VRIJDAG 28 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 BINNENLAND HET OVERLEG VAN DE OSLO-STATEN. Heden teekening van een conventie. Heden wordt de slotzitting gehouden van de conferentie te Den Haag van de regee- ringsgedelegeerden der Oslo-Staten. Het ligt in het voornemen tot de onderteekening van een conventie over te gaan. DE LASTEN. DRUKKENDE OP GROOTE GEZINNEN. Installatie van de commissie Fleskens. Gisteren heeft Minister Oud, de commis sie geïnstalleerd, welke tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de maatrege len, welke getroffen kunnen worden om de op de groote gezinnen drukkende lasten zooveel mogelijk te verlichten. De installatierede van den Minister is door den voorzitter der commissie beant woord. De commissie is als volgt samengesteld: lid en voorzitter, de. heer A. N. Fleskens, lid van de Eerste Kamer en leden de hee- ren D. van Geel. referendaris bij het De partement van Binnenlandsche Zaken, A. Mastebroek, referendaris bij hei Departe ment van Sociale Zaken, mr. J. J. R. Schmal, referendaris bij het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart; dr. M. J. H. Smeets, inspecteur der direc te belastingen, invoerrechten en accijnzen bij het Departement van Financiën, L. Wel ling, hoofdinspecteur van het lager onder wijs, te Groningen en mr. J. J. Wintermans, inspecteur van den landbouw. Secretaris is drs. J. J. Koster van Groos, adjunct-accountant der directe belastingen. Na de installatie heeft de commissie on middellijk met haar werkzaamheden een aanvang gemaakt. TUNNELPLANNEN IN GOUDA. De uitvoeringsmogelijkheid van de plan nen voor den bouw van een tunnel van de Spoorstraat naar den Ridder van Satsweg onder de spoorlijn GoudaUrecht ter ver vanging van den bestaanden overweg is, deelen B. en W. den raad mede, in een vergevorderd stadium gekomen. Tusschen de in aanleg zijnde rijkswe gen RotterdamBodegravenAmsterdam en Den HaagUtrecht, die onder Wad- dinxveen samenkomen, en Gouda zal ten noorden van de stad een verbindingsweg komen, welke bij den tegenwoordigen overweg de spoorlijn Rotterdam en Den HaagGoudaUtrecht zal kruisen. Langs dezen weg zal, als het gedeelte Den Haag Gouda van den autosnelge naar Utrecht gereed is, het verkeer via Haastrecht en Oudewater, waar de Haastrichtsche Dijk momenteel wordt gereconstrueerd, naar de Domstad worden geleid, zoolang de ge- heele autostrade Den HaagUtrecht nog niet voltooid is. In vreband met deze krui sing van den spoorweg worden pogingen in het werk gesteld om voor het door de af- deeling bouw- en woningtoezicht van den dienst van gemeentewerken daar ter ste de ontworpen plan voor den bouw van een tunnel onder den spoorweg bij de be trokken instanties financieele interesse te krijgen, sedert de voorloopige plannen de goedkeuring van die instanties hebben verworven. Blijkens de mededeeling van B. en W. staan de kansen gunstig. In de plannen zijn tevens betrokken de aanleg van een tweede verbindingsstraat tusschen den Kattensingel en het Stations plein en de aanleg van een verbinding tus schen de Noothoven van Goorstraat en den Stationsweg. Ten einde bij het beschikken op bouw- aanvragen met de toekomstige bestemming van de gronden rekening te kunnen hou den, stellen B. en W. den raad voer de be treffende perceelen te bestemmen voor den aanleg van straten en pleinen in verband met den bouw in de naaste toekomst van de spoorwegtunnel Spo rstraatRidder