ZATERDAG 12 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 IMTERPAROCHIEELE VOOR HET DISTRICT. De beloofde circulaire is gereed geko men. Uw vereeniging heeft deze reeds ont vangen. Nu moet 't commissariaat van de verschillende vereenigingen aan 't werk. Commissarissen aangepakt. Die circu laire moet worden bezorgd bij de leden, al les moet, volgens afspraak, vlug in 't werk gaan. Als het kan moet gij dus op antwoord wachten, en zoo spoedig mogelijk dit ant woord zenden aan den districts-praeses, Lorentzkade 16. Wanneer' gij het geld hebt opgestuurd, ontvangt gij de kaarten. Laat 11 Juli worden een schitterende massale betooging van 't Kolpingswerk. In den loop van deze week' verwacht ik van u allen antwoord. Hoeveel deelnemers voor 11 Juli? H. SCHRAMA, distr.-praes. KOLPINGS LIJFWACHT. Verschillende vereenigingen uit ons Cen traal Verband hebben een groep Kolpings- lij wachters. Zij moeten zijn frissche, jonge kerels, die er voor zullen waken, dat het Koipings- v program bewaard blijft en beleeft wordt. Juist in onzen tijd van oppervlakkigheid zijn Paladijn en Kolpingslijfwacht inge steld, met het doel onze Gezellenbeweging te behoeden voor die oppervlakkigheid, voor dat opgaan in de materie met voor bijzien van 't allervoornaamste: 't geeste lijke. Hoevelen zijn er niet in onze dagen, die meegesleurd worden door dezen tijdstroom, hoevelen ook van de onzen in onze Gezel lenbeweging, die meedeinen op de golven en al kunnen wij dan niet zeggen, dat zij alleen maar oog hebben voor de stof, voor 't genot, duidelijk zien wij toch, dat zij meegaan en zich niet weten los te maken van deze sterke strooming. Daarom hebben wij jonge mannen noo- dig, die met de leus „allen altijd actief" oproeien tegen deze strooming in,'die dus bewust in en buiten de vereeniging zich als goed lid van de St. Joseph-Gezellen gedra gen. Zij moeten zijn de propagandisten, die niet alleen door woord, maar vooral met de daad laten zien wat wij willen: jongens te vormen tot dégelijke plichtgetrouwe jon ge mannen. En daarom, nieuwe Kolping- Lijfwachters, begrijpt uw taak. H. SCHRAMA, v.-praeses. Deze hoogst nuttige instelling ondergaat in onze vereeniging een succesvolle her nieuwing. Vijf nieuwe en enthousiaste Ge zellen hebben zich „gemeld" en zullen be gin Juli geïnstalleerd worden. Een prach tige aanwinst in ons gouden feestjaar! DE OPENLUCHT-FEEST- BIJEENKOMST Sommige menschen lezen de krant slecht. Want niet iedereen kan op Zondag 11 Juli voor 12 ia ct. boven komen". Er zijn tarieven voor de stad en voor het district. De Gezellen van Leiden ('t is toch hun feest!) komen gratis; de Gezellen van buiten Leiden betalen 10 cent per persoon. De ouders van de L e i d s c h e Gezellen behoeven sléchts 12 h cent te betalen. En alle overige belangstellenden van uit of van buiten Leiden dokken 25 cent. Wat u daarvoo:r krijgt? Let maar op. 1. Openingswoord van den Praeses. 2. Rede van rector H. A. J. Drost. 3. Opvoering van „De Dorpspoëet" door het bekwame gezelschap van Pierre Balle- dux. 4. Toespraak van Mgr. J. P. Huibers. 