenigermate over alle gemeenten om te slaan. De rijksinspecteurs hebben de bevoegd heid om in bijzondere gevallen, waar zulks noodig blijkt, van de aanvankelijk getroffen regeling af te wijken. Voorts blijft de mo gelijkheid open om de arbeiders, die niet tegenstaande hun daartoe gedane pogingen geen werk hebben kunnen vinden in het vrije bedrijf, in centrale werkverschaffing te plaatsen. Uit het bovenstaande volgt tevens, dat het geenszins de bedoeling van den minis ter is om valide werklooze arbeiders onver zorgd te laten noch ook denzulken onder stand ingevolge de armenwet te doen ver strekken. Deze laatste uitdrukkelijke mededeeling stelt ons eenigermate gerust. 't Moge nu ook niet langer in de bedoe ling van gemeentebesturen liggen, om tij dens de zomermaanden de steunverleening stop te zetten! Wij hopen, dat, indien een gemeentebe stuur daartoe zou besluiten, tegen zulk een maatregel onmiddellijk zal worden gepro testeerd. Als het niet de bedoeling is van den Mi nister om valide werklooze arbeiders on verzorgd te laten noch ook „denzulken onderstand ingevolge de Armenwet te ver strekken, dan zal ook de steunverleening niet kunnen worden stopgezet in een ge meente, waar nog werklooze arbeiders zijn. TEGEMOETKOMING IN VERVOER KOSTEN VOOR LEERPLICHTIGE KINDEREN. Twaalf K.M. te lang voor een fiets. De Raad der gemeente Heukelom had aan een tweetal ouders van leerplichtige kinderen voor het bezoeken van de open bare ULO-school te Gorinchem (een af stand van ongeveer 12 K.M.) een tegemoet koming in de kosten toegekend resp. van 0.50 en van 0.25 per week, waarbij uit gegaan werd van de stelling, dat de kin deren dezen afstand per fiets zouden kun nen afleggen. Ged. Staten van Zuid-Hol- land waren het daarmede niet eens en be slisten, dat het vervoer per autobus moest geschieden. Van dit besluit kwam de raad in beroep, maar de Kroon heeft thans be paald, dat de af te leggen afstand te groot is, om door leerplichtige kinderen onder wisselende weersomstandigheden dagelijks tweemaal per rijwiel te worden afgelegd. TWEEDE INTERNATIONAAL CONGRES VAN DE LANDBOUWPERS TE SCHEVENINGEN Opening door Minister Deckers. Hedenmorgen is in een der zalen van het Kurhaus te Scheveningen het tweede internationale congres van de landbouw- pers geopend, voorafgaande aan het groo te internationale landbouwcongres, dat daar Donderdag a.s. begint en georgani seerd door de federation internationale de le presse agricole. Op dit congres is de Nederlandsche re geering vertegenwoordigd door den heer A. J. Lievegoed, chef van den regeerings- persdienst en ir. R. P. Bonthuis, hoofd van den buitenlandschen handelsvoorlichtings dienst van het Departement van Landbouw en Visscherij. Het koninklijk landbouwcomité is ver tegenwoordigd door dr. H. Molhuysen en het int. tuinbouwcomité te Dedemsvaart door den heer J. D. Ruys de Rollecate. Te 10 uur heeft de minister van Land bouw en Visscherij, mr. dr. L. N. Deckers, in de zaal van het Palais de Danse, het congres namens de Nederlandsche Regee ring welkom geheeten. Na minister Deckers sprak prof. dr. Franco Angelini, hoogleeraar aan de land- bouw-faculteit van de universiteit te Na pels en secretaris-generaal van de interna tionale federatie van de landbouwpers. Spr. bracht namens alle congressisten een eerbiedige hulde aan H. M. de Konin gin en sprak zijn groote bewondering uit voor het Nederlandsche volk, dat door zijn reusachtige werken geniale exploitatie methoden van den bodem een kostbaar voorbeeld geeft van constructieve en schep pende kracht, die de schoonheid en groot heid van een natie vormt. Tenslotte was het woord aan den voor