Een Zweed bezocht ons land. Reislust in vroeger dagen KERKNIEUWS ACADEMIENIEUWS UIT DE OMGEVING MARKTBERICHTEN ZATERDAG 12 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 BURGERLIJKE STAND Wanneer Willy Birgel een hoofdrol in een film vervult, kan men zich verzekerd houden van een spannend gegeven. Dit is thans, het geval met de hoofdfilm van het Luxor-programma, „De Spion", een film van realistischen, technisch knappen en sensationeelen inhoud. „De Spion" geeft het verhaal weer van de diefstal van ge heime stukken uit het Duitsche leger, wel ke op alle mogelijke manieren naar het buitenland werden gesmokkeld. Behalve papieren werd zelfs een nieuwe type bom bardementsvliegtuig eenvoudig gestolen en door een monteur „weggebracht" juist op 't moment, dat de militaire autoriteiten de bewijzen in handen krijgen, dat deze mon teur eveneens een spion is. Het geheele verhaal eindigt ten slotte met de ontmas kering der spionnage-bende. Tal van filmartisten van naam, als Wil ly Birgel, Lida Baarova, Irene v. Meyen- dorff, Theodor Loos, Rudolf Fernau, Heinz Wijzei en Paul Dahlne verleenden voor de ze UFA-Superfilm hun medewerking. Een zeer knappe en technisch sterke film voor volwassenen. Voor de pauze gaat als hoofdfilm „Dans muziek", een vlotte, geestige Weensche film, waarin vooraj het spel van Leo Sle- zak opvalt. Naast hem zorgen Hermann Thimig en Liane Haid uitstekend voor de Weensche sfeer in deze luchtige en aantrekkelijke film. In het voorprogramma is o.m. opgeno men de stand van den Leidschen Stadhuis bouw met daaraan voorafgaande, hoe het was vóór en na den rampzaligen brand. Casino. „De man van de daad", waarmede het programma van Casino-Theater, na een actueel journaal en een aardig teeken filmpje opent, speelt zich af in het Wilde Westen. Het verhaal is vol spanning en avontuur en de verfilming is vaak schilder achtig. De strijd van eerlijkheid tegen schandelijk onrecht en de gemeenste schel merij weet het publiek enthousiast te ma ken voor den rechtschapen, met open visier strijdenden cowboy, die ten slotte weet te triompheeren. Als belooning voor dezen eerlijken strijd ontvangt hij, behalve de dankbaarheid van zwakken en belaagden, de liefde van de eenige vrouw, die er voor hem op de aarde bestaat. Herman Thimig, Renate Müller en Felix Bressart (wier namen reeds een program zijn) spelen de hoofdrollen in de oude suc cesfilm „De Privé-Secretaresse". Een kluch tige liefdesgeschiedenis waarin Renate Mul ler als de knappe maar arme stenotypiste fungeert, die, zonder het te weten, onge neeslijk verliefd raakt op haar directeur (Herman Thimig). Het spel, de zang en muziek van dit trio hebben deze film tot een vlotte amusementsfilm gemaakt. Dat deze film het nog- altijd doet, is geen won der. Het is een 'alleraardigste film, dié men gaarne nog. eens zién zal. Vooraf gaan een actueel journaal en een- aardige teekenfilm. Trianon. De Amerikanen zijn nu eenmaal sterk op dollars ingesteld. Wellicht zoo sterk, dat het een maatschaf ter beoordeeling is geworden en dat wij geneigd zijn te den ken, dat in Amerika alles is, wat voor geld te koop is, alles dus, behalve geest. Door