5. Slotwoord van den vice-Praeses. Medewerking van ons gezelschap „Fr. Schweitzer". De voorverkoop van kaarten begint reeds spoedig bij de bekende adressen en zal komende week gepubliceerd worden. Tevens wordt dan bekend gemaakt waai en wanneer die ,,125 cent-kaarten" ver krijgbaar zijn. De Gezellen rekenen up groote belang stelling van stad en omgeving. ONS GEDENKBOEK. Wat zal de inhoud zijn? We begrijpen deze vraag van onze Gezellen en kunnen ons hun gezonde nieuwsgierigheid voor stellen. Daarom nu iets over ons gedenk boek. De zeer fraaie omslag is door een van onze leden vervaardigd, dus ook eigen werk. De inhoud bevat o.m. de geschiede nis der eerste veertig jaren, geschreven door onzen archivaris; de historie der laat ste tien jaren, beschreven door Severus, Voorts zeer gewaardeerde bijdragen van onzen Bisschop, Mgr. Huibers; van onzen General-Prases, Mgr. Hürth; van onzen Centraal-Praeses, rector Drost; alsmede van onzen Praeses en vice-Praeses. Vele foto's zullen het geheel verluchten en vele ahdere wetenswaardigheden geven een kijk op de vijftig jaren Gezellenwerk. Al onze leden krijgen een exemplaar cadeau. Maar er zullen nog genoeg exem plaren te koop zijn, zoodat ieder belang stellende zich deze „luxe" voor 30 cent wel kan veroorloven! Het zal de moeite waard zijn, ons ge denkboek. Senior. BESCHAVING. Wordt door vele menschen gezocht in menig uiterlijk vertoon. De kleeding, de haardos, het gemaakte spreken, dat alles ligt er duimen dik bovenop. Ze permittee- ren zich een houding, alsof ze nog een paar mille te verteeren hebben en z& praten mee over zaken, waar ze geen jota vanaf weten. De menschen met zulke uiterlijkheden zijn niet au serieux te nemen, omdat ze het fundamenteele der beschaving missen. En heel vaak groeien dezulken uit tot rrjo- derne jakhalzen, die alle fatsoen en eer baarheid in him evenmensch vermoorden. Kolping, die in de golven van zedeloos heid als een rots staande was gebleven, heeft dan ook de vorming tot beschaafd mensch een plaats toegemeten in zijn ver- eenigingsprogram. Neen, de jongeman be hoeft niet zich uit te leven rondom zijn achttiende levensjaar. Integendeel, hij moet zich juist inleven, hij moet zich pas-klaar maken voor de toekomst, hij moet zijn ka rakter ijzersterk maken, hij moet zelfbe- heersching aanleeren. Kortom, hij moet zich boetseeren naar zijn Goddelijk Voorbeeld, Jesus van Nazareth. Dat is de leer der Katholieke Kerk; dat is de leer van Kolping, die heel zijn Gez.- Ver. bouwde op de triologie van godsdienst, familie en beroep. Zichzelf maken tot een waar christen, tot een echten zoon en (wat jaartjes later) tot een goed huisvader, dat toch is de bestemming van Kolpings we reldwerk. Maar heel die vorming moet ge dragen, gesteund en vervolmaakt worden door innerlijke beschaving. Dan steunen wij elkaar, dan vormen wij elkaar. Dat is de dienende liefde bij de cul- tureele vorming. KATHOLIEKE ACTIE „VOOR GOD". In ons Gezellenhuis is een depot geves tigd, zooals in ieder dekenaat, ter versprei ding van brochures welke door de Cen trale van de Kath. Actie „Voor God" wordt uitgegeven. De noodzakelijkheid van deze beweging behoeft niet te worden aangetoond, de Ka tholieken van Nederland hebben dit begre pen, dat blijkt genoeg uit de groote afname van bladen, brochures, geschriften enz., welke door deze beweging wordt uitgege ven. In den korten tijd, dat deze beweging werkt, heeft zij zooveel te verwerken ge had, dat men er toe is gekomen om in ieder dekenaat een depot te vestigen om zoo ge makkelijker de vereenigingen en ook de particulieren te kunnen helpen. Alle organisaties, welke dus de zoo prac- tische brochures voor hun leden willen aanschaffen, kunnen deze bekomen aan de St. Joseph-Gezellen, Rapenburg 52. Adres van bestellingen: H. Schrama, v.