(PTT"3™" LICtIT IM DUDTfDHI) 1 BUITENLAND De Spaansche burgeroorlog VRIJDAG 11 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 - VÜAGEM OVEQ OHJ GELOOF Vraag 176. In de Twaalf artikelen des geloofs wordt van Christus gezegd, dat Hij „zit aan de rechterhand van God, den Almachtigen Vader". Hoe is dat mogelijk, daar God de Vader toch een geest is? Antwoord. Omdat God een geest is en overal tegenwoordig, kan er hier in letterlijken zin noch van handen, noch van rechter- en linkerzijde gespro ken worden. Die uitdrukking is een beeldspraak, waardoor beteekend wordt, dat de heilige Menschheid van Christus boven alle schepselen verheven is. Volgens menschelijk spraakgebruik is de rechterzijde de eereplaats. Wanneer dus van Christus wordt gezegd, dat Hij gezeten is aan de rechterhand des Vaders, dan wordt daarmee bedoeld, dat Hij ook als mensch alle eer en glorie waardig is, en „alle tong moet belijden, dat de Heer Jesus Christus is in de heerlijkheid van God den Vader" (Phil. II, 11). Eveneens moet het „zitten" niet ver staan worden als een bepaalde houding van het lichaam, maar als een rustig, on gestoord en eeuwig bezit der eeuwige heerlijkheid. De zittende houding is bo vendien de geëigende houding van den rechter. Welnu: van Christus wordt ge zegd, dat Hij ten Hemel is opgegaan „om te oordeelen levenden en dooden". En Christus zelf zeide tot Kaiphas: „Gij zult den Zoon des Menschen zien, gezeten aan de rechterhand der kracht Gods, en komende op de wolken des hemels. Vraag 177. In het Evangelie lezen wij, dat God zich in den Hemel meer ver heugt over éénen zondaar, die boetvaar digheid doet, dan over negen en negentig rechtvaardigen, die geen boetvaardigheid noodig hebben. Is dit wel overeenkomstig de goddelijke rechtvaardigheid? Of lie ver: hoe moet ik deze woorden verstaan? Antwoord. De door u aangehaalde woor den zijn woorden van Christus, volgens Luc. XV, 7, en ongeveer gelijk aan die bij Matth. XVIII, 13. Op die beide plaatsen spreekt Christus over de liefde Gods voor den afgedwaalden zondaar. En Hij doet dit in gelijkenissen, n.l. die van het ver loren schaap, de verloren drachme en van den verloren zoon. Wat Hij in Luc. XV, 17 zegt van één bekeerden zondaar zegt Hij bij Mattlr. XVII!, "Tï van het af gedwaalde en teruggevonden schaap. Hij doet dit in echt menschelijken vorm, want een herder, die honderd schapen heeft, en er één verliest, heeft op dat oogenblik, dat hij het terugvindt, méér vreugde over dat ééne, dan over de negen en ne gentig anderen. En met die vreugde ver gelijkt Christus de vreugde in den Hemel r ver één boetvaardigen zondaar. Hij zegt niet, dat die ééne bekeerde zondaar hooger in waarde en aanzien staat bij God, maar dat de vreugde over zijn bekeering zeer groot is. Het is als met een priester in den biechtstoel. Wanneer er negen en negen tig penitenten geweest zijn, die slechts dagelijksche fouten hadden te belijden van enkele weken, dan verheugt hij zich over de deugd en volharding in de recht vaardigheid bij die brave menschen. Maar hij zal die vreugde niet zoo gevoelen als de blijdschap, die hij ondervindt, wanneer er daarna een groot zondaar vol berouw voor hem neerknielt en een oprechte biecht van vele zondige jaren spreekt. En tenslotte wijs ik, om het antwoord nog duidelijker te maken, naar het einde van den parabel over den verloren zoon. De goede zoon was boos, omdat er een groot feestmaal werd aangericht voor den teruggekeerden zondaar. En we weten, hoe hij zich beleedigd gevoelde, achter gesteld, en met welke woorden hij zich tot zijn vader richtte. Maar dan luidt het antwoord van den vader: „Kind, gij zijt altijd bij mij, en het mijne is het uwe. Maar we behooren feest te vieren en ons te verheugen, omdat hij, uw broeder, dood was en herleefd is, verloren was, en