Ste £cid&eli£(5oii/fca/iit STADS NIEUWS ,Dr. Schaepman" na de verkiezing 28ste Jaargang WOENSDAG 9 JUNI 1937 No. 8744 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekf 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V De R.K. Staatspartij genegeerd I „De Nederlandsche Werkgever", het or gaan van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, wijdt een beschouwing aan den uitslag van de verkiezing. Wij ontleenen daaraan: Wat ons nu in den verkiezingsuit slag zoo zeer verheugt, is het feit, dat daardoor de juistheid van die politiek, waarop toch in de jaren, die achter ons liggen, van vele kanten zoo sterk is af gegeven, in groote lijnen is erkend. Dat is af te leiden uit de groote stemmen winst zoowel van de lijst, welke aan gevoerd werd door den Minister-Pre sident als van die, waarop zijn rech terhand, de Minister van Financiën, de eerste plaats innam. Het blijkt ook uit den achteruitgang van de extremisti sche partijen, die immers het felst zijn geweest in haar critiek op het crisisbe- leid van het Kabinet-Colijn; het is ook af te leiden uit de omstandigheid, dat de S.D.A.P. nauwelijks vooruit is ge gaan en haar winst van een zetel uit sluitend te danken heeft aan de techni sche wijziging van ons kiesstelsel. Toch stelde zich ook de S.DA.P. met haar Plan van den Arbeid en haar koop krachttheorie principieel tegenover de door de Regeering gevolgde crisispoli- tiek. Verder wordt de politiek van dr. Colijn bewierookt en.in deze beschouwing van den verkiezingsuitslag wordt de R.K. Staatspartij zelfs niet genoemd! Zelfs niet genoemd! Dat is toch wel het toppunt van oude liberale machts waanzin! Waanzin is 't inderdaad, bij een beschouwing over den verkiezingsuit slag, de partij, die absoluut het grootst aantal zetels heeft, die relatief den sterksten vooruitgang toont, eenvoudig te negeeren! Maar de R.K. Staatsparty laat nu een maal zichzelf niet negeeren! Bij de vor ming van een Kabinet,, gebouv/d op den verkiezingsuitslag, zal de RJC. Staatspar tij.... niet genegeerd worden! Dat zal „De Nederlandsche Werkgever" binnenkort wel blyken! De wereld in vogelvlucht Het incident met de „Deutschland" nadert thans zijn volledige liquidatie. De Duit- sche regeering heeft in een officieele nota nogmaals haar lezing van het incident ge geven en aan de hand van de rapporten der bevelhebbers van de Duitsche regee- ringsstrijdkrachten in de Spaansche wate ren vastgesteld, dat het de vliegtuigen der Spaansche regeering waren, die den aanval deden en dat er geen enkel schot is gelost op de aanvallende vliegtuigen. Inzake de kwestie der waarborgen tegen een herha ling van dergelijke incidenten wordt bin nenkort volledige overeenstemming ver wacht tusschen de aan de controle deelne mende mogendheden. Zoodra die overeen stemming is bereikt, is het incident met de „Deutschland", dat zulk een gevaarlijke spanning ontketende, afgedaan en kan de controle langs de Spaansche kusten in vol len omvang hervat worden. Van het krijgsfront is niet veel nieuws te melden. In Biscaye ligt de stryd vrijwel stil, doch het bombardement van Madrid is weer eens ingezet. Gemeld wordt, dat er wederom talrijke slachtoffers zijn geval len. Of dit bombardement op zichzelf staat of een onderdeel vormt van een rechtsche aanval, is natuurlijk niet te voorspellen; waarschijnlijk staat het op zichzelf, gezien de vorige bombardemenent. Overigens valt er weinig te vermelden, behoudens een opstand in Jehol tegen de regeering van Mandsjoekwo. De Kabinetsvorming Dr. Colijn bij de Koningin Gisteravond te zes uur heeft H. M. de Koningin den minister-president dr. H. Colijn voor een audiëntie in het paleis op den Dam ontvangen. In parlementaire kringen meent men, al dus de „Msbd.", dat de kabinetsformatie nog wel een dag of tien kan duren. Uit het feit, dat dr. Colijn gistermiddag de Koningin bezocht, kan worden afgeleid, dat de formateur de besprekingen over de principeeele positie van zijn kaibentt heeft beëindigd en daarover aan de Koningin rap port heeft uitgebratch. Is dit zoo, en hebben de besprekingen een grondslag gegeven voor formatie, dan zal de formateur nog titularissen moeten kiezen voor de verschillende departemen ten, waar ook wel eenige dagen mee ge moeid zullen zijn. Het vermoeden wordt sterker, dat dr. Colijn inderdaad de formatie van een rechtskabinet