RADIO-PROGRAMMA'S MAANDAG 31 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TIERDE BLAD - PAG. 14 UIT DE RIJNSTREEK Het Boschpark te Alphen geopend In de bijzondere zorg van burgerij en jeugd aanbevolen Zonder veel officieel vertoon is Zater dagmiddag het Boschpark aan de dr. Lo- vinklaan voor het publiek opengesteld. Slechts het College van B. en W., de raadsleden en eenige genoodigden verzamel den zich op dezen stralenden voorjaarsdag tegen drie uur bij den hoofdingang, welke met vlaggen was getooid en nadat de bur gemeester, de heer P. A. Colijn, het hek had -geopend, maakte het gezelschap een wandeling door het park, waar tal van bloeiende planten en heesters reeds thans veel te genieten geven. Hoewel het geheel uiteraard een nog wat jeugdigen indruk maakt en vooral op een zonnigen dag als dezen een schaduwrijk plekje werd gemist, twijfelen wij er niet aan of men zal in breeden kring waardee ring toonen voor dit eerste, eenigszins om vangrijke park in onze gemeente, waar wij het tot dusver steeds met eenige beschei den plantsoentjes hebben moeten doen. In dat opzicht hebben de crisisjaren ons juist een eeuw geleden is, dat de gemeente een fraai wandelpark had kunnen krijgen. Wanneer de toenmalige raad van Ouds hoorn geen spaak in het wiel had gestoken. Men zegt zoo vaak, dat het in den goeden ouden tijd zooveel beter was dan tegen woordig, maar dat deze bewering niet altijd opgaat, bewijst deze geschiedenis van „Rijnoord", welke wij beschreven vinden in „Alphensche Buitenplaatsen", het werkje van den heer W. M. C. de Regt. Spr. ci teert daaruit het volgende: „Het fraaie geboomte in het park van Rijnoord werd te hoog en te dicht. De wa termolen op den Molenvliet had windrecht en de poldermeesters eischten, dat het park zou worden omgehakt. Dit vond mevrouw van Poeliën, de toenmalige eigenaresse van Rijnoord het was in 1837 een ver- scrhikkelijken eisch. Doch daar de polder meesters op hun stuk bleven staan, deed mevr. van Poeliën aan den gemeenteraad van Oudshoorn het voorstel, dat Rijnoord gratis aan de gemeente zou worden afge staan om voor openbaar wandelpark ge bruikt te worden, mits alles in ongeschon den staat zou worden onderhouden. In dien zelfden gemeenteraad nu fungeerden de zelfde poldermeesters als raadsleden. Het gevolg laat zich raden. Het prachtige voor stel van mevrouw van Poeliën werd gewe zen van de hand en deze, terecht verbolgen over zooveel vandalisme, liet alles met den grond gelijk maken en vertrok naar Dor drecht". zen, omdat men deze voor onze gemeente het beste achtte. In September 1935 werd met het werk begonnen; een klein deel van de beplan ting werd in het daarop volgende voor jaar, de rest in het najaar aangebracht. Gemiddeld hebben 60 arbeiders er een jaar lang aan gewerkt, ongerekend den arbeid, welke door jeugdige werkloozen van den vakcursus werd verricht. Gelukkig hebben zich weinig of geen moeilijkheden voorgedaan. Het object leende zich uitstekend voor werkverschaffing in verband met het vele grondwerk; er is ruim ƒ40.000 verloond. Zonder overdrijving, aldus spr., mag men zeggen, dat hiermee een belangrijk werk tot stand is gekomen, omdat dit park een aanwinst van beteekenis is voor de aan trekkelijkheid van de gemeente. Uitbrei ding van het complex zal steeds gemakke lijk kunnen plaats hebben, omdat de ge meente ook over de aangrenzende terrei nen aan de Noordzijde beschikt. De vraag is nu: Zal Alphen dit bezit waard zijn? In dit verband richt spr. zich over de hoofden der aanwezigen heen tot de ouders en vooral ook tot de onderwij zers, die hij op het hart bindt de jeugd vooral in te prenten dit kostelijk goed te bewaren en zich te oefenen in zelftucht, opdat geen strenge maatregelen noodig zul len blijken te zijn. Spreker besluit met dank te brengen aan allenr die aan de totstandkoming van het EEN DOORKIJK IN HET BOSCHPARK TE ALPHEN AAN DEN RIJN. dan toch ook nog wat goeds gebracht, want