zitter van het congres, dr. ir. Ernest Feiszt uit Bern. Hij heette alle aanwezigen harte lijk welkom en dankte de aanwezige land- bouwjournalisten voor hun deelneming en medewerking aan dit congres. Ook in Nederland heeft men het geluk, te beschikken over een hardwerkende, voor beeldige boerenstand, die de ruggegraat der natie vormt en waarop men in tijden van nood nooit vergeefs een beroep heeft ge daan. Spr. eindigde zijn rede met het uit spreken van de hoop, dat deze boerenstand voor Nederland behouden zou mogen blij ven en zou mogen bloeien ten bate van Nederland. Nadat de Roemeensche vertegenwoordi ger prof. Ionescu namens de deelnemers eenige begroetingswoorden had gesproken, nam minister Deckers afscheid. Na het vertrek van den minister zou met de eigenlijke congreswerkzaamheden wor den begonnen. Alvorens daartoe werd over gegaan sprak echter de Spaansche vertegen woordiger ir. E. Morales y Fraille als ver tegenwoordiger van de nationale regeering te Burgos eenige begroetingswoorden na mens het nieuwe Spanje. Hierna begonnen de gewone congres- werkzaamheden. DE ENGELSCHE BOTERMARKT. In de Mei-aflevering van de Nederland sche conjunctuur, uitgave van het centraal bureau voor de statistiek, is een studie op genomen van de Engelsche botermarkt, waaraan hier het volgende wordt ontleend. De foinnenlandsche boterproductie van Groot-Brittannië is gering, zoodat in de be hoefte voor een zeer groot gedeele (onge veer 85 a 90 pet.) door invoer moet worden voorzien. Verreweg de belangrijkste im porteurs zijn Nieuw-Zeeland, Australië en Denemarken. Van de overige landen, die te zamen ongeveer evenveel importeeren als elk van de drie genoemde afzonderlijk, zijn de Iersohe Vrijstaat, Rusland, Nederland, Zweden, Finland en Argentinië de voor naamste. In den laatsten tijd hebben echter ook enkele andere landen, o.a. Polen en de Baltische staten, zich snel een belangrijker plaats kunnen verwerven. In het boterverbruik van Groot-Brittan nië valt een vrij sterke toeneming te con- stateeren. Sedert 1931 is die stijging echter in de eerste plaats aan Britsche productie gebieden ten goede gekomen, waarbij mel ding dient te worden gemaakt van een in voerrecht op alle boter afkomstig uit niet- Britsche landen, dat ingesteld werd op 1 Maart 1932 en gewijzigd op 1 November d.a.v. (na de Ottawa-overeenkomst). Het eigenlijke doel van de genoemde stu die bestaat nu hierin, dat nagegaan werd inhoeverre er verband bestaat tusschen de hoeveelheden en de prijzen van de door de verschillende alnden ingevoerde boter, Uit gegaan werd van de onderstelling, dat, in dien b.v. de invoer van Deensche boter re latief toeneemt t.o.v. den invoer van Nieuw- Zeelandsche boter, de prijzen van Deen sche en Nieuw-Zeelandsche boter een te genovergesteld beeld zouden vertoonen. Nader onderzoek leerde echter, dat deze onderstelling in haar algemeenheid niet juist is. Veeleer diende rekening te wor den gehouden met de mogelijkheid, dat een vermindering van den boterinvoer uit Nieuw-Zeeland gecompenseerd kan wor den door een vermeerderde boterinvoer uit Nieuw-Zeeland gecompenseerd kan worden door een vermeerderde boterinvoer uit Australië. Dit in het oog houdende bleek de gebezigde redeneering inderdaad een be vredigende verklaring van den loop der cijfers te kunnen geven. De seizoenbewegingen in de hoeveelhe den en prijzen van de boter ingevoerd uit de Europeesche landen zijn begrijpelijker wijze ongeveer tegengesteld aan de seizoen bewegingen voor de landen van het zuide lijk halfrond. Voor Nederland is deze om standigheid niet zonder belang, daar de maatregelen, welke met den zeer toegeno men