is teruggevonden". Vraag 178. Mag ik als volwassene lezen de boeken var. Vicky Baum? Antwoord. Van deze Oostenrijksche schrijfster kan niet gezegd worden, dat zij slechte boeken heeft geschreven. Zij, die oordeelkundig over haar boeken spre ken, zijn ervan overtuigd, dat ze een ta melijk juiste, diep-tragischen kijk geeft op het leven van menschen, die zonder levensprinciepen en ten prooi aan twij felzucht de speelbal worden van het mi lieu, waarin de omstandigheden hen brengen. Haar romans zijn aangrijpend, en de indruk, die men er van overhoudt, is die van een diep medelijden met de menschen. Omdat echter haar werken over het al- meen sterk realistisch zijn moeten ze bij na alle gerangschikt worden onder de streng voorbehouden lectuur, d.w.z. on der die boeken, die slechts b ij uitzon dering om gegronde reden door welgevormde, rijpere lezers mo gen gelezen worden. Van enkele (n.l. „De dansen van Ina Raffey, „De wereld zon der zonde"), moet zelfs gezegd worden, dat zij voor ieder verboden lectuur zijn. Alleen de roman: „Vroegere Scha duwen" mag door volwassenen gelezen worden. Dus, met uitzondering van dit laatste boek: gevaarlijke lectuur! Vraag 179. Eén van mijn dochters is sinds enkele weken voor dag en nacht in dienst. Haar verdiensten zijn tusschen zes en zeven gulden. Nu wil zij dat wrekgeld aMeen voor zich behouden, en mij er niets van overzenden. Is zij hiertoe niet verplicht? Antwoord. In de toelichting van uw vraag laat u één voornaam element weg: n.l. of uw dochter al dan niet meerder jarig is. Dit maakt voor het antwoord een groot verschil. 1. Eerst maken we de veronderstelling dat uw dochter meerderjarig is (en natuurlijk ook, dat ze normaal is). Krach tens natuurrecht is het loon van den ar beid geheel voor dengene, die den arbeid verricht. Bovendien heeft een meerderjarige het recht om eigen geld en goed zelf te b e- heeren. Hieruit volgt dus, dat in deze veronderstelling uw dochter niet ver plicht is aan u het eigendom of het be heer van hetgeen zij verdient, af te staan. In twee gevallen zou zij ver plicht zijn althans een gedeelte van haar weekgeld af te staan. Ten eerste: wanneer haar ouders (ouder) geen middelen hebben om in hun levensonderhoud te voorzien. In dat ge val is het meerderjarige kind krachtens de plicht der ouderliefde (niet krachtens strikte rechtvaardigheid) verplicht, haar ouders te helpen in zooverre dit in haar vermogen is; en dit natuurrecht is nader bepaald door de burgerlijke wet, die in art. 376 van het Burgerlijk Wetboek be paalt, dat ouders (en grootouders) tegen over kinderen (en kleinkinderen), en ook omgekeerd verplicht zijn tot onderhoud, onverschillig welke de reden geweest is, waardoor de behoefte is ontstaan. Ten tweede: het spreekt vanzelf, dat de ouders eventueele onkosten die ze ma ken ten behoeve van meerderjarige kin deren (b.v. kleeding) kunnen terugvor deren. Soms zal een ouder tot zijn leedwezen moeten zien, dat een kind, zoo spoedig dit door meerderjarigheid „eigen baas" is geworden, het door hem verdiende geld lichtzinnig verspilt en vergooit; de ouder kan dan alleen slechts zijn toevlucht ne men tot verstandige raad en overreding om - spaarzaam te zijn. 2. In de veronderstelling van minder jarigheid. Laten we eerst voorop zetten, dat krachtens de Nederlandsche Wet de min derjarige voor het sluiten van een ar beidscontract de machtiging noodig heeft van vader of voogd, mondeling of schriftelijk. Wanneer deze machtiging achterwege is gebleven, dan wordt vier weken na het sluiten van het arbeidscontract stilzwij gend verondersteld, dat de machtiging is gegeven. Na deze voorbemerking kunnen we het volgende vaststellen. Ook het minderjarige kind heeft krach tens natuurrecht volledig recht op het geen hij door arbeid verdient. Het beheer