-praes. St. Joseph-Gezellen, Rapenburg 52, of Lorentzkade 16. Reeds verkrijgbaar zijn: Honderd vragen en antwoorden over het Russisch Communisme of Wat de wereld te verwachten heeft van het Communisme, 5 cent. „Voor God", rede gehouden door mr. H. P. Marchant, 3 cent. De Antichrist, zijn rijk van Godloozen en moderne heidenen, door J. Lammertze Lz., 25 cent. Geest en streven van het bolsjewisme. Dr. Iwan de Kolognivof, 25 cent. Zegels. Minimumprijs 25 stuks voor 5 cent. DE JAARVERGADERINGEN, De reeks is geopend door de Ontwikke lingsclub. Dringend verzoeken wij de be sturen der diverse clubs om in de komen de week met den vice-Praeses een datum af te spreken. En de jaarverslagen moeten in tweevoud worden gemaakt, denkt daar vooral aan. VAN BELANG ZIJN... De cursussen voor onze aspiranten. In de komende week komen alle aspirant-Ge zellen Woensdag bijeen. De besprekingen voor Zondag 11 Juli, in de werkvergadering van a.s. Maandag. Alle uitgenoodigde personen dus present. De woorden van je Gezellenvader in de verplichte bijeenkomst. Voor de afd. Ge zellen a.s. Dinsdag 15 Juni. DE LOTERIJ. Eind Juni moet de trekking plaats heb ben. Nog zijn niet alle loten weg. Wie ziet er kans nog enkele te plaatsen? Zij, die nog loten* bezitten ter verkoop, sporen wij vriendelijk aan nog eens hun best te doen en dan te komen afrekenen. Wij zullen hopen, dat, wanneer de trek king plaats heeft, alle loten verkocht zijn. PALADIJNEN. Zondag 5 uur en 6 uur bijeenkomst Pa ladijnen op Lorentzkade 16. De nieuwe Kolpinglijfwachters sluiten zich bij groep I aan en komen dus Zondag 5 uur, Zondag wordt en gezorgd voor goede verdeeling. RECOLLECTIE. Donderdag 17 Juni 's avonds 8.45 uur worden alle oud-retraitanten verwacht in de als kapel ingerichte bovenzaal om daar de tweemaandelijksche recollectie-oefening bij te wonen. Behalve de oud-retraitanten verwachten wij ook zeer vele leden uit onze eigen vereeniging. Jongens onze eerste en voornaamste de vies is godsdienstzin,- laat het nu geen leus zijn, welke prijkt op ons insigne, geen leus welke men geschilderd vindt in de zalen van onze Gezellenvereènigingen. Maar laten wij die leus, dat devies in prac- tijk brengen. Komt trouw de recollectie oefeningen bijwonen, eens in de twee maanden is toch niet te veel. Donderdagavond a.s. wordt er dus op U geregend. Ook Gezellen uit het district zijn welkom. H. SCHRAMA, v.-praeses. „ST. PETRUS CANISIUS". Donderdag 3 Juni hield onze ontwikke lingsclub haar jaarvergadering, waarvoor vrij goede belangstelling was. Na de opening en andere bekende pun ten werden de jaarverslagen uitgebracht. Dg secretaris verheelde niet de somtijds minimale belangstelling der leden en de inzinking van het ledental. Dë penning meester sloot zijn kas met een hooger ba tig saldo dan in 1936. De bestuursverkiezing bracht geen ver andering, daar G. Bot en P. Reizevoort her kozen werden met algemeene stemmen. Eenige excursies werden vastgesteld op de data 25 Juli en 5 September. Hierna hield de Senior