De Uitslag der Verkiezing. DONDERDAG 27 MEI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Berekening Het totaal aantal uitgebrachte stemmen bedroeg 4.059.576. De kiesdeeler kon der halve vastgesteld worden op 40.596. De eerste verdeeling leverde het volgende resultaat op: 1. R. K. Staatspartij 28 zetels 2. S.D.A.P. 21 zetels 3. Anti-Rev. partij 16 zetels 4. Chr. Hist. Unie 7 zetels 5. Vryheidsbond 3 zetels 6. VFyz. Dem. Bond 5 zetels 7. Comm. party 3 zetels 8. Staatk. Geref. partij 1 zetel 18. Chr. Dem. Unie 2 zetels 15. Nat. Soc. Beweging 4 zetels De andere partijen hadden den kies deeler niet gehaald en moesten dus na de wetswijziging van 1935 (ook de R.S.A.P. die boven de 75 procent van den kiesdeeler kwam) onmiddellijk afvallen. Bij de eei*ste verdeeling waren dus 90 zetels toegewezen. Vervolgens moesten de 10 overige zetels volgens het stelsel dér grootste gemiddelden worden toebedeeld. (Het kleinste nog in aanmerking komende van deze gemiddelde bleek 37737 te be dragen). Deze tweede verdeeling geschiedde als volgt: De eerste zetel aan de S.D.A.P. met het grootste gemiddelde van 40.494; de tweede zetel aan de R. K. Staatspartij (gemiddelde 40.340); de derde zetel aan den Vrijheids bond (gemiddelde 40.066); de vierde zetel aan den Vrijz. Dem Bond (gemiddelde 39.910); de vijfde zetel aan de Staatk. Geref. partij (gemiddelde 39.313); de zesde zetel aan de Anti-Rev. partij (gemiddelde 39.139); de zevende zetel aan de R. K. Staatspartij (gemiddelde 38.995); de achtste zetel aan de S.D.A.P. (gemiddelde 38.733); de negende zetel aan de Chr. Hist. Unie (gemiddelde 37.974); de tiende zetel aan de R. K. Staatspartij (gemiddelde 37.737). V/ij kunnen het bovenstaande nog op eenigszins andere wijze weergeven, welke wijze voor sommigen wellicht nog duide lijker zal zijn. Wij nemen dan het laatst - gemiddelde 37.737 als nieuwe kiesdeeler. Dit is de zgn. kiesdeeleT van d'hondt. Wij kregen dan de volgenden staat: R. K. Staatspartij 1.169.867 stemmen 31 X 37.737 20. S.D.A.P. 890.880 stemmen 23 X 37.737 22.929. Anti-Rev. partij 665.378 stemmen 17 x 37.737 23.849. Chr. Hist. Unie 303.798 stemmen 8 x 37.737 1.902. Vrijheidsbond -160.266 stemmen 4 x 37.737 9.318. Vrijz. Dem. Bond 239.464 stemmen 6 x 37.737 13.042. Comm. partij 137.070 stemmen 3 x 37.737 3.153. Staatk. Geref. partij 78.627 stemmen 2 X 37.737 3.153. Chr. Dem. Unie 85.007 stemmen 2 X 37.737 9.533. Nat. Soc. Beweging 171.057 stemmen 4 X 37.737 20.149. Tezamen 100 zetels. De 100 zetels worden dus bij gebruik van dezen verlaagden kiesdeeler van d'Hondt alle bij de eerste verdeeling toegewezen en alle resten vallen weg. Uit deze tabel blijkt tevens duidelijk, welke partijen een weinig gelukkig en welke ietwat ongelukkig hebben geboerd. Als nieuwigheid bij deze verkiezing moge nog gemeld worden, het feit, dat verschil lende partijen hun waarborgsom verspeeld hebben. Van alle partijen, die geen zetel hebben gehaald, is alleen de Rev. Soc. Arbeiders Partij boven driekwart van den kiesdeeler gekomen, zoodat deze partij haar waarborg som niet verspeeld heeft. Alle andere partijen, die geen zetel heb ben gehaald, zien hun