echter komt toe aan den vader of voogd. Volgens de Nederl. wet komt aan den va der ook toe het vruchtgebruik (rente) met uitzondering van de goederen, die het kind door afzonderlijken, buiten den dienst der 'ouders verrichten arbeid verkrijgt. In uw geval dus kunt u eischen dat uw (minderjarig) kind het door haar verdiende geld overzendt, om het te be- heeren. Zou uw kind dit weigeren, dan kunt u nog gebruik maken van een wetsartikel, dat bepaalt, dat de werkgever verplicht is het loon aan den vader (of voogd) uit te keeren (te voldoen), indien deze zich schriftelijk tegen betaling van het loon aan den minderjarige verzet. Het spreekt vanzelf, dat u daaruit de onkosten ten behoeve van uw dochter gemaakt (zooals belasting, kleeding) kunt bestrijden. Blijft er dan nog iets over, dan moet u dit beheeren (b.v. op de spaarbank zet ten). Nu moet ik nog even wijzen op een praktijk, die in sommige streken vrij al gemeen is, waarbij de ouders het geld dat hun minderjarige en ook zelfs meerder jarige kinderen verdienen in eigendom houden, en waarbij een kind, wanneer het gaat trouwen, in den vorm van een be drijf, een kapitaal, een uitzet, terugont vangt, wat het indertijd door eigen ar beid heeft verdiend. Op zich is dit recht vaardig. Van den eenen kant heeft deze praktijk als voordeel, dat een kind ter stond, nadt het meerderjarig is geworden, niet plotseling de beschikking krijgt over geld, waarvan het misschien de waarde nog niet kent, van den anderen kant schuilt er een gevaar in, dat sommige kinderen ten koste van anderen teveel bevoordeeld worden, en de ouders voor zich meer behouden dan hun rechtens toekomt. De ouders kunnen er zich niet van afmaken door te zeggen, dat bij hun overlijden met de erfenis alles weer in orde komt, en zij door deze praktijk min der gevaar loopen later van hun kinderen financieel afhankelijk te worden. Dit mag niet gaan ten kosten van een recht der kinderen, die toch immers de plicht hebben hun ouders te steunen in behoef tige omstandigheden. Voor uw geval tenslotte nog het volgende. In het algemeen en als regel VAN HETVATICAAN DE PAUS VERMOEID DOOR DE HITTE. Zijn krachten nemen af. De geweldige hitte der laatste dagen heeft een minder gunstigen invloed gehad op den gezondheidstoestand van den Paus. De H. Vader blijkt zeer vermoeid, voor al ook, wijl Zijne Heiligheid tengevolge van de groote warmte slechts weinig rust geniet des nachts. Desondanks wil de Paus niet afwijken van Zijn gewoonte en minder audiënties verleenen. En, zooals men weet, spreekt Hij, gedurende die audiënties, de pelgrims, die van verre tot Hem komen, steeds toe; vaak zelfs in verschillende talen, naar ge lang de nationaliteiten, die op die audiën ties vertegenwoordigd zijn. Ook dit is voor den H. Vader, gezien Zijn hoogen leeftijd, gemeenlijk zeer vermoeiend. De behandelende geneesheer heeft dan ook Zijne Heiligheid aangeraden, zich min der te vermoeien en zoo veel mogelijk rust te nemen. Zelfs wilde hij, dat de H. Vader in het geheel geen audiënties meer zou ver leenen. Daar de Paus echter de pelgrims niet wil teleurstellen, heeft Hij dit advies an dermaal moeten afwijzen. De geneesheer heeft zich thans tot de kardinalen en pre laten gewend, die den H. Vader dagelijks rapport moeten uitbrengen en hun ver zocht, kort en voorzichtig te zijn. Ofschoon zich geen nieuwe symptomen van ziekte bij den H. Vader voordoen, al dus besluit dit Stefani-telegram, nemen toch Zijn krachten langzaam af. BELGIE AMNESTIE-ONTWERP DOOR SENAAT AANGENOMEN. De Senaat heeft het amnestie-ontwerp der regeering met 90 tegen 64 stemmen aangenomen. Vijf senatoren onthielden zich van stemming! VAN ZEELAND NAAR DE VEREENIGDE STATEN. Minister-president van Zeeland vertrekt vandaag met zijn echtgenoote, zijn secreta ris en een vriend naar