VRIJDAG 4 JUNI 1937 DE LEIDSCHE COURANT /WEEDE BLAD - PAG. 6 BINNENLAND DE KABINETSCRISIS. Conferenties gaan voort. Dr. Colijn blijft zich tot dusver bij zijn besprekingen over de vorming van een nieuw kabinet nog steeds bepalen tot man nen van rechts. Na de conferenties met de leiders van de drie rechtsche fracties op de vorige da gen, heeft hij gistermorgen te zijnen huize een langdurig onderhoud gehad met zijn partijgenoot, den minister van Binnenland- sche Zaken, mr. De Wilde. Naar de parlementaire redacteur van de „Tijd" meldt, schijnen de onderhandelingen, door den formateur met de leiders der drie christelijke partijen gevoerd, zich gunstig te ontwikkelen in de richting van een zuiver rechtsch Kabinet, waarvan de sa menstelling dan ook spoedig kan worden verwacht. PRINSES JULIANA NAAR GRONINGEN. Bezoek draagt geen officieel karakter. Zooals we gemeld hebben ligt het in het voornemen van H. K. H. Prinses Juliana de algemeene vergadering van het Ned. Roode Kruis, welke 18 Juni te Groningen gehouden wordt bij te wonen. H. K. H. zal tijdens haar bezoek aan Groningen, dat geen officieel karakter draagt, de gast zijn van den burgemeester. Zij zal Donderdag 17 Juni met den trein van 17.28 te Groningen arriveeren en na een kort bezoek aan de burgemeesterswo- ning om 7 uur deelnemen aan het diner, in hotel „De Doelen" aangeboden door het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis. Des avonds zal de Prinses met Haar tegen woordigheid vereeren een in het paviljoen van het stadspark door de afd. Groningen van het Roode Kruis aan te bieden concert. Vrijdagmorgen zal de Prinses de demon stratie bijwonen op het terrein van het Aca demisch Ziekenhuis door transportcolonnes van het Roode Kruis der afdeeling As sen, Delfzijl en Groningen. Vervolgens zal H. K. H. een rijtoer maken door het Oosten en Westen der stad, waarna zij de vergade ring van het Roode Kruis zal presideeren. Des middags kwart na twaalf zal het ge meentebestuur de Prinses en de leden van het hoofdbestuur op het stadhuis ontvan gen. Na deze ontvangst zal de burgemeester H. K. H. uitgeleide doen tot het clubhuis te Paterswolde, waar de Prinses zal deel nemen aan een lunch van de leden van het Ned. Roode Kruis. Na de lunch vertrekt H. K. H. naar As sen, vanwaar zij verder per trein zal reizen. Prins Bernhard zal de Prinses niet ver gezellen. „Msbd.' BEVORDERING VAN DEN UITVOER VAN BLOEMBOLLEN. Naar wij vernemen, heeft de minister van Landbouw en Visscherij aan twee verte genwoordigers van de organisaties het Hol- landsch Bloembollenkweekers Genootschap, den R.-K. Land- en Tuinbouwbond, den Bond van Bloembollenveilingen, den Ned. Tuindersbond en den Chr. Boeren- en Tuindersbond, afd. HollandBrabant, die gezamenlijk het reeds eerder gepubliceerde request inzake het verruimen van de ex port-mogelijkheid voor bloembollen verzon den, een audiëntie verleend. Aan de heeren S. Schoneveld en D. W. Lefeber werd in een langdurig onderhoud de gelegenheid gegeven dit request uitvoe rig toe te lichten, waarbij in het bijzon der de aandacht gevestigd werd op het feit, dat een vergrooting van de export naar Duitschland de kans biedt om de kweekers van vroege tulpen, die vorig jaar door de lage uibetaling van het surplus dezer bollen van oogst 1935 ernstig gedu peerd werden, nu eenigszins te helpen. DE K. D. P. Door de afdeeling