zeer vele Amerikaansche filmpro ducten zou men geneigd zijn tot deze conclusie te komen. En dan is het goed eens een film te zien als „Het dagelijksch brood", de strijd van twee jonge men- schen, werkloos, die op een verwaarloos de boerderij térecht komen met steenhar- den, drogen grond en daar den strijd om het leven opnemen. Het gaat .niet. De grond is te droog, te dor en te onvrucht baar. En dan sticht de man er een kolonie met andere werkloozen, liefst vakmen- schen. En ieder betaalt den ander met zijn eigen vakwerk. Allen tesamen werken zij. En het graan groeit, de kolonie bloeit. Dan komt de droogte, die alles dreigt te vernietigen. En in een prachtige climax juist als de „baas" er in moedeloosheid vandoor wil gaan met een meisje, dat bij hem en zijn kolonie niet past, rijst voor hem het beeld op van den man, die zich overleveren aan het gerecht om met de belooning van 5000 dollar de kolonie aan geld te helpen en van den ondergang te bewaren. En op drie kilometer afstand is water. De baas slaat de gong en begees tert zijn menschen. En nu wordt er dag en nacht gewerkt om een geul te graven naar hun grond. Het water komt en doet het land bloeien. Deze prachtige, opbouwende film be wijst, dat ook de dollars of beter het ge brek daaraan de menschen beter kunnen maken. En deze rehabilitatie èn de zeer goede geest achten wij de voornaamste beteekenis van deze film. Waarbij een sterke uitbeelding en een prachtig opge voerde spanning den toeschouwer bovén- dien volledig bevredigen zal. Na de pauze speelt de Hongaarsche filmster Francisca Gal en dat beteekent vreugde. Het is natuurlijk het beproefde recept: Weenen Rivièra grandiose hotels dancings luxueuse auto's juweelen en wat dies meer zij. Maar dit recept behoudt toch immer zijn aantrek kelijkheid. De onmogelijkheid maakte deze romantiek ongevaarlijk en dan blijft er dus alleen het genieten van een groote wereld, die niet althans zóó niet be staat en onbetaalbare grappen van Szöke Szakal, Hans Jaray en de meesterlijke mimiek en ongekunsteldheid van Francis ca Gal. Wij zijn nu eenmaal meer „romantisch eingestellt". Voor de pauze is er een uitgebreid jour naal, waarin een interessante en uitvoe rige reportage van het huwelijk van den hertog van Windsor en een zeer goede mu zikale film. Een programma, dat wij nu eens gaarne aanbevelen. LEIDEN'S BURCHT EN UNIVERSITEIT i. Ons tegenwoordig geslacht, dat aan ge makkelijk en vlug reizen gewend is, heeft in het algemeen een te beperkten indruk van het reizen in vroeger tijd. Men onder schat zoowel het aantal als de beteekenis van de reizen, die werden gemaakt; men onderschat wellicht nog meer de zekere, uit zichzelf en door de noodzakelijkheid opge bouwde organisatie, die in elk beschaafd land den vreemdeling ten dienste stond. Vele Nederlandsche jongelui, hadden zij hun studiën volbracht, gingen, zoo de financiën dit eenigszins toelieten, de wereld zien. Men denke maar aan Ferdinand Huyck, die meer is dan een schepping van Van Len- nep alleen. Sommigen strekten zulk een reis slechts uit tot Engeland, Frankrijk en Duitschland; anderen gingen naar Italië of Spanje; weer anderen