v. Catsweg en bijbehoorende verbindingsstra ten. SACRAMENTSPROCESSIE OP HET BEGIJNHOF. Het H. Sacrament door Mgr. Huibers gedragen. Met de gebruikelijke plechtigheid heeft gistermiddag op het Begijnhof te Amster dam de jaarlijksche groote Sacramentspro cessie plaats gevonden. Ook dit jaar werd het Allerheiligste door mgr. Huibers gedra gen, die voordat de processie een aanvang nam in het kerkje van het Begijnhof een korte, doch treffende toespraak hield. LOURDES-REIS R. K. WERKLIEDENVERBOND. Gisteravond vertrokken. Gisteravond tien uur vertrok vanuit Roo sendaal een extra-trein deelnemers aan de Lourdesbedevaart van R.-K. Spoor- en Tramwegpersoneel en de deelnemers aan de Lourdesreis van de Centrale Reiskas, in totaal driehonderd in de Katholieke Ar beidersbeweging georganiseerden naar Lourdes. Ruim 50 zieken werden met deze bede vaart vervoerd; de medische verzorging ge schiedde door dr. V. C. J. Smits uit Utrecht, geassnteerd door Zusters van het Mgr. Mutsaers-oord te Venlo. In de op de ex tra-trein aansluitende treinen, was met dit ziekenvervoer rekening gehouden. Geestelijke leiders zijn de zeereerw. hee- ren drs. K. Roncker, B. Diederen, P. Kis sels en J. C. A. Venings. Tot de deelnemers aan de reis behoort o.a. het lid der Eerste Kamer de heer A. C. de Bruijn, voorzitter van het R.-K. Werkliedenverbond. Hedenavond 19.18 uur hoopt men in Lourdes te arriveeren en Zaterdag 5 Juni in Nederland weer te keeren. DE STRIJD TEGEN HET VERKEERS LAWAAI. Proefprocessen-verbaal opgemaakt. In de Motor- en Rijwielbeschikking staat precies aangegeven aan welke geluidscapa citeiten de signalhoorns minimaal moe ten en maximaal mogen voldoen. Ook de uitslaat mag niet teveel even maken an ders zou ons bij de groote intensiteit van het verkeer hooren en zien vergaah. Deze geluidsterkte wordt gemeten in decibels. Prof. Zwikker heeft hiertoe een klein han dig toestelletje geconstrueerd, niet grooter dan een fototoestel, waarop de sterkte van een geluidsbron onmiddelijk kan worden afgelezen. Gistermiddag zijn op de De Ruyterkade te Amsterdam een tweetal proefprocessen- verbaal opgemaakt om tot in hoogste in stantie te zien uitgemaakt wat kantonge recht, rechtbank en hooge raad denken van deze wijze van „geluidmeten". Deze geënsceneerde overtedingen zijn door een heel gezelschap geconstateerd, zoodat ontkennen niet zal baten. Er waren getuigen te over, maar de belangrijkste rol speelde prof. Zwikker's ingenieuse toestel letje, dat het geluid in cijfers vastlegde. De hoofdcommissaris, de heer H. J. Ver steeg, commissaris C. Bakker, chef der verkeerspolitie, inspecteur E. G. H. H. Bos, de ambtenaren van het O. M., jhr. mr. Reijgersman en mr. Hattink, prof. Zwik ker, mr. B. baron van Haringxma thoe Slooten, secretaris van de K. N. A. C., mr. C. J. G. M. Schölvink, furidisch adviseur van de K. N. A. C., ir. Tyken van den A. N. W. B. waren tegenwoordig. Het proefproces-verbaal voor het gebrui ken van een te sterk signaal werd opge maakt tegen den K. N A. C.