Roosendaal van de K. D. P. is, naar het „D. v. N.B." meldt, met algemeene stemmen besloten, het partijbestuur te adviseeren, mede gezien de principieele uitspraak der kiezers, voor eenheid op katholiek staatkundig gebied, de partij te ontbinden. Mocht deze noch landelijk, noch pro vinciaal worden ontbonden, dan zal de afdeeling Roosendaal niettemin worden opgeheven. Het bij de Kamerverkiezing van verleden week door de Kath. Dem. Partij geleden echèc, is naar de „Msbd." ver neemt, voor het bestuur der plaatselijke afdeeling Delft aanleiding geweest, om tot opheffing van deze afdeeling te advi- VOVA IS NAAR LEIDEN VERHUISD. Wij berichtten dezer dagen reeds, dat de administratie van „Volk en Vaderland" van de Oudegracht te Utrecht zou verdwijnen om samengevoegd te worden met die van het Nationale Dagblad in Leiden. Woens dagavond is de zaak in twee groote ver huiswagens geladen en naar Leiden ver voerd. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche Zuivelcentrale, 6 Juni t/m 12 Juni 1937: consumptiemelk regeerings- contract, taxegedeelte 5,25 cent, eventueel verhoofd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Overmelk regeeringsmi- ninmumprijs 4.20 cent. Afdracht bij levering in consumptie van ardere dan taxemelk 2,50 cent. PROF. DR. A. STEGER. 25 jaar hoogleeraar. Heden is het 25 jaar geleden dat prof. dr. A. M. A. A. Steger tot ge woon hoogleeraar benoemd werd aan de Technische Hoo geschool te Delft. Zoowel als man der wetenschap als door zijn sociaal werk heeft prof. Steger zich in en buiten ons land een groote bekendheid verworven. Toen hij in 1934 zijn zestigsten verjaardag vier de, is dat overtuigend gebleken en ook thans zullen velen de gelegenheid gaarne aan grijpen om van hun waardeering voor deze zeer bijzondere figuur in het katholieke leven te getuigen. Heden is het 25 jaar geleden dat prof. dr. A. M. A. A. Steger tot gewoon hoog leeraar benoemd werd aan de Technische Hoogeschool te Delft. Zoowel als man der wetenschap als door zijn sociaal werk heeft prof. Steger zich in en buiten ons land een groote bekendheid en daarenboven vele vrienden verworven. Toen hij in 1934 zijn zestigsten verjaardag vierde, is dat overtuigend gebleken en ook thans zullen velen de gelegenheid gaarne aangrijpen om van hun waarweering voor deze zeer bij zondere figuur in het katholieke leven te getuigen. Alphons Steger werd 9 Juli 1874 te Den Haag geboren. Hij studeerde eerst te Kat wijk en daarna aan de universiteit te Am sterdam, waar hij in 1898 cum laude in de scheikunde promoveerde. Daarna liep hij nog twee jaar college in technologie aan de Hochschule te Charlottenburg, en daarna volgde een periode van actief practisch werk, als assistent aan het Ghemisch uni versiteitslaboratorium te Amsterdam, als leeraar te Zaandam en als adviseur van verschillende ondernemingen. Reeds in 1907 werd dr. Steger privaat docent in de chemische technologie aan de Universiteit te Amsterdam en in 1909 eveneens aan de Technische Hoogeschool. In 1912 volgde dan zijn benoeming tot ge woon hoogleeraar. De veelzijdige persoonlijkheid van prof. Steger is echter niet door zijn vakwerk alléén bepaald. Sinds 1923 maakt deze aris tocraat des geestes deel uit van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. In 1932 werd hij door het Doorluchtig Episcopaat be noemd tot hoofdkwartier-commissaris der R.