waarborgsom ver loren gaan, doordat zij de driekwart van den kiesdeeler niet hebben kunnen halen. Hier aan heeft de staat te danken, dat een be drag van 35.000.in 's rijks kas vloeit. Uit de vaststelling van den uitslag blijkt overigens, dat zetelwinst hebben gehaald: R. K. Staatspartij S.D.A.P. Anti-Rev. partij Chr. Dem. Unie winst 3 zetels winst 1 zetel winst 3 zetels winst 1 zetel Zooals gemeld zal de Nat. Soc. Beweging door 4 leden in het parlement vertegen woordigd zijn. Verliezende partijen zijn: Chr. Hist. Unie verliest 2 zetels Vrijheidsbond verliest 3 zetels Comm. partij verliest 1 zetel Staatk. Geref. partij verliest 1 zetel Rev. Soc. Arbeiders Partij verliest haar eenigen zetel. Nat. Boeren-, tuinders- en midd. partij verliest haar eenigen zetel. Herv. Geref. Staatspartij verliest haar eenigen zetel. Verbond voor Nationaal Herstel verliest haar eenigen zetel. Kath. Dem. Partij verliest haar eenigen zetel. Uit de Tweede Kamer zullen nu verdwij nen alle eenmans-partijen, met dien ver stand, dat de heer Van Houten van de Chr. Dem. Unie voortaan een geestverwant naast zich zal hebben. De percentages op de partijen Bij deze verkiezing verkregen: R-K. Staatspartij 28.83 S. D. A. P. 21.95 Anti. Rev. partij 16.40 Chr. Hist. Unie 7.48 Vrijheidsbond 3.95 Vrijz. Dem. Bond 5.90 Comm. Partij 3.38 Staatk. Ger. Partij 1.94 R. S. A. P. 0.81 Nat. Boeren-tuinders en Mid.-partij Kath. Dem. Partij N. S. N. A. P. Chr. Dem. Unie Algemeen Belagg Nat. Soc. Beweging Herv. Ger. Staatspartij Chr. Nat. Actie Actie-Bouwman Nat. Herstel Zwart Front HET AANTAL PARTIJEN. 0.17 0.22 4.21 0.60 0.50 0.52 0.15 0.20 Het aantal partijen, dat in de thans ont bonden Tweede Kamer 14 bedroeg, is als gevolg van deze verkiezingen gedaald tot 10. Kamerleden, die uit het Parlement verdwijnen Na deze verkiezing zullen in de Twee de Kamer niet terugkeeren de navolgende 36 leden (alphabetische volgrorde). Mr. P. M. Arts (K. D. P.). Mr. G. van Baren (A.-R.). Ch. L. van de Bilt (R.-K.). dr. C. W. Th. baron van Boetselaer van dubbeldam (C.-H.). Mr. G. A. Boon (V.-B.). H. E. van der Brule (R.-K.). Mr. J. A. H. Coops (V.B.). Ir. Ch. G. Cramer (S. D. A. P.). Ir. C. N. van Dis (St. Geref.). Mr. C. S. van Dobben de Bruyn (A.-R Mr. J. E. W. Duys (Partijloos vroeger S. D. A. P.). A. H. J. Engels (R.-K.). Mej. S. Groeneweg (S. D. A. P.). A. van der Heide (S. D. A. P.). P. Hiemstra (S. D. A. P.). G. W. Kampschöer (R.-K.). C. J. van Kempen (V. B.). G. W. J. van Koeverden (R.-K.), D. Kooiman (V. D.). K. ter Laan (S. D. A. P.). C. A. Lingbeek (Herv. Geref.). E. Th. Lockefeer (R.-K.). H. D. Louwes (V. B.). Dr. H. J. Lovink (C.-H.). Mej. J. M. J. A. Meyer (R.-K.). Jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg (C.-H.). Th. F. M. Schaepman (R.-K.). C. J. P. Schalker (C. P.). Mr. P. A. Schwartz (A.-R.). T. J. F. M. Sneevliet (R. S. A.). Mr. C Vervoorn (Boerenpartij). W. H. Vliegen (S. D. A. P.). L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst (R.