boterexport naar Engeland verband houden, een sterke seizoenbeweging met zich medebrengen. MELKVERSTREKKING OP DE GOUDSCHE SCHOLEN. Een uur schoolzwemmen per week. Gisteren is met de melkverstrekking op de Goudsche bijzondere en openbare scho len een aanvang gemaakt. Gouda is hiermede de dertiende gemeente, waar op school melk wordt gedronken. Alle bij4- zondere en apenbare scholen nemen deel, echter nog niet alle leerlingen. Van de rond 4500 scholieren zijn er momenteel 2050, die in de klas melk gebruiken. Dat is nog te weinig; in andere plaatsen is het percentage 60 pet. Gouda komt op dit oogenblik aan 45 pet. Ongetwijfeld mag evenwel op een stijging worden gerekend. Voor 2781 kinderen was aanvangelijk een bereidverklaring voor deelneming inge diend; ruim 2000 kinderen hebben gister morgen melk gedronken, zoodat voor ruim 700 de toezegging niet was nagekomen. De zen zullen echter wel spoedig gaan mee doen en mèr hen ongetwijfeld nog talrijke anderen. Financieele bezwaren van de zij de der ouders kunnen er in ieder geval haast niet zijn. In drie prijzen wordt' de melk geleverd en in noodzakelijke geval len kan zelfs zonder kosten worden deelge nomen. Eenigszins officieel is de melkverstrek king op de Goudsche scholen begonnen. In de openbare school no. 1 op de Jeruzalem- straat, hoofd de heer J. de Bruijn, waren om half elf burgemeester E. G. Gaarlandt als wethouder van onderwijs, eenige raads leden, de gemeente-secretaris de heer G. J. J. Pot, de schoolarts dr. J. Kroondijk, de heer A. van Wijnen, voorzitter van de Cri- siszuivelcentrale, leden van het schoolmelk- comité en eenige andere personen aanwe zig, om van den eersten dronk getuige te zijn. Het was voor de kinderen nog een beetje vreemd, doch over een paar dagen zal het gebruik van melk op school heel ge woon en als 't ware een deel van het les rooster zijn geworden. Een algemeen ver schijnsel is, dat in de lagere klassen meer leerlingen deelnemen dan in de hoogere. Dit bleek gisteren ook in school 1, waar de eerste verstrekking fotografisch werd vastgelegd. Een tweede belangrijke maatregel, welke van gemeentewege voor de jeugd werd ge troffen, is het invoeren van het z.g. school zwemmen. De leerlingen van de vijfde en zesde klassen van alle openbare scholen krijgen een uur zwemles per week in de Stedelijke Zweminrichting. CENTRALE VAN RIJKSPERSONEEL. Vrijdag en Zaterdag j.l. kwam, onder leiding van den heer Fj. Perdok Hzn., in het Savoy-hotel te Scheveningen bijeen het algemeen bestuur van de centrale van vereenigingen van personeel in 's .rijks dienst. In zijn openingswoord hield de voorzit ter een beschouwing over de tegenwoor dige crisis en wees op de slechte positie waarin tal van ambtenaren en arbeidscon tractanten vooral na September 1936 zijn komen te verkeeren. Hij" vestigde er de aandacht op, dat de stijging van de kosten van levensonder houd de centrale hadden genoopt een roep door Nederland te doen gaan om verbete ring van de geldelijke positie van het rijks personeel. Spreker besloot zijn openings woord met een krachtig pleidooi voor op heffing van de per 1 Januari 1936 ten on rechte ingevoerde. 