-K. Verkenners. In den laatsten tijd treedt hij op den voorgrond als leider der apologetische actie „Voor God". Maar ook dit zijn slechts enkele facetten van deze on waardeerbaar rijke figuur. Wie zal het goed peilen, wat deze apostolische man door zijn voorbeeld heeft uitgewerkt? In alle kringen, waarin hij zich bewoog heeft hij zich vrienden gemaakt. Moge prof. Steger nog vele jaren voor Katholiek Nederland en voor de weten schap in vollen welstand behouden blijven! „Tijd". WOL UIT ONDERMELK. Alg. Ned, Zuivelband waarschuwt tegen voorbarige contracten. In verband met den laatsten tijd in de pers verschenen berichten over mogelijk- neid van afzet van groote hoeveelheden zuurcaseïne voor de bereiding van kunst wol, heeft het bestuur van den Algemee- nen Nederlandschen Zuivelbond (F. N. Z.) gemeend, de fabrieken er voor te moeten waarschuwen om niet tot het afsluiten van idividueele contracten over te gaan, daar het deze zaak daartoe nog te weinig gefundeerd voorkomt. Indien inderdaad blijkt, dat de kunstwolfabricage uit on- dermelk ook voor ons land perspectieven "biedt dan is daarbij ongetwijfeld ook een belang voor de melkveehouderij betrok ken, daar deze in hare coöperatieve fa brieken over groote hoeveelheden onder- melk beschikt. Men dient er dan echter wel op te letten, dat men dit boerenbe- lang goed in handen houdt. Een gemeen schappelijk standpunt en gezamenlijk op treden kan hier alleen het algemeen boe- renbelang dienen, waarbij men tevens dient te bedenken, dat het, met het oog op de leveringszekerheid, van meer be- teekenis is, dat de betreffende industrie in ons land dan in het buitenland geves tigd wordt. Ophoud- en vergoedingsprijzen 1 Juni 1937—31 Dec. 1937 voor tuinbouwproducten. De Ned. Groenten- en Fruit-centrale deelt mede, dat de ophoud- en vergoedings prijzen 1 Juni31 Dec. 1937 als volgt zijn Andijvie f 0.60, f 0.30 st. Andijvie per k.g. f 2.f 1.k.g. Bloemkool 127 Juni f 2.f 2.st. Bloemkool na 28 Juni f 1.50, f 1.50 st. Boerenkool f 1.50, f 1.k.g. Dubb. stamprincesseboonen f3.f3. k.g. Stokprincesseboonen f 4.f 4.k.g. Enkele stamprincesseboonen f 4.f 4. k.g. Snijboonen f 4.f 4.k.g. Spekboonen f3.f3.k.g. Doperwten f 4.f 4.k.g. Peulen f 4.f 4.k.g. Platglaskomkommers f 1.50, f 1.50 st. Kroten, beneden 1 k.g. per stuk f 0.60, f 0.60 k.g. Kroten van 11 y7 k.g. per stuk f 0.40, f 0.40 k.g. Kroten per bos f 0.40, f 0.40 bos. Chineesche kool f 1.f 1.k.g. Roode kool f 1.f 1.k.g. Savoye kool groen en geal f 1.f 1.k.g. Witte kool f 0.80, f 0.80 k.g. Bospeen 113 Juni f.3.-, f3.bos. Bospeen na 14 Juni f2.50, f2.50 bos. Breekpeen f 0.50, f 0.50 k.g. RECHTZAKEN BEROOVING MET MOORD TE OPENDE. Tegen een der medeplichtigen acht jaar geëischt In den nacht van 24 op 25 Juli van het vorig jaar werd te Opende (gem. Groo- tegast) door de gebroeders W. uit Gro ningen, die inmiddels door de rechtbank aldaar tot resp. 18 en 12 jaar gevangenis straf zijn veroordeeld, een berooving, ge volgd door moord, gepleegd op den 72-ja rigen Reinder Zetsma, betaalmeester van het armbestuur. R. en D. W. waren in genoemden nacht met geweld de woning van Z. binnenge drongen, hadden den ouden man met een breekijzer verwondingen toegebracht, hem op zijn bed vastgebonden en hierna een onderzoek in de woning ingesteld. Hierbij was hen een buit in handen gevallen van ruim f680, terwijl