men mag het met eenige zekerheid aanne men, dat dit Boschpark, waarvan de totaal- kosten ongeveer ƒ80.000 hebben bedragen er stellig niet zou zijn gekomen, wanneer de gemeente alleen dit bedrag had moeten fourneeren. Nu een en ander echter in werkverschaffing, dus met een belangrijken steun van het Rijk kon worden uitgevoerd en de jeugdige werkloozen zich met de ver vaardiging van een groot deel van den „in ventaris" belastten, is men vrij gemakke lijk over de financieele bezwaren heen ge stapt en zoo zal dan ook dit Alphensch Boschpark nog tot in lengte van dagen ge tuigen van de zorg der overheid, die in moeilijke jaren haar werkloozen burgers nuttigen arbeid en daarmee de geheele bur gerij een aantrekkelijke wandelplaats ver schafte. Allen, die Zaterdagmiddag aan deze eer ste officieele wandeling deelnamen, toon den zich zeer voldaan over hetgeen hier onder de deskundige leiding van den heer Lemkes is tot stand gebracht en dat ook als achtergrond van het nieuwe raadhuis ongetwijfeld aan zijn doel zal beantwoor den. Na het bezoek aan het park vereenigden alle genoodigden zich in de trouwzaal van het Huis der Gemeente, waar de burge meester een korte rede hield: Spr. herinnerde er aan, dat het dit jaar ALPHEN AAN DEN RIJN. Aanrijding. In de Brugstraat werd Zaterdag een 9-jarig jongetje aangereden door een autobestuurder waarbij de jon gen een gekneusde voet opliep. Dr. G. verleende de eerste hulp. BODEGRAVEN. Geboren: Trijntje, d. van G. Edelman en G. Kooistra Cornelia Maria, d. van G. A. Wij man en H. W. van den Brink. Gevestigd: A. M. de Vos van Wad- dinxveen H. Naber van Alphen a. d. Rijn A. Mühl van Nieuwveen J. Boe- refijn van Wassenaar N. Doelman van Alphen a. d. Rijn J. Jaspers en gezin van Tuil en 't Waal C. van Dijk en echt- gen oo te van Nieuwkoop C. Fierst van Oostburg. Vertrokken: E. E. M. Ranke naar Haarlemmerliede C. Edelman naar Delft A. F. Ensinck naar Ursem P. Jansen naar Wassenaar L. van der Sar naar Nieuwkoop M. van der Waaij naar Ha- zerswoude. KOUDEKERK. De nieuwe brandspuit. In verband met de aanschaffing van de nieuwe mo torbrandspuit en de reorganisatie van de brandweer alsmede die van de brand wacht, werd gisterenavond aan een der meldingsposten z.g. brand gemeld bij den veehouder J. D. R. in de Lagewaard al hier. Behalve een klein verzuimpje aan De Raad van tegenwoordig, zoo vervolgt spr. heeft gelukkifg een anderen en een beteren kijk op de zaken gehad. Dit colle ge heeft begrepen, dat, naarmate de wan delplaatsen langs den Rijn zijn verdwenen, op andere wijze in de behoefte aan wandel parken moest worden voorzien, waardoor Alphen haar aantrekkelijkheid als woon plaats zal behouden. Bij het vaststellen van het .uitbreidings plan is deze kwestie onder de oogen ge zien en daarbij is toen een park van 6 HA. ontworpen, waarvan 3 H.A. op gemeente grond is gelegen. Men was het er echter over eens, dat in verband met de tijdsom standigheden de uitvoering van dit plan slechts mogelijk zou zijn, wanneer een en ander in werkverschaffing kon geschie den en ook de Sierteelt-Centrale haar me dewerking zou wlilen vreleenen. Aan den eersten wensoh is geheel, aan den laatsten gedeeltelijk voldaan. Daarop werd aan de firma Lemkes opdracht gegeven het geheel te ontwerpen. De bedoeling was aanvan kelijk een bosch te krijgen in den geest van de Scheveningsche Boschjes, een stuk je natuur, dat ten aanzien van het onder houd niet ai te hooge eischen zou stellen Hetgeen de heer Lemkes ontwierp, droeg echter onmiskenbaar het karakter van een park en zoo is het dan nu in gemeenschap pelijk overleg een kruising van beiden ge- worden. Deze oplossing is welbewust geko- paar meldingsposten bleek, dat het systeem onder leiding van den technisch adviseur der gemeente, den heer Eikerbout, in alle opzichten goed functionneerde. Met twee stralen werd water gegeven en over de werking was men zeer tevreden. Bij deze eerste goed geslaagde proef