Help! VOOR DE POORTEN VAN BILBAO NED. OOST-INDIE KERKNIEUWS OINSDAG 15 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Reeds gevechten in de buitenwijken Weldra aanval op Madrid? Radio Nacional heeft gisteravond om tien uur twintig gemeld, dat volgens de laatste berichten uit Biskaye de rechtsche op- marsch snel wordt voortgezet. De rechtsche vlag wappert op verscheidene huizen van Bilbao. Radio Durango meldt, dat de op standelingentroepen een heele colonne „se paratisten" gevangen genomen hebben. De strijd wordt op het oogcnblik gevoerd in de buitenwijken van Bilbao, die op het punt schijnt te staan in handen der aanvallers te geraken. Gisteren vlogen de rechtsche vliegtuigen bijna zonder ophouden over de stad en lie ten bommen vallen, waardoor aanzienlijke schade werd veroorzaakt en slachtoffers vielen; ook openden de vliegtuigen mitrail- leurvuur op de vluchtende bevolking. De Baskische regeering bevindt zich nog steeds te Bilbao en vergadert onafgebroken. Aguirre heeft gisteren een radiotoespraak gehouden, waarin hij de bevolking aan spoorde den strijd tegen de indringers voort te zetten. Hij zeide, dat vrouwen, kin deren en grijsaards de stad moesten ver laten. Evacuatie van Bilbao. Twintigduizend vrouwen en kinderen en mannen boven den dienstplichtigen leeftijd zijn gisteravond uit Bilbao geëvacueerd naar Santander met vrachtauto's en ver scheidene schepen. Aan de schepen is Brit- sche vlootbescherming verleend. Het landingsdetachement van den Brit- sche topedojager „Kempenfeit" is gister avond zes uur te Bilbao aan land gezet. Men vermoedt, dat het detachement op dracht heeft te zoeken naar den Britschen consul Stevenson, aangezien de radiografi sche verbinding tusschen den consul en de „Kempenfeit" verbroken was. Het Britsche schip" „Warrior" is gister avond de haven van Bayonne binnengeloo- pen en heeft daar tweehonderd Spaansche vluchtelingen uit Bilbao, meest kinderen en zieken, aan land gezet. De reis was zon der incidenten verloopen. BASKISCHE REGEERING PROTESTEERT BIJ DE MOGENDHEDEN. naar het persbureau van de Baskische regeering meldt, heeft Aguirre, de presi dent der Baskische regeering, een bood schap gericht tot de hoofden van de regee- ringen van Frankrijk, Engeland, België, Nederland, Zweden, Noorwegen, De- nemerken, Rusland, de Vereenigde Staten, Mexico, Tsjechoslowakije, Polen, Honga rije, Roemenië, Egypte, Ierland, Argentinië, Chili, Peru, Bolivië, Paraguay, Ecuador, Vehezuela en Zwitserland, waarin hij o.a. zegt: „Sedert 75 dagen zjjn meer dan honderd Duitsche en Italiaansche vliegtuigen met Marokkaansche huurlingen en vrijwilligers van het staande leger dezer landen bezig onze steden en dorpen te verwoesten en de bewoners te vermoorden. Wij hadden gemeend, dat door het afschuwelijke bom bardement van Durango en Guernica een rem zou zijn gezet op den alvernielenden haat tegen ons volk, die in de hand ge werkt wordt door de onverklaarbare inge wikkeldheid der internationale besprekin gen, waarbij de landen, die men democra tisch noemt en die doorgaan voor de be schermers van de edelste menschelijke ge voelens, zich bevinden aan de zijde van hen, die tegelijkertijd vredeswenschen uiten en tegen ons volk het moorddadig ste materiaal en talrijke legioenen strij ders in het veld sturen. Het Baskische volk, dat zich sedert onheugelijke tijden door zijn "vredelievendheid en arbeidzaamheid heeft onderscheiden en de bakermat was van de oudste democratie der wereld, slaat met verwondering het overleg gade van de zoogenaamde beschaafde volken, die het schijnen te laten uitroeien door militairen, die in opstand gekomen zijn tegen hen, die trachtten, zijn recht, zijn oudste de mocratie, zijn vrijheid, zijn zeden, en zijn taal te verdedigen". Tenslotte wordt een beroep gedaan op het wereldgeweten, opdat niet de ergste onrechtvaardigheid wordt begaan, die de wereldgeschiedenis ooit heeft gekend, WELDRA AANVAL OP MADRID? Waarschuwing van Franco. Rechtsche vliegers hebben aan het front van Guadarrama een lange proclamatie neergeworpen, waarin zij een spoedigen aanval op Madrid aankondigen met „tien duizenden manschappen en geschut van alle kalibers". Tegen zes