zij voorts een revolver ontvreemdden. Vóór de gebroeders vertrokken, heeft de jongste van de twee, D. W., den ouden man bedreigd en met de revolver op hem gevuurd, waardoor Z. een doodelijke wond in de borst kreeg en kort daarop is overleden. Als verdacht van medeplichtigheid aan dit misdrijf werd indertijd nog gearres teerd de 45-jarige arbeider P. M. uit Greo- tegast, thans gedetineerd. Deze stond thans voor het gerechtshof te Leeuwarden terecht, daar hij in hoo- ger beroep was gekomen van het vonnis der Groningsche rechtbank, waarbij hij was veroordeeld tot 12 jaar gevangenis straf. De officier van justitie had 8 jaar geëischt. M. was ten laste gelegd, dat hij aan R. W. inlichtingen had verstrekt, die tot den overval leidden. M. had W. ver teld, dat Z. op gezette tijden veel geld in huis had een oude zwakke man was en in een huis woonde, waarin men gemakke lijk binnen kon dringen. Het beste ging dit in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, omdat de veldwachters dan de wacht in een boterfabriek hadden. „Ik" aldus had M. gezegd „zal wel op den uitkijk gaan staan". Het hof hoorde 18 getuigen k charge en vijf getuigen a décharge. Verd. ontkende het hem ten laste ge legde hardnekkig. De procureur-generaal, mr. Viehof, achtte evenwel het ten laste gelegde be wezen en eischte wegens het opzettelijk, door het geven van inlichtingen, uitlokken van diefstal, voorafgegaan door geweld pleging tegen personen, een gevangenis straf van acht jaar. De verdediger, mr. C. Beekhuis Jr., pleitte op juridische gronden voor vrij spraak. Uitspraak over Veertien dagen. SMAADSCHRIFTEN TEGEN „DE KATHOLIEKE BEWONERS VAN NEDERLAND". Een maand gevangenisstraf geëischt. Voor de Haarlemsche Rechtbank ston den gistermiddag terecht zeven aanhangers van het Bijbel- en Tractaatgenootschap, een godsdienstige secte, die o.a. berucht ge worden is door het geschrift: „De gouden eeuw", waarmede overal in het land gecol porteerd wordt. In Januari werd No. 49 van dit tijdschrift in beslag genomen, omdat er een artikel in voorkwam, dat beleedigend geacht werd voor de Roomsch Katholieke bewoners van Nederland (zooals de dagvaarding luidde) en met den schreeuwenden kop „De Room- sche kerk zegent moord" allerlei fraais te gen de Kerk, die „van Caesar tot Mussoli ni moord door oorlog pleegde", bevatte. Ondanks deze inbeslagnemnig werd er kort daarop o.a. mee gecolporteerd in Bo- venkarspel en de veldwachter daar ter plaatse maakte dan ook proces-verbaal op. Vooraleer de Nederlandsche leider dezer secte in het beklaagdenbankje plaats nam stonden zes zijner volgelingen, waarvan vijf Duitschers, terecht. De een noemde zich klerk, een ander meubelmaker, een derde landbouwer, terwijl er twee als beroep evangelist opgaven. Ze waren per auto naar Bovenkarspel gegaan, omdat ze vol gens hun verklaring „hun godsdienst wil den uitoefenen". Wettelijke bepalingen stonden daar verre beneden en dus trok ken zij zich niets van een verbod aan. Getuigenverhoor was niet noodig, zoo dat het woord onmiddellijk aan den Of ficier van Justitie, mr. A. R. Andringa, was. Deze verklaarde, dat het over de me thoden van deze secte klachten regent. Overal in het land klaagt de bevolking en streng optreden is dan ook geboden. De Ne derlandsche leider, Arnold Werner, heeft te Heemstede een soort gemeenschap ge- Waschpeen f 1.f 1.k.g. Postelein f 2.f 1.k.g. Prei f 1.50, f 1.50 k.g. Raapstelen 127 Juni f 0.30, f 0.20 Raapstelen na 27 Juni f 0.30 bos. Rabarber f 0.50, f 0.50 k.g. Radijs 127 Juni f 0.50, f 0.50 bos. Radijs na 37 Juni f 0.50 bos. Schorseneeren f 2.50, f 2.50 k.g. Bosselderij f 0.30, f 0.20 bos. Knol- en bleekselderij f 2.f 2.i Peterselie f 0.30, f 0.20 bos. Glassla per stuk f 0.60, f 0.30 st. Natuursla per stuk f 0.60, f 0.30 st. Sla per k.g. f2.f 1.