-secretaris ba ron van Harinxma thoe slooten. Het sig naal mag niet sterker zijn dan 95 decibel en niet zwakker dan 75. Onmiddelijk sloeg de wijzer op ver over 100. De agent deed zijn plicht en de automobilist stond korten tijd later „op de bon". Zoo verging het ook een motorijder namens de K. N. M. V. aan wezig, wiens knalpot een hevig lawaai maakte, waarbij ruim 90 decibel werden geproduceerd, terwijl het maximum 85 is. Binnen korten tijd zullen beide zaken voor het kantongerecht worden behan deld. HET WEGGELD IN BRABANT. Hernieuwde aanval op impopulaire belasting. Het weggeld in Noordbrabant is alge meen bekend en vrijwel even algemeen verfoeid. En toch blijft de provincie het heffen van wie op bepaalde wijze van haar wegen gebruik maakt. Een nieuwen aanval ertegen onderneemt thans de burgemeester van Zevenbergen, de heer J. J. van Aken, die tevens voorzit ter is van de V. V .V. Zevenbergen Cen trum. Op aandringen van vele inwoners der provincie heeft hij een adres gezonden aan de Kamers van Koophandel in. Noord brabant, waarin hij er op wijst, dat deze heffing meer en meer remmend werkt ten aanzien van het vreemdelingen bezoek aan vele plaatsen in de provincie, méér nog ten aanzien van het onderling verkeer van haar inwoners. Nu allerwege wordt aangespoord om eigen land, speciaal eigen provincie, te lee- ren kennen door tochten, waarvoor het rij wiel het meest gebruikelijke vervoermid del is, en daarmede bereikt wordt, dat meer gezien, gekend en gewaardeerd wordt het geen eigen gewest aan natuurschoon biedt, alsmede vreemdelingen worden getrokken, is het weggeld daarvoor de grootste belem mering en is het noodzakelijk, dat hierin verandering komt, zoo betoogt hij. Kunnen zij, die hun hoofdverblijf niet binnen de provincie hebben, faciliteiten ge nieten als vrijkaarten voor 15 dagen (art. 7 sub a), dan wel tweemaands- en vier- maandsrijkaarten bekomen (art. 7 sub b) tegen resp. X en X van het tarief, inwo ners der provincie zijn hiervan uitgesloten. Bijna nergens dan juist over de aller drukste rijkswegen, welke dan nog veelal z.g. voorrangswegen zullen zijn, zijn de ver schillende gemeenten in de provincie te be reiken zonder de provinciale wegen te ge bruiken. Het weggeld voor rijwielen be lemmert zoo niet alleen een vlot vreemde lingenverkeer uit het Noorden via de Moer- dijkbrug naar het Zuiden, maar staat in bij zondere mate het onderling verkeer der be woners van het gewest in den weg. Daar bij komt nog, dat geen enkele reductie wordt verleend voor het gebruik op de pro vinciale wegen van meer dan een rijwiel ten dienste van leden van een en het zelfde gezin, zoodat de groote gezinnen hierdoor wel zéér worden getroffen. Het zijn juist de ouders van groote gezinnen die er het meest behoefte aan hebben met de hunnen rij wiel tochten te gaan maken buiten de drukste wegen, welke laatste meestal rijkswegen zijn en dan aangewe zen zijn op de provinciale wegen. De heer Van Aken doet daarom een be roep op de Kamer van Koophandel om met alle ten dienste staande middelen te bevor deren: a. dat de provinciale verordening tot heffing van weggeld, bedoeld in art. 3 sub c, wordt ingetrokken, subsidiair, b indien niet tot het vorenstaande kan wor den besloten, voor houders van meer dan een rijwiel uit eenzelfde gezin belangrijke reductie wordt verleend, en hiernevens c ook ten behoeve van belastingplichtigen binnen de provincie art. 7 sub a en b van toepassing te doen zijn. COMMISSIENOTEERING NED. BOTER. De commissienoteering voor Nederland- sche boter is vastgesteld op 73 cent per kilogram. Officieeie Crisispublicaties AFNEMING VARKENS BOVEN HET ZOUTERSGEWICHT. De Nederlandsche Veehouderij centrale maakt bekend, dat aangezien tengevolge van de uitputting van het betalingscontin gent voorloopig geen geslachte varkens naar Italië meer kunnen worden uitge voerd, zij de afneming van varkens boven het zoutersgewicht heeft beëindigd. Van 21 Mei 1937 af komen de reeds gedane opga ven voor levering van varkens boven het zoutersge wicht te vervallen, terwijl tot na dere aankondiging geen nieuwe opgaven worden aangenomen. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de maximale gewichtsgrens voor zouters tijde lijk is verhoogd van 95 op 100 kg. levend gewicht. 3528 's Gravenhage, 27 Mei 1937. ALGEMEENE VERGADERING DER R.K. VEREENIGING TER BESCHERMING VAN MEISJES IN NEDERLAND. Op 25 Mei werd te Nijmegen in het ge bouw „De Vereeniging" de jaarvergadering van de R.-K. Vereeniging ter Bescher ming Van Meisjes gehouden. Uit alle deelen van het land waren de leden opgekomen, uit het hooge Noorden zoowel als uit Zeeland, Noord-Holland en Zuid-Limburg. Het is een verheugend feit, hoe ieder jaar steeds meer dames haar be langstelling toonen voor deze vergadering, waar onder het voortreffelijk presidium van mevrouw Bijvoetvan Haaren een onge dwongen toon heerscht, waar men zich ge makkelijk uitspreekt en de verschillende opinies zonder schroom naar voren wor den gebracht. Verschillende E.E. H.H. Adviseurs der af- deelingen waren mede ter vergadering aan wezig. Nadat de voorzitster het openinsgwoord had gesproken, werden de gewone agenda punten afgehandeld: Notulen, jaarverslag, financieel verslag De presidente memo reerde eenige bijz-ondere feiten in het vereenigingsleven van het afgeloopen jaar, o.a. de oprichting der jongste afdeeling, Geertruidenberg. Ook deed zij mededee ling van de deelname der Vereeniging bij de verloving en het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana. Mevrouw Smitsde Wit bracht verslag uit van de actie, die op touw is gezet, om de tehuizen der Vereeniging meer bekend te maken. De Vereeniging bezit op het oogen- blik 17 eigen tehuizen, waarbij nog ver schillende adressen van correspondenten en particulieren moeten worden gevoegd, die onder controle der vereeniging staan Zoo was de vereeniging in staat, een lijst uit te geven van 30 adressen, die open staan voor dames en jonge meisjes gedu rende de vacantiemaanden aan zeer gere duceerde prijzen. Er is veel belangstel ling voor deze reclame-actie, ook van de zijde der ouders, die hun dochters op va- cantiereisjes door ons land gaarne aan vei lige adressen zien beland. De presidente bracht met enkele leden der F. I. O. M. een bezoek aan eenige ge stichten voor moeders en kinderen. Naar aanleiding daarvan drong zij aan op con tact met de gestichten, daar de Vereeni ging tot Bescherming van Meisjes de ver pleegde ongehuwde moeders of voogdij kinderen, die later in betrekking worden geplaatst, vaak met raad en daad kan bij staan. Ook deelde de voorzitster mede, dat er plannen bestaan om een propaganda-film samen te stellen, die het werk der Be scherming van Meisjes aanschouwelijk zal voorstellen en veel zal kunnen bijdragen tot een beter begrip omtrent het doel en de werkwijze der Vereeniging. Er heer- schen immers hierover nog eigenaardige denkbeelden, ook onder de R.