beoogt. Sommigen leiden dit af uit de rede, welke mr. Oud hield, waar in deze blijkbaar publiek heeft willen ma ken, dat hij niet als vak-minister in een rechtsch kabinet wil zetelen, maar slechts indien de Vryz. Dem. fractie als zoodanig om medewerking wordt gevraagd. DE GRONDWETSHERZIENING. Niet voor September in behandeling Naar verluidt zal de Tweede Kamer de voorstellen in zake de grondwetsherziening in tweede lezing niet voor September in openbare behandeling nemen. Doodstraf tegen Neder lander geëischt. Regeering doet stappen te Lissabon. De heer J. H. Jetten uit de Transvaal- straat 7 te Amsterdam vertrok, naar „Het Volk" meldt, in het begin van Februari na een werkloosheid van twee en een half jaar naar Frankrijk, in de hoop daar werk te kunnen vinden. Deze poging mislukte, het beschikbare geld raakte op en Jetten moest op middelen zinnen, om weer naar Amster dam terug te komen. Uit brieven, die de familie nadien ont ving, blijkt op welke wijze Jetten getracht heeft naar Nederland terug te keeren. In Ba jou ging hij als matroos voor den kost, zonder gagè op een Spaansch schip, dat naar Bilbao voer. Daar vandaan hoopte hij op dezelfde wijze naar Havre of Bordeaux te kunnen komen, om dan verder naar huis te kunnen gaan, eveneens op een schip als matroos voor den kost. Op weg naar Bilbao werd het schip ech ter door de schepen van Franco aangehou den. Alle opvarenden werden gevangen ge nomen en naar San Sebastiaan gebracht. Later werd Jetten opgesloten in de Centrale Gevangenis te Burgos, van waaruit hij eenige malen brieven naar huis schreef. Zaterdag jJ. ontving de familie van Jet ten (die getrouwd is en een kind heeft) een brief waarin hij schreef dat hem twee dagen tevoren een tegen hem ingebrachte aan klacht was voorgelezen. De procureur van het miltaire gererchtshof verlangde voor Jetten en nog anderen de doodstraf. De minister van Buitenlandsche Zaken, die van dit alles op de hoogte is gesteld, heeft aan den Nederlandschen gezant te Lissabon opgedragen, zich met Burgos te verstaan. Tegelijkertijd heeft de minister van Buitenlandsche Zaken den gezant te Lissabon opgedragen, in ieder geval op uit stel aan te dringen, opdat geen onherroepe lijke daden worden volbracht. Man en vrouw bij het zwemmen verdronken. De man heeft zijn vrouw waar schijnlijk hulp willen bieden. Gisteravond zijn de 32-jarige huisschilder P. de Borst en zijn 26-jarige echtgenoote A. J. de Borst-van der Linden uit Papen- drecht, in de rivier de Merwede bij het zwemmen verdronken. Het echtpaar was gaan zwemmen even voorbij de scheeps werf „Het Huis de Merwede". Men vermoedt, dat de man, die gedeelte lijk gekleed is opgehaald, na gezwommen te hebben plotseling zag, dat zijn vrouw in moeilijkheden verkeerde en haar te hulp is gekomen, met bovenstaand noodlottig ge volg. Van het gebeurde is niemand getuige Feestweek in Amsterdam Ter eere van het Prinselijk Paar Een enorme menschenmassa des avonds op de been. De menigte juicht het prinselijk paar toe. Bij de geestdrift, welke den geheelen Dinsdag onder de Amsterdamsche bevol king heerschte over het bezoek van de ko ninklijke familie in de hoofdstad, was het te voorzien, dat de zoo kwistig versierde binnenstad des avonds met tienduizenden zou vol loopen. Inderdaad is dit ook het geval geweest en als van ouds was ook de Dam weer het middel punt van de belangstelling. Niet omdat versiering en verlichting daar ver uit het mooiste zou zijn, maar omdat men toch altijd heimelijk de hoop heeft iets van de vorstelijke gasten te zien. En waarlijk, de tienduizen den, die op den Dam hadden post gevat, en in een opperbeste goed moedige stemming bleven zingen en juichen, werden tegen tienen plotseling verrast, toen op de eer ste verdieping van het paleis het gordijn voor het derde raam van de Mozes en Aaronstraat af werd weggeschoven en het venster werd geopend. De dichtst bijzijnden herkenden ter stond Prinses Juliana en Prins Berahard en uitten hun vreugde daarover in een luid gejubel. Dadelijk was aller aandacht gevestigd op de beide personen aan dit raam, die hartelijk terugwuifden, naar al len, die hen toejuichten. Het spreekt vanzelf, dat toen van den Nieuwendijk, het Damrak en het Rokin honderden naar voren schoten, zoodat men tot dicht bij den gevel van het paleis stond. Doch slechts luttele minuten duurde deze vorstelijke