een inleiding over „Slachtoffers van een dwalend geweten." Spr. zette uiteen wat te verstaan is onder een „voorafgaand geweten" en gaf een klaar beeld van de bevoegdheid der Bis schoppen óók op politiek terrein. Als voor beeld nam spr. de N. S. B.'ers, die de lei ding der Kerk verwerpen en duidelijk toon de hij aan, hoe in-dom en vreeselijk in haar gevolgen hun dwaling is. De clubvoorzitter, A. van Remundt, bracht den spreker dank voor de frissche en leerzame uiteenzetting. Vrij laat werd de bijeenkomst gesloten. LIIBEN. NED. R. K. VOLKSBOND, AFD- LEIDEN CENTRALE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Zondag: Het gebouw is geopend vanaf des nam. 7 uur. Zondag: Prijsjassen, 8 uur. Maandag: Rechtskundig Advies Bureau voor de leden van de Afdeeling Leiden en Omstreken, 6.308.00 uur, Bondsgebouw, Steenschuur 15. Maandag: Grafische Studieclub, 8 uur. Maandag: Repetitie R. K. Gem. Zang ver eeniging „Pulchri Studio", 8 uur. Maandag: Damclub „Gezellig Samenzijn" 8 uur. Dinsdag: Bestuursvergadering Graf. Bond 8 uur. Dinsdag: Ledenvergadering Tabaksbe werkers, 8 uur. Woensdag: Ledenvergadering Spoor- en Tramw. Pers. „St. Raphael", 8 uur. Woensdag: De Poedeiaars, 8 uur. Donderdag: Ledenvergadering Bouwvak arbeiders, 8 uur. Donderdag: Ledenvergadering Fabrieks arbeiders, 8 uur. Zaterdag: Sociale Adviezen, 34 uur op het Kantoor. Zaterdag: Spaarbank op het Kantoor, 78 uur. INTERPAROCHIEELE SINT JOSEPHS- GEZELLEN-VEREENIGING. Heden Zaterdag van 89 uur biblio theek. Beurtrooster: C. v. d. Meel en C. Bilder- beek; Maandag: G. Bot en J. Bentveld; Dinsdag: H. Brasker en P. Rijzevoort; Donderdag: G. Cambier en J. v. d. Steen; Zaterdag: H. Nijhuis en Th. van Dijk. Zondag: is de zaal geopend van 12.30 2.30 uur en van 710.15 uur; verplichte bijeenkomst van 8.459.45 uur om 10.15 uur wordt de zaal gesloten. Van 12 bibliotheek. Geen zitting St. Joseph's Spaarkas. 8.30 uur Prijsbiljarten. Om fraaie prijzen. Maandag: Bijeenkomst voor de leden van 8.0010.15 uur. 8.30 uur Gecombineerde vergadering van Commissarissen, Gezellen en Gehuwde Ge zellen. Dinsdag: 8.45 uur Verplichte Vergadering Afd. Gezellen. Woensdag: 8.15 uur Repetitie Liedertafel „Sebastian Schaeffer". Aller opkomst dringend gewenscht. 8.30 uur: Aspirantencursus. Donderdag: Bijeenkomst voor de leden van 8.0010.15 uur. 8.45 uur Recollectie-oefening voor alle oud-Retraitanten op de als kapel ingerich te bovenzaal; allen op tijd present. Vrijdag: 8.30 uur Repetitie Muziekgezel schap „Frans Schweitzer". Zaterdag: Bijeenkomst voor de leden van 8.00—10.15 'uur. Van 89 uur Bibliotheek. 8.30 uur Kegelclub „De Poedelaars." Verdere mededeelingen: lederen Maan dag, Woensdag en Donderdag des avonds te 6.30 uur spreekuur van den Eerw. Vice- Praeses aan de Pastorie. KRUISVAART. Cohort: St. Petrus. Burcht: Garenmarkt 36. Zondag, 7.10 uur: Aantreden van alle Kruisvaarders voor de maandelijksche Jeugd-Mis. 3.30 Missieclub Pater Damiaan. II. ANTONIUS VAN PADUA. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijk Gloria, geen Credo. Gewone Pre fatie. ZONDAG 13 JUNI. Vierde Zondag na Pinksteren. Mis: Dominus. 