-K. bevol king van ons land. Nog al te vaak meent men het werk der vereeniging identiek te moeten stelen met de hulp aan ongelukki- gen, gevallenen, terwijl juist het streven der vereeniging is, veiligheidsmaatregelen te nemen voor het alleenstaande jonge meisje van goeden wil en goed gedrag. Ze ker, de vereeniging bezit óók vier eigen doorgangshuizen en haar arbeid strekt zich eveneens uit over de helaas nog velen, die bezweken en daarom bijzondere hulp be hoeven, zij die weer sterk moeten worden om in de maatschappij haar plaats te kun nen innemen. Beide categorieën mogen ech ter niet verward worden. Mevrouw Droog-Deckers bracht verslag uit van het Stationswerk, waarbij zij de aandacht vestigde op het werk voor de zeevarende vrouwen, dat te Rotterdam wordt verricht. In het afgeloopen jaar werd contact verkregen met Finsche, Brazi- liaansche en Japansche schepen, er wer den boeken en tijdschriften verspreid, adressen van de vereeniging in het bui tenland werden verschaft, waar de stewar dessen zich op haar reis konden vervoegen, zooals te Hamburg en te Marseille. Over het algemeen waren de dames zeer dank baar voor bezoek en vooral voor de ver schafte lectuur. Mejuffrouw Testers, die de bekende ka lander, „met de gele streep" verzorgt, deel de mede, dat de kalender dit jaar voor het eerst uniform voor het geheele land zal verschijnen. Deze kalender, die in vele duizenden exemplaren haar jaarlijksche vaste plaats in de R-K. gezinnen veroverd heeft, zal ook dit jaar zonder twijfel haar gewone welkome onthaal vinden. Een levendige gedachtenwisseling ont spon zich naar aanleiding van de verschil lende voorstellen der afdeelingen, die ge tuigen van de veelzijdige belangstelling in het werk der vereeniging. Er werd een pleidooi gehouden voor het betrekken van méér jeugdige krachten in het werk der vereeniging De jeugd zal be ter door de jeugd worden begrepen, er zal meer en vlugger contact zijn dan met de oudere generatie. Aanbevolen werd, samenwerking te zoe ken met lichamen, die zich belasten met de opleiding van dienstboden. In sommige plaatsen, zooals te Haarlem, waar het ini tiatief tot het oprichten van een cursus voor opleiding voor dienstboden oorspron kelijk van de Vereeniging tot Bescherming van Meisjes is uitgegaan, bestaat deze sa menwerking reeds. Ook andere afdeelin gen berichtten, dat zij reeds door middel van de Arbeidsbeurzen aan de plaatsing der meisjes, die een cursus gevolgd hadden, medewerkten. Ook werd mededeeling gedaan van de actie, die in het Zuiden des lands is ge voerd in samenwerking met de directies der dagbladen tot wering van meisjes in het café-bedrijf. Deze actie bleek zeer nood zakelijk te zijn: in het overgroote deel der gecontroleerde gevallen moest de aange boden betrekking worden afgekeurd. Door de aanwezigen werd van dit voorbeeld goe de nota genomen. Na de rondvraag, die nog menige geani meerde discussie opleverde, sprak de Hoog- eerw. Deken Knuvel als geest. adv. der vereeniging het slotwoord, waarbij zijn- eerw. aan mevrouw Bijvoet-van Haaren dank zegde voor haar aangename en kun dige leiding en de leden opwekte tot per soonlijk medeleven met het werk der ver eeniging ter bescherming van meisjes. GOUDEN BESTAANSFEEST VAN ALBERT HEYN Onder zeer groote belangstelling, zoowel van de zijde van het 2000 man tellende personeel en van de zakenrelaties, als van de plaatselijke autoriteiten heeft de firma Albert Heyn gisteren te Zaandam het 50- jarig bestaan van haar groot winkelbedrijf in kruidenierswaren herdacht. In het keurige ruime ontspanningslokaal, waarmede de firma als feestgeschenk het personeel heeft verblijd, heeft des morgens de huldiging van de directie door het per soneel plaats gehad, waarbij zeer waardee- rende woorden werden gesproken omtrent