uur gistermiddag hebben twaalf rechtsche vliegtuigen boven de hoofdstad strooibiljetten uitgeworpen. On middellijk werd het luchtafweergeschut in werking gesteld. Ontruiming van de burgerbevolking uit Madrid. Generaal Miaja heeft een bevel uitgege ven, waarin hij de onmiddellijke evacuatie der burgerbevolking uit de hoofdstad voor schrijft. De evacuatie zal aldus geschieden, dat eerst de personen geëvacueerd zullen worden, die gekomen zijn uit de door de rechtschen bezette provincies, vervolgens die, welke uit de onmiddellijke omgeving van Madrid afkomstig zijn. In het bevel wordt de medewerking ge vraagd van alle politieke en vakvereeni- gingsorganisaties voor de uitvoering van dezen maatregel. De Britsche regeering is bereid stappen te overwegen bij de Spaansche regeering voor het tot stand brengen van een regëiing van de evacuatie uit Spanje van te Madrid gevangen gezette vrouwen. Eden heeft in het Lagerhuis een verklaring van deze strekking afgelegd. DE REGEERING TE VALENCIA OVER DE INMENGING. Het ministerie van nationale verdediging heeft een nota gepubliceerd, waarin ver klaard wordt, dat, de overeenkomst van niet-inmenging een onbillijke dwaas heid, waarvan alleen de wettige regeering het slachtoffer is ten spijt, de vijand zijn luchtstrijdkrachten in de laatste maanden verviervoudigd heeft, doordat hij dagelijks Duitsche en Italiaansche vliegtuigen ont vangt. Ook de hoeveelheid geschut en auto matische bewapening van den vijand is aanzienlijk toegenomen. Een groot deel van dit oorlogstuig is in het Baskenland samen getrokken. De nota eindigt aldus: „Na een offensief van twee maanden is de vijand overgegaan tot het wreedste bombardement der burgerbevolking, dat de wereld ooit gezien heeft. Hij heeft Bilbao kunnen na deren door den „ijzeren gordel" en de ver sterkingen der stad op eenige punten te doorbreken en eenige toppen in de nabij heid te bezetten". Duitschland tevreden over de overeenkomst van Londen. Duitsche politieke kringen hebben hun voldoening uitgesproken over de overeen komst, welke te Londen tot stand is geko men tenaanzien van de niet-inmengings- controle. Men is van meening, dat de nota van de vier controle-mogendheden recht doet aan de Duitsche eischen na het inci dent van Ibiza en dat de nota een ge meenschappelijke actie garandeert in geval van een aanval, hetgeen de veiligheid van de controleerende schepen verhoogt. Verder wijst men erop, dat indien de onderhandelingen mislukken, iedere staat het reoht zal hebben strafmaatregelen te nemen. DUITSCHLAND HET KATHOLICISME HET DERDE RIJK. IN Opbloeiend geloofsleven valt overal waar te nemen. Toenemende deelname aan Sacramentsprocessie. Uit de berichten, die uit alle deelen van Duitschland binnenkomen, is thans komen vast te staan, dat de deelname aan de Sa cramentsprocessie in de afgeloopen weken in Duitschland gehouden, veel grooter is geweest dan in andere jaren. Weliswaar had de uiterlijke versiering in de straten door het ontbreken van de pauselijke kleuren een geheel ander aanzien gekregen, doch wat aan de versiering ontbrak, werd ruim schoots vergoed door het veel grootere aantal deelnemers die in buitengewoon eer biedige houding het Allerheiligste volgden. In verschillende steden zooals in Bonn en Neusz was de deelname aan de Sacraments processie meer dan '50 procent hooger dan vorige jaren. In Dusseldorf kon de proces sie slechts door de nauwe straten der oude binnenstad uittrekken, en daarom mochten vrouwen en kinderen niet aan de processie deelnemen. Daarom was het des te opval lender hoe groot het aantal mannen en jon gens was die achter het H. Sacrament schreden, terwijl vrouwen en kinderen overal waar de straten ook maar eenige ruimte openlieten, eerbiedig langs den weg knielden, waarlangs het H. Sacrament voor bijkwam. Met het oog op het drukke ver keer had men er van afgezien langs de hoofdstraten te trekken. Onze correspondent voegt aan dit be richt toe: een gezonde boom kan zelfs een sterken storm verdragen. Deze heeft 'n zui verende werking en de wortels grijpen vas ter in den grond. De wankelenden vallen af, maar de trouw der echte katholieken is nog des te standvastiger. DE LAATSTE