-K.). Mr. W. N. Westerman (Nat. Herstel) (thans N. S. B.). P. Wielinga, A. R.). J. H. F. van Zadelhoff (S. D. A. P.). Er zullen dus 36 nieuwe leden hun in trede in de nieuw samengestelde Tweede Kamer doen. A. H. J. ENGELS. Onder de leden, die niet meer in de Tweede Kamer terugkeeren, behoort ook onze stadgenoot, de heer A. H. J. Engels. De heer Engels was sedert 1916 lid van de Tweede Kamer en heeft voor de verkie zing, op 66-jarigen leeftijd bedankt vpor een vernieuwing van zijn candidatuur. Een zéér verdienstelijken levensloop heeft de heer Engels als werker op sociaal en politiek terrein! Met hart en ziel heeft hij zich van zijn jonge jaren af- gegeven voor alle, waarmede hij de belangen van het volk kon dienen, waarmede hij de rechten van Kerk en Godsdienst kon be schermen en verdedigen. 't Is niet onze bedoeling, nu een breeden schets te geven van het arbeidzaam leven van dezen werker. Alléén dit: de heer En gels geniete met dankbare voldoening over den verrichten arbeid nog vele rustige ja ren. DR. COLIJN SPREEKT TE AMSTERDAM Dr. Colijn was gisteravond aanwezig in het gebouw van „De Standaard" te Am sterdam. Eenige keeren kwam de Minister-Presi dent met den burgemeester van Amster dam, dr. W. de Vlugt, voor de ramen en werd geestdriftig toegejuicht. Toen bekend gemaakt werd, dat hij zijn kiezers een kort woord door de microfoon wilde toespreken, bracht het publiek hem een minutenlange ovatie. In een bijeenkomst van anti-revolution- nairen te Amsterdam heeft dr. Colijn gis teravond een korte verklaring afgelegd. „Ik heb mij aan voorspellingen niet ge waagd", aldus dr. Colijn. „Vroeg men mij, dan zei ik: Ik reken met 12 zetels terug te keeren. In het diepst van mijn hart hoopte ik daarboven uit te komen. Vol gens de laatste gegevens is het misschien zelfs niet al te roekeloos op 15 te reke- Eén ding durf ik te zeggen: op Woens dag 26 Mei heeft ons volk aan het nat.- socialisme een beslisend halt toegeroe pen. Aan den anderen kant moet ik opmer ken, dat de samenstelling van ons volk de wasch-echte A.R.'s op niet meer dan twaalf zetels mag doen rekenen. Velen stemden de vorige maal op mij, omdat ze in mij een halven Mussolini za gen. Wel wil ik hier zeggen, dat ik een krachtig overheidsgezag voorsta, dat echter gepaard moet gaan met voledige handha ving van onze volksvrijheden, die gewoi?- teld zijn in de geschiedenis van ons volk. Ik ontken niet, dat velen op mij gestemd hebben in mijn kwaliteit als lijstaanvoer der. Mijn krachtige medestander en vriend mr. Oud, verkeert tot mijn vreugde in een soortgelijke positie, waardoor het Neder landsche volk zijn goedkeuring aan de po litiek van dit kabinet heeft gegeven. Maar ik geloof, dat daarbij toch ook gaandeweg een groote waardeering voor de A.R.-staatkunde als zoodanig, los van mijn persoon, is gaan groeien. Onze groep was als een onwrikbare rots en voelde de beteekenis van een sterk neen en een krachtig ja. Het doet mij innerlijk een beetje pleizier, dat ook op den persoon gelet, wordt. Het is een bewijs, dat het stel sel de persoonlijkheid nog niet geheel on der den voet kon loopen. Dit is mijn groote grief tegen het stelsel van Evenredige Verkiezing, dat ik als een in den grond revolutionnair stelsel tegen sta. Lezers van mijn „Saevis tranquillus in Undis" weten dat. Deze uitslag verplicht