— k.g. Spinazie f 2.f 1.— k.g. Spruitkool, ongeschoond f 2.f 2. Spruitkool, geschoond f 3.f 3.k. Kastomaten A. B. C. CC. en bonken f f4.— k.g. Natuurtomaten f 1.f 1.k.g. Tuinboonen f 1.50, f 1.50 k.g. Uien f 0.60, f0.60 k.g. Witlof f3.—, f3.— k.g. Koolrapen f 0.40, f 0.40 k.g. Kervel f 0.30, f 0.20 bos. Veldsla f 3.f 3.k.g. IV/, woRor# en je voelt je loom en je hebt hoofdpijn, dan helpt Instantine. Onthoudt daarom sticht met de verdachten. Hij geeft ze kost, kleeding en inwoning en stuurt ze uit om te colporteeren. Het materiaal dat ver spreid wordt is beleedigend voor alle mo gelijke bevolkingsgroepen, in dit geval spe ciaal voor de Katholieken. Art. 137 d. van het Wetboek van Strafrecht is ten volle van toepassing. Die Duitschers wordt hier gastvrijheid geboden en zij beantwoorden die door tegen beter weten in de wetten te vertrappen. Daaraan moet paal en perk gesteld worden en omdat 'n geldboete toch door het genootschap voldaan zou worden eischte de Officier tegen ieder een gevan genisstraf van acht dagen. Nummer een verklaarde, dat hij een ver bond met Jehova gesleten had en dat de Bijbel hem gebood te doen wat hij gedaan heeft. Het doel van de secte is niet men- schen te kwetsen, maar Jehova zegt, dat de waarheid verkondigd moet worden tot welzijn van de geheele menschheid. Nummer twee kon het beleedigende van het artikel niet inzien. Nummer drie toetste het gewraakte aan artikelen in sommige dagbladen in ons land. De Katholieke geestelijkheid gaf schatten aan Mussolini om Abessinië te veroveren. In Milaan moedigde een kardiaal tot strijd aan, de troepen werden voor hun vertrek gezegend. Dat is een beleediging van God, ging hij voort, de wet van God gaat boven de anderen en daarom mag er niet gezwe gen worden. Ik heb in verschillende landen dit werk gedaan, besloot hij, ik koester voor Nederland groote verlangens, omdat men hier weldenkend is. Het gevaar, dat de Katholieke Kerk in zich houdt, is groot, ik ben dus blij, dat ik den Nederlanders de boodschap brengen kan, dat Heer Jezus Christus de waarheid wil. Daarmede be wijs ik de Nederlandsche bevolking een dienst. Nummer vier was meer juridisch aange legd en meende, dat in het artikel niet van personen maar van de Katholieke Kerk ge sproken wordt. Overigens droeg de Bijbel hem op te getuigen Zware straf voor den leider. De leider. Arnold Werner, oud 33 jaar, geboren te Haarlem en wonende te Heem stede, stond terecht, omdat hij een groot aantal exemplaren van het verboden num mer van „De Gouden Eeuw" in voorraad had en distribueerde. De Officier van Justitie wees er op, dat verdachte al eerder voor een zelfde feit veroordeeld is. Men mag natuurlijk be paalde ideeën over godsdienst hebben, maar het gaat niet aan alle wetten opzij te zet ten, wanneer men dat individueel noodig vindt. Het artikel is door verdachte ver taald uit het Engelsche tijdschrift „Golden Ages", hij heeft dus opzettelijk