VAKORGANISATIE IN DUITSCHLAND ONTBONDEN. Te Grüberhorn is de laatste vakorgani satie der mijnwerkers ontbonden. Naar aan leiding daarvan schrijft „Der Angriff" dat in het huidige Duitschland een dergelijke organisatie overbodig is. Tijdens de laatste vergadering van dezen vakbond waarop tachtig mijnwerkers tegenwoordig waren, verklaarde dr. Ley dat de vereeniging geen rede van bestaan meer had, daar zij niets bijdroeg om de vrede in het bedrijf te be vorderen. Na besprekingen van enkele technische aangelegenheden, besloot de vergadering om de organisatie te ontbinden. STRAFMAATREGELEN TEGEN KATHOLIEKE GEESTELIJKEN. In de laatste weken heeft de geestelijk heid van de Saarpfalz zich genoodzaakt ge zien om de geloovigen vanaf den kansel te waarschuwen tegen misleidende bericht geving, die in de laatste tijd geregeld de kolommen der Nationaal-Socialistische Dagbladpers vult, in verband met de pro cessen tegen de kloosterlingen. De leider van de persafdeeling in de gouw Saarpfalz Förster heeft thans als re- pressaile-maatregel verboden dat de dag bladen in zijn district nog publicaties op nemen betreffende katholieke godsdienst oefeningen. Dit verbod blijft tot nader or der van kracht. DE „ZEDELIJKHEIDSPROCESSEN". Door het Bisschoppelijk Ordinariaat werd officieel medegedeeld dat van de 1200 priesters die in het Bisdom werkzaam zijn, in totaal twee geestelijken in staat van be schuldiging zijn gesteld, waarvan er één werd vrijgesproken. FRANKRIJK FRANKRIJKS FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN. Zitting van den kabinetsraad. De Fransche kabinetsraad was gisteren uitsluitend gewijd aan het financieele pro- bleef en was van bijzonder politiek belang. Vincent Auriol, gaf een uiteenzetting van den financieelen toestand, de crisis van de schatkist en de monetaire malaise. Hij deed de middelen aan de hand, welke hij toepas sen wil om daarin te voorzien. Om de di recte noodige middelen voor de betalingen op den vervaldatum van het tweede kwar taal bijeen te brengen is de minister voor nemens oj/er te gaan tot een heraanpassing der tarieven, der directe en indirecte be lastingen teneinde >een meerdere opbrengst van ongeveer 5 milliard te verkrijgen. Deze maatregelen zouden slechts neerkomen op een aanpassing der heffingen aan de deva luatie van 1 October j.l. Voorts werd aan dacht gewijd aan maatregelen betreffende de munt en de wisselmarkt. Auriol zou de kamer machtiging willen vragen om bij decreet en binnen een streng beperkt kader alle maatregelen te nemen voor de verde diging van den frank en het openbare cre- diet. Controle op de wisselmarkt wil de re geering niet invoeren. Wel zal gezocht wor den naar middelen om den invoer van Fransche kapitaal naar het buitenland te stuiten door een passende controle op de bank o per a ties, die beperkt moeten blijven tot de normale behoeften van de economi- schen ruil. Ter verdediging van den frank zou de regeering verder gemachtigd moe ten zijn de bank van Frankrijk een verhoo ging te vragen van de voorschotten aan den staat. De radicale ministers aanvaardden dit gedeelte van het program niet zonder debatten, terwijl zij er ook eenige wijzigin gen in aanbrachten. Hedenmiddag zal Blum bij de Kamer zijn financieel ontwerp kun nen indienen en daar dringende behande ling van kunnen vragen. Het parlement zou verzocht worden voor het einde van de week zich over de voorstellen uit te spre ken. ENGELAND BISSCHOP VAN OXFORD NEEMT ONTSLAG. De bisschop van Oxford, Thomas Strong, wiens preeken en redevoeringen, waarin hij wees op de noodzakelijkheid voor Enge land zich te bewapenen, tot zooveel contro versen aanleiding hebben gegeven, heeft in verband met zijn leeftijd en gezondheid ont slag genomen. RUSLAND RUSSISCHE ZUIVERING. Rosengolz ontheven uit functie van volks commissaris van buitenlandsehen handel. Er is een verordening gepubliceerd van het presidium van het centraal executief comité der Sovjet Unie, waarbij Rosengolz ontheven wordt van zijn functie van volks commissaris voor den buitenlandsehen han del wegens overplaatsing en het aanvaarden van andere werkzaamheden. Ook monsterprocessen in Siberië. Naar het te Ghabarowsk