tot een nieuwe taak: meestemmers moeten tot overtuigde kiezers worden. We mogen niet op het kus sen gaan liggen, willen we over vier jaar geen onbelangrijken terugslag te ervaren hebben. Morgen roept de dag opnieuw tot den inzet van alle krachten. Daarom doe ik een beroep op hernieuwde toewijding. „Tel." „WIJ HEBBEN ONS VERGIST, WIJ STAAN ALLEEN". De lëider der N. S. B. over het resultaat de verkiezingen. Een geheel .gevulde Apollozaal te Am sterdam heeft tot diep in den nacht op den heer Mussert gewacht. Het was kwart voor twee ,toen hij binnenkwam. Een langdurig Houzee-geroep ging op. „Mijne kameraden", zoo sprak hij, „wij hebben een flinken tik op onzen kop ge kregen en als er tikken te incasseeren val len, dan hoop ik steeds, zooals nu ook, bij u te zijn. Een mensch moet soms in zijn leven harde klappen krijgen en ook een be weging moet dat. Ik had vanochtend ge dacht, dat v/ij, die twee jaar met eer en met ons geweten gevochten hadden voor het welzijn van het Nederlandsche volk, meer harten hadden gewonnen. Wij hebben ons vergist. Wij staan al leen. Alles, was bij ons hing en om ons hing, is verdwenen wij staan alleen. Maar dan toch alleen met onze tienduizen den. En deze, die elkander gevonden heb ben, zullen elkander trouw blijven in den neergang nu, zooals eens in den opgang. Deze verkiezing was maar een incident. Over dit incident gaan wij heen met het vervullen van de taak, die uit ons gevoel voor plicht en uit onze roeping voort vloeit. En zoo zeggen wij nog: „Zonder de N. S. B. heeft het Nederlandsche volk geen toekomst meer". Het denkt zijn toekomst nu te dienen door vertrouwen te stellen in al die oude partijen. Het zal ondervinden, dat het on gelijk heeft. Mijn hart gaat vooral uit naar de twee maal honderdduizend Nederlanders, die in verre gewesten zijn en de hoop hadden, eindelijk eens bestuurd te worden door een Nederland, dat hen begreep. Morgen zullen zij weten, dat het Neder landsche volk nog niet zoo ver is En mor gen zal het Nederlandsche volk weten, dat de eenheid der politieke partijen, waarin het nu nog gelooft, verbroken is. Dat dan de strijd om de leiding begint. Vanavond was het moeilijk voor ons, maar morgen zal het nog moeilijker zijn. Op allerlei wijzen zullen we gehoond wor den. In Rotterdam heb ik dat vanavond reeds ondervonden. Ik zag daar spot en hoon en ik zag de menschen lachen. Het volk weet niet, dat het lacht om zijn eigen ondergang. ,De geest der beweging is sterker dan ooit en deze geest zal ten slotte de macht van het getal overwinnen. Over twee jaar, over drie jaar, over vier jaar misschien wat komen moet, zal komen. Zoo zal het Natio- naal-Socialisme komen. En ik verzoek u thans, met mij het Wilhelmus aan te hef fen". „Tel." EEN ZIELIGE VERTOONING. Aan de Nieuwe Haven te Rotterdam is het Kringhuis gevestigd van de Nationaal Socialistische Beweging. Gisterenavond werd hier mededeeling gedaan van den uitslag der verkiezingen, welke uitslag zeer teleurstellend was voor de N. S. B. De meeste N. S. B.