de werkkracht en het zakeninzicht van den stichter, den heer Albert Heyn en ook met groote lof gewaagd werd van den steun, die zijn echtgenoote hem, vooral in de eer ste jaren, heeft verleend. Aan alle leden van het personeel werd een geschenk onder enveloppe aangeboden, terwijl de chefs der afdeelingen en van de 230 winkelzaken bovendien een zilveren sigarenkist met inscriptie ontvingen. Bovendien kregen de dames van de winkelchefs van mevr. Heyn een doos zil veren Zaansche lepeltjes ten geschenke. Anderzijds heeft het personeel aan de directie aangeboden een door den kunste naar Wezelaar vervaardigde buste van den stichter voor het ontspaningslokaal en een relief beeld ten behoeve van het hoofdkan toor. Bovendien werd de stichter vereerd met een zilveren theeservies versierd met em blemen en de drie directeuren, zoons en schoonzoon van den heer Alb. Heyn met een rookgarnituur in étui eveneens van zilver. Voorts heeft de firma ter gelegenheid van dit feest de volgende schenkingen ge daan aan de algem. vereeniging tot bestrij ding van de t.b.c. ƒ5000, de N. en Z.H. Reddingmaatschappij 2000, aan de plaat selijke commissie voor bijzondere nooden ƒ2000, en ten behoeve van den bouw van een overdekt zwembad 5000. Op de des middags gehouden receptie heeft de burgemeester van Zaandam, die met het voltalig college aanwezig was. na mens de burgerij voor dit laatste geschenk hartelijk dank gebracht. Onder de zeer talrijke aanwezigen wer den verder opgemerkt de voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zaanland, de heeren J. A. E. Verkade en drs. P. H. Wuyster, het gemeentebestuur van Oostzaan, waar het bedrijf gesticht werd, benevens het col lege van Kerkvoogden en Notabelen uit die gemeente en verder een aantal verte genwoordigers van plaatselijke vereeni- gingen en autoriteiten. Vertrek van de laatste Indische deelgatie bij het huwelijk var het Prinselijk Paar. Met den Genua-expres -'ijn gistermiddag om half vier van het Staatsspoorstation te 's-Gravenhage vertrokken K. P. H. Soerio- hamidjojo, zoon van den Soesoehoenan van Soerakarta en zijn echtgenoote beiden heb ben den Soesoehoenan vertegenwoordigd bij het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Het is de laatste Indische dele gatie, welke officieel al eerder ons land heeft verlaten. De pangeran en zijn echtgenoote hebben echter nog een reis van 2 1/2 maand door Europa gemaakt. Ook gistermiddag was het afscheid op het perron zeer hartelijk. Hier waren vele vrienden en verwanten van het jonge In dische paar tezamen gekomen om de ver- trekkenden goede reis te wenschen. Ook waren aanwezig de heeren A. P. F. Keiler, vertegenwoordiger van de Stoomvaart Mij. „Nederland" en J. de Vries, procuratie houder dier Mij. Met den zoon van den Soe- hoehoenan vertrok ook zijn neef K. P. H. Tjoramegoro, die als secretaris uit Neder- landsch-Indië is medegekomen en eenig gevolg. KOOPT BIJ HEN, DIE IN U W DAGBLAD ADVERTEEREN WARMOND. Zilveren Klooster jubileum. Den 29sten Mei a.s. hoopt de eerw. Zus ter M. Leopolds, in de wereld mej. Maria de Haas, geboren te Warmond, thans te den Hoorn (bij Delft) haar 25-jarig kloos terjubileum te vieren. LEIDEN. dé WERKLOOSHEID. Bij den Gem. Dienst der Arbeidsbemid deling stonden gisteren de navolgende per sonen als werkloos ingeschreven: Bouwvakarbieders: Baggerlieden 3, Be hangers 9, Betonvlechters 16, Betonwerkers 64, Fundeeringwerkers 1, Glazenmakers 2, Glazenwasschers 7, Granietwerkers 89, Heiers 3, Metselaars 99, Opperlieden 96, Schilders 73, Sloopers 5, Hulp-straatmakers 16, Stucadoors, witters 62, Timmerlieden 187, Uitvoerders 9, Voegers 19, Ongesch. bouwarb. 