beleedigend willen zijn. Spr. eischte een maand gevan genisstraf. Verdachte hield een breedvoerige verde diging. Dat uit heel Nederland klachten ko men achtte hij sterk overdreven. Per jaar worden 200.000 boeken en tijdschriften in ons land verspreid, vijftien jaar wordt er hier al gewerkt en toevalig wil men hem pakken op een simpel artikel. De klachten komen niet van het publiek in het alge meen, aldus spr., maar van de geestelijk heid die zich bedreigd acht. Het artikel is niet beleedigend, heeft geen opzettelijk beleedigende vorm. In 20 talen wordt den menschen nu aan het verstand gebracht, dat men God niet volgens een verkeerd systeem moet die nen. Volgt een veroordeeling dan was ver dachte van oordeel, dat duizenden geschie denisboeken en kranten in beslag genomen zouden moeten worden. De Officier van Justitie repliceerde, dat de klachten niet van de geestelijkheid, maar uit de bevolking met verschillende over tuiging zijn gekomen. Deze week is er b.v. weer in Sneek ernstig geprotesteerd en een aanklacht ingediend. De uitspraak werd bepaald op 17 Juni. GODSLASTERING. Twee maanden geëischt. Voor de Amsterdamsche rechtbank stond gisteren de 41-jarige koopman H. K. uit Hil versum terecht, verdacht van godslastering. Op 25 Februari had de man in een volle treinooupé scherpe critiek uitgeoefend op enkele gedeelten yan den Bijbel Luidruchtig betoogde hij, dat hij aan de wonderen in den Bijbel niet geloofde, hij noemde het „belachelijk". Enkele reizigers, o.w. twee rijksveldwachters, voelden zich door de uitlatingen gekrenkt in hun gods dienstige gevoelens. De veldwachters maakten proces-verb aal op en de justitie vond termen om tot vervolging over te gaan. De koopman zeide ter zitting, dat hij geen oogenblik de bedoeling had gehad om iemand te krenken. Hij had slechts zijn on geloof aan wonderen in een discussie met een paar medereizigers tot uiting gebracht. Wanneer iemand hem verzocht had te zwij gen of gezegd had, dat hij gekrenkt was, zou hij het debat onmiddellijk hebben be ëindigd. De officier van justitie, mr. Bosch, vond de feiten hoogst ernstig. Vele reizigers had den zich z.i. terecht gekrenkt gevoeld. Spr. meende, dat in dit geval een vrij heidsstraf moest worden opgelegd, weshal ve hij twee maanden gevangenisstraf vor derde. De rechtbank zal 17 Juni vonnis wijzen. ONDEUGDELIJKE STEIGER GEBOUWD Tegen aannemer een maand hechtenis geëischt Gisteren heeft de Haagsche rechtbank het op 22 April aangevangen onderzoek voortgezet in de zaak tegen den Haag- schen aannemer C. P., die wegens het veroorzaken van dood door schuld had terechtgestaan. In Augustus van het vorig jaar is te Vocrburg tijdens werkzaamheden aan de meelfabriek Koechlin een steiger, welke boven het water was geconstrueerd, inge stort, waarop drie metselaars hun arbeid verrichtten. De drie arbeiders vielen naar beneden, tengevolge waarvan een hunner is over leden. Bij de behandeling van deze zaak had éen inspecteur van bouw- en woning toezicht als deskundige verklaard, dat hij, acheraf beschouwd, de contructie aller minst deugdelijk vond. De verdediger, mr. Beekhuis, verzocht de rechtbank toen nog een deskundige te hooren, waarop de zaak werd geschorst. In de thans voortgezette behandeling werden drie deskundigen gehoord. Ir. C. Schilt, inspecteur van den arbeid, verklaarde, dat de balk, waarop de stei ger