2e gebed v. d. H. Antonius van Padua, Belijder. Credo. Pre fatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur: Groen. Nemen wij in den tijd van beproeving onze toevlucht tot God. Allen hebben wij onze beproevingen in het tijdelijke. Dan ons oog op God gericht, op ons Heil, de Toevlucht van ons allen, armen en beproef den. (Introitus; Alleluja-vers; Communio). Dan gedacht aan onze toekomstige glorie (Epistel) en het woord van Christus: „De leerling is niet meer dan de Meester". Is Christus langs de weg! van lijden Zijn glorie ingegaan, dan óók wij, Christenen. Ook in het geestelijke hebben wij onze beproevingen, n.l. de bekoringen. Het ge nadeleven van onze ziel wordt belaagd van alle kanten.' Maar al stonden alle machten van de hel tegen ons op, wij vreezen niet. God is de verdediger en beschermer van wie op Hem vertrouwen. Een heerlijk voorbeeld van beloond vertrouwen geeft ons het Evangelie. Bidden wij, dat wij de gevaren mogen, zien opdat onze ziel niet omkome door den geestelijken dood van de zonde en de duivel honend kan zeggen: „Ik heb overwonnen." (Offertorium). MAANDAG 14 Juni. Mis v. d. H. Basi- lius de Groote, Bisschop, Belijder en Kerk leeraar: In medio. Credo. Kleur: Wit. De heilige Basilius is de eerste organisa tor van het gemeenschappelijke klooster leven, waarop hij een grooten invloed heeft uitgeoefend. Keizer Valens heeft hij be streden om zijn Ariaansche ketterij en hem bekeerd door zijn wonderen: Zijn bijnaam „de Groote" heeft de heilige verworven door zijn werken, die uitmunten door bij zondere wijsgeerige en theologische scherpte. DINSDAG 15 Juni. Mis v. d. H.H. Vitus, Modestus en Crescentia, Martelaar: Multae. 2e gebed A Cunctis (om de voorbede v.an de Heiligen); 3e naar keuze v. d. pries ter. Kleur: Rood. WOENSDAG 16 Juni. Mis v. d. vorigen Zondag: Dominus. Geen Gloria. 2e gebed A Cunctis; 3e voor alle overledenen (uit de eerste Requiemmis); 4e naar keuze v. d. priester. Kleur: Groen. DONDERDAG 17 Juni. Mis v d. vorigen Zondag: Dominus. Geen Gloria. 2e gebed A Cunctis; 3e naar keuze v. d. priester. Kleur. Groen. VRIJDAG 18 Juni. Mis v. d. H. Ephraem, de Syriër, Diaken, Belijder en Kerkleeraar: In medio. 2e gebed v. d. H. H. Marcus en vMaircedlianus, Martelaren. Credo. Kleur: Wit. Uit nederigheid bleef de heilige Ephraem diaken. Bijzonder vereerde hij de H. Maagd als de onbevlekte. Door zijn bijzonder dui delijke geschriften heeft hij veel ketterijen bestreden, waarom Paus Benedictus XV hem heeft verheven tot Kerkleeraar, wiens feest door de geheele Kerk moet worden gevierd. ZATERDAG 19 Juni. Mis v. d. H. Juliana de Falconiis, Maagd: Dilexisti. 2e gebed v. d. H.H. Gervasius en Protasius, Martela ren; 3e voor den Paus. Kleur: Wit. Meer engel dan mensch verviel de hei lige Juliana door haar harde levenswijze in een maagziekte. Wonder van geduld en blijmoedigheid, klaagde zij alleen hierover, dat zij de heilige Communie niet kon ont vangen. Gedreven door haar groot verlan gen vroeg zij aan den priester de H. Hos tie op haar borst te leggen. Nauwelijks was dit geschied, of de H. Hostie verdween en Juliana stierf met een glimlach op het ge laat. IN DE KERKEN DE E.E. F.I\ FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. Feestdag v. d. H. Antonius van Padua, Belijder. Mis: In medio. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. 4e Zondag na Pinksteren. Kleur: Wit. DINSDAG. Mis v. d. Z. Jolenta, Weduwe: Cognovi. 