7. Totaal 787. Fabrieksarbeiders: Bleekers 16, Lompen- sorteerders 9, Vellenblooters 5, Steenfabr. arb. 98, Zeepfabr. arb. 4, Ongesch. fabr. arb. 57. Totaal 189. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 90, Reizigers, Colp. 46, Winkelbedienden 33, Etaleurs 5, Incasseerders 16, Musico 7, On derwijzers 10, Overheidspersoneel 10, Ver plegers 4. Totaal 221. Hotel- café-pers.: Huispersoneel 8, Kell- ners 41, Koks 4. Totaal 53. Houtbewerkers: Beddenmakers 2, Hout- bekerkers 68, Kistenmakers 6, Kuipers 9, Lijstenmakers 2, Meubelstoffeerders 10, Meubelmakers 24, Politoerders 2, Ongesch. Arbeiders 35. Totaal 162. Kleermakers 55, Kappers 5, Schoenma kers e.a. 13. Totaal 73. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 22, Land arbeiders 29, Tuinlieden 21, Warmoeziers 11, Ongesch. Landarb. 4. Totaal 87. Metaalbewerkers: Bankwerkers 106, blikbewerkers 21, burgersmeden 42, cras- seurs 1, electriciens 54, gasfitters 16, gas metermakers 2, gereedschapmakers 3, in strumentmakers 3, isoleerders 4, kern makers 1, kettingsmeden 22, klinkers 9, Koperslagers 3, lab. bedienden 3, lasschers 9, loodgieters 52, machinisten 17, metaal- boorders 8, metaaldraaiers 6, metaalslij pers 1, monteurs 12, pianostemmers 4, po lijsters 1, ponsers 5, rijwielherstellehs 13, rijtuigschilders 2, scheepstimmerlieden 6, stokers 24, tegenhouders 14, verw. mon teurs 11, voorslaanders 5, voorwarmers 5, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 8, wag-en makers 5, ijzerwerkers 43, zandspuiters 3, zandvormers 3, ongesch. arbeiders 45, to taal 593. Sigarenmakers: sigarenmakers 18, siga- rensorteerders 1, sigarentrippers 1, to taal 20. Technici, opz.: analysten 1, bedrijfslei ders 3, ingenieurs 3, technikers 5, teeke naars, opz. 8, werkmeesters 12, totaal 32. Textnelarbeiders: hekelaars 8, katoen drukkers 21, kluwers e.a. 4, luikers 11, plaatsnijders e.a. 17, schrobbelaars 2, spin ners 50, spoelers 3, staaldraaddraaiers 3, sterkers 2, strijkers 16, wevers 113, wol- bewerkers 38, ongesch. textielarb. 45, to taal 333. Transportarbeiders: emballeurs 5, chauf feurs 147, exp. knechten 22, koetsiers 16, loopknechten 40, schippers 87, magazijn knechten 70, spoor- en tramperson. 18, wakers 6, transportarbeiders 74, losse ar beiders 489. Totaal 974. Typografen: boekbinders 29, boekdruk kers 20, fotografen 3, hulp-vakarbeiders 5, letterzetters 35, steendrukkers 2. To taal 94. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 84, mo lenaars 1, ovenisten 4, slagers 71, suiker werkers 21, wijnkoopersknechten 12, zoutzieders 3, zuivelbereiders 4, ongesch. fabr. arb. 35. Totaal 235. Vrouwen: apothekersass. 1, analysten 1, kapsters (leerl.) 4, naaisters (costuum, verstel) 9, strijksters 1, maasters 1, spin sters 1, winkeljuffrouwen 24, buffetjuf frouwen 1, linnenjufrouwen 1, boekhoud sters 1, kantoorbedienden 29, verpleeg sters 6, bedrijfsleidsters 1, teekenaressen 1, onderwijzeressen 2, ass. en huishoud sters 15, dagmeisjes 15, kinderjuffrouwen 1, werksters 66, fabr. arbeidsters 15. To taal 196. Alg. totaal 4049; 28 Mei 1936 4210; 31 Mei 1935 3714. Ben. 43 ged. werkloozen en 15 jeugd werkverschaffing.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 14