5 pet. salarisverlaging, vooral nu de rijksmiddelen beter vloeien en het indexcijfer van de kosten van le vensonderhoud regelmatig stijgt. Het jaarverslag der centrale vermeldt een groeiend ledental, dat in 1936 met 378 is geklommen tot 8.394. Daaraan kan thans worden toegevoegd, dat de belangstelling voor de centrale in 1937 wel zeer sterk is toegenomen. Reeds in dit eerste halfjaar 1937 was de ledenwinst gelijk aan die van 1936. Het totaal ledental burgerlijk rijks personeel zal in den loop van dit jaar vrij zeker de 9000 passeeren. Nadat tal van huishoudelijke aangele genheden, zooals jaarverslagen van cen trale en dochter-instellingen, balans, ba ten- en 1 astenrekening, periodieke be stuursverkiezing, waren afgehandeld, be sprak men een nota van het dagelijksch bestuur omtrent het programma-punt der centrale: pensionneering van ambtenaren op 60-jarigen leeftijd. Met de conclusie van het bestuur, thans geen actie te voeren voor verplichte pensionneering op 60-jarigen leeftijd, doch v/el voor. ontslag met voorloopige pension neering op dezen ouderdom aan hen, die daarom verzoeken en voorts aan degenen, wier verzoek om pensionneering om rede nen van dienstbelang wordt afgewezen, in elk geval uiterlijk 1 jaar na datum van aanvrage ontslag met bedoeld recht te ver- leenen, kon de vergadering zich vereeni gen. Na een beschouwing betreffende het op richten van een kas voor suppletie van loon aan arbeidscontractanten, die bij ziek te 80 pet. ontvangen, werd besloten, dat een commissie daarover zal rapporteeren. Bij de bespreking van de huidige situatie en voortzetting der actie nopens verhoo ging van het inkomen van het rijkspreso- neel en afwikkeling van andere urgente zaken, sprak de vergadering zich nogmaals duidelijk uit, dat de openbare actie moet worden voortgezet, opdat het der regee ring duidelijk worde, dat de laatstelijk op gelegde salariskorting van 5 pet., in ver band met de stijgende kosten van levens onderhoud, zoo spoedig mogelijk moet wor den opgeheven. Ook de ongehuwden-aftrek wordt als niet juist en onbillijk aangevoeld. Besloten werd, zoo noodig in het najaar te 's-Gravenhage een groote landelijke bij eenkomst, te organiseeren. Het dagelijksch bestuur der centrale be- PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De Provinciale Staten van Zuid-Holland kwamen heden in het gebouw der Eerste Kamer bijeen onder voorzitterschap van jhr. mr. H. A. van Karnebeek, Commissaris der Koningin. De heer Warnaar 25 jaar Staten-lid. Als buitengewoon lid van Ged. Staten werd herkozen de heer W. Warnaar (A.-R.) met 36 stemmen, tegen 22 op den heer van Zadelhoff (S. D.), een op den heer Schou ten (A.-R.) en eenige blanco's. De voorzitter brengt in herinnering dat de heer Warnaar 25 jaren geleden in de zomerzitting tot het lidmaatschap van de Prov. Staten werd toegelaten en dat hij sedertdien onafgebroken in dit college zitting heeft gehad. Spr. getuigt met veel waardeering van hetgeen de heer War naar in die kwart eeuw voor de provincie heeft gedaan en hij wenscht hem geluk voor het toekomstige. (Applaus). De heer Warnaar dankt den voorzit ter voor de vriendelijke woorden en be treurt dat hij voor de provincie niet meer heeft gedaan. Bij het voorstel tot wijziging van het algemeen polderreglement aangaande de zekerheidstelling der penningmeesters welk voorstel de tsrekking heeft de borg stelling te doen vervangen door het opleg gen eener verplichte verzekering tegen schade, zegt de heer van der Bas (A.- R.) te betwijfelen of zulke ingrijpende maatregelen noodig zijn, waardoor de auto riteit der polderbesturen wordt aangetast. Spr. bepleit het uitschrijven van een vergadering voor de gezamenlijke polder besturen in Zuid-Holland ten einde in dezen een gemeenschappelijke oplossing te zoeken. Spr., hoewel persoonlijk tegen alle verzekering, steunt het adres van het be stuur van den Zuidplaspolder om een coö peratieve verzekering voor te schrijven. De heer Schilt huis (V. D.) kan zich wel vereenigen met het voorstel van Ged. Staten. Een onderlinge verzekering kan zijns inziens aan de polderbesturen niet worden opgelegd. De heer Kersten (S. G.) kan met het voorstel van Ged. Staten niet meegaan, omdat hij tegen eiken verzekeringsdwang is. Overigens wenscht spreker een zoo ver mogelijk gaande decentralisatie. De heer von Fisenne (Ged. Staten) bestrijdt de opvatting van den heer van der Bas, die het denkbeeld van een pro vinciale verzekering in overweging gaf. De provincie zou de kosten daarvan bezwaar lijk voor haar rekening kunnen nemen. Een ma andelij ksche controle van provin cie wege op de kassen der polders bestaat reeds. Het voorstel van Ged. Staten wordt z. h. st. aangenomen, evenals de overige voor stéllen. Bij het laatste agendapunt: mededeelin- gen van Ged. Staten inzake de Brielsche veren, bepleit de heer Trouw (Lib.) en kele maatregelen ter tegemoetkoming aan het autoverkeer, o.a. vastlegging in de ver- pachtingsvoorwaarden van de bepaling dat steeds een behoorlijke reserveboot ter be schikking moet staan. De heer de Bruin (Ged. Staten) zegt overweging toe. De mededeelingen van Ged. Staten wor den voor kennisgeving aangenomen. Daarna wordt de vergadering gesloten. ONDERWIJS R.-K. MIDDELBARE MEISJESSCHOOL HUIZE BIJDORP, TE VOORSCHOTEN. De voorbereiding der Middelbare Meis jesschool, welke de Zusters Dominicanes sen in haar Instituut O. L. V. van Lourdes, Huize Bijdorp, Voorschoten, zullen begin nen, is thans zoover gevorderd, dat 6 Juli a.s. het toelatingsexamen van de 1ste klas kan plaats hebben. Tot nadere inlichtingen is de directrice, Zuster M. Francisco, gaarne bereid. LUCHTVAART DE FOKKER „SPIN" VLIEGT WEER. Men zal zich herinneren, dat Fokker ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als vlieger, constructeur en piloot het vorige jaar ,en toestel van zijn eerste type 1910 1911 liet nabouwen. Doordat echter voor dat vliegtuig geen passende motor en schroef beschikbaar waren, moest tijdelijk een andere motor worden ingebouwd. Thans is het toestel uitgerust met een nieu wen Hirth-motor van 100 P.K en heden heeft het toestel zijn eerste vlucht ge maakt. De bekende sportvlieger Hoekstra startte hedenmorgen te zes uur en maakte vier vluchten van in totaal 60 minuten op een hoogte van ca. 80 meter. De lage bewol king was oorzaak, dat niet hooger werd ge klommen. De vlieger was zeer tevreden over de gemaakte vlucht. staat thans uit de volgende personen: F. Perdok Hzn., voorzitter, H. Steketee, secre taris-penningmeester, P. A. Ravelli, 2de voorzitter, H. Groeneveld, H. G. W. Mun- nik, L. F. van Loo en F. J. A. Schattenberg, leden. HOE KOMEN DE GATEN IN DE KAAS? De vraag naar de herkomst van „de ga ten in de kaas" houdt het publiek eenigen tijd bezig. Omtrent de oorzaak tasten echter velen in het duister. Het ontstaan van de bekende openingen is een gevolg van bepaalde werkingen, welke in de kaas plaats vinden. Het is be kend, dat kaas terstond na haar bereiding nog weinig geur en smaak bezit; de jonge kaas moet nog eenigen tijd „rijpen"; dit zelfde is het geval met den wijn, die op deze wijze aan aroma en smakelijkheid wint. Gedurende dit rijpingsproces onder gaat de oorspronkelijke samenstelling van de kaas een belangrijke verandering; er vormen zich reuk- en smaakstoffen, het vochtgehalte vermindert en de verteerbaar heid wordt verhoogd. Wat verloop en duur betreft, is het rijpen o.m. afhankelijk van de temperatuur. Zoo duren bepaalde om zettingen bij 32 gr. F. (vriespunt) ongeveer tweemaal zoo lang als bij kamertempera tuur (ongeveer 62 gr.). Welke beteekenis heeft dit nu voor het staan van de zoogenaamde gaten? Tijdens den overgang van verschillende in de kaas voorkomende stoffen komen o.m. het gasvormige koolzuur en waterstof vrij; wanneer de hoeveelheid hiervan