waren aanwezig Burge meester en Wethouders, terwijl er even eens van de zijde van het publiek groote belangstelling bestond. Geen muziek meer in de Lagewaard! Tijdens een muzikale wandeling gisteren avond in de Lagewaard alhier, die door de jeugd in groote getale werd gevolgd, maakte het voor een tilbury gespannen paard van de wed. T. d. J. bij het ont moeten van de stoet zich zoo schichtig, dat de ijscoventer A. v. d. V. alhier, op deze smalle weg met zijn ijscowagen werd aangereden en met zijn kar in den langs den weg loopende baggersloot terecht kwam. Bovendien moesten ook eenige fietsen het ontgelden die deerlijk geha vend werden. Gelukkig echter liep het ge val wonderlijk zonder persoonlijke onge lukken af. Het is thans wel gebleken, dat de smal le landweg voor een dergelijke muzikale wandeling met gevolg, ten eenenmale on geschikt is. Geboren: Neeltje d. van C. Oppelaar en A. M. Vlasveld. Gehuwd: Jan Kamperman 30 j. en Dina Molema 24 j. boschpark hebben medegewerkt, den Mi nister van Sociale Zaken, de Heide Mij., den inspecteur der Werkverschaffing, van wien in het bijzonder zooveel medewerking is ondervonden, den heer J. C. Lemkes en diens employé, den heer Hansen, den direc teur v. Gemeentewerken, ir. J. C. Lemkes en denburg, den gemeente-opzichter de Raat en niet in de laatste plaats den heer W. van Deist met zijn jeugdige werkloozen die keurig werk hebben geleverd. Het heeft ons, zoo besluit spr. oprecht verheugd, dat wij ook deze jongeren in een trieste perio de van werkloosheid hebben kunnen te werk stellen voor zoo'n ideëel doel. Nadat thee was geserveerd bleven de aanwezigen nog eenigen tijd bijeen. Om 4 uur werd het park voor het pu bliek opengesteld en zoowel Zaterdagmid dag als Zondag hebben velen van het kos telijke weer geprofiteerd om deze jongste aanwinst van de gemeente in oogenschouw te nemen. Vooral de jeugd was daarbij na tuurlijk sterk vertegenwoordigd en haar belangstelling ging uiteraard voornamelijk uit naar den hertenkamp, welks bewoners weliswaar lichtelijk verbaasd over deze on gewone belangsteling, maar nochtans niet zonder wederkeerige sympathie kennis maakten met de bloem van Alphen's jon gelingschap, die zijn gulle gaven met kwis tige hand over deze nieuwe vrienden dis tribueerde. ZOETERWOUDE Een groot verbond. Vrijdagavond is de slotvergadering gehouden van het co mité tot viering van het priesterfeest. Na dat de laatste zaken waren afgewikkeld, mocht de voorzitter constateeren dat we d°r gebleken is, hoe met een goede samen werking van de organisaties veel te berei ken is. In dit verband werd de wensche- lijkheid besproken van een blijvend ver band van de organisaties. Alle aanwezige deputaten verklaarden zich aanstonds vóór deze blijvende samenwerking. Na een zeer geanimeerde bespreking werd besloten om in de maand September of zooveel vroe ger als een organisatie zulks nog als wen- schelijk te kennen zal geven een ver gadering te belggen van afgevaardigden uit alle organisaties die op katholiek, sociaal of cultureel terrein werkzaam zjjn. Fok- en Controlevereeniging. De Fok- en Controlevereeniging Zoeterwoude's Glo rie te Zoeterwoude heeft vorige week haar algemeene jaarvergadering gehouden in 't café van den heer Roeleven. De voorzitter, de heer A. Berg, opende de vergadering en heette de aanwezigen van harte welkom, in 't bijzonder de nieuwe le den, die tegenwoordig waren. Daarna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelde de vergadering me de, dat 't ledental momenteel 30 bedraagt, wat misschien in den loop van 't jaar nog wel kan stijgen. Alsmede werd medegedeeld, dat de heer DINSDAG 1 JUNI. Hilversum I, 1875 M. KRO-uitz ending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig half uur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten en solist. 1.00 Gramofoonmuziek. I.20 KRO-orkest. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 KRO-orkest en gramofoonmuziek. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 De KRO-Melodisten en solist. (Om 5.45 Felicitatiebezoek en om 6.00 Gramo foonmuziek.) 7.00 Berichten. 7.15 De nationale reclasseeringsdag, cau serie. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Pontificaal Lof ter gelegenheid van den 80sten verjaardig van Z. H. Paus Pius XI. 9.30 Hoe leer ik zwemmen, causerie. 9.40 Stedelijk orkest van Maastricht en soliste. 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Bont programma m.m.v. 2 orkesten, vocaal ensemble en solist. Hilversum n, 301 M. AVRO-uitzending. 6.30—7.00 RVU. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 Het Omroeporkest. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Het Omroeporkest. II.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Jetty Canto's ensemble. I.00 Het Omroeporkest. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Knipcursus. 4.00 Viool en piano. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 AVRO-Dansorkest. 6.30 De spanning in het Verre Oosten, causerie. 7.00 Zang en piano. 7.30 Descartes, causerie. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.30 Concert door Padvinders-koor. 10.00 Vervolg Dinsdagavondtrein. 10.45 Interview. II.00 Berichten ANP. ANP. Hierna AV RO-Dansorkest. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Droitwich, 1500 M. 11.05 How I manage, causerie. 11.20—11.50 Orgelspel. 12.10 Gromofoonmuziek. 12.30 BBC-Northern Ireland causerie en solist. 1.352.20 Het Harton Colliery orkest. 4.20 Actueele causerie. 4.40 Het Hungaria Zigeuner-orkest. 5.05 H. Engleman's kwintet en solist. 5.35 Fr. Biffo's kwintet en solist. 6.20 Berichten. 6.45 Violavoordracht. 7.20 Callender's Senior Band. 7.50 Natuurhistorische causerie. 8.10 Gevarieerd concert. 8.35 RadiotooneeL 9.40 Causerie over Amerika. 10.00 Pianovoordracht. 10.20 Inleiding volgende uitzending. 10.25 Derde actie van de opera „Götter- dammerung". 11.45—12.20 Dansmuziek (gr.pl.). Radio Paris, 1648 M. 7.10 en 8.20 Gramofoonmuizek. 12.20 Symphonie-concert en zang. 3.20 en 4.50 Gramofoonmuziek. 5.50 Zang. ,J:H- 6.05 Pianovoordracht. r' 6.50 Zang. 7.05 Pianovoordracht. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.3512.05 Opera-uitzending. Keulen, 456 M. 6.50 Orkestconcert. 8.50 Westduitsch kamerorkest. 12.20 Orkestconcert. I.35 Omroepkleinorkest. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.40 Zang en piano. 7.00 Omroeporkest. 8.30 Populair concert. II.1012.20 Omroepkleinorkest. Brussel, 322 e n 484 M. 822 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkesth. 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Kleinorkest. 6.50 Salonorkest. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Bonte avond. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salonorkest. I.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepdansorkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.35 Declamatie met muziek. 8.20 „Monsieur Beaucaire", operette. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. Deutschl'andsender, 1571 M. 8.30 Volksmuziek (gr.pl.). 9.20 „Juni", maandoverzicht. 10.50 Viool en piano. II.2012.20 E. Schneidewind's orkest. Gem. Radiodistributïebedrijf te Leiden. 3de Programma. 8.00 Keulen. 11.20 Droitwich. Pl.m. 12.20 Brussel VI. 14.20 Droitwich. 15.20 Parijs R. 16.05 Keulen. 17.20 Brussel VI. Pl.m. 19.00 Keulen. 20.00 Londen Reg. 20.30 Keulen. 21.20 Rome of div. 4de Programma. 8.00 Brussel VI. 9.20 Diversen. 10.35 Londen Reg. Pl.m. J2.50 Droitwich. 