avondgroet. Weldra sloot Prins Bernhard het raam en de gordijnen. Men bleef juichen en zingen, ook toen leden der karabijnbrigade van de politie de „kleine steentjes" hadden ontruimd, doch de vorstelijke personen vertoonden zich niet meer. 1000 menschen flauwgevallen. Een kleine 1000 menschen zijn gister middag tijdens intocht, aubade en défilé flauw gevallen of onwel geworden. Hier van moesten 725 naar de verschillende pos ten van den Amsterdamschen geneeskundi gen dienst worden vervoerd, waar zij door de doktoren, verpleegsters en verplegers werden behandeld. Prins Bernhard wordt onthaald op draaiorgehnuziek Vanmorgen te kwart voor tien arriveer de in een Packard Eight bij de Diamant slijperij Asscher in de Tolstraat te Amster dam Prins Bernhard, die met zijn particu lieren secretaris, jhr. mr. C. Dedel, en zijn adjudant, jhr. ir. W. G.. Röel, een bezoek aan de slijperij kwam brengen. In de Tolstraat had zich het nieuws, dat Prins Bernhard in de slijperij vertoefde, als een loopend vurtje verspreid en velen verdrongen zich bij den uitgang om den Prins te zien wegrijden. Toen de auto het hek uitdraaide, hieven de bewoners een luid gejuich aan Een pierement had de attentie een speciale rol op te zetten en speelde bij het passeeren „Lang zal hij le ven". En daarna op een glaasje bier! Na het bezoek aan de diamantslijperij Asscher heeft Prins Bernhard vanmorgen een bezoek gebracht aan de Amstelbrou- werij. Na de rondwandeling heeft de Prins nog eenigen tijd in den raadskelder der brouwerij vertoefd, en heeft hij de rijke verzameling jachttropheeën, die in een daaraan belendend vertrek zijn bijeen ge bracht, bezichtigd. De Koningin op een vaartuig. Na een rondrit door een groot gedeelte van de oude stad heeft H. M. de Koningin hedenochtend te kwart over elf een bezoek gebracht aan het instructie-vaartuig „Prin ses Juliana" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam. De „Prinses Juliana" lag gemeerd aan den steiger van de firma Van Es en Van Om meren aan de De Ruyterkade. Bij den ingang van den steiger stonden ongeveer driehonderd schipperskinderen geweest. Toen de beide menschen niet thuis kwamen heeft men een onderzoek inge steld. In den loop van den nacht is één slachtoffer opgehaald en vanmorgen het tweede. van alle schippersscholen te Amsterdam onder leiding van de hoofden dier scholen „en haie" opgesteld. Plannen voor vanmiddag. Voor den namiddag stond een bezoek aan de openluchtschool in het Oosterpark en aan het landgoed „Frankedael" aan den Middenweg op het programma. DE PRINS GING TENNISSEN. Na afloop van de feestelijke intocht in Amsterdam. Ruim een uur na de aubade en het défilé op den Dam is Z.K.H. Prins Bernhard met zijn wagen van het paleis uitgereden. Z.K.H. heeft zich naar het Vondelpark be geven, waar hij op de banen van „Festina" eenige partijen tennis heeft gespeeld. Eerst speelde de Prins een double met den heer Leembruggen als partner tegen de heeren Beets en mr. Voute, vervolgens een single tegen den heer Leembruggen en tot besluit wederom een dubbelspel, thans met mr. Voute tegen de heeren Leembrug gen en Beets. Te ongeveer zeven uur was de Prins ten paleize teruggekeerd. CEUTA GEBOMBARDEERD. GIBRALTAR, 9 Juni. (A. N. P.). In den afgeloopen nacht hoorde men te Gibraltar een hevig kanonvuur. Men zag, dat de lich ten van Ceuta plotseling werden gedoofd. Zoeklichten schoven langs den hemel en de kustbatterijen openden het vuur. Toen werden ook de omtrekken van twee oor logsschepen zichtbaar. Deze schepen losten een twintigtal schoten op Ceuta, dat het vuur beantwoordde. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Verwacht wordt, dat binnenkort overeen stemming wordt bereikt inzake de hervat ting der controle in de Spaansche wateren. (2de blad). Madrid zwaar gebombardeerd. (2de blad) De officieele Duitsche lezing inzake het bombardement van de „Deutschland". (2de blad). BINNENLAND. De Grondwetsherziening zal vermoede lijk eerst in September in behandeling komen. (1ste 'blad). De feesten te Amsterdam ter eere van de Koninklijke familie. (1ste blad). Een mededeeling van samenwerkende bloembollenkweekers-organisaties betref fende al of niet behoud der saneering. (2de blad). Jongeman en zijn vrouw bij het zwem men verdronken. (1ste blad). Nog een slachtoffer van den bliksem. (Gem. Ber. 3de blad). Jongen