2e gebed v. d. H.H. Vitus, Mo destus en Crescentia; 3e A Cunctis. Kleur: Wit. WOENSDAG. Mis v. d. Z. Guido v#n Cor- tona, Belijder: Justus. Gloria. 2e gebed A Cunctis; 3e naar keuze v. d. priester. Kleur: Wit. DONDERDAG. Mis v. d. H. Theophilus van Corte, Belijder: Os Justi. Gloria. Kleur: Wit.* ALB. M. KOK, Amsterdam. Pr. Maandag: 8.30 Franciscusban; Dinsdag, 7.45 uur: Adspirantenban. 8J1Q Zwaarddans II. Woensdag, 7.15 uur: Don Bo^coban. 8.30 uur: Godfriedban. 8.30 uur» Tarcisiusban. Donderdag: 8 uur Trommelen. Vrijdag, 8.30 uur: Cohort bijeenkomst. Zaterdag, 7 uur: K. J. C. Mis voor Kruis vaarders der St. Petrus-parochie. Cohort: St. Pancras. Burcht: Anna Paulownastraat. Zondag: Kampdag voor het St. Joris en St. Lodewijkvendel. 7.30 uur H. Mis. Voor de H. Mis wordt gecommuniceerd. Allen zijn dus 7.10 uur in de kerk. Maandag, 7.00 uur: Gedialogeerde H. Mis 8.00 uur: St. Servatiusban. 8.00 St. Hubertusban. Dinsdag, 7.30 uur: Vendel St. Norbertus. 8 uur Instructie Acolyth. Woensdag 8 uur: Vendel St. Joris en St. Lode wijk. Donderdag, 8.uur St. Willibrordusban 8 uur: Don Boscoban. Zaterdag: 56 uur: Afrekenen 3 centsfonds en Kampspaarbank. Cohort: Aeterne Pater. Burcht: St. Antonius-Clubhuis. Zondag, 4 uur geen Ontspanning. 4.30 Aspirantenban. Na het Lof ontspanning voor jongens boven de 14 jaar. Maandag, 7.30 uur: Antonius, Hubertus- en Arnoldusban. Dinsdag, 7.30 uur: St. Francisban. Woensdag, 7.30 Paschalisban. Donderdag, 7 uur geen Postzegelclub. 7 uur: Schildknapenbijeenkomst. 7 uur: Zaagclub en Houtsnijclub. 8 uur: Trommelen. 8.15 uur Esperantoclub. Vrijdag: 7.30 uur: Martinus en Servatiusban. Zaterdag, 7 uur: Bibliotheek. Denkt om de kampspaarbank. ST. FRANCISCUS-LIEFDEWERK. (Nieuwe Rijn 52). Zondag: 9 uur morgengebed waarna de H. Mis met preek; ontbijt. 6 uur: Lof, waarna recretatie; Maandag, 6.30 uur: Sloyd I. 8.00 uur: Zangclub. Dinsdag: 8.00 uur: Gymnastiekles. Woensdag: 8.30 Godsdienstonderricht, waarna re creatie voor de twee hoogste afdeelingen. Donderdag: 6.15 uur: Franciscusvrienden (Asp.). 7.30 uur: Franciscusvrienden I. Vrijdag, 6.45 uur: Sloydclub II. 8.30 uur: Tooneelclub, VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL". Zaterdag: 23 uur Muloclub. 3.004.00 uur gym. kleuters in de zaal Ursulasteeg. 7.30 uur: Cadettenclub. 6 uur vervalt de reidansclub. 7.30 uur Repetitie voor het volksdans feest van Zondag in het St. Antonius-pa- tronaat. 8.3010 uur contributie betalen. Zondag: 121 uur contributie betalen. 3.30 uur volksdansfeest Mare 43a. 12 uur repetitie volksdansfeest Mare 43a. Maandag: 8.009.30 uur charitatiefnaaien, missie- handwerken, naaien, handwerken en zang. 8.309.30 uur „Actief" damesafdeeling I Dinsdag: 45 uur gym. kleuters St. Pe trusparochie. 8.009.30 uur Huisvlijt. Woensdag: 23 uur kruiskinderen. 8.009.30 uur Rij dansen I en II, Huis vlijt en naaien. 7 uur Inkleeding jongere Jeden. Donderdag: 8 uur reidansen voor de leden, die tijdelijk op Zaterdag club heb ben gehad. 8.009.30 Ontwikkelingsclub. 8.30—10.00 Vioolclub. 3.30 uur Inkleedingscursus voor oudere leden. Vrijdag: 4.305.30 uur „Actief" kleuters Heeren- singelschool. 6.157.15 uur: „Actief" Meisjes I. 7.308.30 uur: „Actief" meisjes II. 8.459.45 uur „Actief" dames II. 8.009.30 uur Tooneel.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10