-partijgenooten kregen er genoeg van en waren langzaam afge dropen. En zoo geviel het, dat, toen de leider ir. Mussert gisterenavond in gezel schap van de heer Rost van Tonningen en enkele andere geestverwanten met drie auto's aan 't kringhuis te ongeveer half 12 arriveerde, nog slechts een vijftiental N. S. B.'ers waren overgebleven. Zij brachten hun leider den bekenden groet. Maar er waren zeker wel 200 commu nisten op hun post en zoodra zij ir. Mus sert in het oog kregen, begonnen zij te joelen. Op een sarcastisch, vroolijke wijze vormden zij een spreekkoor van: „W-a-a-r is-j e-rij z w eep j e" De leider is daarop het kringhuis bin nengegaan, vermoedelijk om zijn men schen nog wat moed in te spreken. Intusschen gingen de communisten door met hun plagerijen. Zoo riepen ze: „Dit huls is te huur of te koop". Op een ter gend langzame wijze galmde men door de zoele avondlucht: „Wij zijn niet bang". Ongeveer tien minuten na aankomst, vertrok de leider weer. De menigte was inmiddels met nog eenige honderden aan gegroeid en men drong wat op. Enkele agenten waren aanwezig, maar zij be hoefden in het geheel niet op te treden. Bij het instappen in de auto's werden ir. Mussert en zijn „geslagen" geestver wanten wederom met gejoel en gefluit ontvangen, dat omsloeg in het zingen van: „Mussert die mag zakjes plakken". Weer volgde een hoongelach en daarop zijn de auto's in de richting van de stad vertrok ken. Een oogenblik, even voor het instap pen in de auto's, scheen ir. Mussert te be delen om een incident, maar men heeft hem dat niet gegund. Het was een zielige vertooning! Ir. Mussert is met zijn gevolg later in de richting Den Haag verdwenen, „Msb." LAAKBAAR OPTREDEN VAN N.S.B.'ers TE UTRECHT. In het stembureau, dat gevestigd is in het paviljoen in het Wilhelminapark te Utrecht hebben gisteren eenige N.S.B.'ers zich onheusch gedragen tegen den voor zitter, toevallig een lid van de rechter lijke macht. Deze gaf den jongelingen in overweging zich te verwijderen, doch zij gaven daaraan geen gevolg. Daarop heeft deze een agent geroepen, die de jongens op straat heeft gezet. In hetzelfde bureau kon men door in een der ramen naar binnen te kijken, in de stem hokjes zien. De N.S.B.'ers maakten daar van gebruik door telkens wanneer zich een kiezer in een stemhokje bevond toe te zien wat deze deed. Toen de kiezers hiertegen bezwaar maakten bij het stem bureau, is een doek gespannen voor het raam, zoodat dergelijke dingen niet meer konden voorkomen. In de school aan de Mecklenburglaan te Utrecht heeft een N.S.B.'er bezwaren gemaakt tegen de plaatsing van de stem hokjes, die volgens hem onvoldoende ge heimhouding waarborgden. De voorzitter en de leden van het stembureau waren het daar evenwel niet mee eens en de zaak bleef zooals zij was. De N.S.B.'er is in opgewonden stemming zonder iets te hebben bereikt daarop vertrokken. EEN VERMAKELIJK GEVAL. Voor de gebouwen van alle dagbladen begroette de menigte elke mededeeling omtrent het verkiezings-echec van de N. S. B. met een hartgrondig hoera-ge- roep. Een vermakelijk geval deed zich voor in de Kalverstraat te Amsterdam, voor den N. S. B.