verschijnende blad „Tichookeanskaja Swjesda" meldt, heeft onlangs te Swobodnoje in het Sovjet gebied in het Verre Oosten voor een spe ciale rechtbank van het hoog militair ge rechtshof der Sovjet-Unie een vierde mon sterproces plaatsgevonden, waarbij weder spoorwegpersoneel, ditmaal van den Amoerspoorweg, terecht stond, onder be schuldiging van „Trotzkisme", sabotage en spionage ten gunste van Japan. Alle 29 be klaagden werden ter dood veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken. In drie weken zijn volgens de mededee- lingen van genoemd blad in het gebied van Chabarowsk in totaal 95 doodvonnissen vol trokken. Ook dit vierde proces in het Verre Oosten wordt door de Moskousche pers stilzwijgend voorbijgegaan. AFRIKA DE BUITENLANDSCHE ZENDELINGEN IN ABESSINIë. In antwoord op een vraag in het Engel- sche Lagerhuis heeft minister Eden ver klaard,^ dat de Italiaansche regeering den Britschen ambassadeur te Rome heeft medegedeeld, dat zij niet voornemens is aan buitenlanders, ongeacht de religieuse secte waartoe zij behooren, toe te staan scholen te onderhouden in Abessinië. Eden voegde hieraan toe, dat hieruit blijkt, dat alle buitenlandsche missies wor den getroffen, ongeacht de nationaliteit. De Britsche regeering betreurt deze maatregel en is van meening, dat zij berust op een ver keerd beginsel. De Britsche regeering kan geen rekening houden met de nationaliteit van de zending in haar koloniën, doch aangezien de Ita liaansche regeering een dergelijke maat regel heeft genomen, behoudt de Britsche regeering zich het recht voor gelijke maat regelen te nemen in de gebieden, welke onder 'haar beheer staan. In antwoord op een vraag of de minister hier doelde op Italiaansche missionarissen, antwoordde Eden: „Alleen Italianen". AMERIKA DE HERVORMING VAN HET HOOGGERECHTSHOF. Senaatscommissie verklaart er zich fel tegen. De commissie voor juridische kwesties van den Senaat heeft gisteren bij den Se naat haar rapport ingediend, waarin zij het voorstel van president Roosevelt tot her vorming van het Hooggerechtshof veroor deelt. In het rapport wordt voorgesteld het ont werp te verwerpen, omdat het nutteloos, (kleingeestig en een gevaarlijke opzij zet ting is van de beginselen der grondwet. Door het ontwerp zouden de president en het congres de rechtbanken aan zich onder geschikt maken en zou de onafhankelijkheid van de magistratuur worden vernield. De commissie stelt derhalve den Senaat voor, het ontwerp-met zoo verpletterende meerderheid te verwerpen, dat nooit meer een dergelijke ïfiaatregel zal worden voor gelegd aan de vertegenwoordigers van het vrije Amerikaansche volk. Een minderheid van acht leden der com missie, welke uit achttien leden bestaat, heeft zich niet bij dit rapport aangesloten. BUITENLANDSCHE BERICHTEN POOLSCH DORP VRIJWEL GEHEEL AFGEBRAND. Het Poolsche dorp Nowydwor, nabij Rialystok, is vrijwel geheel afgebrand. Hon derd woonhuizen en 300 boerderijen zijn verwoest. MODDERSTROOM IN ZWITSERSCH KANTON. Een modderstroom, ontstaan door lawi nes, heeft in het Zwitsersche kanton Wal lis verschillende huizen van het dorpje Lourtier vernield. De bevolking moest vluchten. CYCLOON WOEDT IN DELI. Acht menschen gedood. Tabaksschuren vernield. Op de tabaksonderneming Namoe Trassi van de Deli Maatschappij, nabij Bindjei ge legen, heeft op 11 Juni een hevige cycloon gewoed. Het dak van de fermenteerschuur werd afgerukt, waardoor de tabak, daar op geslagen, door de invallende slagregens be langrijk werd beschadigd. De sohade is door verzekering gedekt. Acht personen zijn door den cycloon gedood. De Chineesohe winkel en een garage met postauto's wer den vernield. Twee Maleiers, twee Malei- sche vrouwen en een Klingalees, die onder de boomen schuilden, zijn zwaar gewond. De laatste is later overleden. De cycloon nam verder zijn weg over Soengei Mentjirim, een tabaksonderneming van de Arendsberg, waar een droogschuur werd platgeslagen. Daarna verdween de cycloon in de richting van Medan. De filmster Leni Riefenstahl in ongenade I Zij zou geen Arische zijn. Tijdens een avondpartij in de wo ning van den Duitschen Minister van Binnenlandsche Zaken Frick, zoo verhaalt de