gingen verder Oost waarts, en het geeft ons een kijk op de beteekenis, die in die dagen Polen en Hon garije hadden, dat vele dezer jongelieden die landen bezochten. Daartegenover kwa men vanzelfsprekend ook velen naar hier. Lieden, die bij handel en nijverheid waren betrokken, maar ook velen toen reeds, die zich door de kunst aangetrokken gevoel den, of die dat typische kleine Hollandsche rijk met al zijn eigenaardigheden, waar over dikwerf zoo veel werd gezegd en ge schreven, eens van nabij wilden zien. Het moet hen wel verbaasd hebben, vooral wanneer zij kwamen uit groote landen, ge wend dus waren aan groote afstanden, clat zoo dicht bij elkander lagen Amsterdam en Haarlem en Leiden, en dat in de onmid dellijke nabijheid van de door geheel Euro pa vermaarde Universiteitsstad weer de ze tel van de Hollandsche regeering was. Het zijn zeer uiteenloopende menschen, die in den loop der eeuwen hun indrukken over ons land hebben vastgelegd. Merkwaardig is het wel, dat men bijkans in geen enkel reisverhaal iets aantreft over de wijze, waarop de Zeven Provinciën plachten te worden geregeerd. Het was ook nogal in gewikkeld; zelfs vele Hollanders van in tellect en studie zouden het u niet precies kunnen vertellen; vreemdelingen, voor het meerendeel aan een eenhoofdig en vrij sterk gezag gewend, raakten hier de kluts kwijt. En begrepen zij het stelsel al, dan stonden zij nog meer verbaasd, dat men onder een dergelijk veelhoofdig stelsel orde kan bewaren, welvaart kon behouden en bevorderen! Een Zweed ziet ons land. Er zijn reizigers, die zeer kort hun in drukken hebben neergelegd, er zijn er ook, die een schat van aanteekeningen hebben nagelaten, welke ook een bij zonderen kijk werpen op de verhoudingen van vroeger. Zulk een man was de Zweed Ferrner, die als gouverneur van den jongen industrieel Lefebure dezen naar Nederland vergezel de en, in Zweden teruggekeerd, den Koning zoozeer gunstig stemde door zijn reisver haal, dat aan hem de verdere leiding van den Kroonprins werd opgedragen. Ferr- ner's dagboek, dat door de zorgen van prof. Kernkamp destijds in het Hollandsch is be werkt, doet zien, dat hij een man was met algemeene kennis en groote belangstelling in verschillend wetenschappelijk opzicht. Doet echter ook zien, dat hij, dank zij den hem vergezellenden jongen schatrijken Zweed, toegang kreeg tot die kringen in Nederland, waartoe men als eenvoudig vreemdeling in die dagen niet gemakkelijk werd toegelaten. Hij werd, dank zij de aan bevelingen van Papa Lefebure, in Amster dam onder de hoede van de familie Grill geplaatst, die hem met vele rijke handels lieden in aanraking bracht en hem zelfs toegang verschafte tot de handelsmagnaten van dien tijd: de Clifford's, de Hope's en de Smeth's. Hij werd bij hen te gast ge- noodigd, en had zoodoende gelegenheid de weelde van het toenmalig Amsterdam en Nederland tenvolle te leeren kennen. Dat hem wel eens een verdrietelijk gevoel is overkomen, spreekt vanzelf. Als een der Hope's vertelt van de schrijvers, die hem steeds vervolgen met het verzoek hun wer ken aan hem te mogen opdragen, alleen maar om daaruit geld te verdienen, spreekt