te Enschede door electrischen stroom gedood. (Gem. Ber. 3de blad). Postwisselvervalscher te Eindhoven ge arresteerd. (Gem. Ber. 3de blad). Gemeentesecretaris van Dreumel ver dacht van fraude. (Gem. Ber. 3de blad). Een feestelijke en leerzame bijeen komst van de propagandisten. Het is al weer veertien dagen geleden, dat de belangstelling van geheel Neder land uitging naar het resultaat van de ver kiezing. Wij allen verdrongen ons bij de borden, waar de uitslagen druppelgewijs gepubliceerd werden, terwijl de bulletins den verspreiders uit de handen werden ge rukt. Nederland was ter stembus geweest. Ne derland, althans zij die den leeftijd van 25 jaar hadden bereikt, had een hokje van het stembiljet rood gemaakt. Maar voordat het zoover was, had een aantal propagandisten gedurende maanden een grooten berg werk verzet, was er ge sjouwd en geploeterd, waren duizenden cir culaires verspreid, verkiezings-affiches thuisbezorgd, was er een administratieve arbeid verricht, waarvan iemand, die er buiten staat, absoluut geen idee heeft, was er gecollecteerd aan de kerken, hadden an deren weer geldelijke bijdragen verkregen by beter gesitueerden, enfin te veel om op te noemen. Maar zij allen hebben dan ook eer van hun velen en zwaren arbeid gehad. Het bestuur van „Dr. Schaepman" had dan ook gemeend om op passende wijze de overwinning te vieren en had daartoe alle propagandisten gisterenavond bijeen ge roepen in het St. Antonius Clubhuis aan de Mare. De zaal was geheel gevuld met vroo- lijke gezichten toen mr. H. F. A. Donders deze feestelijke bijeenkomst opende. TOESPRAAK MR. DONDERS. Het is, aldus spr., ditmaal geen vergade ring, welke plechtstatig voorgezeten wordt door een bestuur, maar een samenzijn, hetwelk een gezellig en feestelijk karakter draagt. Het bestuur heeft behoefte gevoeld om nog eens verzamelen te blazen voor allen, die hebben medegewerkt, hoe dan ook, om de verkiezingen voor ons Katho lieken te doen slagen, om dank te brengen aan alle propagandisten voor de volle me dewerking. Bij het begin der verkiezingsactie was reeds te merken, dat er veel meer belang stelling voor het propagandawerk bestond dan vorige malen. Was het vroeger zoo, dat er ongeveer 20 verspreiders waren, waarop meestentijds nog niet eens viel te rekenen, thans waren er tusschen de 60 en 70 waarop wel viel te rekenen. Ook de medewerking voor het plaatsen van raam biljetten was driemaal zoo groot als an dere malen. Evenzoo geldt dit voor de vijf groote propagandab ij een komsten in de groote Stadszaal. Een staaltje hetwelk in den lande zijn wederga niet gemakkelijk vindt. Voor het administratieve turven, avond aan avond, brengt spr. ook een woord van dank aan de Graal voor de on dervonden medewerking. Verder aan auto bezitters, ziekenhalers en tenslotte aan allen, die door geldelijke bijdragen de ver kiezingsactie hebben gesteund. Er zou over het resultaat, behaald in het land en speciaal in onze Sleutelstad, veel gezegd kunnen worden, doch spr. zal dat niet doen. Eenige uitzonderingen moeten echter gemaakt worden. Ondubbelzinnig is wel gebleken en bewezen de groote waarde van een intensieve en breede pro paganda, een propaganda met medewerking van velen. De vorige verkiezingen mogen gerust voor Schaepman nare verkiezingen genoemd worden. Voor de Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad was er niet voldoende medewerking. Dat wij toen hetzelfde gebleven zijn, dos niet gegroeid, hebben wij toen te danken gehad aan een klein aantal getrouwen. Bij het eerste lustrum van Dr. Schaepman heeft het be stuur zich toen afgevraagd of het voor de propagandaclub niet beter was, dat het maar af zou treden, dat de schuld mogelijk bij het bestuur lag. In ruime mate is thans echter gebleken, dat er nog wel belang stelling is voor het propagandawerk. Me dewerking is niet uitgebleven en dat er nu zulke schitterende resultaten bereikt zijn is niet te danken aan het bestuur maar aan de propagandisten. Laten wij dan, gaat spr. voort, op den ingeslagen weg voort gaan. Laat ons nu niet verflauwen en verzwakken en laat ons bij elkaar blijven. Er is thans reden tot juichen maar ook reden tot dankbaarheid. Tot slot brengt spr. nog dank aan het muziekgezelschap „Franz Schweitzer" voor de vele medewerking tijdens de verkie-

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1