Parijs, als eerste étappe van zijn reis naar de Vereenigde Staten. Zaterdag scheept de minister zich te Cherbourg in. Het feit, dat hij door geen ambtenaar van buitenlandsche zaken ver gezeld wordt, bevestigt het particuliere ka rakter van de reis. Niettemin zal van Zee land gedurende eenige dagen de gast van Roosevelt in het Witte Huis zijn en men kan aannemen, dat beide staatslieden eco nomische besprekingen zullen hebben. DUITSCHLAND BEROEP OP BERLIJN. Engelsche Katholieken vragen ware gerechtigheid voor gevangen jeugdleiders. In een collectieven brief in de „Times" doen katholieke Britsche persoonlijkheden, o.w. mgr. Hinsley, aartsbisschop van West minster; sir Arthur Salter, vertegenwoor diger in het parlement voor de universiteit van Oxford, enz. een beroep op de Duit- sche regeering, opdat aan het proces tegen de leiders der Duitsche jeugdbewegingen, dat a.s. Maandag te Essen zal plaats heb ben, openbaarheid worde verleend. Een belangrijk deel der Britsche opinie, zoo wordt in het schrijven gezegd, zal met ernstige bezorgdheid de vervolging der jeugdbeweging gadeslaan, wier doel het is den geest van kameraadschap tusschen jon ge Duitschers en de jeugd van andere lan den te ontwikkelen. Het schrijven doet ook een beroep op de Duitsche regeering, opdat aan de beklaag den zal worden toegestaan, hun eigen advo caten te kiezen en opdat men de feiten, waarop de beschuldiging steunt zal open baar maken. Wanneer dit niet gebeurt, aldus het schrijven, zal het voor ons moeilijk zijn, te gelooven, dat de verzekeringen der Duit sche regeering, dat zij den vrede wenscht, iets te beteekenen hebben. RUSLAND TOECHATSJEFSKI EN ANDEREN STAAN TERECHT. Talrijke beschuldigingen. Officieel wordt medegedeeld, dat het vooronderzoek tegen Toechatsjefski, Jakir, Ooeborewitsj, Kork, Eideman, Feldman, Primakof en Poetna, die op verschillende moeten de kinderen tot hun meerderja righeid het geld, dat ze verdienen, aan ouders afstaan. Omdat het hier echter niet over zulk een groot bedrag gaat, zoudt u het kunnen goedvinden, dat uw dochter het geld zelf spaarde, wanneer zij daarvoor oud en wijs genoeg is, dus al dicht bij de meerderjarigheid is en wer kelijk spaarzaam en zuinig genoeg is, om zelf over eenig geld te beschikken. U merkt dat zelf spoedig genoeg en zou haar patroon of mevrouw kunnen vragen een oogje in het zeil te houden. Het leert dan de voor onzen tijd zoo noodzakelijke spaarzaamheid en soberheid. Correspondentie-adres: Mr. A. Diepen- brock, pr., Seminarie Hageveld, Heem stede. tijdstippen in hechtenis genomen waren, voltooid is. De gearresteerden worden be schuldigd van schending van hun militairen plicht (eed), verraad van het vaderland, van de volken der Sovjet-Unie, van de Sovjet-arbeiders en van het Roode Leger. Door het vooronderzoek is komen vast te staan (aldus de officieele mededeeling) dat de beklaagden, en ook Gamarnik, die de hand aan zichzelf heeft geslagen, heb ben deelgenomen aan tegen den staat ge richte betrekkingen met vooraanstaande militaire kringen van een buitenlandschen staat, die een de Sovjet-Unie vijandige po litiek voert. Terwijl zij in dienst van de mi litaire spionnage van dezen staat stonden, leverden zij dezen staat stelselmatig be richten over den staat van het roode leger; zij voerden een actie ter verzwakking van het leger en bereidden een nederlaag van dat leger voor in geval van een militairen overval op de Sovjet-Unie. Zij streefden naar het herstel van de macht der grond bezitters en kapitalisten in de Unie. Alle beklaagden hebben bekend aan alle ten laste gelegde feiten schuldig te zijn. Op 11 Juni staan de beschuldigden te recht voor een speciaal college van het hooggerechtshof der Sovjet-Unie, dat de zaak met gesloten deuren zal behandelen. Voorzitter van het gerecht is