deze van hen als een soort bedelaars of schelmen, en Ferrner komt tot de ge volgtrekking, dat in dien kring arm en schelm bijkans synoniem zijn, met dit on derscheid evenwel, dat schelm zijn niet voor zoo onteerend wordt gehouden als arm of behoeftig! Maar Ferrner geeft zijn we tenschappelijke oogen de kost; ondanks den aan hem toevertrouwden jongeling, laat hij dezen alleen naar Gelderland reizen, doch blijft zelf enkele dagen te Utrecht. En la ter laat hij zijn pupil rustig bij den Zweed- schen gezant te 's-Gravenhage achter en brengt een vijftal dagen te Leiden door, waar hij kennis maakt met de voornaamste professoren en zoo een en ander vertelt over hun colleges en over de academische inrichtingen en toestanden van dien tijd. Het is op zichzelf reeds aardig een man aan het woord te hooren, die met de groote geesten van dien tijd als een Musschen- broek en een Lulofs omging. Hij reisde door Holland gedeeltelijk per koets, gedeel telijk per trekschuit. Hij deed het voor naam, en bediende zioh dus slechts bij uit zondering van dit laatste. Hij was in 1759 in ons land, en hij en zijn reisgezel laten niet na om te 's-Gravenhage de plechtige bijzetting bij te wonen van Prinses Anna. Ferrner slaagt er dan, zij het ook niet zon der moeite in om, al weer dank zij de in troducties, die de Zweedsche gezant hem verschafte, het reeds toen beroemde Ka binet van Naturaliën van Prins Willem V en diens munten en rariteiten-verzameling te zien. Prinses Anna kocht het voor haar zoon voor 30.000 gulden, toen het nog maar 12.000 stuks telde; Ferrner vertelt, dat er sedert 8000 zijn bijgekomen, de kostbaar ste, waaronder b.v. twee kleine slakken, die met 1200 gulden werden betaald. Hij laat niet na te vermelden, dat alles keurig was gerangschikt en gecatalogiseerd naar het stelsel van den grooten Linnaeus, van wiens verblijf op de Harten kamp onder Heem stede, het beroemde buitenkan den Am sterdammer Clifford, bijkans alle reisverha len gewag maken. Voorzoover de reizigers dan niet per trekschuit gaan. Met Ferrner was dat niet het geval; hij bracht overal bij de aanzienlijken enkele dagen door, en zoo vinden wij hem met zijn pupil ook op het huis Persijn onder Wassenaar. Het was toen eigendom van den raadsheer Gilles. Ferrner vertelt, dat hij er te voet heen moest gaan, want er was, tengevolge van den begrafenisstoet, geen huurrijtuig te krijgen. Hij beschrijft den maaltijd op Per sijn, die bestond uit pauwen, parelhoenen en fazanten, van welke de laatste het beste smaakten. Persijn lag toen nog in een bosch, dat eigenlijk eindigde daar, waar het Haagsche Bosch begon. De Burcht te Leiden. Wanneer Ferrner en zijn leerling gerui- men tijd in Amsterdam hebben doorge bracht, begeven zg zich over Haarlem naar Leiden. Zij rijden over Heemstede, be zoeken er den ouden heer-Clifford, en be merken, dat de openbare weg midden door het toenmalig bezit van de Hartenkamp heengaat. Maar later gaat hij dan toch in de trekschuit; aan beide zijden van de trekvaart ziet hij de heerlijkste weiden, die men maar kan wensohen; zij leveren de in Amsterdam zoo gewilde Leidsche boter. Hij laat logeeren nabij den