zóó groof is, dat niet alles in het kaasvocht kan oplossen, heeft het tot gevolg, dat in het z.g. „deeg" van de kaas aanvankelijk klei ne, gaatjes ontstaan Het aantal hangt daar bij vooral af van de snelheid van het pro ces. Soms hebben de openingen een onre- gelmatigen vorm, soms ook zijn zij zuiver rond. In het laatste geval spreekt men van „oogen". In andere gevallen zijn de openin gen lens- of spleetvormig, terwijl het óók gebeurt, dat er een of enkele spleten of scheuren in de kaas ontstaan. Hte hangt er nu maar van af, welke mate van smedigheid het deeg der kaas bezit, of er ronde spleet- vormige of onregelmatige openingen zul len ontstaan. Ronde, gladde, van binnen glanzende ope ningen zijn een bewijs, dat het deeg der kaas smedig is In ons land ziet men in z.g. consumptiekaas gaarne eenige niet te groo te 23 m.M. wijde, zuiver ronde en gelijk matig in het binnenste der kaas verdeel de „oogen". Voor de kaas, die naar Duitsch- land wordt uitgevoerd, mogen de oogen ge rust een middellijn van 5—7 mM. hebben, als zij maar niet te dicht bij elkaar zitten. Te veel gaten mag een kaas ook niet ver toonen, omdat dit op een minder goede rij ping wijst. Ook kan het dan voorkomen, dat de kaas er van binnen „sponzig" uit ziet. Soms wordt kaas met talrijke, fijne, on regelmatige openingen aangetroffen: Men spreekt dan veelal van „ouderwetsch zui vel", omdat bij het vullen der kaasvormen een oude werkwijze is toegepast. Dat het „oude" weer „nieuw" wordt is een bekend verschijnsel, dat men ook op het gebied der mode waar kan nemen, al doet men goed in dit geval niet uitsluitend aan een modegril te denken. Zoo weten ónze lezers dus voortaan wat meer over „de gaten in de kaas" en tevens dat men, door hierop acht te geven, vaak iets van de hoedanigheid der kaas kan zien. Het is niet overdreven te zeggen dat ook hier het hart in de „oogen" ligt. S7W 'rr* *^PERICHTEN STOOMV. MIJ. NEDERLAND. CHR. HUYGENS (thuisr.) vertr. 13 Juni van" Sabang. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, (uitr.) arr. 13 Juni te Sabang. POELAU ROEBIAH (uitr.) arr. 14 Juni te Batavia. TAWALI (uitr.) pass. 12 Juni Gibraltar. KON. NED STÜÜMB. MIJ. BAARN (thuisr.) vertr. 11 Juni van Callao. BENNEKOM (uitr.) arr. 12 Juni te Cu rasao. CLIO vertr. 12 Juni van Cristobal naar Buenaventura. EUTERPE vertr. 12 Juni van La Pallice naar Amsterdam. FAUNA arr. 12 Juni van Malta te Al giers. HERCULES vertr. 13 Juni van Sam os naar Piraeus. IRIS vertr. 13 Juni van Belize naar Pto. Barrios. ODYSSEUS arr. 14 Maart van Lissabon te Cadix. ORANJE NASSAU arr. 12 Juni te Para maribo. ORESTES arr. 14 Juni van Hamburg te Amsterdam. TITUS Palermo naar Amsterdam, pass. 12 Juni Gibraltar. TRAJANUS Bari naar Amsterdam, pass. 11 Juni Gibralta. VAN RENSSELAER vertr. 11 Juni van New York naar Port au Prince. ULYSSES Rotterdam naar Tripolis, pass. 14 Juni Gibraltar. VENUS arr. 13 Juni van Livorno te Ci vitavecchia. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. BONTEKOE vertr. 11 Juni van Hong kong naar Sjanghai. LEMATANG arr. 12 Juni van Bangkok te Port Natal. ROGGEVEEN vertr. 11 Juni van Manila naar Saigon. TASMAN vertr. 11 Juni van Singapore naar Mahe. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BLOMMERSDIJK, Galveston naar Rot terdam arr. 11 Juni te New Orleans. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALPHACCA (thuis.) arr. 11 Juni te Santos. STOOMVAART MIJ OCEAAN. POLYDORUS, van Batavia naar Amster dam pass. 13 Juni Gibraltar. VEREEN. NED. SCHEEPV. MIJ. (HollandOost-Azië Lijn). ZUIDERKERK (thuisr.) vertr. 11 Juni van Hongkong.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8