Oerich, de voorzitter van het militaire college van het hooggerechtsof. WAT IN RUSLAND MOGELIJK IS Men seint uit Riga aan de K.W.P., dat de communist Borowoi, die in 1918 te Le ningrad Bisschop Wenjamin vermoordde en later in Siberië tot een hooggeplaatste functie werd uitverkoren, het vorig jaar door het gerechtshof van Novosibirsk tot 5 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens moord op zijn vrouw. Thans heeft Borowoi van Stalin gratie verkregen en is tevens benoemd tot afdee- lingschef voor „godsdienstige vraagstuk ken" van het volks-Commissariaat voor Binnenlandsche Zaken. AMERIKA STAKINGSWEE IN DE V. S. De politie grijpt in te Monroe. Tweehonderd met traangasbommen ge wapende politie-agenten zijn er in ge slaagd de uit honderdtwintig personen be staande stakingsposten, die zich achter de poorten van de Newton Steen Co. te Mon roe (Michigan) hadden gebarricadeerd, te verdrijven. De maatschappij had tot her opening van haar fabriek besloten en dank zij de hulp der politie konden 800 werk willigen de fabriek binnengaan. Acht stakers liepen lichte verwondingen op, terwijl 15 posters eenigen hinder van het traangas ondervinden. De fabriek was op 29 Mei gesloten in verband met de sta king. De gouverneur van Michigan, Murphy, heeft den commissaris van politie, Olander, opdracht gegeven alle maatregelen voor een snelle mobilisatie van de nationale garde en de politie van den staar te nemen, voor het geval, dat de toestand ernstiger zou worden. AMERIKA BESTELT 177 BOMMENWERPERS. Grootste order, ooit in vredestijd geplaatst. Het Amerikaansche ministerie van Oor log heeft bij de Douglas Aircraft Company 177 tweemotorige bombardementsvliegtui gen besteld, die totaal 11.652.000 dollar kos ten. Dit is de grootste order, die de Ameri kaansche regeering ooit in vredestijd ge plaatst heeft. Verder zal het departement bij de Douglas ook de bijbehoorende 354 Wright- Cyclone-motoren bestellen voor een totaal bedrag van 3.200.000 dollar. BUITENLANDSCHE BERICHTEN OP WEG NAAR JAMBOREE SPOORLOOS VERDWENEN. Geheimzinnige incidenten aan boord van een Braziliaansch mailschip. Twee passagiers van het Braziliaansche mailschip „Raul Soares", Pedro Peroni en de Roemeensche dr. Dadiani, die beiden op weg waren naar de wereldjamboree in Nederland, zijn op geheimzinnige wijze verdwenen. Pedro Peroni vérdween reeds op 6 Juni j.l. toen het schip zich in de nabijheid van de Portugeesche kust bevond en blijkens een bericht in de „Intransigeant" is thans ook dr. Dadiani, toen het schip te Le Havre lag, tijdens de- drukte van het laden en lossen verdwenen. De politie heeft nog geen spoor van hem kunnen vinden. De „Intransigeant" voegt hieraan nog toe, dat dr. Dadiani in het bezit was van een passagebiljet naar Hamburg en dat zijn onverwacht besluit, om het schip te verla ten, door niets wordt gemotiveerd. De kapitein van het schip herinnert zich, dat bij het vertrek uit Porto Allegro een schuldeischer van Peroni aan boord kwam en een aanzienlijke som geld opeischte, waarop Peroni een schuldbekentenis tee- kende. Dr. Dadiani heeft gisteren na de aan komst van het schip in Le Havre den bij stand ingeroepen van den Roemeenschen consul en een advocaat. Van belang in dit verband is wellicht nog het feit, dat zich onder de passagiers van de „Raul Soares" een Duitsch meisje bevond en dat Peroni den 6en Juni zijn vriend dr. Dadiani verliet, zeggende, dat hij den avond in het gezelschap van dit meisje zou gaan doorbrengen. Sindsdien heeft men niets meer van Peroni gehoord. De controle in de Spaansche wateren PRACTISCH OVEREENSTEMMING BEREIKT. Vandaag vaststelling der formule. Minister Eden heeft gisteren afzonderlijk de ambassadeurs van Frankrijk, Duitsch- land en Italië ontvangen. Tijdens deze be sprekingen is practisch