burcht, in het logement van Bagh. Diens herberg dankte haar naam aan de ronde hoogte achter den tuin, waarvan hij vertelt, dat deze vroeger goed versterkt was en aan het geslacht Wassenaar behoorde. Reizigers, die Leiden bezoeken, geven begrijpelijkerwijze steeds aandacht aan den burcht; met treft er zelfs aan, die niet tevreden zijn met de afkomst toe te schrijven aan een der Hollandsche graven, maar die een Engelschen Hertog of Koning daarvoor aansprakelijk stellen. Deze Bagh had den burcht voor 2400 gul den per jaar gehuurd; langs de helling waren vruchtboomen geplant; midden op den heuvel was een groote fontein, terwijl de trap, die naar den ringmuur voerde, aar- weerszijden met heggen .was beplant. Bagh had er zeldzame dieren en vogels als apen, bavianen, pauwen, Oost-Indische raven e.d. Men betaalde ais entrée 5Hollandsche schelling; wie echter bij Bagh logeerde of er iets verteerde, was daarvan vrijgesteld. Het tractement der vroegere professoren. Komen reizigers er eenigen tijd later, dan vinden zij er een doolhof, die sommigen maar matig aanstaat. Ferrner ging er al den dag van zijn aankomst op uit om in drukken op te doen en Leiden te leeren kennen. Hij schreef brieven aan de pro fessoren, voor wie hij een aanbeveling had, in het bijzonder prof. Allamand, die op dat cogenblik rector was, prof. Musschenbroek en prof. Lulofs, die hem vanzelf weer met anderen in aanraking brachten. Hij maakte vergelijkingen tusschen de Academie te Utrecht en te Leiden. De jaarwedden van dat oogenblik verschilden van 1000.— tot 2600.weinigen- echter hadden maar 1000.Intusschen werden deze gewone inkomsten verhoogd door buitengewone in komsten van de professoren, die Ferrner aanzienlijk achtte. Iedere professor gaf één college, dat bezocht mocht worden door zooveel als maar wilden, waarvoor elke hoorder 30 Hollandsche guldens betaalde, zoodat, als er maar 12 toehoorders waren, reeds een som van 100 ducaten werd ont vangen. En hij vertelt, dat bij sommige pro fessoren, vooral bij Musschenbroek, er wel 40 a 50 op zulk een college kwam. Voor de andere colleges werd voor het begin een accoord aangegaan voor 100 ducaten, waar van de helft gewoonlijk vooruit betaald werd en het hing dan van de studenten ai om zooveel bezoekers toe te laten als zij wilden. Zoo vernam Ferrner van Allamand, dat zijn inkomsten tezamen 4000 gulden uitmaakten. Deze schatte het aantal stu denten op dat oogenblik tusschen de 700 en 800. Ferrner kon dat, naar het uitwen dige te oordeelen, maar moeilijk gelooven. De oorlog, die nog tusschen Pruisen en het verder Europa woedde, werd als de voor naamste oorzaak opgegeven, dat er niet meer waren. Men weet, dat alle eeuwen door vele vreemdelingen te Leiden heb ben gestudeerd; reizigers maken melding van de meest exotische elementen uit de meest verwijderde Aziatische streken. Een Engelschman, die in het begin van de 19de eeuw komt, constateerde intusschen met genoegen, dat er geen Engelschen meer medicijnen studeerden, hetgeen hij als een bewijs beschouwde, dat ze het nu thuis even goed kunnen! Een stad van wetenschap. Ferrner besteedde zijn dagen goed. Hij was vooral