correspon dent van „Paris Soir", riep Minis ster dr. Goebbels plotseling uit: „Er is hier iemand in ons midden, die geen arische is". En de beroemde filmster moest on middellijk het Ministerie van Bin nenlandsche Zaken en de Rijks kanselarij verlaten". Leni Riefenstahl, de eerste vrouw uit het Derde Rijk, is plotseling in ongenade ge vallen. Men zal zich nog herinneren, hoe zij in den afgeloopen zomer tijdens de Olym pische spelen en bij de Rijkspartijdag in Neurenberg haar triomfen vierde en hoe zij een der vrouwen was. die de bijzondere vriendschap van den Führer mocht genie ten. Reeds geruimen tijd was zij belast met de verzorging van de officieele filmopna men en ongeveer een jaar geleden mocht zij haar intrek nemen in de Rijkskanselarij, dichtbij de particuliere vertrekken van Adolf Hitler. Zij was in zekeren zin de fi guur geworden, die op de voorsteven van het Nazidom prijkte en de incarnatie-met- loshangende-haren van het nieuwe Duitsch land was. En thans opeens een publiek schandaal, nu deze blonde vrouw plotseling van het voetstuk, waarop de sympathie van den Führer en het enthousiasme van het volk haar geplaatst hadden, naar beneden is ge haald. In de weelderige vertrekken van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken bewogen zich in avondtoiletten de meest vooraan staande figuren van het Derde Rijk. Plot seling weerklonk de schrille stem van dr. Goebbels: „Ik moet deze partij verlaten, er is iemand in ons midden die geen Ari sche is". Er viel plotseling een groote stilte. De dansende paren gingen uiteen. Er moest wel iets buitengewoon ernstigs gebeurd zijn. En na dat moment van pijn lijke stilte vervolgde dr. Goebbels: „Ik heb hier bij me de documenten, waaruit blijkt, dat mejuffrouw Leni Rie fenstahl Joodsche voorouders heeft gehad". Nog even richten aller oogen zich op de vrouw, die zoo langen tijd een machtige po sitie bekleedde en die ineens verpletterd was. Dr. Goebbels praatte weer gewoon ver der tegen zijn vrienden, alsof er niets ge beurd was en de muziek, die een oogen- blik gezwegen had begon weer opnieuw, terwijl dr. Frick Leni Riefenstahl terzijde nam en haar verzocht onmiddellijk zijn wo ning te verlaten. De filmster, die nog ge heel overstuur was tengevolge van de plot selinge gebeurtenissen, die haar waren overvallen, volgde het bevel op zonder de minste weerstand te bieden. Maar den be ker der ongenade was nog niet vol. Voor de deur van haar kamer vond zij al haar meubels, die op een wagen werden geladen en omgeven door een afdeeling van de S.S. naar het dichtstbijzijnde hotel werden ver voerd; „U is niet meer bevoegd om deze vertrek ken te betreden", waren de laatste woorden, die in de Rijkskanselarij tot haar gespro ken waren. Als een loopend vuurtje ging het ge rucht door de stad, dat Leni Riefenstahl in ongenade was gevallen Waarom? Hoezoo? Was het dan toch mo gelijk? De rede, die door dr. Goebbels werd op gegeven, werd door niemand juist geacht. Men kan zoo maar niet op eens de afstam ming van een beroemde vrouw als Leni Riefenstahl plotseling ontdekken. Er wer den duizenden veronderstellingen gemaakt. De meest waarschijnlijke is wel, dat Gusta- ve Gruendgens een vreeselijke campagne tegen deze filmster heeft ontketend en dat hij in zijn opzet volkomen is geslaagd. Gustave Gruendgens, die aan het hoofd staat van alle Duitsche Theaters, had vaak genoeg zijn ongenoegen te kennen gege ven over de al te groote invloed van Leni Riefenstahl in de Duitsche filmwereld. De filmster zelf is op het oogenblik pijn lijk getroffen door deze vernedering. Zij heeft echter reeds nieuwe aanbiedingen ge kregen uit Hollywood. Maar dr. Goebbels zal haar blijven achtervolgen en weigeren om haar een paspoort te verleenen. DE PROCESSIES NAAR KEVELAER. Naar wij vernemen, in in Mei jl. in de vergadering der Federatie van de NedeiTandsche Bedevaarten naar Kevelaer unaniem door de leden besloten dat ook dit jaar weer naar Kevelaer zou worden gegaan. ...den man, die 'n witten wandelstok draagt als hij e straat moet kruisen! (Want zoo'n stok wordt ttfa gedragen door menschen, pCWj die slecht kunnen zien)

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6