rustte, niet tegen een balk van het dak aangelegd was, doch tegen een plank en wel ongelukkigerwijze precies tegen den stuiknaad daarvan, welke het zwakste gedeelte van de plank beteekende. De bouwkundige J. Lucas te Voorburg, die na het ongeval een onderzoek had in gesteld, achtte de bevestiging van de bol ken in het algemeen voldoende, doch in dit geval was door een ongelukkigen sa menloop van omstandigheden de dakcon structie bezweken. De inspecteur van bouw, en woningtoe zicht te Voorburg, H. Pellekaan, verklaar de, dat hij het bouwen van steiger niet van tevoren heeft geweten. De steiger kas niet van den openbaren weg af te zien. Bovendien behoeft men volgens de Voor- burgsche gemeenteverordening steigers niet van tevoren te laten goedkeuren, als deze niet langs den openbaren weg wor den gebouwd. De officier van justitie, mr. B. H. Rouf- faer, achtte den aannemer verantwoorde lijk voor het bouwen van den steiger en de^ gevolgen daarvan. De metselaars wa ren, blijkens het deskundigen-verhoor, niet voldoende daartoe bevoegd. Daarom eisch te spr. wegens het veroorzaken van dood door schuld een hechtenisstraf van een maand. De verdediger, mr. Beekhuis, drong we gens gebrek aan schuld op vrijspraak aan. Uitspraak 17 Juni. NED. OOST-INDIE DE DUT IN DE WACHTKAMER Maar er zat poeder in de koffie In de wachtkamer eerste klasse van het station te Tandjong-Priok bleek een der wachtenden, ondanks alle pogingen daartoe aangewend, niet wakker te krij gen. Het Bat. Nbl. vertelt hierover: Dien morgen omstreeks zeven uur kwam de heer R. het wachtlokaal binnengestapt en bestelde een kop koffie. Toen de Chi neesche buffethouder het bestelde per soonlijk ging brengen, zag hij nog hoe de heer R. plaats genomen had op een bank, aan een der tafeltjes. De heer R. nam rustig zijn bril uit den zak en ging een krant lezen. Toen de buffethouder na eenigen tijd even naar hem opkeek, zag hij, dat de heer R. was ingedut. Zooiets komt vaak voor in een wachtlokaal en de beheerder zag daarin dus niet vreemds. Omstreeks elf uur werd de buffethouder afgelost door zijn neef; de heer dutte nog steeds. Eenigen tijd later arriveerde in het wachtlokaal de heer G. van de Nishm. Deze sprak den slapenden toe, doch kreeg geen antwoord. De krant was naast den heer R. op den grond gevallen, van de koffie was nauwelijks een slok genomen. Ook toen de heer G. den slapende porde, bleef dat zonder resultaat. De heer G. is toen ongerust geworden en waarschuwde den buffethouder, die daarop den stations chef ging halen. Deze belde den havenarts op. Deze constateerde, dat de heer R. zwaar sliep; hij liet hem onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoeren. De politie, die kort daarna arriveerde, nam het nauwelijks aangeroerde kopje koffie in beslag, terwijlx den buffethouder een verhoor afgenomen werd. Ook zijn neef, die de koffie klaargemaakt heeft, werd verhoord. De politie vond in de koffie een poeder, dat niet geheel opgelost was, in zoo groote hoeveelheid, dat ongeveer het halve kopje ermede gevuld was. Waarschijnlijk is dit poeder bromural. De beide neven konden na verhoord te zijn weer gaan. Den volgenden middag te twaalf uur was de heer R., wiens maag in het zieken huis onmiddellijk uitgepompt was, nog steeds buiten kennis. Zijn toestand is zorgwekkend.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6