een wetenschappelijk man, en wij hooren van hem. niet veel over het uiterlijke Leiden van die dagen. Hij ver telt ons natuurlijk van de Breestraat, van het Rapenburg, maar hij voert ons Vooral naar de professoren. Gronovius was op dat oogenblik Burgemeester; hij stond in relatie met de Universiteit van Upsala, I zoodat de band met den Zweed al spoedig was gelegd. Ten deele onder leiding van LEIDEN. Geboren: Anna Marie, d. v. J. P. M.. Mensing en S. C. Griesheimer Johannes,, z. v. J. v. Roijen en S. de Vink Johanna Elisabeth, d. v. H. v. d. Water en M. J. v_ Hooidonk Cornelia, d. v. C. J. Pronk en W. v. d. Meij Cornelis, z. v. C. J. Ben schop en J. v. Dam Maartje, d. v. C. dan Ouden en C. M. den Uijl Johannes A3- bert Ernst, z. v. E. J. Bokma en H. F. Schlupp Jan, z. v. J. Boluijt'en M. v. Est. Ondertrouwd: C. J. Kerkhof jm 28 j. en J. A. M. Spronk jd 28 j. J. Ver meel- jm 24 j. en H. Westmaas jd 24 j. Overleden: C. Kurpershoek, m. 63 j. H. A. W. Brugman, zp 22 j. J. v. Eg- mond m. 28 j. G. G. Voorend, zn 2 j. J. H. F. Wassink-de Vos vr. 58 j. H. O. Bos, m. 74 j. GronovRis' zoon, ten deele onder die van de hoogleeraren, ging Ferrner er op uit. Eerst ging hij de collectie naturaliën, waaruit het latere kabinet is ontstaan, be zien. Vervolgens was hij in den Hortus, die hij niet zoo goed ingedeeld en ook niet zoo goed onderhouden als die van Upsala vond. Maar vooral, toen hij met prof. Lu lofs het Observatorium, dat toen boven op het Academiegebouw was, bezocht, haalde hij zijn wetenschappelijk hart op. Het uurwerk, dat hij er zag, was in Leiden gemaakt, en het. werd door Lulofs zeer geroemd. Het dak van het Academiege bouw, waar het Observatorium was, be stond uit niet meer dan twee glazen huis jes en het was er alles zoo nauw, dat Lu lofs moest toegeven, dat, waren er bij de observaties meer personen buiten hem tegenwoordig, hij niet heelemaal zeker was van zijn waarnemingen. En Lulofs moest, ook als hij 's avonds of 's nachts met zijn waarnemingen bezig was, het Leidsche publiek toelaten; zelfs was het bij de verschijning van de komeet van Halley zoo rumoerig, dat hii geen gebruik kon maken van een telescoop. Ferrner zag er ook als rariteit een slingeruurwerk, dat Christiaan Huygens had laten maken of bij de vervaardiging waarvan hij het opzicht hield. Lulofs klaagde, dat hij te weinig tijd aan de astronomie kon geven; Ferrner vond zijn geleider er zeer jong uit zien, en toch was hij 47 jaar! Mus schenbroek, op dat oogenblik reeds 70, klaagde voortdurend over zijn ouderdom en gebreken, al vond Ferrner er geen spoor van aanwezig. Zonder de minste moeite nam hij zware vrachten >*an den grond op, legde ze weer zachtjes neer en bukte heel diep. Ferrner vertelt, dat het portret, gelijk hij het in een boek had ge zien, in niets op hem geleek. Hij mocht de verzameling van methematische, physi- sche en chemische boeken zien, die aan Musschenbroek tezamen met zijn instru- mentenverzameling omstreeks 20:000 gul den had gekost. Hij kreeg verlof om een privaat college bij te wonen, want open bare werden op dat oogenblik niet gehou den. Maar Musschenbroek waarschuwde hem, dat hij een