-sigarenwinkel De Drie hoek, die gesloten was en waarvan de deur en de uitstallingen geblindeerd wa ren. Maar toevallig was aan den muur van het belendende, leegstaande huis, een of- ficieele kennisgeving van het gemeente bestuur ingevolge de Hinderwet aange plakt, waarin te lezen stond, dat men in dit pand een groote keuken-inrichting ging bouwen, en dat men met bezwaren hiertegen op kamer no. zooveel van het stadhuis terecht kon. Honderden verdron gen zich reikhalzend voor het papier, een ganschen avond door, in de meening dat het een gewichtige proclamatie van den leider der N. S. B. bevatte. Dienen, die geheel naar voren gedron gen waren en het stuk met gespannen aandacht gelezen hadden, zorgden wel dat de omstanders niet aan hun gezichten zouden kunnen zien, hoe de ambtenarij hen er onbewust in had laten vliegen. Het resultaat was dat de politie tenslotte de volkomen door opdringende nieuwsgieri gen verstopte Kalverstraat „door moest steken". Den ganschen avond door klonk het ge schreeuw der venters van extra-edities van Het Volk, die niet zonder leedvermaak „De nederlaag van Mussert" uitriepen, wiens aanhangers in de Apollohal bijeen Bereden politie heeft den heelen avond de handen vol werk gehad op den Nieuwe Zijds Voorburgwal, om het tramverkeer dwars door de krioelende menigte gaande te houden. Te middernacht waren de uitslagen van Amsterdam nog niet volledig bekend, en duurde de overweldigende drukte van de duizenden belangstellenden nog bijna on verminderd voort. DE PARTIJ-KRUYT. Wel Kamercandiclaat maar geen. Partijlid meer. De candidater. Schilling en Walter van de verkiezingslijst der N. S. N. A. P. (Kruyt) verklaren den heer Kruyt niet langer als leider van de N. S. N. A. P. te erkennen. Ondanks de onbekwame wijze, zeggen ze, waarop majoor Kruyt de N. S. N. A. P. vooral ook in den verkiezingsstrijd geleid heeft, hebben wij tot het laatste oogen blik de* partijdiscipline gehandhaafd, wenschen echter niet eerst den uitslag van de verkiezingen af te wachten, doch gaan een belangengemeenschap aan met dr. v. Rappard, waardoor dan alle onder het hakenkruis strijdende Nederlanders eindelijk weer worden vereenigd met den oorspronkelijken oprichter van de N. S. N. A. P. en den eersten nationaal-socialist in ons land. De verkiezingen in eenige buurtschappen AARLANDERVEEN. R. K. Staatspartij 248, S. D. A. P. 13, Anti-Rev. Partij 175, Christ. Hist. Unie 128, Vrijheidsbond 4, Vrijz. Dem. Bond 3, Staatk. Geref. Partij 10, Kath. Dem. Partij 1, Christ. Dem. U-nie 1, Nat. Soc. Bewe ging 20. BARWOUTSWAARDER. R. K. Staatspartij 67, S. D. A. P. 15, Anti-Rev. Partij 97, Christ. Hist. Unie 100, Vrijheidsbond 1, Comm. Partij 1, Staatk. Geref. Partij 32, Nat. Soc. Beweging 13, Christ. Nat. Actie 3, Zwart Front 1. WAARDER. R. K. Staatspartij 9, S. D. A. P. 9, Anti- Rev. Partij 170, Christ. Hist. Unie 53, Vrij heidsbond 4, Vrijz. Dem. Bond 4, Comm. Partij 2, Staatk. Geref. Partij 75, R. S. A. P. 1, Nat. B. T. en Midd. Partij 1, Chr. Dem. Partij 15, Nat. Soc. Beweging 26, Herv. Geref. Staatspartij 8, Christ. Nat. Actie 7. RIETVELD. R. K. Staatspartij 67, S. D. A. P. 16, Anti-Rev. Partij 47, Christ. Hist. Unie 88, Vrijheidsbond 9, Vrijz. Dem. Bond 2, Comm. Partij 3, Staatk. Geref. Partij 20, Nat. Soc. Beweging 10, Chr. Nat. Actie 6. HOOGMADE R.K. Staatspartij 340, Anti-Rev. Partij 6, Christ. Hist. Unie 25, Comm. Partij 1. HAZERSWOUDE (Dorp) R.K. Staatspartij 343, S.D.A.P. 33, Anti- Rev. Partij 505, Christ. Hist. Unie 323, Vrijheidsbond 10, Vrijz. Dem. Bond 6, Staatk. Geref. Partij 87, Christ, Dem. Unie 2, Algemeen Belang 6, Nat. Soc. Beweging 38, Herv. Geref. Staatsp. 