overeenstemming bereikt ten aanzien van den vorm der waarborgen, die aan de beide partijen in Spanje gevraagd zullen worden voor de veiligheid der oorlogsschepen, die de con trole uitoefenen. Vanmiddag drie uur zouden minister Eden en de ambassadeurs van Frankrijk, Duitschland en Italië bijeenkomen op het Foreign Office te Londen, om de formule op de versterking van de veiligheid der controleerende vloten vast te stellen, wel ke naar Valencia en Salamanca gezonden zal worden. Men verwacht niet, dat zich hierbij moeilijkheden zullen voordoen en men hoopt, dat reeds vandaag deze formule naar Valencia en Salamanca kan worden verzonden. Ofschoon men verwacht, dat de voor stellen door de regeering van Valencia in beginsel zullen worden aanvaard, is het mogelijk, dat zij eenige reserves zal ma ken, en bijv. zal eischen, dat waarborgen zullen worden verstrekt tegen een herha ling van het bombardement van Almeria. Van de zijde der autoriteiten te Salaman ca verwacht men geen tegenkanting. Het ontwerp-accoord zal, zoodra het uit eindelijk goedgekeurd is, van Britsche di plomatieke zijde aan de beide partijen in Spanje worden voorgelegd. Het ontwerp-accoord, zou inhouden: lste: een algemeene verwijzing naar de noodzakelijkheid van voorkoming van incidenten als die der laatste weken. 2e. een beroep op Valencia en Salaman ca betreffende uitbreiding van het begin sel der veilige zones tot een grooter opper vlak. 3e Bevestiging, dat een aanval op een der controleschepen door alle controlemo- gendheden beschouwd zal worden als op haar gericht en dat in geval van inciden ten onmiddellijk raadplegingen zullen worden aangevangen tusschen haar regee ringen om besluiten te nemen ten aanzien van de maatregelen, die genomen moeten worden. Deze raadplegingen sluiten voor iedere mogendheid niet het recht uit van wettige verdediging. „Calvo Sotelo dag". De gemeenteraad van Salamanca heeft besloten 13 Juli, den verjaardag van den moord op Calvo Sotelo, tot den „Calvo Sotelo-dag" te bepalen. Op dien dag zullen de leden van den ge meenteraad de kinderen bijeen roepen en hen het leven en den dood van den „eer sten burger van het nieuwe Spanje" uit eenzetten. Baskische kronieken verbrand. Bij den brand van Guernica is ook de rijke bibliotheek, welke is gesticht door den carmeliet Echegara,, door het vuur j verteerd. Deze bibliotheek bevatte de j meest complete documentatie van het Bas kenland. Stoffelijk overschot van slachtoffers van de „Deutschland" opgegraven. De kisten met het stoffelijk overschot van 26 leden der bemanning van de „Deutschland", die bij het bombardement door Spaansche regeeringsvliegtuigen om het leven zijn gekomen, zijn gisteren op gegraven. Zij worden vandaag aan boord van de „Duitschland" gebracht. DE BRAND TE HALLE. Men acht het niet uitgesloten, dat de brand in het station te Halle ontstaan is door het springen van een zuurstof cylinder, die tegen den door de hooge temperatuur gestegen inwendigen druk niet bestand bleek, waardoor brandbaar materiaal tot ontvlamming is gebracht. BERLIJN PUFT VAN DE HITTE. Gistermiddag om twaalf uur was de tem peratuur in Berlijn gestegen tot vijf en ne gentig graden in de schaduw. De gemeen te heeft 3500 werkloozen aan het werk ge zet om alle sproeiwagens te doen function- neeren. De voorbijgangers verdringen zich bij de ijsverkoopers. Er zijn verscheidene gevallen van dood door zonnesteek voorge komen. ONTVOERD. De in societykringen in New-York be kende Alice Parsons is op geheimzinnige wijze van haar landgoed ontvoerd. De ont voerders hebben een schrijven achterge laten, waarin zij den echtgenoot van me vrouw Parsons uitnoodigen 25000 dollar los geld te betalen. Federale, staats- en plaat selijke politie zoekt de omgeving af.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5