afgeleefd man was en zijn zaken niet meer zoo kon voordragen als hij het wilde. Ferrner intusschen was buitengewoon onder den indruk van het college, dat hij bijwoonde en vond zelfs, dat Allamand het in duidelijkheid bij Musschenbroek aflegde. NIEUWE KERK IN DE HAARLEMMERMEER. Op Woensdag 16 Juni 's namiddags te half vijf, vindt de eerste steenlegging plaats van de nieuw te bouwen kerk in het Bad hoevedorp te Haarlemmermeer, hoevedorp t Haarlemmermeer. LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Geneeskunde, op proef schrift „Arsenicum, bij Psoriasis en Arse- nicodermie en andere arsenotoxische ver schijnselen", de heer R. Simons, geboren te *s Gravenhage. Geslaagd: doctoraal examen Rechten, de heeren A. J. Kronenburg, Wassenaar, W. C. S. Laman Trip, Den Haag en P. J. A. Foels, Leeuwarden. LEIDSCIIENDAM. St. Josephsgczellen. Zondag 13 Juni te 11.30 uur en des avonds na het Lof bijeen komst. Te 12 uur Paladijnen-vergadering. Dinsdag 15 Juni: tot 8 uur Maria-Congre- gatie, daarna bijeenkomst. Donderdag 17 Juni te 8 uur Biljartclub ADO. Vrijdag te 8 uur Tooneelclub „Adolf Kolping" en Zaterdag na het Lof bijeen komst. LEIDEN, 12 Juni. Boter. Fabrieksboter prima f 1.51, Boerenboter prima f 1.33 1.37 y. per K.G. Aanvoer 1825 K.G. Handel kalm. Turf. Lange Turf geen aanvoer. Prijzen f 7.508.00 per 1000 stuks. 11 Juni/Groentenveiling. Peen f 6 7.Aardappelen f29.Andijvie f2 7.Aardbeien f 2844.Snijboonen f 2248.Stamboónen f 40—58.Tuin boonen f 716.Doperwten f 1019. Peulen f521.Postelein f34.Spi- nazie f 26.Tomaten A f 2632, idem B f 2632.idem C f 22—30.—idem CC f 16—24 per 100 K.G. Andijvie f 0.60—1.50, Komkommers fl.805.80, Bloemkool f2 6.40, Salade f 0.602.20, Perziken f 21. Rabarber f 0.301.30 per 100 stuks. Pieter selie f 0.70—2.10, Radijs f 0.60—2.10, Selde rie f 1.30—2.—, Uien f 0.50—1.10, Peen f3 9.Rabarber f2.804.10 per 100 bos. ALPHEN ad. RIJN, 11 Juni. Groenten- veiling. Spinazie f 27.20, Heerenboo- nen f 3644.Postelein f 3.805.90 per 100 K.G. Radijs f 1.10, Peen f4.7.80, An dijvie f 0.801.40 per 100 bos. Kropsla f 0.901.30, Komkommers f 2.205.30, Bloemkool f26.40 per 100 stuks. Eiren. Aanvoer 4700 stuks. Kippen eieren f 2.503.Eendeneieren f 22.20 per 100 stuks. BOSKOOP, 11 Juni, Bloemenveiling. Pechold 20—33, Wendland 20—36, Hadley 1015, Claudius Pernet 612, Briarclif 6— 12, Butterfly 8—14, Steward 6—12, Wilh. Kordes 10—17, Mme Jules Bouché 10—17, Rosalandia 8—14, Florex 8—12, Talisman 9—14. Bijou 50—73, Chas B. Kilham 8—13, Edith Helen 10—20, Aug. Noack 6—10, Else Poulsen 15—26, Gloria Mundi 30—46, Elien Poulsen 15—27, Paul Grampel 40—61, Rosa Mundi 40—62, Ingar Ohlson 15—25, Queen Mary 10—15, Paul's Searlet 18—29, Chry santen Niolieren 1521, Leeuwenbekken 2540, Lathyrus 4—6, Kalmia 20, Pioenen 1221. Lelies imbellatum 1015, Campa nula 48. Anjers 6—12, Gerbera 10—16, Clematis Prins Hendrik 100—160, idem le Coultre 100190, Ligustram 59 Averblad 1017, Beutzblad 49. KATWIJK a. d. RIJN, 11 Juni. Groenten- veiling. Eerstelingen f 6.607.20, Drie lingen f6.40—7.—, Kriel f4.60—4.80, Spi nazie f2.20—2.40, Rabarber f3.50—4.