14.20 Londen Reg. 16.50 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.45 Droitwich. (Wijzigingen voorbehouden). Schouten verhinderd was deze vergade ring bij te wonen. Het financieel verslag gaf een nadeelig saldo aan van 0.68. Boeken en beschei den werden door de heer en v. Wijk en Straathof nagezien en in de beste orde be vonden, waarna 't financieel verslag werd goedgekeurd en den penningmeester dank werd gebracht voor zijn gehouden beheer. De begrooting werd, nadat een kleine wijziging werd aangebracht, goedgekeurd en het salaris van den controleur en mon sternemer vastgesteld. De heer v. d. Stoel verzocht 't volgend jaar de begrooting voor of tijdens de vergadering ter inzage te krijgen, waaraan de penningm. zal trach ten te voldoen, 't Innen der contributie zal in 2 termijnen gebeuren, terwijl voor le den, die daar prijs op stellen, de gelegen heid zal zijn, in 45 termijnen te vol doen. Bij de bestuursverkiezing werd de secr. met op 1 na algemeene stemmen herkozen. Hierna bracht de controleur volgens ge woonte een uitgebreid jaarverslag uit, waarvan we even aanstippen: gem. aantal melkd. 302 d., aantal K.G. melk 3706 KG., 3.41 pet. vet en 128.4 K.G. botervet. Uit het verslag van den controleur komt wel duidelijk naar voren 't resultaat van 't gebruiken van een stier van goede af stamming. De voorz. deelde den leden mede dat door 4 leden goede stieren zijn aange kocht. Bij de rondvraag verzocht de heer v. d. Salm den controleur 't volgend jaar weer zoo'n jaarverslag te willen uitbrengen, al is de vereeniging nu zooveel grooter. De heer v. d. Stoel zegt met genoegen deze vergadering te hebben meegemaakt en vraagt aan de leden allen te helpen de controlevereeniging te doen groeien en bloeien. De heer v. Leeuwen brengt een woord van dank aan 't bestuur voor de moeite, zich dit voorjaar getroost. Hierna volgde sluiting door den voorzitter met een woord van dank voor de opkomst en de ge voerde besprekingen. Menïchen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huls van bewaring.... EEN VLIEGENDE CINEMA Filmvertooning op 1600 Meter hoogte Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat de geluidsfilm haar intrede deed en ook de beginperiode van het geregelde lucht verkeer ligt nog niet lang achter ons. Dat het mogelijk is in een vliegtuig een geluids film te projecteeren, hebben Vrijdagmid dag de K.L.M. en Philips gedemonstreerd. Nadat een aantal genoodigden eerst in het Schiphol-restaurant drie kwart ge deelte van een film, als normaalfilm, had den bijgewoond, zijn zij in de gelegenheid gesteld, het laatste gedeelte van deze film in de lucht te aanschouwen, dat voor dit experiment op een smalfilmband was overgebracht. De genoodigde namen voor deze voor stelling plaats in de „Flamingo" en spoedig had de bekende vlieger L. A. Brugman de bevoorrechten tot ongeveer 1600 meter bo de hoofdstad gebracht. De „bezoekers" von den naast hun stoelen kleine zwarte scher men, welke precies in de vensters van het vliegtuig pasten en welke zij op verzoek van de vriendelijke steward es op hun plaats brachten. De cabine was veranderd in een zeer intiem bioscoopzaaltje, aan het einde waarvan een 16 M. smalfilmgeluids- apparaat was opgesteld. Dit apparaat is het product van de sa menwerking tusschen Philips en de beken de Amerikaansche firma Bell en Howell te Chicago, die zeer kortelings tot stand is gekomen. Twee ingenieurs van Philips, de heeren Nelissen en de Nooy, hadden in de „Flamingo" de benoodigde technische installatie gebouwd. Het slot van de film werd toen op on berispelijke wijze gedraaid: het was een korte voorstelling, welke echter de techni sche mogelijkheid van het vertoonen van films in vliegtuigen heeft aangetoond. De geheele installatie woog 150 KG., doch verzekerd wordt, dat wanneer zou worden besloten tot vertooning van films in vliegtuigen het gewicht tot ongeveer een derde zou kunen worden verminderd. Vooral op lange trajecten bijvoorbeeld de Indië-route zouden dergelijke voor stellingen voor de luchtreizigers een pret tige afwisseling kunnen vormen. De vertooning was een succes voor Phi- lijs en de K.L.M., daar uit de DC 2, welk toestel als eerste vliegende cinema van Europa diende, slechts twee stoelen be hoefden te worden weggenomen om de voorstelling mogelijk te maken.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 14