17, Christ. Nat. Actie 23, Zwart Front 1. HAZERSEWOUDE (H. Rijndijk) R.K. Staatspartij 458, S.D.A.P. 33, Anti- Rev. Partij 115, Christ. Hist. Unie 116, Vrijheidsbond 7, Vrijz. Dem. Bond 7, Comm. Partij 1, Staatk. Geref. Partij 12, Nat. Boeren-, Tuinders- en Midd. Partij 3, Kath. Dem. Partij 1, Christ. Dem. Unie 2, Algemeen Belang 1,. Nat. Soc. Beweging 9, Zwart Front 1. LISSE (de Engel) R.K. Staatspartij 484, S.D.A.P. 10, Anti- Rev. Partij 39, Christ. Hist. Unie 33, Vrij heidsbond 4, Vrijz. Dem. Bond 3, Comm. Partij 04, Staatk. Gererf. Partij 23, Nat. B. T. en Midd. Partij 1, Christ. Dem. Unie 3, Nat. Soc. Beweging 7. Van onwaarde 7. NOORDEN R.K. Staatspartij 354, S.D.A.P. 13, Anti- Rev. Partij 23, Christ. Hist. Unie 45, Vrij heidsbond 6, Vrijz. Dem. Bond 4, Staatk. Geref. Partij 17, R.S.A.P. 1, Christ. Dem. Unie 3, Algemeen Belang 1, Nat. Soc. Be weging 29, Christ. Nat. Actie 3. ZOETERWOUDE (DORP). R. K. Staatspartij 639 (595), S. D. A. P. 9 (16), Anti-Rev. Partij 31 (26), Chr. Hist. Unie 89 (94), Vrijheidsbond 6 (5), Vrijz. Dem. Bond 7 (10), Comm. Partij 3 (4), Staatk. Geref. Partij 3 (6), Kath. Dem. Partij 0 (2), Nat. Soc. Beweging 4 (25), Herv. Geref. Staatspartij 7 (9). (Tusschen haakjes de cijfers in 1935). ZOETERWOUDE (WEIPOORT). R. K. Staatspartij 233 230), Anti-Rev. Party 5 (5), Chr. Hist. Unie 23 (19), Vrijz. Dem. Bond 4 (0), Comm. Partij 0 (1), Staatk. Geref. Partij 4 (12), Nat. Soc. Be weging 2 (8), Herv. Geref. Staatspartij 3 (3), Chr. Nat. Actie 1 (0). (Tusschen haakjes de cijfers in 1935). ZOETERWOUDE (RIJNDIJK), R. K. Staatspartij 484 (440), S. D. A. P. 22 (28), Anti-Rev. Partij 105 (90), Chr. Hist. Unie 105 (105), Vrijheidsbond 12 (17), Vrijz. Dem. Bond 32 (13), Comm. Partij 6 (2), Staatk. Geref. Partij 6 (7), R. S. A. P. 3 (2), Nat. B. T. en Midd. Par tij 1 (0), Kath. Dem. Partij 1 (2), Chr. Dem. Unie 3 (0), Nat. Soc. Beweging 59 (77), Herv. Ger. Staatspartij 0 (1), Zwart Front 1 (0). (Tusschen haakjes de cijfei'S in 1935). (voorheen) ZEGWAARD. R. K. Staatspartij 342, S. D. A. P. 130, Anti-Rev. Partij 257, Christ. Hist. Unie 124, Vrijheidsbond 73, Vrijz. Dem. Bond 31, Comm. Partij 7, Staatk. Geref. Partij 172, R. S. A. P. 1„ Nat. B., T. en Midd. Partij 1, Kath. Dem. Partij 1, Christ. Dem. Unie 3, Algemeen Belang 29, Nat. Soc. Beweging 41, Herv. Geref. Staatsp. 122, Christ. Nat. Actie 10, Nationaal Herstel 1. (voorheen) ZOETERMEER. R. K. Staatspartij 350, S. D. A. P. 27, Anti-Rev. Partij 92, Christ. Hist. Unie 70, Vrijheidsbond 29, Vrijz. Dem. Bond 7, Comm. Partij 4, Staatk. Geref. Partij 21, Nat. B., T. en Midd. Party 2. Kath. Dem. Party 1, Algemeen Belang 12, Nat. Soc. Beweging 15, Herv. Geref. Staatsparty 95, Christ. Nat. Actie 30. Zwart Front 4.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6