— per 100 K.G. Bospeen f 7.25—10.25, Radijs f 1— 1.45, Sla f 0.851.65, Bloemkool f3.754.75 per 100 stuks. NIEUWKOOP, 11 Juni. Eierenveiling. Aanvoer 4865 eieren. Prijs: kipeieren 2.503.00, eendeneieren 2.102.20 p. 100 stuks. NOOTDORP, 11 Juni. Eierenveiling. Aanvoer 4518 stuks. Kippeneieren f2.65— 3.35, Eendeneieren f 2.202.50, Krieleieren f 2.30, Kippen f 0.500.60 per stuk, Kaas f 0.200.25 per pond. TER AAR, 11 Juni. Centrale Veiling. Andijvie f0.100.17, Sla f 0.60—2.60, Sla- vellen f 0.07, Postelein per K.G. f 0.02—0.03 Peulen f 0.40—1.70, Doppers f 0.85—1.45. .Capucijners f 0.60—1.10, Tuinboonen f 0.65— 0.95, Snijboonen f 3—3.70, Stek f 1.80—2.30, Peen f 0.030.06, Bloemkool f 0.020.06, Komkommers f 1.50^.—Aardbeien per pond f 0.14—0.16, Perziken f 0.040.06, Sel- dery f0.901.20. ROELOFARENDSVEENjll Juni. Groen ten veiling. Aarbeien 26 cent per doosje, bloemkool 4 cent per stuk, sla f 0.60—1.80 per 100 krop, snijboonen f 1.20—1.85, stek f 0.650.95, prinsesseboonen f 3.353.40 per 10 pond, peulen f 0.40—1.55, doperwten f 0.65—1.20, capucijners f 0.70—0.75, tuin boonen f 0.75—0.85 per 10 K.G. Augurken groff 3.70—3.80 per 25 K.G. UTRECHT, 12 Juni. Vee. Totaal aan voer 2535 stuks vee. 430 runderen. Prijzen: Stieren 3033 ct., per pond. Handel vlug. Slachtokeien 2e soort 3236 ct., Slacht koeien 3e soort 28—31 ct. per pond. Han del vlug. Vaarzen 160—220, Pinken ƒ90 —140, Melkkoeien ƒ170—23, Kalfkoeien 18300, Varekoeien ƒ140220 per stuk. Handel kalm. 720 Nuchtere kalveren 7— 10 per stuk. Handel redelijk. 300 Magere varkens 23—34 per stuk. Schrammen ƒ15 22, 450 Biggen 1014.50 per stuk. Han del flauw. 65 Magere schapen 20—32, 570 lammeren: Weidelammeren ƒ8—12, Zuig- lammeren 1217, Lammeren (Texelaars) 1016 per stuk. Handel redelijk. VEUR, 11 Juni. Groentenveiling. Eng. komkommers le soort 33.80, 2e soort 22.80, 3de soort ƒ1.502.10, wankleu rige 1.502.50, Gele komkommers le srt. ƒ3—4.50, 2e soort 2—3.20, 3e soort ƒ1.50 2.20. Kropsla le soort ƒ12.80, 2e soort 0.601.20, Stoofsla per 100 K.G. 23.50. Peen 4.509.50 Bloemkool le soort 3 5.60, 2e soort 23.50, Tomaten midd. 12—13.50, gr. ronden 12.1013.80, 2e soort 11.50—13.40, 3e soort 9—10.50, bon ken 10—13, Andijvie per i00 ƒ0.60—2.80, Andijvie per 100 K.G. ƒ2—3.50, Spinazie per 4 K.G. 0.12—0.26, Postelein f 2—3 50, Rabarber per 100 bos 2.50—4.50. Snij boonen 2634, Spercieboonen 3055, Selderie 0.80—2.50 Radijs 2—3.5C. Peu len 12.18, Tuinboonen 1016, Dop erwten 1825, Druiven 3438 ct. per p. Aardbeien 1518 ct. per pond. VINKE VEEN, 11 Juni. Groentei>- ent fruitveiling. Peulen 4—13, Doperwten 613, Capucijners 1314, Tuinboonen ƒ1011, Snijboonen ƒ2042, Stamspercie- boonen 5662 per 100 K.G. Tomaten 3 18 per 100 pond, Komkommers 27 p. 100 stuks. Bloemkool 25 per 100 stuks, Kropsla ƒ0.603 per 100 stuks. Aardbeien 1219 per 100 pond, Rabarber 47 per 100 bos, Spinazie 28 per 100 Kg. Pos telein 24 per 100 K.g. Peen 38 per 100 bos, Radijs ƒ0.500.70 per 100 bos. WISS ELNOTEERIN GEN (AMSTERDAM)1 Londen S.97l/2 Berlijn 72.94 Parijs 8.O91/0 Brussel 30 70 Zwitserland 41.66 Kopenhagen 40.07l/2 Stockholm 46.30 Oslo 45.12IL New York 1.817/8 Praag 6.34

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3